Natrag   Forum.hr > Lifestyle > Zdravlje

Zdravlje Najvažnija stvar na svijetu
Podforumi: Žensko zdravlje, Stomatologija i oralna higijena

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 04.01.2008., 16:15   #1
RTG srca i pluća - nalazi i mišljenja

dobila sam u nalazu ovo pa ako netko zna reci što bi to odprilike znacilo

na preglednoj slici srca i pluća prozačnost plućnog parenhima u granicam je normale.ne vidi se rdg znakova sviježeg upalnog infiltrata.lijevi hilus je primjerene veličin,desni krupniji,nediferenciran,doima se nadozan,bazalno su naznacene endoperibronhalne promjene.sjena srca manja,strmije položena.preporuča se rdg kontrola uz desni profil

pa ako netko zna što je to neka napiše molim vas
što sam ja is offline  
Odgovori s citatom
Old 05.01.2008., 11:46   #2
Nije mi najjasnije što se misli pod "endoperibronhalne promjene" na bazama pluća i riječ "nadozan" iskreno uopće mi nije poznata.
Imaš li kakav zaključak ispod ovako napisanog nalaza?

Ipak ovako čitajući nemam dojam da je nešto zabrinjavajuće. Nema infiltrata, parenhim je prozračan....A ova kontrola uz desni profil vjerojatno ide u smjeru da se za svaki slučaj razjasni slika u području desnog plućnog hilusa.
nisam ti baš nešta pomogao al eto....
__________________
Ovo je mali korak za čovjeka, a velik za čovječuljka!
trebor is offline  
Odgovori s citatom
Old 06.01.2008., 03:55   #3
pa ovo nadozan bi zapravo moglo bit nodozan samo mistyped.
nalaz je vjerojatno ok,ali svakako eto bi trebalo ispitat tu promjenu na hilusu desno. imaš ti inače ikakvih simptoma? zašto si uopće radio rtg prsnog koša?po samom rtg snimku srce se čini ok, taj nalaz na plućima je vjerojatno ništa(ako si asimptomatičan) ali ako imaš neku simptomatologiju može značit nešto.ni meni nije jasan ovaj,poprilično oksimoronski naziv, endoperibronhalno, možda se misli na naznačen zračni bronhogram ili na peribronhalnu vaskulaturu koja je ev. naglašenija?
pa eto lijepo navedi ako što imaš pa ćemo teorizirat
__________________
dežurni doktor
ante dumbledore is offline  
Odgovori s citatom
Old 06.01.2008., 05:26   #4
simtomi su mi neznam ni ja sama više...uglavnom imam cesto temp. sva se preznojim i osječam stalno slabinu...prvo mi je doktorica dala sumamed to sam popila i bilo je ok jedno dan dva te zatim sve ispočetka te me je poslala vaditi krv što mi je sedimentacija visoka bila ovo ostalo u granicama normale,pa sam išla slikati pluća... a neznam jel bi uspjela skenirati sliku pa uploadati..

uglavnom hvala vam...

ovo mi je samo pisalo na nalazima
što sam ja is offline  
Odgovori s citatom
Old 07.07.2008., 08:38   #5
rtg snimka pluća

Hej borci.
Imam jedno pitanje.
Gledao sam sliku pluca(rtg) moje mame i neke koje sam nasao na netu
i vidim da svi imaju neku sjenu ili nesto u dolje lijevom dijelu desnog dijela pluća(gledajući nalaz).
npr. http://www.pedijatrija.ba/Portals/0/Bronhitis.jpg
http://www.judzks.ba/Portals/0/Snima....jpg:confused:

Hvala.

Zadnje uređivanje trebor : 07.07.2008. at 22:22.
koky11 is offline  
Odgovori s citatom
Old 07.07.2008., 23:55   #6
Iako si malo zbunjujuće opisao mislim da misliš na srčanu sjenu koja se većim dijelom prikazuje u lijevom dijelu prsišta. ( sliku uvijek opisuješ ne kako je gledaš ispred sebe nego onako kako su doista smješteni organi/promjene....npr. sjena srca je s desne strane kad se tvoja slika gleda ispred sebe ali se opisuje da je lijevo kako uistinu i je ).
__________________
Ovo je mali korak za čovjeka, a velik za čovječuljka!
trebor is offline  
Odgovori s citatom
Old 02.09.2008., 21:24   #7
rtg pluća i srca-molim pojašnjenje

Ovako glasi nalaz radiologa:
Na preglednoj snimci pluća i srca vidi se očuvana prozračnost plućnog parenhima.
Sjena srca je poprečno položena i uvećana na račun lijevog ventrikla sa naglašenim strukom i elongiranom aortom.

Pretpostavljam da su pluća ok, ali brine me nalaz srca. molim ako netko zna, da mi pojasni ovaj nalaz. Hvala.
__________________
"Expirience is what you get when u don't get what you want!" (Randy Pausch)
zrixy is offline  
Odgovori s citatom
Old 03.09.2008., 01:07   #8
Quote:
zrixy kaže: Pogledaj post
Ovako glasi nalaz radiologa:
Na preglednoj snimci pluća i srca vidi se očuvana prozračnost plućnog parenhima.
Sjena srca je poprečno položena i uvećana na račun lijevog ventrikla sa naglašenim strukom i elongiranom aortom.

Pretpostavljam da su pluća ok, ali brine me nalaz srca. molim ako netko zna, da mi pojasni ovaj nalaz. Hvala.

Lijeva klijetka je hipertrofirana/dilatirana (rastegnuta jer pokušava nešto kompenzirati pa jače radi/pumpa). Opis ne kaže koliko je uvećana. Možda samo malo.

Uzrok može biti dugogodišnji visok tlak ali i stanja kao kardiomiopatije (bolesti srčanog mišića u kojima srčani mišić s vremenom slabi).

Ali teško je ovako bez pregleda i pogleda na samu rtg snimku reći. To je tvoja snimka?
Bundevica is offline  
Odgovori s citatom
Old 03.09.2008., 07:44   #9
Quote:
Bundevica kaže: Pogledaj post
Lijeva klijetka je hipertrofirana/dilatirana (rastegnuta jer pokušava nešto kompenzirati pa jače radi/pumpa). Opis ne kaže koliko je uvećana. Možda samo malo.

Uzrok može biti dugogodišnji visok tlak ali i stanja kao kardiomiopatije (bolesti srčanog mišića u kojima srčani mišić s vremenom slabi).

Ali teško je ovako bez pregleda i pogleda na samu rtg snimku reći. To je tvoja snimka?
Puno hvala na pojasnjenju. Nalaz je mamin. Ima 60 godina i pati od visokog tlaka već 30 godina, a u dva navrata je imala upalu srcanog misica. Sada obavlja pretrage, jer za dva tjedna ide na operaciju palca lijeve sake (karpalni kanal ako sam dobro napisala).
__________________
"Expirience is what you get when u don't get what you want!" (Randy Pausch)
zrixy is offline  
Odgovori s citatom
Old 16.03.2009., 01:08   #10
RTG pluća

Dakle, ja već 4 godine živim u Zagrebu i sad kad mi treba nemam pojma u koju bolnicu mogu otić slikat pluća! Kako to u Zagrebu izgleda? Čeka li se dugo nalaze? Kad mi je i gdje najbolje otić?
jele86 is offline  
Odgovori s citatom
Old 16.03.2009., 10:14   #11
Zašto ići u bolnicu zbog toga? Mislim da svaki dom Zdravlja može uslikat pluća. Nalaz je odmah gotov, možda negdje drugi dan ako imaju takvu shemu rada...
__________________
Ovo je mali korak za čovjeka, a velik za čovječuljka!
trebor is offline  
Odgovori s citatom
Old 16.03.2009., 17:17   #12
Imaš na Knežiji, čini mi se da je Albaharijeva ili Bićanićeva. I ne,nemaju svi domovi zdravlja rtg pluća. I čini mi se Nehajska. A rtg pluća obaviti u koju bolnicu.njabolje-zvati bolnice po redu ili prema mjestu stanovanja.
__________________
Od trnja pa do zvijezda
Azaleja is offline  
Odgovori s citatom
Old 16.03.2009., 22:29   #13
Možeš u Rockfellerovoj - Bolnica za plućne bolesti, pa ti odma može pulmolog pogledati nalaze. Slika je gotova odma.
ivanea1 is offline  
Odgovori s citatom
Old 29.07.2011., 17:07   #14
Imam bolove s lijeve strane tijela, ispod grudi i doktorica me poslala na rtg pluća da vidimo je li možda uslijed nekog udarca, kašlja, napuklo rebro pa pritišće plućnu maramicu..
bila jutros, odmah dobila nalaze. piše da nema vidljivih svježih infiltrativnih promjena - to razumijem. nadalje, kaže ovako: manja šatorasta pleurodijafragmalna adhezija lijevo banalno.
ako ima kakva dobra duša da mi objasni tu rečenicu, bila bih jako zahvalna
melita is offline  
Odgovori s citatom
Old 29.07.2011., 18:28   #15
Quote:
melita kaže: Pogledaj post
Imam bolove s lijeve strane tijela, ispod grudi i doktorica me poslala na rtg pluća da vidimo je li možda uslijed nekog udarca, kašlja, napuklo rebro pa pritišće plućnu maramicu..
bila jutros, odmah dobila nalaze. piše da nema vidljivih svježih infiltrativnih promjena - to razumijem. nadalje, kaže ovako: manja šatorasta pleurodijafragmalna adhezija lijevo banalno.
ako ima kakva dobra duša da mi objasni tu rečenicu, bila bih jako zahvalna

Nema znakova svježe uplale,a to što je opisano je šatorasto izvučenje plućne maramice iznad ošita koje je nastalo navjerojatnije kao posljedica neke ranije upale (može biti i prije više godina) - u biti predstavlja ožiljak bez većeg dijagnostičkog značaja.
Gerta is offline  
Odgovori s citatom
Old 29.07.2011., 21:02   #16
Ja tih ožiljaka imam kolko oš Treba se samo čovjek naviknut na to i sve bude ok
deki00 is offline  
Odgovori s citatom
Old 29.07.2011., 21:32   #17
Quote:
Gerta kaže: Pogledaj post
Nema znakova svježe uplale,a to što je opisano je šatorasto izvučenje plućne maramice iznad ošita koje je nastalo navjerojatnije kao posljedica neke ranije upale (može biti i prije više godina) - u biti predstavlja ožiljak bez većeg dijagnostičkog značaja.
super, hvala
samo mi sad nije jasno od čeg me to boli. žena me danas uvjerava da sam sigurno negdje pala, lupila se, rekoh da jedino ako sam mjesečarila
melita is offline  
Odgovori s citatom
Old 31.01.2012., 20:36   #18
Molim za misljenje o sljedecoj RTG snimci pluca:

"Na preglednoj i lijevoj postranicnoj snimci pluca i srca, od kojih postranicna nije sasvim simetricna, plucna krila su izduzena, bez uvjerljivih znakova infilrativnih promjena na prikazanom dijelu pl. parenhima, s tim sto su sjene hilusa lakse naznacene i u vecoj mjeri trakasti, mrezoliki i sitno zrnasti pl. crtez obostrano para- i retro kardijalno, kupole ošita slabije su svedene medijalno i prakticno aplanirane sagitalno, a plici f. c. sinusi inponiraju djelimice adherentni, u vecoj mjeri dorzalno.

Sjena srca aortalno-miopatski je oblikovana sa sjenama masnog tkiva u projekciji oba frenokokardijalna kuta i siroko prilezi ošitu, sjena aorte je izduzena,lako sira jace saturirana s ulozenim min. solima u stijenku luka"
LjUbIcA_ZuBiCaa is offline  
Odgovori s citatom
Old 18.04.2012., 00:44   #19
molila bi pojašnjenje nalaza:
Na sumacijskim PA u LP snimkama torakalnih organa reducirana transparentnost plućnog parenhima u projekciji gornjeg i djelomično srednjeg plućnog polja lijevo na račun neoštro ocrtanog inhomogenog zasjenjenja koje bi ddg.moglo odgovarati bronhopneumoničnom infiltratu u gornjem režnju.
Reducirana transparentnost plućnog parenhima u projekc.donjeg plućnog polja lijevo na račun maglušastog zasjenjenja što je vidljivo samo na PA snimci, no ddg.susp.na maglušasti intersticijski infiltrat, a unutar njega se na PA snimci projicira oko 10 mm ovalna oštro ocrtana mekotkivna sjena, ddg.susp. na nodoznu sjenu.
Uz srednju trećinu lat.Th zida lijevo vrpčasta sjena ddg u vidu fibroznog tračka ili subsegmentalne atelektaze. Manje diskretno maglušasto zasjenjenje plućnog parenhima u projekc.gornjeg plućnog polja desno medijalno ddg.susp.na manji infiltrat.
Primjereno položena sjena srca veličinom u granicama normale, neoštre konture u područu srčanog vrška. Naglašeni krupniji hilusi, izrazitije izražen lijevi hilus(ddg? hilarna limfodenopatija). Blago pojačan bronhovaskularni crtež u kaudalnom raspletu desnog hilusa. Prozračnost ostatnog plućnog parenhima je u granicama normale. Ošit i FC sinusi primjereni. Preporuča se kl.korelacija, komparacija s prethodim snimkama, rtg kontrola nakon terapije i daljna obrada
radi se o ženi od 55 godina, pretpostavka doktorice su komplikacije uslijed gripe pa je poslana na trg torakalnih ogana. Unaprijed hvala!
sope is offline  
Odgovori s citatom
Old 23.04.2012., 18:13   #20
molim

Vas ako netko od radiologa mi ovo malo protumaci???

Hiperinflacija plucnog perenhima cemu doprinosi i tvrda tehnika snimanja bez aktivnih pat.zasjenjenja uz uredne hiluse, nize polozene i slabije svedene osite na kojima se vide pleurodijafragmalne athezije obostrano, poglavito na desnoj, uz odsjecene f.c. sinuse te urednu srcanu sjenu.

Boze pomozi.

i sto bi preporucili, hvala unaprijed
indra2 is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor


Tematski alati
Opcije prikaza

Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 14:03.