Natrag   Forum.hr > Društvo > Povijest > Domovinski rat

Domovinski rat Domovinski rat bez politike

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 20.03.2011., 21:50   #921
Quote:
budimo ljudi kaže: Pogledaj post
NOVI GRAD(Opština Ođžak)
13 juni 1992
Tri srpska civila prisiljena da predaju 30000 švajcarskih franaka da bi otkupili svoje živote i dobili pravo da napuste selo koje se nalazilo pod okupacijom.Po izvršenoj isplati žrtve su poubijane na brdu Kadar, anjihova tijela bačena u rijeku Savu.
Žrtveosiljka(Jovo)Kovačević-Boja 1932,Marija(Ljubo)Miletić 1932,Radovan(Mitar)Kovačević 1930
Ponavljas se, za ove zrtve sam ti vec odgovorio i nisu se nalazili u svom selu vec u G.Svilaju, i vec sam rekao da je u pitanju klasicni kriminal, tj. pljacka. Poznajem i brata od ubijenog, kao i sina, snahu itd...

Takodje, znam da je postupak u tijeku, a neki od prozvanih koji si naveo kao okrivljene, su bili istrazivani od SIPE i pusteni su.
sb323ar is offline  
Odgovori s citatom
Old 20.03.2011., 21:52   #922
Quote:
budimo ljudi kaže: Pogledaj post
Pokrenuo si mnogo tema,kao prvo bosanska posavina nema eskluzivno pravo da bude samo hrvatska teritorija,molim te navedi mi koji su to pokolji bili(to je propaganda druže),Slavonksi Brod nikad nije ni bilo interesno područje za Srbe,ako je neka pijana budala opalila nekoliko metaka ne znači da imate pravo dovesti regulane hrvatske jedinice u Bosnu. U aprilu 1992 u derventskoj kasarni je bilo naoružano ni manje ni više nego 34 čovjeka.Sve to što navodiš od naoružanja je došlo posle kad ste presjekli koridor i počeli napadati čisto srpaka sela.mig 29 VRS nikad nije ni imala,a koliko znam iznad Dervente je srušen avion mig 21 ali hrvatski,istina je da je u aprilu 1992 u dervenskoj kasarni bilo 34 naoružana čovjeka.JNA nije bilo ni u priči a kamoli o nekoj organizovanoj akciji.Kada je Čardak(čisto srpsko prigradsko naselje gorilo) nekoliko kiometara dalje u srpskom selu Kalenderovci ljudi su slavili pravoslavni Uskrs i nisu imali pojma šta se dešava.Sve je to posle došlo iz BanjaLuke i Krajine kad se krenulo u probijanje koridora.Brkaš druže datume,u drugim dijelovima Bosne da,kao recimo u Prijedoru,Biljeljini Srbi su se prvi organizovali ali opet ponavljam tako je bilo,ko prvi njegovo.Druga stvar,tad još uvjek nije ni bila formirana VRS dok ste vi već imali veliko iskustvo iz Vukovara i već ratne veterane odlično obučene.Propaganda je čudo!
Evo malo o vašoj ratnoj propagandi . Pokušat ću ti odgovarati redom i poredati ti kronološki jel vidim da ne znaš ili ne želiš znati .
Samo dio pokolja i ubojstava u BP nad Hrvatima i Muslimanima ti je i linkovima i rukom napisao SB323AR . A ja ću ti navesti isto dio .
Samo za područje grada Slavonskog Broda imali smo oko 300 civilnih žrtava .
Vaš Milorad Dodik je bio neki dan i poklonio se spomen obilježju pubijenoj 28-roj maloj dječici . To ti je pajdo cijeli jedan ubijeni školski razred samo za područje grada SB . A tebi je to ispaljenih par metaka od nekog pijanca ?
Nadalje , srpski obični seljak-težak nije vladao sa znanjima kako ispaliti ni iz minobacača , ni iz topa , a kamoli ispaljivati LUNE - FROGOVE !
Isto tako potreban je niz godina da se obuči i odškoluje pilotski profesionalni kadar . Da , nije VRS imala MIG -29 , no nije imala ni MIG -21 .
Dala je sve to vama četnička tzv. jna koju smo svi plačali .
A MIG-21 I MIG-29 sa Orlovima i Jastrebima su opsjedali svakodnevno nebo iznad Slavonsko Brodske županije i grada SB . Naravno poslije i Bosanskog Broda i BP. Srušili smo vam od samo vaše tzv. jna , desetak zrakoplova što u na Slavonskoj strani , što na BP .
Još imam gelere u krovu od prvih minobacački napada na Slavonski Brod iz Lješča . Dakle skupljanjem izuzetno naoružanih postrojbi šešeljevaca , arkanovaca i domačih četnika , provociranjem i pucanjem na domaće stanovništvo p oBosanskom Brodu i okolnim selima , pokušava se od strane Srba zauzeti Bosanski Brod . U žestokoj pucnjavi prelazimo Savu i kreću borbe prsa u prsa na mahove . Gledajući sa sjevera mi smo krenuli na lijevo - 3 mjesec 1992 g u borbu sa brojnijim i naoružanijim srbima . Dakle dragovoljci HV-a i dio tada slabog HVO-a . Nakon podrške sa Zis-a i udaranja po kućama kroz koje ste djelovali , krečemo naprijed i otpočinje bježanija srba a naš uspješni prodor .
Tako je krenulo bitka za Bosanski Brod i poslije BP , a ti meni o Derventi i 34 vojnika .
Pajdo ti brkaš datume , tamo je još sve mirno bilo , do novih napada tzv. jna i četnika iz Srbije tada "Jugoslavije" .
Dakle ti valjda držiš da je VRS kupila oružje od vanzemaljaca ? Ta srpski orjentirana tzv . jna vas je naoružala davno prije prvih sukoba , a onda i podebljala resor .
A naše snage iz Vukovara su tada već mahom bile ili pobijene ili u Koncentracijskim logorima diljem Srbije . Ljudi poput Purde i doktorice Vesne Bosanac kojih ovi dana Srbija lažno optužuje i pušta . Većina ih je imala žestoke ozljede od mučenja a nisu imali ni 30-tak kila , toliko o tome. Samo je nekoliko bojovnika izašlo prije iz Vukovara i priključilo se borbama za BP .
Naša znanja su se iskovala na zaustavljanju jna i četnika u zapadnoj Slavoniji . Zaustavljajući četnike i četničku jna da nas ne probije i okupira Novu Gradišku . Kako su se Srbi sa tih područja premještali u BP ,tako smo i mi opet se našli protiv dijela istih protivnika sa Novo Gradiškog bojišta .
-A za naš MIG -21 koji smo si u neznanju sami srušili , nitko nije javio svim PZO-ima da ide naš MIG . Nije imao nikakvu šansu za djelovanje , poslan je odmah poslije žestokog raketiranja Slavonskog Broda od četnika jna sa nekoliko LUNA . Taj dan su cijele obitelji izbrisane u par sekundi . A zrakoplov je trebao ići na lansere koje ste namjestili i poslali rakete na SB . Za sve te zločine još nitko nije odgovarao , a znate vas dosta tko ih je napravio iz tzv. jna .
__________________
Ludi Konj * Akcija Za Bolju Hrvatsku

Zadnje uređivanje ivan.ridjan : 20.03.2011. at 21:59.
ivan.ridjan is offline  
Odgovori s citatom
Old 20.03.2011., 22:06   #923
Quote:
ivan.ridjan kaže: Pogledaj post
Evo malo o vašoj ratnoj propagandi . Pokušat ću ti odgovarati redom i poredati ti kronološki jel vidim da ne znaš ili ne želiš znati .
Samo dio pokolja i ubojstava u BP nad Hrvatima i Muslimanima ti je i linkovima i rukom napisao SB323AR . A ja ću ti navesti isto dio .
Samo za područje grada Slavonskog Broda imali smo oko 300 civilnih žrtava .
Vaš Milorad Dodik je bio neki dan i poklonio se spomen obilježju pubijenoj 28-roj maloj dječici . To ti je pajdo cijeli jedan ubijeni školski razred samo za područje grada SB . A tebi je to ispaljenih par metaka od nekog pijanca ?
Nadalje , srpski obični seljak-težak nije vladao sa znanjima kako ispaliti ni iz minobacača , ni iz topa , a kamoli ispaljivati LUNE - FROGOVE !
Isto tako potreban je niz godina da se obuči i odškoluje pilotski profesionalni kadar . Da , nije VRS imala MIG -29 , no nije imala ni MIG -21 .
Dala je sve to vama četnička tzv. jna koju smo svi plačali .
A MIG-21 I MIG-29 sa Orlovima i Jastrebima su opsjedali svakodnevno nebo iznad Slavonsko Brodske županije i grada SB . Naravno poslije i Bosanskog Broda i BP. Srušili smo vam od samo vaše tzv. jna , desetak zrakoplova što u na Slavonskoj strani , što na BP .
Još imam gelere u krovu od prvih minobacački napada na Slavonski Brod iz Lješča . Dakle skupljanjem izuzetno naoružanih postrojbi šešeljevaca , arkanovaca i domačih četnika , provociranjem i pucanjem na domaće stanovništvo p oBosanskom Brodu i okolnim selima , pokušava se od strane Srba zauzeti Bosanski Brod . U žestokoj pucnjavi prelazimo Savu i kreću borbe prsa u prsa na mahove . Gledajući sa sjevera mi smo krenuli 3 mjesec 1992 g u borbu sa brojnijim i naoružanijim srbima . Dakle dragovoljci HV-a i dio tada slabog HVO-a . Nakon podrške sa Zis-a i udaranja po kućama kroz koje ste djelovali , krečemo naprijed i otpočinje bježanija srba a naš uspješni prodor .
Tako je krenulo bitka za Bosanski Brod i poslije BP , a ti meni o Derventi i 34 vojnika .
Pajdo ti brkaš datume , tamo je još sve mirno bilo , do novih napada tzv. jna i četnika iz Srbije tada "Jugoslavije" .
Dakle ti valjda držiš da je VRS kupila oružje od vanzemaljaca ? Ta srpski orjentirana tzv . jna vas je naoružala davno prije prvih sukoba , a onda i podebljala resor .
A naše snage iz Vukovara su tada već mahom bile ili pobijene ili u Koncentracijskim logorima diljem Srbije . Ljudi poput Purde i doktorice Vesne Bosanac kojih ovi dana Srbija lažno optužuje i pušta . Većina ih je imala žestoke ozljede od mučenja a nisu imali ni 30-tak kila , toliko o tome. Samo je nekoliko bojovnika izašlo prije iz Vukovara i priključilo se borbama za BP .
Naša znanja su se iskovala na zaustavljanju jna i četnika u zapadnoj Slavoniji . Zaustavljajući četnike i četničku jna da nas ne probije i okupira Novu Gradišku . Kako su se Srbi sa tih područja premještali u BP ,tako smo i mi opet se našli protiv dijela istih protivnika sa Novo Gradiškog bojišta .
-A za naš MIG -21 koji smo si u neznanju sami srušili , nitko nije javio svim PZO-ima da ide naš MIG . Nije imao nikakvu šansu za djelovanje , poslan je odmah poslije žestokog raketiranja Slavonskog Broda od četnika jna sa nekoliko LUNA . Taj dan su cijele obitelji izbrisane u par sekundi . A zrakoplov je trebao ići na lansere koje ste namjestili i poslali rakete na SB . Za sve te zločine još nitko nije odgovarao , a znate vas dosta tko ih je napravio iz tzv. jna .
Da druže ali kad je to bilo?Kad ste prešli na starnu Bosne i došli do Dervente.Kojeg datuma je granatiran S.Brod???,postao je legitiman cilj onog dana kad ste prešli granicu!Govorim za pijanca prije prelaska vaših.Ja nisam upoznao niti jednog čovjeka iz Srbije,ni Arkanovca,ni Šešeljovca,te formacije u tom trenutku su djelovale na području Zvornika!Ti mi pričaš za propagandu,iz pouzdanih izvora znam da je srušen iz PVO-a u blizini Prnjavora,čuj srušili ga vaši,mućni malo glavom???Avion je pogodio cilj,gadjao je poštu u Kalenderovcima a pogodio kuću kraj pošte,bio sam tu čovječe,živiš u zabludi!
budimo ljudi is offline  
Odgovori s citatom
Old 20.03.2011., 22:16   #924
Quote:
budimo ljudi kaže: Pogledaj post
Da druže ali kad je to bilo?Kad ste prešli na starnu Bosne i došli do Dervente.Kojeg datuma je granatiran S.Brod???,postao je legitiman cilj onog dana kad ste prešli granicu!Govorim za pijanca prije prelaska vaših.Ja nisam upoznao niti jednog čovjeka iz Srbije,ni Arkanovca,ni Šešeljovca,te formacije u tom trenutku su djelovale na području Zvornika!Ti mi pričaš za propagandu,iz pouzdanih izvora znam da je srušen iz PVO-a u blizini Prnjavora,čuj srušili ga vaši,mućni malo glavom???Avion je pogodio cilj,gadjao je poštu u Kalenderovcima a pogodio kuću kraj pošte,bio sam tu čovječe,živiš u zabludi!
Vidim tko živi u zabludi . Gelere koje je moja kuća popila i još mi stoje u krovu su čedosi iz Lješča ispalili još 1991 godine a ti trabunjaj o nekom legitimitetu sile zlodjela tzv. jna . Pitaj Dodiga gdje se došao pokloniti - cijeli jedan razred male djece je iskasapljen od minobacački , topovski granata i od LUNA , te napadima jna i MIG-ova .
Ostalo ti se bapš i ne komentira a ?
A vjeruj mi da je tako bilo sa našim MIG-om . Srušila ga je naša PZO , jebeš poštu koju izmišljate , on je išao na vozila jna sa LUNAMA-FROGOVIMA .

A evo ti i kronološki link i kada su tvoji četnici iz LJešča 1991 otpočeli granatirati Slavonski Brod i Slavoniju .

http://www.e-posavina.com/portal/ind...ija&Itemid=116
__________________
Ludi Konj * Akcija Za Bolju Hrvatsku
ivan.ridjan is offline  
Odgovori s citatom
Old 20.03.2011., 22:16   #925
Quote:
budimo ljudi kaže: Pogledaj post
Da druže ali kad je to bilo?Kad ste prešli na starnu Bosne i došli do Dervente.Kojeg datuma je granatiran S.Brod???,postao je legitiman cilj onog dana kad ste prešli granicu!Govorim za pijanca prije prelaska vaših.Ja nisam upoznao niti jednog čovjeka iz Srbije,ni Arkanovca,ni Šešeljovca,te formacije u tom trenutku su djelovale na području Zvornika!Ti mi pričaš za propagandu,iz pouzdanih izvora znam da je srušen iz PVO-a u blizini Prnjavora,čuj srušili ga vaši,mućni malo glavom???Avion je pogodio cilj,gadjao je poštu u Kalenderovcima a pogodio kuću kraj pošte,bio sam tu čovječe,živiš u zabludi!
koji legitiman cilj???

....lunama ste gađali po civilnim kućama po naseljima u SB,jedna od ispaljenih je pala u Podvinju na obiteljske kuće .....
avionskim raketiranjem i bačenim "krmačama" na Jelasu ste ubili dvoje djece i srušili kompletnu dvokatnicu , a nasumce ispaljenim granatama sa Motajice u jednom danu ste ubili 5 djece na dječjem igralištu...

Pišeš kako tebi paše ,a o "strancima" (arkanovci,šešeljovci) iz Srbje glupo je uopče pisati da ih nije bilo jer nalazili smo ih po kanalima sa licem u blatu!
__________________
JEAN MICHEL NICOLLIER " Ovdje sam u dobru i u zlu. U dobru i u zlu. '' -RIP
kobrin sin is offline  
Odgovori s citatom
Old 20.03.2011., 22:24   #926
Quote:
budimo ljudi kaže: Pogledaj post
Da druže ali kad je to bilo?Kad ste prešli na starnu Bosne i došli do Dervente.Kojeg datuma je granatiran S.Brod???,postao je legitiman cilj onog dana kad ste prešli granicu!!
Covjece, vec sam ti rekao da je jos 1991 Sl.Brod tucen, a takodje i 1992 u vise navrata a prije Sijekovca (sto vi govorite da je povod za rat u BP)

Za jedan grad kazes da je legitiman cilj, ovo je zaista apsurd sta si sve naveo. Crkve, skole, bolnica, civili, djeca, itd, itd... za tebe su legitiman cilj. E, ne mozemo i nikad necemo biti ljudi.


Quote:
budimo ljudi kaže: Pogledaj post
Ja nisam upoznao niti jednog čovjeka iz Srbije,ni Arkanovca,ni Šešeljovca,te formacije u tom trenutku su djelovale na području Zvornika!
Djelovali su i na podrucju Lijesca, i to daleko prije nego je poceo "sluzbeno" rat tamo. Jos dok se moglo putovati kroz to podrucje su zaustavljali vozila i maltretirali putnike.
sb323ar is offline  
Odgovori s citatom
Old 20.03.2011., 22:25   #927
Quote:
ivan.ridjan kaže: Pogledaj post
Vidim tko živi u zabludi . Gelere koje je moja kuća popila i još mi stoje u krovu su čedosi iz Lješča ispalili još 1991 godine a ti trabunjaj o nekom legitimitetu sile zlodjela tzv. jna . Pitaj Dodiga gdje se došao pokloniti - cijeli jedan razred male djece je iskasapljen od minobacački , topovski granata i od LUNA , te napadima jna i MIG-ova .
Ostalo ti se bapš i ne komentira a ?
A vjeruj mi da je tako bilo sa našim MIG-om . Srušila ga je naša PZO , jebeš poštu koju izmišljate , on je išao na vozila jna sa LUNAMA-FROGOVIMA .

A evo ti i kronološki link i kada su tvoji četnici iz LJešča 1991 otpočeli granatirati Slavonski Brod i Slavoniju .

http://www.e-posavina.com/portal/ind...ija&Itemid=116
Ajd malo mućni glavom,to je strategija NATO kad im se sruši avion uvjek je tehnički kvar u pitanju.Bio sam na kilometar od mjesta pada,ispustio je 4 krmače na kuću koja se nalazila 10 metra od pošte,nije uspio pogoditi poštu jer je već bio pogodjen.Pošta je bila odličan cilj jer je bio jedini centar komunikacije sa BanjaLukom u tom trenutku.Stvarno ste nemogući,pa jel moguće da je propaganda toliko jaka u Hrvatskoj?Evo otvoreno ti kažem spreman sam da te lično odvedem na mjesto i gdje je pao avion i gdje je izručio krmače.Pa to su opte poznate stvari,pitaj bilo koga koje sa tog područja pa i šire.Seljani bili sa vilama krenuli da ganjaju pilota a lik nije uspio ni iskočiti!Samo su nadjeni dijelovi tijela.
budimo ljudi is offline  
Odgovori s citatom
Old 20.03.2011., 22:28   #928
Quote:
budimo ljudi kaže: Pogledaj post
Ajd malo mućni glavom,to je strategija NATO kad im se sruši avion uvjek je tehnički kvar u pitanju.Bio sam na kilometar od mjesta pada,ispustio je 4 krmače na kuću koja se nalazila 10 metra od pošte,nije uspio pogoditi poštu jer je već bio pogodjen.Pošta je bila odličan cilj jer je bio jedini centar komunikacije sa BanjaLukom u tom trenutku.Stvarno ste nemogući,pa jel moguće da je propaganda toliko jaka u Hrvatskoj?Evo otvoreno ti kažem spreman sam da te lično odvedem na mjesto i gdje je pao avion i gdje je izručio krmače.Pa to su opte poznate stvari,pitaj bilo koga koje sa tog područja pa i šire.Seljani bili sa vilama krenuli da ganjaju pilota a lik nije uspio ni iskočiti!Samo su nadjeni dijelovi tijela.
Ovaj koji smo si sami srušili je uistinu ovako i završio a ti pričaj šta hoćeš. Da li je još neki naš zrakoplov vas raketirao-bombardiaro , stvarno neznam .

Nego jesi li si izbio iz glave sve što sam ti srušio u tvojim crtama i stvakama . Pa i legimititet da nas granatirate još 1991 ?

Pošto je avijacija bez granica makla sramotne popise svojih gubitaka , evo ti preuzeti dio poisa iz Srbije - http://wzus.ask.com/r?t=p&d=mys&s=ad...=534033&page=2

Kreni od stranice 1 , odmah baca na 2.
__________________
Ludi Konj * Akcija Za Bolju Hrvatsku
ivan.ridjan is offline  
Odgovori s citatom
Old 20.03.2011., 22:45   #929
Quote:
budimo ljudi kaže: Pogledaj post
Pa čovječe ti pišeš o JNA bombardovanju,to je druga stvar,ja sam tad još išao naposao i gledao rat u Vukovaru preko dnevnika.!
Pajdo , ajde ti smireno pregledaj što smo ti dali i napisali . Pa se javi kad pročitaš kronološki događaje .
A jna su nas valjda Makedonci napadali ? Ma daj , kako očekuješ poslije tvojih nebuloza da te itko ozbiljno shvati . Ne prihvačaš istinu .

Četnike i tada civile i rezerviste rezervnog sastava iz LJešča i drugih srpskih sela je naoružala tzv. jna .
A ti bi meni sad o nekoj neovisnoj VRS . Valjda je to onda legitimno da nas je tzv . jna napadala ?

Vanzemaljci vam prodali oružje ? Ma daj , pročitaj sve sa razumijevanjem pa se javi za koji dan i bar si pokušaj priznati činjenice .
Da su nas i Srbi iz srbije bombardirali i srbi iz Hrvatske i BiH .
__________________
Ludi Konj * Akcija Za Bolju Hrvatsku
ivan.ridjan is offline  
Odgovori s citatom
Old 22.03.2011., 03:50   #930
Zelio bih prvo da pozdravim forumasa "sb323ar, moram priznati, radis domaci zadatak za peticu!
Nema nikakve sumnje da pricas o onome sto si licno dozivio, nesto mi govori da si imao i neku zapovjednu funkciju u ratu, jer baratas sa informacijama i podacima koje obicni vojnik nije mogao nikako da ima.Kako god, poznajes teren, ljude i sve vezano za temu, sto znaci da nisi od onih koji lupaju kao "Maksim po diviziji" ili pisu po principu "cula-kazala", znas sta i o cemu pises. Nje te lako zbuniti, to je bez daljenjeg...

Sto se tice same teme,kompleksna.
Znam da je za Hrvate pogotovo Posavljake to rak -rana, izgubilo se tu mnogo....
Po meni jednostavno receno, to je bio jedan poraz HVO-a i HV-a u kojem je jaci pobjedio slabijeg.
Za Srbe je to bilo biti ili ne biti, nisu imali drugoga izbora a zna se kako se kaze: " Sto se mora to i nije tesko".
Morao se probiti "Koridor", a tako se htjelo da je put vodio preko Posavine i bilo je sto je bilo...
Imali su Hrvati tu pocetnu prednost, da ne ponavljamo kao papagaji, maja 92. godine, Brod, Derventa, Odzak, Modrica, pod kontrolom Hrvata i HVO-a sa velikom pomoci rasterecene i odmorne Hrvatske vojske.
Tek od maja Srbi pocinju da preuzimaju inicijativu, zauzimanjem Doboja prvenstveno,pa onda dalje sve po redu...
I znamo kako se sve to okoncalo, nek svako drzi do svoga misljenja ali znamo kako sada stvari stoje, kako god.

Medjutim, ja bih se samo osvrnuo na jednu stvar, a vezano za ovu temu.....
To vezano za sam pocetak rata, kao sto svi znamo, do maja 92. cijela Posavina hrvatska, a onda naprasno jedan po jedan grad Srbi zauzimaju i na kraju gotovo u potpunosti slamaju otpor Hrvata.
Kao sto rekoh, Srbi nisu imali druge, jednostavno su morali da "progule" kako god! Ali, sta su cekali do maja iste godine? Kako to da cijele brigade HV-a prelaze Savu i drze sve gotovo do Doboja pod svojom kontrolom?
A onda naprasno gube grad po grad?
Dosta se spekulira i dan danas o svemu tome, ja stvarno ne znam sta je tu istina ali,
da li je bila moguca sledeca Teorija zavjere:

Da su Srbi ocekivali da dobiju na pocetku rata cio Tuzlanski region i da u tom slucaju, Posavina bi ostala Hrvatska!?
Jer, kada se povlacila JNA, ono sto je ostalo od nje, iz Hrvatske i Bosne na pocetku 1992. godine, to se radilo na pravcu Banja Luka-Doboj-Tuzla- Bijeljina- majka Srbija. Jer, naravno Posavinom se vec tada nije moglo, zbog Hrvata.
Drugo, ima i ovaj snimak na Youtube-u kada major JNA Pracer telefonom ubjedjuje Selima Beslagica da proglasi nekavu autonomiju Tuzlanske regije i da se oni pripajaju krnjoj Jugoslaviji ( tadasnja SRJ) i itd.

http://www.youtube.com/watch?v=atku6L_xwPY

A sto je najsimptomaticnije, tek poslije dogadjanja na Brcanskoj Malti i ocigledno propalom planu o pripajanju Tuzle i okoline Srbiji, pocinje se sa zauzimanjem Posavine od strane Srba!

Pa eto, da cisto pitam sudionike ove diskusije, da li smatraju da li ima ikakve istine u svemu ovome i da li je ovo moglo da bude kao jedan od razloga zasto je Posavina sada Srpska a ne Hrvatska?( barem njen veci dio).

Znaci, pitam sudionike diskusije, koliko je ova teza koju sam iznio mogla da bude realna? I da li je uopste tako nesto moglo da utice na razvoj dogadjaja u Posavini 1992. godine?

Zadnje uređivanje istina boli : 22.03.2011. at 03:56.
istina boli is offline  
Odgovori s citatom
Old 26.03.2011., 11:13   #931
Quote:
istina boli kaže: Pogledaj post
....
Znaci, pitam sudionike diskusije, koliko je ova teza koju sam iznio mogla da bude realna? I da li je uopste tako nesto moglo da utice na razvoj dogadjaja u Posavini 1992. godine?
imali su i branioci posavine u maju 1992 u pet dana prema izvješću od 08.05.1992. do 12.05.1992. 250 ljudi izbačenih iz stroja. u toku akcije oslobađanja okupiranih područja opčine brod.

str. 14
http://www.slobodanpraljak.com/MATER...topad_1992.pdf

Zadnje uređivanje rezon@tor : 28.03.2011. at 11:09. Reason: ....
buli6 is offline  
Odgovori s citatom
Old 28.03.2011., 18:13   #932
osobno vjerujem u teoriju zavjere jer recimo da je sve palo
derventa, odzak, modrica itd ali bosanski brod sigurno nije mogao pasti a ako i bi onda uz strasne ljudske i tehnicke gubitke
jer ako se vukovar mogao drzati 3-4 mjeseca koji je bio u potpunom okruzenju
sta bi se trebalo onda reci za bosanski brod koji je uvijek imao iza leda sl. brod
znaci tehnicku vojnu i svu ostalu podrsku
zentao is offline  
Odgovori s citatom
Old 29.03.2011., 14:47   #933
Posavina

Quote:
zentao kaže: Pogledaj post
osobno vjerujem u teoriju zavjere jer recimo da je sve palo
derventa, odzak, modrica itd ali bosanski brod sigurno nije mogao pasti a ako i bi onda uz strasne ljudske i tehnicke gubitke
jer ako se vukovar mogao drzati 3-4 mjeseca koji je bio u potpunom okruzenju
sta bi se trebalo onda reci za bosanski brod koji je uvijek imao iza leda sl. brod
znaci tehnicku vojnu i svu ostalu podrsku
-ja bih volio da se jave ljudi koji su bili u rovovima pa da malo pričaju o koncentraciji artiljeriskih projektila i drugog, te da opišu da li se je to moglo izdržati na tako malom prostoru, pa bi i drugima bilo jasnije. Tu je jako puno bilo artiljerije, sjećam se jedan dan, dobrojim do 6 a granata padne.
SokoA is offline  
Odgovori s citatom
Old 29.03.2011., 21:12   #934
Quote:
SokoA kaže: Pogledaj post
-ja bih volio da se jave ljudi koji su bili u rovovima pa da malo pričaju o koncentraciji artiljeriskih projektila i drugog, te da opišu da li se je to moglo izdržati na tako malom prostoru, pa bi i drugima bilo jasnije. Tu je jako puno bilo artiljerije, sjećam se jedan dan, dobrojim do 6 a granata padne.


Ne volim se ni prisječati tih dana.
Iako iskreno bolje sam se osječao u rovu nego kad sam ono malo bio na odmoru kod kuće u Slavonskom Brodu,naoko lažni mir u autu si ili stanu a onda odjedan puta doleti granata sa Motajice ili Kadra....

Čitavo jedno poslijepodne 1992 sam proveo u rovu i trpio minobacački napad i to iz 64mm i to samo iz jednog oruđa.....otprilike je bilo ovako čuje se TUP i onda brojimo do 24-25 i najedanput šišti i BUM ...deset metara ispred .
Pola minute predaha i ponovno TUP i ponono brojanje i ponovno šištanje i prelet od dvadeset metara iza.....


I tako čitavo poslijepodne od jedno 16,ooh do mraka ,valjda im je dojadilo.

Srpska artiljerija je bila strašna iz razloga što ako prva nepogodi ma nema problema kamion granata će sigurno riješiti stvar....
Minobacačka 120mm je živo zlo čak mi je bilo gora nego kad te poklopi VBR a i to sam par puta preživio zajedno sa mojim dečkima.

Na jednom terenu u Posavini pretrčavam preko čistine prema zaklonu ( rora ispod ceste) gdje mi je prijatelj a pretrčavam iz razloga što je pala jedna minobacačka 64mm blizu nas a bilo nas je oko oko 20-tak u grupi (bili smo u borbenom napadu) i sada pretrčavam i taman mi je ostalo još nekoliko metara i samo čujem ZUM. U dijeliću sekunde sitna crvena maglica mi se stvorila pred očima ,detonacijski tlak me je pogurao u stranu i podigao ,osjetim da me je nešto kao šakom udarilo u lijevu stranu prsa te sam izgubio ravnotežu i padam ,ali u padu nastavljam trčanje i bacam se u cijev ispod ceste,kolegu vidim kako otvara usta i nešto viče ali ga nečujem samo mi zuji u ušima i najedanputa sve staje i ponovno čujem .Govori mi jesam li dobro .Pipam se po pancirki a na panciru na lijevoj strani u đepu sam imao rezervni okvir u koji se zabio geler.


Gledam prema mjestu gdje je pala i vidim dijelove uniforme i prepoznajem pušku.Pada još nekoliko granata jako blizu, vide nas i odlučimo se prema novom zaklonu i trčimo u koloni pognuti uz cestu koja nas štiti iz njihovog vidokruga....

Nažalost dva kobrina sina su tu stala na svome ratnom putu ...


P.S.---sječam se te crvene maglice od krvi i kako mi je zaklonila sunce koje mi je tada išlo u oči ,jer sam trčao prema njemu .ono što sam tada doživio poslije vidio samo na filmovima ili na internetu a to je trenutak kada granata eksplodira i tada prašina sa zemlje uslijed detonacije i vibracije poleti jedno metar u vis i širi se dalje od mjesta udara.....

Malo PTSP-aški ali tako je bilo znam da je vrijeme tada u jednom trenutku stalo i da je smrt bila tu među nama i da me je pomilovala tako da sam je mogao namirisati.
__________________
JEAN MICHEL NICOLLIER " Ovdje sam u dobru i u zlu. U dobru i u zlu. '' -RIP
kobrin sin is offline  
Odgovori s citatom
Old 30.03.2011., 11:28   #935
Quote:
kobrin sin kaže: Pogledaj post
Ne volim se ni prisječati tih dana.
Iako iskreno bolje sam se osječao u rovu nego kad sam ono malo bio na odmoru kod kuće u Slavonskom Brodu,naoko lažni mir u autu si ili stanu a onda odjedan puta doleti granata sa Motajice ili Kadra....

Čitavo jedno poslijepodne 1992 sam proveo u rovu i trpio minobacački napad i to iz 64mm i to samo iz jednog oruđa.....otprilike je bilo ovako čuje se TUP i onda brojimo do 24-25 i najedanput šišti i BUM ...deset metara ispred .
Pola minute predaha i ponovno TUP i ponono brojanje i ponovno šištanje i prelet od dvadeset metara iza.....


I tako čitavo poslijepodne od jedno 16,ooh do mraka ,valjda im je dojadilo.

Srpska artiljerija je bila strašna iz razloga što ako prva nepogodi ma nema problema kamion granata će sigurno riješiti stvar....
Minobacačka 120mm je živo zlo čak mi je bilo gora nego kad te poklopi VBR a i to sam par puta preživio zajedno sa mojim dečkima.

Na jednom terenu u Posavini pretrčavam preko čistine prema zaklonu ( rora ispod ceste) gdje mi je prijatelj a pretrčavam iz razloga što je pala jedna minobacačka 64mm blizu nas a bilo nas je oko oko 20-tak u grupi (bili smo u borbenom napadu) i sada pretrčavam i taman mi je ostalo još nekoliko metara i samo čujem ZUM. U dijeliću sekunde sitna crvena maglica mi se stvorila pred očima ,detonacijski tlak me je pogurao u stranu i podigao ,osjetim da me je nešto kao šakom udarilo u lijevu stranu prsa te sam izgubio ravnotežu i padam ,ali u padu nastavljam trčanje i bacam se u cijev ispod ceste,kolegu vidim kako otvara usta i nešto viče ali ga nečujem samo mi zuji u ušima i najedanputa sve staje i ponovno čujem .Govori mi jesam li dobro .Pipam se po pancirki a na panciru na lijevoj strani u đepu sam imao rezervni okvir u koji se zabio geler.


Gledam prema mjestu gdje je pala i vidim dijelove uniforme i prepoznajem pušku.Pada još nekoliko granata jako blizu, vide nas i odlučimo se prema novom zaklonu i trčimo u koloni pognuti uz cestu koja nas štiti iz njihovog vidokruga....

Nažalost dva kobrina sina su tu stala na svome ratnom putu ...


P.S.---sječam se te crvene maglice od krvi i kako mi je zaklonila sunce koje mi je tada išlo u oči ,jer sam trčao prema njemu .ono što sam tada doživio poslije vidio samo na filmovima ili na internetu a to je trenutak kada granata eksplodira i tada prašina sa zemlje uslijed detonacije i vibracije poleti jedno metar u vis i širi se dalje od mjesta udara.....

Malo PTSP-aški ali tako je bilo znam da je vrijeme tada u jednom trenutku stalo i da je smrt bila tu među nama i da me je pomilovala tako da sam je mogao namirisati.
-da bilo je teških dana mi smo napadali na pravcu Begluci-Kula-Lipice ka Brodu a vi ste nas tukli sa dvije baterije 120 mm i ko zna sve čime taj dan je bio pakao, tek kad smo ušli u vaše tranšeje bilo je lakše jer su nas granate prebacivale, dan prije od minobacača 120 mm smo izgubili 1 borca a 11 je ranjenih bilo zato što su bili preblizu nisu me htjeli poslušati da drže rastojanje.

-inače bio sam mišljenja da je uvjek previše boraca bilo koncentrisano prilikom napada te sam smatrao da nije trebalo toliko, bilo je preko 400 ljudi u Beglucima u napadu bez potrebe a moglo je i 200, ali takva je bila strategija kad je napad zovi sve, sve neki novi oficiri prijeratni farmeri ili stranački podobni komunisti.

-a kad smo se popeli na kulu desno od bivšeg restorana našli smo jedan podrum u koji sam smjestio 15 boraca a malo napred u jednu kuću 5 tada su došli inženjerci da posatve mine sa usmjerenim dejstvom, taman ih stavili a granate ih raznesu takva je bila koncentracija vatre, drugi dan je već bilo puno lakše, znam za dvije baterije 120 mm koje su bile stacionirane preko u SL. Brodu koje su nas taj dan žestoko tukle.

-Taj dan smo se popeli te zauzeli tranšeje ali nikad ga neću zaboraviti jer sam imao jako puno sreće i da taj dani 24 sata nismo pili vodu a ni jeli ništa nas 45 boraca.

A taj PTSP kako ga vi nazivate, ja mislim da smo mi svi na ovim forumima bolesni od njega jer navodeći niz razloga zbog kojih se nalazimo ovde jedan je pravi izraz za to da su i to posledice rata.
SokoA is offline  
Odgovori s citatom
Old 30.03.2011., 11:58   #936
Sokoa također sam pričao o akciji u Beglucima ,datum je 19.07. 1992 i bilo je rano poslijepodne ....

kažeš da je vas tada bilo 4oo nas je bila jedna satnija plus ptareći vod ukupno oko 120 ljudi plus možda domačih još 30-tak
( što sam ja vidio da li ih je bilo još neznam).....
U toj akciji uništili smo vam jednu 110-ku (kamion) pogotkom ose......ako me sječanje dobro služi na cesti koja vodi prema nekom lokalu a poslije nekakvog potoka koji vodi prema đamiji

Nakon što smo dobili zapovjed za prekid imali smo problem se izvući van iz Begluka jer je stalno padalo oko nas.....kažeš vaš pravac napada je bio Begluci-kula-lipica..............stacionar nam je bio oko Koraća e sada ne mogu se sjetiti jer smo bili dosta tu tih dana oko Begluka pa neznam jeli nam je početna crta bila Lipice ili Barica( jedno selo je bilo do temelja spaljeno a drugo ne ,bio sam u ovome koje nije bilo spaljeno)


Možeš li što napisati o događaju dan-dva prije o noći kada smo se izmiješali međusobno u Beglucima ?
__________________
JEAN MICHEL NICOLLIER " Ovdje sam u dobru i u zlu. U dobru i u zlu. '' -RIP

Zadnje uređivanje kobrin sin : 30.03.2011. at 12:22.
kobrin sin is offline  
Odgovori s citatom
Old 30.03.2011., 14:49   #937
Quote:
kobrin sin kaže: Pogledaj post
Sokoa također sam pričao o akciji u Beglucima ,datum je 19.07. 1992 i bilo je rano poslijepodne ....

kažeš da je vas tada bilo 4oo nas je bila jedna satnija plus ptareći vod ukupno oko 120 ljudi plus možda domačih još 30-tak
( što sam ja vidio da li ih je bilo još neznam).....
U toj akciji uništili smo vam jednu 110-ku (kamion) pogotkom ose......ako me sječanje dobro služi na cesti koja vodi prema nekom lokalu a poslije nekakvog potoka koji vodi prema đamiji

Nakon što smo dobili zapovjed za prekid imali smo problem se izvući van iz Begluka jer je stalno padalo oko nas.....kažeš vaš pravac napada je bio Begluci-kula-lipica..............stacionar nam je bio oko Koraća e sada ne mogu se sjetiti jer smo bili dosta tu tih dana oko Begluka pa neznam jeli nam je početna crta bila Lipice ili Barica( jedno selo je bilo do temelja spaljeno a drugo ne ,bio sam u ovome koje nije bilo spaljeno)


Možeš li što napisati o događaju dan-dva prije o noći kada smo se izmiješali međusobno u Beglucima ?
-izmješali ste se s jedinicom Vojne policije Brigade, čuo sam o tome, tu je poginuo moj komšija vojni policajac (bio je mrak i čujem da ste jedni druge čak i iznosili) , a jedan dobar kolega mi je bio tu čim ga vidim pitaću ga da mi ispriča jer inače rijetko pričamo o ratu,

-dva dana prije našeg ulaska u Begluke moj bataljon je bio na pravcu Žeravac-Bos. Lužani- Obodni kanal (kafana tri hrasta desno putem a lijevo do kuće MARA I LOLE pjevači, tu smo bili i imali smo i kontakt desno putić mislim žeravac - grk) i tu je bilo svašta (Osinjska brigada i Krnjinska nisu bile izašle na položaj)

-za nagradu su nas poslali na pravac Begluci-Kula (Brnadići, Lekavski kuće)-Lipice voćnak-Koraće, prvi dan se nismo uspjeli popeti na Kulu ali drugi dan smo uspjeli mogu ti opisati kako je išlo s naše strane,

-opiši mi molim te tvoje viđenje i šta je bilo kad ste se pomiješali,

-da možda može pomoći (prilikom penjanja na brdo kula kraj jednog potočića lijevo bio je jedan leš pripadnika vaše vojske u uniformi ostavljen od vaših vojnika pošto ga je kiša isprala vidjelo se da je odugo tu ostavljen, šta je dalje s njim bilo ne znam,
SokoA is offline  
Odgovori s citatom
Old 30.03.2011., 20:14   #938
Da li moze neko da mi da odgovor za ovaj snimak?

Naime, ovo je snimak koji navodno prikazuje Armiju BiH i njihovo "osvajanje Ozrena", ako je istina, snimak je onda nastao negdje u septembru 1995. godine.Ja imam CD sa ovim video zapisom vec nekih 6 godina i do skora sam mislio da je tacno u pitanju to sto navedoh.

Medjutim, na nekim drugim forumima sam procitao da je ovo u stvari u pitanju HVO sa vjerovatno nekim jedinicama TO-a i drugih muslimanskih formacija ali da je u pitanju Posavina!
Tacnije, spominje se Brodsko-Derventsko ratiste, Obodni kanal itd.
Pa, ako neko mozda zna nesto o ovome snimku da vec ( barem ja a i drugi) razrjesimo nedoumicu oko toga kada, gdje i kako je tacno nastao ovaj snimak?
Ako je stvarno u pitanju Posavina, ja pretpostavljam da se radi o maju-junu 1992. godine, kazem moja pretpostavka.

http://www.youtube.com/watch?v=Qw6XD...2E43C0A4ADB989

http://www.youtube.com/watch?v=5imy9...eature=related
istina boli is offline  
Odgovori s citatom
Old 30.03.2011., 20:30   #939
Quote:
istina boli kaže: Pogledaj post
Da li moze neko da mi da odgovor za ovaj snimak?
Snimatelj Zoran Erceg, obodni kanal - BP. Snimljeno 1992, mislim svibanj. Poznavao sam neke ljude sa snimka. Ukucaj u google obodni kanal i dobices isti snimak.
sb323ar is offline  
Odgovori s citatom
Old 30.03.2011., 21:29   #940
Quote:
sb323ar kaže: Pogledaj post
Snimatelj Zoran Erceg, obodni kanal - BP. Snimljeno 1992, mislim svibanj. Poznavao sam neke ljude sa snimka. Ukucaj u google obodni kanal i dobices isti snimak.
Hvala na odgovoru!

Sada znam sta je istina vezano za ovaj video-zapis, odnosno da pojedinci iz samo njima znanih razloga podvaljuju i podmecu ovo kao "remek-djelo" nekih drugih "junacina".
Da nije smijesno bilo bi zalosno...
istina boli is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor



Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 00:06.