Natrag   Forum.hr > Društvo > Psihologija

Psihologija Vodič kroz um i ponašanje za entuzijaste. Podforum: Psihokauč

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 11.04.2012., 20:26   #61
Quote:
indian kaže: Pogledaj post
ja sam i ovo odavno okrenula, odnosno desna tipka na mišu mi je ona koja je glavna.

naime, priroda mog posla zahtijeva više rad s mišem nego tipkovnicom, recimo da klikam satima s mišem na poslu, i dok su mi tipke bile naštimane za dešnjake zglob ruke bio mi je u zakrivljenom položaju (ruka u zglobu ne stoji ravno, već pod nekim kutem) i s vremenom su mi je počeli javljati bolovi u tom zglobu.

nakon što sam okrenula tipke, sve je u vrlo brzom roku prošlo.
a za čaš se naučiš na to da je desna tipka glavna, i puno je elegantnije radit. probaj

Domišljato. Dok sam bio mlađi provodio sam velike količine vremena na kompu i isto sam imao bolove u zglobu, al nikako se nisam mogo naviknuti na inverse tipke. Čak i kada sam slomio desnu ruku i miš prebacio za lijevake, miš sam ostavio da radi na principu za dešnjake (desna tipka u dešnjak mode-u bila mi je lijeva tipka u lijevak mode-u). Bolova sam se riješio tako što sam se, u velikoj mjeri, ostavio kompa.


Quote:
indian kaže: Pogledaj post
obzirom da da inače imam problema s tvojim postovima, jesam dobro shvatila: ti sam sebe hvališ, ovo su komplimenti samome sebi?

Ne bih bio tako pretenciozan. Osvrćem se i razmatram "deksteritet" kao značajan čimbenik u formiranju određenih struktura ličnosti, poprilično oprečnih i problematičnih u mom slučaju.

Zanimljiva mi je ta biološka oprečnost koja se može manifestirati i na psihološkom planu.

No, dosta o meni, pričajmo malo o mom (insert whatever you like)....
__________________
In order to grow you must betray their expectations.

Zadnje uređivanje fauxpersona : 11.04.2012. at 20:31.
fauxpersona is offline  
Odgovori s citatom
Old 15.04.2012., 12:35   #62
natezanje miša se može naučiti i "slabom rukom", relativno lako. dva tjedna recimo. i onda nema brige oko karpalnog tunela, samo mijenjaš kako koji dan hoćeš.
zmay is offline  
Odgovori s citatom
Old 15.04.2012., 12:41   #63
Od rođenja se služim lijevom rukom na svim područjima , ali su me vremenom učili da se koristim desnom u pisanju.
I tako sam vremenom počela koristiti desnu ruku u pisanju, dok je lijeva i dalje za sve ostalo.. od najsloženijih operacija do najjednostavnijih.

Možda taj dualitet stvara raskorak u mojoj glavi.
Eli_jana is offline  
Odgovori s citatom
Old 17.04.2012., 01:48   #64
Meni se vrti na obje strane xD hahahahah

A inace sam ljevak.. Sve radim lijevom rukom
__________________
Wherever you look, there's something to be seen.]
WolfWoman is offline  
Odgovori s citatom
Old 18.04.2012., 16:06   #65
kad sam bila jako mala i počinjala pisati, pisala sam lijevom rukom i to naopačke, mislim, s desna na lijevo. moja mama je mislila da crtam črčke i nije obraćala pažnju, a onda je vidjela da su to slova, stavila u špigl i pisalo je - novi krampus ide u vrtić bla bla. uglavnom, pišem i jedem lijevom, sportove igram desnom, bez ikakvih prisila roditelja ili učitelja. npr. kod škara i alata se teško mogu odlučiti u koju ruku da ih uzmem. sms na mobitelu uglavnom pišem desnom, ali ponekad počnem i lijevom, bez nekakve razlike (jednom se netko začudio da kako to da pišem sms lijevom rukom). uvijek mi je išla matematika, ali posao mi je vezan uz pisanje.

ovo moram podijeliti s nekim tko je to prošao - znam da me uvijek živciralo u osnovnoj školi dok smo imali nalivpero da mi je bilježnica uvijek bila zamuljana jer sam rukom prelazila preko onog kaj sam napisala. kasnije, osuvremenjavanjem kemijskih olovaka toga je bilo sve manje,a odumiranjem pisanja po papiru, danas nemam tih problema (rijetko)

a ova ženska se malo vrti simo, malo tamo. na nju sam već sto puta naišla, dosadna je više
__________________
misli su mi čisti spleen
novi.krampus is offline  
Odgovori s citatom
Old 19.04.2012., 07:52   #66
joj, da...nalivpero
dobro si me sjetila...

ja sam obožavao nalivpero, pisao sam s njim još i u srednjoj (inače sam malo stariji ), ali taj problem s packanjem, da....
danas fakat skoro ništa ne pišem(o) pogotovo ne domaće zadaće i zhadaćnice pa je lakše...
__________________
Bottom/top is the place where you change your mind only to find you were right before.
shef Sale is offline  
Odgovori s citatom
Old 22.04.2012., 17:55   #67
Ja pišem s lijevom, ali većinu drugih stvari radim desnom. Moj je problem što ne znam koja mi je lijeva a koja desna strana, od djetinjstva se ne mogu usredotočiti,moram dugo razmišljati, pa sam čak u autoškoli vezala crvenu vrpcu na lijevu ruku da znam gdje je lijevo... Jel ima ko još takav problem?
MA LE NA is offline  
Odgovori s citatom
Old 01.05.2012., 08:17   #68
uuuuu, dobra je! koja figura

inače je fejk, jer je očito da mijenja smjer rotacije....

i da pišem lijevom rukom, ljevak u sportu, varim sa lijevom rukom...., a škare, nož, šrafcingeri... desna ruka
__________________
...bum te jeknul...
Nikica Veliki is offline  
Odgovori s citatom
Old 03.05.2012., 01:13   #69
Od prijateljice mama je tzv. priučeni ljevak. Mislim da piše desnom rukom, ali npr. pegla i još hrpu drugih stvari radi lijevom.
Međutim, zbog toga ima problema s koordinacijom, pa nikad nije mogla naučiti voziti auto.
__________________
štraco retajska šupjaćo najružnija redikulice na modi retaju neodgojiti lajavi peškarušo bracero sa ružnin sisaman. (c) manitusha @forum.hr
Herp is offline  
Odgovori s citatom
Old 03.05.2012., 09:01   #70
Ženska se vrti u smjeru kazaljke, nema šanse da ju natjeram drukčije.
Inače pišem lijevom, miša desnom držim (prvenstveno jer mi je dosadilo prebacivati ga svaki put na lijevo), udaram loptu lijevom nogom (ali obje noge kao da su drvene). Vilicu u lijevoj, nož u desnoj, dakle kao dešnjak (to je jedina stvar za koju znam da su me tako učili, možda mi zato lijevi lakat strši u zrak dok režem), ali kruh režem lijevom. Također, gitaru mi je prirodno držati kao dešnjak, znači vrat u lijevoj, trzanje desnom (makar ju ne znam svirati).
Sve u svemu ljevak s nekim varijacijama, ali desna ruka mi je nekako jača, mirnija, spretnija...

Slažem se s kolegom Marijanom da neke osobine zavise i o spolu, a ne samo o aktivnosti lijeve ili desne moždane hemisfere
ChooseMe is offline  
Odgovori s citatom
Old 04.05.2012., 08:32   #71
Quote:
Herp kaže: Pogledaj post
Od prijateljice mama je tzv. priučeni ljevak. Mislim da piše desnom rukom, ali npr. pegla i još hrpu drugih stvari radi lijevom.
Međutim, zbog toga ima problema s koordinacijom, pa nikad nije mogla naučiti voziti auto.
Joj, da....auto
Dobro me sjetiše....
Jako dugo se nisam uopće usudio ići u autoškolu, mislio sam da mi je to nesavladivo s obzirom da sam totalni ljevak (iz više razloga)...no na kraju sam u jesen 2010 krenuo u AŠ. PRedavanja naravno sve 5...al zato sam odvozio duplu mjeru sati POložio iz druge, u 36. dakle
Danas mi je gušt voziti (kad vozim, ne svaki dan pošto mi ne treba), nemam problema ni s mjenjačem ni ništa (dapače), al jedino me jebu podizači prozora...pošto sam ljevak, nema šanse da maknem lijevu ruku s volana pa onda prozore dižem/spuštam s desnom, ukriž...malo smiješno, ali jedino moguće
__________________
Bottom/top is the place where you change your mind only to find you were right before.
shef Sale is offline  
Odgovori s citatom
Old 04.05.2012., 10:58   #72
Mora bit da sam se rodila puno prije svih.Mene je moja mama tukla po lijevoj ruci jer joj je tako rekla moja učiteljica. Njih dvije su se opako bile udružile. Dugo im je trebalo ali su uspjele.Danas pišem "zločestom" desnom, ali zato
sve druge radnje obavljam lijevom. Desna mi dođe ko ispomoć, za nešto pridržat lijevoj.Volim svoju lijevu jer su mi je
tukli, i bez obzir što su me prisili da piše desnom, ja se potpisujem ljevom.
zenzo117 is offline  
Odgovori s citatom
Old 04.05.2012., 21:02   #73
Quote:
shef Sale kaže: Pogledaj post
Danas mi je gušt voziti (kad vozim, ne svaki dan pošto mi ne treba), nemam problema ni s mjenjačem ni ništa (dapače), al jedino me jebu podizači prozora...pošto sam ljevak, nema šanse da maknem lijevu ruku s volana pa onda prozore dižem/spuštam s desnom, ukriž...malo smiješno, ali jedino moguće
Ček malo, pa šta misliš kako je nama dešnjacima onda s mjenjačem koji ti je pola vremena u ruci, bar u gradskoj vožnji?
__________________
štraco retajska šupjaćo najružnija redikulice na modi retaju neodgojiti lajavi peškarušo bracero sa ružnin sisaman. (c) manitusha @forum.hr
Herp is offline  
Odgovori s citatom
Old 05.05.2012., 16:12   #74
Pa da, znam
Nisam to naglašavao u svom postu, ali htjedoh reć da je (paradoksalno ili ne) - barem je takvo moje shvaćanje - automobil s volanom na lijevo i mjenjačem na desno (dakle ne-engleski) u biti primjereniji za prave ljevake nego dešnjake.

Možda ja krivo gledam na stvari ali ja - sad to, naravno, znam - nema šanse da bih mogao voziti auto u Engleskoj, tj. da moram drkati po mjenjaču s lijevom rukom, a voziti s desnom. Nema faking šanse

Ovakav raspored mi se čini neusporedivo logičnijim i sad se zapravo pitam kako je uopće došlo do te razlike desna strana/lijeva strana i koji je to pametnjaković smislio da velika većina ljudi (dešnjaci) voze auto naopakom logikom ? No, to je već offtopic
__________________
Bottom/top is the place where you change your mind only to find you were right before.
shef Sale is offline  
Odgovori s citatom
Old 05.05.2012., 16:32   #75
Ja recimo pišem, jedem s lijevom rukom dok skoro sve ostalo s desnom koja mi je nekako jača i preciznija. Što se tiče animacije na tom linku prvo mi se u smjeru kazaljke sata okretala, sada obrnuto.
symbian0 is offline  
Odgovori s citatom
Old 06.05.2012., 12:43   #76
čista ljevakinja od rođenja,nikad prisiljena da išta radim desnom koja mi je zato zakržljala skroz. pišem,jedem,hvatam,tipkam,miš,reket,čak u srednjoj kada bi skakali u vis,uvijek sam dotrčavala sa suprotne strane od svih,imam sreće što roditeljima nikada nije padalo na pamet tjerat me u dešnjaštvo inače bih vjerojatno imala probleme u glavi.

ali da sam se u školi napatila,jesam :/ prvo sam pisala zrcalno,kao što je netko iznad naveo,mogao si pročitati što pišem tek u odrazu špigla, muke sa prljavim rukama od olovke sa strane,muke po bilježnicama sa spiralnim uvezom,sudaranje s laktovima s kolegama u klupama,bolovi od škara itd. faks mi je u tom pogledu bio preporod
__________________
Sve što sam o životu naučila može se svesti na tri riječi: život ide dalje. sugar
Serena is offline  
Odgovori s citatom
Old 07.05.2012., 18:22   #77
kad ju gledam iz bliza vrti se u jednom smjeru,,,,a kad se odmaknem od kompjutera u drugom smjeru
u mene osobno je desna ruka dominantnija.....ali u nemogucnosti da koristim istu...dosta dobro se sluzim lijevom..dok jedem ili moram nesto napisat stampanim slovima....a u svakom pokusaju kad idem stapenicama gore ili dolja ako startam prvo ljevom nogom....totalno mi je naopako..cudno...onaj osijecaj krivog stajanja na plohu...
binica is offline  
Odgovori s citatom
Old 08.05.2012., 13:03   #78
Dijete mi je rođeno 3 mj. ranije i zato moramo ići na vježbe na Goljak i česte kontrole neuropedijatra, fizijatra i inih drugih stručnjaka. Uglavnom, ono oko čega se svi slažu jest da dijete nesmije imati jednu stranu dominantniju od druge sve do 3 godine, jer to implicira na ispad. Evo, u zadnje vrijeme se moje dijete radije podiže na lijevu nogu, a trebao bi podjednako koristiti obje, i sad smo morali intezivirati vježbe da se to korigira.
__________________
Kad je baka ovo izrekla, strahovito jeknu cijela dubrava, prestadoše čari u šumi Striborovoj, jer je baki bila draža njezina nevolja, nego sva sreća ovog svijeta.
Ivanicapeca is offline  
Odgovori s citatom
Old 14.05.2012., 21:38   #79
Jel itko od vas ljevaka ovdje ima kompletnu lijevu stranu tijela dominantnu, pritom mislim na noge i oči.
Vashj is offline  
Odgovori s citatom
Old 15.05.2012., 20:26   #80
Quote:
Vashj kaže: Pogledaj post
Jel itko od vas ljevaka ovdje ima kompletnu lijevu stranu tijela dominantnu, pritom mislim na noge i oči.
Lijeva noga, ruka, oko i uho su mi potpuno dominantni dijelovi tijela spram svojih "opozita". Zapravo, cijela lijeva strana tijela mi je "jača". Ambideksteritet je isključivo posljedica učenja pisanja desnom rukom. Primjećujem da, osim švrakopisa, pišem poprilično sporo, imam značajne "prekide" u vizualnom primanju informacija (čitanje s nečega) i vlastitom reproduciranju istoga, dok to nije slučaj sa slušanjem nečijeg govora i zapisivanja. Lakše mi je pamtiti audio podatke nego vizualne, a i neusporedivo brže rekonstruiram (procesuiram) audio inpute od vizualnih. Možda zato što ih ne moram vidjeti, već samo "osjetiti".

Pretpostavljam da je dio navedenog posljedica potrebe switch-anja i povezivanja raznih centara u mozgu zbog korištenja ne-dominantne lijeve hemisfere prilikom pisanja.
__________________
In order to grow you must betray their expectations.
fauxpersona is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor



Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 11:44.