Natrag   Forum.hr > Društvo > Društvene znanosti

Društvene znanosti Sociologija, antropologija, etnologija... Podforum: Jezikoslovlje

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 28.09.2010., 11:01   #1
Položaj žena u suvremenim društvima

Naslov izvorno glasi Društvo "bez žena" - psihologija, socijalizacija, norme u islamskim društvima.
colbert


Momentalno mi ne pada na pamet neki pametniji naslov ali želio bih da ovdje razglabavmo primarno o konzervatvinim (da ne kažem neku grublju riječ) muslimanskim društvima u kojima su muškarci i žene strogo odvojeni.
Gdje muškarci imaju kontakt jedino sam majkom/sestrom a žene sa mužem/bratom... gdje ne postoje zajedničke škole, kafići u koje zalaze i žene, disko klubovi su potpuna nepoznanica, čak ni razgovor na cesti sa ženom koja nije iz užeg kruga obitelji nije dozvoljen...

Na ovo me ponukala priča mojeg prijatelja koji se vratio iz Afganistana i kaže da je maltene prva stvar koju su im tamo rekli da je u kontaktu sa lokalnim stanovništvom (primarno se misli na muškarce naravno jer s ženama i ne mogu stupiti u kontakt) jako paze na to da ne spominju žene, u bilo kojem kontekstu, isto tako bilo kakav razgovor, čak i u šali, o sexualnosti nije nimalo poželjan, pak štoviše smatra se uvredom.
Nadalje, zabranjeno je pitati "kako vaša supruga" čak i "kako su vaše kćeri"... i to se smatra uvredom. U razgovoru, a time možemo reći da praktički ni u društvu kao takvom, žene kao da ni ne postoje.
OK, nije u svim muslimanskim zemaljam tako (Turska, Sirija, Jordan...) ali u nekima bome je (Saudijska Arabija, Emirati, Afganistan, Iran, dijelovi Pakistana, Sudan...)
Osobno potpuno mi je nezamislivo takvo okružje, takva kultura, take društvene norme... koliko to utječen na psihu pojedinca, na njegove stavove kad su muškarci gotovo uvijek okruženi samo muškarcima a žene ženama, kad ne postoji gotovo nikakva interakcija-osim na relaciji majka/sestra/supruga i otac/brat/suprug, gdje nema izlazaka, druženja, prijateljstva, veza i vezica...
__________________
VIŠE MESA U BUREKEEEEEEE!!!
Legion drinks his weight, drinks like Richard Burton, dance like John Travolta, now

Zadnje uređivanje colbert : 14.10.2010. at 14:08.
Legion is offline  
Odgovori s citatom
Old 28.09.2010., 11:16   #2
Pa iskreno, ne preferiram takvo društveno uređenje, ali kad pogledam zapadno, muka mi dođe.
magic potion is offline  
Odgovori s citatom
Old 28.09.2010., 11:21   #3
Često puta i meni dođe muka sli mislim da je zapadno društvo ipak puno manje "zlo", a i što te konkretno smeta u zapadnom društvu?
__________________
VIŠE MESA U BUREKEEEEEEE!!!
Legion drinks his weight, drinks like Richard Burton, dance like John Travolta, now
Legion is offline  
Odgovori s citatom
Old 28.09.2010., 11:29   #4
Quote:
Legion kaže: Pogledaj post
Često puta i meni dođe muka sli mislim da je zapadno društvo ipak puno manje "zlo", a i što te konkretno smeta u zapadnom društvu?
Ono što je u njihovom društvu "jača strana".
Smeta mi nedostatak pravih vrijednosti, stanje morala, i sve u tom stilu. Naravno da oni pretjeruju, ali zapad je samo drugi ekstrem. Ni jedno ni drugo nije dobro.
magic potion is offline  
Odgovori s citatom
Old 28.09.2010., 11:30   #5
Quote:
Legion kaže: Pogledaj post
Momentalno mi ne pada na pamet neki pametniji naslov ali želio bih da ovdje razglabavmo primarno o konzervatvinim (da ne kažem neku grublju riječ) muslimanskim društvima u kojima su muškarci i žene strogo odvojeni.
Gdje muškarci imaju kontakt jedino sam majkom/sestrom a žene sa mužem/bratom... gdje ne postoje zajedničke škole, kafići u koje zalaze i žene, disko klubovi su potpuna nepoznanica, čak ni razgovor na cesti sa ženom koja nije iz užeg kruga obitelji nije dozvoljen...

Na ovo me ponukala priča mojeg prijatelja koji se vratio iz Afganistana i kaže da je maltene prva stvar koju su im tamo rekli da je u kontaktu sa lokalnim stanovništvom (primarno se misli na muškarce naravno jer s ženama i ne mogu stupiti u kontakt) jako paze na to da ne spominju žene, u bilo kojem kontekstu, isto tako bilo kakav razgovor, čak i u šali, o sexualnosti nije nimalo poželjan, pak štoviše smatra se uvredom.
Nadalje, zabranjeno je pitati "kako vaša supruga" čak i "kako su vaše kćeri"... i to se smatra uvredom. U razgovoru, a time možemo reći da praktički ni u društvu kao takvom, žene kao da ni ne postoje.
OK, nije u svim muslimanskim zemaljam tako (Turska, Sirija, Jordan...) ali u nekima bome je (Saudijska Arabija, Emirati, Afganistan, Iran, dijelovi Pakistana, Sudan...)
Osobno potpuno mi je nezamislivo takvo okružje, takva kultura, take društvene norme... koliko to utječen na psihu pojedinca, na njegove stavove kad su muškarci gotovo uvijek okruženi samo muškarcima a žene ženama, kad ne postoji gotovo nikakva interakcija-osim na relaciji majka/sestra/supruga i otac/brat/suprug, gdje nema izlazaka, druženja, prijateljstva, veza i vezica...
To su izrazito bolesna društva.

Zapad je puno manje zlo
NUMLOCK1 is offline  
Odgovori s citatom
Old 28.09.2010., 11:54   #6
Quote:
magic potion kaže: Pogledaj post
Ono što je u njihovom društvu "jača strana".
Smeta mi nedostatak pravih vrijednosti, stanje morala, i sve u tom stilu. Naravno da oni pretjeruju, ali zapad je samo drugi ekstrem. Ni jedno ni drugo nije dobro.
Ali zapadna društva ti daju mogučnost izbora... pa brate ako želiš biti ne znam kako moralan, poštovati "prave vrijednosti" itd, samo naprijed. Nitko ti ne brani... dok ti u Saudijskoj Arabiji brane da se na cesti obratiš ženi i pitaš ju, kaj ti ga ja znam, kako da dođeš do tamo i tamo...
__________________
VIŠE MESA U BUREKEEEEEEE!!!
Legion drinks his weight, drinks like Richard Burton, dance like John Travolta, now
Legion is offline  
Odgovori s citatom
Old 28.09.2010., 12:24   #7
....sve su to hijerarhijska drustva ....i tu je glavni problem.....a racunati sto je manje zlo ....to se cini u nuzdi....
....u njihovom drustvu porodiica....uza i sira zamjenjuju sve.....u njihovom okviru se sve dogadja.....a tako je bilo ne tako davno i na zapadu.....
....sad na zapadu se lagano porodica gubi.....i ostaje pojedinac sam......jer je tako lakse njime manipulirati....jer porodica nije vise toliko bitna da se prezivi kao sto je bila prije....
...o izboru u zapadnom drustvu.....jako malo izbora jer je malo svijesti.....
....vecina ljudi je u svim drustvima manipulirana.....na zapadu prvenstveno medijima, politickim partijama, religijskim vodjama...
....na istoku odgojem u porodici i religijom...ali i politickim vodjama.....itd...
Maria Callas is offline  
Odgovori s citatom
Old 28.09.2010., 13:53   #8
Kao žena koja je odrasla u liberalnom društvu gdje nisam osjetila tu neravnopravnost u takvoj mjeri, tipa da moram stajati iz muškarca kad se ide van, recimo pitati muškarca za dozvolu da uradim ovo ili ono i još mali milijun stvari, jednostavno ne mogu zamisliti da živim po tim drukčijim pravilima.
Od davnina su se ljudi borili za ravnopravnost, od borbe crnaca za oslobođenje od ropstva i za pravo glasa, do žena i njihova borba za pravo glasa, danas su to pretežno borbe za ravnopravnost istospolnih zajednica sa zajednicom muškarca i žene, pa mi je stoga stvarno ovo o čemu pišeš poznato, ali ujedno i nepojmljivo u 21. stoljeću.
Svatko ima pravo na svoju kulturu i poimanje odnosa, ali osobno mi je to strano i nepojmljivo da bi trebala živjeti po bilo kakvih drukčijim pravilima od muškaraca, samo zato jer sam drugog spola.
afra is offline  
Odgovori s citatom
Old 28.09.2010., 14:06   #9
OK, poznata je stvar da što je društvo/država/regija siromašnije i/ili "nemirnija" da su obiteljske veze puno jače, dublje i "šire" nego na mjestima/državam gdje situacija nije takva, no ne možemo iz jednađbe maknuti predominantnu ulogu religije u takvim društvenim odnosima.
Vjerujem da je i najortodoksnije ustrojena krščanska država liberalnija od liberalnih primjera država sa pretežno muslimanskim stanovništvom, no i za to je kriva mislimanska vjera. Dok muslimani (ok, ne svi, a uza to ima i podosta tumačenja kurana... od ultra radikalnih vahabita na jednoj strani spektra, pa do skoro pa dijametralno suprotnih tumačenja) kuran smatraju svetom, nepromjenjivom i do zandjeg zareza točnom "knjigom" koja propisuje kako se treba ponašati maltene u svim životnim situacijama, teško da će ići naprijed i naravno dok države ne postanu sekularne...

Kršćanstvo je, barem po tom pitanju, puno naprednije... ako izuzmemo neke malobrojne fanatične i zagrižene sekte, i katolici i pravoslavci i razne protestantske skupine otvoreno govore o tome da bibliju ne treba shvačati doslovno, niti se ko pijan plota tržati svakog zareza i u svemu vidjeti apsolutnu i nepromjenjivu i doslovnu istinu...
Reci nekom zagriženom muslimanu to isto za Kuran pa vidi kaj će ti se desiti
__________________
VIŠE MESA U BUREKEEEEEEE!!!
Legion drinks his weight, drinks like Richard Burton, dance like John Travolta, now
Legion is offline  
Odgovori s citatom
Old 28.09.2010., 14:57   #10
oni imaju svoju kulturu...nemres tudju kulturu ocjenjivat iz prespektive svoje kulture...

sta se tice iskoristavanja zena dole... kod nas je cijena zene 40 kn plus jeftina psihologija...
mirko77 is offline  
Odgovori s citatom
Old 28.09.2010., 15:33   #11
Malo je tvoj prijatelj propustio detalje....komunikacija uvijek postoji, samo očito ju je propustio. OK, Afganistan...izbaci Iran iz te priče. To su usporedbe grada i sela (Iran vs Af.)
__________________
Puštanjem sebe ono što jesam, postajem ono što želim biti.
Graham is offline  
Odgovori s citatom
Old 28.09.2010., 15:59   #12
Quote:
Legion kaže: Pogledaj post
Vjerujem da je i najortodoksnije ustrojena krščanska država liberalnija od liberalnih primjera država sa pretežno muslimanskim stanovništvom, no i za to je kriva mislimanska vjera.
pa ne bih se baš složio s boldanim, iako ima utjecaja.
a faktora je mnogo, tijekom povijesti, i na različitim geografskim područjima, tako da se ne može generalizirati.
recimo spomenuo si afganistan. tipičan primjer što je američka i ruska vanjska politika napravila od zemlje koja je bila ideal za liberalnu i prosperitetnu muslimansku državu. isto se može reći i za irak, iran ili bih.
http://angusyoung111.wordpress.com/2...l-a-ne-rakete/
vidiš li ti ovdje žene i muškarce odvojene? žene s nikabom i burkhom?

ako se malo pogleda povijest, vidimo da su muslimanske zemlje bile mnogo razvijenije i civiliziranije od kršćanskih. uostalom, isti ti kršćani prvi su napali muslimanske zemlje još prije 1000 godina pod izlikom oslobađanja, a zapravo se radilo o najobičnijoj pljački. preporuka je ova knjiga.
http://shop.poslovni.hr/krscanski-ba...pa-103734.aspx

ispada da je islam cijelo vrijeme bio u poziciji da se brani, a to je rezultiralo time što imamo danas - ekstremizmom (koji opet, svidjelo vam se ili ne, čini samo manjinu muslimanske vjere).
a da ne pričamo koliko bi čovječanstvo bilo zakinuto da islama nije bilo, i da "razvijeno" kršćanstvo nije kralo iz njega kao što to čini cijelu svoju povijest
http://metro-portal.hr/vijesti/zivot...ijenili-svijet

suma sumarum, u redu je raspravljati o ekstremizmu, ali trebalo bi prvo razjasniti što je dovelo do takvog ekstremizma. jednostavno se ne slažem s tvrdnjom koja se stalno pokušava proturati, a to je da je islam religija s primitivnim i zaostalim pristupom društvu, ženama, ljudskim pravima itd.

Zadnje uređivanje tranquility : 28.09.2010. at 16:04.
tranquility is offline  
Odgovori s citatom
Old 28.09.2010., 16:06   #13
Quote:
mirko77 kaže: Pogledaj post
oni imaju svoju kulturu...nemres tudju kulturu ocjenjivat iz prespektive svoje kulture...

sta se tice iskoristavanja zena dole... kod nas je cijena zene 40 kn plus jeftina psihologija...
__________________
VIŠE MESA U BUREKEEEEEEE!!!
Legion drinks his weight, drinks like Richard Burton, dance like John Travolta, now
Legion is offline  
Odgovori s citatom
Old 28.09.2010., 16:10   #14
Quote:
Legion kaže: Pogledaj post
U pravu je.
Mnoge žene na zapadu niti same sebe cijene, niti ih itko drugi cijeni.
Na zapadu je žena potrošna roba. (pod krinkom kojekakvih sloboda)
magic potion is offline  
Odgovori s citatom
Old 28.09.2010., 16:31   #15
Quote:
Graham kaže: Pogledaj post
Malo je tvoj prijatelj propustio detalje....komunikacija uvijek postoji, samo očito ju je propustio. OK, Afganistan...izbaci Iran iz te priče. To su usporedbe grada i sela (Iran vs Af.)
OK, možda i postoji ali je svakako na jako, jako niskim granama... Iran... znam da postoji i Iran o kojem se ne zna, ne govori... Iran koji je poprilično drugačiji od onoog što mi mislimo ali opet... neko zadnje selo u Hrvatskoj je 1000 puta naprednije i liberalnije od nekog zadnjeg sela u Iranu...

U konačnici Iran je, sve do Homeinija i njegove ekipe, bio poprilično liberalna zemlja, barem po pitanju prava žene i odnosu cijelog društva spram njih i onda je došao Homeini, i maltene "ni kriv ni dužan" došao na čelo države jer je narod već puno prije njegovog pojavljivanja bio nezadovoljan tadašnjom vlasti (da ne ulazim u pre velike detalje koji i nisu za podforum psihologija) i postojala je "opća želja" da Šah i njegova klika moraju otići i Homeini je naprosto "zajahao" na tom valu... u početku njegove vladavine narod ni s njim nije bio zadovoljan, i njemu se opako "ljuljana stolica" i ni iz bliza on nije "preko noći" postao glavni bradonja ali onda mu je, kao naručena, došla Iračka invazija... (inicirana od strane glupavih amera baš u cilju njegovog micanja s vlasti)... koja je, naravno, postigla sasvim suprotan efekt-da ga je učvrstila na njegovoj poziciji i to je to.
__________________
VIŠE MESA U BUREKEEEEEEE!!!
Legion drinks his weight, drinks like Richard Burton, dance like John Travolta, now

Zadnje uređivanje Legion : 28.09.2010. at 16:46.
Legion is offline  
Odgovori s citatom
Old 28.09.2010., 16:33   #16
Što se tiće i davne i ne tako davnje povijesti slažem se sa tranquilityem ali opet... bitno je što je i kako je danas. Povijest je učiteljica života ali ipak je bitnije kakva je današnja situacije i kako će se to sve razvijati, a ne vidim, u nekoj bližoj budućnosti, bilo kakvu mogućnost velikog napredka, liberalizacije i sl.
Dobrim dijelom su za radikalizaciju odgovorni famozni Vahabiti koji svoje ideje i svoje jako rigidno viđenje islama "izvoze" putem vjerskih škola, koje su na određenim (nažalost mnogim mjestima) jedina mogučnost kakvog-takvog obrazovanja... a i to ima svoje korjene u Saudijskoj Arabiji i svojevrsnom dogovoru između Vahabita i vladajuče klase koji se svodi na to (jako pojednostavljeno ali u globalu to je tako) "ne dirajte vladajuću klasu, a mi vas nećemo ograničavati u "izvozu" svojih ideja" ili ti ga "u SA budite dobri a van SA radite kaj želite"...

No to na stranu... caka je da je tamo negdje do industrijske revolucije Arapski svijet imao primat gotovo u svemu, ali oni su od tad ili ostali na toj razini ili išli naprijed jako malim koracima, dok je Evropa otišla daleko naprijed.

Što se krščanskog/križarskog utjecaja na sve to tiće imam i ja jednu zanimljivu knjigu
Karen Armstrong
Holy War: The Crusades and Their Impact on Today's World

A što se tiće "ko je prvi počeo" ako ćemo baš sitničari Arapi i Maori su prvi napali španjolsku, tamo još u 8 st... da nije bilo Karla Martela koji ih je potukao u dvije bitke kad su prešli Pirineje... tko zna... možda bi i cijiela europa danas bila pretežno muslimanska. Eto i malo povijesti na psihologiji
__________________
VIŠE MESA U BUREKEEEEEEE!!!
Legion drinks his weight, drinks like Richard Burton, dance like John Travolta, now

Zadnje uređivanje Legion : 28.09.2010. at 16:48.
Legion is offline  
Odgovori s citatom
Old 28.09.2010., 16:34   #17
Quote:
magic potion kaže: Pogledaj post
U pravu je.
Mnoge žene na zapadu niti same sebe cijene, niti ih itko drugi cijeni.
Na zapadu je žena potrošna roba. (pod krinkom kojekakvih sloboda)
Ali poanta je u tome da na zapadu žena može biti što želi...
__________________
VIŠE MESA U BUREKEEEEEEE!!!
Legion drinks his weight, drinks like Richard Burton, dance like John Travolta, now
Legion is offline  
Odgovori s citatom
Old 28.09.2010., 16:45   #18
Quote:
Legion kaže: Pogledaj post
Ali poanta je u tome da na zapadu žena može biti što želi...
što je OGROMNA razlika
NUMLOCK1 is offline  
Odgovori s citatom
Old 28.09.2010., 16:54   #19
Naravno da jest.
Ne znam točne podatke ali znam da se u desecima tisuča broje žene/djevojčice kojima se, svake godine, uklanja kliktoris ili im se genitalije sakate na razne načine samo da prilikom sex. odnosa nebi osječale užitak i samim tim njihovi muževi bili sigurni da ih neće varati. Jebeni i opaki muslimanski mačo muškarci koji se tako moraju "braniti" od mogučnosti prevare i koji bi, izgleda, izgubili pamet i pretvorili se u podivljale životinje da vide ono ženski članak i slučajevi "ubojstva iz časti" koji se dešavaju i po nekim zabitim selendarama u nekom "lijevim" zemljama i u Londonu, Berlinu, Parizu... Sorry, jest da su to extremni primjeri ali bome nisam čuo da bilo koji krščani sakate genitalije malih djevojčica... ubojstva iz časti bi se mogla naći ali svakako u znatno manjem broju.
__________________
VIŠE MESA U BUREKEEEEEEE!!!
Legion drinks his weight, drinks like Richard Burton, dance like John Travolta, now
Legion is offline  
Odgovori s citatom
Old 28.09.2010., 16:59   #20
Quote:
Legion kaže: Pogledaj post
Ali poanta je u tome da na zapadu žena može biti što želi...
Sve dok je to sto zeli ispravno. Tako npr. u Francuskoj ne moze nositi burku, jer to je u stvari sputavanje njezine slobode. Ako to sama zeli, znaci da sama sputava svoju slobodu i u tom slucaju nema pravo na slobodan izbor jer je taj pogresan. Ali slobodno moze snimiti kako opci sa tri tipa i to staviti na net. To je sloboda koja je zajamcena svakome.
crazedlunatic is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor


Tematski alati
Opcije prikaza

Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 23:18.