Natrag   Forum.hr > Društvo > Pravo > Nekretnine

Nekretnine Vlasništvo, posjed, gruntovnica, porezi i dr.

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 28.02.2015., 16:22   #1
Stan u kući

Razmišljam o kupnji stana u kući u Zg negdje u podsljemenskoj zoni.
Do sad sam uvijek živjela u stanovima u većim zgradama. Zbog puno susjeda (sto ljudi sto ćudi ), utrke za parkingom, možda malo više privatnosti itd. počela sam razmišljati o kupnji stana u kući. Novaca za cijelu kuću nemam, pa bih kupila manji stan u kući.
Zanimaju me iskustva onih koji već žive u takvim stanovima. Jeste li zadovoljni, koje su prednosti, nedostaci, problemi...?
Isto tako me zanima na što treba obratiti pažnju kod kupnje (koja dokumentacija itd) jer ne znam da li postoji razlika u odnosu na zgradu. Kako se postupa u slučaju da treba izvršti neke radove, popravke? treba li tražiti suglasnost ostalih stanara, tj. vlasnika stanova? hvala...
karlina is offline  
Odgovori s citatom
Old 01.03.2015., 15:57   #2
hm...nitko
karlina is offline  
Odgovori s citatom
Old 01.03.2015., 19:30   #3
Ne znam kakav bi odgovor željela. Sa pravne strane sve bi trebalo biti isto - zajednički dio zgrade i vlastiti dio zgrade, parking na parceli, možda dio u podrumu. Ne razumijem točno što te interesira, zgrada kao zgrada, moguće je da je slabije izvedena međukatna zvučna izolacija, jer tu vole šparat, pitanje je kako je nadzorni odradio svoj posao.
Održavanje generalno, a posebno ako dođe do nekih popravaka, je skuplje po glavi jer se cijena dijeli na manje suvlasnika, tako da ipak treba malo više love u rezervi za svaki slučaj.
Malo je "intimnije" jer imaš par prvih susjeda umjesto njih 10 i više, malo ti više mogu zavirivati u život (ali to ovisi i o tebi) i to je to.
mack1 is offline  
Odgovori s citatom
Old 02.03.2015., 17:22   #4
hvala mack1
to znači da se plaća pričuva kao u zgradi ili ne?
šteta što nema nikog da podijeli svakodnevna iskustva
karlina is offline  
Odgovori s citatom
Old 02.03.2015., 17:58   #5
Ne plaćaš pričuvu, sve je u dogovoru sa susjedima. Zato je užasno važno da nađeš normalne ljude s kojima se može surađivati. I jako pazi da su papiri čisti i da je kuća etažirana.
__________________
All is vanity and grasping for the wind.
Blanche Dubois is offline  
Odgovori s citatom
Old 03.03.2015., 08:02   #6
Ne znam baš, mislim da svaka zgrada sa više suvlasnika mora imati upravitelja i žiro račun na koji se svaki mjesec mora uplaćivati zakonska minimalna pričuva.
S tim da upravitelj može biti i netko od stanara.
Ovo ostalo stoji, jer kad imaš normalnu ekipu u susjednim stanovima, ali i otprilike financijski uravnoteženu, da se puno stvari dogovoriti i napraviti na zgradi, a činjenica je da se svako malo nešto mora napraviti. Problem nastaje kad netko (većina?) ima love pa donesu odluku da idu u neku investiciju, a ostatak ih ne može pratiti pa onda stvari štekaju.

.
mack1 is offline  
Odgovori s citatom
Old 04.07.2015., 10:05   #7
Quote:
mack1 kaže: Pogledaj post
Ne znam kakav bi odgovor željela. Sa pravne strane sve bi trebalo biti isto - zajednički dio zgrade i vlastiti dio zgrade, parking na parceli, možda dio u podrumu. Ne razumijem točno što te interesira, zgrada kao zgrada, moguće je da je slabije izvedena međukatna zvučna izolacija, jer tu vole šparat, pitanje je kako je nadzorni odradio svoj posao.
Održavanje generalno, a posebno ako dođe do nekih popravaka, je skuplje po glavi jer se cijena dijeli na manje suvlasnika, tako da ipak treba malo više love u rezervi za svaki slučaj.
Malo je "intimnije" jer imaš par prvih susjeda umjesto njih 10 i više, malo ti više mogu zavirivati u život (ali to ovisi i o tebi) i to je to.
Ne bih se složio da je intimnije ako je loša izolacija . Ali izolacija se može poboljšati.
akademski is offline  
Odgovori s citatom
Old 04.07.2015., 10:30   #8
I mene zanima ovo. Raspravljao sam sa par ljudi, i kaže mi budući punac da pripazim jer da dosta često ljudi znaju prodavati jedan kat kuće jer su se opako posvađali sa ljudima u njoj. Ili da su teški ljudi. Imao je tvrtku za nekretnine pa mi je samo rekao da ako uzimam tako nešto da ozbiljo pripazim.
X-Plosiv is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor



Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 22:41.