Natrag   Forum.hr > Društvo > Dijaspora > Emigracija

Emigracija Za sve emigrante i one koji to žele postati

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 25.09.2003., 19:32   #1
Život na Islandu

Da li neko ima informacije o Islandu, lično iskustvo ili iskustvo svojih prijatelja? Kako do posla, boravišne dozvole, kakav je odnos do stranaca, standard... Hvala na pomoći.
šizika is offline  
Odgovori s citatom
Old 25.09.2003., 20:00   #2
Standard visok, cijene jos vise (po osobnoj procjeni 2x od kontinenta), alkohol urnebesno skup. Primjer: noćenje u *** hotelu - ciglih 180€ (s doručkom). Ljudi vrlo hladni, bar te nitko ne gnjavi. Pričaju islandski, a ima ih nekih 200.000. Da li se isplati učiti jezik u tako maloj državi?
Putnik92 is offline  
Odgovori s citatom
Old 25.09.2003., 20:37   #3
a di je island
Ana1 is offline  
Odgovori s citatom
Old 25.09.2003., 20:40   #4
Opet ti???
A koji kua zajebajes posten narod?
Odsad ili pises suvislo i u skladu s topikom ili cu te brisat.
__________________
Travel & Fashion Blog
Kiki is offline  
Odgovori s citatom
Old 26.09.2003., 08:44   #5
Island je jedna od zemalja za koju je najzaj*banije dobit vizu.

Zatvori su tamo otvorenog tipa, naime mozes van al ak se ne vratis do odredjenog vremena, moras si sam organizirat nocenje . Zadnje ubojstvo je zabiljezeno prije 100 godina. Svi su krvno povezani jer ih je tak malo, i zato svi Islandjani tak cudno i isto izgledaju - scary
Indi is offline  
Odgovori s citatom
Old 26.09.2003., 10:17   #6
Hvala na korisnim informacijama. Ja sam malo istraživala po Netu, ali ipak je najbolje "živo iskustvo".
šizika is offline  
Odgovori s citatom
Old 26.09.2003., 16:59   #7
A kako vidiš, imaju i krasnu zastavu.

I 4 padeža.
Putnik92 is offline  
Odgovori s citatom
Old 26.09.2003., 17:33   #8
Islandski jezik je u stvari jezik kojim su se vikinzi sluzili nekad prije. Posto su malo podalje od ostalih ostali su poprilicno izolirani. I puristi. Pokusavali su naci adekvatni zamjenu za svaku rijec. Ima ih oko 300 000 i vecina ih je smjestena u 2-3 "grada". U nekim krugovima Island je postao poznat kroz dvoboj Fischer-Spaski 1972 (Rejkjavik). Inace na Islandu se najvise cita knjiga po glavi stanovnika, najveci bazen i disco u europi.. Zadrzali su neke obicaje tako iako su krscani imaju jos neke bogove "kobajagi"... gejziri i vulkani su isto asocirani sa ovom drzavom.. nevjerojatno i koliko su napredovali u sportu.. rukomet recimo pa i nogomet... najjaci covjek je bio sa Islanda.. karakteristicni su i njihovi konji.. ulaze se puno u ribolov pogotovo kitolov ali vjerovali ili ne bave se i proucavanjem plazme (fizika)..
Ipak... mislim da je strancima malo teze da se prilagode tamo..
__________________
Izvukla si ciglu
el_mariachi is offline  
Odgovori s citatom
Old 27.09.2003., 00:52   #9
Quote:
el_mariachi kaže:
karakteristicni su i njihovi konji..
Istina, po Islandskom zakonu ako bilo koji od konja koji zive tamo izadju iz Isladna (netko ih kupi, itd.) - taj se konj vise nikad u zivotu nesmije vratiti na Island. Time omogucuju 100% cistocu krvi Islandskog konja (koji je relativno malen, cupav i presladak - za razliku od Islandjana) I nikakav drugi konj se ne smije uvest u Island - zakonom zabranjeno.
Indi is offline  
Odgovori s citatom
Old 27.09.2003., 22:25   #10
Evo par turistickih informacija iz prve ruke. Ako bas zelis emigrirati na Island onda bi preporucio:


http://www.utl.is/english/index.html

Island je prekrasna i jako skupa zemlja. Jedino im je klima malo gadna jer su usred Atlantika. Uglavnom je oblacno i kisovito (sto znaci dosta depresivno za mene). Ali kad zasja sunce, onda je stvarno nesto neponovljivo. Ljudska naselja su uglavnom na obali i vecina ljudi zivi od ribarstva koje je glavna djelatnost. Osim toga dosta ljudi radi u sektoru usluga, narocito turizam u posljednje vrijeme (whale-watching, izleti po glecerima, jahanje islandskih konja, ribolov u dubokom moru - na bakalare, hiking, i slicno). Islandjani uzgajaju puno ovaca (ustvari, zbog nedostatka prirodnih neprijatelja, ovce su vani na pasi cijele godine) i moram priznat da se cak i paska janjetina moze sakrit u kut pred islandskom. Naravno, Islandska glavna hrana je riba.

Unutrasnjost jako slabo naseljena i predstavlja izazov za ljude a bogme i za vozila. Island je zemlja s najvise terenaca ( i to modificiranih s povecanim kotacima i pojacanim ovjesom) po glavi stanovnika. Prakticno svaka obitelj ima jedan iako su skupi ko sam vrag (npr. 4 godine star Nissan Patrol s modifikacijama kosta oko 70000 USD). Medjutim, Islanjdani su veliki ljubitelji prirode i skoro svaki vikend provode u prirodi s obitelji. Nigdje na svijetu ne postoje takvi pejsazi i takva divljina kao na Islandu. Posvuda su planinski potoci i vodopadi. Ceste su makadam uglavnom a negdje se cesta uopce ne nazire (ovo u unutrasnjosti) i oznacene su hrpama kamenja tako da se ne izgubis. Cesto cesta prelazi preko kakvog potoka i rjecice a mosta nigdje. Zato sluze terenci

Na sjeverozapadu imas poluotok s fjordovima i i ledenjacima (Westfjordur) i najsjeverniji dio toga je kompletno nenaseljen. Na sjeveru je Akureyri, ribarski centar i u blizini jezero Myvatn s aktivnim vulkanom Krafla.

Na zapadu je ledenjak Snaefellsjokull (poznat iz romana Julesa Vernea "Put u srediste zemlje"). Sredisnji dio je porkiven poljima lave, ledenjacima (Vatnajokull je najveci evropski), glecerskim jezerima, toplotnim izvorima (Geysir je samo jedan od mnogih).

Posvuda se nalaze organizirana mjesta za kampiranje, kao i kolibe za prezivljavanje s rezervama hrane i ogrjeva. U svakom mjestu isto tako imas kampove koji su najjeftiniji smjestaj (oko 2000 islandskih kruna, sto je oko 25-30 USD). Osim toga smjestaj mozes dobiti u pansionima (ako spavas u vreci za spavanje onda je jeftinije, oko 40-50 USD, inace soba s doruckom je oko 100 USD) i hotelima (ovisno o kategoriji 130 - 400 USD za noc s doruckom)

Na Islandu alkohol mozes kupiti u ovlastenim prodavaonicama (drzavni monopol) i jako je skup (ali isto svi piju ). Boca vodke (islandske) jhe oko 70 USD. Baksa od 24 konzerve Budvara (ceskog, da ne bi bilo zabune) je oko 60 USD.

Kako je Island jako skup, svi rade, cak i tinejdzeri cim im zavrsi skola, a cesto i tijekom godine imaju part-time poslove da popune dzeparac. Razlog skupoci je prozaican - sve se uvozi osim ribe, janjetine i vode. jedino struje ne fali zbog iznimnih kolicina vode i termalnih izvora. Cijeli jugoistocni dio (poluotok Reykjens kao i sam Reykjavik) se grije iz termalnog izvora.

Cak je i doci na Island relativno skupo. Povratna karta je oko 800 USD (iz Budimpeste). No mozda ima jeftinijih prijevoznika.

Medjutim, Island je definitivno super turisticka destinacija ako si je mozes priustiti i ako volis zivot u divljini i zelis se odvojiti od svakodnevnog posla i napuniti baterije.

eto toliko...nemojte ovo shvatiti ko turisticku propagandu, ali meni je Island ostao u prekrasnom sjecanju. Ljudi su susretljivi i svi, ama bas svi govore engleski, cak i bakice.

I savjet za kraj - nikako i ni u kom slucaju ne ulazite u raspravu s Islandjanima o kitolovu
expatriate is offline  
Odgovori s citatom
Old 06.10.2003., 10:40   #11
Hvala

Puno sam korisnih stvari saznala. Link o iseljenju je icrpan, ali nisam bas sigurna da bi tamo otisla ziveti. Turisticki, jednom, mozda... U svakom slucaju, hvala sto ste se potrudili.
šizika is offline  
Odgovori s citatom
Old 24.10.2003., 18:27   #12
Evo, mozda malo kasnim s odgovorom.

Zivim na islandu vec 6 godina. Jezik je tezak za naucit ... jako tezak (bar meni). Avionske karte su skupe ko vrag, isto kao i sve drugo.

Uglavnom fali mi to da mogu autom do Njemacke ili Austrije di nesto mogu nabavit jeftinije... tu si na otoku vecem od Hrvatske koji ima 2 grada (velicine Novog Zagreba).

Ima tu i dobrih strana ... svi su nekak ... easy-going.
Svakog petka i subote ulice Reykjavika su pune pijanih Islandjana i svi su dobre volje.

Vrijeme je cesto shit ... kisa, snjeg, sunce ... sve u isto vrijeme. Ljeti je obicno oko 16 - 20 stupnjeva, a zimi nede nize od -5. Tu je najgadniji vjetar. Vani moze bit 5 stupnja, ali kad zapuse (i to zna dosta gadno zapuhat) osjecas se kao da je - 20.

Zimi je takodjer noc puno duza nego dan. Prva zima ovdje mi je bila dosta gadna. Inace nisam depresivna osoba, ali prve zime sam bio. Ja imam srecu da sam tu dosao dosta mlad tako da sam relativno brzo nasao neke prijatelje.
Mozda je samo do mene, ali Islandjani nisu bas skroz otvoreni prema strancima. Nisu nepristojni, ali nedaju si truda previse komunicirat. Mislim da je to do jezika. Svi pricaju engleski, ali ako ne znas islandski ne mozes nist. Radis neki usrani poso i ljudi bas nisu zainteresirani.

To je zivot na Islandu kao stranac. Druga stvar je doc tu na mjesec dana ili dva tjedna. Onda je sve super, sve je divno, ali skupo. Meni je trebalo dobrih 4 - 5 godina da mi postane ugodno zivit ovdje.

Tesko je objasnit sta je tu dobro, a sta lose. Puno stvari su lose ... ljudi su cesto kreteni, ali mislim da je to svugdje tako. Isto tako puno stvari je dobro. Recimo da se ne moram brinut da ce me neki pijanci opljackat ili prebit usred noci. Tu ljudi ulaze u kafice i ostavljaju kolica s bebom vani. Meni je osobno to jako cudno, ali kuzim ih, nist se ne brinu ... jer se nemoraju brinut.

Evo raspiso sam se.

P.S.
Sori na gramatickim greskama... nemam bas sanse vjezbat hrvatski ovdje.
delmore is offline  
Odgovori s citatom
Old 07.11.2003., 00:03   #13
Fuck! Ti si na Islandu!? Ti to ozbiljno? Ja bih na Island! Barem na nekoliko tjedana... ako ne i duže...
Privlači me sjever... a naročito Island o kojem sam do sada čitao sve samo najbolje.
Uz to - Island je prva država svijeta koja je priznala Hrvatsku. Čak prije Vatikana i Njemačke... ali naš glupi narod to uglavnom ne zna... a meni je to bitno...
Uživaj na Islandu!
Force is offline  
Odgovori s citatom
Old 07.11.2003., 00:32   #14
Bas zanimljivo,nego reci ti nama kak to da si na Islandu?Sta radis?
FAkat nisam znala da nas je Island prvi priznao ,ajd svaka im cast.
Rita is offline  
Odgovori s citatom
Old 07.11.2003., 12:12   #15
Jako zanimljivo.
Imas kakve autentične slike?
__________________
Kad me taknes smiris valove,ja sam dijete samo kraj Tebe.. Hvala Ti moj dobri andjele.. S Tobom mi je zivjet najljepse…
Karakala is offline  
Odgovori s citatom
Old 07.11.2003., 14:29   #16
Da stvarno... ajd pričaj nam još malo... hoćeš?
Force is offline  
Odgovori s citatom
Old 14.11.2003., 05:29   #17
Quote:
Ana1 kaže:
a di je island
haha nije ti ovo iskon forum lol
Tonii is offline  
Odgovori s citatom
Old 16.11.2003., 06:49   #18
Post

Da, na Islandu sam. Sta radim? ... pa eto, zavrsavam skolu.
Imam 19 godina, a doselio sam se prije 6 sa starom. Ona se ne davno vratila u Hrvatsku pa tako da sam sad sam.

Kaj da jos pricam... Doso sam tu u osnovnu skolu. Ucitelji su bili skroz kul, ali klinci ko klinci nisu bas bili zainteresirani za druzenje. Jos je meni bilo ok, bio sam dobar u nogometu (za njihove standarde, ali za Hrvatske ... i ne bas ) ... prico sam engleski, kuzio sam sve kaj rade na satovima (jer smo to kod nas vec sve obradili prije par godina) i kuzio sam puno vise o kompjutorima nego oni makar tu svatko ima svoj komp i dobru vezu. To s kompovima je meni nakraju bilo vazno jer su se tad svi nesto natjecali ko vise kaj kuzi i ko moze kaj nabavit, a ja sam bio glavna faca u tome. Ali u to vrijeme su dolazili i dosta obitelji s Kosova kao izbjeglice. Oni nisu kuzili engleski, nisu znali puno o kompovima i bili su im cudni. Njima sigurno nije bilo ok.

Ali dobro, par godina kasnije vec nadjes neke dobre frendove s kojima se kuzis.

Par stvari kaj je tipicno za Islandjane.

Jaaaako su ponosni. Sve kaj su oni napravili je najbolje. Recimo, amerikanci imaju tu svoju bazu. To islandjanima donosi 3% ukupnog profita godisnje. Isto tako ne moraju se brinut za vojsku. Ali ih nikako ne vole da su ovdje i stalno gundjaju da ameri trebaju van. Kao "Island za islandjane".

Puuuno piju. Alkohol je skup ko zlato. Evo prije par dana platio sam pivo u baru 50 kuna, ali i dalje piju. Zato kad idu negdje kao turisti pijani su 24/7. Jednom ja letio za Prag s punim avionom islandjana. Meni je bilo cudno kak su stjuardese nekak nepristojne, ali kasnije sam skuzio da one vec imaju iskustva s njima. Sat vremena letimo, boca vodke kruzi vec treci puta oko aviona ... svi pijani pjevaju. Napokon 20 minuta do sljetanja kazu stjuardese da se vezemo ... ja imo slusalice na glavi i nisam cuo sta pricaju kad odjednom vidim svi (ali bas svi) se dizu. Ja zbunjen gledam sta rade ovi kad vidim svi trebaju na WC. Avion vec sletio, a ovi svi jos cekaju u redu. Ne vole ih avio kompanije.

Inace jos jedna stvar o Islandu. Internet je jako velik. Sve je online ... ko Finska. Svako ima dobru vezu, svako ima kompjutor. U Hrvatskoj moji baka i deda nemaju pojma kaj je to kompjutor ili internet... tu bakice i dedice surfaju i chataju ko i svi drugi.

Eto to je to.
delmore is offline  
Odgovori s citatom
Old 30.11.2003., 13:36   #19
Koliko je cca Hrvata na Islandu?
 
Odgovori s citatom
Old 30.11.2003., 20:11   #20
Ne znam tocno. Ja znam dvoje, a i par srba. Znam da ima neko selo di zive nekoliko Hrvata, ali ne znam di je.
delmore is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor



Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 22:56.