Natrag   Forum.hr > Društvo > Pravo > Prekršajno i kazneno pravo

Prekršajno i kazneno pravo Prometni prekršaji, istrage, pretrage i pregledi, zatvor, novčane kazne i dr.

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 07.01.2008., 11:38   #21
Quote:
Vojky kaže: Pogledaj post
Nemaju. Kontrolori nemaju nikakva ovlaštenja - niti da zatraže isprave, niti da nekoga zadrže. Oni nemaju svojstvo zaštitara po Zakonu o zaštiti osoba i imovine (u tom slučaju ni ne bi mogli biti ZET-ovi) i mogu jedino pozvati policiju da nekog legitimira. U biti, morao bi ići policajac s njima, je ovako je sve stvar dobre volje ljudi koji se voze.
Onda sam ja dobio krivu informaciju od jednog kojeg znam iz zet-a, moja isprika!
zelky is offline  
Odgovori s citatom
Old 07.01.2008., 16:52   #22
Quote:
Simba-OS kaže: Pogledaj post
Pa recimo, moraš pokazati osobnu u svim slučajevima u kojima se moraš legitimirati, odnosno potvrditi svoj identitet. Npr. ako želiš na šalteru banke podići nofce s računa, moraš dati osobnu na uvid, kako bi potvrdio da jesi koji jesi, odnosno vlasnik/opunomoćenik računa.

Nadalje, ukoliko si mlađahna izgleda, teta u dućanu te može tražiti osobnu na uvid prije nego ti proda cigarete ili alkohol. Nisi dužan pokazati, no u tom slučaju ni ona nije dužna prodati ti navedeno.

Sigurno ima još primjera, samo se ne mogu sjetiti.
Oni nemaju pravo od tebe zahtjevati da im dokažeš svoj identitet/dob.
ALi te imaju pravo odbiti ako im to ne pokažeš....

dakle, teti na šalteru ili u dućanu možeš reći "ONda ništa..." i otići...
Ris is offline  
Odgovori s citatom
Old 08.01.2008., 19:20   #23
Quote:
zelky kaže: Pogledaj post
Onda sam ja dobio krivu informaciju od jednog kojeg znam iz zet-a, moja isprika!
nisi!
gledala na TV prije par dana Hrvatska danas ili tako nešto gdje je policajac bio gost i rekao da kontrolori ZETa imaju pravo zatražiti te osobnu iskaznicu,samo što je tvoje pravo da im ju ne pokažeš.A onda oni ako im se da zovu policiju kojoj moraš pokazati osobnu.ali mogu te naravno tražiti osobnu samo u busu,tramvaju,žičari i uspinjači.ali ne na cesti.
__________________
01.02
07.09
pivka is offline  
Odgovori s citatom
Old 08.01.2008., 19:35   #24
Quote:
Vojky kaže: Pogledaj post
Nemaju. Kontrolori nemaju nikakva ovlaštenja - niti da zatraže isprave, niti da nekoga zadrže. Oni nemaju svojstvo zaštitara po Zakonu o zaštiti osoba i imovine (u tom slučaju ni ne bi mogli biti ZET-ovi) i mogu jedino pozvati policiju da nekog legitimira. U biti, morao bi ići policajac s njima, je ovako je sve stvar dobre volje ljudi koji se voze.
Quote:
Vojky kaže: Pogledaj post
Nemaju, za to možeš tužiti za protupravno lišavanje slobode. A za to se ide u zatvor.

Kontoroli nemaju praktično nikakva prava, i to ZET zna, ali im to valjda odgovara, jer bi inače morali plaćati ljude sa certifikatima za zaštitara, tj. angažirati specijaliziranu firmu.
Eto, upravo sam zato i pitao. Hvala na objašnjenju.

Quote:
pivka kaže: Pogledaj post
nisi!
gledala na TV prije par dana Hrvatska danas ili tako nešto gdje je policajac bio gost i rekao da kontrolori ZETa imaju pravo zatražiti te osobnu iskaznicu,samo što je tvoje pravo da im ju ne pokažeš.A onda oni ako im se da zovu policiju kojoj moraš pokazati osobnu.ali mogu te naravno tražiti osobnu samo u busu,tramvaju,žičari i uspinjači.ali ne na cesti.
Da, ali dok policija dođe, ti izađeš iz tramvaja (jer te očito nemaju pravo zadržati ni unutar područja svog djelovanja). U tom je poanta, zato sam i postavio pitanje.
wah is offline  
Odgovori s citatom
Old 13.08.2008., 12:50   #25
osim sto je stara tema bezrazlozno dignuta, jos ste zabrazdili u off za ZET-om i moralom obrisano. hvala
Katrin is offline  
Odgovori s citatom
Old 13.08.2008., 14:32   #26
Quote:
wuk kaže: Pogledaj post
Dakle, kome sve moram pokazati osobnu iskaznicu i pod kojim uvjetima?
Na koja sve pitanja moram odgovarati?

Znam da policajcu i komunalnom redaru moram pokazati osobnu iskaznicu, ali vjerojatno postoje i druge osobe kojima bih trebao pokazati osobnu iskaznicu. U ovom svijetu gdje te svaki dan netko traži osobnu me zanima kome sve ja to moram.

Hvala!
Pravo na uvid u tvoju osobnu iskaznicu ima samo ovlastena sluzbena osoba. Ovlastena sluzbena osoba je policajac sa znackom, tajne sluzbe....ima negdje sigurno popis. Ali u osnovi samo policija. Vojska (nisam ziher) nema pravo legitimirati civile nego mora zvati policiju.

Svi ostali od komunalnih redara ZET-ovaca sluzbenika u banci zastitara i ostale gadarije nemaju te pravo legitimirati.

To znaci da ti njima nisi duzan pokazati svoju osobnu iskaznicu ali ako zelis mozes.
Imaju te pravo pitati.
Svatko im ima pravo reci da odjebu (nije kulturno ali je zabavno vidjeti reakciju).

Ja koristim uvijek to pravo da zatrazim od osobe sluzbenu identifikaciju (i zapisem broj znacke za kasnije ) i nakon toga dam osobnu. Policajac ti uvijek mora dati na uvid svoju znacku jer time dokazuje da je ovlastena sluzbena osoba.
__________________
Sometimes it just plain sucks to do the right thing. The right things usually are the hardest ones, but almost always worth the effort.
"da, volim jebati, pa sta?..nije zlocin, nije grijeh"
wizardofOZ is offline  
Odgovori s citatom Received Infraction
Old 13.08.2008., 14:39   #27
Quote:
wizardofOZ kaže: Pogledaj post
Svi ostali od komunalnih redara ZET-ovaca sluzbenika u banci zastitara i ostale gadarije nemaju te pravo legitimirati.
Nisi u pravu za zastitare
Nex is offline  
Odgovori s citatom
Old 23.08.2008., 19:41   #28
Onda ces mi citirati clanak zakona koji zastitarima da tu mogucnost ?

__________________
Sometimes it just plain sucks to do the right thing. The right things usually are the hardest ones, but almost always worth the effort.
"da, volim jebati, pa sta?..nije zlocin, nije grijeh"
wizardofOZ is offline  
Odgovori s citatom
Old 25.08.2008., 13:24   #29
mislim da je ovo najprikladnije mjesto za moje pitanje jer glupo je da otvaram novi topic zbog toga, pa bih molio moderatore za toleranciju

vezano je uz onaj topic "pao sam s travom" gdje je netko naveo zakon o evidenciji kod policije. sada mene zanima sljedeca stvar;

prije tocno 10 godina i 10 dana pocinio sam kazneno djelo (tada sam bio 15-godisnjak. prepoznao sam se u zakonu o evidenciji pod stavkom 9 da mi evidencija na policiji ostaje trajno.

moje pitanje glasi, jel zna netko policijske sifre pri legitimiranju?

npr. svaki put kad me policija legitimira ukoliko idu na provjeru preko tuzibabe, dozivljavam neugodnosti totalne pretrage. ne bunim se nis jer jebiga, sam sam si kriv. da naponem da moje kazneno djelo nije imalo nikakve veze sa drogom.

slijed dogadjaja je ovakav; zaustavi me policija na ulici, trazi osobnu, ja im dam, na tuzibabu javljaju moje podatke i s druge strane im dolazi npr. sifra 102. nisam sad siguran jel to bas sifra za njihovu evidenciju mene. ne znam tocno koja im je sifra za mene, pa sam otprilike napisao. mene zanima jel itko poznaje te sifre i sto koja znaci?
spud is offline  
Odgovori s citatom
Old 25.08.2008., 15:06   #30
Quote:
wah kaže: Pogledaj post
Pa, pitam zato što sam od nekoliko kontrolora čuo izjave poput "A, što ću mu ja ako mi on neće pokazati osobnu, zvat policiju?"

Osim toga, osobnu doista mogu i zaboraviti, a ne je odbiti pokazati. Zato pitam.
Ah, stari thread.
Neki dan bio na TV slucaj (doduse iz Njemacke ili Austrije), tip krao novine (nedjeljom je za novine samoposluzivanje), komunalci zaustavili tipa, prebrojali koliko jeubacio, ubacio premalo, htjeli ga legitimirat a lik nije imao osobnu te im tvrdio da ce platit kaznu al da kasni na sprovod i moli da ga puste.
Komunalci ga ne pustaju te zovu policiju kako bi utvrdili njegov identitet.
Na kraju su objasnili da oni moraju evidentirat prekrsitelja (bez obzira na to sto placa na licu mjesta) kako bi mogli utvrdit jel netko recidivist ili nije.
Poanta price, nosit osobnu jer ti moze sjebat citav dan ako je zaboravis doma.
PetBorut is offline  
Odgovori s citatom
Old 21.02.2009., 13:35   #31
Zaštitari u Intersparu (Zg)

Pozdrav! Nadam se da sam na pravom mjestu!

Zanima me je li moguće išta poduzeti protiv bezobraznih zaštitara. Evo moje priče.
Prije par mjeseci išle smo u redovitu kupnju u Spar. Sve normalno, ali kad sam došla do dijela sa sušenim voćem vidla sam nešto novo i htjela probati da vidim jel fino da si kupim više (volim sušeno voće). Nije valjalo, pljunula sam i hitila tamo u smeće. Nismo se obazirale na to, obavljamo kupnju dalje, odemo na blagajnu, platimo i onda paf.
Zaskočili su nas dvojica zaštitara, mlađi i stariji i bili su užasno neugodni. Pokazali su ''značke'' i rekli nam da odemo s njima u posebnu prostoriju. Mama je rekla da želi znat o čemu se radi, a stariji se zderao da ne pravimo nered i da odemo s njima.
Uglavnom, otišle smo jer kaj možeš, deru se na tebe i zastraše te. U toj ''posebnoj prostoriji'' su nas optužili da krademo jer se to ne smije raditi. Mama veli, ispričavamo se, nismo znale. Mislim, ok ako se to ne smije, priznajem da sam pogriješila, ali oni su se nama ponijeli kao da smo zadnje kriminalke. Htjeli su osobne, mama nije htjela dat moju, dala je samo svoju.
Kad smo došle doma, mama ih je prijavila policiji koja joj je rekla da nek se ne zabrinjavamo jer ti zaštitari prijavljuju bakice i malu djecu za bilo što sitno da naprave jer tako dobiju povišicu.
Kasnije smo provjerile i zaštitari nas ne smiju legitimirati.
Kad sam ovo pričala frendicama, jedna mi je rekla da su nju prije par godina ''priveli'' na isti način u dm-u jer su mislili da je ukrala špangicu. Napominjem, to sve rade nakon što platiš račun od 100 i više kuna.

Zašto se sad javljam, eto, bile smo jučer u Sparu i vidjela sam istu dvojicu kak se s drugom dvojicom dogovaraju da idu ''privest'' neke ljude.
Što napraviti u takvom trenutku? Ako i znaš da te nemaju pravo tražit osobnu, postanu neugodni i deru se. Tim više jer su im ''meta'' bakice i žene s djecom, odnosno oni slabiji, ako shvaćate.

Ispričavam se na dugačkom postu.
BitterSweet is offline  
Odgovori s citatom
Old 21.02.2009., 13:50   #32
Ne kupuješ više tamo i napišeš e-mail u Interspar. Ako ne dobijes odgovor, pošalješ mail u njihovu centralu (Austrija, ili odakle su već) obavezno na engleskom. I takav mail ne pišeš sa tonom "*ebem vam sve po spisku", već objektivno, sa što manje subjektivnih komentara.

Ova shema sa mailanjem mi je uvijek pomogla u Konzumu i sad su napokon pristojni u ovom lokalnom gdje kupujem.
Darmarko is offline  
Odgovori s citatom
Old 21.02.2009., 14:04   #33
zaštitari imaju samo male ovlasti, npr. zadržati počinitelja do dolaska policije a ne glumit neke super junake i odvesti u prostoriju osobe te ih tamo zadržavati i ispitivati. Pa, bože, ni policija to ne smije ak nema osnova. kak si opisala, oni su vam ograničili slobodu kretanja, a na temelju čega? isplašili vas pa onda pustili.. e, ne ide to tako...
shadow5555 is offline  
Odgovori s citatom
Old 21.02.2009., 14:33   #34
Sad mi je to jasno, mama je slala mejl direktoru Spara jer ga pozna () i ti zaštitari su bili suspendirani ili nešto tako, ali velim, jučer sam ih vidla i opet isto rade.
Ja sada znam kako se ponijeti ako se to ponovi, reći ću im nek zovu policiju, al ja ne idem nikamo , ali mi je istodobno žao ljudi koje će isto tako zastrašiti. Nisam imala predrasuda prema zaštitarima, ali eto, od onda ih niti ne cijenim niti im vjerujem. A znate kak to ide, dogodilo mi se, sad znam kaj treba napraviti pa se više neće dogodit... Šteta.
I, da, dugo vremena nismo tamo kupovale, al smo se vratile jer nam je tamo najbolje, tete jesu pristojne prema nama i to je zasad ok.
BitterSweet is offline  
Odgovori s citatom
Old 21.02.2009., 14:43   #35
Slične teme su već bile nekoliko puta. Zaključak: zaštitar te IMA pravo tražiti osobnu i ako treba može te zadržati do dolaska policije, naravno u prostoru kojeg štiti. A za to imaju i potrebne licence.

A mami reci da te trebala naučiti da se ne uzima (krade). Tako bi i ja mogao doći, otvoriti neku čokoladu, odgristi pola, da vidim jel je dobra pa bi je kupio, i ako nije baciti je u smeće
__________________
Pušači su sebični i smrdljivi ovisnici.
morbidangel is offline  
Odgovori s citatom
Old 21.02.2009., 15:00   #36
Quote:
morbidangel kaže: Pogledaj post
Slične teme su već bile nekoliko puta. Zaključak: zaštitar te IMA pravo tražiti osobnu i ako treba može te zadržati do dolaska policije, naravno u prostoru kojeg štiti. A za to imaju i potrebne licence.

A mami reci da te trebala naučiti da se ne uzima (krade). Tako bi i ja mogao doći, otvoriti neku čokoladu, odgristi pola, da vidim jel je dobra pa bi je kupio, i ako nije baciti je u smeće
Onda je i nju njezina to trebala. Meni to s tim voćem i čokoladom nije isto, pa čak ti i na placu daju da probaš voće prije nego što ga kupiš. Al to je moje mišljenje, a i znam kad sam ljudima rekla za taj slučaj, skoro svi su mi rekli da i oni to rade...
I kao što sam rekla, da su nas ko ljudi upozorili, ne bih imala ništa protiv.
BitterSweet is offline  
Odgovori s citatom
Old 21.02.2009., 15:34   #37
Na placu ti ponude probati, a ovdje te nisu ponudili, štoviše - zabranjeno je.
Zato je na placu skuplje, dobiješ bolju, personaliziranu uslugu.
zgubydan is offline  
Odgovori s citatom
Old 21.02.2009., 15:37   #38
Quote:
zgubydan kaže: Pogledaj post
Na placu ti ponude probati, a ovdje te nisu ponudili, štoviše - zabranjeno je.
Zato je na placu skuplje, dobiješ bolju, personaliziranu uslugu.
Sad mi je to jasno, zato sam i rekla da to više ne radim. Misliti je zna se kaj znati, mogla sam pitat jel smijem.
BitterSweet is offline  
Odgovori s citatom
Old 21.02.2009., 15:45   #39
Quote:
SweetHeart kaže: Pogledaj post
Pozdrav! Nadam se da sam na pravom mjestu!

Zanima me je li moguće išta poduzeti protiv bezobraznih zaštitara.
Potpuno isto se dogodilo mojim frendovima isto u Sparu. Isto je frend uzeo nešto (kikiriki čini mi se) i nakon što su obavili kupnju i platili sve, zaustavili ih i kao počeli im nekaj srat. A ovaj frend koji je to pojeo im je reko da on ne želi to kupiti prije nego proba. Al kaže da je baš pravi neugodnjak. Očito to često rade.
mokry is offline  
Odgovori s citatom
Old 21.02.2009., 16:47   #40
Quote:
morbidangel kaže: Pogledaj post
Slične teme su već bile nekoliko puta. Zaključak: zaštitar te IMA pravo tražiti osobnu i ako treba može te zadržati do dolaska policije, naravno u prostoru kojeg štiti. A za to imaju i potrebne licence.

A mami reci da te trebala naučiti da se ne uzima (krade). Tako bi i ja mogao doći, otvoriti neku čokoladu, odgristi pola, da vidim jel je dobra pa bi je kupio, i ako nije baciti je u smeće
u pravu si... al zašto onda nisu odradili posao do kraja? ak se utvdili počinitelj treba zvati policiju, jel tak... koliko vidim, ljudi koji navode svoja iskustva, ostaju istraumatizirani i pušteni nakon toga...

to je beznačajno k.d (zato oni ne zovu policiju) - kao npr. krađa jabuke iz susjedovog vrta
Kazneni zakon kaže:

Beznačajno djelo

članak 28.

Nema kaznenog djela iako su ostvarena njegova zakonska obilježja ako je djelo očito beznačajno s obzirom na način postupanja počinitelja, njegovu krivnju i nastupjelu posljedicu za zaštićeno dobro i pravni sustav.
shadow5555 is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor


Tematski alati
Opcije prikaza

Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 10:47.