Natrag   Forum.hr > Društvo > Život u dvoje

Život u dvoje Prizori iz bračnog i izvanbračnog života.
Podforumi: Vjenčanja, Rastave

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 04.05.2012., 14:59   #41
Quote:
Barca kaže: Pogledaj post
Ako nastaviš pušiti, više se nećemo družiti! - Prijetnja, nema alternative. Ultimatum. Dodatno, predbacivanje odgovornosti za odluku na drugu osobu.
Postoji alternativa -prestanak pušenja. Odgovornost je na obje osobe. Prva jer postavlja ultimatum i odgovorna je za njegov ishod baš kao i druga koja odabire.

Quote:
Barca kaže: Pogledaj post
Ne odgovara mi da pušiš u mom stanu. Ako ti je bitno pušiti dok se družimo, možemo se naći u kafiću, kod tebe, na livadi, kod susjeda, ... [/I]- Postavljanje granice. Davanje alternative.
Ovo je ultimatum glede pušenja u stanu, ne o pušenju općenito. Naglasak na objektu a ne na pušenju. Može glasiti: U slučaju da odlučiš pušiti u mojem stanu, morat ćeš ga napustiti /ili ćemo se posvađati. Alternativa- nedolazak u stan.
Opet, odgovornost za nedolazak je na obje strane.

(Osobno sam imala takav slučaj i prihvatila ultimatum koji je doveo do nagodbe. Druženje izvan stana. Također, mogla sam se uvrijediti jer mi uvjetuje dolazak pa odbiti druženje uopće. Postoje ljudi koji nisu spremni na ikakvo uvjetovanje i tu priča staje.)

Quote:
Barca kaže: Pogledaj post
Ne mogu se družiti s ljudima koji puše. Žao mi je. Želim ti sretan život. - Drastično postavljanje granice. Preuzimanje odgovornosti za svoju odluku, takvu kakva jest.
Ne vidim ništa drastično u izražavanju želje za određivanjem postupaka drugih. Skoro da je svakodnevnica. Najčešće je u celofanu pa se baš i ne vidi. Bit je točno određena a sve ovisi o načinu na koji se iskaže. Ovdje se držimo biti a ne načina.
Također postoji alternativa- prestati pušiti.
-------------

Ultimatum je granica koja se ne prelazi bez izvjesnih sankcija. Odgovornost je na svima koji sudjeluju jer uvijek postoje samo dva odabira.
Koristi se kad su sve mogućnosti oko nagodbe ili dogovora iscrpljenje.

Nakon ultimatuma slijedi ili prekid (sankcija) ili nagodba... ali nije o riječ o tome... Uglavnom, kompromisa nema. Može doći jedino nakon prihvaćanja ultimatuma.

Preciznije, pušenja u stanu nema! Ako to prihvatiš možemo se nagoditi oko druge lokacije. Ili ne možemo.
cafelate is offline  
Odgovori s citatom
Old 04.05.2012., 15:18   #42
Quote:
cafelate kaže: Pogledaj post
Nakon ultimatuma slijedi ili prekid (sankcija) ili nagodba... ali nije o riječ o tome... Uglavnom, kompromisa nema. Može doći jedino nakon prihvaćanja ultimatuma.
Ti jako jako jako brkaš pojmove.
Teško je ovako razgovarati.

Ultimatum je konačan i ne ostavlja prostora za nagodbe. U protivnom nije ultimatum.
Zahtjev je jasno definiran kao i posljedice koje će nastupiti ako se tom zahtjevu ne udovolji. Nema pregovaranja, nema kompromisa ili bilo kakve druge nagodbe.
__________________
...We sail tonight for Singapore
We're all as mad as hatters here...

Tom Waits, Singapore
Tupelo is offline  
Odgovori s citatom
Old 04.05.2012., 15:25   #43
Ultimatum:
Biserka: Vladimire, ti i ja smo u vezi, ja sam tvoja cura, frendica i kraljica, krajnje je neprimjereno, dapače nenormalno, neodgovorno i nezrelo imati prijateljice u tom filmu. Dakle, lijepo zaboravi Martu s kojom si odrastao vrata do vrata i Mirelu s kojom si spremao sve ispite na faksu, inače ja odlazim iz ovih stopa

Možda, ali samo možda, nije stvar samo u granicama, stavovima, predrasudama i Biserka ne bi imala ništa protiv prijateljica pod uvjetom da su prejebeno ružne
__________________
Majka Tereza Kesovija
harpy is offline  
Odgovori s citatom
Old 04.05.2012., 15:34   #44
Quote:
Tupelo kaže: Pogledaj post
Ti jako jako jako brkaš pojmove.
Teško je ovako razgovarati.

Ultimatum je konačan i ne ostavlja prostora za nagodbe. U protivnom nije ultimatum.
Zahtjev je jasno definiran kao i posljedice koje će nastupiti ako se tom zahtjevu ne udovolji. Nema pregovaranja, nema kompromisa ili bilo kakve druge nagodbe.
Ako se ultimatum prihvati tek nakon njega mogu uslijediti raznorazne nagodbe glede daljnje suradnje.
Ako se ne prihvati, priča završava.

Ukoliko netko postavi ultimatum, daje mogućnost za daljnju suradnju/odnos pod određenim uvjetima/zahtjevima.
Ultimatum se i postavlja kao mogućnost odabira a ne kao završetak suradnje uz definitivnu kaznu.

Ako netko želi prekid, ne postavlja ultimatum nego prekida i odlazi, protjera, kazni ili štoveć. Dakle, već je odlučio bez davanja odabira drugoj strani.
cafelate is offline  
Odgovori s citatom
Old 04.05.2012., 15:34   #45
Quote:
harpy kaže: Pogledaj post
Ultimatum:
Biserka: Vladimire, ti i ja smo u vezi, ja sam tvoja cura, frendica i kraljica, krajnje je neprimjereno, dapače nenormalno, neodgovorno i nezrelo imati prijateljice u tom filmu. Dakle, lijepo zaboravi Martu s kojom si odrastao vrata do vrata i Mirelu s kojom si spremao sve ispite na faksu, inače ja odlazim iz ovih stopa

Možda, ali samo možda, nije stvar samo u granicama, stavovima, predrasudama i Biserka ne bi imala ništa protiv prijateljica pod uvjetom da su prejebeno ružne
Meni bi bilo prihvatljivo i ovo:

Biserka: Dobar dan, ja sam Biserka. Vidiš, meni u vezi nema mjesta drugim osobama. Ako ćemo biti skupa, bit ćeš vezan za radijator i nikad nikoga nećeš vidjeti.
Vladimir: Cijelog života sam htio ženu koja će me vezati za radijator. / Ne pada mi na pamet biti u takvoj vezi. Zbogom.

Biserka ima svoje prohtjeve, iznese ih na početku veze i svi odluče što im odgovara.

S druge strane, Biserka nakon tri/trinaest/trideset i tri mjeseca veze može reći "Nije normalno da ti ikad izađeš vani iz podruma, to se u vezama ne radi, tko je to vidio. Biraj što ti je važnije, ja ili zrak koji ćeš disati."
Tada Biserka svoje fetiše proglašava kao jedine ispravne i normalne i odgovornost nastavka/prekida prebacuje na drugu stranu. Jer, ako on ne pristane na njene prohtjeve, onda je on đubre koje nju ne zaslužuje i on je izabrao da mu je nešto drugo bitnije od nje. A ono što je ona tražila je, naravno, sitnica i sasvim normalna stvar.
__________________
Shit happens.
Barca is offline  
Odgovori s citatom
Old 04.05.2012., 15:43   #46
Quote:
harpy kaže: Pogledaj post
Ultimatum:
Biserka: Vladimire, ti i ja smo u vezi, ja sam tvoja cura, frendica i kraljica, krajnje je neprimjereno, dapače nenormalno, neodgovorno i nezrelo imati prijateljice u tom filmu. Dakle, lijepo zaboravi Martu s kojom si odrastao vrata do vrata i Mirelu s kojom si spremao sve ispite na faksu, inače ja odlazim iz ovih stopa
Biserka dala ultimatum a on može odabrati pa reći nakon promišljanja:
1. Ne dolazi u obzir aj bok. Tiš meni tu solit i drobit!
2. Ti si mi važnija od njih, reći ću im da se od danas ne družimo.
Ljubavi idemo na more ovaj vikend, iznajmit ćemo sandolinu. Kad se vratimo možemo...nešto

Biserka ako je 1; Tupane nek ti budu aj bok!
Ode i nađe nekog tko nema toliko frendica ili im ne posvećuje toliko vremena kao Vladimir. Ili se zaredi.

2. Odlično! Idem nam napraviti nekaj fino za papati pa ćemo...

Ja ne vidim problem.
cafelate is offline  
Odgovori s citatom
Old 04.05.2012., 15:44   #47
Quote:
Tupelo kaže: Pogledaj post
Ti jako jako jako brkaš pojmove.
Teško je ovako razgovarati.

Ultimatum je konačan i ne ostavlja prostora za nagodbe. U protivnom nije ultimatum.
Zahtjev je jasno definiran kao i posljedice koje će nastupiti ako se tom zahtjevu ne udovolji. Nema pregovaranja, nema kompromisa ili bilo kakve druge nagodbe.
"U svakodnevnom životu, ultimatumi se postavljaju u raznim kontekstima, kao što su:

u pravnim postupcima (npr. zahtjev da se postigne sudska nagodba ili podvrgne suđenju)
...u osobnim odnosima (npr. zahtjev da se prekine s vanbračnom vezom ili suoči s razvodom)...."
http://bs.wikipedia.org/wiki/Ultimatum
-honey- is offline  
Odgovori s citatom
Old 04.05.2012., 15:49   #48
Biserka i Vladimir

Quote:
cafelate kaže: Pogledaj post
Ako se ultimatum prihvati tek nakon njega mogu uslijediti raznorazne nagodbe glede daljnje suradnje.
Ne.
Ultimatum ide kad raznorazne nagodbe glede daljnje suradnje ne uspiju.
On je konačan, jasno definiran, ima jasne posljedice i ne ostavlja mjesta ikakvim pregovorima.
__________________
...We sail tonight for Singapore
We're all as mad as hatters here...

Tom Waits, Singapore
Tupelo is offline  
Odgovori s citatom
Old 04.05.2012., 15:51   #49
Quote:
-honey- kaže: Pogledaj post
u pravnim postupcima (npr. zahtjev da se postigne sudska nagodba ili podvrgne suđenju)
[/url]

U pravnim postupcima možeš dati ultimatum za nagodbu

izvan suda teško da možeš od nekoga to zahtijevati

Mislim...možeš ali... svjesna si da ne mora prihvatiti i jedina sankcija je razlaz koji će dotični jedva dočekati:...

Ne možeš nekog tjerat da se nagodi a ako neće, kazniti ga
cafelate is offline  
Odgovori s citatom
Old 04.05.2012., 15:55   #50
Quote:
cafelate kaže: Pogledaj post
Biserka dala ultimatum a on može odabrati pa reći nakon promišljanja:
1. Ne dolazi u obzir aj bok. Tiš meni tu solit i drobit!
2. Ti si mi važnija od njih, reći ću im da se od danas ne družimo.
Ljubavi idemo na more ovaj vikend, iznajmit ćemo sandolinu. Kad se vratimo možemo...nešto

Biserka ako je 1; Tupane nek ti budu aj bok!
Ode i nađe nekog tko nema toliko frendica ili im ne posvećuje toliko vremena kao Vladimir. Ili se zaredi.

2. Odlično! Idem nam napraviti nekaj fino za papati pa ćemo...

Ja ne vidim problem.
Pa, ne vidim ni ja, samo sam dala primjer lijepog ultimatuma
__________________
Majka Tereza Kesovija
harpy is offline  
Odgovori s citatom
Old 04.05.2012., 15:55   #51
Quote:
Tupelo kaže: Pogledaj post

Ne.
Ultimatum ide kad raznorazne nagodbe glede daljnje suradnje ne uspiju.
On je konačan, jasno definiran, ima jasne posljedice i ne ostavlja mjesta ikakvim pregovorima.
Znači, kad prihvatim određeni ultimatum, pristala sam na gubljenje identiteta i dala se u ruke ultimatoru. Više se nemamo oko čega dogovarati niti surađivati jer je njegova zadnja baš u svemu.

Prihvaćanje ultimatuma nije ropstvo, vjeruj
cafelate is offline  
Odgovori s citatom
Old 04.05.2012., 15:55   #52
Quote:
cafelate kaže: Pogledaj post
Ti si mi važnija od njih
I sad dolazimo do srži problema
__________________
Shit happens.
Barca is offline  
Odgovori s citatom
Old 04.05.2012., 15:59   #53
Quote:
Barca kaže: Pogledaj post
I sad dolazimo do srži problema
Hrpetina ljudi ne zna što bi sa sobom, ali zato jako dobro znaju što očekuju od drugih i ti drugi im konstantno moraju na načine koji su si oni zamislili dokazivat da su jedinstveni, važni, posebni i vrijedni svega i svačega inače kuku-lele
__________________
Majka Tereza Kesovija
harpy is offline  
Odgovori s citatom
Old 04.05.2012., 16:01   #54
Quote:
harpy kaže: Pogledaj post
Pa, ne vidim ni ja, samo sam dala primjer lijepog ultimatuma
Istina. Čim je Biserka zinula njemu je sve jasno i mirne duše si može srediti život kako god mu paše.

Nije šutjela zbog skrivene ljubomore, patila u sebi...mrzovolju i tugu pripisivala obvezama na poslu i PMS-u.
Nije pisala po forumu kad on zaspe i prevrtala se do zore u krevetu, gledajući njega kako blaženo spava, tražila si kojekakve obveze samo da ne misli...
A on se ne mora gristi misleći kako je ona bolesna, žalosna a on nesposoban da ju razveseli.

Brate svima sve jasno pa ko kako voli.
cafelate is offline  
Odgovori s citatom
Old 04.05.2012., 16:04   #55
Quote:
cafelate kaže: Pogledaj post
Istina. Čim je Biserka zinula njemu je sve jasno i mirne duše si može srediti život kako god mu paše.

Nije šutjela zbog skrivene ljubomore, patila u sebi...mrzovolju i tugu pripisivala obvezama na poslu i PMS-u.
Nije pisala po forumu kad on zaspe i prevrtala se do zore u krevetu, gledajući njega kako blaženo spava, tražila si kojekakve obveze samo da ne misli...
A on se ne mora gristi misleći kako je ona bolesna, žalosna a on nesposoban da ju razveseli.

Brate svima sve jasno pa ko kako voli.
Hehe, zato i nema toliko stvarno izrečenih ultimatuma
Većinom Biserke i Vladimiri nisu spremni na Aj, bok i sretno ti bilo varijantu.
__________________
Majka Tereza Kesovija
harpy is offline  
Odgovori s citatom
Old 04.05.2012., 16:11   #56
Quote:
-honey- kaže: Pogledaj post
"U svakodnevnom životu, ultimatumi se postavljaju u raznim kontekstima, kao što su:

u pravnim postupcima (npr. zahtjev da se postigne sudska nagodba ili podvrgne suđenju)
Kad su definicije u pitanju, daleko sam sklonija potražiti ih na HJP, nego na vikici.
Ultimatum - konačan prijedlog, zahtjev ili ponuda, ob. jače strane u pregovorima, razgovorima i sl., popraćen prijetnjom za slučaj neispunjenja.

Inače, boldano je bitno.
Jedna strana nudi drugoj ono što želi (recimo tužitelj želi sudsku nagodbu o stvari) te posljedicu (suđenje) ako tuženi na to ne pristane. Poanta je da je nagodba ono što tužitelj/davatelj ultimatuma želi. Znači nagodba je predmet ultimatuma, a ne nešto što će nastupiti nakon što je ispunjen ultimatum. Nagodba jest ultimatum.
__________________
...We sail tonight for Singapore
We're all as mad as hatters here...

Tom Waits, Singapore
Tupelo is offline  
Odgovori s citatom
Old 04.05.2012., 16:12   #57
Quote:
harpy kaže: Pogledaj post
Hehe, zato i nema toliko stvarno izrečenih ultimatuma
Većinom Biserke i Vladimiri nisu spremni na Aj, bok i sretno ti bilo varijantu.
I to je istina, nažalost.
Većina misli kako će jasnim iskazivanjem puno izgubiti nemajući pojma koliko može dobiti.

Ljubomorna (najčešće) Bisa će radije sliniti nad samom sobom ili vjerovati da je najvažnija podsvjesno naslućujući stanje stvari ....te zaraditi boleštinu. Jer sve dolazi iz glave,..
Ili pak dobiti bebu koja će garantirati njezino prvenstvo nad prijateljicama sirotog Vladimira koji će zauvijek biti samo njezin.
cafelate is offline  
Odgovori s citatom
Old 04.05.2012., 16:17   #58
Quote:
cafelate kaže: Pogledaj post
Znači, kad prihvatim određeni ultimatum, pristala sam na gubljenje identiteta i dala se u ruke ultimatoru. Više se nemamo oko čega dogovarati niti surađivati jer je njegova zadnja baš u svemu.

Nemam pojma kako si ovo zaključila.
Ultimatum se odnosi na određenu situaciju i njime se rješava točno određena situacija.
__________________
...We sail tonight for Singapore
We're all as mad as hatters here...

Tom Waits, Singapore
Tupelo is offline  
Odgovori s citatom
Old 04.05.2012., 16:23   #59
Quote:
Tupelo kaže: Pogledaj post

Nemam pojma kako si ovo zaključila.
Ultimatum se odnosi na određenu situaciju i njime se rješava točno određena situacija.
Nakon koje će biti...što?

Konačno predavanje jer je sve gotovo samim ultimatumom ili se nakon uspostavljene granice može surađivati i dogovarati?
Ili?
Što, po tebi, ide nakon prihvaćanja ultimatuma? Kako se dalje odvija odnos?
cafelate is offline  
Odgovori s citatom
Old 04.05.2012., 16:27   #60
Quote:
Tupelo kaže: Pogledaj post
Ultimatum je konačan i ne ostavlja prostora za nagodbe. U protivnom nije ultimatum.

Quote:
Tupelo kaže: Pogledaj post
Nagodba jest ultimatum.
Mislim da više nemam kaj reći na tu temu.

-honey- is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor



Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 09:04.