Natrag   Forum.hr > Lifestyle > Gastronomija

Gastronomija Za kuhare i kuharice te one koji to žele postati
Podforumi: Eno i ino, Hrana i zdravlje, Kuhinja bez mesa

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 07.06.2008., 21:30   #21
vakuum posude? ima ih u billi, navodno produljuju svježinu, nemam pojma koliko niti da li uopće iako imam doma 2
__________________
štrumf dok ga daviš pocrveni, pozeleni, poljubičasti,
a kad umre opet je plav ali bljeđe :D
by mishamu
alexxx is offline  
Odgovori s citatom
Old 07.06.2008., 23:37   #22
ne znam, alexxx, al to nemam sad...a povrće imam...
__________________
mogli bismo
Lali Puna is offline  
Odgovori s citatom
Old 07.06.2008., 23:45   #23
ne znam baš kak bu ti to hodalo sa čuvanjem
salata ti već za dan počne na mjestima reza/trganja žutiti
trebala bi je do kraja osušit, a i onda je pitanje koliko bi trajala

uglavnom, najbolji način čuvanja povrćki je da ih dobro umotaš u kuhinjske ručnike (može i salvete, netko to radi s novinama) i onda staviš u vrećicu

najdulje kaj meni stoji spremno za kuhanje je od noću do jutra
npr. oko 23 sata očistim, operem i posućim povrćke koje onda u pol 7 ujutro skuham
s tim nema problema
polly is offline  
Odgovori s citatom
Old 08.06.2008., 00:17   #24
Quote:
polly kaže: Pogledaj post
ne znam baš kak bu ti to hodalo sa čuvanjem
salata ti već za dan počne na mjestima reza/trganja žutiti
trebala bi je do kraja osušit, a i onda je pitanje koliko bi trajala
ma, nemam sad pet kila salate, imam za jednu, najviše dvije salate..ok, onda bum zelenu radila u ponedjeljak i utorak

i, rekoh, nisam mislila na to da mora bit spremno za kuhanje (nisam ni mislila čistiti mrkvu ili slično), samo obavljeni oni grubi poslovi - pranje (to je sever povrće koje treba pol sata prat, a ne ono ušminkano iz supermarketa) ili nešto tipa odvajanje listova na brokuli od cvjetova..ili onog lišća od mrkve...

ne kužim, kak povrće zna da je oprano? zakaj neoprano može stajat, a oprano ne?

složila sam 'komplete za kuhanje na pari' - dva lista kelja, malo cvjetoca karfiola, malo brokule. stavila sam to u plastične posude i poklopila i u fridž. jel to ok?
__________________
mogli bismo
Lali Puna is offline  
Odgovori s citatom
Old 08.06.2008., 08:07   #25
Quote:
Lali Puna kaže: Pogledaj post

ne kužim, kak povrće zna da je oprano?
nažlempa se vode


ja lisnato povrće (uključen i karfiol, brokula,..) ne bi prala par dana unaprijed
mrkvu, krumpire i slično bi po pranju obrisala ostavila 2-3 sata da se dobro osuši
polly is offline  
Odgovori s citatom
Old 08.06.2008., 13:12   #26
a, jebat ga, već sam oprala..sad čekirala u frižideru sve je ok
bum vidla...
__________________
mogli bismo
Lali Puna is offline  
Odgovori s citatom
Old 08.06.2008., 16:55   #27
Quote:
polly kaže: Pogledaj post
nažlempa se vode


ja lisnato povrće (uključen i karfiol, brokula,..) ne bi prala par dana unaprijed
mrkvu, krumpire i slično bi po pranju obrisala ostavila 2-3 sata da se dobro osuši

Ovako. Pere se neposredno pred konzumiranje. Onda nis ne istrune, zamotano u novinski papir moze stajati danima.
ombia is offline  
Odgovori s citatom
Old 08.06.2008., 19:36   #28
sve perem prije upotrebe, ne vidim potrebu za dvostrukim pranjem i ciscenjem, cisti gubitak vremena
__________________
Hormonella de Rum
atlantis is offline  
Odgovori s citatom
Old 08.06.2008., 23:05   #29
Quote:
atlantis kaže: Pogledaj post
sve perem prije upotrebe, ne vidim potrebu za dvostrukim pranjem i ciscenjem, cisti gubitak vremena
a zakaj se onda povrće pere prije zamrzavanja? nisam nikad vidjela blatno i neprano povrće zamrznuto, štoviše čisti se i od koštica i sl
al, dobro, možda ja nemam pojma

pa ne bih onda prala prije kuhanja, tak sam htjela uštedit vrijeme
nisam mislila da je blato na mrkvici ili bubac na salati esencijalno za njezinu svježinu (štoviše, na mrkvama iz dućana nikad nema blata i sve je ok)

ali ok...dakle, ne prati. a jel mogu barem odvojiti listove salate/kelja i sl?

jel mogu ikako čuvati povrće dva/tri/pet dana, a da si malo olakšam pripremu ručka onaj dan kad ga mislim upotrijebiti? da ga bacim u duboko?(recite vi šta hoćete, al oprat ću ga prije smrzavanja..nemrem blatne i neočišćene mahune smrznut da ga jebeš, jednostavno nemrem!)
__________________
mogli bismo
Lali Puna is offline  
Odgovori s citatom
Old 09.06.2008., 00:13   #30
tko je spominjao smrzavanje?

ti sigurno ne, pa sam isto tako i ja komentirala da mi je blesavo pretpranje zelene salate kad bih ju ionako opet oprala prije posluzivanja... isto vrijedi i za mrkvu, cjetacu, spinat, tikvice - za ciscenje svega toga treba 10 minuta

a ako pitas kako sacuvati nesto u skrinji, onda je odgovor da se zelena salata ne moze cuvati smrznuta, kelj takodjer ne vjerujem da je dobar, spinat se blansira, cvjetaca, brokula takodjer, mrkva, paprika, paradajz svjezi i oprani te posuseni
__________________
Hormonella de Rum
atlantis is offline  
Odgovori s citatom
Old 09.06.2008., 12:10   #31
.
ombia is offline  
Odgovori s citatom
Old 09.06.2008., 13:49   #32
Quote:
atlantis kaže: Pogledaj post
tko je spominjao smrzavanje?
pa tema je čuvanje namirnica, ja sam pitala za načine kako da si sačuvam povrće dva-tri-pet dana, a da ga pritom malo obradim prije
dakle, može smrzavanje, frižider, podrum, špajza..štajaznam...ne mora nužno bit frižider...
dakle, ima smisla smrznut mahune na 5 dana? ili?
__________________
mogli bismo
Lali Puna is offline  
Odgovori s citatom
Old 09.06.2008., 14:01   #33
Quote:
Lali Puna kaže: Pogledaj post
dakle, ima smisla smrznut mahune na 5 dana? ili?
a probaj pa ćeš saznat
meni nema smisla mahune uopće smrzavati jer mi dobe neki čudan miris i od savršene povrćke se pretvore u nešto nejestivo
no masa ljudi ih jede smrznute i fine su im
tak da moraš sama probat jel ti to valja ili ne
meni je na kraće rokove dobar špinat, mladi grah, grašak, buča, krastavci (za kuhat, ne za salatu) i tu je otprilike kraj

kaj se tiče spremanja u frižider i špajzu
mrkve i krumpir operem i ostavim da se dobro posuši, pa spremim (mrkve u frižider, krumpir u špajzu)
ostalom povrću počistim načete listove, zamotam u kuhinjske papirnate ručnike, stavim u najlon vrećicu i u frižider
salatu, kelj, brokulu, poriluk, paradajz, papriku,.... ne čistim detaljno i ne perem danima unaprijed
to napravim pred upotrebu ili kao što sam rekla noć prije rano jutarnje pripreme

a i vjerojatno ne kuhaš 5 totalno različitih povrtnih jela za 15 ljudi pa da ti to uzima toliko vremena
5-10 min nije strašno, bar meni nije
no buš se spraksala, znam da je meni lako pisat kad kuham od sredine osnovne škole


osim toga, kažu da se vitamini i minerali gube na mijestu reza i namakanjem i da je najbolje povrće čistit i prat neposredno pred pripremu
polly is offline  
Odgovori s citatom
Old 09.06.2008., 14:39   #34
Quote:
polly kaže: Pogledaj post
salatu, kelj, brokulu, poriluk, paradajz, papriku,.... ne čistim detaljno i ne perem danima unaprijed
to napravim pred upotrebu ili kao što sam rekla noć prije rano jutarnje pripreme
e, hvala, polly, pomaže

rekoh, nisam mislila detaljno sve očistiti i narezati, rekoh da nisam mislila nascjeckat mrkvu i da mi tri dana takva stoji u frižideru
ali koliko se može - može...recimo, mrkvi sam odrezala ono lišće gore, na korabi, karfiolu u brokuli sam isto otrgnula lišće i spremila u jednu vrećicu za tufnut na paru ili s rižom
ne kuham niš komplicirano, ali tek toliko da si malo pomognem i da si uštedim koju minutu...jer maloj beštiji (to je beba od 3 mjeseca, ak nisam jasna) dosadi da me gleda kak kuham nakon maksimalno pol sata (iako se pritom debiliram do bola )
__________________
mogli bismo
Lali Puna is offline  
Odgovori s citatom
Old 10.06.2008., 00:43   #35
bog. kako svaki dan imam svjeze skuhani rucak/ne kuham navecer ili nedjeljom pa za cijeli tjedan/ moram si pomoc pa tako vec par godina koristim od tupperwarea posudu za salatu. znate ono- operete salatu,slozite ju i osusite u maloj centrifugi gdje vam stoji spremna za serviranje cak do pet dana. takodjer koristim i druge njihove posude u kojima drzim oprano,isjeckano povrce ali samo za drugi dan. tako si ustedim na vremenu.
meso isto dan prije operem, osusim,istucem i spremim u posudu.
jedino mi riba mora bit bas ono svjeza.
gotovanka is offline  
Odgovori s citatom
Old 10.06.2008., 10:23   #36
kako cuvati namirnice

mahune,grasak,mrkvu,kelj,to ocistim i blansiram a onda stavim u frizer,moze stajati 6mj.u frizeru i kad stavljas kuhati nema miris,meso ako zelim na naglo prvo slozim u pac i ostavim 2dana da odstoji,a sve drugo pripremam kada kuham isti dan voce isto operem i spremim u skrinju tako ga imam cijelu zimu/za kolace ja to radim tako
__________________
NEzaSITNA Miss Ya
Zenabr1 is offline  
Odgovori s citatom
Old 10.06.2008., 10:30   #37
Quote:
Juraj2 kaže: Pogledaj post
Nije da bas ide ovdje ali da pitam: Koliko dugo cuvate krumpir- ili grah-salatu u frizideru ? Moze li izdrzati 3-4 dana ?
grah salatu mozes duze drzati u frizideru,ali krumpir duze od 2dana ti ne preporucam jer se brzo kvari i pozeleni,krumpir je inace problematicna namirnica moj savjet je kada ga pripremis brzo ga potrosi
__________________
NEzaSITNA Miss Ya
Zenabr1 is offline  
Odgovori s citatom
Old 10.06.2008., 10:33   #38
oprostite zaboravila sam reci zelenu salatu ja ocistim ,operem i spremim u veliku plasticnu posudu sa poklopcem i tako mi izdrzi 7dana da se ne pokvari,samo mora biti dobro ocijedjena
__________________
NEzaSITNA Miss Ya
Zenabr1 is offline  
Odgovori s citatom
Old 25.01.2010., 13:55   #39
Thumbs up Čuvanje jabuka vani!

Godinama sam na jesen brao jabuke i nosio ih u podrum.
Podrum je sa posebnim ulazom u sklopu kuče. Ima pola betonsko a pola zemljano dno. Ništa nije pomagalo. Jabuke su se slabo održavale usprkos raznim majstorijama i savjetima izvana.
Godinama sam te iste (većinu) nosio van iz podruma i bacao na kompost. Ono što je ostalo bilo je sve smežuranije i smežuranije dok na kraju sve nisam bacio na kompost.
Onda, jedne godine toliko su rodile da ih nisam mogao sve staviti u podrum. Ostavio sam dosta plodova pod drvetom na zemlji.
Zima je te godine bila blaga i ja sam otkrio da su te jabuke ispod drveta puno sočnije i ukusnije od mojih u podrumu. Trebalo ih je malo oprati i po potrebi oguliti i bile su izvrsne.
Cijele godine jeo sam te ispod drveta a one iz podruma na kraju bacio na kompost.
Dosta mi je bilo tog podruma i nošenja jabuka tamo amo.



Vidio sam da susjedi drže jabuke vani u sanducima ili kartonskim kutijama dok se temperatura ne spusti ispod nule. Tada ih unesu unutra. Odlučio sam da ih kopiram.
Uzmem drvenu paletu, stavim je ispod jabuke u hladovinu da je jesensko sunce ne grije. Na paletu stavim kartonske kutije a u njih jabuke. Kad je počelo da smrzava ja u akciju.
Prošle godine sam ih rasporedio; malo na tavan, malo u šaht za vodomjer, malo u podrum, malo ispred podruma pod nadstrešnicu a malo ostavio vani na paletama jer sam ih imao previše.
Sve su bile bolje od onih u podrumu. Najbolje su mi bile iz šahta za vodu.
Kad sam na proljeće pospremao one kutije sa paleta, otkrio sam na svoje veliko iznenađenje da jabuke koje su tamo ostale nisu smrznule iako je temperatura kratkotrajno, bila daleko ispod nule, do – 15 stupnjeva.



Ove godine, odlučim se i sve ostavim vani. Nikako mi se nije dalo ići dolje u šaht po njih. Kad je bilo javljeno da ide minus pet ja ih dobro pokrijem PE folijom i zašuškam sa strane prema zemlji te sve pritisnem letvama.
Kad je prvu noć bilo -10 ja uzmem ipak jednu košaru kvalitetnih u sa njima u podrum. Nisam htio da Božić i Novu godinu budem slučajno bez svojih jabuka.
Ostale sam ostavio vani. Iznenada doleti ovaj hladni val i odjednom minus 23 u Međimurju. Odoše moje jabuke mislim se ja i samog sebe kritiziram kako sam bio glup i lijen a nadao sam se potajno uspjehu.
Po njima je malo pao i snijeg i nisam htio ništa dirati a onda nakon Nove godine otvorim i one nisu smrznule. He he heeee kakvo je to bilo veselje.



Zaključio sam da je to starinski način čuvanja u trapu samo što je ovdje umjesto zemlje odozgo debela folija. Zemlja grije odozdo a toplina ne može van od folije. Plastenik je to ipak, i to niski sa malom površinom hlađenja a velikom površinom zemaljskog grijanja.
Još uvijek ne mogu da vjerujem u sve to, ali do godine ponovo. Nema više nošenja unutra i van.
No ove godine uselilo se unutra i par miševa, debljaju se i uživaju. Jednog sam uhvatio na ljepilo ali drugi neće ili koliko ih već ima. Dogodine ću i na to obratiti veću pažnju.

Dodatak:
Na prvoj slici, vidi se u daljini moj kompost a pored njega hrpa granja.
Ta hrpa granja služi da ptice koje se hrane na kompostu a posebno kosovi mogu brzo da se sakriju kad naleti jastreb..
__________________
Istina je, tako lijepa..
Haludovo is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor



Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 04:04.