Natrag   Forum.hr > Društvo > Pravo > Nekretnine

Nekretnine Vlasništvo, posjed, gruntovnica, porezi i dr.

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 16.10.2013., 11:56   #1
Unhappy Šteta u stanu i osiguranje dokaza

Imam problem sa prokišnjavanjem u stanu. Iznad mojeg stana se nalazi loggia sa koje mi prokišnjava strop,a voda se slijeva i niz fasadu pa mi je vlaga počela izbijati i na zidovima ...plijesan, gljivice,smrad,otpadanje žbuke.....ne moram ni pisati dalje. Prijavio sam problem vlasniku stana iznad mene i upravitelju zgrade. Ni jedni ni drugi ne žele preuzeti odgovornost,te se međusobno prepucavaju. Da napomenem da je problem nastao i prijavljen je investitoru unutar garantnog roka (vlasnik stana iznad je ujedno i investitor). Odvjetnici su me odgovorili od tužbe investitoru jer je 'sitna riba' a takve preko noči nestaju i onda imam samo troškove i gubitak vremena i živaca. Predlažu mi da više pokušam pritisnuti Upravitelja zgrade da se sve riješi iz pričuve, međutim upravitelj zgrade se bori svim silama da ne potroši ni novčića iz pričuve na moj problem. Zvao sam nekoliko odvjetnika i vještaka koji su mi predložili 'prijedlog sudu za žurno osiguranje dokaza. Da napomenem da baš i nemam novca za odvjetnike i vještake .Imam nekoliko pitanja pa ako mi netko može pomoči bio bih zahvalan:
1. Ako sud odobri osiguranje dokaza tko plača sudskog vještaka ?
2. Gdje mogu nači primjer kako napisati prijedlog sudu za osiguranje dokaza (nemam novaca za plaćanje odvjetnika) ?
3. Da li netko zna način kako izbječi plačanje sudskog vještaka ?

Hvala
zgenbo1 is offline  
Odgovori s citatom
Old 16.10.2013., 14:29   #2
To o kom ti pricas nije "upravitelj zgrade" nego "predstavnik suvlasnika" koji bi ti trebao pomoci, ali ponekad treba malo pritisnut.

Ja znam imat slicnih problema, pa preskocim cesto predstavnika suvlasnika. Nazovi upravitelja zgrade (to ti je firma poput GSKG, "Zapad stan" itd.), te im objasni problem. Oni ce doc do tvog predstavnika i rec mu neg ne jebe neg da se iz osiguranine zgrade isplati svota i popravi sranje na zgradi i tebi sanira eventualna steta.

Firme upravitelji zgrada (oni kojima placas cuvenu pricuvu) imaju svoju pravnu sluzbu i dobro znaju kaj mozes a kaj ne, pa kod njih pitaj. Oni ce ti reci na sto imas pravo i sto mozes dobiti...

I.
igorl is offline  
Odgovori s citatom
Old 16.10.2013., 14:44   #3
Quote:
igorl kaže: Pogledaj post
To o kom ti pricas nije "upravitelj zgrade" nego "predstavnik suvlasnika" koji bi ti trebao pomoci, ali ponekad treba malo pritisnut.

Ja znam imat slicnih problema, pa preskocim cesto predstavnika suvlasnika. Nazovi upravitelja zgrade (to ti je firma poput GSKG, "Zapad stan" itd.), te im objasni problem. Oni ce doc do tvog predstavnika i rec mu neg ne jebe neg da se iz osiguranine zgrade isplati svota i popravi sranje na zgradi i tebi sanira eventualna steta.

Firme upravitelji zgrada (oni kojima placas cuvenu pricuvu) imaju svoju pravnu sluzbu i dobro znaju kaj mozes a kaj ne, pa kod njih pitaj. Oni ce ti reci na sto imas pravo i sto mozes dobiti...

I.
To o kome ja pričam je firma koja upravlja zgradom . da pojasnim
Problem sam prijavio prvo predstavniku suvlasnika, pa investitoru,pa upravitelju zgrade (direktoru i zaposleniku zaduženom za moju zgradu) i nitko me ne šmirgla ni 2 % .pa sam tražio da mi upravitelj rastumači prava iz police osiguranja za zgradu, pa sam isto to tražio od osiguravajuče kuče i svi mi kažu da polica ne pokriva moj slučaj. vjeruj mi da sam očajan i da mi se povrača od svih njih. Nitko me ne doživljava i nitko se ništa međusobno ne može dogovorit. Mogu pokušat sa odvjetnicima, vještacima ali otkud mi lova da ih platim ?? iz pričuve kad mi opet procuri voda vjerovatno ču morat zvat muriju i vatrogasce
zgenbo1 is offline  
Odgovori s citatom
Old 16.10.2013., 14:59   #4
Quote:
zgenbo1 kaže: Pogledaj post
To o kome ja pričam je firma koja upravlja zgradom . da pojasnim
Problem sam prijavio prvo predstavniku suvlasnika, pa investitoru,pa upravitelju zgrade (direktoru i zaposleniku zaduženom za moju zgradu) i nitko me ne šmirgla ni 2 % .pa sam tražio da mi upravitelj rastumači prava iz police osiguranja za zgradu, pa sam isto to tražio od osiguravajuče kuče i svi mi kažu da polica ne pokriva moj slučaj. vjeruj mi da sam očajan i da mi se povrača od svih njih. Nitko me ne doživljava i nitko se ništa međusobno ne može dogovorit. Mogu pokušat sa odvjetnicima, vještacima ali otkud mi lova da ih platim ?? iz pričuve kad mi opet procuri voda vjerovatno ču morat zvat muriju i vatrogasce
Cek. Hoces reci: firma upravitelj zgrade ciji je direktor predstavnik stanara je ista firma koja je izgradila zgradu?

Lovely

Zao mi je ne znam kako bi ti pomogao. Kod mene je palilo malo je*anja majke naokolo, a u najgorem slucaju nahuskao sam zenu na njih, pa se sve odradilo nakraju... Uglavnom sretno...

I.
igorl is offline  
Odgovori s citatom
Old 16.10.2013., 15:35   #5
[QUOTE=igorl;47198702]Cek. Hoces reci: firma upravitelj zgrade ciji je direktor predstavnik stanara je ista firma koja je izgradila zgradu?

ne znam kako si to zaključio možda imam problema sa pravopisom i gramatikom ali evo još jednom :

Investitor je firma XX iz zagreba i izgradila je zgradu
Upravitelj zgrade je firma YY iz zagreba i nije izgradila zgradu
(firma YY ima Ivu Ivića kao direktora i nije predstavnik stanara)
Predstavnik stanara je Pero Perić iz zagreba i živi u zgradi
zgenbo1 is offline  
Odgovori s citatom
Old 16.10.2013., 16:00   #6
[QUOTE=zgenbo1;47199250]
Quote:
igorl kaže: Pogledaj post
Cek. Hoces reci: firma upravitelj zgrade ciji je direktor predstavnik stanara je ista firma koja je izgradila zgradu?

ne znam kako si to zaključio možda imam problema sa pravopisom i gramatikom ali evo još jednom :

Investitor je firma XX iz zagreba i izgradila je zgradu
Upravitelj zgrade je firma YY iz zagreba i nije izgradila zgradu
(firma YY ima Ivu Ivića kao direktora i nije predstavnik stanara)
Predstavnik stanara je Pero Perić iz zagreba i živi u zgradi
Kako je meni poznato predstavnik stanara je dužan prijaviti štetu, odosno problem upravitelju. A ovi su dužni to napraviti. Ako je zgrada pod osiguranjem, to plaća osiguranje. Ako je to greška u gradnji, to mora isparaviti investitor koji je stvar zajebao.

Ako se svi ogluše, onda ti preostaje uzeti zidara i to sanirati o vlastitom trošku.

Quote:
igorl kaže: Pogledaj post
To o kom ti pricas nije "upravitelj zgrade" nego "predstavnik suvlasnika" koji bi ti trebao pomoci, ali ponekad treba malo pritisnut.

Ja mislim da je boldano najbolja solucija. Samo trebati imati živaca i volje. I nagažirati pravog utjerivča dugova, kao ovo iz Bosne : http://doznajemo.com/2013/05/02/56045/

Jer je ipak RH pravničaka, a ne pravna država

Zadnje uređivanje krena : 16.10.2013. at 16:09.
krena is offline  
Odgovori s citatom
Old 28.10.2013., 01:04   #7
Pretpostavljam da se ovdje radi o propuštanju vode zbog loše izvedene hidroizolacije za što je odgovoran investitor.
Osiguranje zgrade ne pokriva takvu štetu.
Ukoliko je zgrada u garanciji,Vi kao suvlasnik pošaljite predstavniku i upravitelju pismeni dopis sa povratnicom gdje se navodi o čemu se radi i zahtjev da se situacija ispravi-popravi-riješi)
Takav isti dopis možete poslati i investitoru.
Pisani trag (dopis) sa povratnicom je izuzetno važno poslati kako i nakon isteka garancije ne bi izgubili mogućnost podizanja tužbe na sudu.
Dakle tim činom ste kao suvlasnik obavijestili predstavnika,upravitelja i ostale o čemu se radi te ste ispunili svoju odgovornost kao suvlasnik.
Ukoliko dođe do tužbe ili prijave upravitelj i predstavnik će snositi određeni dio odgovornosti ukoliko nisu ništa poduzeli.

S obzirom da se radi o zajedničkim dijelovima zgrade (jer terasa iznad Vašeg stana ima funkciju krova pa se smatra u konstrukcijskom smislu zajedničkim dijelom zgrade) upravitelj je dužan poslati pismeni dopis investitoru da ispravi tu glupost koju je prouzročio zajedno sa mogućom štetom koja je eventualno nastala u Vašem stanju (ličenje zidova i slično)
Ukoliko investitor ništa ne poduzima neka upravitelj putem svoje pravne službe (odvjetnika) podigne tužbu protiv investitora u ime suvlasnika zgrade.
Napominjem da se ovdje radi o zajedničkim dijelovima zgrade.
Ne vjerujem da će Vam investitor "nestati" pogotovo ako stanuje iznad Vas a svi oni promijene priču kad dobiju službeno odvjetničko pisamce.

Problem Vam može predstavljati ukoliko je investitor u kojekakvoj blokadi,stečaju ili slično ali to se lako provjeri preko neta.
Promijenite odvjetnike ili zatražite drugo mišljenje-to ne košta ništa ali kao što sam rekao to je obveza upravitelja da to učini u ime suvlasnika.
Obveza upravitelja je između ostalog da sve to organizira u ime suvlasnika što podrazumijeva i angažman sudsko vještaka.
xstrom is offline  
Odgovori s citatom
Old 28.10.2013., 09:13   #8
Question

Quote:
xstrom kaže: Pogledaj post
Pretpostavljam da se ovdje radi o propuštanju vode zbog loše izvedene hidroizolacije za što je odgovoran investitor.
Osiguranje zgrade ne pokriva takvu štetu.
Ukoliko je zgrada u garanciji,Vi kao suvlasnik pošaljite predstavniku i upravitelju pismeni dopis sa povratnicom gdje se navodi o čemu se radi i zahtjev da se situacija ispravi-popravi-riješi)
Takav isti dopis možete poslati i investitoru.
Pisani trag (dopis) sa povratnicom je izuzetno važno poslati kako i nakon isteka garancije ne bi izgubili mogućnost podizanja tužbe na sudu.
Dakle tim činom ste kao suvlasnik obavijestili predstavnika,upravitelja i ostale o čemu se radi te ste ispunili svoju odgovornost kao suvlasnik.
Ukoliko dođe do tužbe ili prijave upravitelj i predstavnik će snositi određeni dio odgovornosti ukoliko nisu ništa poduzeli.

S obzirom da se radi o zajedničkim dijelovima zgrade (jer terasa iznad Vašeg stana ima funkciju krova pa se smatra u konstrukcijskom smislu zajedničkim dijelom zgrade) upravitelj je dužan poslati pismeni dopis investitoru da ispravi tu glupost koju je prouzročio zajedno sa mogućom štetom koja je eventualno nastala u Vašem stanju (ličenje zidova i slično)
Ukoliko investitor ništa ne poduzima neka upravitelj putem svoje pravne službe (odvjetnika) podigne tužbu protiv investitora u ime suvlasnika zgrade.
Napominjem da se ovdje radi o zajedničkim dijelovima zgrade.
Ne vjerujem da će Vam investitor "nestati" pogotovo ako stanuje iznad Vas a svi oni promijene priču kad dobiju službeno odvjetničko pisamce.

Problem Vam može predstavljati ukoliko je investitor u kojekakvoj blokadi,stečaju ili slično ali to se lako provjeri preko neta.
Promijenite odvjetnike ili zatražite drugo mišljenje-to ne košta ništa ali kao što sam rekao to je obveza upravitelja da to učini u ime suvlasnika.
xstorm hvala.

Slao sam i Investitoru i Upravitelju pismeni dopis sa povratnicom. Jednostavno me ignoriraju i ne odgovaraju. Telefonski mi je upravitelj rekao uredu može oni če sve poduzeti ,ali ako to svi stanari zahtjevaju. stanova sa sličnim problemom ali ne toliko izraženim kao kod mene ima 6 od ukupno cca 40 stanova u zgradi. Kako da nagovorim sve te ljude ,koliko treba potpisa ? Imam dojam i da me predstavnik stanara mulja i 'minira' svaki moj pokušaj i inicijativu da nešto pokrenem da preko upravitelja i pričuve pokrenemi bilo što, popravke, vještaka ,tužbu prema investitoru... što da radim ? da sam idem ljude po stanovima nagovarat da potpišu ? da li ti potpisi vrijede ako ih nije prikupio predstavnik stanara?
zgenbo1 is offline  
Odgovori s citatom
Old 29.10.2013., 11:44   #9
Dakle,nemojte se uopće oslanjati na telefonska obećanja jer ona ništa ne znače i samo gubite na vremenu a voda Vam čini štetu.
Vaš slučaj se smatra tzv HITNIM POPRAVKOM (Uredba o održavanju zgrada).
Za tako nešto nisu potrebni potpisi čak ni 51 % suvlasnika jer se radi o prodoru vode u stan sa zajedničkih dijelova zgrade što je apsolutni prioritet.
Potpisi su potrebni za IZBOR izvođača radova koji će to sanirati.(van garantnog roka)
U vašem slučaju čak nije potrebno ni to jer je zgrada u garanciji i to treba napraviti investitor osim ako investitor neće pa ćete angažirati nekog drugog izvođača i potom tražiti naknadu štete od investitora.

Moj prijedlog Vam je da Upravitelj putem svojeg odvjetnika pošalje službeni dopis gdje zahtjeva hitno rješavanje problema propuštanja vode inače će podnijeti tužbu i neka Vas izvjesti o tome (pismeno) i pokaže taj dopis.
Vaš Upravitelj ima ovlasti to učiniti čak i ako samo Vi to tražite jer pročitajte ovaj tekst http://www.iusinfo.hr/dailycontent/T....aspx?id=11875

Dajte Upravitelju određeni rok da nešto poduzme (makar ovaj odvjetnički dopis) a ukoliko Vas i dalje zavlači upozorite ih da ćete zvati GRAĐEVINSKU INSPEKCIJU te će tada Upravitelj malo ramisliti jer od tog trenutka i on snosi određenu odgovornost.
I na kraju ako se ništa ne dešava-ZOVITE GRAĐEVINSKU INSPEKCIJU jer ste Vi kao suvlasnik sve poduzeli a ostali hm...to će se tek utvrditi.
xstrom is offline  
Odgovori s citatom
Old 29.10.2013., 12:02   #10
Još malo o predstavniku.
Sam predstavnik nema nikakvu ovlast,više od toga ima obveze kao što su da se pobrine da zgrada ima ima protupožarne aparate (zakonska obveza) te u tom slučaju vrši vizualnu kontrolu istih.
Također ima obvezu da se zajednički prostori koriste na način kako je dogovoreno među suvlasnicima itd da ne idem u širinu.

Ali Vi kao suvlasnik možete i sami prikupiti potpise za bilo što,ali ako predstavnik dobro/ažurno obavlja svoj posao tada nema potrebe da to čini neki suvlasnik.
Naravno taj papir mora na nešto sličiti (npr. ime i prezime VLASNIKA stana iz vlasničkog ugovora,OIB,kvadratura stana,potpis itd a treba znati ispravno napisati Odluku na tom papiru)

Moj savjet Vam je da se ne oslanjate na osjećaj već na pismene dopise koje lijepo arhivirajte kod sebe.
Možda predstavnik ima dosta problema sa tim investitorom jer ipak predstavnik sluša sve suvlasnike a ne samo Vas.
Naravno, ni to nije razlog da Vas ignorira pošto je Vaš i problem ostalih 6 suvlasnika ipak najveći prioritet.
Na kraju,možete zajedno sa predstavnikom i ostalim suvlasnicima napraviti popis nepravilnosti po stanovima pa sve objediniti u taj odvjetnički dopis prema investitoru.
Dajte prijedlog predstavniku (iako je to njegov "posao") da skupa odete po stanovima i zapišete nepravilnosti-možda predstavniku treba pomoć u tome.
Ako ne....onda ono što sam Vam napisao ranije.
Na kraju...imao sam slično iskustvo i od tada ne želim nikome da prolazi isto što i ja.

Zadnje uređivanje xstrom : 29.10.2013. at 12:50. Reason: dodatak
xstrom is offline  
Odgovori s citatom
Old 16.02.2014., 21:57   #11
zgenbo1

Da li si riješio problem s štetom u stanu......... Nažalost imamo isti problem, pa me zanima koji je postupak, jer pritiskanjem nismo ništa uspjeli riješiti-
GTAF is offline  
Odgovori s citatom
Old 05.06.2015., 18:08   #12
i ja imam slican problem, samo kaj je utvrđeno da curi od susjeda pa mi holding nemre nis iz pricuve, kao ni susjedima...znaci, ako nemam para za odvjetnike i slicno...a stan nije osiguran...kaj jos mogu?
-april- is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor



Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 00:56.