Natrag   Forum.hr > Lifestyle > Zdravlje

Zdravlje Najvažnija stvar na svijetu
Podforumi: Žensko zdravlje, Stomatologija i oralna higijena

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 26.04.2009., 16:06   #21
Nije jos nista potvrdjeno u Europi a sumnja se i na jedan slucaj u Izraelu ali nije potvrdjeno.

Bijela kuca ce imati briefing uskoro (danas) vezano za slucajeve u USA

Interesantno je da jedan slucaj obitelji u Kanzasu koji su u karantini nisu nikad bili u Meksiku tj to je ocito human to human ali isto tako zarazeni u USA nisu bas previse 'bolesni'

Interesantno je isto da kao kod pticje gripe koja se obicno dobije ako si u dodiru s peradi, svinjska gripa se RIJETKO prenosi sa svinja na covjeka, tj gotovo nikad !
Ona007 is offline  
Odgovori s citatom
Old 26.04.2009., 16:14   #22
Da, za Tamiflu sam čitala da je ovogodišnji tip gripe u SAD-u bio otporan na taj lijek. Za Relenzu nisam čitala.....
deatwin is offline  
Odgovori s citatom
Old 26.04.2009., 16:33   #23
Quote:
Ona007 kaže: Pogledaj post
Nije jos nista potvrdjeno u Europi a sumnja se i na jedan slucaj u Izraelu ali nije potvrdjeno.

Bijela kuca ce imati briefing uskoro (danas) vezano za slucajeve u USA

Interesantno je da jedan slucaj obitelji u Kanzasu koji su u karantini nisu nikad bili u Meksiku tj to je ocito human to human ali isto tako zarazeni u USA nisu bas previse 'bolesni'

Interesantno je isto da kao kod pticje gripe koja se obicno dobije ako si u dodiru s peradi, svinjska gripa se RIJETKO prenosi sa svinja na covjeka, tj gotovo nikad !
Zapravo, mislim da je tu problem dijagnostike.
Čitao sam nedavno da zapravo jako puno ljudi koji rade po farmama svinja poberu, no samo blagi oblik, pa ostane neprimjećeno.

Koliko sam polovio, sve ovo je izgleda počelo u malom gradu kraj svinjske farme. Od Veljače pa do početka Travnja, tamo je gotovo 60 % ljudi oboljelo od "misteriozne" bolesti slične gripi. Stradalo je troje djece.

Na Novom Zelandu potvrđena kod 10tero studenata. To je, nažalost, jako, jako loše. Mora da je u Mexicu raširenija no što se misli. Također se očito prilično lako prenosi s čovjeka na čovjeka.

Očekujem da će WHO vrlo skoro (Utorak, ako ne i prije), dići uzbunu na 4.
Santana is offline  
Odgovori s citatom
Old 26.04.2009., 16:35   #24
Quote:
Santana kaže: Pogledaj post
Očekujem da će WHO vrlo skoro (Utorak, ako ne i prije), dići uzbunu na 4.
trebali su to vec napraviti, dosta ljudi ih optuzuje da "spavaju"
blabla7 is offline  
Odgovori s citatom
Old 26.04.2009., 16:39   #25
Quote:
blabla7 kaže: Pogledaj post
trebali su to vec napraviti, dosta ljudi ih optuzuje da "spavaju"
Iskreno, mogu se jebat
3 ili 4, ista vražja mater. Vjerovatno ne žele dizati paniku, kao što su je digli oko ptičje. A ionako ništa pametno napraviti ne mogu. Bez obzira na WHO, ionak će se počet zatvarati granice. Samo kaj to nije garancija neširenja.

Problem je i što smo usred recesije i najveće gospodarske krize u stotinjak godina.

Postoje samo dvije mogućnosti s ovim virusom; ili će sam od sebe nestat, ili će opaliti pandemiju. Is that simple.
Santana is offline  
Odgovori s citatom
Old 26.04.2009., 16:49   #26
Ako je počela u Meksiku....a potvrđena je i na Novom Zelandu....ovi u Kanzasu nikakve veze sa Meksikom imali nisu....đaba i zatvaranje granica....
deatwin is offline  
Odgovori s citatom
Old 26.04.2009., 17:01   #27
Quote:
blabla7 kaže: Pogledaj post
The first case was seen in Mexico on April 13. The outbreak coincided with the President Barack Obama’s trip to Mexico City on April 16. Obama was received at Mexico’s anthropology museum in Mexico City by Felipe Solis, a distinguished archeologist who died the following day from symptoms similar to flu, Reforma newspaper reported. The newspaper didn’t confirm if Solis had swine flu or not

obama je za dlaku izbjego
Da, zajebana je to beštija, nije da bira

Nego, još ništa iz Mehika danas. Jako me zanima broj slučajeva i smrtnost.
Inače, pandemija ko pandemija, ni prva ni zadnja, bile su i 1957me i 1967me, jedna i druga puno blaže od Španjolke, sa 2 i 1 mil procijenjenih mrtvih, uglavnom starijih osoba.

Ono što je zabrinjavajuće je da ova iz Mexica očito ima nezgodnu karakteristiku koja se i 1918te pojavljivala, a to je da umiru mladi ljudi.

Dodatno me zanima koja je razlika između SADa i Mexica, s obzirom da Ameri prijavljuju samo blage simptome.
Santana is offline  
Odgovori s citatom
Old 26.04.2009., 17:07   #28
U USA su uglavnom zarazena djeca i to ona koja su bila u Meksiku.

I npr jedan covjek koji je bio u Meksiku, a supruga mu nije bila, a oboje su zarazeni.

Ja jos uvijek mislim da su samo prvozarazeni umrli, tj Meksikanci a drugozarazeni dobijaju slabiji oblik koji je njihovo tijelo u stanju pobjedit.

Nezgodno bi bilo ako bi bilo smrtnih slucajeva van Meksika i ako bi ih bilo puno, inace ne mislim da ima razloga za toliku paniku

Novi Zeland jos nije potvrdio da se radi o H1N1
Ona007 is offline  
Odgovori s citatom
Old 26.04.2009., 17:11   #29
Quote:
Santana kaže: Pogledaj post
Postoje samo dvije mogućnosti s ovim virusom; ili će sam od sebe nestat, ili će opaliti pandemiju. Is that simple.
Ajde.

Sva sreca da svinje ne lete, pa bu to islo sporije. Jel koji musliman umro?


Salu na stranu, mene ovog frka. Jako. Ova epidemija u danasnje vrijeme vrlo lako moze preći u pandemiju.
BTW jel se zna vrijeme inkubacije ovog virusa?
T@nja is offline  
Odgovori s citatom
Old 26.04.2009., 17:16   #30
Quote:
Ona007 kaže: Pogledaj post
U USA su uglavnom zarazena djeca i to ona koja su bila u Meksiku.

I npr jedan covjek koji je bio u Meksiku, a supruga mu nije bila, a oboje su zarazeni.

Ja jos uvijek mislim da su samo prvozarazeni umrli, tj Meksikanci a drugozarazeni dobijaju slabiji oblik koji je njihovo tijelo u stanju pobjedit.

Nezgodno bi bilo ako bi bilo smrtnih slucajeva van Meksika i ako bi ih bilo puno, inace ne mislim da ima razloga za toliku paniku
Ključno je pitanje koliko je stvarno ljudi u Mexicu zaraženo.

81 mrtvih od 1300 je 6.2 %, što je grozomorno. No, vjerovatno je puno veći broj zaraženih s vrlo blagim simptomima, tako da ubija oko 1-2% (recimo).

Ako taj postotak prebacimo na dosad poznate slučajeve van Mexica (cca 30), onda bi do sad trebalo umrijeti 0.1-0.2 ljudi, jel Čak i sa 6 % bi to bilo 1.8, znači, premalo ljudi trenutno imamo van Mexica za bilo kakve zaključke.

Ponavljam, pandemija ko pandemija, '57me i '67me su isto bile, al, ništa strašno, malo gora sezona gripe. Ono kaj kod ove zabrinjava je baš to umiranje mladih. '57mu ne bi ni osjetili, ali nešto slično 1918. bi danas bila totalna katastrofa. A i ta famozna 1918ta je počela vrlo blago, vidi graf smrtnosti po valovima.

http://www.cdc.gov/ncidod/eid/vol12no01/05-0979-G1.htm
Santana is offline  
Odgovori s citatom
Old 26.04.2009., 17:18   #31
Quote:
T@nja kaže: Pogledaj post
Ajde.

Sva sreca da svinje ne lete, pa bu to islo sporije. Jel koji musliman umro?


Salu na stranu, mene ovog frka. Jako. Ova epidemija u danasnje vrijeme vrlo lako moze preći u pandemiju.
BTW jel se zna vrijeme inkubacije ovog virusa?
Svinje ne lete, al lete ljudi Il misliš da su ovi s N. Zelanda plivali iz Mexica?

Inkubacija je navodno 1-2 dana, vrlo brza mrcina.
Santana is offline  
Odgovori s citatom
Old 26.04.2009., 17:23   #32
Quote:
Santana kaže: Pogledaj post
Svinje ne lete, al lete ljudi Il misliš da su ovi s N. Zelanda plivali iz Mexica?
Ma aludirala sam na pticju gripu. Losa mi je fora.

Quote:
Inkubacija je navodno 1-2 dana, vrlo brza mrcina.
1-2 dana????

A jesmo vec spominjali neku teoriju zavjere? Bioterorizam?
Roche, Baxter? Jesu se vec oglasili?
T@nja is offline  
Odgovori s citatom
Old 26.04.2009., 17:30   #33
Quote:
luka lik kaže: Pogledaj post
Pa normalno,ajde koliko ja vjerojatnost da takav virus izbije baš sada?
To je dio procesa smanjivanja broja stanovnika na Zemlji.Ja bi osobno volio da riknem u prvom naletu.Jer sve što dolazi poslije biti će samo gore.
Ma, je.

Tak su smanjivali broj stanovnika redom u 15, 16, 17, 18, 19 stoljeću, Rusi su 1889 bili vrlo aktivni u stvaranju tadašnje pandemije.

Najbolji virus su stvorili Amerikanci 1918te, taj je pobio oko 100 miliona ljudi. Kasniji pokušaji 1957me i 1967me te 1976te nisu bili toliko uspješni, pobili su ukupno samo 5 miliona

Gospodo, gripa je gripa, ne jebe nju ni broj stanovnika, ni laboratoriji, ni krize ni ostala sranja. Pritaji se u divljim pticama i mutira kolko je volja. Tu i tamo poskoči i "ulovi" se na ljudima, i onda eto nama pandemije, jer naš imuno sustav nema pojma što ga snađe, pa se pol planete zarazi unutar 6 mjeseci. I kad se imuno sustav navikne, vrak opet mutira lagano, čisto dovoljno da nas svake godine jebe sezonska gripa.
Santana is offline  
Odgovori s citatom
Old 26.04.2009., 17:32   #34
Ma kakve gluposti za zavjerama, pandemije su prirodne pojave koje se ponavljaju periodicno i u razlicitim oblicima smrtnosti.

A da je to nesto stvoreno u laboratoriju taj laboratorij ili bilo koji drugi morao bi bit u suradnji s pticama i svinjama tj nemoguce je znanstveno predvidjeti kako ce se virus razvijati i ponasati kad npr prelazi s ptica na sisavce ili sa sisavaca natrag na ptice.
Ona007 is offline  
Odgovori s citatom
Old 26.04.2009., 17:32   #35
Quote:
T@nja kaže: Pogledaj post
Ma aludirala sam na pticju gripu. Losa mi je fora.


1-2 dana????

A jesmo vec spominjali neku teoriju zavjere? Bioterorizam?
Roche, Baxter? Jesu se vec oglasili?
Kratki rok inkubacije je zapravo pozitivan. Bolje da ih sruši odma u krevet, nego da bauljaju okolo i kašlju

Teorija zavjere nikad ne manjka Negdje sam čitao da je i 1918te išla neka teorija zavjere.
Santana is offline  
Odgovori s citatom
Old 26.04.2009., 17:36   #36
Quote:
Santana kaže: Pogledaj post
Španjolska je napala u tri odvojena vala, od kojih je prvi bio DALEKO najslabiji. Drugi je bio razoran.



Jedina dobra vijest s slabim prvim valom je kupovanje vremena za izradu cjepiva (ako ćemo uzorak iz 1918 pratiti, onda se dobiva nekih pola godine). Toplo se nadam da su podigli proizvodne kapacitete.
što se tiče Španjolke mnogi ljudi ne znaju da je smrtnost bila "tek" oko 5% što je u medicinskom i društvenom smislu katastrofalno, ali drastično drugačije od onog što misli prosječan čitatelj medijskih žutih i napumpanih tekstova - da su umirali gotovo svi.

pritom, uz samo cjepivo, činjenica je da je opće zdravstveno stanje stanovništva danas, kao i dostpunost lijekova, neizmjerno bolja nego 1918/19, kada je svijet izlazio iz dugog rata, kada su harali tifusi, kolere, u dobrom dijelu Europe (da ne govorimo o Aziji, Africi, Juznoj Americi...) i veliko siromastvo i neishranjenost...nije bilo niti antibiotika niti antipiretika na današnjoj razini, itd...

i kao što si i sam kasnije spomenuo - sve vjerojatnija pretpostavka da je broj oboljelih u Meksiku daleko veći je zapravo - dobra vijest. jer to onda više nije 81 umrli na tisuću oboljelih, već na, ajmo reć, 10.000.
KLCCLK is offline  
Odgovori s citatom
Old 26.04.2009., 17:43   #37
Malo me gdja Jadranka smirila sad kad sam procitala izjavu:
"Ministarstvo zdravstva i socijalne skrbi prati situaciju oko svinjske gripe i pravodobno će reagirati, ako to bude potrebno, no dodala je da, po informacijama kojima raspolaže, nema potrebe za reakcijom Ministarstva."

T@nja is offline  
Odgovori s citatom
Old 26.04.2009., 17:44   #38
Quote:
KLCCLK kaže: Pogledaj post
što se tiče Španjolke mnogi ljudi ne znaju da je smrtnost bila "tek" oko 5% što je u medicinskom i društvenom smislu katastrofalno, ali drastično drugačije od onog što misli prosječan čitatelj medijskih žutih i napumpanih tekstova - da su umirali gotovo svi.

pritom, uz samo cjepivo, činjenica je da je opće zdravstveno stanje stanovništva danas, kao i dostpunost lijekova, neizmjerno bolja nego 1918/19, kada je svijet izlazio iz dugog rata, kada su harali tifusi, kolere, nije bilo niti antibiotika niti antipiretika na današnjoj razini, itd...

i kao što si i sam kasnije spomenuo - sve vjerojatnija pretpostavka da je broj oboljelih u Meksiku daleko veći je zapravo - dobra vijest. jer to onda više nije 81 umrli na tisuću oboljelih, već na, ajmo reć, 10.000.
"Samo" 5 % je pobilo 100 miliona ljudi
Problem je što su ti virusi toliko novi za naš imuno sustav, da se razboli ravno 50 % planete unutar par mjeseci.

Pola od 7 miljardi je 3.5 miljarde. 5 % od 3.5 miljardi je 175 miliona ljudi.

Antibiotike zaboravi. Dio ljudi umre od sekundarne bakterijske pneumonije, no u principu umiru unutar dan-dva od dolaska u bolnicu, prije no antibiotici počnu djelovati. Veći dio ljudi umre gušeći se u vlastitoj krvi i bijelim krvnim zrcnima, ne stigne ih bakterija niti dohvatiti.

Da danas krene isti soj ko 1918te, bez obzira na antibiotike, antipiretike, uhranjenost ili pothranjenost, stradalo bi između 200 i 500 miliona ljudi. Unutar godine dana. Zato i je zastrašujuća, osim cjepiva rješenja za nju nema.

Problem sa cjepivom je prije tri godine bio nedovoljna mogućnost proizvodnje. Nadam se da su ponešto po tom pitanju napravili u međuvremenu.
Santana is offline  
Odgovori s citatom
Old 26.04.2009., 17:45   #39
Quote:
T@nja kaže: Pogledaj post
Malo me gdja Jadranka smirila sad kad sam procitala izjavu:
"Ministarstvo zdravstva i socijalne skrbi prati situaciju oko svinjske gripe i pravodobno će reagirati, ako to bude potrebno, no dodala je da, po informacijama kojima raspolaže, nema potrebe za reakcijom Ministarstva."


Srećom, ptičja nas je natjerala da napravimo Nacionalni plan u slučaju pandemije

Nadam se da nisu samo plan napravili, već i ponešto poradili na njemu.
Santana is offline  
Odgovori s citatom
Old 26.04.2009., 17:46   #40
Quote:
KLCCLK kaže: Pogledaj post
što se tiče Španjolke mnogi ljudi ne znaju da je smrtnost bila "tek" oko 5% što je u medicinskom i društvenom smislu katastrofalno, ali drastično drugačije od onog što misli prosječan čitatelj medijskih žutih i napumpanih tekstova - da su umirali gotovo svi.
Da, ali moramo uzeti u obzir da je to bilo doba kad se bas tak nije putovalo, da ne velim letilo svijetom.
T@nja is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor


Tematski alati
Opcije prikaza

Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 00:54.