Natrag   Forum.hr > Lifestyle > Stanovanje

Stanovanje Gdje i kako stanujete, i kako uopće doći do vlastita stana
Podforumi: Vrt, Sam svoj majstor, Interijeri

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 26.01.2010., 18:08   #21
Plin-uplatnice,potrošnj..hm

Okejček,dakle,oprostite odmah ,iako imam podstanarskog staža ipak sam iz Dalmacije i ovaj obračun plina me malo zbunio
naime danas su mi došle 3 uplatinice
jedna je na 200 kuna,razlika u obračunskom razdoblju od 25.9 do 1.1.,dakle koliko shvaćamc (cimerica i ja),potrošila smo više nego smo platile..to je okej,taj dio shvaćam,rate su nam bile po 220 kuna i ovo je razlika
no dvije uplatnicu su na 560 kuna!! jedna dospijeće u 2 mjesecu a jedna u 3!
mene sada zanima zar je to njihovo predviđanje da ćemo mi u 2 mjeseca potrošiti 1000 i još nešto kuna ili se tu opet radi da je to za idućih 6 mjeseci?
julianna-24 is offline  
Odgovori s citatom
Old 26.01.2010., 23:19   #22
Pa na uplatnici piše da je to rata koja procjenjuje potrošnju plina za te mjesece,a vi ako želite očitajte stanje brojila i plačajte koliko trošite.

Mi i plin i struju placamo po potrošnji i tako smo sigurni da kad Elektra i Plinara rade obračune nećemo imati neugodnih iznenađenja.
Rudolfa is offline  
Odgovori s citatom
Old 29.01.2010., 23:58   #23
Quote:
Rudolfa kaže: Pogledaj post
Pa na uplatnici piše da je to rata koja procjenjuje potrošnju plina za te mjesece,a vi ako želite očitajte stanje brojila i plačajte koliko trošite.

Mi i plin i struju placamo po potrošnji i tako smo sigurni da kad Elektra i Plinara rade obračune nećemo imati neugodnih iznenađenja.
Bok, mi smo se tek (10 dana) uselili u novogradnju, a dosad sam oduvijek imala grijanje preko toplane, pa me zanima kako je najisplativije obavljati to plaćanje plina.
Da li očitam svoje brojilo npr. na mjesečnoj bazi i koliko kubika plina smo potrošili taj mjesec , to pomnožim s 2,84 i dobivenu cifru uplatim gradskoj plinari? jel tu treba još i pdv dodat možda?
I kad onda dođu iz plinare provjeriti jel se moje uplate slažu s potrošenim?

Hvala na odgovoru!
sofijica is offline  
Odgovori s citatom
Old 30.01.2010., 12:34   #24
Plinara če ti u svakom slucaju poslati uplatnice za tri mjeseca,pa ti kad placaš sve račune platiš i plin ali po potrošnji,u cijenu m3 ukljucen je PDV.

Plinara svaka tri mjeseca ima obračun pa ćeš vidjeti možda ti se njihova akontacijska rata podudara sa potrošnjom.

Ja sam više manje prisiljena placati po potrošnji jer njihova akontacijska rata manja je od stvarne potrošnje,pa kako bi izbjegla placanje razlike,ovako mi je sigurnije.
Rudolfa is offline  
Odgovori s citatom
Old 30.01.2010., 12:35   #25
Quote:
meteo29 kaže: Pogledaj post
..bas zbog cinjenice da imam dosta veliku povrsinu vanjskog negrijanog zida, jos sam u fazi gradnje (u vlastitoj reziji) isao sa varijantom zidnog plus podnog grijanja, a na bocnim stranama se nalaze radijatori...racunao sam da ce mi to pomoc, i povecat osjet topline u stanu...nemam prigovora na toplinu, jedino me ta potrosnja malo brine....al kad se ovaj gore i dole usele, bude bila druga prica....jos mi neide ni u prilog sto je stan iznad mene prodan u roh-bau stanju, bez glazure i stiropora, cista betonska ploca, i sad cekam da se on sjeti na proljece uredivat svoj stan.....
Prošle godina, kada smo se uselili u novogradnju, imali smo vrlo sličan problem, potrošnja plina je bila PREVELIKA!!

Usporedivši svoje račune sa računima susjeda iz zgrade, shvatio sam da u stanu nešto krivo radimo.

Malo sam se raspitao, a i postavio par pitanja forumašu pod nadimkom MFCC.. Uz njegovih par korisnih savjeta, a i činjenici da se ispod nas napokon netko doselio i počeo živjeti, potrošnja plina mi se (za dosadašnjih par mjeseci zime) smanjila za preko 60%!

Po meni, najveći je problem u navikama ljudi i malo težem privikavanju na nove uvjete života (npr. manja temperatura u stanu!).

Kao što sam već rekao, potrošnja mi se drastično smanjila, a život mi je sada nekako i ugodniji (temp u stanu 21°C i manje novca iz džepa).

Uz to, još jednom se zahvaljujem MFCC na korisnim savjetima i objašnjenjima..
MalesnicaSpansko is offline  
Odgovori s citatom
Old 30.01.2010., 13:25   #26
Quote:
MalesnicaSpansko kaže: Pogledaj post
... činjenici da se ispod nas napokon netko doselio i počeo živjeti...!
Ovo je najvažnija činjenica.

Quote:
(temp u stanu 21°C i manje novca iz džepa)
Ovo je bitno, ako si prije grijao na 24 °C
Dadichi is offline  
Odgovori s citatom
Old 30.01.2010., 15:37   #27
Quote:
el Torro kaže: Pogledaj post
Ako usporedo tomu svizac ne mota čokoladu, doista ne znam kako je to moguće. Naime, ja grijem 100 m2, plinsko centralno, 23 C° cijela kuća, kuća zidana malom ciglom, ožbukana normalnom žbukom. Kuća je bez stropne betonske deke, s drvenim gredama i dvostrukim stropom, Slavonija ...
Račun za 12 mjesec je 1170 kn, cijena kubnog metra plina je 2,40 kn.
Kuća 220m2,110 prizemlje uređeno u trgovinu i frizerski salon -konstantna temperatura 22C°(visina prizemlja 3,5m) + 110 kat uređen u stan -temperatura 23C°,kupaonica 25-26C° (imamo malu bebu),grijanje i topla voda =1280,00kn rata plina
ALEN111 is offline  
Odgovori s citatom
Old 30.01.2010., 15:49   #28
Quote:
ALEN111 kaže: Pogledaj post
...grijanje i topla voda =1280,00kn rata plina
Jel to cjelogodišnja ili sezonska rata?
Bolje bi bilo iskazati sezonsku potrošnju u kubicima plina.
Dadichi is offline  
Odgovori s citatom
Old 30.01.2010., 22:54   #29
Quote:
dado33 kaže: Pogledaj post
Jel to cjelogodišnja ili sezonska rata?
Bolje bi bilo iskazati sezonsku potrošnju u kubicima plina.
cjelogodišnja rata
ALEN111 is offline  
Odgovori s citatom
Old 01.02.2010., 12:51   #30
ako imaš svoje brojilo, potrošnja plina bi trebal biti oko 55 - 65m3 u 1min. (kad peć radi)
to je u nekim granicam normale... sve iznad je previše, a ispod opet nije dobro, jer je onda premali pritisak plina u peći.
nike127 is offline  
Odgovori s citatom
Old 01.02.2010., 17:54   #31
Quote:
nike127 kaže: Pogledaj post
ako imaš svoje brojilo, potrošnja plina bi trebal biti oko 55 - 65m3 u 1min. (kad peć radi)
to je u nekim granicam normale... sve iznad je previše, a ispod opet nije dobro, jer je onda premali pritisak plina u peći.
Em ti, ovo su vrijednosti potrošnje za malo veće industrije (HEP, Petrokemija, Toplana)
Dadichi is offline  
Odgovori s citatom
Old 01.02.2010., 22:22   #32
Quote:
dado33 kaže: Pogledaj post
Em ti, ovo su vrijednosti potrošnje za malo veće industrije (HEP, Petrokemija, Toplana)
ispričavam se... 0,055 - 0,065m3

nike127 is offline  
Odgovori s citatom
Old 04.02.2010., 07:21   #33
pozdrav

nepostoji boler tvornički podešen na tako malu kvadraturu ako servis koji je puštao bojler u rad nije smanjio snagu grijanja normalno je da je potrošnja veča.
treba zvati ovlašteni servis da provjeri regulaciju bojlera.
gubici zbog regulacije mogu biti i 30%
mbukal3 is offline  
Odgovori s citatom
Old 04.02.2010., 18:19   #34
Quote:
nike127 kaže: Pogledaj post
ispričavam se... 0,055 - 0,065m3

I to je previše:
24 sata x 60 minuta = 1440 minuta
1440 x 0,055m3 = 79,2 m3 (plina)

Sa tom količinom plina griješ katnicu (izoliranu) 4 dana.


Quote:
mbukal3 kaže: Pogledaj post
ne postoji bojler tvornički podešen na tako malu kvadraturu ako servis koji je puštao bojler u rad nije smanjio snagu grijanja normalno je da je potrošnja veča.
treba zvati ovlašteni servis da provjeri regulaciju bojlera.
gubici zbog regulacije mogu biti i 30%
Zna biti i u papirima (za uporabu), uputa kako smanjiti snagu grijanja bojlera.
U takvim slućajevima se može i bez ovlaštenog servisera.

Zadnje uređivanje Dadichi : 04.02.2010. at 18:24.
Dadichi is offline  
Odgovori s citatom
Old 04.02.2010., 19:27   #35
Zna biti i u papirima (za uporabu), uputa kako smanjiti snagu grijanja bojlera.
U takvim slućajevima se može i bez ovlaštenog servisera.[/QUOTE]

pozdrav

naravno da se može bez ovlaštenog servisa ako imaš u cijev da možeš regulirati plin i naravno detektor plina da poslje provjeriš nepropusnost
mbukal3 is offline  
Odgovori s citatom
Old 07.02.2010., 14:23   #36
[QUOTE=dado33;24891478]I to je previše:
24 sata x 60 minuta = 1440 minuta
1440 x 0,055m3 = 79,2 m3 (plina)

Sa tom količinom plina griješ katnicu (izoliranu) 4 dana.


smo tu nije rijec o bojleru, nego o HIDROTERM peć za centralno grijanje
nike127 is offline  
Odgovori s citatom
Old 07.02.2010., 20:23   #37
Quote:
nike127 kaže: Pogledaj post
ja npr. imam potrosnju plina u 12 mjesecu oko 580m3
Quote:
nike127 kaže: Pogledaj post
ako imaš svoje brojilo, potrošnja plina bi trebal biti oko 0.055 - 0.065m3 u 1min. (kad peć radi)
to je u nekim granicam normale... sve iznad je previše, a ispod opet nije dobro, jer je onda premali pritisak plina u peći.
Quote:
nike127 kaže: Pogledaj post

samo tu nije rijec o bojleru, nego o HIDROTERM peć za centralno grijanje
I sam si rekao da u mjesec dana potrošiš 580 m3 plina iz čega ispada malo više od 19 m3 plina na dan - a po tvojim "granicama normale" bi ispalo 80 m3 plina na dan.
Dadichi is offline  
Odgovori s citatom
Old 09.02.2010., 01:12   #38
gledaj, svašta su ti ovdje sad napričali, pola toga pomnoži s nulom. Imam frenda koji je uselio nedavno u novi stan, 1 kat, jug itd, 75 m2 i griju ispod iznad i sa strane. I troši nekih 7-8 m3 plina dnevno. I tako ćeš i ti kad svi oko tebe počnu grijat!

Ove spike da se ljudi griju u trosobnim stanovima za 250 kn ili 175 kn /mj zajebi, griju se da ....jedna soba na 19 a sve ostalo 14, i tako 3 sata u danu...jedino tako. Pa toplana ti za stan od 60m2 uzme sad 500 kn u siječnju, a to je najjeftijije grijanje na svijetu (socijalizam), a njima plaćaš i ljeti, da bi ti zimi bili manji računi!

sad ćeš platit 850 kn, nagodinu će to biti 600 kn i to ti je to, u 2 najhladnije mjeseca u godini.
sky cruiser is offline  
Odgovori s citatom
Old 09.02.2010., 19:06   #39
Quote:
sky cruiser kaže: Pogledaj post
gledaj, svašta su ti ovdje sad napričali, pola toga pomnoži s nulom. Imam frenda koji je uselio nedavno u novi stan, 1 kat, jug itd, 75 m2 i griju ispod iznad i sa strane. I troši nekih 7-8 m3 plina dnevno. I tako ćeš i ti kad svi oko tebe počnu grijat!

Ove spike da se ljudi griju u trosobnim stanovima za 250 kn ili 175 kn /mj zajebi, griju se da ....jedna soba na 19 a sve ostalo 14, i tako 3 sata u danu...jedino tako. Pa toplana ti za stan od 60m2 uzme sad 500 kn u siječnju, a to je najjeftijije grijanje na svijetu (socijalizam), a njima plaćaš i ljeti, da bi ti zimi bili manji računi!

sad ćeš platit 850 kn, nagodinu će to biti 600 kn i to ti je to, u 2 najhladnije mjeseca u godini.
ma gle možda netko laže, netko ne laže ali kad plinara očita stanje i pošalje uplatnicu od 250kn onda ne znam tko tu griješi. doduše nije u prostorijma 25 nego 20 stupnjeva...u boravku 22 u spavaćoj 18...
puno ti znači izolacija i željena temperatura u prostoru
osim toga u zgradi koju grije toplana i griju ko i svugdje (plaća se oko 500kn) a meni hladnije nego u ovom stanu di se grije za 250kn...
tomislav1203 is offline  
Odgovori s citatom
Old 10.02.2010., 10:06   #40
Quote:
dado33 kaže: Pogledaj post
I sam si rekao da u mjesec dana potrošiš 580 m3 plina iz čega ispada malo više od 19 m3 plina na dan - a po tvojim "granicama normale" bi ispalo 80 m3 plina na dan.
da, ali to je kad pec radi.
pa ne radi pec 24 sata na dan. pali se i gasi tokom dana, ovisno o temperaturi u sobi i na koliko j e termostat podešen.
sve zavisi kolko puta se pali tokom dana i kolko dugo radi.
ja sam reko da je prosječna potrosnja plina kod Hidroterm peci kad radi 0,055m3 - 0,060m3.
nike127 is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor


Tematski alati
Opcije prikaza

Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 13:57.