Natrag   Forum.hr > Društvo > Gospodarstvo > Ostali oblici investiranja

Ostali oblici investiranja Ja ne radim za novac. Novac radi za mene.

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 15.06.2014., 22:26   #1
Petogodišnja "sigurna" štednja za fakultet

Imam ... pa, nazovimo ga "problem" - ne znam što napraviti pa bih rado čuo vaše mišljenje.

Za 5 godina dijete, koje je upravo završilo 7. razred osnovne škole, kreće na fakultet. Ne bi li financiranje tada bilo lakše, htio bih uštedjeti neki novac tijekom tih 5 godina.

Početni kapital nemam, moram krenuti od nule. Mogu izdvajati mjesečno 500 kn. Ali - u što?

Obična štednja (ono, "u čarapi")? Stambena štednja (na koju ove godine nema državnih poticajnih sredstava, ali - možda se vrate)? Treći mirovinski stup (za 5 godina bit ću iznad 50 godina starosti i mogu tražiti isplatu)? Dječja štednja u banci (klijent sam ZABA-e, piše da je fiksni prinos 4% godišnje)? Novčani ili eventualno obveznički fond? Nešto drugo?

Očigledno, sigurnost "ulaganja" mi je na prvom mjestu. Neću se kockati i *možda* zaraditi mrvu više, a možda i spasti na pola od uloženog.

Što biste vi predložili?
Littlefoot is offline  
Odgovori s citatom
Old 17.06.2014., 17:54   #2
Quote:
Littlefoot kaže: Pogledaj post
Imam ... pa, nazovimo ga "problem" - ne znam što napraviti pa bih rado čuo vaše mišljenje.

Za 5 godina dijete, koje je upravo završilo 7. razred osnovne škole, kreće na fakultet. Ne bi li financiranje tada bilo lakše, htio bih uštedjeti neki novac tijekom tih 5 godina.

Početni kapital nemam, moram krenuti od nule. Mogu izdvajati mjesečno 500 kn. Ali - u što?

Obična štednja (ono, "u čarapi")? Stambena štednja (na koju ove godine nema državnih poticajnih sredstava, ali - možda se vrate)? Treći mirovinski stup (za 5 godina bit ću iznad 50 godina starosti i mogu tražiti isplatu)? Dječja štednja u banci (klijent sam ZABA-e, piše da je fiksni prinos 4% godišnje)? Novčani ili eventualno obveznički fond? Nešto drugo?

Očigledno, sigurnost "ulaganja" mi je na prvom mjestu. Neću se kockati i *možda* zaraditi mrvu više, a možda i spasti na pola od uloženog.

Što biste vi predložili?
Iskustvo bi reklo djecja stednja... 4% nije lose... Pogled u buducnost i moju kristalnu kuglu bi rekao dva dukata svaka tri mjeseca...

http://www.nalozbenozlato.com/?page=detail&idC=27
__________________
Hrvatski dabar na hrvatskom ramenu!
Garofeeder is offline  
Odgovori s citatom
Old 18.06.2014., 09:29   #3
Quote:
Garofeeder kaže: Pogledaj post
Iskustvo bi reklo djecja stednja... 4% nije lose... Pogled u buducnost i moju kristalnu kuglu bi rekao dva dukata svaka tri mjeseca...

http://www.nalozbenozlato.com/?page=detail&idC=27
i ja bih preporučio zlato kad bi se radilo o periodu od 10-15 i više godina. 5 godina je kratak period i svašta se može desiti. opet, s druge strane, centralne banke će učiniti sve da u narednom periodu opelješe štednju građana. štednja za fakultet - loše, potrošnja za gluposti - dobro, e, u kakvom mi svijetu živimo.
zokster is offline  
Odgovori s citatom
Old 23.06.2014., 13:19   #4
Hvala obojici na javljanju.

Na žalost, nisam puno pametniji.

U međuvremenu sam pročitao da za uključenje u dječju štednju dijete treba biti mlađe od 12 godina. Znači, prošla baba s kolačima.

Treći mirovinski stup također vjerojatno otpada. Član sam jednog, a za ovaj eventualni drugi ne dobivam državna poticajna sredstva (a ideja je na ušteđenu kunu dobiti barem neku mrvu plus).

Tja, metodom eliminacije će nešto ostati; još uvijek ne znam što.
Littlefoot is offline  
Odgovori s citatom
Old 23.06.2014., 14:56   #5
A zašto ne otvoriš stambenu na svoje ime? Ionako samo tražiš način da skloniš novce od sebe. A ta "mrva plus", iako je baš samo mrva, bit će i ako otvoriš stambenu na svoje ime.
__________________
Well, I'm not going to sit around moping. I'm going to do what every woman does when they hit rock bottom.
I'm going to go out and meet some boys. And crush their hearts one by one.
Smart_bitch is offline  
Odgovori s citatom
Old 23.06.2014., 17:23   #6
Jest, stambena za sad najbolje kotira (kad puno toga ni nije ostalo, barem od opcija koje su meni pale na pamet), osobito ako se vrate državna poticajna sredstva (mada, šuška(lo) se nešto da će biti isplaćena samo ako se ušteđen novac stvarno i upotrijebi u stambene svrhe).
Littlefoot is offline  
Odgovori s citatom
Old 30.06.2014., 12:07   #7
Quote:
Smart_bitch kaže: Pogledaj post
A zašto ne otvoriš stambenu na svoje ime? Ionako samo tražiš način da skloniš novce od sebe. A ta "mrva plus", iako je baš samo mrva, bit će i ako otvoriš stambenu na svoje ime.
Quote:
Littlefoot kaže: Pogledaj post
Jest, stambena za sad najbolje kotira (kad puno toga ni nije ostalo, barem od opcija koje su meni pale na pamet), osobito ako se vrate državna poticajna sredstva (mada, šuška(lo) se nešto da će biti isplaćena samo ako se ušteđen novac stvarno i upotrijebi u stambene svrhe).
Ja se s time ne bih zajebavao.... U drzavi uredjenoj kao nasa samo mozes ocekivati da jednog dana odluce da ne mozes dobiti novce nego bonove za cement i ciglu...

A klinac ces vise bit pametan.... Nemam pojma...
__________________
Hrvatski dabar na hrvatskom ramenu!
Garofeeder is offline  
Odgovori s citatom
Old 18.08.2014., 23:10   #8
Na kraju, knjiga je spala na jedno slovo: stambena štednja, so help me God. Sutra idem potpisati ugovor.
Littlefoot is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor



Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 21:41.