Natrag   Forum.hr > Društvo > Psihologija

Psihologija Vodič kroz um i ponašanje za entuzijaste. Podforum: Psihokauč

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 14.01.2008., 00:10   #61
Quote:
upadljivo_tih__ kaže: Pogledaj post
Ma ludice, hvala za komplimente gore, al ni meni nije odma palo na pamet ona protivurecnost kod njega. I pazi, vjeruj me da od analiziranja zlih ljudi i dubokog razmisljanja o njima neces imat ni ti ni ja koristi. Batali ih.
Sto vise budes razmisljala o dobrim ljudima, to ces vise biti u stanju da "prozres" zle i da prozres razloge zbog kojih su ti ljudi zli.

zASTO nemas temu o nekom dobrom postupku koji je neko uradio, necemu sto te odusevilo itd? Dakle, shvtas sto ocu reci... previse mislis o tome, opusti se, budi ludica a ne pesimisticna ludica
A ne ne, krivo! Nisam ja pesimisticna- uf, to nikako! Believe me... dapace, vedra sam i vesela, PUNA optimizma (to me zbilja karakterizira), ali se razalim kad vidim ljude koji trpe nasilje (kao djevojcicu s televizije), a onda kad cujem da netko vrsi nasilje u meni se dogodi neki "poremecaj" pa ne znam da li da odbijam takve ljude i zanemarim, ali sam osoba koja se uvijek trudi razumijeti... to je jedino sto mislim da u zivotu nikad necu moci shvatiti. ZASTO NETKO IMA POTREBU VRSITI NASILJE NAD DRUGIMA? Kad to shvatim, biti cu mirna, a ovako me kopa i kopa i kopa... i ne mogu da ne progovorim o tome. A sto se tice lijepih tema i mog optimizma- MOZES POGLEDATI NA MOJIM DRUGIM POSTOVIMA...
Zbilja mi je zao ako sam kroz ovu temu probudila negativne reakcije i misljenje o meni- nije mi bila namjera. Ali bi voljela razumijeti ljude (ako ih treba razumijeti) koje ja trenutno "osudjuejm". Mozda ja grijesim i samo mi je bilo bitno da sebi rascistim- treba li takve ljude prihvatiti kao "robu s greskom" i nastaviti se s njima druziti... ili se treba udaljiti (sto ja sada cinim). Kao sto sam uvijek u zivotu nastojala razmisljati razumno, pomislila sam da me razum ovaj put iznevjerio, pa sam se cak u jednom trenu ulovila u razmisljanjima kako grijesim sto ne prihvacam takve ljude kao dio ove zajednice i kao ljude sa tim osobnostima...

Eto iz tog razloga je nastala ova tema i i dalje ne smatram da je losa...

A sto se tice dobrih ljudi- JEDINO TAKVI ME I OKRUZUJU, ZATO I JESAM LUDA I VESELA OSOBA! Prevesela... kad se probudim i ugledam svijetlo vani sretna sam sto znam da cu jos jedan dan provesti s ljudima koje volim i koji me vole... i tako svaki dan! Zivim u sreci i veselju!
__________________
Blago onome tko rano poludi pa mu život u veselju prođe!!
-LudiCa- is offline  
Odgovori s citatom
Old 14.01.2008., 00:12   #62
Quote:
-LudiCa- kaže: Pogledaj post
Uh, trudim se ovo razumijeti, ali mi nije jasno. Zasto moje reagiranje smatras grubim? Postoji li razlika izmedju iskrenosti i gruboce? Ili nam je to sve jednako. Naime, ja na svu srecu nisam u blizoj obitelji imala nasilnike, ali sam dozivjela nasilje od 2 prijateljice pa ih sada tako ne nazivam, jednostavno sam se udaljila od njih smatrajuci da se ne znaju kontrolirati i da me samo u tim trenutcima njihovog bijesa cine nervoznom i bespomocnom, a na kraju se uvijek ja (s obzirom na to da sam takva osoba) osjecam jadno i potisteno- kao da sam opet ja nesto kriva...

Sto se tice ovog nesvjesnog, ja upravo zelim reci da bi covjek, prema svim zakonima prirode, morao biti SVJESNO bice sa dobro promisljenim reakcijama punim kontrole. Zato mi nije jasno kako se netko tko se iskaljava steteci drugima moze opravdavati cinjenicom da je to dio njegove osobnosti? Mislim da je napadan to najbolje objasnio...

A sto se tice mojih emocija- zbilja sam hipersenzibilna osoba, ali ne zato jer sam trpila nasilje- JA NASILJE NE ODOBRAVAM, PA GA TIME NITI NE TRPIM. Svi ljudi oko mene (moji predivni roditelji, sestra i decko) su mi pruzili samo podrsku u zivotu, lijep zivot isprepleten predivnim emocijama, bez i jedne trunke nasilja i zato se ja budim s osmjehom, sretna jer imam takav zivot. Ali s druge strane sam toliko osjecajna da cak i osoba koja "putuje" kroz moj zivot ostavlja na meni dubok trag i kad vidim da oko mene ljudi dozivljavaju nepravdu, nasilje ili slicno... meni se srce slomi! Ja reagiram burno i emocionalno, ali zato jer me to povrijedi. U tim trenutcima svojih emocija, meni je potreban mir i da se isplacem... onda se stvarno raspitam kuda ide ovaj svijet, jer ce i moja djeca jedan dan u njemu morati odrastati!!!
Joj LudiCe nisam rekla da je tvoja reakcija "gruba" nego "burna", emotivna, dakle.
Niti odobravam na ijedan način nasilje već hoću reći da sistemom kazne možda se čini više štete nego koristi, tj. možda se time nasilje samo još više potiče. Nekakav rad sa agresivnom osobom, u smislu "rehabilitiranja" te osobe je bolje rješenje ali naravno i skuplje i daleko zahtjevnije.
Vertigo M is offline  
Odgovori s citatom
Old 14.01.2008., 00:16   #63
Quote:
Vertigo M kaže: Pogledaj post
Joj LudiCe nisam rekla da je tvoja reakcija "gruba" nego "burna", emotivna, dakle.
Niti odobravam na ijedan način nasilje već hoću reći da sistemom kazne možda se čini više štete nego koristi, tj. možda se time nasilje samo još više potiče. Nekakav rad sa agresivnom osobom, u smislu "rehabilitiranja" te osobe je bolje rješenje ali naravno i skuplje i daleko zahtjevnije.
Ali objasni mi- kako nekoga mozes "odvesti" na rehabilitaciju ako on to ne zeli? Postoji samo jedan nacin- da zamislis da si na rehabilitaciji- a onda postajes poput njega.
Meni je nasilje ne shvatljivo- mozda zato jer ga nikad nisam mogla niti ljezelja trpiti, ali eto... ne mogu ga opravdati, valjda bi bila jos bolja osoba kad bi mogla s nasilnicima komunicirati i zivjeti- kad bi ih mogla shvatiti... upravo zato sam postavila ovu temu, da probam razumijeti osobe nasilnike...
__________________
Blago onome tko rano poludi pa mu život u veselju prođe!!
-LudiCa- is offline  
Odgovori s citatom
Old 14.01.2008., 00:18   #64
Quote:
-LudiCa- kaže: Pogledaj post
A ne ne, krivo! Nisam ja pesimisticna- uf, to nikako! Believe me... dapace, vedra sam i vesela, PUNA optimizma (to me zbilja karakterizira), ali se razalim kad vidim ljude koji trpe nasilje (kao djevojcicu s televizije), a onda kad cujem da netko vrsi nasilje u meni se dogodi neki "poremecaj" pa ne znam da li da odbijam takve ljude i zanemarim, ali sam osoba koja se uvijek trudi razumijeti... to je jedino sto mislim da u zivotu nikad necu moci shvatiti. ZASTO NETKO IMA POTREBU VRSITI NASILJE NAD DRUGIMA? Kad to shvatim, biti cu mirna, a ovako me kopa i kopa i kopa... i ne mogu da ne progovorim o tome. A sto se tice lijepih tema i mog optimizma- MOZES POGLEDATI NA MOJIM DRUGIM POSTOVIMA...
Zbilja mi je zao ako sam kroz ovu temu probudila negativne reakcije i misljenje o meni- nije mi bila namjera. Ali bi voljela razumijeti ljude (ako ih treba razumijeti) koje ja trenutno "osudjuejm". Mozda ja grijesim i samo mi je bilo bitno da sebi rascistim- treba li takve ljude prihvatiti kao "robu s greskom" i nastaviti se s njima druziti... ili se treba udaljiti (sto ja sada cinim). Kao sto sam uvijek u zivotu nastojala razmisljati razumno, pomislila sam da me razum ovaj put iznevjerio, pa sam se cak u jednom trenu ulovila u razmisljanjima kako grijesim sto ne prihvacam takve ljude kao dio ove zajednice i kao ljude sa tim osobnostima...

Eto iz tog razloga je nastala ova tema i i dalje ne smatram da je losa...

A sto se tice dobrih ljudi- JEDINO TAKVI ME I OKRUZUJU, ZATO I JESAM LUDA I VESELA OSOBA! Prevesela... kad se probudim i ugledam svijetlo vani sretna sam sto znam da cu jos jedan dan provesti s ljudima koje volim i koji me vole... i tako svaki dan! Zivim u sreci i veselju!
aha vidim monstruozan zlocin, monstruozan seks u vezi itd. Nisam reko da ti je ova tema losa. Da sam mislio to reko bi. Samo mislim da je presiroka. Kao i tema "seks u vezi" stoje presiroka i moze se i tu pisati o 1000 stvari.
__________________
...pitacemo njega! On to zna, samo ne zna da zna-pa onda misli da nezna... :) (sijalica)
upadljivo_tih__ is offline  
Odgovori s citatom
Old 14.01.2008., 00:20   #65
Quote:
-LudiCa- kaže: Pogledaj post
Ali objasni mi- kako nekoga mozes "odvesti" na rehabilitaciju ako on to ne zeli? Postoji samo jedan nacin- da zamislis da si na rehabilitaciji- a onda postajes poput njega.
Meni je nasilje ne shvatljivo- mozda zato jer ga nikad nisam mogla niti ljezelja trpiti, ali eto... ne mogu ga opravdati, valjda bi bila jos bolja osoba kad bi mogla s nasilnicima komunicirati i zivjeti- kad bi ih mogla shvatiti... upravo zato sam postavila ovu temu, da probam razumijeti osobe nasilnike...
ffffffffffffffffffffffffffffffffffffffffffffffffff fffffffffffffffffffffffffffffffffffffffffff ffffffffffffffffffffffffffffffffffffffffffffffffff ffffffffffffffffffffffffff joj. Opet ona oce da razumije nasilnike..... moracu da ti napisem i sta mi je sinoc palo na pamet kad sam razmisljao o tvojoj temi, samo sad nemam vremena.
__________________
...pitacemo njega! On to zna, samo ne zna da zna-pa onda misli da nezna... :) (sijalica)
upadljivo_tih__ is offline  
Odgovori s citatom
Old 14.01.2008., 00:20   #66
Quote:
-LudiCa- kaže: Pogledaj post
Meni je nasilje ne shvatljivo- mozda zato jer ga nikad nisam mogla niti ljezelja trpiti, ali eto... ne mogu ga opravdati, valjda bi bila jos bolja osoba kad bi mogla s nasilnicima komunicirati i zivjeti- kad bi ih mogla shvatiti... upravo zato sam postavila ovu temu, da probam razumijeti osobe nasilnike...
Pa zar bi sve one s ptsp-ijem trebalo pozatvarati jer su im reakcije ponekad agresivne?
Vertigo M is offline  
Odgovori s citatom
Old 14.01.2008., 00:22   #67
Quote:
upadljivo_tih__ kaže: Pogledaj post
ffffffffffffffffffffffffffffffffffffffffffffffffff fffffffffffffffffffffffffffffffffffffffffff ffffffffffffffffffffffffffffffffffffffffffffffffff ffffffffffffffffffffffffff joj. Opet ona oce da razumije nasilnike..... moracu da ti napisem i sta mi je sinoc palo na pamet kad sam razmisljao o tvojoj temi, samo sad nemam vremena.
A daj a daj... ajde reci mi... reci reci reci! Pleaseeee

A sto se tice teme sex u vezi... zbilja mi je i bio cilj da cujem komentare ljudi koji smatraju sex najbitnijom stavkom veze- meni u zivotu ne predstavlja mnogo- odnosno predstavlja- moju intimu i ono sto mi cini zadovoljstvo, sto me ispunjava ugodnim i lijepim osjecajima... ono sto mi je lijepo kad je s tom osobom sve drugo lijepo... a sad (i vec 5 godina) mi je to s mojim deckom!
__________________
Blago onome tko rano poludi pa mu život u veselju prođe!!
-LudiCa- is offline  
Odgovori s citatom
Old 14.01.2008., 00:28   #68
Quote:
-LudiCa- kaže: Pogledaj post
A daj a daj... ajde reci mi... reci reci reci! Pleaseeee

A sto se tice teme sex u vezi... zbilja mi je i bio cilj da cujem komentare ljudi koji smatraju sex najbitnijom stavkom veze- meni u zivotu ne predstavlja mnogo- odnosno predstavlja- moju intimu i ono sto mi cini zadovoljstvo, sto me ispunjava ugodnim i lijepim osjecajima... ono sto mi je lijepo kad je s tom osobom sve drugo lijepo... a sad (i vec 5 godina) mi je to s mojim deckom!
pa najbolje da ti pokazem u praksi sta mislim o tome, hehe... uh sad 5 godina... kolko je to seksovaaaaaaaaaa...... starija si od mene, pa bi me odbila, jel da? Dal ti je u seksu bitno koje je godiste momak i te gluposti
__________________
...pitacemo njega! On to zna, samo ne zna da zna-pa onda misli da nezna... :) (sijalica)
upadljivo_tih__ is offline  
Odgovori s citatom
Old 14.01.2008., 00:30   #69
Quote:
Vertigo M kaže: Pogledaj post
Pa zar bi sve one s ptsp-ijem trebalo pozatvarati jer su im reakcije ponekad agresivne?
Jesam li ja to igdje rekla? Iz kojeg konteksta si ti ovo izvukla?! NEDAJ BOZE ZENO, PA PTSP JE BOLEST JEDNAKO KAO I SIZOFRENIJA... TO SU, NAZALOST, BOLESNI LJUDI KOJIMA TREBA POMOC...

Ali kad je covjek zdrav pa vrsi nasilje... meni je neshvatljivo. Kad je bolestan- postoji opravdanje... bolest to cini, on nazalost to ne moze kontrolirati.

Mene je ova tvoja recenica sad sokirala... kao da si rekla, sta bi trebalo sve jagode izmljeti da bi se napravio kechap...

pa ne mozes mjesati jagode i rajcice... prvo jer je jedno voce, a drugo povrce, onda jer nisu ista vrsta, a onda jer nemaju niti isti okus... pa jos 1000 razloga zasto to nije isto!
__________________
Blago onome tko rano poludi pa mu život u veselju prođe!!
-LudiCa- is offline  
Odgovori s citatom
Old 14.01.2008., 00:31   #70
Quote:
upadljivo_tih__ kaže: Pogledaj post
pa najbolje da ti pokazem u praksi sta mislim o tome, hehe... uh sad 5 godina... kolko je to seksovaaaaaaaaaa...... starija si od mene, pa bi me odbila, jel da? Dal ti je u seksu bitno koje je godiste momak i te gluposti
Godine- nebitne... ali ono sto je bitno je da uz sebe imam nekog koga nebi dala za sve godine svijeta!
__________________
Blago onome tko rano poludi pa mu život u veselju prođe!!
-LudiCa- is offline  
Odgovori s citatom
Old 14.01.2008., 00:36   #71
Quote:
-LudiCa- kaže: Pogledaj post
TO SU, NAZALOST, LJUDI KOJIMA TREBA POMOC...
Evo, sve si sama rekla. Kao i onima koji su njima okruženi. Laku noć.
Vertigo M is offline  
Odgovori s citatom
Old 14.01.2008., 00:37   #72
Quote:
-LudiCa- kaže: Pogledaj post
Jesam li ja to igdje rekla? Iz kojeg konteksta si ti ovo izvukla?! NEDAJ BOZE ZENO, PA PTSP JE BOLEST JEDNAKO KAO I SIZOFRENIJA... TO SU, NAZALOST, BOLESNI LJUDI KOJIMA TREBA POMOC...

Ali kad je covjek zdrav pa vrsi nasilje... meni je neshvatljivo. Kad je bolestan- postoji opravdanje... bolest to cini, on nazalost to ne moze kontrolirati.

Mene je ova tvoja recenica sad sokirala... kao da si rekla, sta bi trebalo sve jagode izmljeti da bi se napravio kechap...

pa ne mozes mjesati jagode i rajcice... prvo jer je jedno voce, a drugo povrce, onda jer nisu ista vrsta, a onda jer nemaju niti isti okus... pa jos 1000 razloga zasto to nije isto!
pa jbg post-traumatski-stras-"bolest" (neznam kako prevest disorder osim kao bolest, ili poremecaj) ako na tako nesto mislis, mada ni neznam dobro sta je to... to nije isto kao sizofrenija. Imao sam priliku razgovarati sa covjekom koga je u kombiju kad su prelazili prugu voz zakacio, i vuko 900 metara po sinama... i stalno je pominjao mozak, mozak, mozak, kao da je sve u mozgu i da za nista mi sami nismo odgovorni.
__________________
...pitacemo njega! On to zna, samo ne zna da zna-pa onda misli da nezna... :) (sijalica)
upadljivo_tih__ is offline  
Odgovori s citatom
Old 14.01.2008., 00:49   #73
Quote:
Vertigo M kaže: Pogledaj post
Evo, sve si sama rekla. Kao i onima koji su njima okruženi. Laku noć.
Istina... ovdje misleci na bolesne ljude... kojima treba ljecnicka, psihijatrijska i, ona najbitnija, pomoc TABLETA.
Ali kad zdravom covjeku zelis pomoci, a on pomoc ne prihvaca, TU SI NEMOCAN! Meni je mama uvijek govorila: NE BUDI SLIJEP PORED OCIJU I NE BUDI INVALID PORED NOGU... Kako da pomognes zdravom covjeku koji si niti sam ne zeli pomoci?!
__________________
Blago onome tko rano poludi pa mu život u veselju prođe!!
-LudiCa- is offline  
Odgovori s citatom
Old 14.01.2008., 00:52   #74
Quote:
JustForFun kaže: Pogledaj post
neka duboka rana, frustracija koju je osoba potisnula i u životu samo nalazi izlike u nekim stvarčicama, a zapravo u njemu buja ta velika rana koju ne želi sebi priznati i sa kojom se ne želi suočiti jer mu je tako bolna i kada se suočava sa njom previše je ranjiv jer ga većinom vraća u djetinjstvo kada je bio bespomoćan
Potpisujem sve.
No, od takvih ljudi se možeš jedino maknuti. Ako si ne žele pomoći, samo će te povući za sobom. Ja sam probala i nisam uspjela. Samo sam dobila optužbe da sam zapravo JA uzrok tome svemu.
__________________
For as long as I can remember, I wanted to spend Christmas in a suburban mental institution.
eleuthera is offline  
Odgovori s citatom
Old 14.01.2008., 00:52   #75
Quote:
-LudiCa- kaže: Pogledaj post
Istina... ovdje misleci na bolesne ljude... kojima treba ljecnicka, psihijatrijska i, ona najbitnija, pomoc TABLETA.
Ali kad zdravom covjeku zelis pomoci, a on pomoc ne prihvaca, TU SI NEMOCAN! Meni je mama uvijek govorila: NE BUDI SLIJEP PORED OCIJU I NE BUDI INVALID PORED NOGU... Kako da pomognes zdravom covjeku koji si niti sam ne zeli pomoci?!
E pa u tome je fora, to treba izvesti Pa, ako mu treba pomoc onda nije zdrav
__________________
...pitacemo njega! On to zna, samo ne zna da zna-pa onda misli da nezna... :) (sijalica)
upadljivo_tih__ is offline  
Odgovori s citatom
Old 14.01.2008., 00:57   #76
Quote:
eleuthera kaže: Pogledaj post
Potpisujem sve.
No, od takvih ljudi se možeš jedino maknuti. Ako si ne žele pomoći, samo će te povući za sobom. Ja sam probala i nisam uspjela. Samo sam dobila optužbe da sam zapravo JA uzrok tome svemu.
Prvo, lijep pozdrav eleuthera... za tvoj post nemam nista drugo osim ono sto i uvijek -

Ja se slazem s tobom... kad osjetis blizinu zacaranog kruga- sto prije bjezi, ako udjes u njega, nema ti povratka!
__________________
Blago onome tko rano poludi pa mu život u veselju prođe!!
-LudiCa- is offline  
Odgovori s citatom
Old 14.01.2008., 08:12   #77
moje razmišljanje

Quote:
-LudiCa- kaže: Pogledaj post
I meni je to nekako vise slicno djetinjastom ponasanju, ali me zanima, iskljuci sada svo svoje psiholosko znanje i kao covjek (naravno da je i psiholog covjek) mi reci: Sto mislis o takvim ljudima? Jesu li oni za tebe pozitivne ili negativne licnosti? Smatras li da se trebaju ili ne trebaju mijenjati? Mislis li da zauvijek trebaju ostati upravo takvi kakvi jesu, jer je to dio njihove osobnosi?

A sad mi to objasni kako bi kao psiholog to interpretirao?

Hvala
Kao prvo, ja bih istakla da je teško podjeliti ljudena pozitivne i negativne ličnosti! Mada, za neke ljude na osnovu svog iskustva mogu reći da su za mene negativne, ali opet netko treći će reći da su pozitivne, tako da...

Ali, ovi ljudi o kojima govorimo jesu negativni, najprije prema ljudima koji ih najviše vole, a zatim i prema samim sebi i trebali bi se mjenjati, jer svojim načinom reagiranja i ponašanjem tjeraju sve od sebe, zagorčavaju si međuljudske osnose, a zatim i sve druge aspekte života, sve u ovisnosti koliko je izraženo sve to kod njih.

to je dio neke njihove osobnosti, ali ta je osobnost jednim djelom poremećena, ovo govorim totalno laički jer sam totalni laik, dakle, oni nisu klasični bolesnici, ali zapravo su jako bolesni, slično kao ptsp-ovci, samo što kod ove vrste ljudi nema vidljivih simptoma koji se mogu tako lako sistematizirati i nazvati nekom popularnom bolešću, ali zasigurno im je potrebna pomoć kao svakom bolesniku

to bi bio moj osvrt na tvoje komentare u nastavku koje si dala, kako kad su oni totalno zdrave osobe itd.

jer da se nešto u njima nije promijenilo tokom razvoja, danas bi bili kao i ti veselili bi svakom novom danu i usrećivali ljude oko sebe, ali eto nešto se desilo i sad su takvi...


to svakako nije razlog da ih se trpi i odobrava njihovo ponašanje, ali razumjevanje stanja u kojem se nalaze je pola puta do toga da im se pomogne

ja sam u ovoj problematici malo dublje i čini mi se da svaki dan sve više znam o tome

uglavnom ti ljudi se neće nikad promijeniti samo zato što netko to želi, potrebni su im alarmi, ito jaki alarmi da se osvijeste da imaju problem i potpora, ali prije svega stručna pomoć, bez nje - ništa!

također bih dodala da tvoji komentari o tome kako su ljudi svijesna bića i na tome temeljiš pretpostavku da su oni automatski zli itd - ne stoje, jer svi mi reagirmo u skladu sa mehanizmima koji su duboko uvjetovani u nama i samo svijesnim i presvijesnim reagiranjem možemo nadići te mehanizme, ali te osobe su još slabije od nas po tom pitanju, a ne žele sebi priznati da pogrešno reagiraju

alarmi koji bi ih trebali osvijestiti, e to je tek tema za razmišljanje, mislim da to nisu riječi, postupci itd, već možda jedino osjećaj da će stvarno izgubiti ono što najviše vole ako se ne promijene, ali ni tada nije zagarantirano, jer može se desiti da i dalje vjeruju u svoju ispravnost, a to što vole percipiraju kao veliku izdaju i počnu se ponašat destruktivno do maksimuma prema istom
__________________
Pakao, to su drugi.
JustForFun is offline  
Odgovori s citatom
Old 14.01.2008., 23:57   #78
Pa ako si zasla dublje podijeli to sa nama.
__________________
...pitacemo njega! On to zna, samo ne zna da zna-pa onda misli da nezna... :) (sijalica)
upadljivo_tih__ is offline  
Odgovori s citatom
Old 15.01.2008., 13:55   #79
Quote:
JustForFun kaže: Pogledaj post
Kao prvo, ja bih istakla da je teško podjeliti ljudena pozitivne i negativne ličnosti! Mada, za neke ljude na osnovu svog iskustva mogu reći da su za mene negativne, ali opet netko treći će reći da su pozitivne, tako da...

Ali, ovi ljudi o kojima govorimo jesu negativni, najprije prema ljudima koji ih najviše vole, a zatim i prema samim sebi i trebali bi se mjenjati, jer svojim načinom reagiranja i ponašanjem tjeraju sve od sebe, zagorčavaju si međuljudske osnose, a zatim i sve druge aspekte života, sve u ovisnosti koliko je izraženo sve to kod njih.

to je dio neke njihove osobnosti, ali ta je osobnost jednim djelom poremećena, ovo govorim totalno laički jer sam totalni laik, dakle, oni nisu klasični bolesnici, ali zapravo su jako bolesni, slično kao ptsp-ovci, samo što kod ove vrste ljudi nema vidljivih simptoma koji se mogu tako lako sistematizirati i nazvati nekom popularnom bolešću, ali zasigurno im je potrebna pomoć kao svakom bolesniku

to bi bio moj osvrt na tvoje komentare u nastavku koje si dala, kako kad su oni totalno zdrave osobe itd.

jer da se nešto u njima nije promijenilo tokom razvoja, danas bi bili kao i ti veselili bi svakom novom danu i usrećivali ljude oko sebe, ali eto nešto se desilo i sad su takvi...


to svakako nije razlog da ih se trpi i odobrava njihovo ponašanje, ali razumjevanje stanja u kojem se nalaze je pola puta do toga da im se pomogne

ja sam u ovoj problematici malo dublje i čini mi se da svaki dan sve više znam o tome

uglavnom ti ljudi se neće nikad promijeniti samo zato što netko to želi, potrebni su im alarmi, ito jaki alarmi da se osvijeste da imaju problem i potpora, ali prije svega stručna pomoć, bez nje - ništa!

također bih dodala da tvoji komentari o tome kako su ljudi svijesna bića i na tome temeljiš pretpostavku da su oni automatski zli itd - ne stoje, jer svi mi reagirmo u skladu sa mehanizmima koji su duboko uvjetovani u nama i samo svijesnim i presvijesnim reagiranjem možemo nadići te mehanizme, ali te osobe su još slabije od nas po tom pitanju, a ne žele sebi priznati da pogrešno reagiraju

alarmi koji bi ih trebali osvijestiti, e to je tek tema za razmišljanje, mislim da to nisu riječi, postupci itd, već možda jedino osjećaj da će stvarno izgubiti ono što najviše vole ako se ne promijene, ali ni tada nije zagarantirano, jer može se desiti da i dalje vjeruju u svoju ispravnost, a to što vole percipiraju kao veliku izdaju i počnu se ponašat destruktivno do maksimuma prema istom
Hvala ti lijepo na ovome, mozda si mi malo "otvorila oci" i dala priliku da sagledam te ljude iz drugog ugla. Naime, nisam rekla da su zli, nikako... ja za niti jednog covjeka ne mogu reci da je zao. Zao je onaj koji svima, osim sebi, zeli zlo. Takve ljude ne smatram takvima, jer bi zbilja pogrijesila.

Ali me zanima sad jos nesto. Kako reagirati u toj situaciji kad takvi ljudi (kao npr moje te prijateljice) reagiraju nesmisleno i tako agresivno? Sto reci?

Mislim, zelim razdvojiti ljude koji boluju od PTSP-a i njih jer jednostavno nije isto. Barem za mene. Ovi ljudi sa PTSP-om su dozivjeli STRAHOTE i ne ponovilo se vise nikome. Vidjeli su ljude krvave, ranjene, ubijene... sami su se borili za svoj zivot- to je zbilja strasno.
Ali sto se u djetinjstvu ovim ljudima moglo dogoditi da imaju potrebu vrsiti nasilje nad drugima i to samo dragim osobama.

PTSP-ovci ne biraju ljude nad kojima "vrse nasilje", oni jednostavno reagiraju tako u svim situacijama i pred svima...

Slazem se sa svime, da je i jednima i drugima potrebna pomoc, ali kod ovog psihickog nasilja, o kojem ja pricam, mislim da im nisu potrebni ljekovi nego samo celicanje zivaca i samokontrole. Slazem se da je potreba i terapija psihloga... Ma sad vise ne znam. Da li takve ljude treba zaliti i biti uz njih, ili ih treba upozoriti da cine gresku i truditi se da to isprave... ili je najbolje pobjeci od njih. Ponekad se pitam jesam li pogrijesila sa tim "prijateljicama"? Da se razumijemo, ja sam ih na 1000 nacina pokusala upozoriti i molila ih da mi to ne cine, ali bilo je valjda jace od njih... jesam li pogrijesila sto sam se udaljila ili sam ucinila dobro za sebe?

Jednostavno me zanima, sto se u tim ljudima dogadja i kako reagirati na njihove "napadaje"?
__________________
Blago onome tko rano poludi pa mu život u veselju prođe!!
-LudiCa- is offline  
Odgovori s citatom
Old 15.01.2008., 19:14   #80
Imam iskustvo ali nemam, nažalost, odgovora. Činjenica je da si agresoru uvijek ti kriv što je on agresivan, da si uvijek ti kriv što te vrijeđa, da su svi protiv njega a zapravo je on sam toliko protiv sebe da ne vidi izlaza iz začaranog kruga. Uzroci stvarno mogu biti brojni - od zlostavljanja u djetinjstvu do iskompleksiranosti i frustracije... Gadno je i to što su te osobe zapravo često podvojene ličnosti pa su čas mili kao mali pesek da bi se u sljedećem trenutku ( uzrok nebitan - njihovo vlastito raspoloženje ) pretvorili u monstruma i emotivno retardiranu osobu bez ikakvog obzira za sve oko sebe. Utjecaj alkohola često je na ovakve ljude "dobrodošao" impuls. Ne znam i ne vidim rješenje osim stručne pomoći i terapije, osobe koje okružuju agresora često gube jako puno vlastite energije, zapostavljaju sebe i svoje interese a na kraju budu izvrijeđane čim agresor osjeti i najmanji povod, npr. kritiku na svoj račun, bilo kakvu. Čak i dobronamjernu. Strašno je i koliko se takve osobe hrane rušeći tuđe samopouzdanje na vrlo suptilne načine. Ma mogla bi o ovoj temi napisati knjigu...šta jednu...
__________________
Jeste li se udobno smjestili ?
Bulgakova is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor



Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 09:42.