Natrag   Forum.hr > Društvo > Pravo

Pravo Pravna pitanja. Podforumi: Nasljeđivanje, Prekršajno i kazneno pravo, Radno, socijalno i obiteljsko pravo, Nekretnine

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 07.01.2009., 14:21   #161
Imaš Tax Free? To se rješava u pošti.
sara4 is offline  
Odgovori s citatom
Old 07.01.2009., 15:28   #162
Quote:
sara4 kaže: Pogledaj post
Imaš Tax Free? To se rješava u pošti.
Bilo koja ili u Branimirovu?

Zahvaljujem!
Zli_Ciko is offline  
Odgovori s citatom
Old 07.01.2009., 15:31   #163
Ne znam za Zagreb...možda ima nešto na web stranici pošte pa provjeri ako ti se ovdje nitko ne javi.
sara4 is offline  
Odgovori s citatom
Old 16.07.2009., 13:29   #164
Koliko treba na kraju najmanje potrošit u Italiji da dobijes povrat poreza, i koji je to postotak koji dobiješ natrag?
soundvision is offline  
Odgovori s citatom
Old 28.08.2009., 21:44   #165
Neizdavanje računa i povrat poreza

Ne znam da li postoji već ova tema... uglavnom:
Privatni liječnik (ginekolog) kod kojeg idem godinama nikad mi još nije dao račun za pregled ...tako da ne mogu ostvariti pravo na povrat poreza (25%).... nisam radila problem tj. nisam se do sad htjela gnjaviti s tim, iako znam da radi prekršaj i da imam to pravo, radije bih godišnje dala tih 500-tinjak kuna i bila mirna... no ove godine imam neke zdravstvene probleme i potrebne su m češće kontrole i liječenje, pa će se ovaj iznos popeti vjerojatno i na 2000-3000kn, što mi nije mali iznos...
I sad pitanje: što da radim???
Ako ga zatražim račun - možda će reći da je u tom slučaju cijena veća?
Ako šutim i platim - ostat ću bez 500-600 kn koliko bih dobila povrata poreza.
A ipak se radi o doktoru koji mi treba?
sagena is offline  
Odgovori s citatom
Old 28.08.2009., 21:52   #166
Obavezno traži račun! To nije mala cifra i dobit ćeš dobar povrat, trust me

Pitaj ga za cjenik, mora ga imati. Obično ga poliklinike drže na pultu gdje plaćaš. Ako je ordinacija, pitaj sestru da ti da cjenik, ionako njoj daješ novce.

I meni su se u jednoj poliklinici napravili blesavi - sestra mi je naplatila i dalje nastavila nešto čitati umjesto da je napisala račun, na što sam ga izričito zahtijevala i naglasila da mi treba zbog povrat poreza, te da mi zato napišu ime i prezime. Napisala mi ga je i bio je isti iznos koji sam platila.
Suey is offline  
Odgovori s citatom
Old 28.08.2009., 21:55   #167
Quote:
Suey kaže: Pogledaj post
Obavezno traži račun! To nije mala cifra i dobit ćeš dobar povrat, trust me

...
Thnx... nadam se da će biti tako... jedino što ja plaćam osobno doktoru, iako se naručujem i sve ostalo dogovaram preko sestre...
sagena is offline  
Odgovori s citatom
Old 28.08.2009., 22:07   #168
A čuj, čisto sumnjam da ti kaj calta, već ide app (ako prođe, prođe) - netko će ipak zatražiti, u kojem slučaju će ga napisati, dok se pak netko drugi neće niti sjetiti jer mu možda i nije bitno.

Recimo, meni je bitno jer imam još i dodatno hrpe računa od leća, naočala, tekućina za leće, lijekova i slično, pa još kad dodam i te privatnike, zubara i ginekologa, bude lijepa cifra za povrat.

Znam da je malo neugodnjak situacija, jer bi oni morali paziti na to, ali to je tvoje pravo. Zato da otkloniš eventualno čuđenje otkud sad zahtjev za računom, iako se ne bi niti trebala pravdati jer mu je izdavanje računa dužnost, reci mu da tražiš račun zbog porezne prijave za ovu godinu, te da prije nisi tražila jer nisi niti predavala prijave.
Suey is offline  
Odgovori s citatom
Old 28.08.2009., 22:32   #169
Imam i ja račune od leća, ali taj račun uvijek dobijem, ne moram ga tražit posebno... nisam ni znala da se i na tekućinu za leće može tražit povrat poreza? Onda mi svaki put u ljekarni moraju dati račun na moje ime... najbolje da odmah kupim 3-4 boce, pa da imam za pola godine... i od zubara uvijek dobijem račun... ali taj od ginekologa nikako... ...
sagena is offline  
Odgovori s citatom
Old 28.08.2009., 22:51   #170
Može, može, nisam niti ja to znala, ali sam se sjetila toga, biserka, tek prošle godine, pa sam za svaki slučaj u apoteci svaki puta tražila račun na ime i predala ih za 2008., baš da vidim hoće li to priznati - sve su mi priznali, do zadnje kune, pa tako i tekućinu. Ne moraš kupovati odmah više bočica, nije ti to neki problem u apoteci - samo im kažeš da želiš na ime, pa će ga upisati + adresu. JMBG se više ne smije tražiti, iako neki još uvijek traže. Čuvaj i potvrde od participacija, i to priznaju.
Suey is offline  
Odgovori s citatom
Old 29.08.2009., 10:55   #171
a što je s nezaposlenima?
mene je muž prijavio da me uzdržava (ja studiram).
ako ja odem kod liječnika privatno, ima li on kakvo pravo za povrat poreza? pretpostavljam da ne?
aww is offline  
Odgovori s citatom
Old 29.08.2009., 15:21   #172
Quote:
Suey kaže: Pogledaj post
Može, može, nisam niti ja to znala, ali sam se sjetila toga, biserka, tek prošle godine, pa sam za svaki slučaj u apoteci svaki puta tražila račun na ime i predala ih za 2008., baš da vidim hoće li to priznati - sve su mi priznali, do zadnje kune, pa tako i tekućinu.
Ako si znala da se priznaju, kako to da si čekala da vidiš hoće li priznati? To pitam zato što ja nikad takve račune nisam prilagao za povrat jer, koliko je meni poznato, priznaju samo račune za od liječnika propisane lijekove. To što su priznali možda znači da ih nisu posebno provjeravali? U svakom slučaju, ako postoji kakav link na propise koji ovo reguliraju volio bi ih pročitati...
__________________
Putopisi: Island Egipat Kuba Južna Amerika Turska | Silba Smještaj
Putnik92 is offline  
Odgovori s citatom
Old 29.08.2009., 17:47   #173
Nisam znala, to sam vidjela kad sam dobila povrat koliki sam i očekivala, tj. izračunala pomoću tabele sa stranica Erste. Kad sam se toga sjetila, pitala sam u apoteci i nitko mi nije znao reći jel se priznaje, već samo "Pa probajte, pa ćete vidjeti", pa sam za svaki slučaj tražila račune na ime i priložila, pa app.

Kad sam išla sad zadnji puta kupovati leće u Avenue Mall u neku optiku, u 7. mj., tamo sam usput uzela ReNu, pa u razgovoru oko poreza, žena mi je rekla da priznaju i tekućinu i kako to da mi nitko nije rekao te da to sve spada pod pojam "očna pomagala". Znam to za lijekove, a propisi koji to reguliraju su Zakon o porezu na dohodak i Pravilnik o porezu na dohodak.

Evo iz Zakona:

Čl. 36.

..

(12) Rezidentima se osobni odbitak iz stavka 1. i 2. ovoga članka može za porezno razdoblje uvećati za iznos stvarnih troškova zdravstvenih usluga u Republici Hrvatskoj za vlastite potrebe, a pod uvjetom da ti izdaci nisu plaćeni iz osnovnog, dopunskog ili privatnoga zdravstvenog osiguranja i ako nisu financirani iz dobivenih darovanja za te namjene.

(13) Zdravstvenim uslugama iz stavka 12. ovoga članka smatraju se usluge u okviru primarne, specijalističko – konzilijarne i bolničke zdravstvene zaštite prema posebnom zakonu, koje se provode u svrhu liječenja i to: liječnički pregledi, dijagnostičke i laboratorijske pretrage, dijagnostički i terapijski postupci, operativni zahvati uključujući i ugradbene materijale, bolnička zdravstvena zaštita i medicinska rehabilitacija, stomatološke usluge i protetski nadomjesci, lijekovi koji su registrirani u Republici Hrvatskoj i propisani na recept te se ne mogu kupiti bez recepta, plaćena participacija, lijekovi propisani na recept i kupljeni u Republici Hrvatskoj, a koji nisu registrirani u Republici Hrvatskoj i ne mogu se kupiti bez recepta, ortopedska pomagala, očna i slušna pomagala, pomagala za omogućavanje glasnog govora i druga pomagala, uključivo i popravak pomagala, rezervne dijelove i drugo prema Pravilniku o ortopedskim i drugim pomagalima.

.."
Suey is offline  
Odgovori s citatom
Old 02.09.2009., 21:46   #174
kad sam tražila račun nakon pregleda u ginekologa,,sestra mi je onako ispod glasa rekla da ga imam pravo dobiti,ali doktor je digao kredit,skupi aparati.
.te time plača rate kredita..
pa sad..a znam da je i papa test besplatan.jednom godišnje..ovako "brzi" nalaz plačam 100 kn,a "spori" čekam tri mjeseca..a dotle
__________________
....život je crtež bez gumice za brisanje..
Veda is offline  
Odgovori s citatom
Old 03.09.2009., 08:35   #175
Quote:
Veda kaže: Pogledaj post
kad sam tražila račun nakon pregleda u ginekologa,,sestra mi je onako ispod glasa rekla da ga imam pravo dobiti,ali doktor je digao kredit,skupi aparati.
.te time plača rate kredita..
pa sad..a znam da je i papa test besplatan.jednom godišnje..ovako "brzi" nalaz plačam 100 kn,a "spori" čekam tri mjeseca..a dotle


Ne mogu vjerovati da neko ekšli ima muda ovako drsko i otvorno reći 'da, potkradamo tebe i državu, ko te jebe' umjesto muljanja da im ne radi komp, nemaju paragonce, zaboravili smo i slično.

Pitaj sestru koliki je tvoj udio u tom aparatu s obzirom da se otplaćuje tvojim porezom.

Mene je zubar prvi put kad sam mu došao nakon prijave pitao jel trebam račun. Rekao sam da trebam i otad se to pitanje više ne postavlja nego se uredno nakon seanse ispisuje račun.
__________________

Japan mi je tek na trećem mjestu . . .
štemajzl is offline  
Odgovori s citatom
Old 03.09.2009., 09:03   #176
Quote:
Suey kaže: Pogledaj post
...žena mi je rekla da priznaju i tekućinu i kako to da mi nitko nije rekao te da to sve spada pod pojam "očna pomagala".
Hvala, dobro je znati!
__________________
Putopisi: Island Egipat Kuba Južna Amerika Turska | Silba Smještaj
Putnik92 is offline  
Odgovori s citatom
Old 03.09.2009., 10:03   #177
Quote:
Putnik92 kaže: Pogledaj post
Ako si znala da se priznaju, kako to da si čekala da vidiš hoće li priznati? To pitam zato što ja nikad takve račune nisam prilagao za povrat jer, koliko je meni poznato, priznaju samo račune za od liječnika propisane lijekove. To što su priznali možda znači da ih nisu posebno provjeravali? U svakom slučaju, ako postoji kakav link na propise koji ovo reguliraju volio bi ih pročitati...
postoji lista ljekova za koje se priznaje povrat, nalazi se na stranicama porezen uprave

ja priložim sve račune iz apoteke za ama baš sve (ima gore i šampona i flastera i aspirina i ozbiljnih ljekova,...ma ama baš svega što se može u apoteci kupiti) + optičarski računi + doktorski računi
ja priložim, njihovo je da provjere
ali niš do sad nisu provjeravali, na sve sam dobila povrat
lijeeeeeeeeeeeeeepi povrat
polly is offline  
Odgovori s citatom
Old 03.09.2009., 10:47   #178
Quote:
polly kaže: Pogledaj post
ja priložim sve račune iz apoteke za ama baš sve (ima gore i šampona i flastera i aspirina i ozbiljnih ljekova,...ma ama baš svega što se može u apoteci kupiti)


Jel može iz DM-a


10 po 10 kuna participacije i lijekovi tu i tamo mi se činilo neisplativo
Od sad skupljam sve
bluebox is offline  
Odgovori s citatom
Old 28.10.2009., 14:15   #179
bez računa

Dobro da sam naletila na ovu temu imam jedno pitanje možda mi neko može dati savjet.
jučer sam išla ginekologu redovni pregled,razgovaram s ginekologicom i savjetuje mi da moram vaditi spiralu jer je imam 7 godina,klasična spirala znači nije hormonska. Izvadi mi spiralu i kaže mi da to košta 220,00kn,ginekolog preko hzzo-a,a ja sam oslobođena participacije do 05/2010god. Ok.platim to i ne dobijem račun. Danas sam malo zvala hzzo i oni mi kažu da je vađenje spirale BESPLATNO. Neugodno mi je zvati ginekologicu,a opet stvar principa ispadam glupača koju se može vozati i praviti budalom. Što bi mi bilo najpametnije napraviti?
zabrinuta001 is offline  
Odgovori s citatom
Old 28.10.2009., 16:09   #180
1. Nek ti ne bude neugodno zauzimati se za svoja prava.

2. Za svaku novčanu transakciju treba uzeti račun.
__________________

Japan mi je tek na trećem mjestu . . .
štemajzl is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor


Tematski alati
Opcije prikaza

Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 04:50.