Natrag   Forum.hr > Lifestyle > Kućni ljubimci

Kućni ljubimci Za vlasnike pasa, mačaka i ostalih životinjica dragih
Podforumi: Zdravlje kućnih ljubimaca, Psi, Mačke, Udomljavanje

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 10.03.2010., 00:29   #1
Exclamation Kućni ljubimci i deratizacija

pozdrav svima!
sretna sam vlasnica mlade retriverice, ele. živimo na otoku rabu. šetamo blizu kuće, uz šetalište uz more ili u parku iznad šetališta. u našim šetnjama primjetili smo (mi, vlasnici pasa) da su one roza tablete otrova za štakore postavljene uz šetalište, ugurane u plitle, psima dostupne rupe.
zato kad ih vidimo, ili ih zatrpamo ili bacimo otrov.
meni je savršeno jasno da deratizacija mora bit. ne želim se ja razbolit niti itko od nas.
no danas je moj pas zabio glavu u šupli panj i izvukao jednu roza tabletu !!! Neću vam pričat kako mi je bilo dok sam gledala psa s punim ustima otrova.
moj pas ne sluša uvijek kad kažem pusti. danas sam toga bila debelo svjesna. i znam da sam imala sreće (vrištala sam pusti, a ona je pustila, pa opet stavila u usta i opet pustila i došla mi).
kad smo pse stavili na lajnu (da, pustimo ih da hodaju bez lajne na šetalištu), pogledale smo i u panju je bila još jedna tableta. koju smo bacili u vrećicu i u smeće.
da stvar bude još bolja, niti 20 metara dalje, vlasnica drugog psa ugledala je u šuplini ispod staze tablete nagurane u dvije rupice. po dvije u svakoj.
i to smo izvadile i bacile.
sad znam da moj pas mora ić na lajni jer nije sigurno da njuška okolo. igrat se s drugim psima smjet će samo na jednom malom mjestu, gdje ću prvo morat ipak pregledat ima li di otrova.
ja ne želim vadit taj otrov, vjerujem da onaj ko ga je postavio ima dozvolu za to, samo ne znam baš da li smiju ovako ostavljat di djeca ili kućni ljubimci mogu lako do njega.
još jedno pitanje bi imala, s obzirom da ga ovdje http://www.huddd.hr/neovlasteno_provodjenje.html
nisam našla.
- zna li itko, smije li se otrov u prirodi (ili bilo gdje!) ostavljat bez da se ostavi i letak, obavijest, bilo šta ??? jer kod nas toga nema. niš. ne znam jesu li objavili na radiju, i ne zanima me. šta je s nama koji ne slušamo radio ili koji su propustili obavijest ako je i bila izdana? zar ne bi trebalo bit obavijest na mjestu di je otrov postavljen? da se zna da se provodi deratizacija na tom mjestu, da se zna ko ju je obavio itd????
ovo je slikano na stazici uz more. samo malo niže, metar ili dva, u istim ovakvim rupama našli smo otrov danas. i u deblu vrlo sličnom ovome, na vrlo sličnom mjestu.

[IMG=http://img203.imageshack.us/img203/4192/maxtvkamera20063640x480.jpg][/IMG]
http://yfrog.com/5nmaxtvkamera20063640x480j
[IMG=http://img397.imageshack.us/img397/1792/78535ea920f2c46bcbbbb45.jpg][/IMG]

a ovako otprilike izgleda otrov. navodno miriše na jagode i čokoladu, gorkog je okusa koji navodno sprječava pse, mačke i sl da ih jedu a glodavce ne smeta gorčina. ovisno o kolićini i vrsti otrova koju se pojede može izazvati paralizu mišića, krvarenje i smrt...navodno. nisam našla potvrdu ovih tvrdnji. (jedna od vlasnica je apotekarica)
tako da znate kako izgleda jer vlasnica drugog psa nije kužila zašto se ja histerično derem na svog psa danas, poima nije imala da se radi o otrovu, mislila je da ima nekakav plastični čep ili sl.
molim vas, ako imate koju informaciju šta da radim...ne želim zaradit kaznu zbog uklanjanja tih tableta. ali bogme neću ni dozvolit da se neki drugi pas otruje zbog nedostatka informacije! (a šta ako nekome pas pobjegne i pojede to...ne želim ni mislit)
ja mislim da ovo nije dobro, ovako na dohvat ruke ostavljat otrov i to bez ikakvog upozorenja.
hvala na strpljenju, i molim više informacija ako itko ima.
7 dana is offline  
Odgovori s citatom
Old 10.03.2010., 01:00   #2
Nabrzinu, znam da se u ZG u zgradama obavezno mora ostaviti letak s obaviješću da se provodi deratizacija negdje na vidljivom mjestu;
kao i ispod/pored samog otrova na mjestu gdje je postavljen s velikim "OPREZ - OTROV".

Dikumaron (Dicumaron), derivati kumarina, su najčešće korišteni kod nas u tu svrhu, kao i oni na bazi bromadiolona ili difetialona
neki od komercijalnih pripravaka su CHROMORAT, STORM, LERAT, BRODILON, RATIMOR
to je za vlasnicu apotekarku

Zadnje uređivanje ryell : 10.03.2010. at 01:08.
ryell is offline  
Odgovori s citatom
Old 10.03.2010., 01:13   #3
Quote:
ryell kaže: Pogledaj post
Nabrzinu, znam da se u ZG u zgradama obavezno mora ostaviti letak s obaviješću da se provodi deratizacija negdje na vidljivom mjestu;
kao i ispod/pored samog otrova na mjestu gdje je postavljen s velikim "OPREZ - OTROV".

Dikumaron (Dicumaron), derivati kumarina, su najčešće korišteni kod nas u tu svrhu, kao i oni na bazi bromadiolona ili difetialona
neki od komercijalnih pripravaka su CHROMORAT, STORM, LERAT, BRODILON, RATIMOR
to je za vlasnicu apotekarku
upravo mi je palo na pamet pa sam mailala na adresu s onog linka gore. pitala sam a odgovor, ako ga dobijem, javit ću i tu. nisam naivna, znam di živim i kako se poštuju zakoni ali meni je ovo previše ...
nakon šta sam elu stavila na lajnu danas, tresla sam se ko šiba. znam da je vlasniku psa najbolje šutit ako neće probleme i sve to, no ovo izgleda totalno naopako
7 dana is offline  
Odgovori s citatom
Old 10.03.2010., 07:27   #4
Neću ponavljati ovo što je gore napisano o obavijestima u Zagrebu, a pretpostavljam da bi u drugim gradovima trebalo biti tako. Problem su očito zelena područja, kao što je ovo šetalište, u blizini kojih ima kuća i gdje s događaju ovakve stvari. Ne znam ni ja kako je služba za deratizaciju dužna postupiti u ovom slučaju, ali znam da je otrov za štakore izuzetno opasan za pse. Ukratko, mi u razdoblju u kojem se u našem kvartu postavlja otrov strogo držimo pse na lajni, kao i desetak dana poslije toga, jer računamo da će ih u tom roku štakori, ako ih ima, valjda pojesti.

Zanima me odgovor na tvoj mail, kao i sve druge ovdje, ali pretpostavljam da će, kao i obično, sve prebaciti na vlasnike pasa i odgovoriti kako psa moraš po zakonu držati na lajni. Sve pet, to i mi znamo, ali to ne znači da je taj otrov propisno postavljen, jer pas može biti i na fleksici pa opet žvaknuti otrov. Na jednom mjestu na onom linku jasno i glasno stoji: Zatrovani mamci moraju biti izloženi na način da su nedostupni za sve neciljane vrste, domaće i ostale životinje, ljude, a posebno djecu. Samo što je sve, nažalost, podložno interpretaciji, a ona obično ide na štetu psećih vlasnika.

Njavažnije je ipak da se Elli ništa nije dogodilo. Jesi li je, za svaki slučaj, odvela veterinaru?
Didi is offline  
Odgovori s citatom
Old 10.03.2010., 11:23   #5
evo ukratko: "Deratizacija se provodi tako da se deratizacijski pripravci postavljaju na skrovita mjesta na kojima se štakori, mišvi i ostali štetni glodavci kreću, hrane i gnijezde. Deratizacijska sredstva trebaju biti postavljena tako da su dostupna samo glodavcima, bez mogućnosti zagađivanja hrane, vode, te možebitnog uzimanja otrovanog mamca od strane životinja i ljudi."... što se tiče obavijesti, mislim da bi trebali obavijestiti, prvenstveno zato što se tuda šeću psi i igraju djeca...
__________________
Mami & Mace team
vau-vau is offline  
Odgovori s citatom
Old 10.03.2010., 11:59   #6
Treba dignuti frku na spiku djece, a ne pasa.
Ako digneš zbog djece, onda ispadaš brižna i humana.
Ako digneš zbog psa, ispadaš frikuša.
Nažalost, ali tako je...
ryell is offline  
Odgovori s citatom
Old 10.03.2010., 13:47   #7
ela je dobro, nije joj naškodilo a odgovor na mail još čekam....
hvala na odgovorima, savjetima... znam da briga za psa nema težinu (osim ako nadležni nije i sam ljubitelj)
da, točan zakon i iskustvo koliko se provodi ako uopće bilo bi super. iskustva prijatelji naši?
7 dana is offline  
Odgovori s citatom
Old 10.03.2010., 17:31   #8
stigao odgovor, tražim dalje

Postovana,
Slika raznih formulacija rodenticidnih meka koju ste dali u prilogu Vasega maila je pretpostavljam skinuta s weba. Bilo bi dobro da ste slikali i izlozenu meku jer nije vidljiva na prilozenoj fotografiji.

Npr. sukladno Odluci Grada Zagreba o provodenju mjera sustavne deratizacije i Programu mjera sustavne deratizacije na podrucju grada Zagreba za 2009. godinu, bilo je propisano da se rodenticidne meke smiju izlagati samo u aktivne rupe, odnosno u rupe gdje je uoceno pristustvo glodavaca.

Takoder, sukladno Odluci i Programu mjera za 2010. godinu (http://www1.zagreb.hr/slglasnik.nsf, godina 2010, Broj 4 od 1. ožujka 2010) propisano je: "Meke za trovanje glodavaca postavljat će se u onim objektima gdje je registrirana prisutnost glodavaca na temelju objektivnih tragova štakora, sukladno odredbama iz članka 20. i članka 21. Pravilnika o načinu obavljanja obvezatne dezinfekcije, dezinsekcije i deratizacije (Narodne novine 35/07), na način kako je to propisano u Provedbenom planu preventivne i obvezatne preventivne deratizacije na području Grada Zagreba za 2010.".
Sukladno Provedbenom planu preventivne i obvezatne preventivne deratizacije na području Grada Zagreba za 2010., propisano je u tocki 4.4.8. "Preventivnu i obvezatnu preventivnu deratizaciju, kao i tretman registriranih infestacija obala gradskih vodotoka parkova, trgova i javnoprometnih površina provest će izvršitelji preventivne i obvezatne preventivne deratizacije istovremeno s deratizacijom zgrada na istom području. Preventivna i obvezatna preventivna deratizacija će se provesti izlaganjem parafiniziranih mamaca, na indiciranim skrovitim mjestima uz otvorene vodotoke kao i u aktivnim štakorskim rupama. Meke u gradskim parkovima i na javnoprometnim površinama postavljat će se isključivo u dubinu aktivnih rupa i u čvrste, zatvorene i učvršćene kutije za meke, sigurno zaštićene od dodira neovlaštenih osoba, djece i životinja."

Na osnovi Zakona o zastiti pucanstva od zaraznih bolesti i Drzavnog programa mjera provedbe DDD mjera svaka jedinica lokalne samouprave je duzna donijeti Odluku o provedbi mjera i Program mjera. Vjerujem da je isto i napravljeno za Vasu jedinicu lokalne samouprave, a kako je to tocno propisano Programom mjera i Provedbenim planom za Vasu županiju, opcinu ili grad, ljubazno molim da kontaktirate nadlezni Nastavni zavod za javno zdravstvo Primorsko - goranske zupanije (Odjel za epidemiologiju, tel: 051 358 757) koji provodi strucni nadzor nad provedbom mjera sustavne deratizacije, koji ce znati tko je provodio mjeru sustavne deratizacije na Vasem podrucju. Takoder, mozete kontaktirati i nadleznu sanitarnu inspekciju koja provodi inspekcijski nadzor nad provedbom mjera sustavne deratizacije.


Nadam se da sam Vam uspjela odgovoriti na Vase pitanje.

S postovanjem.

------
Postovana,
Vezano uz sve upute, oznake i sl. tijekom provedbe mjera sustavne deratizacije molim Vas da kontaktirate nadlezni zavod koji izraduje Program mjera za jedinice lokalne samouprave te ga dostavlja zupaniji, opcini ili gradu na usvajanje.
Cuvajte svojeg peseka da ne uzima nista sumljivo u usta!!!! Znam da je to vise - manje tesko, jer i ja imam jednog malenog doma i isto tako strepim nad njim.

Cesto ovlasteni izvoditelji nisu krivi, vec gradani kupe rodenticidne meke u poljoapoteci i "igraju se strucnjaka" pa zato i dolazi do ovakvih i slicnih situacija. U svakom slucaju ovu situaciju treba obvezno prijaviti nadleznima, tj. zavodu koji provodi strucni nadzor.
Srdacan pozdrav.
----------
eto. dođe mi ko ono...tata mogu u kino? ne znam sine, pitaj mamu
7 dana is offline  
Odgovori s citatom
Old 10.03.2010., 17:38   #9
Pitaj u svojoj opčini/gradu/ veterinarskoj stanici tko obavlja DDD pa onda pitaj njih.

Quote:
7 dana kaže:
Cesto ovlasteni izvoditelji nisu krivi, vec gradani kupe rodenticidne meke u poljoapoteci i "igraju se strucnjaka" pa zato i dolazi do ovakvih i slicnih situacija.
Ovo je isto mogučnost
Corduroy is offline  
Odgovori s citatom
Old 10.03.2010., 17:42   #10
E jbg. Dakle, za Zagreb znamo. A za Rab... treba saznati.
Ajd, čak su ljubazno napisali i kontakt-telefon (Nastavni zavod za javno zdravstvo Primorsko - goranske zupanije (Odjel za epidemiologiju, tel: 051 358 757) )
plus sanitarna.
Ja bih na tvojem mjestu digla frku s pričom da je moje (ili nečije) dijete diralo te tablete ili kaj već je, poslikala to pobliže (u tim rupama) i ako ne bude zadovoljavajućeg odgovora, hop u novine s tim.
ryell is offline  
Odgovori s citatom
Old 10.03.2010., 18:28   #11
nazovi veterinarsku rijeka, oni provode ddd mjere ili zzjz pgž i kontaktiraj pa saznaj ko vam je odgovaran za ddd. sanitarna ne radi ddd. i drugi put fotić u šetnju pa sve poslikaj.
__________________
I noga u guzicu je korak naprijed
hellie is offline  
Odgovori s citatom
Old 10.03.2010., 18:52   #12
Quote:
hellie kaže: Pogledaj post
sanitarna ne radi ddd.
Točno, no zato radi inspekcijski nadzor...

Quote:
7 dana kaže: Pogledaj post
ljubazno molim da kontaktirate nadlezni Nastavni zavod za javno zdravstvo Primorsko - goranske zupanije (Odjel za epidemiologiju, tel: 051 358 757) koji provodi strucni nadzor nad provedbom mjera sustavne deratizacije, koji ce znati tko je provodio mjeru sustavne deratizacije na Vasem podrucju. Takoder, mozete kontaktirati i nadleznu sanitarnu inspekciju koja provodi inspekcijski nadzor nad provedbom mjera sustavne deratizacije.
ryell is offline  
Odgovori s citatom
Old 10.03.2010., 19:41   #13
ne znam koliko će joj sanitarna pomoć. može prijavit kod njih, ali prvo nek kontaktira zzjz. oni će je najbolje uputiti.
__________________
I noga u guzicu je korak naprijed
hellie is offline  
Odgovori s citatom
Old 10.03.2010., 20:07   #14
Mislim da je sanitarna nadležna za sankcije ukoliko je nepropisno postavljeno.
ryell is offline  
Odgovori s citatom
Old 10.03.2010., 20:16   #15
je, ali da li će sanitarna to napravit. to je pitanje. može prijavit pa nek sanitarna izvidi stvar ako budu voljni. ali nek prijavi i zzjz-u mada će ju i oni sigurno uputit na sanitarnu. ali ja bi to za svaki slučaj sve poslikala pa ako nitko ne reagira, u novine. najveći je rpoblem što oni svi to bacaju u smeće. i pitanje je da li je to stavljala ovlaštena tvrtka ili neki biser.
__________________
I noga u guzicu je korak naprijed
hellie is offline  
Odgovori s citatom
Old 11.03.2010., 14:11   #16
razgovarala sam s rijekom hzzjz. žena ljubazna, dala mi broj odgovornoga na otoku. s njim je išlo malo teže.
digo frajer obrambeni zid i odgovorno garantira da je sve po propisima. pitala sam ga oće li da mu sliku pošaljem di je bio otrov.
zaključili smo sljedeće:
- ja ne mogu dokazat (iako je vrlo vjerovatno) da su tako traljavo otrov postavili oni. (postavljanje je izvršeno ponedjeljak i utorak, dakle, prije kiše, tablete su bile čiste i suhe, dakle tek postavljene, dakle, reko ja čovjeku kako je malo vjerovatno da je NEKO hodao za njima i bacao još malo otrova, jer smatra da oni ne stavljaju dovoljno! - bila sam malo glasnije od uzbuđenja)
-oni ne smiju upozorenja svuda ostavljat (a otrov smiju!) obavijest je navodno postavljena u gradu, na oglasnim pločama i na radiju? ja sam tražila upozorenje na mjestu di otrov je, ne na svakoj rupi al jedan na moru i jedan u parku nikoga neće ubit)
- on će poslat ljude da provjere stanje ali i opet GARANTIRA da je sve po propisu, svaka tableta evidentirana islikana (!?!?!?) itd

u rijeci mi je rečeno da upozorenja pismenih mora bit, a on kaže, ne smije jer ako se neko ko voli stabla naljuti! (osjećaš se idiotom, kad ti neko ovako...)
ne trebate na stablo, nađite zid, postavite privremenu tabelu, uzmite najlonski fascikl i ....
uf, ne volim se natezat ni sa kime. a pogotovo ne volim dizat frku zbog psa da ne skrećem pažnju na nas. da se ne bi neko išao svetit
-kad sam ovo rekla čovjeku, ovaj se slatko nasmijao.
ja ću baš sad kad je ljepo vrijeme ić gledat jesu li makli otrov koji smo mi zatrpale u utorak. ako nisu, danas spremna! nosim fotoaparat!
7 dana is offline  
Odgovori s citatom
Old 11.03.2010., 14:30   #17
ako smatraš da su oni pretjerali, sad možeš prijaviti sanitarnoj da izvidi situaciju. samo pričekaj par dana da ovi stignu to provjeriti i ispraviti stvar. obavezno poslikaj sve kako bi imala dokaze. sad može biti da su oni postavili kako treba pa je neki biser još nadodao, a možda su i oni sami malo pretjerali. nemoj spominjati da se brineš da psi ne bi mogli to dohvatiti već reci da je previše dostupno djeci. također naglasi da nema nigdje postavljenih obavijesti o stavljanju otrova a trebalo bi biti.
__________________
I noga u guzicu je korak naprijed
hellie is offline  
Odgovori s citatom
Old 11.03.2010., 18:03   #18
A ako i dalje ne bude niš konkretnog, nađeš pesošetačicu koja ima i dijete pa lijepo poslikate dijete (majka se mora složiti) kraj npr. ovog panja, da se vide tablete.
I u novine s tim.
ryell is offline  
Odgovori s citatom
Old 15.03.2010., 11:01   #19
ispravno moju g***! :(

evo, ovako ...umorila sam se od ove priče.
čovjek me uvjerava da su meke ispravno postavljene.
izgleda li vama ovo ispravno! nalazi se na šetnici. mjesto je na dohvat ruke. a tek šape!!

postavili su jedan letak na cijelo područje. šetnicu uz more, park...samo jedan i to krivi. žena iz HZZJZ mi je rekla šta mora bit na upozorenju.
izvođač deratizacije
zakon po kojem se vrši i
pod čijim nadzorom i
s kojim dozvolama
otrov koji se koristi
protuotrov u slučaju konzumacije...
a mi smo dobili jedan letak koji se koristi kad se deratizacija provodi u zgradi! s naputcima i obavezama za stanare
trebala bi bit hepi da su bar to napravili odma posle mog razgovora s njima. no, jesu li koregirali stvar s otrovom? jesu vraga! ((
ni takli nisu.
takva šlampavost i neprofesionalno ponašanje ljudi koji rade s OTROVOM ...
ma....

Zadnje uređivanje 7 dana : 15.03.2010. at 11:04. Reason: ispravak
7 dana is offline  
Odgovori s citatom
Old 15.03.2010., 18:13   #20
sad fino zovi sanitarnu i prijavi.
__________________
I noga u guzicu je korak naprijed
hellie is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor


Tematski alati
Opcije prikaza

Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 05:10.