Natrag   Forum.hr > Lifestyle > Zdravlje

Zdravlje Najvažnija stvar na svijetu
Podforumi: Žensko zdravlje, Stomatologija i oralna higijena

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 01.02.2008., 15:59   #1
Reumatoidni artritis

postavljena mi je dijagnoza reumatskog artritisa od svoje 10. godine (od 1993)...do sada je stanje uglavnom bilo smireno ali u zadnje vrijeme je sve gore i gore...

sad sam bio na novim pretragama i kod drugog doktora koji postavlja dijagnozu "Spondyloarthropathia seronegativa susp." ocito se i doktori ne mogu odluciti..dolazim iz varazdina i kod nas nema bas nekog specijalista za reumatske bolesti. narucio sam se sad u zg na rebro na pregled jer me zanima o cemu je u biti rijec...da ne dulji dalje...

(prije su bila zahvacena koljena i skocni zglobovi, rist stopala) sada imam jake bolove u kraljeznici, kukovima i ramenima ...nakon pretraga dana mi je sljedeca terapija:
1.Methotrexate 5mg 1x tjedno
2.Folacin 5mg sljedeci dan
3.Indometacin 25mg 2x1
4.Decortin 10mg ujutro

ja sam jos uvjek pokretan i svi zglobovi su relativno pokretni. ali zbog bolova slabe mi misici i gubim na tezini, te sam sve vise i vise ukoceniji.

dali je potrebna "po mojem misljenju" tako jaka terapija ili se to moze smiriti uzimanjem samo jednog lijeka i fizikalnom terapijom. do sada sam uzimao ibubrufen 400mg po potrebi..

zanima me dali je netko imao iskustva s takvom terapijom kako dugo je to trajalo. kakvi su bili rezultati.
isto ako je netko koristio Methotrexate da kaze nesto vise o ljijeku i kakav mu je ucinak kod reumatskog artritisa.

Citao sam nesto na netu i ne svidja mi se bas sto sam procitao...zbog nuspojava i sl.

Hvala.

Zadnje uređivanje Exit54 : 01.02.2008. at 16:36. Reason: dopuna posta
Exit54 is offline  
Odgovori s citatom
Old 10.02.2008., 01:51   #2
Meni je postavljena dijagnoza RA prije 8 mj. Isto uzimam Metotrexat 10 mg i Folacin, ali bez Decortina. Ja se ne zamaram previše na što utječe MTX, glavno zadaća mu je da bolest ne napreduje. Znam jedino da utječe na jetru i na trudnoću. Više se bojim kortikosteroida. U 12. mj. su mi ih htjeli uvesti međutim, za sada sam to izbjegla. Ja inače idem kod doc. Anića u Zgb, ne znam kod kojeg dr. si ti naručen. Ja bi ti preporučila da zatražiš od svog reumatologa prijedlog za toplice. Na to imamo pravo 3 tjedna godišnje. I ne znam da li znaš da imaš pravo na benificirani radni staž (na godinu dana se dobiva 3 mj). Ja sam si to napravila u 11 mj. prošle godine i teče mi od 7 mj. prošle godine. Ajde čujemo se što je bilo kod reumatologa u Zgb i da li poduzeo što sa svojim zdravljem.

Zadnje uređivanje polly : 10.02.2008. at 19:06. Reason: quote
kiki-ri is offline  
Odgovori s citatom
Old 10.02.2008., 16:57   #3
Unhappy

Pozdrav svima!!!

Ako stavljam post na krivo mjesto- ispričavam se svima!!
Ovako i mene muči problema zvan RA.. Trenutno hodam po doktorima, ah neznam što bi uopće, čekam na te nalaze pretraga..Al onako od oka svaki mi je doktor rekao RA..a i to da se on razvija individualno, od osobe do osobe..Također sam iz Vž i ovdje nemamo nekog reumatologa..Inače sva sam jadna, ovih dana isplakala sam više suza nego ikad u životu..
Da započnem, imam 24 god, znači kao mlada sam, a sve je započelo kad sam si još davno na tjelesnom vjerojatno istegla tetive na obje ruke i većimna doktora rekla je da je onaj tzv škljocajući prst..Nešto me to mučilo, prsti me jesu boljeli, naročito kod prelaska godišnjih doba, no kad mi je tako bilo ortoped mi je šibnuo blokadu u šaku i ipak je popustilo..Rekli su mi ako bude frka trebat ću operaciju šake da mi to precvikaju u rukama..Jedna me uvijek jače muči..Al op sam naravno odgodila, ruke mi trebaju, studiram, radim,.,i onako stanje nikad nije bilo jako gadno.No sad nedugo probudim se ukočenih ruku( obje) ...Jedna gore, druga malo manje..Prsti mi se izvijaju, kvrče, posebno kažiprst na lijevoj, i to me probudi oko 4 ujutro i tada ja svom snagom pokušavam ih dovesti na svoje mjesto donekle.Al nejde mi baš najbolje..Izvijaju se, napuhnuti su, otečeni su oni svi zglobovi, čak i ovi ručmi dolje, veći zglobovi.Čak me i jastučići na stopalima bole, crveni su lagano, (no ne jako)..Da ne velim (izvinjavam se na rječniku),no najviše me jebe BOL!!!!Boli me ko sotona, konstantno bez prestanka, neće prestati ni na tren.
Uzimam Decortin 20mg al samo cca tjedan dana zbog nuspojava( kao neće to baš ni mladima davat,da neću koristiti dulje, već da će se neka druga terapija odredit idući tjedan), i sve moguće tablete protiv bolova-Erazon, Ibuprofen pp, pa Peptoran zbog želuca...al ništa ne pomaže..U jednoj ruci mi jest mrvicu lakše al ova druga me ubija..Uzela čak i Tramale al nema koristi- ne prestaje boljeti nimalo..Plačem, pizdim, depresivna sam, sve pomalo, ne mogu ni normalno razmišljat, ne učim za faks jer ne mogu doslovno,teško koristim ruke, jedva da se mogu malo počešljati, ma ko polu-invalid sam, a i mozak mi ne radi od te boli.
..i sad još moram na rendgene, petrage itd.., neznam kak ću s poslom, dat će mi otkaz vjerojatno, jer tipkanje mi jest praktički posel( a ja ovaj post tipkam već pol sata s jednim prstekom u PM!!) Molim vas ljudi, ima tko kakav savjet, bilo što, utjehu, ima li nade za mene, hoće li mi se prsti vratiti na normalan položaj? čitam ovo na netu svašta, dok vidim one silne slike ruku kak bi se još to trebalo deformirati- dođe mi da se...Neznam što bi..Ima li možda netko u Zg koga za preporučiti, novac nije bitan pa da je i privatnik!! (nisam bogata, dapače puna sam kredita, radim kaoko bi mogla studirati vanredno) al svi prijatelji, familija rekli mi da će mi pomoći kako god novčano bar ak bu trebalo)..Ima li tu kakvih alternativnih metoda za pomoći,, bioenergija isl..Znam moram pričekat sve nalaze, al ljudi već vidim kaj me čeka..Divim se svim onima koji žive normalno, svaka vam čast, al ja bi najrađe da me nema..Život mi je u rasulu, nemogu vozit,jedva se prati mogu s takvim rukama, bez posla ću ostati i sve kaj ide uz to..Što smo mi Bogu skrivili?
ursula1000 is offline  
Odgovori s citatom
Old 10.02.2008., 19:05   #4
Draga moja ursula, post je na pravom mjestu. Meni ti je tako kao tebi bilo ljetos. Svih 5 tjedana svoga godišnjega provela sam ležući ukočena. Posebno mi škodi visoka temperatura zraka, sunce i promjene vremena. Kada su promjene vremena onda me posebno boli, ja ti onda uzmem Voltaren čepić i mogu ti reć da je to jedino što mi pomaže. Od ljeta kada mi postavljena dijagnoza, do sada ja ti pijem Metotrexat, 10 mg tjedno, ali on nije za bolove, on samo usporava bolest. I mogu ti reći da mi je sada super. Dođe mi par dana kada mi je lošije i kada me više boli, ali više je dana kada me ne boli. Moj posao je isto kao tvoj tipkajući, ali ja sam uvidjela da to tipkanje godi mojim prstićima i da im paše ta vježba. Imam jedino problem kada se hoću dignut sa stolice nakon dugog tipkanja ukoče mi se koljena. Mene nekako više bole veliki zglobovi, ramena, laktovi i koljena (izbjegavam svake stepenice). Prsti na rukama su mi dosta razgibani (vjerojatno od tipkanja). Ja ti svakog mjeseca redovito vadim krvne nalaze i idem kod svog reumatologa. U 12. mj. sam bila kod imunologa u Zagrebu, zove se doc. Anić i stvarno je super. Probaj se nekako uvalit kod njega ako možeš. Ja ti vjerujem da te jako boli, jer meni je ljetos tako bilo grozno, znali su mi se svi zglobovim ukočit da nisam mogla ni do WC. Od kada uzimam terapiju svakim danom sve mi je bolje. Sad kad sljedeći put budem išla kod dr. obećala mi je prepisati toplice, jer na našu dg. imamo pravo 3 tjedna u toplicama. I ja ću to iskoristi. Nemoj očajavat, jer čim više si ti više u bedu više će te boliti zglobovima. A kad ti se malo poslože stvari, onda zaboraviš na RA i pičiš dalje. Ne znam da li su ti vadili CRP i reuma testove? To ti je dosta bitno za dg. RA. Da li imaš neki nalaz na kojem ti piše RA? Ajde probaj se naručit za doc. Anića pa mi se koji put javi da vidim kako ti je. Kad dobiješ pravu terapiju bit će ti bolje, videt ćeš. Ne smiješ gubiti nadu. Meni je isto bilo jako teško, mislila sam da mi svijet srušio. Mislila sam, pogledaj me imam samo 35 godina, a već sam sva gnjila. Jedna mi je med. sestra rekla da je mislila da to samo stari ljudi imaju? Koza ne znam koju je ona školu završila! Nemoj pustit da te bolest zgazi, zgazi ti nju.

Zadnje uređivanje polly : 10.02.2008. at 19:07. Reason: quote
kiki-ri is offline  
Odgovori s citatom
Old 10.02.2008., 19:11   #5
ursula, što radiš u nekoj privatnoj firmi da se bojiš otkaza? Ja sam u državnoj, a na bolovanju sam zbog RA bila samo 5 dana kada mi natekla desna ruka pa nisam mogla tipkati. Ajde javi se ako možeš!
kiki-ri is offline  
Odgovori s citatom
Old 10.02.2008., 20:58   #6
Čuvajte se, cure, ibuprofena...
Moj muž ima RA i nebi tabletu protiv bolova popil, rađe trpi (i nemoguć je : u mladim godinama (oko 25) kad mu je dijagnosticiran RA počeo je prije posla piti ibuprofen, priznaje svakodnevno, da odradi posel. I već nakon koju godinu je počel pišat krv!
Sad to rješava(mo) oblozima: kad su koljena vruća i oteknu utrljava POLAR ICE pa pod vunenu deku, također ima biljke u rakiji, jedna se zove VILIN KORIJEN. To mu utrljam u leđa ili koljena ili gdje treba, pa omota vunom.
Prostudirajte biljne pripravke i lijekove, pronađite kojeg travara i/ili knjige o travarstvu, može se liječit i nema gadnih nuspojava kao sintetički lijekovi.
Npr. jako mu paše da sjedi kraj vatre (upaljenog špareta). Također eksperimentirajte i sa prehranom, to funkcionira ali je individualno pa vam neću preporučat dijetne kure.
Nemojte postati robovi farmacije i žrtve nuspojava!
Tazika is offline  
Odgovori s citatom
Old 10.02.2008., 22:16   #7
Quote:
Tazika kaže: Pogledaj post
Čuvajte se, cure, ibuprofena...
Moj muž ima RA i nebi tabletu protiv bolova popil, rađe trpi (i nemoguć je : u mladim godinama (oko 25) kad mu je dijagnosticiran RA počeo je prije posla piti ibuprofen, priznaje svakodnevno, da odradi posel. I već nakon koju godinu je počel pišat krv!
Sad to rješava(mo) oblozima: kad su koljena vruća i oteknu utrljava POLAR ICE pa pod vunenu deku, također ima biljke u rakiji, jedna se zove VILIN KORIJEN. To mu utrljam u leđa ili koljena ili gdje treba, pa omota vunom.
Prostudirajte biljne pripravke i lijekove, pronađite kojeg travara i/ili knjige o travarstvu, može se liječit i nema gadnih nuspojava kao sintetički lijekovi.
Npr. jako mu paše da sjedi kraj vatre (upaljenog špareta). Također eksperimentirajte i sa prehranom, to funkcionira ali je individualno pa vam neću preporučat dijetne kure.
Nemojte postati robovi farmacije i žrtve nuspojava!
Ja sam isto loše čula za Voltaren da uništava bubrege. A vidiš meni pretoplo ne paše (tj. kraj vatre - upaljenog šparheta). Ako je pretoplo počnu me boljeti strašno zglobovi. Ja upaljene zglobove tretiram kriomasažom tj. ledom i to mi za sad pomaže! Isto izbjegavam Voltaren koliko mogu. Međutim moram piti Metotrexat 1x tjedno da uspori razvoj bolesti.
kiki-ri is offline  
Odgovori s citatom
Old 10.02.2008., 23:17   #8
Quote:
Exit54 kaže: Pogledaj post
postavljena mi je dijagnoza reumatskog artritisa od svoje 10. godine (od 1993)...do sada je stanje uglavnom bilo smireno ali u zadnje vrijeme je sve gore i gore...

sad sam bio na novim pretragama i kod drugog doktora koji postavlja dijagnozu "Spondyloarthropathia seronegativa susp." ocito se i doktori ne mogu odluciti..dolazim iz varazdina i kod nas nema bas nekog specijalista za reumatske bolesti. narucio sam se sad u zg na rebro na pregled jer me zanima o cemu je u biti rijec...da ne dulji dalje...

(prije su bila zahvacena koljena i skocni zglobovi, rist stopala) sada imam jake bolove u kraljeznici, kukovima i ramenima ...nakon pretraga dana mi je sljedeca terapija:
1.Methotrexate 5mg 1x tjedno
2.Folacin 5mg sljedeci dan
3.Indometacin 25mg 2x1
4.Decortin 10mg ujutro

ja sam jos uvjek pokretan i svi zglobovi su relativno pokretni. ali zbog bolova slabe mi misici i gubim na tezini, te sam sve vise i vise ukoceniji.

dali je potrebna "po mojem misljenju" tako jaka terapija ili se to moze smiriti uzimanjem samo jednog lijeka i fizikalnom terapijom. do sada sam uzimao ibubrufen 400mg po potrebi..

zanima me dali je netko imao iskustva s takvom terapijom kako dugo je to trajalo. kakvi su bili rezultati.
isto ako je netko koristio Methotrexate da kaze nesto vise o ljijeku i kakav mu je ucinak kod reumatskog artritisa.

Citao sam nesto na netu i ne svidja mi se bas sto sam procitao...zbog nuspojava i sl.

Hvala.
Imam istu dijagnozu (Spondyloarthropathia seronegativa), istu terapiju (osim Decortina) i još sam primila 3 injekcije Extencilina. Kaže mi moja imunologinja (dr. Mirna Sentić s Rebra) da je ova dijagnoza bolja od RA. Nisam ulazila u detalje zašto.

Terapija je standardna kod ove bolesti, ja sam se u početku isto uplašila nuspojava Meth-a, ali s obzirom na to da mi je bilo stvarno loše (i nisam se mogla kretati) nisam baš imala izbora, i sad već koristim tu terapiju 3-4 mjeseca. Moram priznati da mi je bolje, naravno, ako ne popijem svoja 4 Indometacina dnevno osjetim automatski bol u kralježnici i kukovima, inače me gotovo ništa ne boli.

Trebalo bi se dosta kretati, ali ja opet radim posao na kojem uglavnom sjedim i tipkam, ali trudim se makar 15 minuta dnevno voziti sobni bicikl. Prestala sam ići autom na posao kako bi što više hodala (Kod ovakve bolesti i male stvari znače puno). Koliko sam uspjela pokupiti iskustva drugih ljudi s ovom bolešću - nikad se potpuno nećemo izliječiti a ovi lijekovi neće pomoći trenutno nego ih treba jako dugo koristiti (godinama).
__________________
But it´s no use going back to yesterday because I was a different person then.
Sophie13 is offline  
Odgovori s citatom
Old 11.02.2008., 02:17   #9
Quote:
kiki-ri kaže: Pogledaj post
ursula, što radiš u nekoj privatnoj firmi da se bojiš otkaza? Ja sam u državnoj, a na bolovanju sam zbog RA bila samo 5 dana kada mi natekla desna ruka pa nisam mogla tipkati. Ajde javi se ako možeš!:top
Hej, hvala Kiki, ma znala sam da će s naći neka osoba sa toplim riječima da mi bar malo pripomogne.Tako znači i tebi frka sa zglobovima?! I koza od med sestre?? Heh i meni veli jedna neki dan, "Ovo vam je tek početak zla, za par god bit ćete nepokretni" Prokleta psihopatska luđakinja , kad sam izašla van, zahvalila sam joj se prije na ljepoj uvertiri i doslovno ju ošinula pogledom, no skoro sam se i srušila od jada,straha, blijeda ko krpa..Veli mi doktor jedan, sve je to danas češće, jede se smeće, posao nas veže uz stolac, i još ako su geni..sranje..Al ovisi od osobe do osobe.
Jooj, hvala ti puno na odgovoru, bez obzira, rađe bi da pričamo na nekim drugim temama,pa rađe i na političkim al nadam se da ćemo si bar i ovako malo pomoći...Da, tako i meni znači ovo počinje.Evo sutra baš idem na još neka vađenja krvi i rendgen pa ćemo vidjeti sve te nalaze za koji dan.Naravno, javit ću se ovdje s rezultatima.Mama mi je inače med sestra, a kak sam se ja često žalila na te zglobove, uvijek kad su mi vadili krv( a bilo je to često), inzistirali smo na tim AST, ALT probama i obično je bilo sve ok..Al sad se izgleda situacija promijenila, a bogami već i poduže nisam bila na pretragama..Znaš ono, podsvjesno se izvlačimo na umor, nekretanje, bla bla, pa u ljekarnu po neki šumeći vitaminski pripravak, ajd onaj malo skuplji, da nije baš iz Konzuma i kao bit će bolje..Al vraga.Neki dan sam bila u ljekarni, i došla sa svim kremicama, tubicama, tabletama..Imam neke tablete,prirodne navodno Encian "Vražja kandža" za pokretljivost zglobova.Nabavila sam Deep Heat, kao da mi bude toplo, no ta smrdljiva krema neće mi se ni upijat u ruke kamoli da me utopli..Mada neznam ni sama kaj mi bolje paše, toplo-hladno..Po prirodi inače uvijek imam onako hladne, ljubičaste ruke.Ah, jadna sam sva zapravo i je, pogodila si- radim u privatnoj firmi, posla ima do glave, uzela sam nekaj bolovanja, al gledali me odmah poprijeko, joooj!!!Nemam ni bebu, ništ i sad tu mene kakti u zglobovima reže" ..Pa sve nas reže, ne?Stjerala bi ih najrađe sve u krasan k.. al svaka lova dobro mi dođe..I sad tu jedva se mičem, ma vidjet ćemo.. Da, kad sam kod beba kad se tog sjetim, lijem suze ko kišna godina, sestra mi je nedugo rodila, donesla malu na čuvanje jučer, a ja ju ne mogu ni podići..Ma da poludim!!!A kak ću tek svoje jednog dana? usput što si to rekla za beneficirani radni staž?hmmm- može!
Veliš tebe i koljena i sve ostalo muči?Po ljeti isto?..Stvarno mi je žao, zbilja rekla sam nebi to nikome željela, tu bol koja se mora trpjeti..
Neznam još za tu terepiju tim Meta..mm kak se već zove..Reci, jesu to sve ti kortikosteroidi? jer većina ih, koliko čitam toplo NE PREPORUČA.. Navodno, jetra, ono ovo, strije, srce, pa čak i razvoj raka dojke kod žena izaziva, akne..(kojih sam se ionako teško riješila, još me znaju zagnjavit, nemam one jake, al recimo da me i to nešto mučilo sad već dok sam i starija)..Neću takve lijekove, to i jest zlo ako se tak reagira.
Čitam da koprive tu pomažu na svaki način, oblozi, pijenje čaja, jedenje isl..Moramo probati naravno....
Da, a i kak nam žena tu preporučuje- alternativa..Mada, najgore je kaj sve to iziskuje vremena..Lakše je tabletu drmnut i ideš..Meni dan počinje u 6, do 4 sam na poslu, dalje na faks i tak do 9 svaki dan, a po noći čujem do barem 2, heh to studiranje po Bolonji je grozota, veže te uz kompjuter,studiram multimediju, imamo i vježbe tamo i još zadaci na Internetu, pa e- učenje..GROZNO! A kak ću sada - neznam.Čini mi se da ću ispasti najslabija karika i to sa praznim džepovima..I da, i ja sam čula da su Ibuprofeni loši, kao od njih je mnogo nogometaša dobilo te zastoje srca..Mada, meni ni ne koriste, ti rozi bombončići nemaju mi svrhe, mogla bi ih skupa s kutijom progutati pa ništa...
Ah, da ne duljim, evo toliko od mene zasada, ionako sam sva jadna, doslovno za-posrati, u bolovima i tuzi..Idem pod tuš al muka mi je sjetiti se uopće.
Kak bi nam bilo lijepo da toga nema, ne?Pa ta medicina, jel uopće što napredovala, zar ne mogu ništ izmisliti konkretno i dostupno svugdje, da izlječi?Joj, al muka mi je kad se sjetim onih sličica kad malo tražim po internetu!fasciniraju me kak su strašne..Ma daj, pa ne čeka valjda to i nas?Nešto će dotle možda i izmislit..
Hvala na podršci Kiki, nadam se da nism previše dosadna i ako hoćeš možemo se čuti na pm ili kako god, ako kaj ustrebaš ili otkrijemo neki čudotvoran pripravak..Da si na vrijeme dojavimo! Morat ću pretpostvaljam u Zg na sve te dodatne pretrage, a dalje ćemo vidjeti. Želim ti sve najbolje od srca, što više dana BEZ boli..Oprosti kaj sam se raspisala toliko.
ursula1000 is offline  
Odgovori s citatom
Old 11.02.2008., 17:12   #10
Thumbs up

Quote:
ursula1000 kaže: Pogledaj post
Hej, hvala Kiki, ma znala sam da će s naći neka osoba sa toplim riječima da mi bar malo pripomogne.Tako znači i tebi frka sa zglobovima?! I koza od med sestre?? Heh i meni veli jedna neki dan, "Ovo vam je tek početak zla, za par god bit ćete nepokretni" Prokleta psihopatska luđakinja , kad sam izašla van, zahvalila sam joj se prije na ljepoj uvertiri i doslovno ju ošinula pogledom, no skoro sam se i srušila od jada,straha, blijeda ko krpa..Veli mi doktor jedan, sve je to danas češće, jede se smeće, posao nas veže uz stolac, i još ako su geni..sranje..Al ovisi od osobe do osobe.
Jooj, hvala ti puno na odgovoru, bez obzira, rađe bi da pričamo na nekim drugim temama,pa rađe i na političkim al nadam se da ćemo si bar i ovako malo pomoći...Da, tako i meni znači ovo počinje.Evo sutra baš idem na još neka vađenja krvi i rendgen pa ćemo vidjeti sve te nalaze za koji dan.Naravno, javit ću se ovdje s rezultatima.Mama mi je inače med sestra, a kak sam se ja često žalila na te zglobove, uvijek kad su mi vadili krv( a bilo je to često), inzistirali smo na tim AST, ALT probama i obično je bilo sve ok..Al sad se izgleda situacija promijenila, a bogami već i poduže nisam bila na pretragama..Znaš ono, podsvjesno se izvlačimo na umor, nekretanje, bla bla, pa u ljekarnu po neki šumeći vitaminski pripravak, ajd onaj malo skuplji, da nije baš iz Konzuma i kao bit će bolje..Al vraga.Neki dan sam bila u ljekarni, i došla sa svim kremicama, tubicama, tabletama..Imam neke tablete,prirodne navodno Encian "Vražja kandža" za pokretljivost zglobova.Nabavila sam Deep Heat, kao da mi bude toplo, no ta smrdljiva krema neće mi se ni upijat u ruke kamoli da me utopli..Mada neznam ni sama kaj mi bolje paše, toplo-hladno..Po prirodi inače uvijek imam onako hladne, ljubičaste ruke.Ah, jadna sam sva zapravo i je, pogodila si- radim u privatnoj firmi, posla ima do glave, uzela sam nekaj bolovanja, al gledali me odmah poprijeko, joooj!!!Nemam ni bebu, ništ i sad tu mene kakti u zglobovima reže" ..Pa sve nas reže, ne?Stjerala bi ih najrađe sve u krasan k.. al svaka lova dobro mi dođe..I sad tu jedva se mičem, ma vidjet ćemo.. Da, kad sam kod beba kad se tog sjetim, lijem suze ko kišna godina, sestra mi je nedugo rodila, donesla malu na čuvanje jučer, a ja ju ne mogu ni podići..Ma da poludim!!!A kak ću tek svoje jednog dana? usput što si to rekla za beneficirani radni staž?hmmm- može!
Veliš tebe i koljena i sve ostalo muči?Po ljeti isto?..Stvarno mi je žao, zbilja rekla sam nebi to nikome željela, tu bol koja se mora trpjeti..
Neznam još za tu terepiju tim Meta..mm kak se već zove..Reci, jesu to sve ti kortikosteroidi? jer većina ih, koliko čitam toplo NE PREPORUČA.. Navodno, jetra, ono ovo, strije, srce, pa čak i razvoj raka dojke kod žena izaziva, akne..(kojih sam se ionako teško riješila, još me znaju zagnjavit, nemam one jake, al recimo da me i to nešto mučilo sad već dok sam i starija)..Neću takve lijekove, to i jest zlo ako se tak reagira.
Čitam da koprive tu pomažu na svaki način, oblozi, pijenje čaja, jedenje isl..Moramo probati naravno....
Da, a i kak nam žena tu preporučuje- alternativa..Mada, najgore je kaj sve to iziskuje vremena..Lakše je tabletu drmnut i ideš..Meni dan počinje u 6, do 4 sam na poslu, dalje na faks i tak do 9 svaki dan, a po noći čujem do barem 2, heh to studiranje po Bolonji je grozota, veže te uz kompjuter,studiram multimediju, imamo i vježbe tamo i još zadaci na Internetu, pa e- učenje..GROZNO! A kak ću sada - neznam.Čini mi se da ću ispasti najslabija karika i to sa praznim džepovima..I da, i ja sam čula da su Ibuprofeni loši, kao od njih je mnogo nogometaša dobilo te zastoje srca..Mada, meni ni ne koriste, ti rozi bombončići nemaju mi svrhe, mogla bi ih skupa s kutijom progutati pa ništa...
Ah, da ne duljim, evo toliko od mene zasada, ionako sam sva jadna, doslovno za-posrati, u bolovima i tuzi..Idem pod tuš al muka mi je sjetiti se uopće.
Kak bi nam bilo lijepo da toga nema, ne?Pa ta medicina, jel uopće što napredovala, zar ne mogu ništ izmisliti konkretno i dostupno svugdje, da izlječi?Joj, al muka mi je kad se sjetim onih sličica kad malo tražim po internetu!fasciniraju me kak su strašne..Ma daj, pa ne čeka valjda to i nas?Nešto će dotle možda i izmislit..
Hvala na podršci Kiki, nadam se da nism previše dosadna i ako hoćeš možemo se čuti na pm ili kako god, ako kaj ustrebaš ili otkrijemo neki čudotvoran pripravak..Da si na vrijeme dojavimo! Morat ću pretpostvaljam u Zg na sve te dodatne pretrage, a dalje ćemo vidjeti. Želim ti sve najbolje od srca, što više dana BEZ boli..Oprosti kaj sam se raspisala toliko.
Draga moja ursula, ovako ti stvari stoje!
Alternativa - treba sve pokušat, i vjerujem da će ti nešto od toga pomoć. Ali ova terapija koju ja sad primam Metotrexat (nije kortikosteroid) je da se razvoj bolesti uspori. Ja isto te kortikosteroide ne bi, ali u 12. mj. sam ih jedva izbjegla. Mama ti je med. sestra i što ti ona kaže ti ju pošlušaj. Videt ćeš, vjerujem da na tvoju situaciju će ti isto nešto od terapije dati, i kad budeš vidjela da moraš, pristat ćeš. Ja sam bila totalno koma, kad mi predložen taj lijek, i onda sam pristala, i sad vidima da nisam falila, jer svakim danom mi je sve bolje. Nisam imala izbora ili krevet ili Metotrexat. Idem svaki mjesec dva na kontrolu jetrenih proba i sve je u redu. A sada radim cijelom vrijeme. Jedino me malo zafrkavaju promjene vremena.
Što se tiče benificiranog radnog staža, to dolazi u obzir samo ako imaš papir na kojem je potvrđen RA.
Citat iz Zakona o stažu s povećanim trajanjem:
Članak 7.

(1) Staž osiguranja s povećanim trajanjem računa se osiguranicima - invalidnim osobama: slijepim osobama, osobama oboljelim od distrofije i srodnih mišićnih i neuromišićnih bolesti, oboljelima od paraplegije, cerebralne i dječje paralize, multipleks skleroze, reumatoidnog artritisa, gluhim osobama i osobama kod kojih postoje funkcionalni poremećaji zbog kojih se ne mogu samostalno kretati bez uporabe invalidskih kolica.

(2) Svojstvo osiguranika - invalidne osobe iz stavka 1. ovoga članka, ako im zdravstveno stanje uzrokuje trajne posljedice za život i rad, utvrđuje se rješenjem Zavoda na temelju nalaza i mišljenja ovlaštenih vještaka prema odredbama Zakona o mirovinskom osiguranju na zahtjev invalidne osobe.

(3) Osiguranicima - invalidnim osobama iz stavka 1. ovoga članka svakih 12 mjeseci staža osiguranja računa se kao 15 mjeseci.

Ako te to zanima malo detaljnije ja ću ti objasnit, ja sam to sebi već sredila i to mi teče.
Druga stvar sredit ću si i toplice, jer imam pravo 3 tjedna na godinu. Ako ništa drugo bar će mi malo pomoć i pokazat vježbe koje će mi pomoć u daljnjem životu.
I treće probat ću i tu bioterapiju, neki su tu protiv toga, ali me ništa ne košta probat.
Od kad ti je mene to uhvatilo, ja ti lijepo od onda mislim samo na sebe i svoje zdravlje. Ništa mi nije važnije od moga zdravlja. Ja sam sebi najvažnija.
Koji put mi dođe da se ne mogu dignut iz kreveta od umora i bolova, ali se dignem i idem radit. Jer dok radim znači da mi je dobro. Ja radim u državnoj firmi, ali ni mene ne gledaju baš lijepo kad ostanem na bolovanju. Njima ne trebaju bolesni ljudi, ali baš mene briga, ako ne mogu radit, ne mogu. (do sada sam bila samo 5 dana na bolovanju zbog RA). Sada jedino razmišljam ako dobijem toplice, da li ću uzet godišnji i bolovanje. To ću još vidjeti.
Ne znam da li ti ideš kod reumatologa ili ne? Ili čekaš nalaze? Što Ti predlaže mama?

E, a što se tiče bebe, e to je malo veći problem. Rekla mi reumatologica da to dolazi u obzir kad se dogovorimo, najprije se moram očistit od Metotrexata 6 mj. i onda može tek trudnoća. Ali o tom potom. Jedino me malo zafrkavaju godine. Mislim da sam malo zakasnila. Ali možda još i uspijem.
Neki dan je meni bila sestrična sa bebom od 7 mj. Mali je presladak, i onda sam jedno desetak dana intenzivno razmišljala o tome i sad me prošlo. Kakvo je moje stanje sada, ja još ne mogu, ali kad se bolest smiri, moći ću.

Veliki pozdrav od kiki i piši mi, jer jedino se ja i Ti možemo razumjeti. Nas ne može razumjeti nitko tko ovo nije probao! Čujemo se i čuvaj se!
kiki-ri is offline  
Odgovori s citatom
Old 11.02.2008., 17:19   #11
Quote:
Sophie13 kaže: Pogledaj post
Imam istu dijagnozu (Spondyloarthropathia seronegativa), istu terapiju (osim Decortina) i još sam primila 3 injekcije Extencilina. Kaže mi moja imunologinja (dr. Mirna Sentić s Rebra) da je ova dijagnoza bolja od RA. Nisam ulazila u detalje zašto.

Terapija je standardna kod ove bolesti, ja sam se u početku isto uplašila nuspojava Meth-a, ali s obzirom na to da mi je bilo stvarno loše (i nisam se mogla kretati) nisam baš imala izbora, i sad već koristim tu terapiju 3-4 mjeseca. Moram priznati da mi je bolje, naravno, ako ne popijem svoja 4 Indometacina dnevno osjetim automatski bol u kralježnici i kukovima, inače me gotovo ništa ne boli.

Trebalo bi se dosta kretati, ali ja opet radim posao na kojem uglavnom sjedim i tipkam, ali trudim se makar 15 minuta dnevno voziti sobni bicikl. Prestala sam ići autom na posao kako bi što više hodala (Kod ovakve bolesti i male stvari znače puno). Koliko sam uspjela pokupiti iskustva drugih ljudi s ovom bolešću - nikad se potpuno nećemo izliječiti a ovi lijekovi neće pomoći trenutno nego ih treba jako dugo koristiti (godinama).
Što je to taj extecilin? Ne možeš vjerovat sve tri koje smo se javile na ovu temu, sve tri tipkamo i radimo za kompjuterom. Koja koincidencija?
Ja isto sam bila u vrlo lošem stanju, tako da sam prihvatila terapiju i podnosim je jako dobro. Zadovoljna sam što je to samo 1x tjedno. A koliko ti imaš godina, ako nije tajna i koliko godina/mjeseci boluješ od spondiloartropatije? Koliko češto moraš ići na kontrole i vaditi nalaze? Da li moraš uzimati i kontracepciju?
Ove lijekove nažalost moramo koristiti, da nam bolest ne napreduje dalje tj. da je malo usporimo.
Ajde javi se koji put da vidimo kako ti je!
Pozdrav i čuvaj se
kiki-ri is offline  
Odgovori s citatom
Old 11.02.2008., 21:53   #12
Extencilin je najjači penicilin - u nalazima sam bila pozitivna na antistreptolizinski titar tj. imala sam streptokoku u tijelu. U pravilu se strepotokoka povezuje s reumatskom groznicom - ako bakteriju nosiš dovoljno dugo u tijelu (i po 10 godina) i ne liječiš je onda se ona se naseli na zglobovima i manifestira nakon nekog vremena reum.groznicom (uz naravno neki okidač). Logika je da ako ubiješ streptokoku, rješavaš i razlog reume (tako bi bar u teoriji trebalo biti).

Imam 23 godine, prve probleme sa zglobovima sam osjetila s 20 godina, ali baš prave bolove sam dobila prije godinu i pol. Liječim se tek nešto više od 4 mjeseca jer dosta dugo nisu mogli otkriti što mi je, mislili su da je psorijatični artritis jer imam i psorijazu. Kontrolu bi trebala raditi svaka 2-3 mjeseca. Kontracepciju ne koristim.

Meni je u principu sad jako dobro i stvarno se ne mogu požaliti, jedimo me kažem strah tih nuspojava u dugom roku jer lijkek nije za igrati se (a alternative bojim se nema - ja sam probala ne koristiti Indometacin tjedan dana da vidim kako će mi biti, međutim, izdržala sam 2 dana jer sam morala na posao a jedva sam hodala bez tableta, o Methotrexatu neću ni govoriti).

Ono što sam skužila je da je bolest bila to progresivnija što sam se ja manje kretala. Tipa - na ljeto sam 3 tjedna ležala u bolnici i nisam ni 10 minuta hodala dnevno, samo bi ležala u krevetu i nakon izlaska iz bolnice više nisam mogla ni hodati bez nekog antireumatika (tada sam koristila Ibuprofene i Voltarene). Nakon toga sam skužila da nešto fakat nije u redu pa sam otišla imunologu. Ostalo je povijest.
__________________
But it´s no use going back to yesterday because I was a different person then.
Sophie13 is offline  
Odgovori s citatom
Old 11.02.2008., 22:21   #13
Thumbs up

sophie13, ma glavno da nam je sad dobro. a nuspojave vidjet ćemo, možda nikad ni ne dođu. nadam se da znaš da ne smiješ ostat trudna dok si na MTX. znači trebamo se čim više kretat i čuvat se stresa. pozdrav i čujemo se. ja idem na kontrolu u rijeci svaka 2 mj, a u zgb po potrebi na rebro
kiki-ri is offline  
Odgovori s citatom
Old 12.02.2008., 16:35   #14
Kiki-ri:
da, i moj RA muž ima u frižideru kanticu od jogurta sa žlicom zaleđenom unutra - kad mu se koljena upale onda mu je ta žličica drška za led, tako si hladi koljena. Ali ima faza kada mu paše sjedit kraj otvorene peći.

Znala sam jednu curu (odselila je) koja je od RA već bila otpisana - sa 20-ak godina jedina perspektiva joj je bila da bude doživotno skvrčena u kolicima. Onda je probala razne DIJETE, i ispalo je da je alergična na hrpu osnovnih stvari, npr. na tijesto i krumpir!!! I meso.
Mislim da joj je prijedlog za tu ekstremnu dijetu dan u... joj kak se to zove? U Zagrebu u Ilici je jedan dućan i klub, aha da: MAKRONOVA. Tamo je probala mjesec dana jesti samo na neglaziranoj riži lešano povrće i takve stvari, i skroz se otkočila, za pola godine bila je zdrava osoba, bez bolova! Bila mi je susjeda iz kvarta, pa znam.
EKSPERIMENTIRAJTE!
Evo ja čitam puno o tome, i sada ću muža mjesec dana staviti na ALKALNU DIJETU.
Znate šta je to? Ima hrane na koju naše tijelo reagira kiselo (meso osim piletine i ovčetine, od povrća zelje, grah... ma postoje popisi) i hrana od koje tijelo ima alkalnu reakciju (mlijeko, jogurt, maslac itd.). Po nekim izvorima RA se pojačava kod "kisele" hrane, a smanjuje alkalnom. Skupila sam po NET-u recepte i jelovnike, pa probaćemo.
Izgleda da RA ima veze sa rubeolom. Muž je sa 14 god. prebolio rubeolu, sa 18 mu je dijagnosticiran RA (ali počeo je sa 15). Ima veze i sa CJEPIVOM PROTIV RUBEOLE. Ako alkalna dijeta neda rezultata, tražit ću po alternativi dalje - jer očito moderna medicina nema odgovora na RA.
Jeste li vi štogod takvoga eksperimentirali?
Tazika is offline  
Odgovori s citatom
Old 12.02.2008., 20:19   #15
Quote:
Tazika kaže: Pogledaj post
Kiki-ri:
da, i moj RA muž ima u frižideru kanticu od jogurta sa žlicom zaleđenom unutra - kad mu se koljena upale onda mu je ta žličica drška za led, tako si hladi koljena. Ali ima faza kada mu paše sjedit kraj otvorene peći.

Znala sam jednu curu (odselila je) koja je od RA već bila otpisana - sa 20-ak godina jedina perspektiva joj je bila da bude doživotno skvrčena u kolicima. Onda je probala razne DIJETE, i ispalo je da je alergična na hrpu osnovnih stvari, npr. na tijesto i krumpir!!! I meso.
Mislim da joj je prijedlog za tu ekstremnu dijetu dan u... joj kak se to zove? U Zagrebu u Ilici je jedan dućan i klub, aha da: MAKRONOVA. Tamo je probala mjesec dana jesti samo na neglaziranoj riži lešano povrće i takve stvari, i skroz se otkočila, za pola godine bila je zdrava osoba, bez bolova! Bila mi je susjeda iz kvarta, pa znam.
EKSPERIMENTIRAJTE!
Evo ja čitam puno o tome, i sada ću muža mjesec dana staviti na ALKALNU DIJETU.
Znate šta je to? Ima hrane na koju naše tijelo reagira kiselo (meso osim piletine i ovčetine, od povrća zelje, grah... ma postoje popisi) i hrana od koje tijelo ima alkalnu reakciju (mlijeko, jogurt, maslac itd.). Po nekim izvorima RA se pojačava kod "kisele" hrane, a smanjuje alkalnom. Skupila sam po NET-u recepte i jelovnike, pa probaćemo.
Izgleda da RA ima veze sa rubeolom. Muž je sa 14 god. prebolio rubeolu, sa 18 mu je dijagnosticiran RA (ali počeo je sa 15). Ima veze i sa CJEPIVOM PROTIV RUBEOLE. Ako alkalna dijeta neda rezultata, tražit ću po alternativi dalje - jer očito moderna medicina nema odgovora na RA.
Jeste li vi štogod takvoga eksperimentirali?
Ja nisam ništa još ekperimentirala sa tim dijetama što ti kažeš. Jedino znam da sam RA dobila baš kad sam bila na nekakvoj dijeti, pretpostavljam zato što mi je oslabio imunitet. A za rubeolu moram pitat mamu, stvarno nemam pojma. Ja mislim da taj RA dođe malo nasljedno, a malo zbog slabog imuniteta. A da mi je bio slab imunitet zato imam i dokaze, jer me stalno nešto hvata. Za sada mi je dosta dobro. Ustvari dobro mi je dok je vedro i burno, ali dočim se počne vrijeme mješat i kiša onda me sve boli, sva sam gnjila. Bolovi su sad minimalni, i daju se podnest.
kiki-ri is offline  
Odgovori s citatom
Old 13.02.2008., 12:32   #16
Onda probaj na prirodni način ojačat imunitet: cvijet EHINACEJA-CRVENA RUDBEKIJA, med, matična mliječ i pelud, dobri čajevi itd., nađi kaj ti paše. Ja volim na kompjuteru stranicu HERBATEKA, možeš za sve dobit i savjete.
Paraleno s tim pripazi na mogućnost alergija, pogotovo na te jake stvari.
U današnje vrijeme, kada je sve zagađeno a hrana industrijska, javlja se sve više čudnih neprirodnih bolesti, pazi šta stavljaš u sebe. Ugradi zdravlje u svoje tijelo.
Pazi, RA je užasna bolest kad napreduje, ako si još dobro bori se, nemoj nikada leći i odustati.
Evo i mi se borimo, muž ima 45 godina i još tražimo izlaz. Ali čini mi se da je izlaz individualan, jedan recept nije za sve. Istražuj.
Možda ti je početak RA opomena da paziš šta jedeš i kako živiš.
Tazika is offline  
Odgovori s citatom
Old 13.02.2008., 17:59   #17
Thumbs down

Quote:
Tazika kaže: Pogledaj post
Onda probaj na prirodni način ojačat imunitet: cvijet EHINACEJA-CRVENA RUDBEKIJA, med, matična mliječ i pelud, dobri čajevi itd., nađi kaj ti paše. Ja volim na kompjuteru stranicu HERBATEKA, možeš za sve dobit i savjete.
Paraleno s tim pripazi na mogućnost alergija, pogotovo na te jake stvari.
U današnje vrijeme, kada je sve zagađeno a hrana industrijska, javlja se sve više čudnih neprirodnih bolesti, pazi šta stavljaš u sebe. Ugradi zdravlje u svoje tijelo.
Pazi, RA je užasna bolest kad napreduje, ako si još dobro bori se, nemoj nikada leći i odustati.
Evo i mi se borimo, muž ima 45 godina i još tražimo izlaz. Ali čini mi se da je izlaz individualan, jedan recept nije za sve. Istražuj.
Možda ti je početak RA opomena da paziš šta jedeš i kako živiš.
Da to mi se čini isto kao kod dođeš kod doktora, onda se oni ponašaju, kao da si ti sam krvi što si bolestan? Ali, na žalost nitko svoju bolest nije birao. Ja mislim da bolest ima više veze sa imunitetom i nasljeđem (jer se ne vadi zabadavo HLA tipizacija), nego sa prehranom. A tko se izlječi samo s prehranom svaku mu čast. Jedno se vrijeme govorilo da i makrobiotika liječi rak, u to ni najmanjem ne vjerujem. Ali svako je gospodar svoga tijela, pa sam odlučuje što će i kako će!!!
kiki-ri is offline  
Odgovori s citatom
Old 14.02.2008., 14:13   #18
hi svima

meni je dg RA postavljena u januaru 2006 i tada sam dobila terapiju methotrexat 10 mg nedeljno i neki kortizon (sad ne mogu da se setim naziva). do tada sam se namucila tegobe su pocele u oktrobru 2005 i vec u novembru nisam mogla da radim tj vec nisam mogla da izdrzim da sedim pola sata. u aprilu sam pocela da radim a bilo mi je primetno, bitno bolje kako sam pocela da pijem lekove i to od kortizona jer koliko znam za methotreksat treba da prodje 6 nedelja da bi se videlo njegovo delovanje.

kortizon sam pila do oktobra 2006 a methotrexat do septembra prosle godine i nikakavih nezeljenih dejstva nije bilo a koliko sam citala ona se javljaju retko i pri duzem uzimanju vecih doza (a koliko se secam max prepisana doza za methotrxat je 70-80 mg nedeljno da li za lecenje psorijaze ...)

sada sam dobro cesto ujutru umorna, slomljena
naucila sam da se razmrdam pre nego sto ustanem (i ja sedim 8 sati za kopmp na poslu) da se istegnem s vremena na vreme a na jogu idem tri puta nedeljno obavezno i mislim da mi to dosta pomaze

nemojte se plasiti sve ima svoj kraj pa i ako se ne zove izlecenje zove se remisia
jasna sipka is offline  
Odgovori s citatom
Old 15.02.2008., 17:33   #19
Thumbs up

Quote:
jasna sipka kaže: Pogledaj post
hi svima

meni je dg RA postavljena u januaru 2006 i tada sam dobila terapiju methotrexat 10 mg nedeljno i neki kortizon (sad ne mogu da se setim naziva). do tada sam se namucila tegobe su pocele u oktrobru 2005 i vec u novembru nisam mogla da radim tj vec nisam mogla da izdrzim da sedim pola sata. u aprilu sam pocela da radim a bilo mi je primetno, bitno bolje kako sam pocela da pijem lekove i to od kortizona jer koliko znam za methotreksat treba da prodje 6 nedelja da bi se videlo njegovo delovanje.

kortizon sam pila do oktobra 2006 a methotrexat do septembra prosle godine i nikakavih nezeljenih dejstva nije bilo a koliko sam citala ona se javljaju retko i pri duzem uzimanju vecih doza (a koliko se secam max prepisana doza za methotrxat je 70-80 mg nedeljno da li za lecenje psorijaze ...)

sada sam dobro cesto ujutru umorna, slomljena
naucila sam da se razmrdam pre nego sto ustanem (i ja sedim 8 sati za kopmp na poslu) da se istegnem s vremena na vreme a na jogu idem tri puta nedeljno obavezno i mislim da mi to dosta pomaze

nemojte se plasiti sve ima svoj kraj pa i ako se ne zove izlecenje zove se remisia

Pozdrav jasna.
Ne znam što to ima u poslu za komp., ali mi tu sve 4 koje jesmo radimo za komp. Meni se najviše ukoče koljena kad dugo sjedim. Mene isto kad nema bolova, muči jako umor, ujutro ne mogu koji put da se dignem iz kreveta. Što se tiče MTX, ja ga pijem 8 mj., i dr. ne pomišlja da mi ga ukine. Nakon koliko su ga tebi ukinuli i koje nalaze ti je dr. gledala pa ti je na osnovu toga ukinula terapiju? Pitam te to zato da znam koliko ga još moram piti? Inače ni ja nemam za sada nikakve nuspojave!
Pozdrav i čuvajte se!
kiki-ri is offline  
Odgovori s citatom
Old 15.02.2008., 17:47   #20
Cure, Vi koje imate RA da li znate da imate pravo na benificirani radni staž (3 mjeseca na godinu se dobije)? Ako nekog zanima nek mi se javi ja sam sebi to već sredila i teče mi. Pozdrav i javite se!
kiki-ri is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor


Tematski alati
Opcije prikaza

Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 01:49.