Natrag   Forum.hr > Društvo > Pravo > Prekršajno i kazneno pravo

Prekršajno i kazneno pravo Prometni prekršaji, istrage, pretrage i pregledi, zatvor, novčane kazne i dr.

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 02.12.2014., 10:11   #1
Prometna nesreća

Znaći prica je sljedeca:

Prije 2 mjeseca sam imao prometnu nesreću. Iz sporedne sam se ukljucivao na glavnu i htio skrenuti lijevo, prije izlaska sam pogledao lijevo i bilo je ćisto, sa desne strane je dolazio auto koji je htio skrenuti u ulicu iz koje ja izlazim, on me propustio, ja sam krenuo (pola metra na glavnu) a ne pogledavši opet na lijevu stranu i u tom trenutku na moju lijevu stranu auta je naleto drugi auto, odbio se i zaustavio 10metara niže.

Gospođa koja se nalazila na mjestu suvozaća je nažalost dobila frakturu sinusne kosti jer je glavom udarila u staklo i ozljeda je okarakterizirana kao teška. Također gosp. je bila izrazito bezobrazna kada sam došao do nje i htio pomoć.
Danas mi je stigao poziv za ispitivanje vezano za nesreću u Heinzlovu 98.

Zanima me koju kaznu bi mogao dobiti, također moja obrana je:

1. Ne bježim od toga da snosim dio odgovornosti jer ipak sam čovjeku oduzeo prednost.

2. Čovjek koji je vozio mi je rekao da je vozio oko 60 km/h (ograničenje je tamo 50km/h), tragova kočenja prije samog udara nije bilo, trag koćenja je bio tek nekih pola metra u trenutku sudara, gospođa tvrdi da je bila vezana što po meni nije točno (svedok potvrdio, ja vidio na svoje oći)

3. Na tom djelu ceste su dva pješačka prijelaza, jedan prije ulice i jedan poslije ulice.

4. Alkohola u krvi nisam imao

Postavlja se pitanje: Da je gospođa bila vezana i da je gosp. vozio po propisima i bio malo oprezniji, da li bi došlo do te ozljede i veće materijalne štete?

Zanim me koju kaznu bi mogao dobiti, da li ako sud odluči da sam kriv mogu izgubiti dozvolu?
Također na koji naćin će se utvrditi brzina oštećenika?
Neki savjet za ispitivanje..

Hv
Turbo_Freak is offline  
Odgovori s citatom
Old 03.12.2014., 09:57   #2
Zbog teških TO ide kaznena prijava.Na ispitivanju ćeš reći ono što je bilo i kako je bilo.
Pojas i njegova brzina koja je ionako upitna su njegove greške.Da si ti gledao kako treba do nezgode ne bi ni došlo.
__________________
Demokracija je kad poštuješ Zakone iako se sa njima ne slažeš.
sivkić is offline  
Odgovori s citatom
Old 19.01.2015., 23:28   #3
Imao sam sličan slučaj, uključivanje sa sporedne na glavnu na nepreglednom raskršću, postavljeno je zrcalo za moju lijevu stranu.
Ja krećem potpuno siguran da se mogu uključiti, i odmah me vozilo s lijeve strane direktno udara u moju prednju stranu. Nije bilo kočenja i oba auta su uništena, odmah su skinute tablice jer vozila nisu više u voznom stanju. Vozač je završio na hitnoj i imao operaciju.
Sad sam dobio poziv zbog nanošenja teških tjelesnih ozljeda.
Objektivno, ne osjećam se krivim za nezgodu jer mi je to opasno raskršće poznato i uvijek pazim, auto na glavnoj cesti je došao prebrzo i nije kočio niti je imao upaljena svjetla po danu (11. mjesec, dakle morao je), vozac nije bio vezan, a policijac me pitao jel taj drugi vozač nosio naočale (nije, al ja ne znam jel ih mora nositi).
Nitko nije bio pijan.
Jel zna netko šta mogu očekivati i kak da se postavim s obzirom na cijelu situaciju.
walter wingfield is offline  
Odgovori s citatom
Old 19.01.2015., 23:56   #4
Quote:
walter wingfield kaže: Pogledaj post
Imao sam sličan slučaj, uključivanje sa sporedne na glavnu na nepreglednom raskršću, postavljeno je zrcalo za moju lijevu stranu.
Ja krećem potpuno siguran da se mogu uključiti, i odmah me vozilo s lijeve strane direktno udara u moju prednju stranu. Nije bilo kočenja i oba auta su uništena, odmah su skinute tablice jer vozila nisu više u voznom stanju. Vozač je završio na hitnoj i imao operaciju.
Sad sam dobio poziv zbog nanošenja teških tjelesnih ozljeda.
Objektivno, ne osjećam se krivim za nezgodu jer mi je to opasno raskršće poznato i uvijek pazim, auto na glavnoj cesti je došao prebrzo i nije kočio niti je imao upaljena svjetla po danu (11. mjesec, dakle morao je), vozac nije bio vezan, a policijac me pitao jel taj drugi vozač nosio naočale (nije, al ja ne znam jel ih mora nositi).
Nitko nije bio pijan.
Jel zna netko šta mogu očekivati i kak da se postavim s obzirom na cijelu situaciju.
Prvo trebaš biti sretan jer nitko nije poginuo tj. zato jer umjesto tog automobila nije bio kamion jer u tom slučaju najvjerojatnije ne bi mogao pisati gornji komentar.

Poznanik je imao sličnu situaciju i dobio je kaznu zatvora, afair 3mj na 2g uvjetno.
Guud is offline  
Odgovori s citatom
Old 20.01.2015., 19:49   #5
Pa sretan sam, uostalom nakon tog događaja, sam u nekakvom obliku šoka, jer mi je tlak jako porastao a šećer ne mogu više kontrolirati. Često vrtim sliku sudara , i kak sam udaren u štok od prednjih vrata, stalno mi pada na pamet što bi bilo da me ovaj direkt udario u vrata.

Znači po tvome iskustvu, uvjetna kazna za vozačku + vjerovatno i bogtepitaj koja novčana kazna.
walter wingfield is offline  
Odgovori s citatom
Old 20.01.2015., 20:10   #6
Quote:
walter wingfield kaže: Pogledaj post
Imao sam sličan slučaj, uključivanje sa sporedne na glavnu na nepreglednom raskršću, postavljeno je zrcalo za moju lijevu stranu.
Ja krećem potpuno siguran da se mogu uključiti, i odmah me vozilo s lijeve strane direktno udara u moju prednju stranu. Nije bilo kočenja i oba auta su uništena, odmah su skinute tablice jer vozila nisu više u voznom stanju. Vozač je završio na hitnoj i imao operaciju.
Sad sam dobio poziv zbog nanošenja teških tjelesnih ozljeda.
Objektivno, ne osjećam se krivim za nezgodu jer mi je to opasno raskršće poznato i uvijek pazim, auto na glavnoj cesti je došao prebrzo i nije kočio niti je imao upaljena svjetla po danu (11. mjesec, dakle morao je), vozac nije bio vezan, a policijac me pitao jel taj drugi vozač nosio naočale (nije, al ja ne znam jel ih mora nositi).
Nitko nije bio pijan.
Jel zna netko šta mogu očekivati i kak da se postavim s obzirom na cijelu situaciju.
odlično, ne osjećaš se krivim zato jer netko nije imao svjetla po danu i zato jer netko nije bio vezan.
al glavno da je tebi skočio tlak i šećer, ovog jadnika kojem si oduzeo prednost tko jebe, završio na operaciji al boli te kurac
odurni_gad is offline  
Odgovori s citatom
Old 20.01.2015., 20:16   #7
Quote:
walter wingfield kaže: Pogledaj post
Pa sretan sam, uostalom nakon tog događaja, sam u nekakvom obliku šoka, jer mi je tlak jako porastao a šećer ne mogu više kontrolirati. Često vrtim sliku sudara , i kak sam udaren u štok od prednjih vrata, stalno mi pada na pamet što bi bilo da me ovaj direkt udario u vrata.

Znači po tvome iskustvu, uvjetna kazna za vozačku + vjerovatno i bogtepitaj koja novčana kazna.
Imao sam i ja sličnu nezgodu,uključivanje sa sporedne na glavnu cestu, doletio lik...bio je pijan,vozio 30km/h preko ograničenja..ozlijeđenih nema...stigla mi je kazna od 4000kn + 3 mjeseca bez vozačke. Dakle,po mome iskustvu,mogli bi te šokirati....
optimist1 is offline  
Odgovori s citatom
Old 20.01.2015., 20:18   #8
Quote:
walter wingfield kaže: Pogledaj post
Imao sam sličan slučaj, uključivanje sa sporedne na glavnu na nepreglednom raskršću, postavljeno je zrcalo za moju lijevu stranu.
Ja krećem potpuno siguran da se mogu uključiti, i odmah me vozilo s lijeve strane direktno udara u moju prednju stranu. Nije bilo kočenja i oba auta su uništena, odmah su skinute tablice jer vozila nisu više u voznom stanju. Vozač je završio na hitnoj i imao operaciju.
Sad sam dobio poziv zbog nanošenja teških tjelesnih ozljeda.
Objektivno, ne osjećam se krivim za nezgodu jer mi je to opasno raskršće poznato i uvijek pazim, auto na glavnoj cesti je došao prebrzo i nije kočio niti je imao upaljena svjetla po danu (11. mjesec, dakle morao je), vozac nije bio vezan, a policijac me pitao jel taj drugi vozač nosio naočale (nije, al ja ne znam jel ih mora nositi).
Nitko nije bio pijan.
Jel zna netko šta mogu očekivati i kak da se postavim s obzirom na cijelu situaciju.
to što nema tragova kočenja je na tvoju štetu. da je drugi vozač imao vremena vidjeti te, sigurno bi kočio. ovak ispada da si iznenada izletio van, bez obzira što ti tvrdiš da si pazio.

njegovo nevezanje pojasa nema nikakve veze sa krivicom.
imaš šanse jedino ako uspiješ dokazati da je njegova brzina isključivi krivac za sudar, a to čisto sumnjam da ćeš uspjeti jer toliko brzo nije vozio.
da je, i bez kočenja, vjerujem da bi ti puno gorje prošao sa oštećenjima.

slično je i za svjetla ili za naočale.
njegove pogreške (prekršaji) su puno manje važni od tvojih jer on je na glavnoj cesti i on ima prednost nad tobom.
ti ga moraš propustiti bez obzira da li ima samo jedno svjetlo, da li ima ćelave gume, da li je vozač pijan ili bilo što drugo.
I wonder is offline  
Odgovori s citatom
Old 21.01.2015., 11:03   #9
Question

Quote:
odurni_gad kaže: Pogledaj post
odlično, ne osjećaš se krivim zato jer netko nije imao svjetla po danu i zato jer netko nije bio vezan.
al glavno da je tebi skočio tlak i šećer, ovog jadnika kojem si oduzeo prednost tko jebe, završio na operaciji al boli te kurac
Da, skočio mi je šećer i tlak i ne boli me kurac nego se stvarno osjećam jadno, šta je tu čudno i naravno da mi je jako žao čovjeka.

Samo kažem ako je obaveza da su po zimi obavezna svjetla, da su po zimi obavezne zimske gume, da je ograničenje 50 km/h ,da nisu to bezvezni propisi i vrijede za sve.

Po tvojoj logici je dovoljno biti na glavnoj cesti, voziti 100 na sat ćorav bez naočala i nezavezan, ne upaliti svjetla, pričat na mobitel i ak mi netko iz nepreglednih sporednih ulica malo izađe s autom na glavnu cestu, odmah ga gađam pa šta bude, ustvari što veća šteta - to bolje, pa da probamo nešto izvući preko osiguranja.

Ja ne bježim od odgovornosti da sam išao sa sporedne na glavnu, i da sam zbog toga proglašen krivim. I naravno, iz percepcije drugog vozača je jasno da ne može biti kriv pošto je automatski na glavnoj cesti. Zanima me samo jel taj drugi vozač može biti suodgovoran za nesreću pošto je imao niz faktora koji utječu na sudar (nenošenje naočala, neprilagođena brzina, nema tragova kočenja) ili bar da meni te činjenice ublaže kaznu ili šta već.

Ja da sam vidio propustio bih ga. Stvarno je nepregledno mjesto, jer ja sa te sporedne ulice ne vidim ulijevo jer je nizbrdica, dok taj vozač sa glavne ceste isto ne vidi ulicu iz koje ja dolazim sve dok ne dođe skoro u ravninu s križanjem, zato je postavljeno zrcalo. I ko će ga znati, možda je pomaknut malo znak s njim pa ga nisam primjetio.

Glupa je situacija skroz
walter wingfield is offline  
Odgovori s citatom
Old 21.01.2015., 19:13   #10
Quote:
walter wingfield kaže: Pogledaj post
Samo kažem ako je obaveza da su po zimi obavezna svjetla, da su po zimi obavezne zimske gume, da je ograničenje 50 km/h ,da nisu to bezvezni propisi i vrijede za sve.
da, postoje obaveze.
ali kršenje tih obaveza je prekršaj.

dok je kršenje tvoje obaveze (čl 57, Vozač koji ulazi vozilom na cestu koja je prometnim znakom označena kao cesta s prednošću prolaska dužan je propustiti sva vozila koja se kreću tom cestom) oduzimanje prednosti koje je opasna radnja i vrlo često dovodi do sudara, štete i ozljeda.

dakle, to dvoje nikak ne može biti isto niti slično.

Quote:
Po tvojoj logici je dovoljno biti na glavnoj cesti, voziti 100 na sat ćorav bez naočala i nezavezan, ne upaliti svjetla, pričat na mobitel i ak mi netko iz nepreglednih sporednih ulica malo izađe s autom na glavnu cestu, odmah ga gađam pa šta bude, ustvari što veća šteta - to bolje, pa da probamo nešto izvući preko osiguranja.
a po tvojoj logici smiješ oduzeti prednost svakom tko je u bilo kakvom prekršaju (recimo, nekompletne žarulje) i reći da nisi kriv?
Quote:
Zanima me samo jel taj drugi vozač može biti suodgovoran za nesreću pošto je imao niz faktora koji utječu na sudar (nenošenje naočala, neprilagođena brzina, nema tragova kočenja) ili bar da meni te činjenice ublaže kaznu ili šta već.
drugi vozač može biti suodgovoran ako dokažeš da su njegovi prekršaji doveli do nesreće.
tragove kočenja ti je bolje da prešutiš. oni samo potvrđuju tvoju krivicu.

teško da tvoja kazna može biti manja.
Quote:
Ja da sam vidio propustio bih ga. Stvarno je nepregledno mjesto, jer ja sa te sporedne ulice ne vidim ulijevo jer je nizbrdica, dok taj vozač sa glavne ceste isto ne vidi ulicu iz koje ja dolazim sve dok ne dođe skoro u ravninu s križanjem, zato je postavljeno zrcalo. I ko će ga znati, možda je pomaknut malo znak s njim pa ga nisam primjetio.
njegova prednost ne ovisi o tome da li ga ti vidiš ili ne.

ti si dužan napraviti sve moguće i nemoguće da ne oduzmeš prednost. ako treba, izać van iz auta, zamoliti nekoga da gleda, skrenuti udesno pa kasnije polukrug........bilo što, samo "nisam vidio" ne može biti izgovor za oslobađanje krivnje.
I wonder is offline  
Odgovori s citatom
Old 21.01.2015., 23:26   #11
Ja sam napravio sve moguce da se sigurno ukljucim osim naravno izasao iz auta i ostalih nabrojanih stvari.
Jasna mi je i perspektiva vozaca koji je na glavnoj cesti i odjednom ispred njega na uzbrdici s desne strane izlazi auto koji on direktno udara.
u trenutku mog kretanja, to drugo vozilo nije bilo vidljivo u zrcalu pa sam sigurno krenuo i odmah se desio sudar.
Jel moguce da je znak sa zrcalom neispravno postavljen pa na taj nacin imam mogucnost blaze kazne?
Sad npr. mi padaju na pamet neka nepregledna raskrsca u okolici , situacija di ovaj sa sporedne ne vidi ovog sa glavne jer je raskršće u obliku slova Y , i jednom ce se dogoditi nezgoda jer je dosta frekventna cesta, i tko ce tad biti kriv? Sad sam malo skrenuo sa slucaja, ali naglasavam da nije sve crno i bijelo, da nije uvijek u nezgodi kriv vozač ili vozilo, može biti i cesta, al u ovoj drzavi mi se cini da to nece nikad proci.
walter wingfield is offline  
Odgovori s citatom
Old 22.01.2015., 00:32   #12
ak u ogledalu nije bio odraz ceste, kaj je bilo? nebo? livada? u tom slučaju si sam trebao zaključiti da je netko poremetio položaj zrcala i postupiti kao da tog zrcala uopće niti nema. Prolazak na blef nije među ponuđenim odgovorima.
odurni_gad is offline  
Odgovori s citatom
Old 22.01.2015., 08:59   #13
Quote:
walter wingfield kaže: Pogledaj post
Ja sam napravio sve moguce da se sigurno ukljucim osim naravno izasao iz auta i ostalih nabrojanih stvari.
Jasna mi je i perspektiva vozaca koji je na glavnoj cesti i odjednom ispred njega na uzbrdici s desne strane izlazi auto koji on direktno udara.
u trenutku mog kretanja, to drugo vozilo nije bilo vidljivo u zrcalu pa sam sigurno krenuo i odmah se desio sudar.
nažalost, nisi napravio sve moguće, i to je jedino bitno.

stavi sebe u tu situaciju.
voziš glavnom cestom, ni ne znaš da postoji sporedna cesta ispred tebe, netko ti izleti, sudar, i onda on tvrdi da si ti kriv jer on tebe nije vidio
nego kaj? ti si njega trebal vidjeti?
ti si na njega trebal paziti, ili on na tebe?
pa koja je onda poanta glavne ceste?
Quote:
Jel moguce da je znak sa zrcalom neispravno postavljen pa na taj nacin imam mogucnost blaze kazne?
naravno da je moguće.
ali je isto tak moguće da su obijesni klinci pomaknuli ogledalo 5 minuta prije nego si ti došao, a to cestari ne mogu predvidjeti i popraviti.
Quote:
Sad npr. mi padaju na pamet neka nepregledna raskrsca u okolici , situacija di ovaj sa sporedne ne vidi ovog sa glavne jer je raskršće u obliku slova Y , i jednom ce se dogoditi nezgoda jer je dosta frekventna cesta, i tko ce tad biti kriv? Sad sam malo skrenuo sa slucaja, ali naglasavam da nije sve crno i bijelo, da nije uvijek u nezgodi kriv vozač ili vozilo, može biti i cesta, al u ovoj drzavi mi se cini da to nece nikad proci.
ima takvih raskrižja cijelo more.
skoro nikad situacija nije crno-bijelo, ali je skoro uvijek krivica vozača sa sporedne ceste.
poanta je da pokušaji izvlačenja (nisam ga vidio, on je bio pijan, vozio je 20 kmh brže......) teško prolaze jer ostaje glavna stvar i obaveza.

njegovo nepoštivanje zakona i propisa je prekršaj, i nije uzrok sudara.
tvoje nepoštivanje zakona je isto prekršaj, ali je to oduzimanje prednosti i direktan uzrok sudara.

možda možeš izvuć njegovih 10 ili 20% krivice, ali većina krivice je tvoja.
u istom postotku ćete onda naplatiti štete ali manja kazna...teško.

i žalosno je da se kandidate u autoškolama to ne podučava.
I wonder is offline  
Odgovori s citatom
Old 23.01.2015., 10:50   #14
Sve mi je jasno, pogotovo njegova situacija.
Ja sam naveo kak je bilo, po mojoj prosudbi, siguran trenutak za uključenje, i ispalo je da nije.
walter wingfield is offline  
Odgovori s citatom
Old 20.08.2015., 01:32   #15
Quote:
walter wingfield kaže: Pogledaj post
Sve mi je jasno, pogotovo njegova situacija.
Ja sam naveo kak je bilo, po mojoj prosudbi, siguran trenutak za uključenje, i ispalo je da nije.
Potpuno te razumijem. Meni se skoro desila slična situacija. Svaki izlazak iz ove ulice gdje živim je kockanje. Gledaš u hebeno ogledalo i gledaš tu gornju i donju stranu i nalaziš se na okuki i još moras dati gasa da prijedjes uzdignuti kanal za vodu. U ogledalu uopće ne vidis auto kad je oblačno i nema upaljena svjetla nego tek kad je na koji metar blizine.
mirna1982 is offline  
Odgovori s citatom
Old 23.12.2015., 12:26   #16
nastavno na temu, zna li netko kako se ovdje razvijala radnja?

http://www.jutarnji.hr/tragedija-u-z...sreci/1066553/


girling is offline  
Odgovori s citatom
Old 27.12.2015., 18:29   #17
Dobila je 18 mjeseci, uvjetno na 5 godina.
Pijana, pobjegla s mjesta nesreće u kojoj je smrtno stradala jedna osoba.
Još jedan uspjeh hrvatskog pravosuđa.
danpoz is offline  
Odgovori s citatom
Old 05.01.2016., 18:29   #18
A sto je najgore samohrana majka je bila žrtva i onda ovakva spodoba dobije uvjetnu kaznu, poserem se na hrvatsko pravsoudje!
MaurS is offline  
Odgovori s citatom
Old 09.01.2016., 00:56   #19
Quote:
MaurS kaže: Pogledaj post
A sto je najgore samohrana majka je bila žrtva i onda ovakva spodoba dobije uvjetnu kaznu, poserem se na hrvatsko pravsoudje!
40% pravosudja nam je sljam.
__________________
Kao što obilje izaziva dosadu,tako nedostatak pojačava žudnju..-E.Neos IPSG ARGO
Nedvigkonvej is offline  
Odgovori s citatom
Old 09.01.2016., 23:07   #20
Ma ja bih rekao i puno više, koliko samo toga neznamo jer ne dopire do nas kroz medije, nekad se mislim kad pogledam ovakve članke kao ova spoodba od "sportašice" mozda i bolje da neznam jer samo mi dignu tlak i bezveze se zivciram.
MaurS is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor



Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 11:56.