Natrag   Forum.hr > Društvo > Roditelji i djeca > Dojenčad i predškolci

Dojenčad i predškolci Roditeljstvo korak po korak

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 17.03.2009., 11:35   #1
Beba i strah od nepoznatih?!

Pozdrav!

Imam bebu staru nesto vise od tri mjeseca. U posljednje vrijeme kada je npr. moja mama uzme, pocne strasno plakati, spusti kutove usnica, prava se tuga vidi na licu, jos i suzice izbiju na oci... Kada je uzmemo muz ili ja, jos treba neko vrijeme da se smiri...

Znam da se strahovi od nepoznatih javljaju kasnije, sa sedam ili osam mjeseci pa ne razumijem sto to znaci.

Obicno posjecujemo rodbinu oko 18- 19 sati kada je ona vec umorna, ali cim dodjemo doma, normalne je volje, smije nam se, prica...

Je li imao netko slicna iskustva?

Hvala!
Joxy is offline  
Odgovori s citatom
Old 17.03.2009., 11:59   #2
uh samo kad se sjetim..odemo kod muzevih a ona u vrisku....place kao da je netko tuce...krenemo doma..udjemo u auto sva vesela..

trajalo je negdje mejsec dana...

ne brini proci ce
nina-nl is offline  
Odgovori s citatom
Old 17.03.2009., 11:59   #3
Ovo mi više sliči da ju osoba kojoj plače lagano traumatizira, tj. nije joj ugodno kao sa drugima. To nema veze sa strahom, samo bi ta osoba trebal promjenit pristup djetetu.
To se obično dešava bakama koje "očajnički" žele prenjeti pažnju djetetu, pa često pretjeraju i prenesu svoj nemir. Djeca automatski osjete.
Mi smo imali isti slučaj, mala je vrištala čim bi baku vidila na vratima.
Uveli smo popravak pristupa djetetu, morala je biti mirna i tiha, ne sa vrata objeručke trčat već bi joj ja pomalo dodala malu.
S vremenom su se jedna i druga navikle.
__________________
Fuck it!
8472 is offline  
Odgovori s citatom
Old 17.03.2009., 12:06   #4
Uf, kod nas je počelo sa tri mjeseca i trajalo do punih pet. Urlao je na sve osim ukućana. Znači, na baku, šogoricu, baš sve, a do onda su ga bez problema čuvale, čak sam im ih znala ostavit na sat-dva, nikad nije bilo problema. Al kako je došlo tako je i prošlo. Prošli vikend došli moji, išao je svima, smijao se, ko da nikad niš nije bilo .
I baš tak kak ti kažeš, spuste mu se kutevi usnica i počinje urlanje, jedva smo ga smirivali. Rekla mi je pedica kad sam bila u tom periodu da se baš vidi da ga je strah .
Al proći će, ne brini, sam nemoj forsirati, prođe samo od sebe. Kod nas nije palio ni polaganiji pristup, ma ništa.
__________________
04.10.2008.
Grown-ups never understand anything by themselves, and it is tiresome for children to be always and forever explaining things to them. I have lived a great deal among grown-ups. I have seen them intimately, close at hand. And that hasn’t much improved my opinion of them.
ivana2904 is offline  
Odgovori s citatom
Old 17.03.2009., 12:32   #5
proći će...samo nemojte forsirat i davat je nekome ako neće ili ako netko uzme pa neće vratit dijete kad počne plakat...
ja sam Mihu doslovno par puta iščupala ljudima iz ruku jer oni bi ga nosili pa nek malo plače..
__________________
relax - nothing is in control
mandy is offline  
Odgovori s citatom
Old 17.03.2009., 12:39   #6
Da tak su i nama na početku, kao, "mora se naviknuti", "premalo ti je među ljudima"
__________________
04.10.2008.
Grown-ups never understand anything by themselves, and it is tiresome for children to be always and forever explaining things to them. I have lived a great deal among grown-ups. I have seen them intimately, close at hand. And that hasn’t much improved my opinion of them.
ivana2904 is offline  
Odgovori s citatom
Old 17.03.2009., 12:57   #7
ma ljudi svašta govore.....
__________________
relax - nothing is in control
mandy is offline  
Odgovori s citatom
Old 17.03.2009., 15:03   #8
Uh i kod nas se je to pojavilo sa nekih tri mjeseca,međutim sad već imamo 5,5 i još ne prolazi.No jedino koga se ona boji je bake,moje mame i to kad je vidi već na vratima krene vrištanje i suze teku u potocima,a tek kad je uzme u ruke,hvala bogu pa nemamo susjeda oko sebe,pomislili bi tko zna šta ovi rade djetetu.Isto tako se jedva smiri,samo što se mojoj mami neda to objasniti pa je njoj baš zanimljivo kak se mala dere čim ju ugleda

Hvala bogu pa ne dolazi često
__________________
Alfa Romeo 147
Alfa Romeo Giulietta
Victoria 08 is offline  
Odgovori s citatom
Old 17.03.2009., 15:59   #9
Puno hvala svima, stvarno nisam za to znala!

Ah, svaki dan naucimo nesto novo, ha?

Hvala!
Joxy is offline  
Odgovori s citatom
Old 17.03.2009., 22:45   #10
To je nevjerojatno-i mojoj baš nije ugodno u društvu baka.Puno više voli kad ju deda nosi (obadva) jer su mirniji valjda.Te žene su histerične što se tiče malih beba-isto te fore-pa mora malo plakat pa ju uzmu u ruke taman kad je mirna jer "ne mogu izdržat" , te joj stalno kokodaču na uho...A muški ju fino nose i šute-eventualno tiho govore, i ona se fino smiri i zaspi.
Mojoj mami se ne može objasnit da mora bit tiho i da joj se ne navirava stalno u košaru...
Fida is offline  
Odgovori s citatom
Old 17.03.2009., 23:00   #11
Mog su isto u toj dobi, s 3-4mj. uznemiravale pojedine osobe, a primjetila sam da to isključivo ima veze s nastupom, bojom i jačinom glasa. Vrištao je kod onih što se razmašu rukama i imaju kreštave glasove. Moja rodica je pobjegla nakon 20 min jer je plakao čim bi ona progovorila.
Baš zanimljiva pojava.
_Candy Candy_ is offline  
Odgovori s citatom
Old 17.03.2009., 23:08   #12
Valjda ne vole te visoke ženske glasove.I još kad im stalno melju...
Fida is offline  
Odgovori s citatom
Old 18.03.2009., 22:25   #13
Koliko sam pročitao, a i doznao iz razgovora s mojom frendicom koja ima dugogodišnje iskustvo u radu s klincima predškolske dobi, radi se o normalnom strahu od nepoznatih osoba, koji se javlja oko 3 mjeseca života.
Bebe do tada ne prepoznaju i ne razlikuju strance i ukućane, nakon trećeg mjeseca počinju prepoznavati ljude s kojima žive. To su obično članovi uže obitelji. Kako dijete od 3 mjeseca ne shvaća i ne može shvatiti rodbinske odnose i veze, logično je da ne shvaća pojmove poput mame, tate, djeda, bake, tete, strine isl. Za njega svi ljudi koji s njime ne borave većinu njegova vremena stranci. U toj dobi, beba počinje osjećati sigurnost pored osoba koje se brinu za njega, a to su obično roditelji. Problem nastaje kada odrasli ljudi, većinom djedovi i bake koji ne žive s bebom, ne razumiju, a u većini slučajeva ne žele razumjeti, da dijete ne razumije, pa svom silom žele pridobiti bebinu naklonost.

Nas su osobito izludjivali, a još i danas nas izludjuju, komentari tipa: "Sigurno mu se spava, treba ga zanunati, daj da ga ja..", a malac se probudio prije pola sata.
To rješavamo tako da uzmemo dijete i gotovo. Nema rasprave oko toga da li treba klinca dati nama ili ne. Mi smo mu roditelji i naše je pravo i dužnost da ga uzmemo k sebi, bez opravdavanja, isprike i rasprave s bilo kime o tome. Taj plač je poziv upomoć upućen roditeljima.
Nije mi jasno kako neki ljudi, koji jesu ili su nekada davno bili roditelji, a nadju se u ulozi neznanca, zaborave fizičku bol koju osjeća roditelj kad njegovo dijete plače, ili je nikada nisu osjetili?

Da se vratimo temi.
Kod nas je počelo s tri mjeseca, i izgledalo je upravo onako kako je opisano: drhtava bradica i spušteni kutevi usnica, a zatim sirena za paniku i neutješan plač.
Stvar smo riješili tako da smo sve njemu nepoznate ljude zamolili da ga jednostavno ignoriraju i ne gledaju u oči, jer smo primjetili da se boji upravo direktnog pristupa.
Takav način funkcionira 100%, osim u slučajevima kad se netko ne može suzdržati da ga ne gleda, ili ako je netko po karakteru preglasan i hiperaktivan.
Rezultat: Malac prvo gleda i proučava pridošlice, a nakon 10-ak minuta čak sam inicira kontakt ili igru s njima, dozivanjem ili čak i dodirom ako mu se netko osobito dopadne.
Sad je prešao šest i pol mjeseci i primječujemo da je taj strah mnogo manji. Skoro da ga i nema više.
__________________
Z

Zadnje uređivanje zoranp : 18.03.2009. at 22:34.
zoranp is offline  
Odgovori s citatom
Old 19.03.2009., 00:19   #14
S. je kao vurica sa 6 mjeseci krenuo sa strahom na djedove i bake, ali na frendove ne... NAkon par tjedana ga je prošlo i sad samo gleda mog tatu (koji je ogroman) širom otvorenih očiju i ako mu se odmah kada dođe previše priblizi onda kreću suze. Nakon par minuta ide i njemu tak da sad sve ajnc a!
__________________
07/2008

"Whenever people agree with me I feel I must be wrong."
sanja77 is offline  
Odgovori s citatom
Old 04.03.2010., 15:46   #15
Question

molim vas najlepse ko mi moze pomoci oko moj PROBLEM,imam curicu od 20 meseci ,plasi se nepoznatih ljudi ali ja mislim da je previse!uvek kad neko dodze kod nas kuci ili mi odemo ona pocne plakati i to gurne glavu u mene i nece nikako da se opusti i moramo nakon duzeg tescenja krenuti kuci,ili da ljudi koje su dosli idu,kad se vozimo autobusom ne sme niko da je gledauzme moju ruku i stavi preko ociju,I to se desava i sa ljudi koje nas dozu kuci kod nas koje je vec videla i zna i sa decama su,ali nije toliko lose nakon neko vreme stane da place i igra si nakon toga,ali kod neke nece da stane dok ne idu.ja stvarno neznam kako da se ponasam i sta da radim,boim se da to nece proci ,zato sto je pocelo kad je imala dva tri meseca i sve jos traje.hvala na odgovor...
maja36 is offline  
Odgovori s citatom
Old 04.03.2010., 16:56   #16
Quote:
_Candy Candy_ kaže: Pogledaj post
Mog su isto u toj dobi, s 3-4mj. uznemiravale pojedine osobe, a primjetila sam da to isključivo ima veze s nastupom, bojom i jačinom glasa. Vrištao je kod onih što se razmašu rukama i imaju kreštave glasove. Moja rodica je pobjegla nakon 20 min jer je plakao čim bi ona progovorila.
Baš zanimljiva pojava.
Doslovce isto kod mog malca. Sada ima 5 mjeseci i ne boji se nikoga, ali točno vidim na njemu kada ga nerviraju ljudi koji su preglasni i napadni. Meni je to bilo u početku čudno, rekoh, majke ti, bojat će se ljudi, bit će vezan za mene itd, ali nije, to je valjda ta faza.
forum mamica is offline  
Odgovori s citatom
Old 04.03.2010., 17:06   #17
i moja ima 4 i pol mj.i isto je sa 3 pocela sa drekom na bilo koga osim mene i muza... baka je uzme i dok ja stojim pokraj i pricam joj mirna je, cim se maknem pocne plakati...ali ja je odmah uzmem, ne zanimaju me uopce tudi komentari, moja svekrva uvijek vice pusti je pusti, smirit ce se, dodem mi da je cusim odmah,..onda poludim pa budem cak i bezobrazna malo... najbolje da mi se djete dere zato jer ona ima komplekse sto je ono ne pozna! ne moze uopce shvatit da je ne moze beba od 4 mj. ni poznavati, a jos uz to je vidi jednom tjedno
eberlin is offline  
Odgovori s citatom
Old 04.03.2010., 17:10   #18
Ma meni su bili najgori komentari kada sam ga ja uzela sebi kada bih plakao na nepoznate, da šta ga imam uzimat za svaku sitnicu, nek plače, nek ojača, bit će razmažen, bit će vezan za tvoju suknju. Ma kanite me se svi, odgajajte svoju djecu, moje nećete.
forum mamica is offline  
Odgovori s citatom
Old 04.03.2010., 17:15   #19
da, a mom svekru nije uopce jasno zasto ja skacem cim ona pocne plakati.... trebala bi je ostaviti da se dere i dobije fraz na njih , naostrila sam se sad na njih pa da ne budem off topic ode na neizdrzive bake i djedove
ne , ali najveca stvar je u tome sto ona uopce nije placljiva i uvijek kad place ima debeli razlog...a mislim da bas zato sto sam uvijek reagirala na plac imam djete koje se osjeca sigurno i ne vristi cim ja izadem iz sobe ili kad se probudi....ili sta ja znam... nekako imam osjecaj da se ona bas osjeca sigurno i zna da cu ja doci.
eberlin is offline  
Odgovori s citatom
Old 04.03.2010., 22:00   #20
naša je cca 3 mjeseca plakala kad bi vidjela pedicu i svekrvu ...
__________________
neno1966 kaže: Stvari treba naučiti upotrebljavati i ne zloupotrebljavati. ♥
Lavica02 is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor


Tematski alati
Opcije prikaza

Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 19:16.