Natrag   Forum.hr > Lifestyle > Stanovanje > Sam svoj majstor

Sam svoj majstor Radionica u kući

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 24.12.2012., 15:06   #1
Question INTERNO ODVAJANJE PRIKLJUČKA STRUJE

imam par pitanja u vezi odvajanje priključka struje...ovako...radi se o kući sa 2 odvojena stanovanja i svaki ima svoje priključke za struju koje smo interno razdvojili na način da se kod nas nalazi glavni priključak struje gdje se "vrti" struja od oba stana, a gore je interno brojilo koje pokazuje potrošnju samo gornjeg stana..ono što mene zanima je dali je moguće da se kod nas "vrti" nešto što mi ne potrošimo, npr..kad u gornjem stanu nije bilo nikog kod kuće 2 tjedna naša dnevna potrošnja je u prosjeku bila 3-4 kWh, a noćna 2-3 kWh, a kad su oni doma naša dnevna potrošnja je 7-9 kWh, a noćna 4-5 kWh, bez da se u potrošnji bilo što promijenilo...molim vas ako ima koga da mi malo pojasni
anđeli is offline  
Odgovori s citatom
Old 24.12.2012., 16:00   #2
ako je kod "nas" glavno brojilo,a "gore kod njih" interno kontrolno sve je u redu.kad njih nije bilo kod kuće trošilo se manje ,a sad kad su doma troši se više,dakle uvećano za njihovu potrošnju.kod plaćanja se obračun vrši na naćin da se očita potrošnja na brojilu kod "nas" te se od nje oduzme stanje na brojilu kod "njih".ostatak je potrošnja kod "nas".
d2267 is offline  
Odgovori s citatom
Old 24.12.2012., 18:15   #3
Quote:
d2267 kaže: Pogledaj post
ako je kod "nas" glavno brojilo,a "gore kod njih" interno kontrolno sve je u redu.kad njih nije bilo kod kuće trošilo se manje ,a sad kad su doma troši se više,dakle uvećano za njihovu potrošnju.kod plaćanja se obračun vrši na naćin da se očita potrošnja na brojilu kod "nas" te se od nje oduzme stanje na brojilu kod "njih".ostatak je potrošnja kod "nas".
znam kako se vrši obračun na kraju mjeseca i tako i radimo..da od ukupne potrošnje na "našem" brojilu oduzmemo "njihovu" potrošnju, ali ne radi se o tome..kad se izračunalo na kraju mjeseca tj. prvo kad njih nije bilo kod kuće 2 tjedna...u ta 2 tjedna "naša dnevna potrošnja" je bila 3-4kWh, a kad smo svi u cijeloj kući, "naša dnevne" potrošnja se jako poveća tj. duplo...taj dio meni nije jasno..kako mogu duplo više struje trošiti ako sve radim isto...
anđeli is offline  
Odgovori s citatom
Old 24.12.2012., 17:49   #4
mislim da HEP ovo ne dozvoljava jer bi se to moglo okarakterizirat kao prodaja struje tjst kao preprodaja .
sfar is offline  
Odgovori s citatom
Old 24.12.2012., 17:58   #5
Ali bogme ni ne kontrolira, kao što baš i nema nekakvog načina za to. Ista situacija je i kod mene i staroga. I tako već koje desetljeće i pola.
__________________
Volim sve komade koje vole mladi.
Kupujem minsko polje radi ugodne šetnje s punicom.
link
kerbi is offline  
Odgovori s citatom
Old 24.12.2012., 18:29   #6
Tako da niste sve razdvojili gore i dolje, očito.
__________________
Volim sve komade koje vole mladi.
Kupujem minsko polje radi ugodne šetnje s punicom.
link
kerbi is offline  
Odgovori s citatom
Old 24.12.2012., 18:46   #7
Quote:
anđeli kaže: Pogledaj post
imam par pitanja u vezi odvajanje priključka struje...ovako...radi se o kući sa 2 odvojena stanovanja i svaki ima svoje priključke za struju koje smo interno razdvojili na način da se kod nas nalazi glavni priključak struje gdje se "vrti" struja od oba stana, a gore je interno brojilo koje pokazuje potrošnju samo gornjeg stana..ono što mene zanima je dali je moguće da se kod nas "vrti" nešto što mi ne potrošimo, npr..kad u gornjem stanu nije bilo nikog kod kuće 2 tjedna naša dnevna potrošnja je u prosjeku bila 3-4 kWh, a noćna 2-3 kWh, a kad su oni doma naša dnevna potrošnja je 7-9 kWh, a noćna 4-5 kWh, bez da se u potrošnji bilo što promijenilo...molim vas ako ima koga da mi malo pojasni
Priključak jednofazni-trofazni???
Kontrolno brojilo jednofazno -trofazno???
koka36 is offline  
Odgovori s citatom
Old 24.12.2012., 18:48   #8
Neki veći potrošać ili cijela soba je povučena iz vašeg strujnog kruga (tj. ne ide preko kontrolnog brojila).

Pogasi sve njihove potrošaće i dok neko gleda njihovo kontrolno brojilo (koje tada stoji) pali jedan po jedan njihov potrošać. Za svaki se kontrolno brojilo treba pokrenuti - u suprotnom ne ide preko njega. (naravno, kad se za taj potrošać provjeri ga se gasi prije paljenja idućeg)
morrak is offline  
Odgovori s citatom
Old 24.12.2012., 18:52   #9
Ako imaju zasebnu fidovku, isključite ju i gledajte dali sat stoji i dali neka od utičnica ili spojenih uređaja još rade.
__________________
Volim sve komade koje vole mladi.
Kupujem minsko polje radi ugodne šetnje s punicom.
link
kerbi is offline  
Odgovori s citatom
Old 24.12.2012., 19:15   #10
pa kad njih nema onda samo radi vaše brojilo tjst oni ne troše jer nema nikog doma ,kad oni dođu vama se poveća potrošnja zato što i njihova potrošnja ide kroz vaše brojilo a njihovo je samo kontrolno ,
da im vi možete naplatiti njihovu potrošnju.
sfar is offline  
Odgovori s citatom
Old 24.12.2012., 20:12   #11
teško mi je zamisliti gluplje pitanje od ovog
pa tu je sve jasno ko pekmez
naši i vaši imaju jedan priključak i kontrolno brojilo
normalno je da se potrošnja naših poveća kad su vaši kod kuće
to je zato što naši imaju glavno a vaši kontrolno brojilo
d2267 is offline  
Odgovori s citatom
Old 24.12.2012., 20:44   #12
Koliko sam ja skužio dodatno objašnjenje njima ne štima potrošnja kad odbiju njihov dio od svoga.
__________________
Volim sve komade koje vole mladi.
Kupujem minsko polje radi ugodne šetnje s punicom.
link
kerbi is offline  
Odgovori s citatom
Old 24.12.2012., 21:12   #13
Quote:
kerbi kaže: Pogledaj post
Koliko sam ja skužio dodatno objašnjenje njima ne štima potrošnja kad odbiju njihov dio od svoga.
pogledaj si naziv teme iz njega je sve jasno,samo je začetnik kasnije toliko brljo da je sve zbrljo
najme autor i ne može utvrditi svoju potrošnju na drugi naćin osim matematički.zbog toga ga i zbunjuje što je
dok sustanara nije bilo mogao direktno očitavati.
d2267 is offline  
Odgovori s citatom
Old 24.12.2012., 23:03   #14
..ili imaju i neke zajedničke prostorije tipa kotlovnica, garaža spremište, ili vanjsku rasvjetu koja je proštekana na glavno brojilo...
__________________
Edgar The Titanodur Master i Titanodur su zaštičena imena Edgar Investa. Sva prava pridržana
Edgar Consulting OPG za proizvodnju krastavaca, distribuciju toplote i optimizaciju duvanja dio je Edgar Investa
Edgar is offline  
Odgovori s citatom
Old 25.12.2012., 10:23   #15
tako je ..nama ne štima kad se oduzme njihova potrošnja na kraju mjeseca...kad samo mi trošimo struju, na kraju mjeseca je potrošnja 3-4 dnevna, a kad troše 2 kućanstva, i kad oduzmem njihovu potrošnju od ukupne da dobijem svoju, onda je naša potrošnja 7-9 dnevna...zato pitam kako je to moguće...hvala vam svima na odgovorima, mislim da nema potrebe da budete grubi tipa "gluplje pitanje od ovog"..nismo svi majstori za struju pa da znamo u čemu je problem..zato i postoje razni forumi da se potraži pomoć...hvala vam... i da priključak je trofazni, i opet ne znam dali je to "glupo" ili nije, kod priključka se nalazi i trofazni limitator...
anđeli is offline  
Odgovori s citatom
Old 25.12.2012., 10:48   #16
A onda su ti dva uzroka moguća. Zajedničke prostorije su spojene preko vas ili nešto nije odvojeno do kraja.
__________________
Volim sve komade koje vole mladi.
Kupujem minsko polje radi ugodne šetnje s punicom.
link
kerbi is offline  
Odgovori s citatom
Old 25.12.2012., 11:06   #17
ako je tako,pozdravi onog ko je odvajanje napravio
za početak skidaj jedan po jedan osigurač iz svog razvodnog ormarića i
pratite da li kod njih nestaje struje u pojedinim prostorijama
d2267 is offline  
Odgovori s citatom
Old 28.12.2012., 17:15   #18
hvala vam.. dali mi možete reći dali postoji kakav način da sama probam izračunati svoju potrošnju po svojim potrošačima...znači..u cjeloj kući su šparne žarulje, imam lcd koji je isključen iz štekera kad se ne gleda, isto kao i laptop, frižider stalno radi, imamo 2 mala protočna bojlera od 5 l koji griju vodu u kupaoni i za pranje suđa, pećnica se pali 2x tjedno po cca 2 sata, veš mašina 2x tjedno (po noći) po cca 2 sata, i suđerica cca 4x mjesečno po 1,5 sat (noćna tafira) , usisivač 1xtjedno cca 1 sat, fen za kosu 1x tjedno cca 30 min....
anđeli is offline  
Odgovori s citatom
Old 28.12.2012., 18:23   #19
Quote:
anđeli kaže: Pogledaj post
hvala vam.. dali mi možete reći dali postoji kakav način da sama probam izračunati svoju potrošnju po svojim potrošačima...znači..u cjeloj kući su šparne žarulje, imam lcd koji je isključen iz štekera kad se ne gleda, isto kao i laptop, frižider stalno radi, imamo 2 mala protočna bojlera od 5 l koji griju vodu u kupaoni i za pranje suđa, pećnica se pali 2x tjedno po cca 2 sata, veš mašina 2x tjedno (po noći) po cca 2 sata, i suđerica cca 4x mjesečno po 1,5 sat (noćna tafira) , usisivač 1xtjedno cca 1 sat, fen za kosu 1x tjedno cca 30 min....
Teško je precizno izračunati to jer uzmimo npr frižider...iako je stalno uključen, on troši kada "dohlađuje" (da ne budemo cjepidlake pa pričamo da troši u mikronima radi održavanja sustava i kad ne radi) ...e sada, koliko se često tijekom dana pali...i koliko dugo radi...stvarna potrošnja bi se mogla izračunati tako da se vidi kolika je snaga frižidera i da se kraj njega sjedi sa štopericom i mjeri vrijeme.
Slično i kod veš mašine: iako stalno radi,ne troši uvijek istu količinu struje,nije ista potrošnja recimo po minuti kada uvlači vodu,kada zagrijava i kada centrifgira...
Na svim tim adapratima stoji njihova snaga i ona je različita.
Npr ja imam fen koji mi više troši nego mali bojler jer je bojler 1,5 kw (1500 wata) a fen je 2,00 kw (2000 wata).
Ono što mi je jedna od većih gluposti kada misle da će uštedjeti nešto obitno čekajući da peru već kad je jeftina tarifa (valjda poslije 22 ili 23h) a po jednom pranju uštede 1,00-1,50 kn.

Imam slučaj gdje ljudi imaju kuću koju iznajmljuju ; dvije su etaže...zajedničnoko brojilo za stuju i plin. Struju lako riješim,ugradim im kontrolno brojilo i zdravo ali za plin navodno Gradska plinara ne dozvoljva ugrađivati kontrolno brojilo bez njih (a oni oderu za to za nevjerovati).
U stvari tražio sam tu jel tko ugrađivao kontrolno plinsko brojilo pa vidjeh ove dileme... Btw, može se vrlo kvalitetno i brzo kontrolirati jer Vas neko drugi potkrada, posebice ako se to kotroliranje obavlja u njeovu suglasnost/prisustvo. To bi svaki električar trebao znati
__________________
Kako svi hoće kvalitetno i jeftino a nitko loše i skupo ?
oktogon is offline  
Odgovori s citatom
Old 28.12.2012., 22:02   #20
nisam siguran i nisam upućen za plin no mislim da je poslije brojila tvoja instalacija i sukladno tome ako ti na tu instalaciju dodaš kontrolno brojilo onda je to tvoje... za njega plinara ne treba niti znati
hcerinski is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor


Tematski alati
Opcije prikaza

Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 13:10.