Natrag   Forum.hr > Društvo > Pravo > Nekretnine

Nekretnine Vlasništvo, posjed, gruntovnica, porezi i dr.

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 11.03.2011., 20:54   #1
Suvlasništvo - ovrha na 1/10 nekretnine

Poštovani,
Molim bih mišljenje u vezi pokušaja ovrhe na 1/10 nekretnine.
Radi se o tome da sam vlasnik 1/10 nekretnine u Zagrebu tj. u zemljišnim knjigama upisana je oranica veličine 177 čhv (u naravi postoji kuća - koja nije upisana u zem.knjigama).
Preostalih 9/10 nekretnine u vlasništvu je mog brata i majke (1/10 + 8/10).

Osobno sam izgubio spor na općinskom sudu (za dugovanje u iznosu više desetaka tisuća kuna..) te temeljem te presude ovrhovoditelj pokušava ovršiti moju 1/10 nekretnine radi naplate tog duga po presudi.., (ostalih 9/10 naravno nemoze jer te osobe nemaju veze sa sporom tj. velikim dugom koji se u presudi odnosi samo na mene..)

Mene zanima dali se uopce moze ovršiti i na koji nacin u praksi moze izgledati ovrha na 1/10 spomenute nekretnine tj. moze li ga sud odbiti jer se mozda nikako nemoze odrediti što je to 1/10 ? Ili ako se moze ovršiti dali ta 1/10 ide u prodaju te što moze uciniti eventualni kupac sa 1/10 nekretnine ? moze li uci novi vlasnik u posjed i eventualno nekako smetati ili sl ??

Unaprijed hvala na odgovorima !
-norman- is offline  
Odgovori s citatom
Old 16.03.2011., 16:14   #2
Normalno da se može ovršiti 1/10 nekretnine, tj taj suvlasnički udio prodati putem ovrhe. Teoretski tome nema nikakve zapreke, a drugo je pitanje hoće li se naći kupac tko bi to kupio, tj.tko ima možda neki pravni interes kupiti 1/10 nekretnine.

Sud, neće odbiti ovrhovoditelja sa zahtjevom za ovrhu 1/10 nekretnine "....jer se nemože odrediti što je to 1/10...", jer za provođenje ovrhe na suvlasničkom udjelu, nije nužno da je izvršeno razvrgnuče suvlasničke zajednice, tj.dioba same nekretnine. Dakle, prodaje se idealni dio nekretnine.

Eventualni kupac te 1/10 nekretnine, koji bi se javio u ovrsi, može nakon toga tražiti razvrgnuče suvlasničke zajednice, može tražiti od ostalih suvlasnika da mu se preda u posjed odgovarajući dio nekretnine, tj. 1/10 iste, tj.u suposjed....
File is offline  
Odgovori s citatom
Old 16.03.2011., 21:31   #3
Quote:
file30 kaže: Pogledaj post
Normalno da se može ovršiti 1/10 nekretnine, tj taj suvlasnički udio prodati putem ovrhe. Teoretski tome nema nikakve zapreke, a drugo je pitanje hoće li se naći kupac tko bi to kupio, tj.tko ima možda neki pravni interes kupiti 1/10 nekretnine.

Sud, neće odbiti ovrhovoditelja sa zahtjevom za ovrhu 1/10 nekretnine "....jer se nemože odrediti što je to 1/10...", jer za provođenje ovrhe na suvlasničkom udjelu, nije nužno da je izvršeno razvrgnuče suvlasničke zajednice, tj.dioba same nekretnine. Dakle, prodaje se idealni dio nekretnine.

Eventualni kupac te 1/10 nekretnine, koji bi se javio u ovrsi, može nakon toga tražiti razvrgnuče suvlasničke zajednice, može tražiti od ostalih suvlasnika da mu se preda u posjed odgovarajući dio nekretnine, tj. 1/10 iste, tj.u suposjed....
Hvala na odgovoru, znaci svakako bi bilo bolje da na javnoj drazbi ostali trenutni suvlasnici koji posjeduju 9/10 nekretnine (majka i brat) otkupe i tu preostalu 1/10...
E sad me jos zanima dali je tocno da na javnoj drazbi suvlasnici tih 9/10 mogu otkupiti preostalu 1/10 za trecinu procjenjene vrijednosti ? te dali imaju prednost otkupa u odnosu na ostale eventualne ponuđače (ukljucujuci i ovršitelja..)?
hvala
-norman- is offline  
Odgovori s citatom
Old 24.09.2015., 09:08   #4
dva brata su suvlasnici cjelog imanja jedan brat je digao kredit isad ga ne plaća a živimo u istoj kući on je na katu a mi u prizemlju dali mogu cjelu kuču uzeti
marijana1173 is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor



Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 09:44.