Natrag   Forum.hr > Društvo > Pravo > Prekršajno i kazneno pravo

Prekršajno i kazneno pravo Prometni prekršaji, istrage, pretrage i pregledi, zatvor, novčane kazne i dr.

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 27.08.2010., 10:11   #141
Quote:
Prefix kaže: Pogledaj post
evo jedno pitanje,malo je glupo ali eto,zanima me..neki dan mi se dogodilo da sam krenuo na bankomat,iza mene je stao covjek(policajac u civilu) i cekao,kad sam se okrenuo,izvadio je znacku,pitao me osobnu,a kasnije i da mu dam bankovnu karticu(ili po njegovom citiram:"to sto si izvadio iz bankomata")..neki frendovi mi govore da me to ne smije pitati nista osim osobne i eventualno vozacke..pa smije li?

Ukoliko je imao opravdani razlog, odnosno ukoliko je iz nekog razloga postajala sumnja da se radi o kaznenom djelu (npr. da se koristiš ukradenom ili krivotvorenom karticom) može te tražiti da mu daš na uvid bankovnu karticu.

No, ti u tom slučaju nisi bio dužan dati karticu, ali onda riskiraš da ćeš biti priveden i zadržan dok policajci ne dobiju nalog za pretragu.
SHERLOCK22 is offline  
Odgovori s citatom
Old 27.08.2010., 11:55   #142
Svatko te može i zakonski smije (budući da nije zabranjeno) zamoliti da mu pokažeš što god mu padne na pamet. Ja te mogu zamoliti da mi pokažeš sliku na osobnoj i da skineš potkošulju te da skačeš na jednoj nozi. Naravno - možeš lijepo odbiti i ništa se ne dogodi. S druge pak strane, policajcu moraš pokazati sve što želi, od osobnih dokumenata do bizarnih zahtjeva bez obzira na neke zakonske paragrafe, budući da te može odvući na policiju, isprebijati te mokrim novinama tako da ga ne možeš tužiti, napraviti od tebe invalida za cijeli život i izbaciti na pol Sljemena golog iz Crne Marice ako mu se ćefne. Bez posljedica po svoju karijeru, jer uvijek može reći da si "pružao otpor", "vrijeđao službenu osobu" i da je za svoje želje imao "opravdanu sumnju". To je mehanizam kojim vas i mene vlast drži u pokornosti. No to tako funkcionira svuda.

Zadnje uređivanje nosko5 : 27.08.2010. at 12:54.
nosko5 is offline  
Odgovori s citatom
Old 27.08.2010., 14:50   #143
Quote:
Prefix kaže: Pogledaj post
... neki frendovi mi govore da me to ne smije pitati nista osim osobne i eventualno vozacke...
Nemoj slušati prijatelje, jer oni neće odgovarati za tvoje postupke. Surađuj, a ako misliš da su pretjerali, kasnije se žali.

Što se tiče samog pitanja, Sherlock ti je odlično odgovorio. Pokazao si karticu i bio si gotov za minutu, a da si komplicirao, trajalo bi puno duže, a tko zna što bi još tu bilo. U takvoj situaciji se sjeti da je to i radi tvoje zaštite - ne bi ti bilo svejedno da je baš taj bankomat "preuređen" i da ti skinu i zlouporabe podatke.
drot13 is offline  
Odgovori s citatom
Old 27.08.2010., 18:28   #144
Quote:
drot13 kaže: Pogledaj post
Nemoj slušati prijatelje, jer oni neće odgovarati za tvoje postupke. Surađuj, a ako misliš da su pretjerali, kasnije se žali.

Što se tiče samog pitanja, Sherlock ti je odlično odgovorio. Pokazao si karticu i bio si gotov za minutu, a da si komplicirao, trajalo bi puno duže, a tko zna što bi još tu bilo. U takvoj situaciji se sjeti da je to i radi tvoje zaštite - ne bi ti bilo svejedno da je baš taj bankomat "preuređen" i da ti skinu i zlouporabe podatke.
da,jasno mi je,i ne bih komplicirao ili radio neku preveliku strku od toga,ali samo me zanimalo..inace se uvjektrudim bit ljubazan prema policiji jer mi je jasno da oni samo rade svoj posao,samo znalo mi se dogodit par puta da sam naletio na zaista nervozne policajce(interventna) dok su prometna i temeljna policija uvijek bili jako korektni..zahvaljujem na odgovorima
Prefix is offline  
Odgovori s citatom
Old 04.10.2010., 23:22   #145
dosta star topic, ali eto, imala sam danas neugodan susret s kondukterom i nisam sigurna što napraviti - prijatelji me nagovaraju da ga prijavim ZET-u, ali ne znam ima li to smisla.

dakle, samo da prvo naglasim da sam dosad imala uglavnom ugodna iskustva s kontrolorima, znam da je to težak posao i sve super.

donedavno sam radila i imala pokaz,ali sada sam bez posla i ne mogu si ga priuštiti. u gradu sam ionako na biciklu, ali dogodilo se da sam se našla izvan grada bez novaca (ispod 10 kn), a karta dođe 30 kn pa sam samo ušla, rekla dobar dan i sjela. dakle 0 karte

negdje kod rotora u bus je ušao kondukter u civilu i tražio karte - drugi vade karte, ja kažem, oprostite, nemam kartu i krenem se dizati s nadom da ću izaći jer se približavala stanica, a kako nemam posla 200 kn kazne mi je težak udarac. kaže on meni: nigdje ti neideš, daj mi osobnu. ja: ne mogu vam dati osobnu. on: daj mi osobnu. ja: oprostite, ne mogu vam dati osobnu jer nemam novaca za platiti kaznu, molim vas samo me pustite da izađem. on: nećeš ti nigde izaći i prepriječi mi put - stane se tik ispred mene, tako da smo bili prsa o prsa i kaže, ajde gurni me, samo me gurni, kamere sve snimaju. daj mi osobnu. ja kažem: nemate me pravo tražiti osobnu, to može samo policija. on: imam i te kako pravo. sad ćemo zaustaviti ovaj bus i ne mičemo se dok policija ne dođe, a ti ćeš platiti i ometanje prometa i izlazak polocije na teren i kaznu. to će ti biti tisuće kuna. i na njegovu naredbu zaustavi se autobus i svi stojimo. on zove policiju i čekamo. za to vrijeme on meni nabraja za što ću sve platiti kaznu i raste napetost u busu jer svi stoje "zbog mene". moje argumente da me nema pravo zadržavati protiv moje volje, da mu nisam dužna dati osobnu nije uvažavao ni najmanje. zatim je da nas došla druga kondukterka, također u civilu, tako da sam u prvi mah mislila da je neka random žena i također mi počela govoriti što će mi se sve dogoditi. još su mi držali prodike tipa da se imam ispričati vozaču i moram ga lijepo pozdraviti kad uđem u bus i sl.

onda sam popustila, svjesna da iza mene sjedi hrpa ljudi i ne miču se, a sigurno moraju na posao i štajaznam. postalo mi je neugodno. izašla sam van s njima i dala im osobnu. na to je tip počeo nešto pisati u blokić i nabrajati kako će on sad napisati kako sam ga ja gurnula, da se sve to vidi na kameri, kako ga boli u prsima, da mu je curila krv iz nosa i sl., a njegova kolegica stoji pored i klima. ja ne znam što da mu kažem i uspijem reći samo: pa što vam ja mogu, napišite. i onda on, dajući mi kaznu: neću jer sam predobra osoba. i ja odoh rastrojena pomalo.

uglavnom, tek kasnije sam shvatila da se tip zapravo baš nasilno i bezobrazno ponio prema meni. znao je što radi, nije me udario ni ništa takvo, ali kad se praktički naslonio na mene, lik veći od mene, u crnoj kožnoj jakni - zastrašio me i vršio pritisak na mene zaustavljajući promet i sve te ljude u autobusu.

moj grijeh što sam se vozila bez karte i pokušala izaći iz busa. ali je li to ok? je li to službeni postupak? ima li on na to pravo?

edit:
sad vidim da ima pravo tražiti me osobnu u vozilu. bila sam krivo obaviještena.
ali ima li pravo zaustaviti promet zbog toga, zadržavati me u vozilu? prijetiti mi pretpostavljam da nema pravo
__________________
psihologija - shiatsu - osteopatija - priroda

Zadnje uređivanje wardancer : 04.10.2010. at 23:35.
wardancer is offline  
Odgovori s citatom
Old 04.10.2010., 23:51   #146
Quote:
wardancer kaže: Pogledaj post
dosta star topic, ali eto, imala sam danas neugodan susret s kondukterom i nisam sigurna što napraviti - prijatelji me nagovaraju da ga prijavim ZET-u, ali ne znam ima li to smisla.
Po tvom opisu, oni su ti prijetili kaznama i globama kako bi te zastrašili i tako prisilili na nešto. Moguće da su počinili i kazneno djelo. Što ćeš ti učiniti, ovisi o tebi, ali je najbolje da to učiniš što prije (jer te "snimke s kamere" govore i tebi u prilog, npr. ako se vidi da ti presijeca put, da ti ulazi u osobni prostor) i da se konzultiraš s osobama upućenima u pravo (npr. nekom udrugom, odvjetnikom, s pučkim pravobraniteljem, ali svakako i u policijskoj stanici i sl.).
tome is offline  
Odgovori s citatom
Old 04.10.2010., 23:54   #147
Quote:
wardancer kaže: Pogledaj post
sad vidim da ima pravo tražiti me osobnu u vozilu. bila sam krivo obaviještena.
ali ima li pravo zaustaviti promet zbog toga, zadržavati me u vozilu? prijetiti mi pretpostavljam da nema pravo
Može on tebe tražiti osobnu, ali mu ti ne moraš dati. Ni u vozilu ni izvan njega.
Gdje si pročitala da si mu dužna pokazati osobnu? Nisi.

Prvo, ne mogu vjerovati da se to još uvijek događa. Preporučam ti da pročitaš cijelu temu ako još nisi. Nakon toga nazovi policiju. Sada. Molim te da to napraviš zbog svih ljudi kojima će taj čovjek napraviti istu stvar sutra. Shvati to kao svoju građansku dužnost i bez odgode prijavi kazneno djelo. Nazovi 192 sutra ujutro. Ili sada odmah!

Daj im svoj iskaz jer je počinio nekoliko kaznenih djela koja se gone po službenoj dužnosti što znači da nećeš morati nikakve tužbe podizati nego će policija odraditi sve dalje.

Nakon što si nazvala policiju, nazovi ZET na broj 0800 200 060 i požali se na rad kontrolora. Reci da su te protupravno zadržavali u vozilu, reci da su ti prijetili, da su zaustavili vozilo, da je kontrolor govorio kako će lagati da si ga udarila (to svakako napomeni i policiji) i reci da su bili u civilu. Osim zakona, prekršili su i pravilnike ZET-a.

Na kraju me zanima što je bilo s policijom koju je on zvao? Jesu li na kraju došli i ako jesu što je bilo? Jesi li im išta rekla o tome kako ti nije dao da odeš?
200kn is offline  
Odgovori s citatom
Old 05.10.2010., 00:18   #148
Policija nije došla do trenutka kada mi je predao kaznu i ja se udaljila.
Ok, kada nazovem policiju samo im ispričam što se dogodilo? Što oni mogu? Njegova je riječ protiv moje. On je meni još vani objašnjavao kako njegovo uzimanje osobne nije isto što i legitimiranje i on na to ima pravo Pomislila sam da se nešto možda promijenilo u zakonu bez mojeg saznanja, uostalom bila sam isfrikana, iskreno


edit:

bojim se ako ga prijavim da ne ostvari svoje prijetnje (prijavi da sam ga udarila, a njegova kolegica potvrdi). tko će potvrditi moju priču? bio je s nama u autobusu i na stanici čovjek koji mi je kasnije prišao da me malo "potapša po ramenu" jer sam bila vidno uznemirena, ali ne znam ga. grozno mi je to što taj tip možda stalno radi istu stvar i sigurno ću ga prijaviti zet-u, ali za policiju nemam nikakvih dokaza ni svjedoka... mislim, na kameri bi se valjda moglo vidjeti da ga nisam gurnula u busu, ali on može tvrditi da sam ga izvan busa gurnula, udarila...može nabaviti potvrdu od liječnika (to mi je rekao)...
__________________
psihologija - shiatsu - osteopatija - priroda

Zadnje uređivanje wardancer : 05.10.2010. at 00:42.
wardancer is offline  
Odgovori s citatom
Old 05.10.2010., 09:30   #149
Lažno prijavljivati nekoga policiji niti u kojem slučaju ne bi smjela činiti. A kako vidim da se bojiš, najbolje je da se javiš odvjetniku koji će kroz osobni kontakt s tobom i svoje iskustvo s ljudima dobiti najbolju sliku toga što se točno dogodilo i dati ti odgovarajući savjet. Ovako preko foruma je teško prenijeti i dobiti punu sliku.
tome is offline  
Odgovori s citatom
Old 05.10.2010., 09:43   #150
Suzavac u spreju je recept za takve. Posebno s obzirom na to da ZET - ovci nemaju zaštitarske licence.
nazif234 is offline  
Odgovori s citatom
Old 05.10.2010., 10:20   #151
Hvala vam ljudi,

nazvala sam jutros zet i ljubazna žena koja se javila mi je prvo rekla da njoj ispričam što se dogodilo, a kada sam rekla da me nije pustio iz vozila rekla je joj, pa to je delikatno, ajde vi napišite mail sa svim svojim podacima na [email protected] i onda će se vidjeti što će biti, da li će ga njegov šef pozvati na razgovor ili tako nešto. Kad sam ju pitala postoji li mogućnost da ta prijava jednostavno završi kod dotičnog konduktera jer mi je prijetio rekla je "pa ne valjda"

Sumnjam da će to ikako utjecati na rad tog čovjeka, ali idem sad to napisati, možda ga još tko prijavi pa se nešto i dogodi.

Slažem se da nije forum mjesto za rješavanje nekih ozbiljnih pitanja, samo sam htjela saznati koja su stvarno pravila i prava, da imam jasniju sliku u glavi što mi se dogodilo. sad kad gledam unazad mislim da bih ja pozvala policiju i rekla im da me čovjek ne pušta iz vozila...
__________________
psihologija - shiatsu - osteopatija - priroda
wardancer is offline  
Odgovori s citatom
Old 05.10.2010., 20:30   #152
Quote:
nazif234 kaže: Pogledaj post
Suzavac u spreju je recept za takve. Posebno s obzirom na to da ZET - ovci nemaju zaštitarske licence.
Nemoj ljude dovoditi u situaciju koja će im samo štetiti. Što misliš kako bi ispala situacija da ga je pošricala? Samo bi si odmogla.


Quote:
wardancer kaže: Pogledaj post
... Sumnjam da će to ikako utjecati na rad tog čovjeka, ali idem sad to napisati, možda ga još tko prijavi pa se nešto i dogodi...
Što više sličnih prijava, nešto će mu se sigurno i dogoditi. Bez brige.


Quote:
wardancer kaže: Pogledaj post
... sad kad gledam unazad mislim da bih ja pozvala policiju i rekla im da me čovjek ne pušta iz vozila...
Trebala si, ali se ne moraš gristi jer nisi znala. Što je bilo, bilo je.
drot13 is offline  
Odgovori s citatom
Old 06.10.2010., 14:10   #153
Talking

[QUOTE=drot13;29336547]Nemoj ljude dovoditi u situaciju koja će im samo štetiti. Što misliš kako bi ispala situacija da ga je pošricala? Samo bi si odmogla.

QUOTE]

Zašto bi si samo odmogla? Sprej je dopušteno sredstvo za samoobranu koje se smije nositi bez dozvole koliko znam? Policija bi tada sigurno došla, i stvari bi bile drugačije. Očito baš ni njemu nije u interesu dolazak policije.
Uvijek može reći da je bila samoobrana, ako on može glumiti nešto i izmišljati zašto ne bi malo probao svoju kuhinju? Očito ju je htio zastrašiti, i to tako da je počinio više kaznenih djela, a očito ima debelu kožu koju može probiti samo nadražujuća tvar kao što je suzavac ili biber sprej. Samo me zanima bi li se na isti način ponašao pred muškoj osobi, a pogotovo sam siguran da se ne bi tako ponašao da je umjesto korisnice bio tip 2 x 2 m. Da je taj kondukter policajac, vjerojatno bi se ponašao 3 put gore.

Ne opravdavam švercanje u gradskom prijevozu, ali ovo nije način kako se to rješava, kao ni nasilje, ali nasilnici ne razumiju drugi jezik osim nasilja, bilo verbalnog, ili pravnog.
JohnDoe-25 is online now  
Odgovori s citatom
Old 06.10.2010., 14:34   #154
Quote:
JohnDoe-25 kaže: Pogledaj post
Zašto bi si samo odmogla?
Zato jer bi u njezinom slučaju sprejanje tok kontrolora bio napad na njega. U slučaju da policija dođe, dobila bi prekršajnu prijavu, a i on bi ju mogao tužiti kasnije.

Quote:
JohnDoe-25 kaže: Pogledaj post
Sprej je dopušteno sredstvo za samoobranu koje se smije nositi bez dozvole koliko znam?
Tako je. Naglasak je na samoobrani.

Quote:
JohnDoe-25 kaže: Pogledaj post
Policija bi tada sigurno došla, i stvari bi bile drugačije.
Da, sigurno bi došla i stvari bi bile drugačije. Osim njega, nagrabusila bi i ona.
Uostalom, policija bi i ovako sigurno došla.

Quote:
JohnDoe-25 kaže: Pogledaj post
Uvijek može reći da je bila samoobrana, ako on može glumiti nešto i izmišljati zašto ne bi malo probao svoju kuhinju?
To bi bila laž i to još k tome neuspješna.

Ne treba se igrati s tim sredstvima za samoobranu. Uostalom, čudi me da to trgovci samo tako prodaju osobama koje ne razlikuju samoobranu i napad. A mnogi to ne razlikuju.
200kn is offline  
Odgovori s citatom
Old 06.10.2010., 14:40   #155
Quote:
200kn kaže: Pogledaj post
Zato jer bi u njezinom slučaju sprejanje tok kontrolora bio napad na njega. U slučaju da policija dođe, dobila bi prekršajnu prijavu, a i on bi ju mogao tužiti kasnije.

Tako je. Naglasak je na samoobrani.

Da, sigurno bi došla i stvari bi bile drugačije. Osim njega, nagrabusila bi i ona.
Uostalom, policija bi i ovako sigurno došla.

To bi bila laž i to još k tome neuspješna.

Ne treba se igrati s tim sredstvima za samoobranu. Uostalom, čudi me da to trgovci samo tako prodaju osobama koje ne razlikuju samoobranu i napad. A mnogi to ne razlikuju.
On ju jest praktički napao, psihički, ograničio joj je kretanje, prijetio joj, zašto to ne bi bila samoobrana?
JohnDoe-25 is online now  
Odgovori s citatom
Old 06.10.2010., 15:46   #156
Quote:
JohnDoe-25 kaže: Pogledaj post
On ju jest praktički napao, psihički, ograničio joj je kretanje, prijetio joj, zašto to ne bi bila samoobrana?
Prakticki napad i napad nisu isti i u ovom slucaju to ne bi bila samoobrana. Ima citava tema o tome, nema potrebe da se i ovdje razvlaci.
Katrin is offline  
Odgovori s citatom
Old 06.10.2010., 20:36   #157
[QUOTE=JohnDoe-25;29349895]
Quote:
drot13 kaže: Pogledaj post
Nemoj ljude dovoditi u situaciju koja će im samo štetiti. Što misliš kako bi ispala situacija da ga je pošricala? Samo bi si odmogla.

QUOTE]

Zašto bi si samo odmogla? Sprej je dopušteno sredstvo za samoobranu koje se smije nositi bez dozvole koliko znam? Policija bi tada sigurno došla, i stvari bi bile drugačije. Očito baš ni njemu nije u interesu dolazak policije.
Uvijek može reći da je bila samoobrana, ako on može glumiti nešto i izmišljati zašto ne bi malo probao svoju kuhinju? Očito ju je htio zastrašiti, i to tako da je počinio više kaznenih djela, a očito ima debelu kožu koju može probiti samo nadražujuća tvar kao što je suzavac ili biber sprej. Samo me zanima bi li se na isti način ponašao pred muškoj osobi, a pogotovo sam siguran da se ne bi tako ponašao da je umjesto korisnice bio tip 2 x 2 m. Da je taj kondukter policajac, vjerojatno bi se ponašao 3 put gore.

Ne opravdavam švercanje u gradskom prijevozu, ali ovo nije način kako se to rješava, kao ni nasilje, ali nasilnici ne razumiju drugi jezik osim nasilja, bilo verbalnog, ili pravnog.

Ajde, ako si tako pametan, kojih je to više kaznenih djela kontrolor počinio???

Molim lijepo da navedeš i obrazložiš.

Ako misliš da se radi o kaznenom djelu Prijetnja iz čl. 129. Kaznenog zakona, kada ti netko prijeti da će ti napisati kaznu, onda se gadno varaš.

Kontrolor je samo postupio kako je mogao i morao, očito pazeći na granice svojih ovlasti, znajući da bi mogao i isprovocirati neki napad.

Ne poštujem i ne odobravam takav postupak, ali stavite se u njegovu kožu: na koji bi vi način naplatili i jednu kaznu dnevno ako bi svakoga tko ne želi dati na uvid svoje podatke olako pustili da odšeće iz busa.

Nije primjenio silu, nije prijetio, nije ozlijedio, nije lažno nekoga prijavio za nešto što nije učinjeno, nije se doveo u situaciju da primi mito....nije počinio ama baš ni jedno kazneno djelo, koje svi redom nabrajate.
__________________
working class hero...
moril is offline  
Odgovori s citatom
Old 06.10.2010., 21:52   #158
Quote:
drot13 kaže: Pogledaj post
Može zahtijevati i moraš dati. U tom slučaju je pregled, a ako odbiješ, a postoji dovoljna razina sumnje da si nešto počinio i da posjeduješ predmete koji se traže, možeš biti uhićen. Uglavnom, u slučaju svake nesuradnje, postupak se komplicira. Ako je sve u redu, bolje surađivati. Prije ćeš biti gotov, a i nikad ne znaš što se traži. Možda tvoje kompliciranje omete u hvatanju pravog počinitelja.
Ne moras dati. Tvoje je pravo da dozvolis ili ne dozvolis policajcu.

U slucaju da ne das policajac te smije zadrzati maksimalno 8 sati dok ne nabavi nalog od suda za otvaranje osobnih stvari ili vozila.

Da bi dobio nalog mora ima osnovanu sumnju.

Nema zakona na svijetu zbog kojeg bi morao dati policijskom (ili bilo kojem drugom sluzbeniku) uvid u svoje privatne stvari. Ako zele mogu traziti nalog.

Ukoliko policijski sluzbenik pretrazuje tvoje stvari bez tvoje dozvole a ne dokaze da je imao osnovanu sumnju za pretragu tako skupljeni dokazi nisu prihvatljivi na sudu. Jer se smatraju prikupljeni na nelegalni nacin.
__________________
Sometimes it just plain sucks to do the right thing. The right things usually are the hardest ones, but almost always worth the effort.
"da, volim jebati, pa sta?..nije zlocin, nije grijeh"
wizardofOZ is offline  
Odgovori s citatom
Old 06.10.2010., 22:00   #159
Ne bih se složio sa tobom.

Prema Zakonu o policijskim poslovima i ovlastima, predviđen je tzv. "sigurnosni pregled":



18. Pregled osoba, predmeta i prometnih sredstava

Članak 75.

(1) Policijski službenik može obaviti pregled osoba, predmeta i prometnih sredstava kad:

1. treba spriječiti bijeg počinitelja kaznenog djela za koje se progoni po službenoj dužnosti,

2. je potrebno otkriti tragove kaznenog djela ili druge dokaze,

3. je to potrebno radi zaštite opće sigurnosti.

(2) Pri obavljanju pregleda na odgovarajući način se primjenjuje članak 71. stavka 2. i 3. ovog Zakona.

Članak 76.

(1) Pregled osobe obavlja osoba istoga spola. Iznimno, kad je nužan žuran pregled osobe radi oduzimanja oružja ili predmeta prikladnih za napad ili samoozljeđivanje, pregled može obaviti osoba drugog spola.

(2) Prilikom pregleda policijski službenik može koristiti tehnička sredstva i službenog psa.

(3) Ako drukčije nije propisano posebnim zakonom pri poduzimanju pregleda policijski službenik može nasilno otvoriti zatvoreno prijevozno sredstvo ili rastaviti predmet kojeg osoba nosi sa sobom, samo ako postoji neposredna opasnost za život ljudi ili imovinu. Prema potrebi pozvat će se stručna osoba koja će omogućiti pregled.

Članak 77.

(1) Pregled predmeta i prometnih sredstava se obustavlja, ako se pregledom otkriju tragovi kaznenog djela za koje se progoni po službenoj dužnosti ili drugi dokazi, ili je potrebno nasilno otvaranje ili rastavljanje predmeta pregleda.

(2) Nakon obustave pregleda prema potrebi, postupit će se prema odredbama o pretrazi iz posebnog zakona.

(3) Prije poduzimanja pretrage iz stavka 2. ovog članka, policijski službenik će obavijestiti državnog odvjetnika i postupiti prema njegovu nalogu.

(4) O radnjama iz članka 75. i 76. ovoga Zakona, policijski službenik sastavlja izvješće i izdaje odgovarajuće potvrde. U izvješću će policijski službenik posebno obrazložiti razloge obavljenog pregleda od strane osobe suprotnog spola.

Naravno da će biti dvojbeno u kaznenom postupku jesu li eventualni dokazi koji su pronađeni prilikom takvog pregleda zakoniti, ali dovoljno je pročitati ovaj članak da bi se spoznalo da policija ipak u određenim okolnostima ima pravo i ovlasti i bez tvojeg odobrenja ili sudskog naloga obaviti pregled, odnosno pretragu.
__________________
working class hero...
moril is offline  
Odgovori s citatom
Old 06.10.2010., 23:12   #160
Quote:
moril kaže: Pogledaj post
Ne bih se složio sa tobom.
Ajmo porazgovarati onda o tome.

Zamislimo tipicnu situaciju:

Ja idem svojim poslom, na ledima nosim ruksak i zaustavi me policija.

Ja predam svoju osobnu. Koliko ja shvacam to je sve sto sam po zakonu duzan napraviti.

Nisam duzan odgovarati na daljnja pitanja. Mogu odgovarati ukoliko zelim.

Policajac trazi da otvorim svoj ruksak sto ja odbijam. U tome slucaju me policajac moze zamoliti da izvadim stvari iz depova (sto napravim) i moze me pretresti (ukoliko sumnja na oruzje ili nesto slicno / iako i tu mozemo govoriti o prekoracenju ovlasti).

Ja mislim da tu zavrsavaju njegove ovlasti.

Quote:
moril kaže: Pogledaj post
Prema Zakonu o policijskim poslovima i ovlastima, predviđen je tzv. "sigurnosni pregled":



18. Pregled osoba, predmeta i prometnih sredstava

Članak 75.

(1) Policijski službenik može obaviti pregled osoba, predmeta i prometnih sredstava kad:

1. treba spriječiti bijeg počinitelja kaznenog djela za koje se progoni po službenoj dužnosti,
Kako ja nisam progonjen po sluzbenoj duznosti (jer nema dokaza da sam pocinio kazneno dijelo) ovo se ne odnosi na mene.

Quote:
moril kaže: Pogledaj post
2. je potrebno otkriti tragove kaznenog djela ili druge dokaze,
Za ovo je potrebna osnovana sumnja. Ja mislim da moj izgled ili ne dozvoljavanje otvaranja ruksaka (*pogledaj kraj posta) nije osnovana sumnja da sam pocnio kazneno dijelo. U tome slucaju policija bi mogla zaustavljati svakog i pretresati ga. To se i dogada ali u drzavama koje nemaju demokratski sustav. Ja duboko vjerujem da mi nismo takva drzava. A i nas ustav to tvrdi.


Quote:
moril kaže: Pogledaj post
3. je to potrebno radi zaštite opće sigurnosti.
Za to je isto potrebna osnovana sumnja da bi ja napravio nesto na podrucju opce sigurnosti. Taj clanak se odnosi uglavnom na utakmice i slicne dogadaje ili na situacije koje se povezuju sa terorizmom i takvim dogadajima.

Znaci, niti u jednom slucaju policijski sluzbenik nema ovlasti pregledati moj ruksak. Ja mu ga mogu dati na uvid ili mu dozvoliti da ga pregleda ali on nema ovlasti da to sam napravi.

To bi bilo tesko krsenje mojih ustavnih prava.

Ustav RH

Članak 22.
Čovjekova je sloboda i osobnost nepovrediva.
Nikomu se ne smije oduzeti ili ograničiti sloboda, osim kada je to određeno zakonom, o čemu odlučuje sud.

Članak 16.
Slobode i prava mogu se ograničiti samo zakonom da bi se zaštitila sloboda i prava drugih ljudi te pravni poredak, javni moral i zdravlje.
Svako ograničenje slobode ili prava mora biti razmjerno naravi potrebe za ograničenjem u svakom pojedinom slučaju.


Članak 5.
U Republici Hrvatskoj zakoni moraju biti u suglasnosti s Ustavom, a ostali propisi i s Ustavom i sa zakonom.
Svatko je dužan držati se Ustava i zakona i poštivati pravni poredak Republike Hrvatske.


Quote:
moril kaže: Pogledaj post
(2) Pri obavljanju pregleda na odgovarajući način se primjenjuje članak 71. stavka 2. i 3. ovog Zakona.

Članak 76.

(1) Pregled osobe obavlja osoba istoga spola. Iznimno, kad je nužan žuran pregled osobe radi oduzimanja oružja ili predmeta prikladnih za napad ili samoozljeđivanje, pregled može obaviti osoba drugog spola.

(2) Prilikom pregleda policijski službenik može koristiti tehnička sredstva i službenog psa.

(3) Ako drukčije nije propisano posebnim zakonom pri poduzimanju pregleda policijski službenik može nasilno otvoriti zatvoreno prijevozno sredstvo ili rastaviti predmet kojeg osoba nosi sa sobom, samo ako postoji neposredna opasnost za život ljudi ili imovinu. Prema potrebi pozvat će se stručna osoba koja će omogućiti pregled.

Članak 77.

(1) Pregled predmeta i prometnih sredstava se obustavlja, ako se pregledom otkriju tragovi kaznenog djela za koje se progoni po službenoj dužnosti ili drugi dokazi, ili je potrebno nasilno otvaranje ili rastavljanje predmeta pregleda.

(2) Nakon obustave pregleda prema potrebi, postupit će se prema odredbama o pretrazi iz posebnog zakona.

(3) Prije poduzimanja pretrage iz stavka 2. ovog članka, policijski službenik će obavijestiti državnog odvjetnika i postupiti prema njegovu nalogu.

(4) O radnjama iz članka 75. i 76. ovoga Zakona, policijski službenik sastavlja izvješće i izdaje odgovarajuće potvrde. U izvješću će policijski službenik posebno obrazložiti razloge obavljenog pregleda od strane osobe suprotnog spola.
Ove odredbe nije potrebno komentirati ali ukoliko zelis mogu i to napraviti. One se jednostavno ne odnose na otvaranje mojih osobnih stvari (ruksaka)

Quote:
moril kaže: Pogledaj post
Naravno da će biti dvojbeno u kaznenom postupku jesu li eventualni dokazi koji su pronađeni prilikom takvog pregleda zakoniti, ali dovoljno je pročitati ovaj članak da bi se spoznalo da policija ipak u određenim okolnostima ima pravo i ovlasti i bez tvojeg odobrenja ili sudskog naloga obaviti pregled, odnosno pretragu.
Naravno, u odredenim okolnostima. Ta odredene okolnosti su vrlo specificne.

Ja sam odgovarao na post u kojem je osoba koja se predstavljala kao policajac inzistirala da moram dati na uvid policajcu moje osobne stvari.

Ja tvrdim da ne moram. I mislim da sam u pravu.

A policajac ukoliko ima indicija da imam nesto u osobnim stvarima sto se kazneno ili krivicno goni bi trebao nabaviti nalog. Upravo iz razloga da se pretraga ne bi mogla osporiti na sudu.


Da ponovim. Ustavom se jamci da ja ne moram dati policajcu na uvid moje privatne stvari. Ukoliko policajac (ili bilo tko drugi) trazi otvaranje mojih osobnih stvari on to moze traziti isto kao bilo koji druga osoba. Moja je osobna odluka da li cu to napraviti ili ne.


Znaci...ne moram.

Ako policajac otvori...onda se vrlo lagano postavlja pitanje prekoracenja ovlasti. Sto znaci suspenziju, odstetni zahtjev...a i upitno je prihvacanje dokaza na sudu.



*
Članak 28.
Svatko je nedužan i nitko ga ne može smatrati krivim za kazneno djelo dok mu se pravomoćnom sudskom presudom ne utvrdi krivnja.
__________________
Sometimes it just plain sucks to do the right thing. The right things usually are the hardest ones, but almost always worth the effort.
"da, volim jebati, pa sta?..nije zlocin, nije grijeh"

Zadnje uređivanje wizardofOZ : 06.10.2010. at 23:21.
wizardofOZ is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor


Tematski alati
Opcije prikaza

Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 22:39.