Natrag   Forum.hr > Lifestyle > Zdravlje

Zdravlje Najvažnija stvar na svijetu
Podforumi: Žensko zdravlje, Stomatologija i oralna higijena

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 31.03.2005., 21:50   #81
MacGregor, rado bih ti se javila na pvt, kad bih znala kako!

Ja sam ovdje nova, jos se ne snalazim dobro. Ili mi daj neki putokaz, kako da ti posaljem poruku na pvt, ili mi napisi sam...

Joj, ovaj me uplasi s operacijom polipa... tesko meni!

Pozdrav!...
__________________
Kad bismo se potrudili da budemo onakvi kakvi bi trebalo da jesmo, manje bi nas stajalo truda da se predstavljamo drugacijima nego sto jesmo (La Rochefoucauld)
Jedna Tanja is offline  
Odgovori s citatom
Old 31.03.2005., 21:52   #82
Musatom, imas li objasnjenje zasto ja ne mogu ispirati nos nicim, jer cim mi voda udje duboko u nos, pocinje neprijatan bol "negdje tamo iza" (sinusi?)?!
__________________
Kad bismo se potrudili da budemo onakvi kakvi bi trebalo da jesmo, manje bi nas stajalo truda da se predstavljamo drugacijima nego sto jesmo (La Rochefoucauld)
Jedna Tanja is offline  
Odgovori s citatom
Old 01.04.2005., 14:44   #83
Quote:
Jedna Tanja kaže:
Musatom, imas li objasnjenje zasto ja ne mogu ispirati nos nicim, jer cim mi voda udje duboko u nos, pocinje neprijatan bol "negdje tamo iza" (sinusi?)?!
Kako misliš "voda uđe duboko u nos" ?
Imaš Operil ili sl tekučine u raspršivaču i to bi trebalo privremeno pročistit nosnice.

"Tamo iza" su sinusi ako je u području između nosa i očiju ili iznad obrva.

Operacija polipa ti se sada radi sa sondom i vani si 5 dana poslije zahvata, malo je neugodno tih 5 dana sa tamponima u nosu ali kasnije si preporođen

A privatnu poruku nekom šalješ tako da stisneš tipku sa natpisom PM ispod potpisa osobe kojoj želiš poslat
__________________
Biti jednostavan je umjetnost (by Shipka)
Musatom is offline  
Odgovori s citatom
Old 01.04.2005., 16:28   #84
Da, MacGregor - daj to javno. Takve tajanstvenosti su besmislene. Takve stvari zanimaju ljude, a kad ti to tako tajis, ispada da je u pitanju neki "čiribu-čiriba".
MaxB is offline  
Odgovori s citatom
Old 01.04.2005., 20:17   #85
Stanice imunološkog sustava ovise o nutrijentima koje unosimo

ok, u pravu si, ovdje sam naišao na otpor nekih koji ne priznaju ništa osim lijekova (iako u njima ti ljekovi ne pomažu) a za početak ću vam c/p jedan tekst kako bi postavili temelje (i da bi potaknuli temu) za razgovor:

Prehrana utječe na razvoj imunološkog sustava već od razvoja fetusa. Proteini, esencijalne masne kiseline, vitamini, minerali i antioksidansi ključni su za održavanje zdravog imunološkog sustava.

Deficit visokokvalitetnih prehrambenih proteina smanjuje sposobnost organizma da stvara antitijela, važne komponente obrambenog mehanizma, te može uzrokovati "nepovratnu štetu" za zdravlje. Dokazano je da imunološki sustav može biti značajno ugrožen već pri 25 postotnoj redukciji unosa proteina. Primjerice, aminokiseline glutanim i arginin nutritivna su terapija pre-operativnih bolesnika jer imaju sposobnost stimulacije imunološkog sustava.

Važno je napomenuti, međutim, da ne igra samo deficit proteina ulogu u odražavanju zdravog imunološkog sustava. Omjer aminoskiselina također može imati utjecaj. Stoga, prehrana koja potiče zdravlje imunološkog sustava mora osigurati visokokvalitetne, kompletne, proteine, primjerice, one koje nalazimo u jajima, ribi, školjkama, divljači. Riba, osim što je dobar izvor visokokvalitetnih proteina, osigurava i organizmu neophodne, esencijalne masne kiseline - omega-3 kiselina. Prehrana siromašna ovim kiselinama veže se uz kronične upalne te različite autoimune bolesti. Ostali dobri izvori omega - 3 kiselina su laneno sjeme, orasi i zeleno lisnato povrće.

Povrće i žitarice također mogu biti odličan izvor imunostimulirajućih aminokiselina, i u kombinaciji s ostalim izvorima proteina pružaju adekvatnu zaštitu imunološkom sustavu.

Mnogi enzimi u stanicama imunološkog sustava zahtijevaju prisutnost mikronutrijenata da bi postigli svoje optimalno djelovanje. Tako se za pravilan rad našeg obrambenog mehanizma neophodnim smatra prisutnost cinka, željeza, bakra, selena, vitamina A, B6, C i E. Većina ovih nutrijenata nalazi se u voću, povrću, cjelovitim žitaricama, orašastim plodovima i sjemenkama.

Stanice imunosnog sustava posebno su osjetljive na oksidativna oštećenja te zahtijevaju adekvatan unos antioksidansa, primjerice vitamina C, E, karotenioda, flavonoida te selena, koji su komponente antioksidativnih enzimskih sustava. Ravnoteža oksidansi/antioksidansi je potrebna za normalno funkcioniranje imunološkog sustava, kao i za održavanje integriteta stanične membrane, proteina, DNA te za normalnu ekspresiju gena. Izvanredan izvor antioksidansa su obojeno voće i povrće, primjerice jagode, borovnice, crni ribiz, mrkve, rajčice...
MacGregor is offline  
Odgovori s citatom
Old 01.04.2005., 20:25   #86
c/p

Ukoliko obratimo pažnju na hranu koju jedemo i osiguramo imunološkom sustavu potrebno 'oružje', naš organizam ostat će zona zatvorena za 'neprijeteljsko djelovanje' patogenih čestica.

Od dana kada smo rođeni, naš je organizam izložen stalnim 'napadima' bakterija, virusa i ostalih patogenih čestica. Bez adekvatne zaštite, svatko od nas vrlo brzo bi podlegao različitim bolestima. Bitku s različitim patogenima za nas vodi dobro organizirani obrambeni mehanizam koji u zajedničkom imenu - imunološki sustav, i u zajedničkom cilju - zaštita organizma, objedinjuje različite stanice i molekule.

Imunološki sustav je izuzetno dobro prilagodljiv obrambeni entitet koji se sastoji od mnoštva stanica i molekula sposobnih za prepoznavanje i eliminiranje različitih stranih tijela.
MacGregor is offline  
Odgovori s citatom
Old 01.04.2005., 20:30   #87
Ja sam cijeli život bila teški alergičar, ali su mi se prošle godine simptomi drastično smanjili, ambroziju praktički nisam niti osjetila dok sam godinu dana ranije imala grozne probleme, čak i napade astme. Ne mogu to povezati sa prehranom, ali mogu sa određenim promjenama na psihičkom planu. Napravila sam neke drastične korake u svom privatnom životu.
lahor is offline  
Odgovori s citatom
Old 01.04.2005., 21:10   #88
sada ću to probat objasnit SVOJIM RIJEČIMA, probat ću to puno pojednostavit i za početak ću se osvrnuti na ovaj zadnji odlomak:

"Imunološki sustav je izuzetno dobro prilagodljiv obrambeni entitet koji se sastoji od mnoštva stanica i molekula sposobnih za prepoznavanje i eliminiranje različitih stranih tijela."

problem alergija je upravo u imunološkom sustavu, što znači da NEGDJE nešto fali u organizmu a to je teško ili gotovo nemoguće ustanoviti, možda neki vitamin, neki mineral, neki enzim ili neka molekula (never know) .. to još nije moguće precizno ustanoviti, a tamo gdje se neke stvari i uspiju locirati jako je teško ispraviti taj nedostatak jer se neki nedostatak jedino može ispraviti ako je unos "onoga što fali" došlo u kombinaciji sa "nečim drugim" i na taj način stvorilo potreban efekt tj. učinak koji nam je ustvari potreban ...

navest ću jedan primjer (možda nije najbolji ali je lakše shvatljiv)
primjer za to je recimo nedostatak željeza u krvi, možemo gutat tablete za željezo ali je teško promjenit krvnu sliku (to sam iskušao i na sebi) ..
činjenica je da se krv obnavlja svakih 90 dana i da materijal za obnovu crpi iz hrane koju jedemo, i naravno da ako u toj hrani nema onoga što je najpotrebnije da će ta obnova izostati tj. neće biti tako kvalitetna kao što bi trebala ...

nutricionisti istražuju već 25 godina biljke, hranu i učinak hrane na ljudski organizam, i sva nova saznanja su okrenuta u tom smjeru, hranom do zdravlja ... ali kakvom ?

sigurno ne onom koju kupujemo u trgovinama jer je ta hrana jako osiromašena načinom proizvodnje (indistrijska proizv.), brzim sazrijevanjem (voće i povrće), konzerviranjem, transportom, ...itd ... i onda se pitamo kakvu hranu onda jesti ? ..


naša prehrana je uglavnom naša odluka tj. na neke stvari možemo obratiti pažnju ali nikako ne možemo 100% i zato je vrlo nužan dodatak prehrani kroz nutricionističke proizvode biljnog porijekla (a ne farmaceutske - razlika je drastična), vitamine, minerale, biljna vlakna .. itd.
imam nekoliko primjera mojih prijateljica koje su JAKO pazile na prehranu, puno znaju o prehrani i nisu vjerovale kada i nakon svega toga nisu imale savršene rezultate, kažem savršene jer iako su bile super izgleda i forme jedna je ipak bila anemična, druga je bila alergična na ambroziju, treća na bademe i orahe ... itd. ... znači ipak je negdje nešto falilo ...

na kraju se pitamo tko uopće zna što nam fali ?
možda na to nemamo odgovor ali se dosta zna što sve bi trebali unijeti u organizam da bi ostali zdravi ... a tko danas može znati što se sve nalazi u hrani koju jedemo ? .. koliko ima i kojih vitamina u salati koju pojedemo za ručak, koliko i kakvih proteina, ugljikohidrata itd. ... jer ne možemo taj naš ručak odnijeti u laboratorij da nam to provjere i izračunaju ...

ono što zaista ne treba prepustiti slučaju je upravo to, što i koliko hranjivih tvari unašamo u sebe, jer sada konačno možemo sami donositi odluku o tome, sami možemo donositi odluku o tome koliko želimo uložiti u svoje zdravlje .. ali tko će nas o tome poučiti ? ..

treba shvatiti i činjenicu da je farmaceutska industrija (i znanstvenici koji rade u njoj) okrenuta u istraživanje lijekova tj. OTKLANJANJU SIMPTOMA ali ne i uzroka, i ako je uzrok u hrani onda je i rješenje u hrani ..

svijest ljudi se sve više budi pojavom wellnessa i svi se više ne zadovoljavaju znanjem i savjetima koji dobijamo samo od liječnika jer je isto tako činjenica da se liječnici ne bave prehranom i zdravljem nego lijekovima i bolestima ..

sve to možda ni ja ne bi shvatio da se ne krećem u krugu ljudi koji su svoje probleme rješili sa nutricionističkim biljnim proizvodima, koji su svoje višegodišnje kronične smetnje rješili za par mjeseci ZAUVIJEK i kada sve to posložimo, logika je vrlo prihvatljiva ... i iako medicina tvrdi da je astma neizlječiva i da za astmu nije još pronađen lijek istovremeno se ljudi rješavaju tih problema bez lijekova, sa prehranom, i to su ČINJENICE .. isto tako i za razno-razne alergije, i mnoge druge zdravstvene probleme .. jer sjetite se s početka .. ako tijelu date sve ono što mu je potrebno ono će samo stvoriti najbolju kombinaciju da se zaštiti i problemi će nestati (na sveopće "čuđenje") ..

tko malo više prati tj. čita knjige o prehrani (istočne folozofije) može vrlo logično povezati sve ovo u jednu cjelinu ..
MacGregor is offline  
Odgovori s citatom
Old 01.04.2005., 21:21   #89
Quote:
lahor kaže:
Ja sam cijeli život bila teški alergičar, ali su mi se prošle godine simptomi drastično smanjili, ambroziju praktički nisam niti osjetila dok sam godinu dana ranije imala grozne probleme, čak i napade astme. Ne mogu to povezati sa prehranom, ali mogu sa određenim promjenama na psihičkom planu. Napravila sam neke drastične korake u svom privatnom životu.
imunološki sustav nije određen SAMO prehranom, nego načinom života kao takvim, ali upravo taj naš način života uvjetuje kakva nam je prehrana, mnogi ljudi idu linijom manjeg otpora, loše se hranimo i dok nešto ne zaboli ne razmišljamo o tome, a upravo većina problema koji nam se talože u nama NE BOLE ali nam bitno otežavaju život ..

ponekad se s godinama tijelo uspijeva ojačati i imuno sustav se može popraviti tako da i problemi samim tim znaju nestati, neki ostaju u nama i pojavljuju se samo povremeno, a vjeruj mi da sve to ima velike veze sa prehranom ..

to zaista najbolje mogu posvjedočiti ljudi koji su to osjetili na svojoj koži i koji su se nakon mnogih pokušaja i uzimanja kojekakvih lijekova nakon promjene razmišljanja i odluke o staničnoj prehrani jednostavno uvjerili i oduševili (iako je nekima to bilo nemoguće zamisliti) ..

"ako doktori ne postanu stručnjaci za prehranu, onda će stručnjaci za prehranu postati novi doktori"
MacGregor is offline  
Odgovori s citatom
Old 01.04.2005., 22:11   #90
OK, sve to mi je bilo poznato i od prije, do 5 mjeseca prošle godine nisam bio u bolnici, ozbiljnije bolestan ni išta sl. Valjda bi se alergije nekako manifestirale i ranije.

Prehranu nisam mijenjao i život mi nije stresan nimalo, dapače

Ovo je počelo kao prehlada, doktori "nisu mogli specifirat šta mi je" preko ljeta su svi simptomi nestali i onda opet počeli krajem osmog kad sam se vratio u Zg, da bi u 10 mj nabrojali astmu, bronhitis i polipe sve kao alergijsku reakciju na trave i korove (opet ne specifiravši koje).

Nakon zadnjeg pregleda kod ORL piše: "klinički srednje izražen hiperreaktivni rinitis sa viskoznim sekretom i hiperemijom" kod pulmologa sve normalno, uredna spirometrija i normalan šum pluča.

Iz sveg tog tvog navedenog shvatih jedino da bi mogao otić kod nekog travara na pregled il nešto sl.
__________________
Biti jednostavan je umjetnost (by Shipka)
Musatom is offline  
Odgovori s citatom
Old 01.04.2005., 22:18   #91
Quote:
Musatom kaže:
OK, sve to mi je bilo poznato i od prije, do 5 mjeseca prošle godine nisam bio u bolnici, ozbiljnije bolestan ni išta sl. Valjda bi se alergije nekako manifestirale i ranije.
do alergijske reakcije na bilo koji alergen može doći postepeno, a može nastupiti naglo i odjednom, u bilo koje životno doba.

Quote:
lahor kaže:
Ja sam cijeli život bila teški alergičar, ali su mi se prošle godine simptomi drastično smanjili, ambroziju praktički nisam niti osjetila dok sam godinu dana ranije imala grozne probleme, čak i napade astme. Ne mogu to povezati sa prehranom, ali mogu sa određenim promjenama na psihičkom planu. Napravila sam neke drastične korake u svom privatnom životu[/B]
osim promjena koje su dovele do smanjenja alergijskih reakcija, koje si poduzela, činjenica je da je prošla godina pogodovala svima s inhalatornim alergijskim reakcijama zbog vremenskih prilika koje su bile relativno povoljne. nije da te strašim, ali kod velikog broja alergičara i asmatičara, prošla godina je bila blaga
magriz is offline  
Odgovori s citatom
Old 02.04.2005., 02:19   #92
Lahor, ja te podrzavam! Jeste bitna prehrana, ali ima mnogo drugih faktora... Prije svega ono sto nam daje osjecaj srece (sta god to bilo)! Znam po sebi da tada 90% mojih zdravstvenih problema nestaje kao rukom odneseno... I to su neke opstepoznate stvari, da ne duzim!...
__________________
Kad bismo se potrudili da budemo onakvi kakvi bi trebalo da jesmo, manje bi nas stajalo truda da se predstavljamo drugacijima nego sto jesmo (La Rochefoucauld)
Jedna Tanja is offline  
Odgovori s citatom
Old 02.04.2005., 02:27   #93
"Iz sveg tog tvog navedenog shvatih jedino da bi mogao otić kod nekog travara na pregled il nešto sl."

ne kažem da ti neki travar nemre pomoć, al više povjerenja imam u nutricioniste jer sam se i osobno uvjerio u učinkovitost "stanične prehrane" ..

"Jeste bitna prehrana, ali ima mnogo drugih faktora... Prije svega ono sto nam daje osjecaj srece (sta god to bilo)! Znam po sebi da tada 90% mojih zdravstvenih problema nestaje kao rukom odneseno"

ja vam svima od srca želim da vas "osjećaj sreće" izliječi od alergija .. ali ako to ne uspije uvijek mi se možete obratiti ..
__________________
Alba Gu Brath !!!
MacGregor is offline  
Odgovori s citatom
Old 02.04.2005., 02:42   #94
Niko ne nipodastava nutricionizam. Tim prije sto se osjecaj srece ne moze bas uvijek naruciti.
Samo, ne znam koliko mi treba biti dubok dzep za taj surogat srece?!

__________________
Kad bismo se potrudili da budemo onakvi kakvi bi trebalo da jesmo, manje bi nas stajalo truda da se predstavljamo drugacijima nego sto jesmo (La Rochefoucauld)
Jedna Tanja is offline  
Odgovori s citatom
Old 02.04.2005., 02:56   #95
Quote:
Jedna Tanja kaže:
Niko ne nipodastava nutricionizam. Tim prije sto se osjecaj srece ne moze bas uvijek naruciti.
Samo, ne znam koliko mi treba biti dubok dzep za taj surogat srece?!

veli se "kolko para tolko glazbe" ali činjenica je da novac može kupiti vrijeme (više proizvoda - manje traje program) ...
__________________
Alba Gu Brath !!!
MacGregor is offline  
Odgovori s citatom
Old 02.04.2005., 14:34   #96
Ja vas molim da se uzdrzite od reklama (za sada), barem dok ne dijagnostikujem sta mi je...

Zato i jesam postavila pitanje ima li neko sa slicnim problemima ili neko kome je vec dijagnostikovana alergija!?

Od zvanicne medicine tesko da ima neke koristi, to i ja znam...

Moje sljedece pitanje za "sapatnike": moze li se kod alergija pojavljivati temperatura (recimo 37.1)?

Hvala.
__________________
Kad bismo se potrudili da budemo onakvi kakvi bi trebalo da jesmo, manje bi nas stajalo truda da se predstavljamo drugacijima nego sto jesmo (La Rochefoucauld)
Jedna Tanja is offline  
Odgovori s citatom
Old 02.04.2005., 15:08   #97
Alegrija

Alergija predstavlja promjenu osjetljivosti organizma na vanjske utjecaje stranih tvari (alergena) i komponente vlastitih tkiva. Kao posljedica djelovanja alergena, koji predstavljaju antigene, i antitijela ili senzibilirane ćelije, nastaje alergijska reakcija. U ovoj reakciji učestvuju imunoglobini, ćelije krvi, cirkulirajući imunokompleksi, biološki aktivne tvari.

Posljednjih godina se povećao broj ne samo alergijskih reakcija, već i teških stanja koja zahvataju disajne organe, kožne omotače i sluzokožu, zglobove, limfne sustave itd.

U današnje vrijeme čitav niz ljekara je sklon da prepiše veliki broj medikamenata za upotrebu koji pripadaju različitim farmakološko-terapijskim grupama, a u cilju liječenja jednog oboljenja ili grupe bolesti kod konkretnog pacijenta.

Koprivnjača-je kožna alergijska reakcija ima izgled osipa. Obično nastaje kao posljedica kontakta sa alergentima koji su zastupljeni u hrani, lijekovima, zraku koji udišemo ili odjeći. Koprivnjača je najčešće simptom alergije na ljekarske preparate.

Kvinekov edem (otok) je obično jedan obliko manifestiranja alergije na ljekaske preparate. To je teška reakcija krvnih sudova, koji se razlikuje od koprivnjače.

Alergija na prehrambene proizvode predstavlja alergijsku reakciju na djelovanje prehrambenih alergenata.

Alergija je polen. To su oboljenja koja nastaju kao rezultatalergije na polen biljke. U njih se ubrajaju: polenska groznica, konjuktivitis, rinitis itd.Oboljenja nastaju u slučaju maksimalne koncentracije polena u zraku.
J-C is offline  
Odgovori s citatom
Old 02.04.2005., 15:51   #98
Zao mi je sto cu te razocarati, ali ja ovo vec znam. Opsta mjesta, koja cujem i od ljekara... Medjutim, neke finese mozes saznati samo kada cujes iskustva (sto veceg broja) ljudi koji su patili od te bolesti. Onda saznas i ono sto nigdje u knjigama ne pise.

Znam iz iskustva sa jednom drugom (nedovoljno ispitanom) bolescu...

__________________
Kad bismo se potrudili da budemo onakvi kakvi bi trebalo da jesmo, manje bi nas stajalo truda da se predstavljamo drugacijima nego sto jesmo (La Rochefoucauld)
Jedna Tanja is offline  
Odgovori s citatom
Old 02.04.2005., 18:31   #99
Quote:
Jedna Tanja kaže:
Samo, ne znam koliko mi treba biti dubok dzep za taj surogat srece?! .....Ja vas molim da se uzdrzite od reklama (za sada), barem dok ne dijagnostikujem sta mi je...

nitko ništa ne reklamira, samo sam odgovorio na tvoje pitanje, samo od zraka nema ozdravljenja .. (valjda) ..
__________________
Alba Gu Brath !!!
MacGregor is offline  
Odgovori s citatom
Old 02.04.2005., 20:21   #100
Quote:
Jedna Tanja kaže:
Zao mi je sto cu te razocarati, ali ja ovo vec znam. Opsta mjesta, koja cujem i od ljekara... Medjutim, neke finese mozes saznati samo kada cujes iskustva (sto veceg broja) ljudi koji su patili od te bolesti. Onda saznas i ono sto nigdje u knjigama ne pise.
imam problema s alergijom već 7-8 godina. hvata me od početka cvatnje (treći mjesec) do kraja ambrozije (kasna jesen). ako idem planinarit ili negdje u prirodu, preferiram da je dan prije padala kiša, pa se pelud slegla (ako nije, patim ). kad je najgore, ne nosim leće, jer me žuljaju,
izbjegavam mlijeko i mliječne proizvode, čokoladu, jer pojačavaju simptome (dodatno zgušnjavaju ionako gust sekret pa otežavaju disanje)
trudim se što manje koristiti antihistaminike (samo kad je stvarno gusto), a kortikosteroidne sprejeve za nos (koje naši doktori opće prakse obožavaju) nikako! koristim aqua maris za vlaženje nosne sluznice i super mi je. povremeno koristim kapljice za oči, i nos, a obavezno uzimam dodatno kalcij i B-kompleks. zadnje dvije godine su mi simptomi blaži, pa ...

magriz is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor


Tematski alati
Opcije prikaza

Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 00:13.