Natrag   Forum.hr > Društvo > Religija

Religija Religija u društvu
Podforum: Teologija i religijska praksa

Pogledaj rezultate ankete: Da li idete na ispovest
Nikada 19 52.78%
Redje od jednom godisnje 8 22.22%
Bar cetiri puta godisnje 3 8.33%
Cesto, kad god osetim potrebu 6 16.67%
Glasovatelji: 36. Ne možete glasovati u ovoj anketi

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 20.10.2003., 00:12   #41
Pes:
Kak nije? Pa kako bi inace saznao koliko moras platiti?


Je,cijenu uvijek saznaš prije. ak i nema cjenika, zna se..
danaye is offline  
Odgovori s citatom
Old 20.10.2003., 00:16   #42
Ma da, nije to nas problem, da li oni imaju ili nemaju moc da oprastaju, mi se i onako nadamo oprostaju samo od Boga.
Nasa dilema je sto nismo u stanju da ispovest izvrsimo "onako kako bi trebalo" jer to nije nimalo lagana stvar.
Prvo ide onaj deo, preispitivanja sebe, i kopanja po savesti. Taj deo je tezak jer moramo da mislimo o sebi sve vreme kriticki i da sortiramo, sta je greh, sta nije greh.
A drugi deo je jos tezi, kad sve to treba ispricati...a joooj..

Recimo, mene je neko vreme mucio moj odnos sa majkom. Iako znam da treba da se uvek trudim da popravljam odnos sa njom, ja sam to zapostavljala, zivela svoj zivot i trudila se da ne mislim previse o tome. Nisam mogla da priznam sebi da sam i ja kriva u citavoj toj prici. Sve vreme sam se dvoumila izmedju toga da:
1.Su roditelji tu da se brinu o nama a ne mi o njima, i da mi nismo trazili da nas rode
2. i sa druge strane, da moramo da postujemo svoje roditelje i da ne smemo da se ljutimo na njih. I da treba ja da budem ta koja ce da pokusa da redi problem.
Minam is offline  
Odgovori s citatom
Old 20.10.2003., 00:32   #43
Nisam isao na ispovjest, niti cu ikada ici. Mislim, Grijeh protiv Boga? Uvrijediti Boga? Pa ako ja mogu uciniti nesto da Uvrijedim Boga, onda mi covjek pauk i svi ostalu skakutavci nisu niti do gleznja.
Uvrijediti Boga, mislim BOGA, jebemu Ako sam ja sposoban nanjeti Uvredu BOGU, pa bolje vam je da se sakrijete. Sta tek s Vama mogu napraviti?

A ovaj, zasto si Vi zamisljate da mozete napraviti nesto sto BOG ne zeli da vi cinite? Mislite li da je Moguce da BOG ne dobije nesto sto Zeli? Bog moze dozivjeti Neuspjeh? Zasto si Vi zamisljate da mozete ne povinuti se Zapovijedi BOGA? Kako je moguce prekrsiti ZAPOVIJEDI Bozje? Mislim, ako Vam BOG Zapovijedi nesto, mislite da je moguce prekrsiti Zapovijed, NAREĐENJE od Boga?
Glam is offline  
Odgovori s citatom
Old 20.10.2003., 00:38   #44
Quote:
Shady: Volio bih da mi neko objasni da li se oni (kojima se ljudi ispovjedaju) takodjer ispovjedaju drugim ljudima?
Danaye: Ako misliš na svećenike- da.
Ok, znači, ako sam shvatio, obični ljudi se ispovjedaju svjećenicima, a ovi svjećenici se ispovjedaju drugim svjećenicima, većim od njih po rangu (ili ne mora biti veći, već samo svojim kolegama?) i tako ide u krug? Takodjer, zanima me ispovjedaju li se Papa i Patrijarh, i kome, ako neko zna da mi kaže.
Shady is offline  
Odgovori s citatom
Old 20.10.2003., 00:41   #45
Naravno da se ispovedaju. Nije bitan rang svestenika.
Minam is offline  
Odgovori s citatom
Old 20.10.2003., 00:56   #46
A kome se ispovjedaju Papa ili Patrijarh vaseljenski?
Shady is offline  
Odgovori s citatom
Old 20.10.2003., 01:17   #47
Pa vec sam ti odgovorila.Svestenicima. Nije bitan rang.
Minam is offline  
Odgovori s citatom
Old 20.10.2003., 01:45   #48
isto svečeniku.U vjerskom smislu svi su svečenici isti.
danaye is offline  
Odgovori s citatom
Old 20.10.2003., 01:51   #49
E, volio bih to vidjeti... stvatrno zanimljivo...
Shady is offline  
Odgovori s citatom
Old 20.10.2003., 01:54   #50
Sta je tu posebno zanimlijvo?
Minam is offline  
Odgovori s citatom
Old 20.10.2003., 02:14   #51
Pa ono... kad pričaju, i ovaj mu daje savjete, i tako to... Volio bih to vidjet... Ja sam gledao u katedrali, kad vjernici ulaze u onu malu kućicu, gdje ih čeka svjećenik, i poslije izlaze, a i gledao sam u nekom filmu sa Stivenom Sigalom, ali, u stvari, pop je bio neki prerušeni kriminalac koji hoće da upuca Stivena, što naravno ovaj provaljuje, jer je glavni junak.
Shady is offline  
Odgovori s citatom
Old 20.10.2003., 02:16   #52
Pazi Shady, mi ovde ne pricamo o fimu, vec o necemu sto je veoma bitno nekim ljudima.
I pri ispovesti se ne dele saveti i ne razgovara se, vec samo jedan prica, a drugi slusa.
Minam is offline  
Odgovori s citatom
Old 20.10.2003., 06:33   #53
Unhappy

Quote:
Simona kaže:
Ha, uzalud tebi objašnjavati. Svećenik jest nastavak apostola, a Isus ih je ovlastio.

Muhamed nije dobio to ovlaštenje, ali imami ipak presuđuju i kamenuju.
Halo curo, u pitanju je oprost i brisanje grijeha od strane svestenika. To je Bozija funkcija. Znaci da je Isus ovlastio apostole a oni svestenike za to? E i to da cujem.


Brisati grijehe moze samo Bog i niko drugi.
Sto se tice imama oni ne brisu nista, vec imaju funkciju sudija, a zna se kakva je funkcija sudije my dear.
 
Odgovori s citatom
Old 20.10.2003., 06:42   #54
Quote:
Blaise kaže:
Joj, pa takva je vjera, takvo je ucenje crkve. Ne moras ti to prihvatit. I nitko ne ocekuje da prihvatis kad vidis da i mi imamo s tim problema.
Ok takva je vjera. Nisam rekla da moram prihvatiti. ne prihvatam nista sto ne razumijem. Jednostavno sam takva i govorim svoje licno misljenje. Ja moram razumijeti sve sto mi nije jasno da bih to prihvatila.

Quote:
U molitvama koje prethode ispovijedi, prilikom ispovijedi i nakon toga, ispovjednik moli Boga da mu oprosti grijehe, a ne svecenika.
Thats more like it
 
Odgovori s citatom
Old 20.10.2003., 06:48   #55
Quote:
Simona kaže:
To ti je slično ovome:
Po Kuranu, nema prepreka da se udaš za kršćanina, ali postoji fetva koja ti to kao ženskom stvoru zabranjuje. Točka.

Sad zamisli prekršaj te fetve u zemljama sa šerijatom ili u nekoj zapadnoj zemlji.

Jel' jasnije?
Ahaaaaa Znaci li to da se hoces da udas za muslimana

Nego, fakat ne kontam. Samo sam te pitala sta to ti crkva pripisuje a ti ne zelis da kazes. Ako je nesto osobno kao ovo gore, onda razumijem
 
Odgovori s citatom
Old 20.10.2003., 10:27   #56
hmmm... tu se svasta prica, pa imam potrebu i ja nesto reci...

ispovijed je sakrament, dakle kombinacija nedokucive Bozje tajne i vanjskog znaka Bozje milosti. po sebi, on sakrament predstavlja duhovnu stvarnost koja bitno nadilazi vanjske znakove (ritual) koje treba izvesti kako bi se sakrament zadobilo. danas se opcenito premalo govori o sakramentima, jer su oni od najvece vaznosti za svakog krscanina, buduci da se radi o stvarima koje je ustnovio sam Bog kao ispravan nacin zadobivanja odredjenih milosti. postoje mnogi koji smatraju da je krscanstvo moguce i bez sakramenata, ali je takva ideja neispravna. ne zbog ucenja crkve, nego zato sto sakramenti stvarno nose duhovnu dimenziju koju ne mozemo zamisliti dok je osobno ne dozivimo. tko god je bio na pravoj ispovijedi, znat ce o cemu govorim.

sto se tice uloge svecenika, on je ovdje neophodan upravo kao osoba koja vodi 'ritual', odnosno Bozji predstavnik u komunikaciji s covjekom/vjernikom. svecenik u ispovijedi obavlja svoju funkciju svecenika, i ne treba ga gledati kao 'covjeka kojem pricamo svoje grijehe'.

sto se tice grijeha - tu stvari nisu toliko jednostavne. nema smisla ispovijedati nesto sto ne smatramo grijehom. jedino pravilo za ispravan zivot je 'zivjeti po svojoj savjesti', dakle savjest nam je jedino mjerilo ispravnosti nasih postupaka. covjek je odgovoran prema svojoj savjesti, ali istovremeno nosi i odgovornost odnosa prema svojoj savjesti, jer je savjest dio nas koji se vrlo uspjesno moze utisati i potisnuti nekamo gdje nece smetati.

koliko se cesto treba ispovijedati? to ovisi o osobi. krscanin bi svaki dan u molitvi trebao raditi 'ispit savjesti', odnosno proci kroz dogadjaje protekloga dana i procijeniti koliko su bili dobri ili losi. razgovor s Bogom, molitva, normalna je stvar ali koju ne treba mijesati s ispovijedi. ispovijed je 'veliko pospremanje', i jedini nacin za ciscenje od teskih grijeha. zato bi je trebalo raditi barem jednom godisnje (za Uskrs), ali i kroz godinu, prema potrebi.

eto.

ljetopisac is offline  
Odgovori s citatom
Old 20.10.2003., 18:11   #57
Quote:
Minatallah kaže:
Ja moram razumijeti sve sto mi nije jasno da bih to prihvatila.
Ne mozes da razumes sve jer ti nije dovoljna moc saznavanja data.Pa jos zensko
Minam is offline  
Odgovori s citatom
Old 20.10.2003., 21:23   #58
Ne, to nije u skladu s mojim uvjerenjima. Ne vjerujem u takvo brisanje grijeha niti nemam potrebu za tim. Uostalom, moje poimanje grijeha i poimanje grijeha KC uopce se ne poklapa.
lahor is offline  
Odgovori s citatom
Old 20.10.2003., 21:28   #59
Quote:
Minam kaže:

Recimo, mene je neko vreme mucio moj odnos sa majkom. Iako znam da treba da se uvek trudim da popravljam odnos sa njom, ja sam to zapostavljala, zivela svoj zivot i trudila se da ne mislim previse o tome. Nisam mogla da priznam sebi da sam i ja kriva u citavoj toj prici. Sve vreme sam se dvoumila izmedju toga da:
1.Su roditelji tu da se brinu o nama a ne mi o njima, i da mi nismo trazili da nas rode
2. i sa druge strane, da moramo da postujemo svoje roditelje i da ne smemo da se ljutimo na njih. I da treba ja da budem ta koja ce da pokusa da redi problem.
Kad bih ja sveceniku ispovijedila svoj odnos s majkom, mislim da bi se crkva srusila.


Naravno da si ne mogu priznat da sam kriva JA.
A jesam.
Blaise is offline  
Odgovori s citatom
Old 20.10.2003., 22:24   #60
A da, jos jedan problem..kako svoju ispovest strpati u nekih pola sata..ja kad jednom odvezem pricu o tome sta sam sve radila bolje bi bilo da sednemo i popijemo kaficu...
Minam is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor


Tematski alati
Opcije prikaza

Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 21:13.