Natrag   Forum.hr > Društvo > Prirodne znanosti

Prirodne znanosti Čista znanost za jako pametne i one koji takvima žele postati
Podforum: Armstrong Station - Astronomija i astrofizika

Zatvorena tema
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 18.06.2007., 23:22   #21
btw ima kakve veze dali dodam u napalm sumpor ili ne??
procitao sam da je on katalizator... dali bi za ca posluzio u napalmu??
i da... napalm na kraju je tekuc ili je kao neka "zelatina"??
fps_games is offline  
Old 18.06.2007., 23:43   #22
Quote:
fps_games kaže: Pogledaj post
btw ima kakve veze dali dodam u napalm sumpor ili ne??
procitao sam da je on katalizator... dali bi za ca posluzio u napalmu??
i da... napalm na kraju je tekuc ili je kao neka "zelatina"??
Jel te zanim mozda gdje gosp. Sanader zivi
__________________
| [GCAF009] Random Angels - Escapist | [GCAF010] Mario L - Local Heat| [GCAF011] Draco - Terok Nor
expozed is offline  
Old 19.06.2007., 00:04   #23
nisam tako okrutan da radim dalekometne rakete (do zg... ipak sam ja istra) punjene napalmom (sa aluminijem i sumporom unutra)....
vec kad smo na gađanju.... mogao bih dodati i H2SO4 u raketu...
:r ofl:

ipak... jeli tekuc ili zelatinast?? ipak necu stavljati S unutra... ne zelim se otrovati... ali Aluminij ocu...
fps_games is offline  
Old 19.06.2007., 00:37   #24
Quote:
fps_games kaže: Pogledaj post
ahaaaa.... uzmes špag i umocis ga u benzin....

ali tko sam ja da tebe ucim...
nema autoriteta.
probao sam s benzinom, to funkcionira samo kad je toplo, a i recept je za gubitak kontrole. ne hvala

napalm je inače ljigav. imaš svakakvih smjesa, možeš napraviti i ljigotine koje se dadu mijesiti, a možeš i napraviti ljigavu gušću tekućinu.
iako se ne može svrstati u striktni napalm, moja preporuka za početak - nitro razrjeđivač i stiropor, pa otapaš dokle god ide.
dobiješ stvarno jednu opasnu masu koju treba čuvati u zatvorenoj posudi jer se suši. kad se zapali, daje strašne i gadne pare. kancerogeno


sumpor slobodno stavi (ipak, možda bude samo smetao), napalm je sam po sebi puno otrovniji od sumpora. pod aluminij misliš na prašak? odakle ti?
__________________
.

Zadnje uređivanje Endimion17 : 19.06.2007. at 16:19. Reason: lapsus. umjesto sumpor, mislio sam na stiropor.
Endimion17 is offline  
Old 19.06.2007., 16:15   #25
mislio sam rezati al foliju
fps_games is offline  
Old 19.06.2007., 16:45   #26
Ja sam se ovime takodjer "zanosio" dok sam bio mladji...

Najbolje bi bilo krenuti sa raketama na kruto gorivo, jer su jednostavnije za napraviti... znaci barut ili nesto slicno... Mozda cak i vrhovi sibica, ja se sjecam da sam jedanput izvrsio taj eksperiment sa odstruganim glavama 50ak sibica...bilo je WOW! Impresivna eksplozija, ali kratkog vijeka trajanja

No problem sa krutim gorivom je da imaju jako naglu i burnu akceleraciju, i poprilicno su nepredvidive.

Sa tekucim gorivom je vec veci problem konstrukcija, jer to vise prestaju biti rakete za pocetnike... idealno bi bilo konstruirati hibridni raketni motor, koji potisak dobiva mjesanjem dvaju goriva koja tek kad su pomijesana
sagorijevaju(jednostavnija je konstrukcija).


Evo nekoliko knjiga o raketama za download, na eng., u njima je prakticki sve objasnjeno, ali nije za laike(heavy mathematics and physics inside)... fileovi su razmjerno veliki, 56k oprez

Backyard Rocketry: Converting Model Rockets Into Explosive Missiles
http://mihd.net/q502dy

Elements of Propulsion: Gas Turbines And Rockets (ova je zaista odlicna, ima svega)
http://rapidshare.com/files/26575380...nd_rockets.rar

Rocket Propulsion Elements, 7th Edition
http://rapidshare.com/files/9758063/...n_elements.rar

How to design, build and test small liquid-fuel rocket engines
http://www.risacher.org/rocket/

toliko zasad od mene...
__________________
Back in BLACK
AV Fedotov is offline  
Old 20.06.2007., 09:01   #27
Quote:
Endimion17 kaže: Pogledaj post
čisti amonijev nitrat?znaš da je NH4NO3 stvar koja može detonirati bez nekog velikog poticaja ako se malo onečisti? gdje si ga nabavio? ()
svakako pazi s tim.

da, najbolje je za početak s KNO3 i saharozom, jer se to da lagano rastaliti i modelirati.

evo jedna dobra stranica.
http://www.space-rockets.com/psan-i.html
kaže da se amonijev nitrat najbolje koristi kao pogon kad ga se stabilizira zinkovim oksidom. to bar nije teško nabaviti (ljekarne).

nabavio sam ga iz KAN gnojiva,a otkud ti to da može roknut, ja sam čuo da je to neosjetljivo i da se eksplozivi na njegovoj bazi moraju detonirati npr. sa dinamitom,trinitrotoulenom i takvim jačim stvarima....
e al mislim da bi ga bilo moguće dobit sa amonijakom i HNO3 al nisam još probavao....
P.S. to vjerojatno nije 100% NH4NO3 ali sigurno ima visoki udio, izugleda ti kao bijeli kristali,tvrdi relativno. mogu slikat ako hočeš...
jelac_27 is offline  
Old 20.06.2007., 09:04   #28
Quote:
fps_games kaže: Pogledaj post
btw ima kakve veze dali dodam u napalm sumpor ili ne??
procitao sam da je on katalizator... dali bi za ca posluzio u napalmu??
i da... napalm na kraju je tekuc ili je kao neka "zelatina"??
sumpor dodaješ u smjesu za raketu,u onu smjesu šećr i KNO3...
a napalm možeš regulirat kako će ti ispast, ti radiš napalm B (onaj sa stiroporom i benzinom)? samo dodaš više, odnosno manje stiropora....
jelac_27 is offline  
Old 20.06.2007., 13:55   #29
Quote:
jelac_27 kaže:
nabavio sam ga iz KAN gnojiva,a otkud ti to da može roknut, ja sam čuo da je to neosjetljivo i da se eksplozivi na njegovoj bazi moraju detonirati npr. sa dinamitom,trinitrotoulenom i takvim jačim stvarima....
e al mislim da bi ga bilo moguće dobit sa amonijakom i HNO3 al nisam još probavao....
P.S. to vjerojatno nije 100% NH4NO3 ali sigurno ima visoki udio, izugleda ti kao bijeli kristali,tvrdi relativno. mogu slikat ako hočeš...
nije nimalo neosjetljivo. spoj u većim količinama skupljenim na jednom mjestu, onečišćen organskim spojevima može spontano detonirati.
aj ti to razdijeli u manje, plastične posude...

slikaj malu sliku pa stavi. kako si ga točno izvlačio iz KAN-a? otapanje, filtracija, isparavanje, ili hlađenje koncentrirane otopine da dobiješ pravilnije kristale?
__________________
.
Endimion17 is offline  
Old 20.06.2007., 14:36   #30
Napraviš zasićenu otopinu KAN-a, filtriraš tak dugo dok ne postane bistra, zatim sipaš u čim širu posudu i staviš u frižider da se kristalizira amonijev nitrat. Zatim pokupiš kristale i posušiš ih (a to je možda još i najkompliciraniji dio procedure pošto je amonijev nitrat higroskopan).
Izokron is offline  
Old 20.06.2007., 15:31   #31
Quote:
Izokron kaže: Pogledaj post
Napraviš zasićenu otopinu KAN-a, filtriraš tak dugo dok ne postane bistra, zatim sipaš u čim širu posudu i staviš u frižider da se kristalizira amonijev nitrat. Zatim pokupiš kristale i posušiš ih (a to je možda još i najkompliciraniji dio procedure pošto je amonijev nitrat higroskopan).
zasićenu pri sobnoj temperaturi ili ju digneš na recimo 50-60°C? sumnjam da je kipuća otopina dobra, prebrzo bi se kristaliziralo, onda nastaju inkluzije u kristalima, a dobiješ i hrpu malih kristalića.

vidiš, problem s KAN-om je u ovom:
sadržaj dušika 27 %
sadržaj vlage do 0,5 %
čestice 1-5 mm najmanje 96 %
sadržaj MgO 4,5 - 5,5 %
sadržaj CaO 6,5 - 8,5 %
nasipna masa 1000-1100 kg/m3

dakle, smočena i osušena masa će sadržavati kalcijev i magnezijev nitrat. ja bih to maknuo, jer utječe na gorenje, vrlo vjerojatno dobijemo smjesu koja će gorjeti drukčijom brzinom i možda čak lakše detonirati.

kod AN-a nemamo kalcij, nego samo magnezij, a NH4NO3 imamo puno više, i zato je on najbolji izbor, najlakše je izvući to što trebamo.
sadržaj dušika 33,5 %
sadržaj MgO 1 %
sadržaj vlage do 0,5 %
čestice 1-5 mm najmanje 95 %
nasipna masa 900 - 1000 kg/m3



topljivosti pri sobnoj temperaturi i temperature taljenja:
Ca(NO3)2 - 121 g u 100 ml H2O, 45°C
Mg(NO3)2 - 125 g u 100 ml H2O, 89°C
NH4NO3 - 190 g u 100, 170°C

nigdje ne mogu naći krivulje topljenja


inače, gdje si nabavio KAN, koliku količinu i koliko te ona koštala?
__________________
.
Endimion17 is offline  
Old 20.06.2007., 18:12   #32
Quote:
Endimion17 kaže: Pogledaj post
zasićenu pri sobnoj temperaturi ili ju digneš na recimo 50-60°C? sumnjam da je kipuća otopina dobra, prebrzo bi se kristaliziralo, onda nastaju inkluzije u kristalima, a dobiješ i hrpu malih kristalića.
Ja većinom lagano zagrijem vodu, pošto porastom temperature, topljivost AN-a poprilično poraste.

Quote:
Endimion17 kaže: Pogledaj post
vidiš, problem s KAN-om je u ovom:

sadržaj MgO 4,5 - 5,5 %
sadržaj CaO 6,5 - 8,5 %

dakle, smočena i osušena masa će sadržavati kalcijev i magnezijev nitrat. ja bih to maknuo, jer utječe na gorenje, vrlo vjerojatno dobijemo smjesu koja će gorjeti drukčijom brzinom i možda čak lakše detonirati.
Ako se ne varam, mislim da se upravo istaknute tvari dodaju amonijevom nitratu da se smanji osjetljivost, i samim time opasnost od eksplozije. Mislim da povećana osjetljivost definitivno nebi bila problem, ali što se brzine gorenja tiče, slažem se da bi vjerojatno bila promijenjena.

Quote:
Endimion17 kaže: Pogledaj post
kod AN-a nemamo kalcij, nego samo magnezij, a NH4NO3 imamo puno više, i zato je on najbolji izbor, najlakše je izvući to što trebamo.
AN je definitivno bolji izbor, ali jedini problem je što dolazi samo u velikim vrećama, dok se KAN može naći u manjim pakovanjima.

Quote:
Endimion17 kaže: Pogledaj post
inače, gdje si nabavio KAN, koliku količinu i koliko te ona koštala?

Ima u svakom poljoprivrednom dućanu, pod nazivom Florin 6. Ako se ne varam mislim da je dostupan u količini od 3 i 5 kilograma. Cijena je oko 10-20 kuna, ovisno o veličini pakovanja.
Izokron is offline  
Old 20.06.2007., 18:59   #33
[QUOTE=Izokron;9008460]
Quote:
Ja većinom lagano zagrijem vodu, pošto porastom temperature, topljivost AN-a poprilično poraste.
znači lagano, ok.

Quote:
Ako se ne varam, mislim da se upravo istaknute tvari dodaju amonijevom nitratu da se smanji osjetljivost, i samim time opasnost od eksplozije. Mislim da povećana osjetljivost definitivno nebi bila problem, ali što se brzine gorenja tiče, slažem se da bi vjerojatno bila promijenjena.
hm, mislim da će biti zanimljivo ispitivati u svakom slučaju.

Quote:
Quote:
AN je definitivno bolji izbor, ali jedini problem je što dolazi samo u velikim vrećama, dok se KAN može naći u manjim pakovanjima.

Ima u svakom poljoprivrednom dućanu, pod nazivom Florin 6. Ako se ne varam mislim da je dostupan u količini od 3 i 5 kilograma. Cijena je oko 10-20 kuna, ovisno o veličini pakovanja.
aha, to su one vreće poput velikih NPK vreća. to ima kojih 40 kila, neće biti lako.

evo za KAN, tj. Florin 6 piše da je maseni udio NH4NO3 77%, a ostatak je dolomit, odnosno kalcij-magnezij karbonat koji je slabo topljiv. dakle, balast koji neće smetati i kojeg se lako riješiti. ionako nam ne treba p.a.
odlično, puno hvala. dakle, Florin 6.


jesi li probao stabilizirati cinkovim oksidom? pada mi na pamet rastaliti šećer i u njega umiješati cinkov oksid i amonijev nitrat. oksidans i reducens u stehiometrijskom omjeru, možda oksidansa malo više, a s količinom ZnO eksperimentirati, mada i o tome ima informacija na netu...
to bi smanjilo higroskopnost, a dobili bi masu koju se topla, može izmodelirati za raketni motor.
cinkov oksid jako jeftino dobiješ u ljekarni, ionako ga imaju na kile jer im je to punilo za kreme (bijele su upravo zbog njega).
__________________
.
Endimion17 is offline  
Old 20.06.2007., 21:37   #34
Quote:
Endimion17 kaže: Pogledaj post
jesi li probao stabilizirati cinkovim oksidom? pada mi na pamet rastaliti šećer i u njega umiješati cinkov oksid i amonijev nitrat. oksidans i reducens u stehiometrijskom omjeru, možda oksidansa malo više, a s količinom ZnO eksperimentirati, mada i o tome ima informacija na netu...
to bi smanjilo higroskopnost, a dobili bi masu koju se topla, može izmodelirati za raketni motor.
cinkov oksid jako jeftino dobiješ u ljekarni, ionako ga imaju na kile jer im je to punilo za kreme (bijele su upravo zbog njega).
Nisam nažalost baš puno istraživao upotrebu amonijevog nitrata kao oksidansa u raketnim gorivima/motorima, ali mi ideja zvuči prilično zanimljivo, jer bi bilo jeftinije i definitivno lakše nabavljivo od amonijevog/kalijevog perklorata i kalijevog nitrata...

Pripremanje samog goriva zvuči prilično jednostavno. Možda bi jedini problem bio mala razlika između temperature tališta saharoze (186°C), i temperature raspada amonijevog nitrata (oko 210°C). Zbog toga bi bio potreban nekakav uređaj za precizno održavanje dovoljno visoke temperature da se saharoza rastali, a opet, dovoljno niske temperature da se AN ne raspadne...
Izokron is offline  
Old 20.06.2007., 21:42   #35
e dali bi amonij nitrat bilo moguće dobiti reakcijom sa amonijakom i dušičnom kiselinom?
jelac_27 is offline  
Old 20.06.2007., 21:55   #36
Quote:
Izokron kaže:
Nisam nažalost baš puno istraživao upotrebu amonijevog nitrata kao oksidansa u raketnim gorivima/motorima, ali mi ideja zvuči prilično zanimljivo, jer bi bilo jeftinije i definitivno lakše nabavljivo od amonijevog/kalijevog perklorata i kalijevog nitrata...

Pripremanje samog goriva zvuči prilično jednostavno. Možda bi jedini problem bio mala razlika između temperature tališta saharoze (186°C), i temperature raspada amonijevog nitrata (oko 210°C). Zbog toga bi bio potreban nekakav uređaj za precizno održavanje dovoljno visoke temperature da se saharoza rastali, a opet, dovoljno niske temperature da se AN ne raspadne...
za perklorate bi me bilo strah, oni su stvarno jaki.
amonijev nitrat čak ne moramo rastaliti. dovoljno ga je dobro usitniti i umiješati u talinu saharoze, da dobijemo heterogenu podatnu, plastičnu smjesu. bio je jedan film o nekim dečkima (era prije Apolla) koji su pravili svoje gorivo. sjećam se scene gdje su ga talili u posudi s višemetarskom drškom, obučeni u oklope
pokušat ću naći ime filma, sjećam se da je bio odličan.
inače, sad kad samo donekle riješili pitanje goriva, treba se posvetiti motorima. čitao sam nešto o tome, ali u praksi nikad ništa specijalno...


Quote:
jelac_27 kaže:
e dali bi amonij nitrat bilo moguće dobiti reakcijom sa amonijakom i dušičnom kiselinom?
da, ali se ne isplati. kiselina je užasno, užasno skupa.
__________________
.
Endimion17 is offline  
Old 20.06.2007., 22:02   #37
ja je nabavljam za 50 kn litru 70%-tna....koliko je produkata?
jelac_27 is offline  
Old 20.06.2007., 22:08   #38
Quote:
jelac_27 kaže: Pogledaj post
ja je nabavljam za 50 kn litru 70%-tna....koliko je produkata?
ma gdje?
je li bar čista?
__________________
.
Endimion17 is offline  
Old 20.06.2007., 22:19   #39
prek jednog tipa,a otkud njemu to ne znam....nikad ga nisam ni pitao. kak misliš čista? slobodna od dušikovih oksida il kaj? ak ti treba mogu se raspitat...
jelac_27 is offline  
Old 20.06.2007., 23:17   #40
Quote:
jelac_27 kaže: Pogledaj post
prek jednog tipa,a otkud njemu to ne znam....nikad ga nisam ni pitao. kak misliš čista? slobodna od dušikovih oksida il kaj? ak ti treba mogu se raspitat...
erm, to je dušična kiselina. naravno da bi mi dobro došla.
od dušikovih oksida ne može biti čista, ali može biti tehnička ili p.a.
je li tvoja prozirna? mislim, đizus, 70% za HNO3, to je odlično. čim je tako jeftina, sigurno nije p.a., ali nema veze. ne treba mi tolika čistoća.

siguran sam da će se i drugi zainteresirati za to.
__________________
.
Endimion17 is offline  
Zatvorena tema


Tematski alati
Opcije prikaza

Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 10:03.