Natrag   Forum.hr > Lifestyle > Stanovanje

Stanovanje Gdje i kako stanujete, i kako uopće doći do vlastita stana
Podforumi: Vrt, Sam svoj majstor, Interijeri

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 27.10.2005., 09:01   #41
pazi, kad imaš takav objekat jasno ti je da će se svi sjatiti oko tebe, od projektanata, pa kojekakvih izvođača, pa do onih ljigavaca iz općine, koji će manje ili više uvijeno tražiti "pinku", za izdavanje građ. dozvole za baš tako predviđenu rekonstrukciju, "jer znate to baš nije po propisu ali ako se malo dogovorimo, onda...
ali to je tako

nekakve okvirne cijene sam ti već dao, tako da ti nemogu reći puno više. Prošetaj do par arhitekata i popričaj s njima. Neka ti daju pismenu ponudu. Preferiraj manje firme jer ćeš vjerojatno ubrzati stvar
Cijena projekta računa se po kvadratima ili fiksno u tvom slučaju jer objekat već postoji i znaš kolika je kvadratura. Znači cifra za izradu projekta i troškovnika je tolika i tolika i gotovo.
Cijenik komore je astronomski i obzirom na stanje na tržištu i u državi neodrživ i na granici bezobrazluka. Realne cijene, i to su one po kojima većina radi otprilike su 30% niže od cjenika komore. Sa tim cjenama se uopće nemoj opterećivati, nego obiđi par firmi i arhitekata.
Ja sam baš nedavno uzeo arhitekta za projekt obiteljske kuće, tip je ok i već je dugo u tom poslu, objekti koje je radio su za stati i gledati, ali je firma mala, tj. tip radi sam i svaki posao mu je bitan.
Cijena 11 eura/kvadrat bez pdv-a (a zašto bi ga na kraju i plaćao )
Takvog potraži i ti.

Pojedinosti oko uređenja i petljanja sa konzervatorima ne znam, ja sam samo građevinar, a te stvari ti svaki arhitekt mora znati u detalje

javi napredak

pozdrav
canis_lupus is offline  
Odgovori s citatom
Old 27.10.2005., 14:47   #42
Najprije, canis, hvala na odgovorima!

Zatim, kad kazes:

Quote:
canis_lupus kaže:
Cijenik komore je astronomski i obzirom na stanje na tržištu i u državi neodrživ i na granici bezobrazluka. Realne cijene, i to su one po kojima većina radi otprilike su 30% niže od cjenika komore. Sa tim cjenama se uopće nemoj opterećivati, nego obiđi par firmi i arhitekata.
U mom slucaju nije se bas lako ne optecivati tim cijenama. Canis, mozes li pogledati svoj osobni mail, htio bih te nesto pitati ispod glasa?

D.
DavorPir is offline  
Odgovori s citatom
Old 31.10.2005., 13:01   #43
Malo bih se nadovezao na ovu temu. Jel' može netko reći koliko bi iznosila cijena izrade troškovnika za adaptaciju obiteljske kuće.
hivo is offline  
Odgovori s citatom
Old 27.11.2005., 18:31   #44
ArCon Moj Dom 4.5, novija verzija sa puno više detalja za kuću, vrt... Vrlo jednostavan, nije potrebno nikakvo gotovo nikakvo predznanje, na hrv. jeziku.

Dakako poslužit može i 2.5 verija, ovisi do koje možeš doći

Room Arranger - odličan programčić, freeware, evo link: http://www.za-dom.com/rooarr326.zip
__________________
ja sam onaj koji jesam
netko i ništa is offline  
Odgovori s citatom
Old 27.11.2005., 19:41   #45
bija je cd u jutarnjem sa par programa
__________________
krhko je znanje
vaci is offline  
Odgovori s citatom
Old 15.05.2006., 14:41   #46
Arhitektonski projekt - molim savjet

Molima bih ako mi možete pomoći savjetom - naime namjeravamo graditi kuću i adaptirati bakinu kuću i željeli bi smo da nam nekoliko arhitekata predloži svoje ideje. Čitajući malo po netu našla sam da je cijena projekta oko 100 eura po kvadratu. Međutim mene muči nešto drugo - ja ne trebam projekt od svih već mene zanima ideja, pa od kojeg arhitekta mi se ideja (može biti nacrtana i na salveti) najviše svidi dala bih mu da mi izradi projekt. Da li je to moguće i koliko otprilike košta takva ideja i kako da je tražim.
Uz to molim pomoć, može i na pp u vezi arhitekata koji su za preporučiti - želim što jednostavnije, prozračnije bez suvišnih kutaka i zakutaka i mudrolija.
Hvala
__________________
zucka
zucka is offline  
Odgovori s citatom
Old 15.05.2006., 16:13   #47
od svakog arhitekta možeš tražiti da ti napravi idejno rješenje (što se naravno plaća...). Ako to radiš s nekim u 'fušu' , izaći će te jeftinije nego u bilo kojem birou (iako ne bi smjela na ovaj način to poticati...). a by the way, ne trebaš ti od par arhitekata tražiti zamisli, jer ćeš svaku platit, dovoljno je da nađeš jednog, taj kojeg angažiraš ti projektira kuću dok ti nisi zadovljna. sad naravno, trebaš naći nekog tko će ti to ok napraviti a ne zbrljati....
lopata is offline  
Odgovori s citatom
Old 16.05.2006., 09:46   #48
[QUOTE=zucka]Čitajući malo po netu našla sam da je cijena projekta oko 100 eura po kvadratu. QUOTE]
,ma nije valjda tak skupo???
Ma za izradu glavnog projekta ti je oko 10-15 eura............idejno rješenje od 2000kn pa može i puno više...........
ZUJAN_BJ is offline  
Odgovori s citatom
Old 16.05.2006., 10:55   #49
istina da nije 100 eura , i da je glavni 10 do 15, ali idejno rješenje ti isto ide po kvadratu a ne okvirno. sve ima svoju cijenu, a pitnje je uvijek u glavnom projektu tipa da li su projekti instalatera u toj cijeni ili ne itd.... a kod svakog su cijene različite...
lopata is offline  
Odgovori s citatom
Old 16.05.2006., 14:37   #50
Ma da, krivo sam sračunala - jer sam računala 1000 do 1500 eura za 100 kvadrata.
Očito ne znam objasniti što želim, mislim da arhitekt može nacrt prilagoditi mojim željama ali ja bih rado vidjela nekoliko, da tako kažem, arhitektonskih stilova. Pa kada mi se svidi stil nekog od njih dala bih mu napraviti projekt. To me muči kako da prikupim informacije o tome, rado bih vidjela njihove nacrte i eventualno neke njihove već napravljene kuće. Zato molim preporuke.
__________________
zucka
zucka is offline  
Odgovori s citatom
Old 03.07.2006., 17:48   #51
Gradnja kuce-promjena projekta

Prije koju godinu sam kupio jednu zapocetu gradnjom. Sve ima potrebne dozvole. Kuca je na nagibu pa se pola temelja nalazi na izgradjenoj velikoj prostoriji-moze biti garaza, a pola lezi na zemlji. Postoji projekt , ali je vec i taj bivsi vlasnik poceo graditi drugacije nego je na projektu. Recimo konkretno, na projektu je stepeniste izvana i izvana se ulazi na taj gornji dio, a on je poceo graditi tako da je ulaz u tu prostoriju dolje i kroz nju stepeniste prema gore.

Ono sto mene zanima jest kakve su uopce stvarne mogucnosti oko toga da se eto tako mijenja projekt jer i ja bih nesto promijenio prije nego sto se nastavi graditi. U svakom slucaju kvadratura bi se promijenila na vise. Mene konkretno u praksi zanima kako bi to moglo proci, a da me nitko od mjerodavnih ne gnjavi. Mislim, da ne dodjem u situaciju da bum na krtaju morao traziti recimo novu gradjevinsku dozvolu i sl. Ili se moze recimo traziti promjena gradjevinske u skladu sa promjenom projekta ? Koliko me to recimo moze kostati ?

No velim, da li se uopce time moram gnjaviti ili da ja gradim dalje pa sto bude. Inace, kuca je na desetke metara udaljena od drugih kuca tako da tu nema problema.

Hvala
dxer is offline  
Odgovori s citatom
Old 03.07.2006., 18:31   #52
Pozdrav dxer,

Izgleda da smo u istom košu i ja i ti a bogami i Plimpi.
A Plimpi kaže da se mora tražiti nova lokacijska i građevinska dozvola. On/ona je već podnio/la zahtjev za nove dozvole. ovdje ti je moji post:
https://www.forum.hr/showthread.php?t=152658

Pozdrav
Decko UK is offline  
Odgovori s citatom
Old 03.07.2006., 19:34   #53
Quote:
Decko UK kaže:
Pozdrav dxer,

Izgleda da smo u istom košu i ja i ti a bogami i Plimpi.
A Plimpi kaže da se mora tražiti nova lokacijska i građevinska dozvola. On/ona je već podnio/la zahtjev za nove dozvole. ovdje ti je moji post:
https://www.forum.hr/showthread.php?t=152658

Pozdrav
Plimpi je ON, tako me žena zove

Nisam skužio posterov problem, pa ne mogu ništa pametno reći, osim raspitati se kod nadležnih...
plimpi is offline  
Odgovori s citatom
Old 03.07.2006., 20:21   #54
Quote:
dxer kaže:
Prije koju godinu sam kupio jednu zapocetu gradnjom. Sve ima potrebne dozvole. Kuca je na nagibu pa se pola temelja nalazi na izgradjenoj velikoj prostoriji-moze biti garaza, a pola lezi na zemlji. Postoji projekt , ali je vec i taj bivsi vlasnik poceo graditi drugacije nego je na projektu. Recimo konkretno, na projektu je stepeniste izvana i izvana se ulazi na taj gornji dio, a on je poceo graditi tako da je ulaz u tu prostoriju dolje i kroz nju stepeniste prema gore.

Ono sto mene zanima jest kakve su uopce stvarne mogucnosti oko toga da se eto tako mijenja projekt jer i ja bih nesto promijenio prije nego sto se nastavi graditi. U svakom slucaju kvadratura bi se promijenila na vise. Mene konkretno u praksi zanima kako bi to moglo proci, a da me nitko od mjerodavnih ne gnjavi. Mislim, da ne dodjem u situaciju da bum na krtaju morao traziti recimo novu gradjevinsku dozvolu i sl. Ili se moze recimo traziti promjena gradjevinske u skladu sa promjenom projekta ? Koliko me to recimo moze kostati ?

No velim, da li se uopce time moram gnjaviti ili da ja gradim dalje pa sto bude. Inace, kuca je na desetke metara udaljena od drugih kuca tako da tu nema problema.

Hvala

Bok,

Nemoj graditi ako nisi siguran da ti gradjevinska dozvola pokriva ono sto mislis izgraditi.
Nikada nemoj štediti na dozvolama.

Pozdrav!
jelen is offline  
Odgovori s citatom
Old 04.07.2006., 10:20   #55
Koliko sam skuzio ovdje nije bila potrebna lokacijska dozvola.

-Zar se ne moze nekako zatraziti promjena gradjevinske dozvole , a ne sve ispocetka ?
-Koliko uopce kosta recimo sada ponovno gradjevinska dozvola ?

-Sto bi se recimo moglo desiti da ja sagradim po tom novom projektu ?
-Da li ja moram zatraziti uporabnu dozvolu ili u krajnjem to nikoga nije briga ?
-Da li se placa kazna ako ne zatrazim uporabnu dozvolu ?

Znam puno ljudi koji su kasnije radili svakojake promjene na kuci, nadogradnje ovo ono i nisu zatrazili nikakvo dopustenje-dozvole ili slicno.
dxer is offline  
Odgovori s citatom
Old 05.07.2006., 14:15   #56
Zatrazi novu dozvolu, ako si platio komunalni doprinos (najveca stavka) i ne mijenja ti se kubikaza kuce, neces nista extra platiti - osim izmjene projekta, naravno + formulari i sl. sitnice.
Ne trebas uporabnu dozvolu za kucu, mislim, mozes radi sebe, ali nitko ti nece nista reci ako ju ne izvadis.
TommyZG is offline  
Odgovori s citatom
Old 07.07.2006., 09:03   #57
Quote:
TommyZG kaže:
Zatrazi novu dozvolu, ako si platio komunalni doprinos (najveca stavka) i ne mijenja ti se kubikaza kuce, neces nista extra platiti - osim izmjene projekta, naravno + formulari i sl. sitnice.
Ne trebas uporabnu dozvolu za kucu, mislim, mozes radi sebe, ali nitko ti nece nista reci ako ju ne izvadis.
Pojma nemam da li je komunalni doprinos plaćen. To je zapoceta gradnja sa urednim papirima gradjevinske dozvole od prije 3 i pol godine. Ako je komunalni doprinos trebao tada biti placen, onda je placen. Znaci veliš da bi za promjenu projekta trebalo zatražiti novu gradjevinsku, ali da ne bi previše koštalo ? Ipak, o kojem to iznosu govorimo ?
dxer is offline  
Odgovori s citatom
Old 07.07.2006., 10:22   #58
Quote:
dxer kaže:
Pojma nemam da li je komunalni doprinos plaćen. To je zapoceta gradnja sa urednim papirima gradjevinske dozvole od prije 3 i pol godine. Ako je komunalni doprinos trebao tada biti placen, onda je placen. Znaci veliš da bi za promjenu projekta trebalo zatražiti novu gradjevinsku, ali da ne bi previše koštalo ? Ipak, o kojem to iznosu govorimo ?
Provjeri što je s komunalnim doprinosom. Prije tri i pol godine bilo je moguće otplaćivati u ratama, pa se građ. dozvola mogla dobiti i bez da se plati taj doprinos. Mnogi su zatim prestali s otplatom rata... Inače, to ti nije zanemariva stavka. Primjerice, ja sam platio više od 60.000kn.

Što se tiče nove dozvole, potreban ti je u prvom redu novi glavni projekt. Cijene projektanata se kreću od 10 eura po m2 brutto tlocrtne površine, pa na više.
Treba provjeriti da li ti je najprije potrebna nova lokacijska. Trošak za nju ti je zanemariv, ali se čeka jaaaaako dugo. U Rijeci je to oko godinu dana.
plimpi is offline  
Odgovori s citatom
Old 07.07.2006., 11:26   #59
Quote:
plimpi kaže:
Provjeri što je s komunalnim doprinosom. Prije tri i pol godine bilo je moguće otplaćivati u ratama, pa se građ. dozvola mogla dobiti i bez da se plati taj doprinos. Mnogi su zatim prestali s otplatom rata... Inače, to ti nije zanemariva stavka. Primjerice, ja sam platio više od 60.000kn.

Što se tiče nove dozvole, potreban ti je u prvom redu novi glavni projekt. Cijene projektanata se kreću od 10 eura po m2 brutto tlocrtne površine, pa na više.
Treba provjeriti da li ti je najprije potrebna nova lokacijska. Trošak za nju ti je zanemariv, ali se čeka jaaaaako dugo. U Rijeci je to oko godinu dana.
Nije to ustvari vodni doprinos oko cega se stalno vodi polemika ? Ne znam gdje provjeriti to, a da si sada ne kompliciram. Pa zar ne bi drzava vec poslala neku opomenu ako se to nije platilo ili ne placa vec 42 mjeseca ? A gradjevinska dozvola je prenesena na novog investitora-mene prije 42 mjeseca.

Ja u projektu mijenjam vanjske gabarite. Kuca je recimo pravokutnik i sada samo polovicom kuce sjevernom i istocnom stranom prosirujem te strane za 2 m. I umjesto potkrovlja tj. tavana na jednoj polovici kuce bilo bi visoko potkrovlje. Naime, pola je kuce spusteno za 50 cm (takva je zapoceta gradnja)Izrada novog projekta ce svakako biti od strane ovlastenog arhitekte koji mi je i prijatelj pa ce me to doci manje ( a ujedno ce biti i nadzorni organ na radilistu), a ne znam tko mi ustvari moze raditi probleme ako napravim ove preinake i sagradim po tom novom projektu. Jer ako ne trebam ustvari uporabnu dozvolu, znaci nitko ne dolazi ustvari to gledat. A broj za kucu cu zatraziti na ovu zapocetu gradnju (jer postoji dolje sagradjena prostorija-garaza) i ustvari su mi rekli da tako broj mogu zatraziti.
dxer is offline  
Odgovori s citatom
Old 07.07.2006., 12:15   #60
Quote:
dxer kaže:
Nije to ustvari vodni doprinos oko cega se stalno vodi polemika ? Ne znam gdje provjeriti to, a da si sada ne kompliciram. Pa zar ne bi drzava vec poslala neku opomenu ako se to nije platilo ili ne placa vec 42 mjeseca ? A gradjevinska dozvola je prenesena na novog investitora-mene prije 42 mjeseca.

Ja u projektu mijenjam vanjske gabarite. Kuca je recimo pravokutnik i sada samo polovicom kuce sjevernom i istocnom stranom prosirujem te strane za 2 m. I umjesto potkrovlja tj. tavana na jednoj polovici kuce bilo bi visoko potkrovlje. Naime, pola je kuce spusteno za 50 cm (takva je zapoceta gradnja)Izrada novog projekta ce svakako biti od strane ovlastenog arhitekte koji mi je i prijatelj pa ce me to doci manje ( a ujedno ce biti i nadzorni organ na radilistu), a ne znam tko mi ustvari moze raditi probleme ako napravim ove preinake i sagradim po tom novom projektu. Jer ako ne trebam ustvari uporabnu dozvolu, znaci nitko ne dolazi ustvari to gledat. A broj za kucu cu zatraziti na ovu zapocetu gradnju (jer postoji dolje sagradjena prostorija-garaza) i ustvari su mi rekli da tako broj mogu zatraziti.

Ako proširuješ gabarite, onda nažalost, ali definitvno moraš izvadit novu lokacijsku, jer je ona uvjet za građevinsku. Osim u slučaju da se parcela nalazi u području za koje ionako ne treba lokacijska jer je donesen detaljni plan uređenja.

Ako je dozvola prenesena na tebe, onda su vjerojatno prethodno bile podmirene obveze za komunalni doprinos (i ne, to nema nikakve veze s vodnim doprinosom). Ipak, ti to provjeri u općini ili gradu gdje se nalazi parcela. Vodni doprinos ćeš sada platit za razliku u kubaturi između stare građevine (kako je bila projektirana u glavnom projektu) i nove građevine kako je sada namjeravaš projektirati.
plimpi is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor



Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 22:02.