Natrag   Forum.hr > Društvo > Pravo > Prekršajno i kazneno pravo

Prekršajno i kazneno pravo Prometni prekršaji, istrage, pretrage i pregledi, zatvor, novčane kazne i dr.

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 15.10.2009., 16:14   #101
Quote:
zelky kaže: Pogledaj post
Sto se tice ZET-a, nije skroz tocno, naime ZET-ovi kontrolori imaju zastitarske ispite i ovlastenja, sto znaci da kao svaki zastitar imaju zakonsko pravo legitimirati osobe u objektima koji spadaju pod njihov nadzor, objekt je i zet-ov tramvaj, stoga duzni ste u tramvaju dati osobnu na uvid kontroloru, ali ukoliko izadjete iz tramvaja, kontrolor jedino smije zvati policiju kako bi vas legitimirala.
mislim da te nemaju pravi niti legitimirati, mogu te zamoliti da pričekaš policiju s njima. Ne smiju primjenjivati silu, a kao rezultat toga je da te niti ne mogu zadržati. Jebena su stranka ti kontrolori. Em su u večini slučajeva totalno nekulturni kao i vozači, em nemaju nikakve ovlasti, a toliko su bahati da je to nemoguće.
covjek-od-leda is offline  
Odgovori s citatom
Old 15.10.2009., 17:09   #102
Ti zakoni su debilana. Npr. i osobna i putovnica su u zakonima jedine definirane kao ravnopravna sredstva identifikacije (vožačka npr. nije tako definirana iako je također izdaje MUP).

Policajat te zaustavi negdje i želi te legitimirati. Od dokumenta kod sebe imaš:
imaš i osobnu i putovnicu - nema kazne;
imaš osobnu, nemaš putovnicu - nema kazne;
nemaš osobnu, imaš putovnicu - evo stiže kazna.
Neuson is offline  
Odgovori s citatom
Old 16.10.2009., 02:14   #103
Najgluplje je po malim gradovima recimo vani setas ulicom oko 2-3 ujutro iz nekog razloga i naiđe policija i u 99% slucajeva ce te zaustavit i pitat za osobnu.Samo zato sto je doticno mjesto pripizdina u kojoj nocu nema ni psa na ulici odma ispadas sumnjivac
cross_that_line is offline  
Odgovori s citatom
Old 09.03.2010., 07:21   #104
Quote:
haram kaže: Pogledaj post
... nikakvih... po sistem...
Ne moraš dati osobnu ni zaštitaru, ni policajcu, ni bogu, ni ocu... ali to onda vuče neke zakonite posljedice... ili i ti misliš da krojiš zakon ?
Amen... sa smješkom i kavom na licu...
Zakon krojim kao i ti - preko zastupnika koje sam izabrao. Mislim da nam baš i ne ide, ali se trudimo koliko možemo. Ako ne dam osobnu zaštitaru, ne dogodi mi se u zakonskom smislu ništa, osim što me ne mora pustiti u neki objekt ili iz njega van. Dakle, mogu imati "neugodnost" ili "gubitak vremena" koji mi on ima pravo "prouzročiti", ali nema šanse da me netko poziva na odgovornost zbog toga. S policajcem je, kao što znamo, sasvim druga priča, jer slijede privođenje i utvrđivanje identiteta. Također u prije citiranom zakonu ne piše ništa o "osobnoj iskaznici", već se spominje samo "dokument sa slikom" koji može što se zaštitara tiče biti i "iksica" ili vozačka dozvola s kojom će se morati zadovoljiti. Pravnici?

Zadnje uređivanje nazif234 : 09.03.2010. at 07:27.
nazif234 is offline  
Odgovori s citatom
Old 09.03.2010., 17:26   #105
Quote:
nazif234 kaže: Pogledaj post
...
Ajmo korak po korak...
Dakle stojis/seces/ulazis/izlazis/kreces se u nekom sticenom prostoru (na ulazu imas naljepnicu koja te obavjestava o tome), prilazi ti zastitar na radnom mjestu (sto moze biti neki ulaz, objekat kao trgovina, banka, tvornica, neka druga institucija,... a moze biti i vozilo za dostavu novca, javni skup kao sportsko natjecanje, promocija, parada itd...) (zastitara ces prepoznati po odori zastitarske kuce i vidljivo istaknutoj iskaznici)... dakle prilazi ti zastitar i kaze : "Dobardan/jutro/vecer molim vas vasu osobnu kartu" (ili promumlja "Uosobnu lektimaciju" -ali to nije stvar zakona nego osobne kulture i zalosnog stanja u zastitarstvu),... na temelju :

Ovlasti osoba kojima je izdano dopuštenje za obavljanje poslova tjelesne zaštite su:
1. provjera identiteta osoba,
2. davanje upozorenja i zapovjedi,
3. privremeno ograničenje slobode kretanja,
4. pregled osoba, predmeta i prometnih sredstava,
5. osiguranje mjesta događaja,
6. uporaba čuvarskog psa,
7. uporaba tjelesne snage,
8. uporaba vatrenog oružja.

... potpisanog od nacelnika pripadajuce policijske postaje (ili i on ne poznaje zakon ?)
...zakonitog ovlastenja izdanog od drzavnog ustavno-pravnog poretka, istog onog koji daje ovlastenje policajcu, sucu, vojaku ili drugoj sluzbenoj osobi...
Zastitar nema te ovlasti van radnog vremena i van objekta/usluge koju vrsi, sto je sve regulirano pravilnicima i zakonima...
I dalje mislis da zastitar ne spada u sluzbene osobe ?

... Ti mu kazes "E bas nedam."... On (a mozes i ti, bit ce veselije), zove policiju, koju, ako si dovoljno pametan, pricekas / ako ne; jedno od ovlastenja je uporaba tjelesne snage, sto ne popravlja situaciju u daljem postupku...

Dodje uniformirani policajac/dva i kaze :

a) "bravo momak/cura, kako si ti pametan/na, daj ti meni osobnu da ja vidim, sta tebe ima ovaj tu maltretirat, sa'cu ja njega, bas mi je danas dobar dan, nemam drugog posla..."

... ili...

b) "osobnu, molim,... zasto se niste htjeli predstaviti sluzbenoj osobi,znate da je to prekrsajno kaznjivo / neznate ? nema veze, to vas ne izuzima iz krivicne odgovornosti... / nemate ? prvo izvadite sve iz dzepova, moracu vas pretresti / podjite samnom u postaju radi utvrdjivanja identiteta, mozda je za vama raspisana tjeralica...

Dakle, sta mislis, koja varijanta je izglednija ? Ili mislis da je zastitar dezurna tuzibaba koja samo zivka ? Zasto uopce postoje licence i specijalizirane firme za taj posao, kad bi to mogla napraviti i svaka cistacica ? Ili zasto ne stoji policajac tamo citavo vrijeme ?

Ako smatras da je zastitar necime prekrsio tvoja prava, mozes ga traziti na uvid njegovu iskaznicu i zapisati ime i prezime i broj iskaznice, i napraviti prituzbu (samo nisam siguran kome, policiji mislim,... a to onda treba dokazati...) Efektnije bi bilo pozaliti se u njegovu zastitarsku firmu, jer oni imaju barem blagu ideju kakvog covjeka su uposlili, i nije im u interesu da taj radi lose (zato imaju i svoje nadzornike), ali mislim da to nije zakoniti postupak... ako su prituzbe na takvog covjeka osnovane i ucestale, biti ce sretni da ga se rijese...
Neki zastitari se znaju napravit "grbavi", pa okrenu iskaznicu naopako ili s druge strane, ali ti uvijek moraju pokazati na uvid, ako zatrazis...
Pretres osobe/vozila isto tako mora biti po odredjenoj proceduri, a stupanj pretresa odredjuje i onaj tko je unajmio usluge zastitarske kuce...
haram is offline  
Odgovori s citatom
Old 09.03.2010., 23:15   #106
Zanima me još nešto. Naime svjestan sam činjenice da svaki građanin u svako doba dana ili noći mora kod sebe imati osobnu iskaznicu za identifikaciju iste osobe.
Je li policijski službenik ima pravo privesti bilo koju osobu bez obzira ako ista nije počinila ama baš nikakvi zakonski neposluh ili kršenje bilo kakovog zakona. Znači otprilike ako dotična osoba samo stoji na javnoj površini bez ikakvog remećenja javnog reda i mira bude privedena i držana u policijskim prostorijama 4 i pol sata samo zbog toga što je u dotičnome momentu bila sumnjiva?
Ima li policija na to pravo bez ikakve nadopune štete? Postoje li ikakve zakonske regulative koji im to brane ili dopuštaju?
sephir is offline  
Odgovori s citatom
Old 09.03.2010., 23:28   #107
Quote:
Kruno25 kaže: Pogledaj post
kad pročitaš ovo kaj sam napisao jedno 20-ak puta bit će ti jasnije. Moraš mu pokazat osobnu i gotovo. Nema se kaj tebi službena osoba pravdat i objašnjavat ti zakaj te traži osobnu. A ti se i dalje bahati pred policijom i nmoj im davat osobnu jer ti kao i svi mi imamo prava. Ali ta prava u određenim situacijama nisu u prvom planu.
Što se tiče ove gore navedene tvrdnje ona je netočnog navoda.
Naime policijski službenik ima pravo uvida u osobnu iskaznicu bilo kada i u bilo koje vrieme. Ne treba mu nikakova opravdana sumnja niti išta sličnoga. Sve protivne tvrdnje tomu su nebulozne.
Građanin Republike Hrvatske dužan je sa sobom nositi osobnu iskaznicu u svako doba dana i noći ili će biti priveden u postaju i snositi odgovornost.
Što se tiče prava građana ono što je važno znati a vrlo rietko tko zna je sljedeće:
po članku 7.Obveza identifikacije stavak jedan policijskih ovlasti:
" Prije nego što policijski službenik počne primjenjivati policijske ovlasti, obvezan je identificirati se pokazivanjem službene policijske iskaznice ili policijske značke. " baš kao što ste vi obvezatni pokazati osobnu iskaznicu.
članak 11 stavak 2 Policijski službenik obavijestit će osobu o razlozima zbog kojih je potrebna provjera njezina identiteta.
Dakle smijete tražiti broj značke te broj postaje i ime i prezime zapovjednika dotičnog policijskog službenika te razlog zbog kojeg vas dotična osoba legitimira
sephir is offline  
Odgovori s citatom
Old 10.03.2010., 00:18   #108
Quote:
sephir kaže: Pogledaj post
... Naime policijski službenik ima pravo uvida u osobnu iskaznicu bilo kada i u bilo koje vrieme. Ne treba mu nikakova opravdana sumnja niti išta sličnoga. Sve protivne tvrdnje tomu su nebulozne.
Građanin Republike Hrvatske dužan je sa sobom nositi osobnu iskaznicu u svako doba dana i noći ili će biti priveden u postaju i snositi odgovornost.
Što se tiče prava građana ono što je važno znati a vrlo rietko tko zna je sljedeće:
po članku 7.Obveza identifikacije stavak jedan policijskih ovlasti:
" Prije nego što policijski službenik počne primjenjivati policijske ovlasti, obvezan je identificirati se pokazivanjem službene policijske iskaznice ili policijske značke. " baš kao što ste vi obvezatni pokazati osobnu iskaznicu.
članak 11 stavak 2 Policijski službenik obavijestit će osobu o razlozima zbog kojih je potrebna provjera njezina identiteta.
Dakle smijete tražiti broj značke te broj postaje i ime i prezime zapovjednika dotičnog policijskog službenika te razlog zbog kojeg vas dotična osoba legitimira
... mislim da je sve tocno osim ovog prvog boldanog... ne postoji kazna za nenosenje o.iskaznice, postoji kazna za odbijanje identificiranja, tj. omalovazavanje i ometanje sl. osobe...
Ako neko nema osobnu (ili putovnicu), nije pocinio nikakav prekrsaj, ali mora dopustiti sl. osobi da ga identificira na drugi nacin... ako ne dopusti, onda cini prekrsaj...
Inace bi ispalo da je protuzakonito izgubiti dokumente...

... ovo drugo boldano bih dopunio da vrijedi ako je u civilnom odijelu... ako je u odori (sto znaci da ima i vidljivu znacku sa brojem) nema potrebe... a mislim i da ime i prezime zapovjednika netreba davati... samo broj postaje, gdje se moze doci zaliti...

Inace ima i policijska unutarnja kontrola kojoj se gradjanin moze obratiti...

Zadnje uređivanje haram : 10.03.2010. at 00:56.
haram is offline  
Odgovori s citatom
Old 10.03.2010., 00:33   #109
... a dobro, tko ne vjeruje nek provjeri u praksi, preporucam Sokol za provjeru... dosta sam tipkao...

Jos jednom isprika moderatorima.

Zadnje uređivanje haram : 10.03.2010. at 00:43.
haram is offline  
Odgovori s citatom
Old 10.03.2010., 07:31   #110
Quote:
haram kaže: Pogledaj post
... a dobro, tko ne vjeruje nek provjeri u praksi, preporucam Sokol za provjeru... dosta sam tipkao...

Jos jednom isprika moderatorima.
Pričaš pričice iz Texasa.

Mi vrlo lako provjerimo "u praksi" sa linkom koji ćeš nam ti dati a gdje stoji jedna takva presuda o situaciji o kojoj stalno govoriš.
I dalje ti govorim da ti (kao zaštitar) mene možeš pitati identifikacijski dokument kao što ja (građanin bez ikakvih ovlasti osim u posebnim slučajevima) mogu pitati Jadranku Kosor za identifikacijski dokument. Ako je dovoljno glupa da mi ga pokaže tko joj je kriv? Ako sam ja dovoljno glup da ti ga pokažem tko mi je kriv?

No stvar koju ti očito ne razumiješ je to kakve su posljedice ako ja ne pokažem zaštitaru identifikacijski dokument ili ako to isto ne pokažem policajcu koji se uredno ligitimirao. Posljedica za prvog je 0 (NULA) ičega i ničega a posljedica za drugoga je eventualno odvođenje u stanicu zbog legitimiranja (i za to mora imati jebeni dobar razlog) i eventualno 100 kuna kazne.
Ti to fucking ne kužiš.

Daj nam link pa da završimo s time.

Zadnje uređivanje Crixus : 10.03.2010. at 08:08.
Crixus is offline  
Odgovori s citatom Received Infraction
Old 10.03.2010., 10:57   #111
Quote:
haram kaže: Pogledaj post
... mislim da je sve tocno osim ovog prvog boldanog... ne postoji kazna za nenosenje o.iskaznice, postoji kazna za odbijanje identificiranja, tj. omalovazavanje i ometanje sl. osobe...
Ako neko nema osobnu (ili putovnicu), nije pocinio nikakav prekrsaj, ali mora dopustiti sl. osobi da ga identificira na drugi nacin... ako ne dopusti, onda cini prekrsaj...
Inace bi ispalo da je protuzakonito izgubiti dokumente...
Nenošenje osobne iskaznice je prekršaj, i on je reguliran čl. 15. Zakona o osobnoj iskaznici i kazna za nenošenje je 100 kuna. Odbijanje davanja na uvid osobne iskaznice je također prekršak iz čl. 15. Zakona o osobnoj iskaznici i kazna za taj prekršaj je propisana u rasponu od 3000-4500 kuna, pa se vi junačite i odbijte dati na uvid osobnu iskaznicu.

I još samo nešto, ukoliko imate neki drugi dokument kojim možete dokazati svoj identitet osim osobne iskaznice(vozačka,putovnica,matrikula), policijska praksa je takva da vam se ne piše prekršajna prijava zbog nenošenja osobne, iako bi se mogla. Policiji je bitno da vi možete dokazati svoj identitet, nebitno je dali je to osobna, vozačka ili bilo koji drugi dokument sa slikom izdan od strane nadležnog tijela.
Doyle is offline  
Odgovori s citatom
Old 10.03.2010., 23:17   #112
Quote:
sephir kaže: Pogledaj post
... Znači otprilike ako dotična osoba samo stoji na javnoj površini bez ikakvog remećenja javnog reda i mira bude privedena i držana u policijskim prostorijama 4 i pol sata samo zbog toga što je u dotičnome momentu bila sumnjiva?
Ima li policija na to pravo bez ikakve nadopune štete? Postoje li ikakve zakonske regulative koji im to brane ili dopuštaju?
Dužan si uvijek imati osobnu iskaznicu (ili drugi dokument), a policajac te na ulici može uvijek legitimirati (određeni su uvjeti, ali su toliko široki da možemo reći da može bilo kada i bilo gdje). Ako nemaš osobnu iskaznicu (ili dr. dokument), možeš biti priveden u policijsku postaju radi utvrđivanja identiteta bez nekih drugih zakonskih zahtjeva. Kako nisi uz sebe imao osobnu iskaznicu, nemaš nikakvo pravo na neku naknadu.


Quote:
Crixus kaže: Pogledaj post
... posljedica za drugoga je eventualno odvođenje u stanicu zbog legitimiranja (i za to mora imati jebeni dobar razlog) i eventualno 100 kuna kazne...
Možeš biti priveden u policijsku postaju i za to ne treba nikakav posebni razlog osim tog što nemaš osobnu iskaznicu. I 100 kuna kazne je sigurno.


Quote:
Doyle kaže: Pogledaj post
... I još samo nešto, ukoliko imate neki drugi dokument kojim možete dokazati svoj identitet osim osobne iskaznice(vozačka,putovnica,matrikula), policijska praksa je takva da vam se ne piše prekršajna prijava zbog nenošenja osobne, iako bi se mogla. Policiji je bitno da vi možete dokazati svoj identitet, nebitno je dali je to osobna, vozačka ili bilo koji drugi dokument sa slikom izdan od strane nadležnog tijela.
Svaka čast. Potpuna točnost.
drot13 is offline  
Odgovori s citatom
Old 11.03.2010., 12:44   #113
a imam li ja pravo tražiti od policajca da se predstavi imenom i prezimenom i brojem značke? mislim možda je on lažni policajac, oteo i/ili ubio pravog?
__________________
vozi tangentom po točki infleksije
Bilobrkster is offline  
Odgovori s citatom
Old 11.03.2010., 13:38   #114
Quote:
zelky kaže: Pogledaj post
Na ulici , koliko mi je poznato policija, interventna policija, naravno policija u civilu i pripadnici sigurnosno-obavjestajne agencije.
da, ali se i oni moraju meni prethodno legitimirati, zar ne?
milla karolina is offline  
Odgovori s citatom
Old 11.03.2010., 15:47   #115
Quote:
milla karolina kaže: Pogledaj post
da, ali se i oni moraju meni prethodno legitimirati, zar ne?
Ako nemaju izloženu značku s brojem na vidljivom mjestu, onda bi trebali. U suprotnomu svatko može reći da je policajac. Naravno da to ne važi za kojekakove "Sokole", "Osiguranja" i slične zaštitarske službe. NJima se identificiraš prema potrebi (i to bilo kojim dokumentom sa slikom, ne nužno osobnom iskaznicom), ali nema nikakovih zakonskih sankcija ako ne nosiš dokumente ili im se ne želiš predstaviti. Ako policajcu ne želiš dati osobnu, to košta 3000 kn minimalno kako je netko gore spomenuo (naravno, ako surađuješ i zaboravio si osobnu doma, to je samo 100 kn). Ako ne želiš dati dokument kontroloru ZET - a ili izbacivaču u disku (bez obzira imaju li ili ne položen zaštitarski ili kakav već ispit) - to te zakonski ne košta ništa.

Quote:
Bilobrkster kaže: Pogledaj post
a imam li ja pravo tražiti od policajca da se predstavi imenom i prezimenom i brojem značke? mislim možda je on lažni policajac, oteo i/ili ubio pravog?
Smiješ zamoliti, ali mislim da nije praksa i da je dovoljno znati broj značke za bilo kakve daljnje pritužbe. Ne preporučujem to raditi, jer se na taj način često nepotrjebno podiže tenzije oko postupanja u svezi s banalnim stvarima tipa prometnog prekršaja. Zapamtiš broj i lijepo se žališ kasnije ako se osjećaš oštećen postupanjem policajca prema sebi (a uglavnom su dečki prilično pristojni, barem su moja iskustva dobra). NA svakom rješenju ili kazni također piše taj broj značke pa tu nema poteškoća u identifikaciji.

Zadnje uređivanje Katrin : 11.03.2010. at 16:14.
nosko5 is offline  
Odgovori s citatom
Old 11.03.2010., 22:29   #116
Quote:
Bilobrkster kaže: Pogledaj post
a imam li ja pravo tražiti od policajca da se predstavi imenom i prezimenom i brojem značke? mislim možda je on lažni policajac, oteo i/ili ubio pravog?
Ne moraš to misliti, a možeš ga tražiti da se predstavi. Mi bi se i u odori trebali predstavljati imenom i prezimenom kod postupanja, tako da to nije nikakav problem.


Quote:
nosko5 kaže: Pogledaj post
... dovoljno znati broj značke za bilo kakve daljnje pritužbe. Ne preporučujem to raditi, jer se na taj način često nepotrjebno podiže tenzije oko postupanja u svezi s banalnim stvarima tipa prometnog prekršaja. Zapamtiš broj i lijepo se žališ kasnije ako se osjećaš oštećen postupanjem policajca prema sebi (a uglavnom su dečki prilično pristojni, barem su moja iskustva dobra). NA svakom rješenju ili kazni također piše taj broj značke pa tu nema poteškoća u identifikaciji.
Ovo je potpuno točno (pogotovo ovo s tenzijama i krivim shvaćanjem koje četo proizlazi iz takve situacije). Brojevi znački su jedinstveni i nema zabune, lakše se pamte od imena, a i obavezno su istaknute na odori (osim kod vježbenika koji ih nemaju).
drot13 is offline  
Odgovori s citatom
Old 12.03.2010., 00:30   #117
Quote:
drot13 kaže: Pogledaj post
Možeš biti priveden u policijsku postaju i za to ne treba nikakav posebni razlog osim tog što nemaš osobnu iskaznicu. I 100 kuna kazne je sigurno.
Zbog ovoga dolje sam i napisao EVENTUALNA KAZNA:
Quote:
Doyle kaže: Pogledaj post
I još samo nešto, ukoliko imate neki drugi dokument kojim možete dokazati svoj identitet osim osobne iskaznice(vozačka,putovnica,matrikula), policijska praksa je takva da vam se ne piše prekršajna prijava zbog nenošenja osobne, iako bi se mogla. Policiji je bitno da vi možete dokazati svoj identitet, nebitno je dali je to osobna, vozačka ili bilo koji drugi dokument sa slikom izdan od strane nadležnog tijela.
Hvala policajcima što će mi EVENTUALNO uštedjeti 100 kunića i 3 sata vremena.
Crixus is offline  
Odgovori s citatom Received Warning
Old 13.03.2010., 00:32   #118
Niste me dobro shvatili. Ovo što sam pitao nije imalo nikakove veze sa osobnom iskaznicom već baš ono što sam napisao:
"Je li policijski službenik ima pravo privesti bilo koju osobu bez obzira ako ista nije počinila ama baš nikakvi zakonski neposluh ili kršenje bilo kakovog zakona. Znači otprilike ako dotična osoba samo stoji na javnoj površini bez ikakvog remećenja javnog reda i mira bude privedena i držana u policijskim prostorijama 4 i pol sata samo zbog toga što je u dotičnome momentu bila sumnjiva?
Ima li policija na to pravo bez ikakve nadopune štete? Postoje li ikakve zakonske regulative koji im to brane ili dopuštaju?"

To navedeno gore nema veze sa pokazivanjem ili ne pokazivanjem osobne iskaznice već je li policijski službenik ima pravo maltretirati bilo kojeg građanina 4 i pol sata u stanici samo zato jer sam ja recimo imao crnu jaknu koja je izazvala "sumnju" kod policijskog službenika i da pri tome nikome ne treba odgovarati.
Pričam iz osobnog iskustva. Išao sam po kruh i jednostavno mi je policijsko vozilo prepriječilo put, izašli dvojica van zatražili osobnu iako sam surađivao doista su me grubo prisilili na pretres te nakon toga odveli u stanicu gdje su me maltretirali 4 i pol sata..vikali nabijali na stol etc da bi na kraju rekli: "slobodan si, možeš ići." Niti isprike niti apsolutno ništa povodom toga. Zaustavljen radi toga jer sam nosio zelenu popularno zvanu "spitku" i maltretiran jer očito ne smijem nositi zeleno u svome gradu u svojoj državi. Pa me zanima je li se oni mogu iz toga samo tako izvući ili postoje neke zakonske regulative,nadam se, s kojima me očito nisu upoznali.
sephir is offline  
Odgovori s citatom
Old 13.03.2010., 09:15   #119
Quote:
sephir kaže: Pogledaj post

Pričam iz osobnog iskustva. Išao sam po kruh i jednostavno mi je policijsko vozilo prepriječilo put, izašli dvojica van zatražili osobnu iako sam surađivao doista su me grubo prisilili na pretres te nakon toga odveli u stanicu gdje su me maltretirali 4 i pol sata..vikali nabijali na stol etc da bi na kraju rekli: "slobodan si, možeš ići." Niti isprike niti apsolutno ništa povodom toga. Zaustavljen radi toga jer sam nosio zelenu popularno zvanu "spitku" i maltretiran jer očito ne smijem nositi zeleno u svome gradu u svojoj državi. Pa me zanima je li se oni mogu iz toga samo tako izvući ili postoje neke zakonske regulative,nadam se, s kojima me očito nisu upoznali.
Imaju na to potpuno pravo - mogu te držati do 24 (ili 48, ne znam više) sati u policijskim prostorima privedenog bez ikakvog motiva, isprike ili obrazloženja, a za to vrijeme im netko od MUP - ovih pravnika za slučaj potrebe napiše "objašnjenje o zadržavanju" koje prolazi kod svakog suca kojemu bi se eventualno potužio. Također - mogu zanijekati da su te uopće ikada vidjeli ili priveli - pa te jednostavno izbace iz postaje kad ti prođe vrijeme zadržavanja. Promijeni način oblačenja koji bi te mogao identificirati sa sumnjivim huliganskim skupinama - ili trpi posljedice. Kako bi se Redarstvo borilo protiv kriminala kad ne bi imalo takove represivne ovlasti?
Dio populacije očito misli da je demokracija nekakva zemlja Dembelija gdje se Vlast ne mora slušati. Naravno - referiram na izvršnu Vlast u ovom slučaju utjelovljenu u djelatnicima MUP - a, ne na zaposlenike "Sokola" ili druge cirkusante kojima je netko navukao nekakovu uniformu.
nosko5 is offline  
Odgovori s citatom
Old 13.03.2010., 11:27   #120
Quote:
Crixus kaže: Pogledaj post
... Hvala policajcima što će mi EVENTUALNO uštedjeti 100 kunića i 3 sata vremena...
Nisi mi jasan. Uštedi si sam i nosi osobnu iskaznicu, kao što si i dužan.


Quote:
sephir kaže: Pogledaj post
... To navedeno gore nema veze sa pokazivanjem ili ne pokazivanjem osobne iskaznice već je li policijski službenik ima pravo maltretirati bilo kojeg građanina 4 i pol sata u stanici samo zato jer sam ja recimo imao crnu jaknu koja je izazvala "sumnju" kod policijskog službenika i da pri tome nikome ne treba odgovarati...
Kao što ti je napisano, imamo pravo na takve stvari, ali ljudski bi bilo da ti se na kraju objasni o čemu se radilo. Ja sam, npr. jučer nasred ceste zaustavio 2 gospodina u kožnim jaknama, "dosta grubo" ( da upotrijebim tvoj izraz) pregledao ih na haubi vozila i zadržao sat vremena na cesti dok nismo provjerili gdje su bili. Obojica su u potpunosti odgovarali osobnom opisu počinitelja razbojništva u 500 metara udaljenoj kladionici. Kad smo ih provjerili i vidjeli da to nisu ti, objasnio sam im o čemu se radi, ispričao se na zadržavanju i to je to. U noćnoj smo priveli klinca koji se pijan vraćao doma jer je bio obučen kao provalnik kojeg smo tražili. Držali smo ga skoro 6 sati dok nismo sigurno utvrdili da nije riječ o njemu. Također smo mu sve objasnili i ispričali se njegovim roditeljima, te ih sve zajedno odvezli kući. Ništa strašno niti posebno. Možeš se eventualno žaliti na ljubaznost, ali na sam povod i postupak ne možeš.
drot13 is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor



Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 11:45.