Natrag   Forum.hr > Društvo > Filozofija

Filozofija Misaone teme lišene dogme

Zatvorena tema
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 29.09.2017., 18:39   #3241
Quote:
Krvnik kaže: Pogledaj post
a ima li iznimke od pravila da nema niti jednog pravila koje nema iznimaka?
Ima. Ta iznimka je pravilo da nema niti jednog pravila koje nema iznimki.
__________________
"Tko izgubi dobitak, dobije gubitak."
Sigmund is offline  
Old 29.09.2017., 18:39   #3242
Quote:
Sigmund kaže: Pogledaj post
Ima. Ta iznimka je pravilo da nema niti jednog pravila koje nema iznimki.
__________________
#HoldMyRakija
Leteća is offline  
Old 29.09.2017., 18:41   #3243
Quote:
Leteća kaže: Pogledaj post
Ima ti u Jordanu jedan kamen koji ni Bog ne može podići.
Bog može podići kamen koji Bog ne može podići
__________________
Saće bit bamba ramba.
Krvnik is offline  
Old 29.09.2017., 18:46   #3244
Quote:
Sigmund kaže: Pogledaj post
Ima. Ta iznimka je pravilo da nema niti jednog pravila koje nema iznimki.
tim gore po iznimke.
__________________
Saće bit bamba ramba.
Krvnik is offline  
Old 29.09.2017., 18:48   #3245
Quote:
Illana kaže: Pogledaj post


Svako radno mjesto ima svojih dobrih i loših strana, ali da je baš profesor primjer mukotrpnog i poplaćenog ... pa nije, i to će ti priznati svaki iskreni prosvjetar.

Nisam to ni napisala. Uostalom ni jedan rad nije mukotrpan ako se radi sa užitkom a ne za novac.

Pisala sam o tome što naše društvo cijeni, koje su vrijednosti ovog društva, što je ljudima vrijedno.

A znanje to nije.

I ostale vrijednosti u društvu krivo su posložene. Zato i ima toliko problema.

Međutim, vi ste se uhvatili onog najprizemnijeg i počeli vikati: profesori ne rade ništa, ne zaslužuju veću plaću.

Kritiku današnjeg društva i njegovih vrijednosti upućuju mnogi znanstvenici i intelektualci, i prije su kritike donosile plodove, društva su postojala boljima pa se nadam da će i u buduće biti tako.

Da, napomena - kada govorim o društvu ne mislim samo na hrvatsko društvo.
mravac8 is offline  
Old 29.09.2017., 18:50   #3246
Quote:
Krvnik kaže: Pogledaj post
tim gore po iznimke.
__________________
"Tko izgubi dobitak, dobije gubitak."
Sigmund is offline  
Old 29.09.2017., 18:52   #3247
Quote:
Illana kaže: Pogledaj post
To je baš za ne razumjeti. Potpuno je nerazumljivo zašto netko radi u prosvjeti, zašto netko radi u bolnici, zašto je netko u birtiji, a netko na placu.

Svako radno mjesto ima svojih dobrih i loših strana, ali da je baš profesor primjer mukotrpnog i poplaćenog ... pa nije, i to će ti priznati svaki iskreni prosvjetar.
Naglasak je na RH. Treba pročitati cijelu rečenicu.
Quote:
Ja npr. eto nešto kao imam[
...mada nisi bila na godišnjem veliš....
La Baba yaga is offline  
Old 29.09.2017., 18:58   #3248
Quote:
mravac8 kaže: Pogledaj post
Samo idealno društvo nema mana. Naše društvo daleko je od idealnog.

Budući da je društvo daleko od idealnog treba ga učiniti boljim. Društvo se čini boljim na taj način da se prvo detektiraju problemi, a zatim da se ti problemi, ako se može, uklanjanju.
Eh, ti neumorno detektiras probleme a rjesenja su ti eventualno u nostalgiji i prisjecanju starih vremena kad je bilo bolje... Nema nista od toga, samo depresija.

Quote:
Upravo tebi bi trebalo biti u interesu da društvo učiniš boljim jer ćeš ti u njemu još dugo živjeti, a tvoja djeca još duže.
Pa nemam ja Titine ovlasti da tome tako pristupam. Mislim tebi je za pocetak problem sto je svijet kapitalisticki, sta bi ja sad trebao napraviti cak i da hocu? Zapoceti jos jednu soc. kom. revoluciju? To je nesto s cim nemam izbora nego se pomirit s tim. I sta onda imam od tvog neumornog ali neumornog jamranja protiv kapitalizma? Ja polazem nadu u to da ce se ljudi opametit i biti socijalno odgovorniji bogatasi kao sto neki vec jesu, sta cu drugo?

A ne mogu nista ni protiv starleta i sisa, to je sve slobodna volja ljudi. Mogu svoje dijete pokusati odgojiti bolje, da ne bude starleta niti obozavatelj starleta i to je to sto se toga tice. Ali to nece promijeniti danasnji svijet nego tamo sutrasnji.

Moj rad je kao takav drustveno koristan i cini drustvo boljim, vjerojatno ste svi koristili nekad nesto sto sam ja isprogramirao kao kupovanje knjiga, racunala, putovanja itd. Odokativno vas vjerojatno barem trecina ovdje redovito koristi nesto sto sam ja napravio. Koristan sam drustvu ovakav kakav jesam, nisam za aktivistu. Evo moja aktivisticka aktivnost je trenutno to sto u slobodno vrijeme radim besplatnu igricu za mobitele, onako jednostavnu djecju ali koja je ujedno i ajmo reci politicki obojana tj. saljiva kritika svjetskih "supervodja" od hitlera nadalje, sprda se s njima itd. Malo da indoktriniramo djecu protiv totalitarnih vladara. Eto vis, antifasiticka igrica

Imam neke planove s kolegom kad ovu zavrsim igricu sto pravim probat neke edukativne igrice za djecu napraviti tipa da nauce programirati kroz nekakvu poluigricu u kojoj pises pseudokod kojim npr upravljas likom umjesto da upravljas kao u obicnim igricima, znaci algoritamsko razmisljanje i to. Budemo vidli kak ce to ici, taman sad zavrsavam ovu sto radim. A htio bi da djeca uce i fiziku kroz tako nesto, neku poluigru. Zasto da se fizika suhoparno bavi izracunom npr. kosog hica kad to moze liciti na angry birds i biti zabavnije? I matematika/geometrija se u to lijepo moze uklopiti. Tako da mozda i napravim jos neki pomak u prosvjeti ili barem za neku djecu.

To bi bio moj nacin. A to zapravo proizlazi iz mog odrastanja jer sam se ja tako ucio dok sam odrastao, samo puno teze jer nisam imao nikakve prilagodjene alate itd. Nista me nisu u skoli naucili, sve sam morao sam skuzavat kako programirati, kako fiziku, kako geometriju itd jer sam naprosto bio daleko ispred tog gradiva. Tako da nisam naucio postovati profesore niti cijelu tu obrazovnu pricu, ali eto, volio bi je malo ispraviti. Kad god mi je nesto trebalo, tipa mucio sam se u osmom razredu smisliti formule za odbijanje kugli (geometrijski, tipa za programiranje igrice biljara) profesor iz matematike me blijedo gledao. U srednjoj isto nista bolje nije bilo, kad god bi trebao nesto za svoje projekte 0 bodova. Snasao bi se ja nekako, imao sam doma one debele knjizurine iz svih podrucja one tamno crvene ako ko zna... Tako da eto, nisam odrastao s previse postovanja prema profesorskoj struci, pa zato i moje rjesenje nije tek bacanje para na profesore..

Zadnje uređivanje addx : 29.09.2017. at 19:13.
addx is offline  
Old 29.09.2017., 19:01   #3249
Quote:
Alyosha kaže: Pogledaj post
Složit ću se s tobom po pitanju logike.
Ja se apsolutno slažem s tom logikom, kada se povuku krajnje konzekvence imanentnosti morala to nužno vodi postojanju Boga, odnosno nepostojanje Boga u krajnjoj konzekvenci jeste ništavilo, a moral u tom, odnosno najboljem slučaju produkt društvenih omjera snaga i zauzimanje pozicija na temelju tih snaga. I Dostojevski kaže: ako nema Boga, sve je dopušteno. Kad sam ga već spomenula, spomenut ću i Sonju Marmeladovu koja je utjelovljenje skrušenosti. Tvrdim da sva ohola umovanja vjekovima ne mogu biti istinita kao jedan, ma kako kratak trenutak skrušenosti srca. I mislim da je Dostojevski to mislio kad je suprotstavio Marmeladovu Raskoljnikovu.

Quote:
Ovoga što pričaš o inteligenciji sam se i sam donekle dotakao, iako ne baš direktno, kroz dijelove nekih postova.
Vidjela sam.
1001 cipalica is offline  
Old 29.09.2017., 19:04   #3250
Quote:
addx kaže: Pogledaj post
Zapoceti jos jednu soc. kom. revoluciju?
Zašto ne, već dugo nije bila. A i stogodišnjica je velikog oktobra.
zoroasterix is offline  
Old 29.09.2017., 19:05   #3251
Quote:
addx kaže: Pogledaj post

Eh, ti neumorno detektiras probleme a rjesenja su ti eventualno u nostalgiji i prisjecanju starih vremena kad je bilo bolje... Nema nista od toga, samo depresija.

Pa nemam ja Titine ovlasti da tome tako pristupam. Mislim tebi je za pocetak problem sto je svijet kapitalisticki, sta bi ja sad trebao napraviti?
Ne možeš ti bez osobne razine. Opet ti i ja, opet sam ja ovakva a ti onakav.

I opet ti moram reći da kritka kapitalizma, odnosno kritika današnjeg društva i njegovih vrijednosti nije (samo) moja.

Imaš tisuće i tisuće ljudi koji kritiziraju današnje društvo, među njima je i Papa.

A ti, ako želiš biti apologet današnjeg društva samo izvoli - na moje kritike odgovori hvalospjevima. Na citat nekog mog kritičara stavi citat nekog svog apologeta.
mravac8 is offline  
Old 29.09.2017., 19:09   #3252
Quote:
zoroasterix kaže: Pogledaj post
Zašto ne, već dugo nije bila. A i stogodišnjica je velikog oktobra.
Ne kritiziraju današnje društvo zle komunjare. Pa njih gotovo da ni nema a kažu da je i svjetska socialdemokracija na umoru. Kritičari su iz drugih tabora.
mravac8 is offline  
Old 29.09.2017., 19:17   #3253
Quote:
mravac8 kaže: Pogledaj post
Ne kritiziraju današnje društvo zle komunjare. Pa njih gotovo da ni nema a kažu da je i svjetska socialdemokracija na umoru. Kritičari su iz drugih tabora.
Mravac, koja je po tebi najbolje uređena država na svijetu?
Skandinavski socijaldemokrati, kubanski socijalizam? Ili nešto treće?
zoroasterix is offline  
Old 29.09.2017., 19:26   #3254
Quote:
zoroasterix kaže: Pogledaj post
Mravac, koja je po tebi najbolje uređena država na svijetu?
Skandinavski socijaldemokrati, kubanski socijalizam? Ili nešto treće?
Jel to ono - skandinavski kapitalizam bolji je od kubanskog socijalizma?

Ili ono - nisu iz kapitalističkih zemalja bježali u SSSR već je bilo obrnuto?

Ako nije kako to da si išao usporediti Kubu i skandinavske države?

Ako Kubu treba usporediti sa nekim državama onda su to Filipini, Peru, Bolivija, države Afrike ..... to su sve zemlje trećeg svijeta.
mravac8 is offline  
Old 29.09.2017., 19:30   #3255
Quote:
mravac8 kaže: Pogledaj post
Jel to ono - skandinavski kapitalizam bolji je od kubanskog socijalizma?

Ili ono - nisu iz kapitalističkih zemalja bježali u SSSR već je bilo obrnuto?

Ako nije kako to da si išao usporediti Kubu i skandinavske države?

Ako Kubu treba usporediti sa nekim državama onda su to Filipini, Peru, Bolivija, države Afrike ..... to su sve zemlje trećeg svijeta.
Nisam ništa uspoređivao. Pitao sam te što se tebi više sviđa.
zoroasterix is offline  
Old 29.09.2017., 19:40   #3256
Quote:
zoroasterix kaže: Pogledaj post
Nisam ništa uspoređivao. Pitao sam te što se tebi više sviđa.
Ne znam puno o Kubi, u stvari ne znam gotovo ništa (samo da su dosta siromašni, kao i ostale zemlje trećeg svijeta, da Castro vladao desetljećima, da žive dugo, preko 90 godina i da imaju izvrsno zdravstvo, što god to značilo.

Međutim, ne znam kakve sve to veze ima sa kritikom današnjeg društva?

Ponavljam, jako punu ljudi se slaže da je današnje društvo u problemima, ja sam navela samo jedan (izvrnut sustav vrijednosti), nisu svi oni koji kritiziraju kapitalizam socijalisti.

Danas više nema socijalističkih država (Kuba i S. Koreja se mogu zanemariti, ali uostalom, one i nisu socijalističke) i ne vidim nikoga tko bi radio na povratku socijalizma.

Ali to ne znači da ne treba kritizirati kapitalizam. Upravo suprotno, tek sada ga treba itekako kritizirati.
mravac8 is offline  
Old 29.09.2017., 19:45   #3257
Quote:
mravac8 kaže: Pogledaj post
Ne znam puno o Kubi, u stvari ne znam gotovo ništa (samo da su dosta siromašni, kao i ostale zemlje trećeg svijeta, da Castro vladao desetljećima, da žive dugo, preko 90 godina i da imaju izvrsno zdravstvo, što god to značilo.

Međutim, ne znam kakve sve to veze ima sa kritikom današnjeg društva?

Ponavljam, jako punu ljudi se slaže da je današnje društvo u problemima, ja sam navela samo jedan (izvrnut sustav vrijednosti), nisu svi oni koji kritiziraju kapitalizam socijalisti.

Danas više nema socijalističkih država (Kuba i S. Koreja se mogu zanemariti, ali uostalom, one i nisu socijalističke) i ne vidim nikoga tko bi radio na povratku socijalizma.

Ali to ne znači da ne treba kritizirati kapitalizam. Upravo suprotno, tek sada ga treba itekako kritizirati.
Ako kritiziraš kapitalizam, dobro je imati i protuprimjer. Neku državu koju smatraš da je trenutno najuspješnija, od koje bi Hrvatska mogla učiti recimo.
zoroasterix is offline  
Old 29.09.2017., 19:47   #3258
Quote:
mravac8 kaže: Pogledaj post
Ne možeš ti bez osobne razine. Opet ti i ja, opet sam ja ovakva a ti onakav.

I opet ti moram reći da kritka kapitalizma, odnosno kritika današnjeg društva i njegovih vrijednosti nije (samo) moja.
Tebi govorim jer tebe citam, jer eto postas na forumskom mjestu gdje ja obitavam pa ti eto govorim. Za ostale me boli briga. Ja tu pricam s ljudima - osobama, cak stovise ovo je chat tema. Dakle ne pricam s nekakvim opcim klasama ljudi nego s tobom.

Jel se mora stalno neka "ozbiljna negativa" zvakati? I stalno jedno te isto - kritika danasnjeg drustva. Ima li sta pozitivno? Ima li neki vic? Nesto vedro, nesto light?

Quote:
Imaš tisuće i tisuće ljudi koji kritiziraju današnje društvo, među njima je i Papa.
Pa da, i skoro cijela hrvatska se bavi jamranjem. Pa nije ni cudo da mi to ide na zivce.
addx is offline  
Old 29.09.2017., 19:51   #3259
Quote:
addx kaže: Pogledaj post
Ne kuzim, pa nije slobodna volja omnipotencija.
Slobodna volja je lisena uvjeta. A plod i stablo se medjusobno uvjetuju. Tako da ti ne stima alegorija.
Osim toga apostrofirati drvo "stvoriteljem" je semanticki lapsuz. Drvo ne moze biti "stvoritelj" jer je i samo stvoreno te je time i uvjetovano da dalje "stvara" ono sto mora. Stvoritelj s druge strane implicira vlastitu volju u stvaralastvu dok eto drvo "stvara" iskljucivo i jedino ono sto mu je moguce. Nije da pri tim ima izbora. Pa stoga ocito ni ne moze tako novostvoreni plod koji ce iskljucivo i jedino moci stvoriti istovjetnost drveta biti "slobodan". To bi bar trebalo biti logicno.
La Baba yaga is offline  
Old 29.09.2017., 19:53   #3260
Quote:
zoroasterix kaže: Pogledaj post
Ako kritiziraš kapitalizam, dobro je imati i protuprimjer. Neku državu koju smatraš da je trenutno najuspješnija, od koje bi Hrvatska mogla učiti recimo.
Pa nemaš drugih država za usporedbu. Svijet se globalizira što znači da su svi društveni procesi gotovo isti na svjetskom nivou.

Uostalom, kritika kapitalizma o kojoj govorim odnosi se i na socijalističke države dok ih je bilo.

Socijalističke država bile su vrlo, vrlo slične kapitalističkim. Zato su socijalizam istočnog bloka zvali državnim kapitalizmom. A i u Jugoslaviji u kojoj je bio samoupravni socijalizam isto je više vrijedilo imati nego znati. Iako ne mogu reći, društvo se itekako trudilo da stavi znanje na mjesto koje zaslužuje, ne znam da li se sjećaš one rečenice: koliko znaš toliko vrijediš? I plaće su se vrednovale prema stručnoj spremi.

Međutim, raji je ipak bilo važnije tko ima veću kuću nego tko ima diplomu.
mravac8 is offline  
Zatvorena tema



Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 21:10.