Natrag   Forum.hr > Kultura i zabava > Književnost > Klub knjige

Klub knjige Čitajmo zajedno

Pogledaj rezultate ankete: Šesnaesto biranje
Sara Gruen: Voda za slonove 4 57.14%
Mischa Berlinski: Terenski rad 0 0%
John Updike: Terorist 3 42.86%
Glasovatelji: 7. Ne možete glasovati u ovoj anketi

Zatvorena tema
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 08.06.2011., 00:37   #1
Šesnaesto biranje

1. Sara Gruen: Voda za slonove

Jacob Jankowski napustio je svoj dotadašnji život, uskočio u prvi vlak koji je prolazio mjestom i dospio ravno u svijet čudaka i izopćenika, a njegov novi dom - Cirkus braće Benzini - istodobno će postati njegov spas i pakao na zemlji.

Za studenta veterinarskog fakulteta, na korak do diplome, posao u cirkusu naći će se bez problema, ali preživjeti tijekom američke Velike depresije, gostujući svaki dan u drugom gradu, neće biti jednostavno. Kroz njegovu brigu za životinje, jedna članica cirkusa posebno će mu prirasti srcu - slonica Rosie, koju zbog njezina odbijanja bilo kakvog oblika suradnje s ljudima, dotad nitko nije uspio dresirati.

No zbog svoje osjećajnosti i dobrote, Jacob će se naći na meti nasilnog i okrutnog dresera životinja, Augusta. Problemi s Augustom postat će još veći kada se zaljubi u njegovu prekrasnu ženu, Marlenu, koja je također bezbroj puta iskusila snagu bijesa svojeg supruga. Veza koju će uspostaviti Jacob, Marlena i Rosie bit će prepuna ljubavi i povjerenja te će naposljetku postati njihova jedina nada za opstanak.

Sara Gruen ispisala je čarobne stranice o prljavom, okrutnom, čudesnom cirkuskom svijetu koji nastanjuju čudaci svih vrsta, ali i neke od najfascinantnijih osoba o kojima smo ikada imali prilike čitati. Roman dobitnik nagrade 'BookBrowse Diamond' za najpopularniju knjigu i nominiran za nagradu 'Quill' proveo je dvanaest tjedana na listi najprodavanijih naslova časopisa 'New York Timesa' i šezdeset tjedana na top-listi 'Publishers Weeklyja'.

2. Mischa Berlinski: Terenski rad


Kad mu djevojka dobije posao u Tajlandu, mladi novinar Mischa Berlinski pridruži joj se kaneći uživati što više, a raditi što manje. No jedne pijane večeri do njega se dokotrlja priča: karizmatična američka antropologinja Martiya van der Leun nađena je mrtva u tajlandskome zatvoru gdje je služila doživotnu kaznu zbog ubojstva.

Isprva tek znatiželjan, Mischa polako odmotava klupko pripovijesti, a njegova potraga vodi ga do temelja moderne antropologije, kao i do obiteljske povijesti Martiyine žrtve - mladog misionara koji je u planinama Tajlanda propovijedao tajanstvenom domorodačkom plemenu Dijalo.

Kad drugih tragova ponestane, opsesija Martiyom van der Leun Mischu će naposljetku odvesti u svijet tajlandskih planinskih naroda, djevičansku zemlju koja postaje bojištem razornih strasti i dvaju suprotstavljenih, tipično američkih načina gledanja na svijet.

Živa, strastvena, duhovita, "Terenski rad", knjiga je o opsjednutostima i tabuima - znanstvenim, religijskim i seksualnim - koja najavljuje novi uzbudljivi glas američke književnosti.

3. John Updike: Terorist

U godinama koje su uslijedile nakon napada 11. rujna 2001. na Svjetski trgovački centar panika, strah i revanšizam prelili su se i preko granica SAD-a, pa ako je i bilo mostova između Zapada i muslimanskog svijeta, oni su marljivo rušeni kako s jedne tako i s druge strane, pri čemu je svaka strana uvijek nalazila opravdanje za svoje postupke.

Danas mnogi Amerikanci s ogromnim podozrenjem, pa i odbijanjem gledaju na pokušaje prevladavanje jaza, uustrajući u crno-bijeloj slici svijeta kakva im je servirana od militantne administracije. John Updike u svom 22. romanu pokušao je te prijepore približiti prosječnom (američkom) čitatelju, ukazati na moguće razloge koji pojedince navode da ljubav za svoju vjeru poistovjete s mržnjom prema "nevjernicima".

Priča se vrti oko inteligentnog islamskog adolescenta Ahmada, sina buntovne Amerikanke irskog podrijetla i Egipćanina koji je u Ameriku stigao kao student na razmjeni, a koji pod utjecajem imama polako i postupno postaje sudionikom u planiranju urote koja će uzbuniti tajništvo Domovinske sigurnosti u Washingtonu...

Updike nije usredotočen na akciju, njega u prvom redu zanima psihološki profil potencijalnog teroriste samoubojice, njegovi motivi proizašli iz fanatične posvećenosti islamu, i uopće iz sukoba kršćanskog svjetonazora u velikoj mjeri pokleklog pred konzumerizmom i muslimanskog koji se tome ipak opire ali upada u neke druge loše obrasce, zasnovane na iskrivljenim interpretacijama izvornog učenja Kurana.
__________________
http://i.imgur.com/92ciC.jpg
marges is offline  
Old 08.06.2011., 00:50   #2
Zbilja si brza.

Mislim da ću kliknuti Teroristu. Moram još malo misliti.
__________________
U životu samo želim u miru sjediti i čitati. Zar je to previše?
Vjera iz "4-te sestre"
haralampije is offline  
Old 08.06.2011., 09:14   #3
Sve tri mi se čine zanimljive, čini bi se da bi mogla odabrati slonove, ali ću još malo pričekati s glasanjem.
__________________
Teško je biti skroman kad si savršen.
chrissy is offline  
Old 08.06.2011., 09:39   #4
Glasala sam za Saru Gruen (koju sam mislila staviti u svoju anketu ) zato što sam nedavno napokon pročitala tu knjigu i svidjela mi se. Pisana je u prvom licu muškog roda, i to uvjerljivo, + ima izvrsne opise cirkuskog života (koji mi je bio prilično nepoznat) i dobre likove. Najmanje mi je bila važna ljubavna priča, ali dobro se uklapa u cijelu stvar. Vrlo pitko štivo.

Ne da mi se druge dvije čine loše, nego sam neki dan (potaknuta serijom) počela čitati Martinovu "Pjesmu leda i vatre", koja ima milijardu stranica , a još me čeka i Lovrenčićka iz prošle ankete pa mi dobro dođe jedna manje za čitanje. Pogotovo zato što će mi ljeto biti radno.
__________________
Always forgive your enemies; nothing annoys them so much.
— Oscar Wilde
xibalba is offline  
Old 08.06.2011., 16:08   #5
Glasala za slonove jer je imam doma i čeka da je pročitam
bktr is offline  
Old 08.06.2011., 16:12   #6
Quote:
xibalba kaže: Pogledaj post
Ne da mi se druge dvije čine loše, nego sam neki dan (potaknuta serijom) počela čitati Martinovu "Pjesmu leda i vatre", koja ima milijardu stranica , a još me čeka i Lovrenčićka iz prošle ankete pa mi dobro dođe jedna manje za čitanje. Pogotovo zato što će mi ljeto biti radno.
I ja je čitam.
Kupila sam lani na Interliberu 2., 3. i 4. dio. Prvi sam čekala da naprave reizdanje, tak da sam je tek u ožujku nabavila.
Pročitala sam prvu i na 150. sam strani druge.
No, kako knjiga ima 2 kile, ne mogu je nosati sa sobom, tak da je usporenim tempom čitam, čak ne svaki dan. I naravno, paralelno i druge knjige... Imam feeling da ću je cijelu godinu čitati.
bktr is offline  
Old 08.06.2011., 17:24   #7
Quote:
bktr kaže: Pogledaj post
No, kako knjiga ima 2 kile...
Moja nema - čitam e-knjigu.
__________________
Always forgive your enemies; nothing annoys them so much.
— Oscar Wilde
xibalba is offline  
Old 08.06.2011., 22:46   #8
Vodu za slonove sam čitala i pola toga pozaboravljala. Ne čita mi se opet, a možda bi mi bilo dosta samo prelistati.
__________________
U životu samo želim u miru sjediti i čitati. Zar je to previše?
Vjera iz "4-te sestre"

Zadnje uređivanje haralampije : 08.06.2011. at 22:46. Reason: tipfeler
haralampije is offline  
Old 13.06.2011., 07:26   #9
Voda za slonove Sare Gruen je prva izabrana knjiga za ljeto.

Datum početka komentiranja je 4.07.
__________________
U životu samo želim u miru sjediti i čitati. Zar je to previše?
Vjera iz "4-te sestre"
haralampije is offline  
Zatvorena tema



Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 10:20.