Natrag   Forum.hr > Društvo > Dijaspora > Emigracija

Emigracija Za sve emigrante i one koji to žele postati

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 01.07.2005., 18:38   #61
Quote:
gatto kaže:
Ovo za popiti kavu je istina, odnosno opcenito kad negdje izadjes vani, sjesti i tako to.
Meni je naprimjer smjesno kad dodje ekipa negdje sjesti, uvijek naravno ultima moda na njima i s nekim dobrim autom, i onda ih pola naruci vodu. To sam cesto puta dozivio i u mojem drustvu ovdje, pa ih ja uvijek zajebavam zbog toga da su falsi i skrti. Ono, salimo se, dobri smo, pa si mozemo svasta reci.
E s ovim se ne mogu nikako sloziti (dodji malo u NL da vidis sto je skrtost).
Opet, mislim da sve ovisi s kim se druzis.
Evo ti jedan mali primjer talijanske "skrtosti". Kad sam se porodila, dvije porodice susjeda s kojima sam bila samo na ciao-ciao su dosli cestitati i donijeti poklon bebi, a iz pristojnosti da nas ne bi ometali, nisu se zadrzali niti na ponudjenom picu.
Pa di to jos ima ljudi moji?
Denys is offline  
Odgovori s citatom
Old 01.07.2005., 18:39   #62
Quote:
gatto kaže:
Mene cesto puta zezaju ovi moji Talijani ovdje da sto im ne dovedem kamion nasih cura iz Hrvatske. A ja ih zezam da moraju ipak malo narasti, jer se Hrvaticama svidjaju visoki decki.
Denys is offline  
Odgovori s citatom
Old 01.07.2005., 19:54   #63
Quote:
Denys kaže:

Nikad necu zaboraviti kad sam u ST bila sa klincima u parku, jedno dijete se srusilo sa ljuljcke, majka umjesto da vidi sta mu je, poslala ga je k' vragu i zalipila trisku. E takvo nesto u Italiji nema sanse da dozivis i tko je sad kulturan?
U Italiji se to možda ne vidi jer bi ih netko prijavio (kao u Švedskoj), ali se tu u Istri nisu baš iskazali.

Svake godine imam prilike vidjeti te strance kako svoju djecu puste okolo naokolo i uopće ih ne gledaju. Dijete se može ubiti ali njih to ne briga. Samo ćakulaju sa strane (ćaskaju).

I onda kad dijete napravi nešto talijanka na njega počne vikati i histerizirati te ga vući: "Andiamo, forza, forza!!" U prijevodu: "Idemo, brže, brže!!"

A vjerujem kako znate koliko su talijani zapravi glasni
__________________
x
Elektra is offline  
Odgovori s citatom
Old 01.07.2005., 20:28   #64
Quote:
Denys kaže:
Mislim da je jako ne zahvalno usporedjivati talijansku kulturu sa hrvatskom .
toliko sam nekulture dozivjela u Italiji da je to za ne povjerovati.Prljavi su do bola, mrze sve koji nisu Talijani i misle da su zene lake kurve koji bi se s njima trebale zvaliti kad to oni zatraze. a da ne pricas kako apsolutno svaki Talijan kojeg sma upoznala bezobrazno vara svoju curu na svakom kantunu (nisam bas malo vremena bila po Italiji da ne bi sad ti odma skocila kako nisam imala priliku upoznati ove finije)

Quote:
Denys kaže:
Ne zaboravi da sve to nije bez razloga. Zahvali komunizmu i ne imastini poslije drugog svijetskog.
Jugoslavija je, koliko znam, imala dobru reputaciju među stranim drzavama.

Neimastina?Mislim da Hrvati nikad nisu bili siromasni (osim u glavama pojedinaca). Prije se fino zivjelo, a bogami i sad po gradu viđaš jebena auta i jebenu odjecu. ne vidim bas gladne i jadne ljude, stanove, prostore itd. tj ne nista vise nego sto sma to viđala po Italiji.

Činjenica JEST da Talijani ne znaju di je Hrvatska, da znaju di je Jugoslavija, Dubrovnik i Hvar, a velika vecina nikad nije cula za Zagreb.
__________________
cute but psycho. things even out.
NoWa is offline  
Odgovori s citatom
Old 01.07.2005., 21:57   #65
Ah ljudi moj,jucer sam se vratila iz Italije gdje sam provodila 12 dana.Prvo sam bila 6 dana u Rimu a poslije jedno 5 dana u Figline(mjesto u Toscana).
Hmm,kao svaka drzava i Italija ima svoje mane ali iskreno receno,ja sam se provodilo ama super.Zacudilo me da toliko ljudi znaju engleski,stari ili mladi mada ne uvijek.Meni je vec bilo deset godina kad sam ucila 2 godine talianski u skoli pa sam puno i vec zaboravila ali posto sam vrlo dobra u spanjolskom mogla sam kad tad doci na kraj.
Mogu unatoc reci da sam dozivjela veliko gostoljubljivost svaka im cast.Kad sam god trebala pomoc za bilo sto,sve bi napravili da se rijesi.
Bila sam puno puno puta na moru i cesto sam bila svijedokinja da kad bi jedan strenac zatrazio pomoc kao put do autobusne stanice,domacin bi samo zamahao rukom tek toliko da ga se rijesi ili smijajuci odgovorio svakakvim psovkama kako moze biti tako glup da ne moze naci.
__________________
LITTLE GREEN PEPPERS FROM PADRON... Some are spicy, some not!!!
Peregrina is offline  
Odgovori s citatom
Old 03.07.2005., 21:38   #66
Quote:
Denys kaže:
Zato im ja kazem da sam Dalmata i nema problema, prihvacaju me kao svoju .
Ma ni ja nemam problem s integracijom, dapače. Ono što sam napisao je osvrt na ono kako oni općenito vide i percipiraju stvari.

Quote:

Na postu i ostale saltere se ide za vrijeme pause di pranzo
Ma zaboravila si neke stvari...Baš u tome je kvaka s njihovom birokracijom i sličnim stvarima.

Gotovo nitko ne radi nigdje za vrijeme "pausa pranzo", pogotovo državne službe.
Uz to, sve državne službe su dislocirane, Motorizzazione (za vozačku) je na jednom kraju grada, Anagrafe (osobna, residenza i to) u drugom dijelu grada, Questura u trećem, Prefettura joj je doduše blizu, a Camera di commercio (za one koji rade radi privatno, firme, obrt, i to) skroz izvan grada. Uredi za izradu zdravstvene su neki u centru grada, a neki u okolnim mjestima. Ovisi u kojem dijelu grada imaš residenzu.

To nema nikakve logike i skroz je sve komplicirano i čovjek za najmanju pizdariju mora faliti s posla. Inače, isti zakon se interpretira u svakom gradu drukčije, a isto tako i radno vrijeme, tako da naprimjer postoje gradovi gdje Questura za stranke ne radi naprimjer ponedjeljkom, a u nekom drugom ne radi utorkom, itd.

Zatim, banke rade od 8.40 do 13 i onda valjda od 14.30 do 16. Tako nešto, a varira od filijale do filijale, nigdje nije isto. Banke i poštu subotom možeš zaboraviti. Sreća da postoji Internet banking.

Slična stvar je i za dućane. Naprimjer, neke voćarne ne rade srijedom, supermarket PAM u istom gradu (valjda su pod franshiziongom), jedan ne radi u srijedu, drugi u četvrtak. I drugi isto tako. Centri TIM ne rade naprimjer ponedjeljkom ujutro, itd. Ono, pravila si svatko sam određuje. Da ne povjeruješ.

Za razliku od toga, u Rijeci, sve osobne dokumente i slično možeš srediti na jednom mjestu, u MUP-u i točno se zna što ti za što treba, a isto tako i radno vrijeme. Prije godinu dana sam produžio osobnu i dao sve za produženje putovnice isto jutro, u roku odmah - sve na jednom mjestu. Mislio sam da sam iz Italije došao na zapad - doslovno!!

Evo još jedne zgode. Prošli Božić sam u Hrvatskoj trebao poslati hitno neke novce u Zagreb. Glavna pošta u centru Rijeke i za Božić radi do 12 sati. Uspio sam sve, elegantno i bez problema. U jednoj "zapadnoj" Italiji se tako nešto može samo sanjati. To nemožeš ni subotom, a kamoli blagdanom.

Zato, iz vlastitog iskustva mogu reći da je Rijieka u većini birokratskih stvari u odnosu na Padovu doslovno zapad, kolikogod mi kritizirali Hrvatsku.
gatto is offline  
Odgovori s citatom
Old 03.07.2005., 21:50   #67
I još nešto. Ovdje u Italiji se često puta komentiralo kakve su ove posljednje zemlje kada je EU prihvaćala nove članice.

Kada bi se gledalo fer i pošteno i kada bi naprimjer Italija kao jedna od zemalja osnivača EU trebala proći sve one kriterije koje su nametnute HR i sličnim državama koje bi trebale pristupiti (državne službe, birokracija i to, da ne spominjemo "fenomenalno i brzo" pravosuđe), zatim ako pogledamo nesposobnost da se toliko godina jug Italije nemože dovesti u red, oni nikad nebi mogli u EU.
Znači, ako ćemo baš cjepati dlake i biti pošteni...

Ali što ćeš, čovjek se nažalost nekim stvarima može samo smijati sa strane i promatrati tijek događaja.
gatto is offline  
Odgovori s citatom
Old 04.07.2005., 09:47   #68
Quote:
NoWa kaže:
toliko sam nekulture dozivjela u Italiji da je to za ne povjerovati.Prljavi su do bola, mrze sve koji nisu Talijani i misle da su zene lake kurve koji bi se s njima trebale zvaliti kad to oni zatraze. a da ne pricas kako apsolutno svaki Talijan kojeg sma upoznala bezobrazno vara svoju curu na svakom kantunu (nisam bas malo vremena bila po Italiji da ne bi sad ti odma skocila kako nisam imala priliku upoznati ove finije)
Ma nisu bas prljavi, jako drze do vanjskog izgleda. Mozda ovo mislis na cistocu ulica. To je otprilike usporedivo s HR, ali nije tako strasno.

Ne misle bas doslovno da su strankinje zadnje kurve, nego se radi o tome da su njihove zenske, Talijanke, pogotovo one zgodne, cesto puta jako zahtjevne. Naprimjer, vole da ih se izvodi na skupa i ekskluzivna mjesta (stalno bi na vecere, putovanja i to), uzasno puno novaca trose na odjecu i kozmetiku, kvarcanja, itd. Evo, tu sam neke kolegice cuo kad cakulaju izmedju sebe da svaka ima po dva ormara cipela doma, itd.
Prosjecan Talijan u odnosu na njihov stil zivota to nemoze lako "odrzavati", pa se onda njihovi decki dosjete da im je lakse probati osvojiti djevojku koja je tu dosla s istoka nadajuci se da je skromnijih zahtjeva i da ce se pred njom lakse pokazati kao "sminka". Tako se cesto puta ponasaju i kada dodju kod nas na more. Igraju na tu kartu.

Ovo za varanje je tocno, skloni su tome. S druge strane, jako su ljubomorni na svoje djevojke i zene. I tako...

Ali hajde, sve u svemu nisu bas tako uzasni.
Evo, sto se tice humora, mogu se naci s nama, zajebancija i to. Nikad nije dosadno s njima.
gatto is offline  
Odgovori s citatom
Old 04.07.2005., 10:08   #69
Quote:
Peregrina kaže:
Ah ljudi moj,jucer sam se vratila iz Italije gdje sam provodila 12 dana.Prvo sam bila 6 dana u Rimu a poslije jedno 5 dana u Figline(mjesto u Toscana).
Hmm,kao svaka drzava i Italija ima svoje mane ali iskreno receno,ja sam se provodilo ama super.Zacudilo me da toliko ljudi znaju engleski,stari ili mladi mada ne uvijek.Meni je vec bilo deset godina kad sam ucila 2 godine talianski u skoli pa sam puno i vec zaboravila ali posto sam vrlo dobra u spanjolskom mogla sam kad tad doci na kraj.
Mogu unatoc reci da sam dozivjela veliko gostoljubljivost svaka im cast.Kad sam god trebala pomoc za bilo sto,sve bi napravili da se rijesi.
Sto se tice njihovog poznavanja engleskog, to mozes sresti samo na mjestima koja posjecuju turisti. Inace, u prosjeku gledano, oni jako lose govore strane jezike. Cast iznimkama.

Ali zato i postoje opravdani razlozi. Naime, oni spadaju u privilegirane narode jer im se svaka strana emisija na TV-u kao i filmovi sinhroniziraju na talijanski jezik. U svijetu se svi filmovi po defaultu sinhroniziraju na 5 vodecih jezika, izmedju kojih je i talijanski. Znaci, oni za razliku od nas odrastaju tako da malo kad imaju prilike bilo gdje slusati engleski, itd.

Zatim, jos jedna druga stvar. Njihov jezik je jako lijep i melodican, ali im je naglasak skoro uvijek na kraju rijeci, tako da imaju problem s izgovaranjem ostalih jezika. Naprimjer, nama je ipak mnogo lakse zvucati na "prihvatljivom nivou" kada pricamo engleski, njemacki, itd, zato sto je u nasem jeziku naglasak gotovo uvijek na pocetku rijeci. Talijani kada pricaju engleski zvuce kao da si usao u onu humoristicnu seriju "Alo, Alo". Kad ih slusas u njihovim "engleskim" situacijama, to je najcesce smijesno za upisati se.

Ali eto, nije da su oni glupi i da nemogu, nego postoje neki razlozi zasto je to tako.
gatto is offline  
Odgovori s citatom
Old 04.07.2005., 10:17   #70
stajaznam..meni je italija blizu..... opcenito su mi dobra iskustva...ako ih usporedjujem sa recimo francuzima...u nekim segmentima..naravno

evo recimo kad ides usporediti jedan talijanski grad i jedan francuski...to je neusporedivo.....recimo nicu i genovu...

a vi kuzajte....
__________________
And you will keep me safe, and you will keep me close, and rain will make the flowers grow.
happygoose is offline  
Odgovori s citatom
Old 04.07.2005., 10:22   #71
Quote:
happygoose kaže:
stajaznam..meni je italija blizu..... opcenito su mi dobra iskustva...ako ih usporedjujem sa recimo francuzima...u nekim segmentima..naravno

evo recimo kad ides usporediti jedan talijanski grad i jedan francuski...to je neusporedivo.....recimo nicu i genovu...

a vi kuzajte....
Zar nebi bilo prihvatljivije usporediti Nicu i San Remo?
gatto is offline  
Odgovori s citatom
Old 04.07.2005., 10:26   #72
ne.

san remo i recimo...ne znam tako "mali i zmazan" grad..u vrancuskoj...recimo..tulon..ali je puno veci....


san remo moze samo sanjati rivu poput one u nici, a i plazu (koja i nije bog zna sta)...
__________________
And you will keep me safe, and you will keep me close, and rain will make the flowers grow.
happygoose is offline  
Odgovori s citatom
Old 04.07.2005., 10:30   #73
Ili pak usporediti Genovu i Marseille (ili kako se vec pise).
gatto is offline  
Odgovori s citatom
Old 04.07.2005., 10:34   #74


mene se genova dojmila i razocarala.....valjda sam ocekivala puno vise od jednog tako povjesnog sredista....

ali zato Verona...... barem onaj uski centar.....
__________________
And you will keep me safe, and you will keep me close, and rain will make the flowers grow.
happygoose is offline  
Odgovori s citatom
Old 04.07.2005., 10:35   #75
Quote:
happygoose kaže:
san remo moze samo sanjati rivu poput one u nici, a i plazu (koja i nije bog zna sta)...
He, he... sprasi njih oboje nasa Opatija sa svojim "lungo mare" koje se proteze do okolnih mjesta na obje strane, od Voloskog pa jos na onu drugu stranu prema Lovranu.
gatto is offline  
Odgovori s citatom
Old 04.07.2005., 10:37   #76
Recimo jedete po francuskim restoranima, po prirodi stvari volite dobru spizu i jos bolju uslugu...i onda odete u italiju...barem ovaj pogranicni dio tu kod mene...

to se ne da usporediti...cak neki i parlaju ingleze i gazda zeli da mu opet dodjete...usluga, ljubaznost...

naravno to je moj mali uzorak..i nije reprezentativan niti indikativan....osim kad se radi o cjenama....
__________________
And you will keep me safe, and you will keep me close, and rain will make the flowers grow.
happygoose is offline  
Odgovori s citatom
Old 04.07.2005., 12:58   #77
Quote:
gatto kaže:

Gotovo nitko ne radi nigdje za vrijeme "pausa pranzo", pogotovo državne službe.
Uz to, sve državne službe su dislocirane, Motorizzazione (za vozačku) je na jednom kraju grada, Anagrafe (osobna, residenza i to) u drugom dijelu grada, Questura u trećem, Prefettura joj je doduše blizu, a Camera di commercio (za one koji rade radi privatno, firme, obrt, i to) skroz izvan grada. Uredi za izradu zdravstvene su neki u centru grada, a neki u okolnim mjestima. Ovisi u kojem dijelu grada imaš residenzu.

To nema nikakve logike i skroz je sve komplicirano i čovjek za najmanju pizdariju mora faliti s posla. Inače, isti zakon se interpretira u svakom gradu drukčije, a isto tako i radno vrijeme, tako da naprimjer postoje gradovi gdje Questura za stranke ne radi naprimjer ponedjeljkom, a u nekom drugom ne radi utorkom, itd.

Zatim, banke rade od 8.40 do 13 i onda valjda od 14.30 do 16. Tako nešto, a varira od filijale do filijale, nigdje nije isto. Banke i poštu subotom možeš zaboraviti. Sreća da postoji Internet banking.

Slična stvar je i za dućane. Naprimjer, neke voćarne ne rade srijedom, supermarket PAM u istom gradu (valjda su pod franshiziongom), jedan ne radi u srijedu, drugi u četvrtak. I drugi isto tako. Centri TIM ne rade naprimjer ponedjeljkom ujutro, itd. Ono, pravila si svatko sam određuje. Da ne povjeruješ.

Za razliku od toga, u Rijeci, sve osobne dokumente i slično možeš srediti na jednom mjestu, u MUP-u i točno se zna što ti za što treba, a isto tako i radno vrijeme. Prije godinu dana sam produžio osobnu i dao sve za produženje putovnice isto jutro, u roku odmah - sve na jednom mjestu. Mislio sam da sam iz Italije došao na zapad - doslovno!!

Evo još jedne zgode. Prošli Božić sam u Hrvatskoj trebao poslati hitno neke novce u Zagreb. Glavna pošta u centru Rijeke i za Božić radi do 12 sati. Uspio sam sve, elegantno i bez problema. U jednoj "zapadnoj" Italiji se tako nešto može samo sanjati. To nemožeš ni subotom, a kamoli blagdanom.

Zato, iz vlastitog iskustva mogu reći da je Rijieka u većini birokratskih stvari u odnosu na Padovu doslovno zapad, kolikogod mi kritizirali Hrvatsku.
To sve ovisi od grada do grada!!!

Npr. u Viareggiu, glavna posta je otvorena cijeli dan i subotom do 13:00, opcina- radnim danom do 15:00 a subotom do 14:00 i tamo mozes srediti sve osobne dokumente. Za posjete na "Motorizazzione" je bila zaduzena agencija, u spizu sam obicno isla u Esselungu, koja je isto otvorena cijeli dan a na banku u 8:15 tako sam uvijek bila prva na salteru.
Denys is offline  
Odgovori s citatom
Old 04.07.2005., 13:29   #78
Quote:
Denys kaže:
To sve ovisi od grada do grada!!!

Npr. u Viareggiu, glavna posta je otvorena cijeli dan i subotom do 13:00, opcina- radnim danom do 15:00 a subotom do 14:00 i tamo mozes srediti sve osobne dokumente. Za posjete na "Motorizazzione" je bila zaduzena agencija, u spizu sam obicno isla u Esselungu, koja je isto otvorena cijeli dan a na banku u 8:15 tako sam uvijek bila prva na salteru.
Tocno, sve ovisi od grada do grada i nema pravila u koje se mozes pouzdati. To me izludjuje kod njih i ne znam kako sami po sebi ne teze da se stvari poboljsaju - standardiziraju. Njima je normalno uvijek biti u fili, kako u prometu, tako i na salterima, itd.

Vidis, u tvojem gradu je treca prica u odnosu na gradove u kojima sam ja bio. U naprimjer Margheri/Mestre, koja je 20-ak km odovuda je opet cetvrta prica, a u Trstu peta. Ocito je bolje u manjim gradovima.

Sto se tice konverzije vozacke dozvole, nema toga vise kao kad si ti bila. Zakon se promijenio. Prije je to bilo toliko jednostavno (citaj "slampavo"), pa su Marokanci koristili priliku i konvertirali falsificirane dozvole. Sada ti procedura traje cca. 5 mjeseci (govorim za Padovu), a da bi krenuo u proceduru (citaj nepredvidivu avanturu) obvezno moras dobiti potvrdu od naseg MUP-a u HR gdje ti je izdana vozacka dozvola i poslije toga otici u Hrvatski konzulat u Italiji da ti to pripreme za Motorazzizione i onda Prefetura, a ostatak price ti se svodi na ono kako je nekad bilo. Tek tu moze uletiti agencija.

U nasem HR konzulatu u Trstu ti lik kaze da je potvrdjeno da se ne treba raditi nikakav prijevod vozacke dozvole, buduci da nasa dozvola spada u "kompatibilne" s talijanskima, a onda lijepo dodjes direktno u Motorizzazione u Padovu i nakon sat vremena cekanja na salteru oni kazu da ih ne zanima jer im je njihov responsabile napravio "pratichu" za konverziju i hajde lijepo nadji ovlastenog prevodioca i napravi priglupi jebeni prijevod ovjeren na Tribunale koji te dodje nekih 70 Eura, pa ponovno na salter za tjedan dana. Idioti!! - Ova rijec im je kompliment, a cuo me je i responsabile nakon sto sam dobio vozacku u ruke.

Sto se tice odlaska u market, naravno da se moze uvijek naci drugi koji radi, ali ovaj mi je iza ugla i najblizi. Otidjes onda utorkom u obliznji Prix, pa naidjes na zatvorena vrata, pa moras paziti da srijedom ne ides u In's jer oni pak srijedom ne rade.

Dobro, ovo i nije neki problem. Sad barem znam kad sto u okolici radi, a ako si s autom samo produzis dalje. Samo sto mi je takav nered glup za nevjerovat.
gatto is offline  
Odgovori s citatom
Old 04.07.2005., 15:21   #79
Stvrno su to sa vozackom izkomplicipali.

Mene najvise ljuti sto sve to i kosta, npr. "passagio" moze kostati i po tisucu eura, ma nije mi samo jasno na osnovu cega ?
U NL dodjes s novim vlasnikom automobila na salter u posti i sve se obavi u roku od par minuta- gratis.
Denys is offline  
Odgovori s citatom
Old 08.07.2005., 12:46   #80
vozacka

to za vozacku ovisi od mjesta. npr. ja sam u riminiju zavrsio za 10 dana. dobro, nemam jos vozacku, dali su mi papir koji vrijedi kao dozvola za vozit. treba im 3 mjeseca dok "istampaju" malu karticu koja se zove vozacka. kuci u splitu sam preveo moju hr vozacku, otiso u njihov konzulat i potvrdio prijevod. onda u milano da mi nas konzulat potvrdi vozacku, i zatim kod doktora koji mi je naplatia 36 eura a nije me ni pregleda. prefetturu sam izbjegao, neznam ni sam kako,al sam to sve zavrsio u nekih 10ak dana i kostalo me oko 120 eura. racunajuci put do milana i nazad. no ima gatto pravo, opcenito birokracija u italiji je grozna. kad ti njima nesto trebas uplatit, recimo banci, assicurazione, onda se nebrini, salter ce se otvorit samo za tebe, mozes i preko interneta, al kad se radi oko dokumenata e to je uzas. ja na permesso cekam oko 6 mjeseci, a to je jos i dobro kolko cekaju oni u milanu. mene briga jer kuci mogu iz bes permessa, al ostali stranci pizde.
za gatta:
ovdi sam skoro 5 godina, zavrsio sam sa studijem, sad radim sezonski posao za jedan zabavni park i tako, lagano uzivam!
acmilan is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor


Tematski alati
Opcije prikaza

Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 16:07.