Natrag   Forum.hr > Društvo > Psihologija

Psihologija Vodič kroz um i ponašanje za entuzijaste. Podforum: Psihokauč

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 11.06.2008., 10:30   #41
Quote:
Lila_sun kaže: Pogledaj post
Nitko ne kaze da to sto ti se dogadja nije ok, al da bi ostalo korisno za tebe potrebno je verbalno izraziti se terapeutu a ne provesti u djelo. Ili pricati po forumima Cini mi se kad to ovdje toliko analiziras da ti i tvoj terapeut niste to bas razradili. Sto ti je on rekao kad si mu to rekla/ako si mu rekla?
Ovo boldano ti je zaključak ove teme. Jako bitno je da o tome s njim razgovaraš.

p.s. savjet ti dolazi od osobe koja o svojim transferima šuti već pola godine
ajde nije baš da nisam ništa spomenula, počeli smo razgovarati, a mislim da je došlo vrijeme i da nastavimo ;-)
UnExpected is offline  
Odgovori s citatom
Old 11.06.2008., 10:36   #42
Quote:
Lila_sun kaže: Pogledaj post
Ah, gle ja sam sigurna da mnogi ljudi zele zagrlit Angelinu al im to nikad ne podje za rukom i nauce zivjet s tim
Loš primjer
Misliš stvarno da bi se itko da provodi 2 sata tjedno sa Angelinom suzdržao od toga da je zagrli

I btw. nije mi teško naučit živjet bez da ga zagrlim, ali ipak sam tam 2 h/tj, pa sam više razmisljala šta cu s tim osjećajem. Imali ste pravo, razrađivala sam ga samo što sam malo prgava (još uvijek!) pa mi je mrsko reći mu to.. a i znam što će reci, bar prvo što ce reci, reci ce "pa to je sasvim logično i normalno da me zelis zagrlit", a ja cu si pomislit "odi ti u tri pm, sa tim svojim neutralizirajućim komentarima " hahaha


Quote:
Ukratko, terapija te bas treba nauciti kako da, frojdovski receno, nacelo ugode (kao sto je npr. trenutni impuls za grljenjem terapeuta) spojis s nacelom stvarnosti (tebi nije korisno da ga grlis a i ne mozes radi prirode odnosa).

AKo sam dobro shvatila šta si tu htjela reći,.. ne slažem se
Mislim to mi zvuči kao neka kognitivna terapija, programiranje KBT kaj ti ja znam..

Analiza te ne bi ničem pretjerano trebala "učiti".. a ovo npr. boldano bi izazvalo samo potiskivanje osjećaja da sad nekom tko ima već potisnute osjećaje učiš da mu "nije korisno" slijediti načelo ugode. To terapija definitivno ne radi.

Quote:
Zato jer tvoja potreba za grljenjem trenutno nije potreba za grljenjem njega kao osobe nego je potreba za grljenjem nekoga tko ti pruza sigurnost i stabilnost, tj. nekoga tko te podsjeca na mamu, laicki receno
Pa čuj, ni ovo nije argument za ne-grljenje, jer ni moji pozitivni osjećaji prema T; u krajnjoj liniji ni odlazak njemu nije potreba za "nekim", nego za "mamom", pa je svejedno dobro odlaziti i osjećati poz. osjećaje... ili jednostavnije rečeno - dijete idealizira mamu, ja idealiziram terapeuta, dijete grli mamu, a ja ne terapeuta? tako da na taj način se ne može argumentirati... ali na način da se onda osjećaji ne bi razradili nego bi ostali na tima.. se može.

ali ok, nije sad ni bitno zbog čeg nema grljenja, jer nema ga!



Quote:
Cini mi se kad to ovdje toliko analiziras da ti i tvoj terapeut niste to bas razradili. Sto ti je on rekao kad si mu to rekla/ako si mu rekla?
Nisam mu još spomenula. Muka mi je od tog da mu moram spomenut, valjda kao da će mi oduzet taj osjećaj a i da mi kaže da ga mogu zagrlit ne bi baš htjela, nije to to što ja želim, tko zna šta je to..

ma jedva čekam da mu kažem baš me zanima bit će zanimljivo.

Zadnje uređivanje *_Aanita : 11.06.2008. at 12:16.
 
Odgovori s citatom
Old 11.06.2008., 10:41   #43
Quote:
gospa Noris kaže: Pogledaj post
Ovo boldano ti je zaključak ove teme. Jako bitno je da o tome s njim razogovaraš.

p.s. savjet ti dolazi od osobe koja o svojim transferima šuti već pola godine
Reci cu mu
Ja sam većinu toga rekla, npr. da mislim puno o njemu da mi fali da sam zaljubljena u njega, ali ja tek idem na terapiju mjesec dana tak da još sam i dobra

(ali zbilja nije dobro raspravljat o terapiji van terapije )
i btw. nemoj šutit znaš kolko to usporava
 
Odgovori s citatom
Old 13.06.2008., 23:49   #44
Quote:
*_Aanita kaže: Pogledaj post
Reci cu mu
Ja sam većinu toga rekla, npr. da mislim puno o njemu da mi fali da sam zaljubljena u njega, ali ja tek idem na terapiju mjesec dana tak da još sam i dobra

(ali zbilja nije dobro raspravljat o terapiji van terapije )
i btw. nemoj šutit znaš kolko to usporava
huh, evo da progovorim, iz ugla nekog ko je svoja osjecanja potiskivao oko tri godine
sto je stvarno glupa ideja

kad sam pri put primjetila da se vezujem za psihologicu,
uhvatila me je panika i
odaljila sam se od nje i pocela da potiskujem sve u vezi emocija prema njoj....
jedino sto sam dobila time
je trip da sam zaljubljena/opsjednuta/idealizovala sam je/imala neke napade nalik histeriji kada bi mi bila u blizini/ imala je velik uticaj na moje raspolozenje i
njeno uvazavanje mi je bilo puno puno vazno, a sa svakim susretom bi mi mozak blokirao i samo bih promrmljala nesto i nestala
(ona je skolski psiholog pa sam je htjela ili ne-htjela morala sretati tu i tamo)
a bilo me je strah da nesto ne primjeti, uravo zbog toga sto je uvazeno misljenje
da se emocije i psiholozi ne smiju mjesati,
pa da ce me zbog toga ona kada otkrije koriti i odbaciti
to me je mnogo kocilo i frustriralo, nisam se mogla opustiti
te tri godine sam je prakticno izbjegavala

onda sam postavila temu na forumu i prvi put progovorila o tome
i od tada ne zaklapam usta
i sto vise govorim o tome sa naj frendicom,
sto vise pisem o tome, sve mi je lakse i jasnije

sada iz ovog ugla moj tadasnji kaos emocija je bas simpatican
jednostavno, bila je osoba koja je pomogla kada nisam imala nikog drugog pa ni podrsku najuze porodice i
prirodno je da sam se vezala
i cak kasnije kada bi upala krizu, obavezno sam sanjala neku scenu iz naseg razgovora ili nju uopce
kao sto zedan covjek sanja da pije casu vode
to me je umirivalo
ti tripovi su bili posledica potiskivanja emocija i odbijanja analize istih

sada kad sam super, i dalje mi je draga osoba, i nista vise od toga
i bas bi je htjela jednom zagrlit i zahvalit tako na svemu

ne vidim nista lose u tome

a mozda,
da sam joj tada rekla za to sto osjecam, da me je zagrlila jednom
i uvjerila da nisam uradila nista lose tim sto sam se vezala
opustila bi me i ne bih imala toliko godina razvijanja tripova i mucenja i ranije bih razjasila svoje emocije

a da li bi ona tim zagrljajem koji je meni mogao pomoci prekrsila tamo neku profesionalnost?

po vecini dosadasnjih postova vidim da bi...

iako ja mislim drugcije, da treba ipak biti malo fleksibilan a ne tako slijepo pratiti pravila
kao da nema svako bar jedan izuzetak
znaci li ovo da necu imati posao kada zavrsim psihologiju?
Unsaie is offline  
Odgovori s citatom
Old 17.06.2008., 15:10   #45
takvi osjecaji prema osobi koja ti pomaze je potpuno normalno. e sad ono sto razlikuje takve osjecaje prema npr. doktoru, medicinskoj sestri ili bracnom savjetniku od istih osjecaja prema terapeutu je ne sto je u tom slucaju to sasvim ne samo normalno nego i jako pozitivno.
u biti sam taj odnos prema terapeutu je mozda i vazniji od same terapije. za taj odnos postoji i ime al ne vidim razloga da to napisem posto ce se ljudi samo zamarati onda bezveze time.
uglavnom to je normalno i vas je terapeut toga potpuno svjestan i sigruan sam da zna to iskoristiti za vase dobro.

sranje nastane ako terapeut prekoraci tu granicu - sto se u pocetku dogadjalo (freud je npr. spavao s svojim pacijenticama). ali to mu je etickim kodeksom naravno zabranjeno. isto tako s druge strane prekidanje odnosa pacijent-terapeut je isto tako osjetljiva stvar te ako se ne napravi kako treba moze imati jako ruzne posljedice po pacijenta.
quiet is offline  
Odgovori s citatom
Old 17.06.2008., 15:27   #46
Quote:
Unsaie kaže: Pogledaj post
iako ja mislim drugcije, da treba ipak biti malo fleksibilan a ne tako slijepo pratiti pravila
kao da nema svako bar jedan izuzetak
znaci li ovo da necu imati posao kada zavrsim psihologiju?
hehe nebi rekao. bo ja mislim da te je i mogla zagrliti posto je ona skolski psiholog, znaci ne samo da nije psihoterapeut nego nije ni klinicki psiholog. mislim zamisli da psiholog koji npr. radi u nekoj zajednici npr. djece ili slicno gdje je znaci on aktivni clan zajednice nesmije uspostaviti neki dvostrani kontakt s tom djecom - bila bi katastrofa. mislim da se striktno izbjegavanje kontra-transferta (znaci ne di se pacijent veze za psihologa/terapeuta nego di se teraput/psiholog veze za "pacijenta") vrsi u klinickom odnosu dok u drugim odnosima nije tako .
quiet is offline  
Odgovori s citatom
Old 17.06.2008., 18:19   #47
Zanimljiva tema.. meni osobno ideja nije privlacna i izbjegavam kontakte pod svaku cijenu

Ali znam da ima ljudi i terapeuta koji to prakticiraju.. mislim da to primarno ovisi o samom klijentu i terapeutu koji je sposoban procijeniti kako klijent dozivljava fizicki kontakt i da li pomaze...
Sacreus is offline  
Odgovori s citatom
Old 17.06.2008., 22:54   #48
I sat vremena nakon svog posta imam fizicki dodir u terapiji...
Sacreus is offline  
Odgovori s citatom
Old 17.06.2008., 23:19   #49
hehehe, fino tebi

nego, quiet, ( imam ja iskustva i sa psihologom, psihoterapeutom, dva psihijatra i socijalnim radnikom )
kada bi me terapeut naveo na neku depresivnu temu iz djetinjstva
i onda, dok se ja raspadam u svakom smislu
terapeutkinja mrtva 'ladna stoji tamo, sa druge strane onog velikog stola i trepce bez ikakve emocije

ono, bas motivisuce... not
Unsaie is offline  
Odgovori s citatom
Old 18.06.2008., 00:40   #50
Quote:
Sacreus kaže: Pogledaj post
I sat vremena nakon svog posta imam fizicki dodir u terapiji...
ajde preciziraj kakav dodir?
 
Odgovori s citatom
Old 18.06.2008., 09:52   #51
Zagrljaj, zasto?
Sacreus is offline  
Odgovori s citatom
Old 18.06.2008., 17:41   #52
Quote:
Sacreus kaže: Pogledaj post
I sat vremena nakon svog posta imam fizicki dodir u terapiji...
Strasno, Sacreus, tako mlad a vec pacijentice padaju...joj, joj Da eticka povjerenstva to znadu (salim se, moram malo podjebavat)
Lila_sun is offline  
Odgovori s citatom
Old 18.06.2008., 17:43   #53
Quote:
Unsaie kaže: Pogledaj post
hehehe, fino tebi

nego, quiet, ( imam ja iskustva i sa psihologom, psihoterapeutom, dva psihijatra i socijalnim radnikom )
kada bi me terapeut naveo na neku depresivnu temu iz djetinjstva
i onda, dok se ja raspadam u svakom smislu
terapeutkinja mrtva 'ladna stoji tamo, sa druge strane onog velikog stola i trepce bez ikakve emocije

ono, bas motivisuce... not
Jep, zato su i uveli klijentocentricne terapije od Rogersa pa nadalje gdje terapeut slobodno pokazuje emocije...no granice ipak moraju postojati da bi terapija bila efikasna.
Lila_sun is offline  
Odgovori s citatom
Old 18.06.2008., 20:20   #54
Quote:
Unsaie kaže: Pogledaj post
nego, quiet, ( imam ja iskustva i sa psihologom, psihoterapeutom, dva psihijatra i socijalnim radnikom )
kada bi me terapeut naveo na neku depresivnu temu iz djetinjstva
i onda, dok se ja raspadam u svakom smislu
terapeutkinja mrtva 'ladna stoji tamo, sa druge strane onog velikog stola i trepce bez ikakve emocije

ono, bas motivisuce... not
U kontekstu ovog, čini mi se da uopće nije loše pravilo kod nekih terapija da se pacijent i terapeut uopće ne gledaju, odnosno ne vide. A mora biti hladna, ako počne pokazivati emocije mogao bi upasti u samosažaljenje, jedan od elemenata depresije, i eto te začas u njezinom krilu...
marin j. is offline  
Odgovori s citatom
Old 18.06.2008., 20:46   #55
Quote:
Lila_sun kaže: Pogledaj post
Strasno, Sacreus, tako mlad a vec pacijentice padaju...joj, joj Da eticka povjerenstva to znadu (salim se, moram malo podjebavat)
A nismo se dugo vidjeli pa je bila sretna, sto mogu a i ima vec takva iskustva s prijasnjim terapeutom i to joj je bilo ok, pa je zato i meni
Sacreus is offline  
Odgovori s citatom
Old 18.06.2008., 21:31   #56
Quote:
Sacreus kaže: Pogledaj post
A nismo se dugo vidjeli pa je bila sretna, sto mogu a i ima vec takva iskustva s prijasnjim terapeutom i to joj je bilo ok, pa je zato i meni
blago njoj... dva terapeuta i oba... hm... šarmantna (očito).

uostalom, lijepo je to...uopće imati inspiraciju nekoga zagrliti. svi smo ljudi od krvi i mesa, ne?
__________________
Stop and smell the roses
Jenna X is offline  
Odgovori s citatom
Old 18.06.2008., 23:38   #57
Quote:
Jenna X kaže: Pogledaj post
blago njoj... dva terapeuta i oba... hm... šarmantna (očito).

uostalom, lijepo je to...uopće imati inspiraciju nekoga zagrliti. svi smo ljudi od krvi i mesa, ne?

Bas zato sto su od krvi i mesa...probajte se staviti u njihovu poziciju, i oni imaju neke nagone, i tesko je to drzati pod kontrolom i ovako, a kamoli uz pipkanje nekog s kime prije ili poslije izradis neki emotivan odnos.
Leela is offline  
Odgovori s citatom
Old 18.06.2008., 23:41   #58
Quote:
*_Aanita kaže: Pogledaj post

btw. meni je terapeut više puta rekao da me voli... jel i on pao u transfer?
auč -- ovo nisam prije vidjela!!!
stvarno ti je rekao da te voli?
ma daj!
__________________
Life is a bitch and then you die :(
zamislite svijet bez kabela!
Red alert is offline  
Odgovori s citatom
Old 19.06.2008., 12:07   #59
Pa to on kaže svima...čisto da stvori atmosferu povjerenja, da se opustiš, da te natjera da se otvoriš i da na taj način istražujete tvoj unutarnji svijet i probleme. Dakle to volim te, sigurno nije jednako kao ono koje će reć momak curi.
Svaka riječ terapeuta je rečena s nekom namjerom, njome te želi potaknuti na nešto, želi u tebi probuditi određene osjećaje jer ih je tako lakše analizirati....
Tak sam ja to nekako skontala, imala sam istu situaciju kao i ti... to je normalno, bar je meni tako doktor rekao i onda je kao na tebi u kojem će smjeru te emocije ići, kako ćeš se nositi s njima.
Dakle, uživaj u tim emocijama, toplini i nježnosti koju djelite, to ti može samo pomoći u terapiji, dokazuje da si sposobna otvoriti se, da si sposobna voljeti...
I sve je ok, dok si svjesna granica, dok si svjesna da je on doktor, a ti pacijent, da taj vaš odnos ne može prerasti u nešto više, a i kad bi nedaj bože prerastao samo bi ti štetio...
Lightness is offline  
Odgovori s citatom
Old 19.06.2008., 13:14   #60
Quote:
Lightness kaže: Pogledaj post
Pa to on kaže svima...
tko on?
ti ideš istom psihoterapeutu ko aanita?
__________________
Life is a bitch and then you die :(
zamislite svijet bez kabela!
Red alert is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor


Tematski alati
Opcije prikaza

Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 14:58.