Natrag   Forum.hr > Društvo > Religija > Teologija i religijska praksa

Teologija i religijska praksa Religije/denominacije, teološka i ostala vjerska pitanja

 
 
Tematski alati Opcije prikaza
Prev Prethodni post   Sljedeći post Next
Old 29.06.2011., 13:37   #9
Quote:
ecobarbarus kaže: Pogledaj post
Jedno pitanje oko mise. Sjećam se (kad sam bio mali, jako davno je to bilo , bio sam prisutan na jednoj pravoslavnoj misi. Onako kao djetetu, ostavilo je dosta ugodan i zanimljiv dojam na mene. Kršćanska misa mi se prema pravoslavnom činila dosta sterilnom, dosadnom. Možeš malo neke bitne razlike iznijeti.
Misa ili Sveta Liturgija kao što mi kažemo, jeste centralni dio našeg kršćanskog života (i mi smo kršćani, znaš ), ona je izraz čitave naše vjere i njegova najbolja slika. Ona je nastala kao produžetak židovskog bogosluženja, bogosluženja židovske sinagoge, ali mu je dat novi smisao i donekle, nova forma, iako je skelet tog starog bogosluženja sačuvan. Liturgija-misa pravoslavne Crkve kakva je danas jeste ustvari sažetak svih perioda u razvoju bogosluženja Crkve. Sveti Vasilije/Bazil Veliki na osnovu zapisa dotadašnjih liturgijskih molitava, odvojivši najznačajnije i teološki najpotpunije sastavio je Liturgiju kakva je savremena, i ona je ostala u tom obliku do dana današnjeg, uz poneku manju, nebitnu izmjenu. Ova Liturgija bila je dominantna u Crkvi do 11. stoljeća, kada ju je zamjenila malko kraća Liturgija Svetoga Jovana /Ivana Zlatoustog, koji je malo reducirao Bazilovu Liturgiju, koja je danas najdominantnija te imamo ovakvo stanje: Liturgija Svetog Bazila se služi 9 puta tijekom godine, a Zlatoustova u ostale nedjelje i crkvene blagdane. Ove liturgijske molitve su bogate teološkim sadržajem ali i izuzetno bogatim riječnikom koje izražavaju teološke istine.

Od rimske Mise Liturgija se razlikuje u dinamičnijem proiznošenju molitava i svetopisamskih tekstova (svećenik uvjek ''potpjevava'' dok čita Jevanđenje ili čitač Poslanice), a dobar dio molitava pjevaju iz tzv ''pjevnica'' - dvije manje skupine ljudi (sa desne i lijeve strane bogoslužbenog prostora-oltara) obučenih za bogosluženje koji posebno svečano pjevaju, točnije svojom pjesmom predvode narod u pjevanju različitih molitvi, dok narod prati te i na taj način učestvuje u Litugiji. Nema sjedenja jer je liturgija ikona vaskrsenja i sveštenog stajanja preed Bogom naroda Božijeg (iako ovo nije dogmat), svećenik se svečanim i silnim glasom obraća narodu koji mu na to odgovara sa amin ili drugim odgovorima te se na taj način odvija jedna dinamična komunikacija između svećenika i naroda. Na liturgijskim pjesmama-molitvama se stavlja veliki akcenat, posebno u tzv bizantskom pjevanju (ili pojanju), koje su sa velikim strahopoštivanjem napisane. Ne znam, kada bih pisao o svome dojmu, bio bih subjektivan, tako da se ljepota Liturgije može osjetiti samo sopstvenim doživljajem i duhovnim iskustvom.

Evo samo mali isečak sa grčke Liturgije (audio snimak): http://www.youtube.com/watch?v=NRB2V...eature=related


O Liturgiji 8(uz istovremen prikaz snimaka sa Liturgije-ovdje je hor sastavljen od ljudi koji nisu pevački obrazovani, da vas to ne zbuni): http://www.youtube.com/watch?v=VwzZuu7wKLU
__________________
Ljubav je Božja ocean bezobalni... Sokolovo oro Blagosloven jesi Gospodi

Zadnje uređivanje Rade Kumitkata : 29.06.2011. at 14:53.
Rade Kumitkata is offline  
Odgovori s citatom
 



Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 04:46.