Natrag   Forum.hr > Kultura i zabava > Književnost > Mali literarni kutić

Mali literarni kutić Vaše pjesme, priče, romani...

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 25.04.2005., 15:41   #1
Besame. Mucho

Sjedim u Lisinskom, na koncertu Cesarije Evore. Pjeva onu prastaru’ Besame mucho’, koju je još moja baba znala zapjevati uz svog omiljenog Julija Iglesiasa. Kako su se vremena promijenila, a opet sve ostalo isto ! Gutam riječi stare Cesarije, a njezin hrapavi melankolični glas vrati me nekim uspomenama, slikama, nekim poljupcima. I sam poluglasno pjevušim:

Besame, besame mucho, como si fuera esta noche la ultima vez
Besame mucho, que tengo miedo perderte, perderte otra vez
Quiero tenerte muy cerca, mirarme en tus ojos, verte junto a mi
Piensa que tal vez manana yo ya estar lejos, muy lejos de aqui
Oh, besame mucho, como si fuera esta noche la ultima vez
Besame mucho, que tengo miedo perderte, perderte otra vez
Ljubi me mnogo, jako, stalno. Želim tvoju blizinu, želim ti gledati u oči...

Prenem se, jer me žena na susjednom stolcu gura laktom u rebra. Ide već neka treća pjesma, a ja kao opčinjen pjevušim ‘Besame me mucho’. Mislim na djevojku, koja tisuće poljubaca ne bi doživjela kao agresiju, dosadu, posesivnost, opsesivnost, kojoj bi usne htjele biti neprestano na mojima.

Besame mucho. Nekad se znalo, da je poljubac najveći znak intimnosti. Uvijek sam se pitao, što nakon jednog dubokog, strasnog, velikog, dugotrajnog, kad se usne konačno razdvoje? Hoće li onaj sljedeći biti tek blijeda kopija prvog poljupca? Uzaludni pokušaj da se ona najveća, prva energija, već otišla električnim impulsima ravno do glave i srca, ponovno pronađe? Hoće li se strast na tisućitom poljupcu istrošiti? Kako je s poljupcem broj dvadesetčetiritisuće? Da je barem tu Dolly Bell, ona bi mogla reći iz vlastitog iskustva.

Što će biti kad veinti-cuattro-mille bacci jednom postane realnost? Hoće li se srca i usne umoriti? Hoćemo li drhtati pred poljupcem broj 1001?

Svejedno pjevušim i mislim najiskrenije - besame mucho. Više se ne bojim.

U sebi obećavam, da više neću brojati.
__________________
'It's not about the years in your life, but the life in your years.' So I think I am not going to count the days or the years from now onwards but the moments which have made me feel alive
Wall is offline  
Odgovori s citatom
Old 25.04.2005., 17:30   #2
zastranjenje, zatamnjenje, fade out

elysiume, nema beda! vidim da si još ogorčen sa onog budalastog religijskog topica o Papiju Raziju, gdje si me pljuvački i ostrašćeno napadao iz svih tvojih slabačkih potencijala.

ovdje jako prozirno nastavljaš, doduše mrvicu prikrivenije
tobože, sjetilo te, ali sjajno ti ide kritička misao. ipak si ti Moderator na Literarnom kutku, siva eminencija i poklopac svakome. ne ljutim se, kao što se i na religijskom kutku nisam ljutio na tebge. čemu? netko ima talenta, netko nema, pa to nadoknađuje postajući kritičar, moderator, što već.

istina, tebe 'besame mucho/besane noći' podsjete na k.urac tvrd. zašto da ne?tvoj izbor, tvoja asocijacija. ja o kurcima nikad nisam maštao. više o poljupcima. zato sam i pisao o njima. čak nemam protiv da ti uvedeš tvrd k.urac u nečiju radnju. samo ga makni bogaivragati, s mojeg ipak lirskog topica. možeš ga turnit u neku hardcore rupu, il pričicu, čim je napišeš
__________________
'It's not about the years in your life, but the life in your years.' So I think I am not going to count the days or the years from now onwards but the moments which have made me feel alive
Wall is offline  
Odgovori s citatom
Old 26.04.2005., 00:24   #3
eto, obrisano

ako želiš, i ova dva pobrišem
Elysium is offline  
Odgovori s citatom
Old 26.04.2005., 00:59   #4
Re: Besame. Mucho

Quote:
Wall kaže:


Besame mucho. Nekad se znalo, da je poljubac najveći znak intimnosti. Uvijek sam se pitao, što nakon jednog dubokog, strasnog, velikog, dugotrajnog, kad se usne konačno razdvoje? Hoće li onaj sljedeći biti tek blijeda kopija prvog poljupca?
mišlenja sam da je samo prvi poljubac onaj pravi....
još uvijek se sjećam svih značajnih prvih poljubaca i sjećanje na njih je najljepše što je od svega ostalo....
fala što si me podsjetio na te trenutke ovaj tren
Da Kang is offline  
Odgovori s citatom
Old 26.04.2005., 01:04   #5
Re: zastranjenje, zatamnjenje, fade out

Quote:
Wall kaže:
elysiume, nema beda! ipak si ti Moderator na Literarnom kutku, siva eminencija i poklopac svakome. ne ljutim se, čemu? netko ima talenta, netko nema, pa to nadoknađuje postajući kritičar, moderator, što već.
hehe....
Da Kang is offline  
Odgovori s citatom
Old 26.04.2005., 12:40   #6
Da Kang, nije Da Nang

Amere su ono potukli Vijetnamci u Da Nangu? Ali, niti Da Kang nije loš nick, dapače!

ali, ontopic, citirat ću još jednog starog hipika:


Sjećam se prvog poljupca, samo on je bio sladak, lalala (Film)
__________________
'It's not about the years in your life, but the life in your years.' So I think I am not going to count the days or the years from now onwards but the moments which have made me feel alive
Wall is offline  
Odgovori s citatom
Old 26.04.2005., 13:39   #7
u biti je The King

napisao sam negdje priču o svom nicku
a inače je to The King u slengu.....
Da Kang is offline  
Odgovori s citatom
Old 26.04.2005., 14:02   #8
Re: u biti je The King

Quote:
Da Kang kaže:
napisao sam negdje priču o svom nicku
a inače je to The King u slengu.....
i to je jedna od boljih stvarnih priča koje sam imao prilike čitati
Elysium is offline  
Odgovori s citatom
Old 26.04.2005., 14:07   #9
Kralj je mrtav, iako ga vidjeh u supermarketu

hvala za lekciju iz slenga inače, kad si rekao 'kralj' mene to sjetilo one legende o Kralju i njegovom mrtvorođenom bratu- blizancu u Tupelu:

.......
Well, Saturday gives what Sunday steals
and a child is born on his brother's heels
come Sunday morn- the first-born's dead
in a shoebox, tied with a ribbon of red
Tupelo, hey Tupelo
.....

legende o Elvisovom (prvorođenom) mrtvorođenom blizancu uvijek me rastuže. a možda nije umro? možda, ko u 'Čovjeku sa željeznom maskom', negdje zatočen čami? The King's still living!

Hail to the King!
__________________
'It's not about the years in your life, but the life in your years.' So I think I am not going to count the days or the years from now onwards but the moments which have made me feel alive
Wall is offline  
Odgovori s citatom
Old 26.04.2005., 14:31   #10
Re: u biti je The King

Quote:
Da Kang kaže:
a inače je to The King u slengu.....
evo je..
Quote:
Da Kang kaže:
Ispričat ću Vam priču o svojem nadimku, nick nameu, kako god……Taj sam nadimak dobio dok sam živio u Mississippiju. Otada me prati i nikako da ga se riješim. Nije da mi se ne sviđa ali sad me ljudi ovdje zovu kraljem a to mi djeluje malo ironično. Tamo sam znao čemu taj nadimak pa je to punilo moj ego ali ovdje… da objasnim. U dobrom, starom Mississippiju sam živio punih 7 godina. U malom gradiću koji se jedva može naći na karti. Zato sam ga i volio. Bio je to baš lijep, miran gradić od svojih 20 – 30 tisuća duša a u njemu je zaista bilo svega. Tamo je život dosta drugačiji od ovdašnjeg pa sam se hranio isključivo po restoranima . Tako sam ja sa par prijatelja uvijek zalazio u isti restoran pa bismo tamo prepričavali svakojake zgode. Znali smo se i napit pa pjevat i plesat po restoranu, jedan prijatelj je čak završio u zatvoru zbog ubojstva ali to je tamo najnormalnija stvar. Svakodnevnica. Šta očekivati od zemlje u kojoj svi nose oružje svugdje. Kad to promiješate sa puno alkohola, dobijete ubojstvo. Kod nas se takve stvari rješavaju tučom ali kod njih se puca. Čak ni zatvorska kazna za ubojstvo usred tuče u alkoholiziranom stanju nije velika. To je tamo normala. Ali to je opet sasvim druga priča.
Tamo sam živio od održavanja kuća. Svojih kuća, kad sam došao u Mississippi imao sam par soma dolara u džepu i pomalo sam krenuo. Dizao bih kredite i kupovao kuće koje bih zatim iznajmljivao. Tamo je lako dobiti kredit, samo ako imaš posao. Svatko ko ima imalo mozga tamo može postati milijunaš. Za par godina sam imao više kuća i živio sam od iznajmljivanja. Moj jedini posao je bilo održavanje tih kuća. Tako sam i upoznao svoju susjedu. I njoj sam iznajmio kuću ali ta kuća je bila kao prokleta. Vječito se nešto na toj kući trebalo popravljat. Kasnije sam shvatio da je u biti moja debela susjeda sama izazivala kvarove samo da bih ja dolazio. A debela susjeda je bila prva liga riba. Zaista je bila OK i znali smo satima pričati o koječemu. Bila je i zgođuhna ali jednostavno – predebela. Obožavala me, ja sam bio njen princ na bijelom konju, otvoreno mi se upucavala i pozivala me na seks. Nisam htio pokvariti prijateljstvo koje se vremenom razvilo i tako sam bio na čudu. Ona je uvijek željela seks a ja sam volio sa njom pričati i želio sam je imati kao prijateljicu. Jednog dana sam popio malo više ( uvijek taj alkohol ) , bilo je kasno popodne. Zvala me radi nekog popravka. Falilo mi je malo društva pa sam otišao kod nje. Nije bilo kvara, čim sam zatvorio vrata, bacila se na mene i počela mi otkopčavati hlače. Kad ga je strpala u usta znao sam da je gotovo sa našim prijateljstvom. Mislim da nije imala puno ljubavnih iskustava u životu i zato je ovu iskoristila do maksimuma. Iscijedila me kao naranču. Onako pijan, mogao sam duže nego obično tako da se to pretvorilo u višesatnu avanturu. I tu sam dobio svoj nadimak. Dok sam je guzio onako debelu, skvičala je kao luda i derala se da sam kralj. Na Mississippi narječju kaže se Kang a ne King kao u pravilnom engleskom. '' You're Da Kang '' , derala se kao luda dok sam je guzio. Od tog dana više joj nisam popravljao kuću, slao sam prijatelje da to obave. A i kvarovi su nestali, sve je došlo na svoje. Bilo mi je drago da sam je ipak zadovoljio i ispunio joj želju, žao mi je što nam je to uništilo prijateljstvo ali….i ona je znala što žrtvuje. Ipak ju je previše svrbilo. Kada sam prijateljima nakon par piva u restoranu prepričao što se desilo, prozvali su me Kraljem i od tada me prati taj nadimak. Bio sam Da Kang a i danas sam još uvijek. Ali na Hrvatskom
Elysium is offline  
Odgovori s citatom
Old 26.04.2005., 16:36   #11
Da Kang-Kong

Da Kangu, mislim da bi na ovome mjestu pasao jedan drugi 'tvoj' naslov (Of Mice & Men)
__________________
'It's not about the years in your life, but the life in your years.' So I think I am not going to count the days or the years from now onwards but the moments which have made me feel alive
Wall is offline  
Odgovori s citatom
Old 26.04.2005., 21:39   #12
Re: Re: Besame. Mucho

Quote:
Da Kang kaže:
mišlenja sam da je samo prvi poljubac onaj pravi....
još uvijek se sjećam svih značajnih prvih poljubaca i sjećanje na njih je najljepše što je od svega ostalo....
fala što si me podsjetio na te trenutke ovaj tren
Ja sam mišljenja da je to jedan od najljigavijih klišeja . Mislim to da je "PRVI JEDINI PRAVI". Mene je, naime, prva izgrizla, ali ne onako slatko i namjerno nego iz prostog neznanja . Ah ta davna vremena završetka osnovne .
__________________
"Cijeli lendskejp se mijenja."
Druid is offline  
Odgovori s citatom
Old 27.04.2005., 09:18   #13
Druide, cliche or not cliche- that is the question!
ali, htjedoh smjerno napomenut, da svoje traume poljupca (odgrižene usnice) ne brkaš s bitnim- ne samim poljupcem, svojim il djevojke neke.

A bitno je, da pod time ja ne mislim na fizički dodir, nego na kemijske, električne i druge reakcije, koje u meni (nama?) takav poljubac izaziva, euforiju i osjećaj koji se teško može klinički secirati kao prislanjanje usnica, ugriz, razmjena sline itd.

meni je to ono, što me čini opijenim, gladnim, sretnim, naelektriziranim...... a ne možeš baš svako prislanjanje usana izjednačiti.
__________________
'It's not about the years in your life, but the life in your years.' So I think I am not going to count the days or the years from now onwards but the moments which have made me feel alive
Wall is offline  
Odgovori s citatom
Old 27.04.2005., 10:12   #14
ali baš zato što se prislanjanje usnica ne bi smjelo izjednačavati, prvi poljubac nije isključivo The One..

jest da njime započinje i da zbog njega nadolaze i svi ostali, ali više držim da se istina pronalazi u onoj
"zaljubih se na prvi pogled?
tja, više mislim da sam se zaljubio u Neki Pogled, sad po redu koji da je.."

isto tako i s poljupcem
Elysium is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor


Tematski alati
Opcije prikaza

Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 10:18.