Natrag   Forum.hr > Društvo > Povijest > Vojna povijest i tehnologija

Vojna povijest i tehnologija Od praćke do ratova zvijezda.

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 02.11.2008., 20:04   #21
Hrvatska vs. srpska vojna (namenska) industrija... Članak iz Solobidne Dalmacije:

POSLOVANJE HRVATSKE VOJNE INDUSTRIJE U POSLJEDNJIH ŠEST GODINA

Hrvatska vojna industrija zaradila 250 milijuna USD

Najveći dio prodane opreme i naoružanja otpada na pištolje HS 2000, zaštitne kacige ‘Šestan-Buch’, te šest patrolnih brodova PV 30

PIŠE DENIS KRNIĆ

U svjetlu ulaska Hrvatske u punopravno članstvo NATO saveza, provjerili smo koliko danas hrvatska vojna industrija zaradi na svjetskom tržištu naoružanja i vojne opreme te podatke usporedili s vojnom industrijom susjedne Srbije.

Prema podacima Ministarstva obrane, Hrvatska je u posljednjih šest godina na svjetsko tržište naoružanja i vojne opreme izvezla proizvode u vrijednosti od 250 milijuna dolara. Samo u 2007. izvoz je iznosio 80 milijuna dolara. Najveći dio prodane opreme i naoružanja otpada na pištolje HS 2000, zaštitne kacige “Šestan-Busch” te brodove (šest patrolnih brodova PV 30), te strojeve za razminiranje. HS 2000, proizvod “HS Produkta” iz Karlovca, u samo nekoliko godina postao je najpoznatiji hrvatski vojni proizvod.

Više od 90 posto tih pištolja proda se na tržištu SAD-a, gdje je postao i službenim dijelom arsenala FBI-a. Pod nazivom “Xtreme duty”, čak 400 tisuća komada plasirano je na američko tržište. HS 2000 uspješno se prodaje u Grčkoj, BiH, Sloveniji, Portugalu, Austriji, Australiji, Turskoj.

Maksimalna zaštita
Ne manje uspješan hrvatski proizvod je i vojna kaciga tvrtke “Šestan-Busch” iz Međimurja, koja se ubraja među pet najvećih svjetskih proizvođača borbenih kaciga. Prema eminentnim inozemnim vojnim stručnjacima, međimurska je kaciga na prvome mjestu po kvaliteti i maksimalnoj zaštiti koju pruža vojniku. Prvih 1000 komada tvrtka je za potrebe HV-a proizvela prije 12 godina, kad je kapacitet proizvodnje bio oko 4000 kaciga godišnje, dok ih danas proizvodi 100 tisuća na godinu.

Šest patrolnih brodova koji se diče formom smanjenog radarskog odraza za libijsku ratnu mornaricu u Kraljevici gradi tvrtka “Adria Mar”. Zanimanje za plovilo vrijedno pet milijuna dolara, navodno, pokazuju Jemen i Indonezija. Dok je Hrvatska u proteklih šest godina zaradila 250 milijuna dolara od oružja, vojno-industrijski kompleks Srbije samo je u prošloj godini utržio gotovo 300 milijuna dolara, i to bez “ugovora stoljeća”, kojim će prodajom pješačkog i topničkog naoružanja te školskih zrakoplova Iraku zaraditi 240 milijuna dolara. Srbija ima široku paletu vojnih proizvoda.

Od osobnog pješačkog naoružanja, protuoklopnih projektila, minobacača, do teškog topničkog naoružanja, među kojim se ističe 155 mm samohodni sustav Nora. Treba li reći da tržište Afrike i Latinske Amerike luduje za tim artiljerijskim sustavom četvrte generacije? Igrajući na hrvatski otklon od zemalja nesvrstanog pokreta, Srbija je pametno iskoristila ugled bivše Jugoslavije i ovoga trenutka izvozi naoružanje na tržište Bliskog i Dalekog istoka, Afrike te Latinske Amerike. Osim toga, spretno prodaje streljivo kombiniranog NATO-ova i sovjetskoga kalibra.

Srbi prodaju svima
- Hrvatska je vojna industrija mikroskopske veličine na svjetskom tržištu naoružanja, a Srbiji ne može parirati. Vojna proizvodnja zahtijeva specijalnu tehnologiju, institucije i kadrove, što Hrvatska, za razliku od Srbije, ne posjeduje.

Srbija ima naslijeđe iz vremena Jugoslavije, a to je centralizirano nastupanje prema tržištu, što danas i nije dobra tradicija, ali funkcionira. Ne samo to, Srbija je poznata da oružje prodaje svakome na tržištu – kaže ugledni vojni analitičar Igor Tabak.
Vićentije is offline  
Odgovori s citatom
Old 02.01.2009., 20:33   #22
Quote:
morbidangel kaže: Pogledaj post
Koliko su kvalitetne Šestan&Busch kacige? Jel su stvarno tako dobre kao i HS2000 u svojoj klasi?
I tko ih je napravio? One su potpuno "hrvatski" proizvod, od konstrukcije i projektiranja do proizvodnje ili se rade u suradnji sa vanjskim tvrtkema (Busch!?)?
jako kvalitetne. u svojoj klasi mozda i bolje od hs-a. imaju 2 patenta (kaciga bez sarafa i konstrukcija koja smanjuje traumu za 30%)
tvrtka je hrvatsko-njemacko partnerstvo (busch - njemac). cijela proizvodnja je u hr (prelog, blizu cakovca). projektiranje/razvoj mislim da je isto u hr.
another cheetah is offline  
Odgovori s citatom
Old 02.01.2009., 21:17   #23
Ne znam samo kome su to Srbi prodali oružja za 300 milijuna dolara.Zastava je njihov najveći izvoznik a prošlu godinu je imala promet od 26 milijuna dolara a u to ulazi i proizvodnja za domaće tržište.Osim samohodne haubice NORA nemaju ništa izvezeno u zadnjih 10 godina od većih sustava.Ostalo što su mogli prodati je samo streljivo,ali sve skupa je to daleko od 300 milijuna dolara.
domo-vk is offline  
Odgovori s citatom
Old 03.01.2009., 03:38   #24
Quote:
von_ungern kaže: Pogledaj post
http://hr.aalan.hr/Katalog.aspx

evo pa čitajte.. (i kupite )
sta je uobce s vhs-om? nis se vise ne cuje... jel se vec proizvodi u vecem broju?
horus is offline  
Odgovori s citatom
Old 03.01.2009., 11:41   #25
Sto je sa onom nasom bullpup puskom ?
__________________
Đuro Japaric kaže:Za Hrvatsku je bitan dan kada je u Zagrebu , osnovan Zbor narodne garde , a ne gerilski odred 1941. u organizaciji Komunističke partije !
Alte is offline  
Odgovori s citatom
Old 03.01.2009., 18:19   #26
zašto ne prizvodimo UAV-e? ne mislim nešto komplicirano kao predator ili global hawk, nedaj bože UCAV. makar one male koji se bacaju iz ruke?
StormShadow is offline  
Odgovori s citatom
Old 03.01.2009., 20:23   #27
Quote:
domo-vk kaže: Pogledaj post
Ne znam samo kome su to Srbi prodali oružja za 300 milijuna dolara.Zastava je njihov najveći izvoznik a prošlu godinu je imala promet od 26 milijuna dolara a u to ulazi i proizvodnja za domaće tržište.Osim samohodne haubice NORA nemaju ništa izvezeno u zadnjih 10 godina od većih sustava.Ostalo što su mogli prodati je samo streljivo,ali sve skupa je to daleko od 300 milijuna dolara.

O iznenadio bi se , uz Crvenu zastavu ,imaju Uzicki Prvi partizan (izvozi i u NATO zemlje, nove linije za proizvodnju) , Krusik iz Valjeva, Mile Dragic, imaju cak i privatnih firmi koji rade u toj domeni , VTI i razne tehnicko-remontne zavode i jos neke firme ,a da ne govorim da su naslijedili skoro cijelu tehnicku dokumentaciju od JNA , znam da osim novog Lazara sto su nedavno pokazali razvijaju terensko vozilo i APC na temelju T-55 (slicno ruskom BTR-T) , takvi projekti zahtijevaju malo veca ulaganja.
IronFist is offline  
Odgovori s citatom
Old 03.01.2009., 20:48   #28
Od degmana se odustalo,u tjeku je treča faza modernizacije 84. (prototip) i taj tenk gledaju kuvajćani izvršena su probna gađanja.a što se tiće srpskog izvoza vojne opreme tamo gdje oni prodaju ono naoružanje koje su skupljali 45.g još uvijek ratuju sa kopljima.
Crnogorska vojska Kupuje hrvatske kacige i odore (kroko-čateks)
STARME is offline  
Odgovori s citatom
Old 04.01.2009., 02:56   #29
Quote:
STARME kaže: Pogledaj post
a što se tiće srpskog izvoza vojne opreme tamo gdje oni prodaju ono naoružanje koje su skupljali 45.g još uvijek ratuju sa kopljima.
A mi trenutno ne možemo ni to.
Hollow Point is offline  
Odgovori s citatom
Old 04.01.2009., 04:39   #30
ĐĐ pocinje proizvoditi patria. I proizvodit ce za makedoniju, albaniju crnu goru, hrvatsku a suska se i za kuvajt.

http://www.poslovni.hr/58556.aspx
__________________
Ej prijatelju pročitao sam to u novinama a navečer sam vidio na TV-mora da bude istina"Novine - privatne,TV - privatna,
Joppa is offline  
Odgovori s citatom
Old 04.01.2009., 05:20   #31
Taj članak, nažalost, možeš okačiti mačku o rep.

1. "Ugovor finske Patrije i Đure Đakovića s Ministarstvom obrane o proizvodnji 84 oklopna vozila mogao bi biti samo početak velikih planova koje Finci i čelni ljudi ĐĐ-a imaju u ovoj regiji." -> Ništa nije potpisano.
2. Korupcijska afera i loša kvaliteta vozila isporučenih Sloveniji su poprilično naštetile Patriji.
3. Trenutna financijska situacija u svijetu.
4. Pogledaj datum kada je članak napisan. Gotovo 15 mjeseci kasnije nije se ništa dogodilo što znači da je članak napisan samo kako bi se kratkoročno podigla tj. pokušala podići vrijednost Đurinih dionica. Tada su vrijedile oko 230kn a danas vrijede oko 50.

Vidjet ćemo što će se dogoditi ove godine, proizvodnja u Đuri počinje uskoro a isporuka u trećem kvartalu. Nitko sretniji od mene ako potpišu ugovor sa bilo kojom od zemalja koje si spomenuo.
Hollow Point is offline  
Odgovori s citatom
Old 04.01.2009., 12:07   #32
Dokumentacija naslijeđena iz Jugoslavije im ne pomaže jer večina tvornica namjenske industrije je bila u Bosni(Travnik,Mostar itd.)a i inače jugoslavensko naoružanje nikada nije bilo u vrhu ponude.Za srpski APC na temelju T-55 to još nigdje nisam vidio a pogotovo jer su Srbi izbacili T-55 iz naoružanja,inženjerijsko vozilo Munja privatni projekt i to jedan prototip bez serijske proizvodnje.
Mile Dragić je kvalitetna tvrtka ali činjenica je da još nisu opremili ni kompletnu srpsku vojsku.Koliko je VTI kvalitetan govori da u 17 godina nisu patentirali neki veći patent a kopiju ERIX-a razvijaju već 15 godina i još nije gotov,a konstrukcija jurišne puške M-21 je na razini prije 25 godina.Sve su to projekti koji će teško biti izveženi tako da ostaje samo samohodna haubica i eventualno taj Lazar ali samo za zemlje koje nemaju novaca za kvalitetnije naoružanje.
domo-vk is offline  
Odgovori s citatom
Old 04.01.2009., 14:48   #33
Quote:
Pilatus kaže: Pogledaj post
Prvo mi na pamet padaju dva naša vrlo uspješna proizvoda
-borbene kacige tvrtke "Šestan&Busch"
-pištolji HS2000/Springfield XD
-sustavi veze proizvode se u Splitu
-Kroko
...
frch is offline  
Odgovori s citatom
Old 04.01.2009., 15:02   #34
Quote:
frch kaže: Pogledaj post
-sustavi veze proizvode se u Splitu
-Kroko
...
koji to sustavi veze se proizvode u st? sincgars? selex? thales? eritac? trc20? kantice spojene zicom?

drugo-kroko pol tog uvaza (skupa sa materijalima) ili proizvodi VANI i stavlja svoju etiketu gore. znaci obicni je preprodavac.
Or7 is offline  
Odgovori s citatom
Old 06.01.2009., 12:10   #35
Mislim da bi se nasa industrija mislim vojna ako je imamo morala prvenstveno odluciti sto zelimo proizvoditi a ne svastarit malo ovo malo ono mi nismo Izrael da si mozemo nesto takvo priustiti zato se usko specijalizirati recimo osobno naoruzanje, oprema siroke vojne uporabe te jedan kapitalniji projekt tipa borbenog vozila ili ako hocete bas tenka mada mislim da smo malo pre mali kao igrac na svjetskom trzistu za plasiranje takvog proizvoda i pitanje je resursa ne zaboravimo kako se je tenk proizvodio u bivsoj Jugi sve bivse republike su proizvodile odredjene komponente te su se one objedinjavale u ĐĐ te sastavljale i finalni proizvod je bio tu ali to je bilo nekada a danas je slika puno drugacija.

Prvo ulaganje u ljudski mozak zatim usvajane tehnologie proizvodnje koja je malo narusena ipak istini za volju malo zaostajemo mada mislim da ce ĐĐ profitirati ovim ugovorom o proizvodnji AMV na oba ova podrucja.

I da ne zaboravim brodogradilista ali sa mornaricom nisam bas na ti pa se tu necu isfuravat.
__________________
Si vis pacem para bellum
chuturasti is offline  
Odgovori s citatom
Old 11.01.2009., 14:17   #36
Hrvatska vojna (namjenska) industrija:

SDT sustav d.o.o. (Zagreb) – sustav za upravljanje topničkom vatrom ART SYS200
Josipa Company (Zadar) – minobacačka granata M97T 60 mm
Šestan Busch (Prelog) – borbene kacige
Borovo (Vukovar) – cipele, čizme i zaštitni prsluci
Čatekst (Čakovec) – maskirne odore, jakne košulje i vjetrovke
Varteks (Varaždin) – svečane i radne odore
Werkos (Osijek) – zapovjedni šator M-70
Erissson-Nikola Tesla – telefonska komunikacija (TP220 poljski telefon)
Podravka, Koestlin, Pliva – prehrana (cjelodnevni suhi obroci)
HS Produkt (Ozalj) – HS2000, jurišna puška VHS
Zagrebački insitut "Ruđer Bošković" – razne vrste ciljnih i optičkih uređaja
Kroko International – zaštitni borbeni prsluk (Kroko M120), odore
Pomorski centar za elektroniku (Split) – elektronski sustavi
Mettalic (Rijeka) – ručni bacač granata 40 mm RBG-6
Fakultet za elektroniku i računarstvo (Zagreb) – simulator za protutenkovske sustave
RIZ Odašiljači – senzori za podvodne mine i satni mehanizmi za protutenkovske mine
SOKO Z.I. – FTD TL-21 (simulator leta za Mig-21)

Đuro Đaković specijalna vozila d.d. :
-stroj za razminiranje RM-KA-02
-modernizacija i proizvodnja tenkova
-M84AI – oklopno vozilo za izvlačenje tenkova
-LVRV M93A3 laki višecjevni lanser raketa
-licencna proizvodnja oklopnih vozila (Patria AMV)

Zrakoplovno- tehnički zavod (Velika Gorica): remont zrakoplova i helikoptera

Ratna brodogradnja (Brodarski insitut, brodogradilište Kraljevica, Montmontaža Greben (minolovac)…).


Priznajem da sam poprilično skeptičan glede potencijala naše ratne brodogradnje za izradu suvremenih brodova 21.st. (osim manjih patrolnih – Adria Mar (Libija)).

Mislim da je rješenje naše vojne industrije u udruživanju s velikim (ponajprije europskim) proizvođačima.

Strateško povezivanje između domaćih i inozemnih proizvođača koja će se uspostaviti po okončanju velikih natječaja nabave novih brodova i zrakoplova (po uzoru na Đuru Đaković i finsku Patriu (direktan offset)) valjda će promijeniti skroman udio vojne industrije u našem ukupnom gospodarstvu.
von Tegetthoff is offline  
Odgovori s citatom
Old 11.01.2009., 15:24   #37
Quote:
von Tegetthoff kaže: Pogledaj post
Zagrebački insitut "Ruđer Bošković" – razne vrste ciljnih i optičkih uređaja

RIZ Odašiljači – senzori za podvodne mine i satni mehanizmi za
Ne znam za ove ostale kako rade, ali znam da Ruđer već godinama nije dobio nikakvu narudžbu, a RIZ više nema ništa u asortimanu što se tiče vojne tehnike. Bio sam na praksi u Ruđeru, a u RIZ-u sam bio na dogovoru za praksu, pa sam se malo raspito.
__________________
Mr. Herbert Garrison: Stanley, gay people, well, gay people are evil. Evil right down to their cold black hearts, which pump not blood like yours and mine, but rather a thick, vomitous oil that oozes through their rotten veins and clots in their pea-sized brains which becomes the cause of their Nazi-esque patterns of violent behavior. Do you understand?
9ak is offline  
Odgovori s citatom
Old 11.01.2009., 15:30   #38
Quote:
von Tegetthoff kaže: Pogledaj post
Hrvatska vojna (namjenska) industrija:
Dobro si fudbal omašio.

Mozes samo mislit kako Ericsson u Zagrebu proizvodi vojnu opremu, pogotovo poljske telefone. U modernom ratovanju to je nezamjenjiv dio tehnike.
PCE koji proizvodi citace za magnetne kartice je također realan oslonac.
Fakultet za elektroniku i racunarstvo ne postoji.
Za RIZ ti je covjek sve rekao, RIZ vise ne radi nista malih snaga sto je u serijskoj proizvodnji (ako govorimo o radiokomunikacijskoj opremi).
O ratnoj brodogradnji sam sve rekao vec tu.
Simulator za MiG-a nema sanse da se izvede bez VTI-ja koji je u Beogradu.

Nego, odakle si samo ovo sabrao?
Monsignor.m is offline  
Odgovori s citatom
Old 11.01.2009., 15:30   #39
Može biti. Ovi podaci su stari nekoliko godina. Čuvam stare novine na tu temu (Nacional, Jutarnji, Večernji, Slobodna itd.).

Kako to misliš da fakultet za elektroniku i računarstvo ne postoji?

SOKO Z.I. – FTD TL-21 (simulator leta za Mig-21)
http://www.soko.hr/index.htm

Zadnje uređivanje von Tegetthoff : 11.01.2009. at 15:42.
von Tegetthoff is offline  
Odgovori s citatom
Old 11.01.2009., 15:33   #40
Quote:
von Tegetthoff kaže: Pogledaj post
Može biti. Ovi podaci su stari nekoliko godina.
Puno stariji, odakle su?
Monsignor.m is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor


Tematski alati
Opcije prikaza

Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 02:56.