Natrag   Forum.hr > Kultura i zabava > Književnost

Književnost Čitam, dakle jesam
Podforumi: Mali literarni kutić, Klub knjige

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 20.02.2010., 20:01   #601
C.I.L. ????

Ne mogu nigdje naći podatak što znači oznaka recimo u naslovu nekog dijela teksta "C.I.L. i(na kavadrat) 365,XI "
Zanimam me konkretno to CIL što znači?
Hvala
munge is offline  
Odgovori s citatom
Old 21.02.2010., 09:30   #602
Motivi uvoza i izvoza

Već sam postavio pitanje na forumu, pred neko izvjesno vrijeme, ali više taj post ne mogu nać (probao sam s tražilicom), ali ionako je bio postan na krivu temu, pa su vrlo velike šanse da je i obrisan...

Pišem maturalnu radnju (srednja škola) na temu motivi uvoza i izvoza, trebam preporuku za literaturu (može i link za download ili samo naslov pa ću je već isčeprkat u nekoj knjižnici)... Sve knjige koje sam dosada držao (stranice koje sam posjetio) preko toga dijela samo prelete, spomenu ga usput i to ništa konkretno...

Molim za bilo kakvu pomoć
__________________
Kako da ne...
Šeba is offline  
Odgovori s citatom
Old 02.03.2010., 14:24   #603
Pozdrav! Zanima me koja je točno knjiga najprevođenija (i najprodavanija, ako to dvoje isto?) na svijetu? Biblija? Kuran? Mali princ? Dnevnik Anne Frank? Harry Potter? Da Vincijev kod? Ako je to Biblija, koja je onda druga? Neki kažu da je Mali princ odmah iza Biblije i Kurana, neki da je Da Vincijev kod odmah iza Biblije... Što bi od toga bilo točno?
pip pirrip is offline  
Odgovori s citatom
Old 02.03.2010., 14:42   #604
Quote:
pip pirrip kaže: Pogledaj post
Pozdrav! Zanima me koja je točno knjiga najprevođenija (i najprodavanija, ako to dvoje isto?) na svijetu? Biblija? Kuran? Mali princ? Dnevnik Anne Frank? Harry Potter? Da Vincijev kod? Ako je to Biblija, koja je onda druga? Neki kažu da je Mali princ odmah iza Biblije i Kurana, neki da je Da Vincijev kod odmah iza Biblije... Što bi od toga bilo točno?
Poslije Biblije su citati Mao Zedonga. Kuran je treći. Većinom su na vrhu pobožna djela, knjige Mao Zedonga i veliki svjetski rječnici. Najprodavanija knjiga beletristike je Dickensova A Tale of Two Cities. Mislim da je peta ili šesta ili tako nešto. Mali princ nije baš na vrhu; negdje je iza desetog mjesta, a Da Vincijev kod je iza njega. I Lovac u žitu je tu negdje.
Emericzy is offline  
Odgovori s citatom
Old 02.03.2010., 19:49   #605
Molim VAs može li mi netko obrazložit ove motive iz Antigone:
Ideali i sukob bozanskih i iljudskih zakona!!!
Hvala!
ivanaa32 is offline  
Odgovori s citatom
Old 03.03.2010., 17:07   #606
meni je uvijek tata čitao lektiru i pisao sastave...
sveti_petar is offline  
Odgovori s citatom
Old 07.03.2010., 09:30   #607
Pitanje o "Pet stoljeća hrvatske književnosi" (Zora-MH)

Vjerujem da mnogo ljudi ima kompletnu ediciju "Pet stoljeća hrvatske književnosi" (koju su Zora i Matica Hrvatska izdavale od 1969 do ranih sedamdesetih).

Molim, može li mi netko reći kojem piscu i kojim djelima je posvećen svezak 104 (kao što je na pr. 105 posvećen Baloti, Ljubiću i Gervaisu, a 103 Šinku).
valli is offline  
Odgovori s citatom
Old 07.03.2010., 10:06   #608
Quote:
valli kaže: Pogledaj post
Vjerujem da mnogo ljudi ima kompletnu ediciju "Pet stoljeća hrvatske književnosi" (koju su Zora i Matica Hrvatska izdavale od 1969 do ranih sedamdesetih).

Molim, može li mi netko reći kojem piscu i kojim djelima je posvećen svezak 104 (kao što je na pr. 105 posvećen Baloti, Ljubiću i Gervaisu, a 103 Šinku).
http://gksb.dyndns.info/cgi-bin/unil...rm=D1440525004

jel to tako tesko za pronaci
__________________
Only God can judge me!
listopad is offline  
Odgovori s citatom
Old 07.03.2010., 21:00   #609
Hvala listopad!
Eto, mea culpa za nesnalaženje kod pretraživanja ...
valli is offline  
Odgovori s citatom
Old 06.04.2010., 12:34   #610
ljudi hitno mi treba vasa pomoc
molim vas javite mi u pm ako znate neku dobru stranicu, link pa cak i knjigu o hermannu hesseu ili njegovom romanu stepski vuk... na tu temu pisem maturalni. hvala vam
__________________
SoMeoNe
nigge is offline  
Odgovori s citatom
Old 11.04.2010., 17:10   #611
Može li mi netko dati preporuku nekoliko dobrih knjiga iz druge polovice 20. st.?
Ili link na neki popis i tome slično? U svakom slučaju bio bih zahvalan. Traži se beletristika, naravno i po mogućnosti romani, ali ne nekakvi krimići. Nešto tipa Lovca u žitu s tim da ne mora biti proza u trapericama.
osmi_samuraj is offline  
Odgovori s citatom
Old 12.04.2010., 16:42   #612
jaoo ljudi..trebam pomoć veliku.o ovome mi dosta ovisi ocijena stoga HEELP PLIIZ. ovo je zadatak:

1.U kratkom sastavku,a na temelju vlastitog doživljaja pjesme,objasni misao završnih stihova:Grozno kao s božje trube/ uvjeri ih tvrdom vjerom / da tu vrijede samo mjerom / kom po tebi dom svoj ljube.

2.odaberi 1 tvrdnju i objasni kako je shvačaš: jezik je ključ srcu / jezik posiječe gore od mača / kakvo srce,takav jezik.



Pjesma je Jezik roda moga,Petar Preradović


(Kao vječno more sinje
U kretu si gipkom, lakom,
Podaje se dahu svakom
I mreška se i propinje,
(Kakva moć je vjetra koga) -
Zuji, zveči, zvoni, zvuči,
Šumi, grmi, tutnji, huči, -
To je jezik roda moga)
Guns n roses is offline  
Odgovori s citatom
Old 13.04.2010., 13:28   #613
HITNO!!! - Čiji su ovo stihovi?!

Katarini Dolak

Jedan zaboravljeni život između njive i dečijeg zmaja,
zaboravljene ruke koje se nisu srele, Katarina.
U našem parku toliko ima ptica i tuge kad je veče,
da su nam pune grudi cvrkuta i sanjarija.
Da su nam pune oči, nećemo nikome reći je li,
čega su pune naše zelene oči. Katarina –
da li granja ili sjaja detinjih beznačajnosti
ili drhtanja velikog mora koga smo slutili gorko.
Na šta miriše naš život sada u ova predvečerja
razumna i bolna, na šta miriše, Katarina ?
Kad kiše dođu setimo se širokog nekog dvorišta
i trave i bunara i psa i bagremova.
Kako boli što tek miriše kroz kišu sumračje sobe
naše knjige, naša muzika, naš razgovor, Katarina.
Naša muzika: ruke mirne svaka na svom krilu
i naše oči: granje sa mokrim pticama zelenim.
Jedan nezadržani život, jedan život koji uvek prolazi,
između nas i naše noći i naše tuge, Katarina.
Nećemo se nikada – i ti znaš, je li: nikada –
vratiti sebi i našem parku i našem polju i zmaju.
Samo, teško se podnosi ponekad kada je oblačno
i tmurno veče – kao iza tvojih prozora. Katarina –
teško se podnosi sva ta sreća koja je zakopana
nepovratno i potpuno na dno gorkoga mora.
Zatalasalo se more i uzvitlalo nas i ponelo,
i sve to naravno i nije tako loše. Katarina
šapući ipak u snu, tiho ma gde bila, moje ime
kao što i ja šapućem tvoje. I naš zeleni život je prošao.
I zasmej se još jednom kao dete kad ja to više ne mogu,
učini ti to za mene, molim te, Katarina
i sedi na divan pred noć, učini da oko tebe
stvari postanu donekle kao nekad spokojne i duboke.


ps. Hvala unapred!
Brane952 is offline  
Odgovori s citatom
Old 13.04.2010., 14:32   #614
Smile CHARLES BANDELAIRE "SUGLASJA"-neznam kako interpretirati ovu pjesu....helppp

SUGLASJA

Sva priroda hram je gdje stupovi živi
nejasne nam umu riječi zboriti vole,
put čovjeka vodi kroz same simbole
što motre ga prisno,a duh im se divi.

Kao što se drugi, daleki odzvuci
u sklad dubok, taman stapaju i spoje,
-sklad prostran ko noć i ko svjetlost što je-
slivaju se boje ,mirisi i zvuci.

Mirisi su jedni ko put dječja svježi,
ko polja zeleni,slatki ko oboe,
a drugi pak bujni, razbludni i teži,

Po širenju slični svem što beskrajno je:
tamjan,mošus,ambra opojstvom se jave,
ushute nam duh i ćutila slave.


ovo je ta pjesma...ako tko zna interpertirati ovu pjesmu neka pomogne....
natic is offline  
Odgovori s citatom
Old 13.04.2010., 14:49   #615
Pa, riječ je o sinesteziji, jedinstvu čula: sve senzacije iz okoline slivaju se u jedan jedinstven doživljaj svijeta i prirode kroz boje, zvukove, mirise i dodire. Pjesnički pravac je simbolizam, pretpostavljam, dakle, sineastska vizija je formula za kvalitetan pjesnički doživljaj. Koristili su je koliko se sjećam i Verlaine i Rimbaud. Zato se pjesma i zove "Suglasja". Dakle, harmonija boja, mirisa, zvukova i ostalih senzacija koje primamo iz okruženja, s tim što je Baudelaire ovdje ukinuo analitičko raspoređivanje senzacija prema svakoj vrsti čula posebno, već ih je premošćenjem diskurzivnog uma doveo u jedinstvo. O sličnim vizijama su govorili još i Svedenborg i Blake, a nastavio ih je Oldous Huxley u svom kultnom eseju "Vrata percepcije", gdje opisuje svoja iskustva nakon konzumacije meskalina, derivata iz Pejotla, jedne vrste meksičkog kaktusa s halucinogenim svojstvima, a sve kako bi vještačkim putem zaobišao djelovanje analitičkog uma (jer sam nije bio sposoban, kako priznaje zbog suviše intelektualističke prirode) i posjetio svjetove koje su prirodno posjećivali veliki vizionari poput navedenih pjesnika i mistika.

To ti je neka poveznica - nadam se da sam pomogao.

Zadnje uređivanje selobirty-a : 13.04.2010. at 15:37.
selobirty-a is offline  
Odgovori s citatom
Old 13.04.2010., 15:03   #616
Kakav fuckin CHARLES BANDELAIRE? Nikad čuo.
Vjerojatno misliš na onog faggota Charlesa Baudelairea?
Ljudi postoji google, dajte malo opće kulture.
tranquility is offline  
Odgovori s citatom
Old 13.04.2010., 15:25   #617
Thumbs up

Quote:
tranquility kaže: Pogledaj post
Kakav fuckin CHARLES BANDELAIRE? Nikad čuo.
Vjerojatno misliš na onog faggota Charlesa Baudelairea?
Ljudi postoji google, dajte malo opće kulture.
soryyy tako piše u činati za 3.razred ja sam samo prepisala,nisam kriva kaj su oni nepismeni...
natic is offline  
Odgovori s citatom
Old 13.04.2010., 15:27   #618
Thumbs up

Quote:
selobirty-a kaže: Pogledaj post
Pa, riječ je o sinesteziji, jedinstvu čula: sve senzacije iz okoline slivaju se u jedan jedinstven doživljaj svijeta i prirode kroz boje, zvukove, mirise i dodire. Pjesnički pravac je simbolizam, pretpostavljam, dakle, sineastska vizija je formula za kvalitetan pjesnički doživljaj. Koristili su je koliko se sjećam i Verlaine i Rimbaud. Zato se pjesma i zove "Suglasja". Dakle, harmonija boja, mirisa, zvukova i ostalih senzacija koje primamo iz okruženja, s tim što je Baudelaire ovdje ukinuo analitičko raspoređivanje senzacija prema svakoj vrsti čula posebno, već ih je premošćenjem diskurzivnog uma doveo u jedinstvo. O sličnim vizijama su govorili još i Svedenborg i Blake, a nastavio ih je Oldous Huxley u svom kultnom eseju "Vrata percepcije", gdje opisuje svoja iskustva nakon konzumacije meskalina, derivata iz Pejotla, jedne vrste meksičkog kaktusa s halucinogenim svojstvom, a sve kako bi vještačkim putem zaobišao djelovanje analitičkog uma (jer sam nije bio sposoban, kako priznaje zbog suviše intelektualističke prirode) i posjetio svjetove koje su prirodno posjećivali veliki vizionari poput navedenih pjesnika i mistika.

To ti je neka poveznica - nadam se da sam pomogao.
hvala na pomoći.....naravno da je pomogla!!!!!!
natic is offline  
Odgovori s citatom
Old 14.04.2010., 00:37   #619
Quote:
natic kaže: Pogledaj post
soryyy tako piše u činati za 3.razred ja sam samo prepisala,nisam kriva kaj su oni nepismeni...
a činata bi bila...?
__________________
zlo goveđe dovijeka june
mimma7 is offline  
Odgovori s citatom
Old 14.04.2010., 01:03   #620
Trebam pomoć oko lektire Škrtac - Moliere. Nadam se da mi može netko pomoći....

Koje značajke eruditne komedije prepoznaješ u Škrcu?

Hvala
Tinnok is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor



Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 00:27.