Natrag   Forum.hr > Lifestyle > Gastronomija

Gastronomija Za kuhare i kuharice te one koji to žele postati
Podforumi: Eno i ino, Hrana i zdravlje, Kuhinja bez mesa

Zatvorena tema
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 30.04.2010., 14:38   #81
na jednoj drugoj temi mi nitko nije odgovorio, pa da pitam i ovdje..

s čime perete i općenito-održavate inox suđe? ja ga od nedavno imam, i nervira me što se mora odmah brisati da ne ostanu mrlje od kapljica vode, al to je manji problem naspram nekih ljubičastih fleka sa odsjajom duginih boja na dnu lonaca..
kako da to riješim?? koristim cif, i bila sam uvjerena da je cif i više nego dobar za to suđe, al očito nije..
ima netko savjet??
extreme is offline  
Old 30.04.2010., 14:43   #82
Quote:
extreme kaže: Pogledaj post
na jednoj drugoj temi mi nitko nije odgovorio, pa da pitam i ovdje..

s čime perete i općenito-održavate inox suđe? ja ga od nedavno imam, i nervira me što se mora odmah brisati da ne ostanu mrlje od kapljica vode, al to je manji problem naspram nekih ljubičastih fleka sa odsjajom duginih boja na dnu lonaca..
kako da to riješim?? koristim cif, i bila sam uvjerena da je cif i više nego dobar za to suđe, al očito nije..
ima netko savjet??
Ja ih perem u makini.Kao i sve drugo.
Mrljice ?
koje mrljice?
Hu kers.I zašto ne bi ostale mrlje od vode?
Čim počneš nekaj kuhati u njemu bu se zmazal.
Dlapek is offline  
Old 30.04.2010., 15:00   #83
Quote:
dlap1307 kaže: Pogledaj post
Ja ih perem u makini.Kao i sve drugo.
Mrljice ?
koje mrljice?
Hu kers.I zašto ne bi ostale mrlje od vode?
Čim počneš nekaj kuhati u njemu bu se zmazal.
ne volim mrljice... volim da se suđe sjaji..
ali ponavljam, mrljice od kapljica vode su manji problem, veće je sranje što na dnu u loncu ostaju mrlje koje se presijavaju u duginim bojama. to nisu mrlje od nedovoljno opranog suđa ili masnoće- nego je u pitanju nešto sa deterđentom, pretpostavljam..

nemam suđericu, nisam valjda jedina koja suđe pere ručno??
extreme is offline  
Old 30.04.2010., 15:01   #84
kopriva

koliko je dugo trebam kuhati da bi bila "sigurna"? je li dovoljna jedna minuta? da je drzim u vodi dok kljuca na stednjaku ili da je samo prelijem i tako pustim da kratko stoji?
(jedemo je jednostostavnu: procijedim, malo narezem i zacinim jabucnim octom, ali svi prijedlozi su pozeljni. )

unaprijed hvala!
__________________
you're so vain - i bet you think this song is about you
sympathy for the devil
*jezebel* is offline  
Old 30.04.2010., 15:18   #85
Quote:
*jezebel* kaže: Pogledaj post
koliko je dugo trebam kuhati da bi bila "sigurna"? je li dovoljna jedna minuta? da je drzim u vodi dok kljuca na stednjaku ili da je samo prelijem i tako pustim da kratko stoji?
(jedemo je jednostostavnu: procijedim, malo narezem i zacinim jabucnim octom, ali svi prijedlozi su pozeljni. )

unaprijed hvala!
ja ju blanširam- minutu dvije kuha u vodi..
onda zamrzavam manje porcije..
pripremam ju kao špinat (krem varijantu), kao blitvu (s krumpirom), krem juhu, a najdraže su mi polpete.
extreme is offline  
Old 30.04.2010., 15:35   #86
Quote:
*jezebel* kaže: Pogledaj post
koliko je dugo trebam kuhati da bi bila "sigurna"? je li dovoljna jedna minuta? da je drzim u vodi dok kljuca na stednjaku ili da je samo prelijem i tako pustim da kratko stoji?
(jedemo je jednostostavnu: procijedim, malo narezem i zacinim jabucnim octom, ali svi prijedlozi su pozeljni. )

unaprijed hvala!
Sigurna?
Od čega?
da te ne opeče?
Čim ju preliješ vrelom vodom - bezOPASNA je.
Dlapek is offline  
Old 30.04.2010., 15:50   #87
Quote:
dlap1307 kaže: Pogledaj post
Sigurna?
Od čega?
da te ne opeče?
Čim ju preliješ vrelom vodom - bezOPASNA je.
ma ne. zbog kiselina koje, ukoliko se duze konzumira u vecim kolicinama, navodno mogu biti stetne za bubrege. nisam nasla pretjerano mnogo podataka, zato pitam i ovdje jer je zelim kuhati sto krace. osim mravlje kiseline spominje se i kremicna.
__________________
you're so vain - i bet you think this song is about you
sympathy for the devil
*jezebel* is offline  
Old 30.04.2010., 16:05   #88
Quote:
extreme kaže: Pogledaj post
ne volim mrljice... volim da se suđe sjaji..
ali ponavljam, mrljice od kapljica vode su manji problem, veće je sranje što na dnu u loncu ostaju mrlje koje se presijavaju u duginim bojama. to nisu mrlje od nedovoljno opranog suđa ili masnoće- nego je u pitanju nešto sa deterđentom, pretpostavljam..

nemam suđericu, nisam valjda jedina koja suđe pere ručno??
nisi jedina...
mi imamo blink edelstahlreiniger, vrlo povoljno, mullerova marka, dragi je prezadovoljan time (on je, naime, dežurna perisuđa u kući)
__________________
skupljačica snova
finky is offline  
Old 30.04.2010., 16:09   #89
Quote:
finky kaže: Pogledaj post
nisi jedina...
mi imamo blink edelstahlreiniger, vrlo povoljno, mullerova marka, dragi je prezadovoljan time (on je, naime, dežurna perisuđa u kući)
i moj muž ima istu funkciju
trenutno nemam muller pri ruci, pa ću probati potražiti nešto slično u dm-u.
hvala!
extreme is offline  
Old 30.04.2010., 19:02   #90
Ima to DM, Denk Mit marka.
patientia is offline  
Old 30.04.2010., 20:47   #91
Quote:
*jezebel* kaže: Pogledaj post
ma ne. zbog kiselina koje, ukoliko se duze konzumira u vecim kolicinama, navodno mogu biti stetne za bubrege. nisam nasla pretjerano mnogo podataka, zato pitam i ovdje jer je zelim kuhati sto krace. osim mravlje kiseline spominje se i kremicna.
Kopriva sadrži oksalnu kiselinu (osim mravlje koja je termolabilna), najviše u peteljkama i puno više u ljeto i sušnom razdoblju nego sada. Kristali oksalne kiseline mogu štetno djelovati na bubrege. Istu kiselinu sadrži i špinat ali manje. Zato većina recepata za špinat sadrže mlijeko ili neki mliječni proizvod (vrhnje i sl.) Naime kalcij iz mlijeka veže na sebe oksalnu kiselinu u kalcij oksalat, bezopasan i neresorptivan za čovjeka koji izbacimo iz organizma.....znaš već kako. Osim oksalne sadrži i purinsku kiselinu, pa nije preporučljiva za oboljele od gihta.
Pellaprat is offline  
Old 30.04.2010., 20:57   #92
Quote:
Pellaprat kaže: Pogledaj post
Konačno ! Mesnica peradi "Blagus" na Kvatriću ima konfekcioniranu pačetinu, svježu, na podlošku.
File prsa 90 kn, batak-zabatak 50 kn, krila 30kn, hrbat i vrat 20 kn.
Guščja i pačja mast 40 kn (staklenka 7 dcl)
Confit se radi
Ima "Blagus" i na Trešnjevačkom placu

Pačetina im je vrlo, vrlo dobra. Tako sam dobra pačja prsa u umaku od naranče i tokajca napravila prošli vikend s tom njihovom pačetinom da sam samu sebe iznenadila
__________________
Easily distracted by shiny objects.
coffeebreak is offline  
Old 30.04.2010., 21:01   #93
Quote:
extreme kaže: Pogledaj post
na jednoj drugoj temi mi nitko nije odgovorio, pa da pitam i ovdje..

s čime perete i općenito-održavate inox suđe? ja ga od nedavno imam, i nervira me što se mora odmah brisati da ne ostanu mrlje od kapljica vode, al to je manji problem naspram nekih ljubičastih fleka sa odsjajom duginih boja na dnu lonaca..
kako da to riješim?? koristim cif, i bila sam uvjerena da je cif i više nego dobar za to suđe, al očito nije..
ima netko savjet??
e danas sam se baš borila s ovim. prvo sam probala oprat sa običnim jarom, ali kad nije išlo, ulila sam jabučnog octa(jer ne koristim obični , ali pretpostavljam da i on šljaka)da prekrije dno i ostavila neko vrijeme ,i onda samo sa spužvicom prešla preko toga i otišlo sve. poslije oprala opet u detergentu da se ne osjeti ocat i isprala.
__________________
Nemam ja onih osamnaest godina ,ni mač u grudima da bih opet sve iz početka, nemam ja milion sudbina ,pa zar nije dovoljna i ova jedna, tako bijedna.?
Elich San is offline  
Old 30.04.2010., 21:31   #94
Quote:
extreme kaže: Pogledaj post
i moj muž ima istu funkciju
trenutno nemam muller pri ruci, pa ću probati potražiti nešto slično u dm-u.
hvala!
mi smo imali i dm-ov, imaju i oni neku svoju verziju, ali nam nije bio tako dobar, nekako je bio masniji i teško se ispirao, no probaj, možda ti bude ok...
__________________
skupljačica snova
finky is offline  
Old 30.04.2010., 22:51   #95
Quote:
Deedy kaže: Pogledaj post

Uh, vadiš mi mast ovim informacijama... moram to pogledati i nešto uzeti.
Daj neki prijedlog za kombinaciju pačetine i ostalih namirnica (pečenja, event. kakav umak)... alias skraćenu verziju recepta..
1.) File prsa al mattone : zarežeš kožu i prsa u rombove, pa ih pečeš s te strane pod utegom (cca 2kg) oko 7-8 min. okreneš na stranu bez kože i pečeš još 2 min. bez utega. U sredini ostaju ružičasta, poliješ konjakom, zapališ, serviraš u umaku od raženog kruha i bijelog papra.

2.) File prsa "diplomatski": ispečeš isto kao u receptu pod 1. ali bez utega i ukupno 2-3 min kraće. Na prsa položiš paštetu od pačje jetre, zamotaš u tanko tijesto za kiflice ,staviš u pečnicu na 220 C 10 min i još 10 na 170C. Vruće zamotuljke položiš na ugrijani tanjur i preliješ umakom od šampinjona.

3.) Sve kombinacije s umakom na bazi naranče i konjaka.

4.) Za batke i zabatke confit i opet confit, a uz njega hladni pire od šampinjona i suhih vrganja.
Pellaprat is offline  
Old 30.04.2010., 23:03   #96
Quote:
extreme kaže: Pogledaj post
na jednoj drugoj temi mi nitko nije odgovorio, pa da pitam i ovdje..

s čime perete i općenito-održavate inox suđe? ja ga od nedavno imam, i nervira me što se mora odmah brisati da ne ostanu mrlje od kapljica vode, al to je manji problem naspram nekih ljubičastih fleka sa odsjajom duginih boja na dnu lonaca..
kako da to riješim?? koristim cif, i bila sam uvjerena da je cif i više nego dobar za to suđe, al očito nije..
ima netko savjet??
Obični ocat, octena kiselina za sve rajnglice odličan. Može i jabučni, ali meni šteta, pa sa običnim obavezno iza svakog pranja zasjajim.
Pegica is offline  
Old 01.05.2010., 03:08   #97
Quote:
extreme kaže: Pogledaj post
pripremam ju kao špinat (krem varijantu), kao blitvu (s krumpirom), krem juhu, a najdraže su mi polpete.
Extreme, kak delaš polpete? :traži nove ideje:

Quote:
Pellaprat kaže: Pogledaj post
...a uz njega hladni pire od šampinjona i suhih vrganja...
I to me isto zanima... Može kratko pojašnjenje?
coco zoe is offline  
Old 01.05.2010., 10:40   #98
Quote:
*jezebel* kaže: Pogledaj post
ma ne. zbog kiselina koje, [B][B]ukoliko se duze konzumira u vecim kolicinama, navodno mogu biti stetne za bubrege. nisam nasla pretjerano [/B]mnogo podataka, zato pitam [/B]i ovdje jer je zelim kuhati sto krace. osim mravlje kiseline spominje se i kremicna.
Ma kaj je tebi?
Okani se tih budalaština.
Da bi ta kiselina imala ikakav efekt morala bi pojesti cijelu cisternu kopriva.
Kopriva je<jedno čudo od biljkke.Spada u pet naljekovitijih biljaka zajedno sa stolisnikom,maslačkom i trputcem.Pročitaj malo o njenim svojstvima i mirno kuhaj variva,savijače i juhe dok ima mladih biljaka.Ja kuham i čaj od sušene biljke.
Idu mi na živce ovi paranoični prehrambeni talibani kojima je kopriva opasna,a kuhaju hranu u plastičnim vrećetinama.
Dlapek is offline  
Old 01.05.2010., 12:31   #99
Quote:
dlap1307 kaže: Pogledaj post
Ma kaj je tebi?
Okani se tih budalaština.
Da bi ta kiselina imala ikakav efekt morala bi pojesti cijelu cisternu kopriva.
Kopriva je<jedno čudo od biljkke.Spada u pet naljekovitijih biljaka zajedno sa stolisnikom,maslačkom i trputcem.Pročitaj malo o njenim svojstvima i mirno kuhaj variva,savijače i juhe dok ima mladih biljaka.Ja kuham i čaj od sušene biljke.
Idu mi na živce ovi paranoični prehrambeni talibani kojima je kopriva opasna,a kuhaju hranu u plastičnim vrećetinama.
malo biraj rijeci. znam mnogo o njenim ljekovitim svojstvima, caj pijem cesto, ali o ovom drugom sam nasla prilicno malo podataka pa me zanimalo. zar nije normalno da me zanima(?)...
__________________
you're so vain - i bet you think this song is about you
sympathy for the devil
*jezebel* is offline  
Old 01.05.2010., 12:49   #100
Može, ali ne znam kratko.

coco zoe kaže:I to me isto zanima... Može kratko pojašnjenje?

Šampinjone, veće, smeđe, narežeš na ploške debljine cca 5mm, malo pouljiš i popapriš, složiš u lim za pečenje obložen papirom, pa staviš u pećnicu zagrijanu na 250 C 7-8 min. da se onesvijeste, smanjiš tem. na 200 C i pečeš ih još 7-8 min. poliješ s malo konjaka (0,3 na pola kile), pećnicu ugasiš i otvoriš, ali šampinjone ne vadiš nego ostaviš da se ispuhuju pri čemu će još dehidrirati.
Na kombinaciji putra i maslinjaka zastakliš malo kosanog luka, dodaš čen dva usitnjenog češnjaka, 2 dag suhih vrganja (na 0,5 kg šampinjona) zdrobljeni krumpir kojeg si prethodno skuhala u ljusci. Odnos krumpira i šampinjona mora biti 20:80 , ali prema težini pečenih gljiva, a ne sirovih. Krumpir kratko prepečeš, dodaš šampinjone i malo slatkog vrhnja. Miješaš na laganoj vatri par min.,posoliš, pa štapnim mikserom pretvoriš u pire. Ostaviš otklopljeno da se ohladi na sobnu temperaturu, da se para ne bi kondenzirala. Kalupom za rižu formiraš polukugle koje oko 1 sat ohladiš u hladnjaku, da se stisnu, pa na njih složiš, poput crijepova, pačja prsa narezana na tanke ploškice ili ovaj pire služiš kao prilog uz confit.
Pellaprat is offline  
Zatvorena tema



Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 11:50.