Natrag   Forum.hr > Društvo > Gospodarstvo > Ostali oblici investiranja

Ostali oblici investiranja Ja ne radim za novac. Novac radi za mene.

Pogledaj rezultate ankete: U koje dioničke fondove ulažete novac?
KD Victoria 12 9.30%
ST Global Equity 3 2.33%
Select Europe 1 0.78%
HI-growth 8 6.20%
Raiffeisen Active 7 5.43%
ZB euroaktiv 8 6.20%
FIMA Equity 10 7.75%
Ilirika JIE 15 11.63%
Raiffeisen C. Europe 21 16.28%
PBZ Equity fond 44 34.11%
HPB Dionički fond 7 5.43%
Erste Adriatic Equity 19 14.73%
Aureus Equity 25 19.38%
ZB aktiv 46 35.66%
Prospectus G. Equity 3 2.33%
Anketa s višestrukim izborom Glasovatelji: 129. Ne možete glasovati u ovoj anketi

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 18.12.2006., 12:54   #21
Quote:
lonicera kaže:
nekako imam osjećaj da svi preferiramo fondove "novijeg" datuma, oko godinu dana ili manje stare, s ne baš previše milijuna imovine..
valjda mislimo da će se oni više boriti od starih, usporenih debeljuca.. bar se meni tako čini
primjer:
"Novi" fond u koji je uloženo npr. 5 000 000 kn puno će lakše pronaći dionice koje će mu povećati vrijednost udjela nego "stari" koji ima npr. 500 000 000 kn
neoliberalist is offline  
Odgovori s citatom
Old 18.12.2006., 12:55   #22
Quote:
freelancer kaže:
Premali ti je ovo uzorak, pogledaj koliko ima korisnika na ovom forumu, a koliko ih je samo glasalo. Tek 28!

sad je 55
neoliberalist is offline  
Odgovori s citatom
Old 18.12.2006., 12:58   #23
Quote:
lonicera kaže:
čini se da ipak nismo još uvijek neki ulagači u fondove.
evo u ovoj anketi od 750 čitanja, samo 42 glasa. to je cca 5%. vjerojatno je toliki i postotak onih koji ulažu u fondove - među običnim prosječnim hrvatskim pukom..
(plus još par onih koji se boje reći , ali anketa je ipak anonimna...)

moraš imati na umu da su neke osobe više od jednom čitale ovaj forum tako da je i postotak veći od 5
neoliberalist is offline  
Odgovori s citatom
Old 18.12.2006., 14:17   #24
Ti reklamiraš Prospectus Global equity, a ja se bavim mišlju da u njega ubacim nešto dok je bez ulazne naknade... Vidim da ovdje ima samo dva glasa... hm, nekako mi jednako vuče i ZA i PROTIV.
lonicera is offline  
Odgovori s citatom
Old 18.12.2006., 15:05   #25
Nije mi naročito privlačan ovaj dio:

"Struktura ulaganja:
najmanje 60% neto imovine Fonda u investicijske fondove koji ulažu pretežno u dionice vodecih inozemnih kompanija
"
spy is offline  
Odgovori s citatom
Old 18.12.2006., 15:09   #26
zašto?
Na taj način dolazi do diverzifikacije rizika.
neoliberalist is offline  
Odgovori s citatom
Old 19.12.2006., 07:44   #27
Quote:
neoliberalist kaže:
zašto?
Na taj način dolazi do diverzifikacije rizika.

pa zar nije rizik diverzificiran u svim fondovima?

(opet Prospectus G. Equity najviše skočio, stvarno mi ne da mira )
lonicera is offline  
Odgovori s citatom
Old 20.12.2006., 10:00   #28
Quote:
lonicera kaže:
pa zar nije rizik diverzificiran u svim fondovima?
točno, zahvaljujem se na uočenom lapsusu

(nisam bio dovoljno precizan, sorry)

ispravljam svoju izjavu:

"Na taj način dolazi do dvostruke diverzifikacije rizika"
neoliberalist is offline  
Odgovori s citatom
Old 20.12.2006., 13:06   #29
dvostruka diverzifikacija rizika ipak ne znači da rizika nema.. malo sam kopala.. u igri su dionice Nokie, Microsofta, Shell, Mitsubishi, Toshiba....
ne znam, ne mogu se odlučiti.
lonicera is offline  
Odgovori s citatom
Old 04.01.2007., 07:38   #30
dakle.. privremeno sam ipak odustala od Prospectusa.
nek krene nova investicijska godina...pa ćemo vidjeti.

ima li itko kakva predviđanja?
Hoće li lanjski favoriti nastaviti u svom stilu?
Ili bi u ovoj godini trebalo pronaći nekog novog Jokera?

Ja glasam za Zb aktiv kao nasljednika Aureusu.
lonicera is offline  
Odgovori s citatom
Old 04.01.2007., 12:40   #31
Quote:
lonicera kaže:

ima li itko kakva predviđanja?
Hoće li lanjski favoriti nastaviti u svom stilu?
Ili bi u ovoj godini trebalo pronaći nekog novog Jokera?

Ja glasam za Zb aktiv kao nasljednika Aureusu.
hm...neznam što da kažem... Ja se toplo nadam da će ZB Aktiv nastaviti stopama kojim je i krenuo, jer sam u njega u 2007. već utrpao podosta novaca... Stavio sam nešto i u Aureus equity i HPB dionički... Neznam, nadam se da će ići bolje nego što su krenuli u ovih par dana u 2007.
Bljo is offline  
Odgovori s citatom
Old 04.01.2007., 13:58   #32
a ne treba zanemariti ni fondove HPB investa, lani su bili sasvim solidni. Iako nemam nista kod njih, stalno mi se motaju po glavi. Osobito HPB dionički.
lonicera is offline  
Odgovori s citatom
Old 04.01.2007., 14:06   #33
Quote:
lonicera kaže:
a ne treba zanemariti ni fondove HPB investa, lani su bili sasvim solidni. Iako nemam nista kod njih, stalno mi se motaju po glavi. Osobito HPB dionički.
A šta kažeš na ZB euroaktiv?

Znam, tek je počela 2007., ali zasad je najbolje krenuo...
Ja mu predviđam dobru budućnost...
Bljo is offline  
Odgovori s citatom
Old 04.01.2007., 15:02   #34
što se tiče zb euroaktiva, to je valjda zadnji fond u koji bi uložila novce.
to je moje trenutno mišljenje o njemu.
fond radi već skoro tri godine, i od osnutka ima cca 40% prinos. za dionički fond to je malo. a i ulaže na zasićenim tržištima EU, dok se Aktiv drži Balkana - tržišta u razvoju s puno većim potencijalom za rast.

No, to naravno ne mora značiti da euroaktiv neće u 2007 imati svoj preporod i krenuti purom parom naprijed (iskreno rečeno i vrijeme bi mu bilo...)
lonicera is offline  
Odgovori s citatom
Old 04.01.2007., 18:21   #35
Quote:
lonicera kaže:
No, to naravno ne mora značiti da euroaktiv neće u 2007 imati svoj preporod i krenuti purom parom naprijed (iskreno rečeno i vrijeme bi mu bilo...)
Na tako nešto sam i ja pomislio... Ali trenutno držim fige za Aktiv, on mi je važniji
Bljo is offline  
Odgovori s citatom
Old 05.01.2007., 13:59   #36
Quote:
lonicera kaže:
što se tiče zb euroaktiva, to je valjda zadnji fond u koji bi uložila novce.
to je moje trenutno mišljenje o njemu.
fond radi već skoro tri godine, i od osnutka ima cca 40% prinos. za dionički fond to je malo. a i ulaže na zasićenim tržištima EU, dok se Aktiv drži Balkana - tržišta u razvoju s puno većim potencijalom za rast.

No, to naravno ne mora značiti da euroaktiv neće u 2007 imati svoj preporod i krenuti purom parom naprijed (iskreno rečeno i vrijeme bi mu bilo...)
Ne bih se složio. IMHO, traženje najboljeg fonda gledajući prošle prinose je glupo. Ništa ti ne garantira da će fond i dalje imati velike prinose. (vidi npr. Raiffeisen Balanced, prije dvije godine i sada).

Najvažnija stvar kod portfelja je diverzifikacija. Znači, koliki postotak portfelja će biti uložen u obveznice, koliko u dionice, i koliko u novac. I ove tri grupe možemo dalje diverzificirati. Kod dionica npr., diverzificirati možemo na domaće, dionice EU zemalja, USA dionice, dionice regije, dionice istočnih zemalja itd. Miglo bi se još diverzificirati, ali i to je dovoljno, za sada.

Naše financijsko tržište nije dovoljno razvijeno da bi se moglo tako pojednostavljeno diverzificirati. Nažalost, nemamo fondove koji ulažu samo na pojedina tržišta. Tako da možemo složiti portfelj od fondova koji ulažu pretežno na domaće tržište i tržište regije, i fondova koji ulažu na zapad. Na zapadna tržišta, AFAIK, pretežno ulažu zb euroaktiv, Raiffeisen Active, Select Eurpoe. Tako da i ovaj fond ima svoju ulogu.
fane39 is offline  
Odgovori s citatom
Old 05.01.2007., 14:55   #37
ZB Aktiv

Bilo kako bilo, a uzevši u obzir i onu šemu o kojoj se piše za ZB aktiv i njihovo navodno smanjenje % portfelja u Srbiji, kako su krenuli u 2007.... nije baš lijepo....(pogledajte današnje rezultate)....
Atmice is offline  
Odgovori s citatom
Old 07.01.2007., 01:27   #38
evo moje ulaganje je zasad ograničeno na dioničke jer su mi najzanimljiviji (pogađate zašto :))))), a ulagao sam slijedećim redom:
1.Kd Victoria
2.Ilirika JIE
3.Aureus Equity

a namjeravam uključiti mješoviti ICF balanced jer bi se po prinosima mogao smjestiti u dioničke,a ipak je rizik manji i to bi bio moj ziheraški fond ::))
jockerr is offline  
Odgovori s citatom
Old 08.01.2007., 15:44   #39
zanimljivo....
nije neki veliki uzorak al izgleda po anketi da ljudi preferiraju inv. fondove banaka (ZB i PBZ),sad ne znam dal je to jer primaju plaće i imaju tekuće račune u tim bankama i misle da su samim tim sigurniji u tim fondovima ili su ipak odvagnuli kvalitetu samih fondova i odlučili da su za njih najbolji....
jockerr is offline  
Odgovori s citatom
Old 08.01.2007., 16:13   #40
Quote:
jockerr kaže:
zanimljivo....
nije neki veliki uzorak al izgleda po anketi da ljudi preferiraju inv. fondove banaka (ZB i PBZ),sad ne znam dal je to jer primaju plaće i imaju tekuće račune u tim bankama i misle da su samim tim sigurniji u tim fondovima ili su ipak odvagnuli kvalitetu samih fondova i odlučili da su za njih najbolji....
Ja sam u ZABI, pa sam se tako odlučio za ZB aktiv, iako mislim da bi veliki dio mog portfolia bio u njemu, bez obzira na moju banku...
Bljo is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor



Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 05:43.