Natrag   Forum.hr > Društvo > Dijaspora > Emigracija

Emigracija Za sve emigrante i one koji to žele postati

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 04.07.2008., 15:32   #1
Finska

ovako zanima me ima li koga da je posjetio finsku da malo kaze kako se tam zivi kakve su cijene u odnosu na hr i jeli se vrijeme puno razlikuje??

moze link negdje gdje to mogu naci
hvala
hitno je
_walter_ is offline  
Odgovori s citatom
Old 04.07.2008., 22:15   #2
Ja sam ti bila samo turistički, tri tjedna. Meni se čine prijateljski, drag narod, sjevernjački zatvoreni, ali kada izađeš za vikend, iznenadiš se koliko su divlji..baš neobuzdani..i njima je to sve nekako normalno..treba im dugo da se snekim zbliže, ali dobrih su namjera, meni su bili simpatični. Sve je užasno skupo, naročito izlasci, ne sjećam se cjena, ali skuuupo..Meni je ostala u uspomeni kao jedna kulturna, uređena, ali ne raskošna zemlja..Čak mi je na neki način Finska slična Hrvatskoj, kao da u sebi još imaju neku skromnost naroda koji je teško došao do svoga mira. Ali puno puno uređenija..Vrijedni su i jako poštuju rad, i stekla sam dojam, ali to je samo moj dojam, da ako radiš i ako se trudiš, da se to jako, jako vrednuje, i u novcima, ne samo rječima..Nisam stekla dojam da su ksenofobi. Simpa zemlja, meni barem.. Ali, nisam tamo bila dugo, pa mi je dojam možda površan..

A vrijeme - ja bila ljeti pa je bilo svjetlo non stop, noć je bila kao naš sumrak, sunce i mjesec na nebu, ludilo! Noći prohladne, kao i jutra, preko dana oko 20-25 C, neznam dal je bilo više..Zimi mora da je gadno, mrak, svjetla 3 sata dnevno čini mi se i hladno, hladno..i da su svi depresivni..brrrr...
__________________
U boj za narod svoj!!
snjeguljičica is offline  
Odgovori s citatom
Old 05.07.2008., 15:59   #3
Finska je katastrofa!!!!!!
Neodishimus is offline  
Odgovori s citatom
Old 05.07.2008., 16:01   #4
Sve je puno sprica i narkomana,ako se mislis tamo seliti,bolje nemoj,50% sanse DA C3E TI DIJETE POSTATI NARKOMAN!!!!

Ubuduce se kani praznih postova da ti ja nebi ukrasila isti sa kartonom

Hvala
Het





Rece svizac i zamota cokoladu.

Zadnje uređivanje Het : 05.07.2008. at 21:43.
Neodishimus is offline  
Odgovori s citatom
Old 05.07.2008., 17:21   #5
Quote:
Neodishimus kaže: Pogledaj post
Sve je puno sprica i narkomana,ako se mislis tamo seliti,bolje nemoj,50% sanse DA C3E TI DIJETE POSTATI NARKOMAN!!!!
Da, meni su prve asocijacije lijepe, jer sam se sjetila ljudi koje sam tamo upoznala, i ostali su mi u divnoj uspomeni..ali kada se sjetim željezničkog kolodvora, noću, sve puno narkića, leže na podu, neki u bljuvotini, koma..Ma, kada vidiš na što njihov izlazak liči, meni je to bilo nešto gotovo egzotično, ali preekstremno..čudni su. Totalno drugačiji svijet, al meni je to bilo fora..
__________________
U boj za narod svoj!!
snjeguljičica is offline  
Odgovori s citatom
Old 05.07.2008., 17:38   #6
Quote:
_walter_ kaže: Pogledaj post
ovako zanima me ima li koga da je posjetio finsku da malo kaze kako se tam zivi kakve su cijene u odnosu na hr i jeli se vrijeme puno razlikuje??

moze link negdje gdje to mogu naci
hvala
hitno je
Neznam ti link, ali u zimi ti je tamo totalni kaos -> dan traje samo 4 sata.
Lawrence_Lamber is offline  
Odgovori s citatom
Old 06.07.2008., 12:01   #7
Quote:
_walter_ kaže: Pogledaj post
ovako zanima me ima li koga da je posjetio finsku da malo kaze kako se tam zivi kakve su cijene u odnosu na hr i jeli se vrijeme puno razlikuje??

moze link negdje gdje to mogu naci
hvala
hitno je
jedna moja frendica zivi u sred Finske neka zabit (20000 stanovnika),najblizi grad joj je Kuopio (jedno 100 km) a od Helsinkija je ca. 300km

sta da ti kazem,nasih ljudi NEMA,sa fincima se sprijateljit,to mozes odmah zaboravit!

sve skupo,porez na sve ti 22 % ,kaze mi frendica da je Svedska definitivno bolja za zivit.

zima je,evo kod moje frendice u sedmom mjesecu tempereature nisu vise od 18-19 stupnjeva.jako rijetko 20.

evo ti neke cijene,recimo hrane,pa ti usporedi

http://www.lidl.fi/fi/home.nsf/pages/c.o.pc.index
buntspecht is offline  
Odgovori s citatom
Old 09.07.2008., 16:42   #8
Quote:
_walter_ kaže: Pogledaj post
ovako zanima me ima li koga da je posjetio finsku da malo kaze kako se tam zivi kakve su cijene u odnosu na hr i jeli se vrijeme puno razlikuje??

moze link negdje gdje to mogu naci
hvala
hitno je
Ides turisticki, zivjeti, raditi, studirati? Odgovor i linkovi zavise od toga.
__________________
Kad svi misle isto, netko uopće ne misli!

Gods don't die. It is the faith that dies, the faith of the ungrateful crowd of mortals.
Sofiapolis is offline  
Odgovori s citatom
Old 23.11.2008., 14:47   #9
Bok...

Evo i mene zanima Finska. Cura i ja razmišljamo o selidbi, a Finska nam se prilično svidjela (6. najsretnija zemlja na svijetu unatoč vremenu i 1. po broju kupljenih knjiga po glavi stanovnika). Za 3 godine smo magistri struke (strojarstvo i elektrotehnika) pa me zanima kako je tamo s poslom, jezikom (zasad govorimo samo njemački i engleski) i općenito stanje?

Unaprijed hvala svima na pomoći!
MladiDomobran is offline  
Odgovori s citatom
Old 23.11.2008., 17:54   #10
Jako ljepo je u finskoj,imam par prijateljice tamo,finkinje..divlji su za provod i sve to,i dragi ljudi..i jako skupo su mi rekle da je.Inače voliju dosta lokat,i ostalo i depresivni.al finska je ljepa..ma sve mi je poznato jer imam kontakte tamo..i tesko nasim ljudima se tamo sprijateljit, valja drugciji mentalitet od naseg..
Naravno ima puno pozitivni strana i negativni kao svugdje..
Uglavnom kako kaže snjeguljčica

p.s.
Sretno Mladi Domobran sa curom u finskoj.
i ja bi jednom tamo volio ici,san mi je.zbog prirode i frendica:-D haha

Zadnje uređivanje dt2007 : 23.11.2008. at 18:04.
dt2007 is offline  
Odgovori s citatom
Old 28.11.2008., 13:44   #11
Quote:
MladiDomobran kaže: Pogledaj post
Evo i mene zanima Finska. Cura i ja razmišljamo o selidbi, a Finska nam se prilično svidjela (6. najsretnija zemlja na svijetu unatoč vremenu i 1. po broju kupljenih knjiga po glavi stanovnika). Za 3 godine smo magistri struke (strojarstvo i elektrotehnika) pa me zanima kako je tamo s poslom, jezikom (zasad govorimo samo njemački i engleski) i općenito stanje?

Unaprijed hvala svima na pomoći!
Te besmislice tipa "Koja je najsretnija zemlja na svijetu" mozes odmah zaboraviti. Ja zivim u zemlji koja je po toj istoj statistici broj 1 (Danska), i mozes biti siguran da to nema nikakve veze sa realnoscu. Skandinavci su jednostavno takvi da i kada im je najgore, oni ce reci da im je bolje nego drugima.

Ako ste vec odlucili ici u skandinaviju, onda bih vam definitivno preporucio Dansku, ne zato sto je to neka super zemlja za zivjet, nego zato sto je najjuznija od svih skandinavskih zemlja, u Njemackoj si za sat-dva, klima je ipak malo bolja nego u Finskoj, a jezik je jednako tezak kao i svi drugi skandinavski jezici.

No jos je bolje ako mozete naci nekakvu alternativnu zemlju, Skandinavija nije ono sto o njoj govore ili mozes citati, generalno su svi dosta rasisticki nastrojeni, strance ne podnose, depresivni su, stidljivi i zatvoreni, a to te vremenom podje uzasno nervirati.

Lijepi pozdravi
TomK is offline  
Odgovori s citatom
Old 30.11.2008., 01:16   #12
Quote:
TomK kaže: Pogledaj post
Te besmislice tipa "Koja je najsretnija zemlja na svijetu" mozes odmah zaboraviti. Ja zivim u zemlji koja je po toj istoj statistici broj 1 (Danska), i mozes biti siguran da to nema nikakve veze sa realnoscu. Skandinavci su jednostavno takvi da i kada im je najgore, oni ce reci da im je bolje nego drugima.

Ako ste vec odlucili ici u skandinaviju, onda bih vam definitivno preporucio Dansku, ne zato sto je to neka super zemlja za zivjet, nego zato sto je najjuznija od svih skandinavskih zemlja, u Njemackoj si za sat-dva, klima je ipak malo bolja nego u Finskoj, a jezik je jednako tezak kao i svi drugi skandinavski jezici.

No jos je bolje ako mozete naci nekakvu alternativnu zemlju, Skandinavija nije ono sto o njoj govore ili mozes citati, generalno su svi dosta rasisticki nastrojeni, strance ne podnose, depresivni su, stidljivi i zatvoreni, a to te vremenom podje uzasno nervirati.

Lijepi pozdravi
Jasno mi je da ni jedna zemlja nije savršena niti da ću se u jednoj od njih obogatiti. Tražim zemlju u kojoj bih mogao normalno živjeti od pošteno zarađene inženjerske plaće (kuća i možda automobil, dva) te si možda priuštiti skijanje ili fotoapart (hobi). Prioritet mi je da je društvo civilizirano, da postoji dobra zdravstvena i socijalna zaštita te obrazovanje za moju djecu (jednog dana ako Bog da ). Bilo bi dobro da zemlja nije članica niti jednog vojno-političkog pakta. Otvoren sam za diskusiju, kritiku ili savjet !
MladiDomobran is offline  
Odgovori s citatom
Old 11.12.2008., 01:18   #13
Ako govoris Njemacki odi u Njemacku, odnosno Irska i UK su popularne. Ucenje jezika ti je veliki handicap. Premda sa ovom krizom nije bas najludje vrijeme za trazenje posla. Ja sam bio dosta po Finskoj poslovno i ne mogu reci nis lose. Ljudi su vrlo razumni i sve je uredno i organizirano. Ima dosta heavy metal fanova po centru i dosta alternativaca, ali nisam nikad imao dojam da je po Helsinkiju nesigurno. Po ljetu je fora, inace je mracno i hladno, ali puno je toga sagradjeno s tunelcicima i fora je. Zemlja je isto lijepa kao takva, crnogorica, cudni kameni u tlu, djeluje mi smirujuce, osim kad spusim let, hehe.
Onaj tip sta je postao za narkomane ne znam sta je pusio, ali sumnjam da je izvan Amsterdama legalno.
succorosso is offline  
Odgovori s citatom
Old 22.12.2008., 22:25   #14
Quote:
MladiDomobran kaže: Pogledaj post
Jasno mi je da ni jedna zemlja nije savršena niti da ću se u jednoj od njih obogatiti. Tražim zemlju u kojoj bih mogao normalno živjeti od pošteno zarađene inženjerske plaće (kuća i možda automobil, dva) te si možda priuštiti skijanje ili fotoapart (hobi). Prioritet mi je da je društvo civilizirano, da postoji dobra zdravstvena i socijalna zaštita te obrazovanje za moju djecu (jednog dana ako Bog da ). Bilo bi dobro da zemlja nije članica niti jednog vojno-političkog pakta. Otvoren sam za diskusiju, kritiku ili savjet !

Zivim u Finskoj i sto ti covjek rece ta sretnost i knjige po glavi stanovnika nemaju bas neke veze sa zivotom. A da bi radio u Finskoj moras znati finski, i to da oni svi govore engleski mozes zaboraviti. Doduse ako si bas neki strucnjak... Sve do juce ova zemlja je bila zemlja iz koje se islo negdje drugo. Stranci su jos uvijek neobicna pojava Fincima.
hidro is offline  
Odgovori s citatom
Old 22.12.2008., 22:31   #15
Quote:
TomK kaže: Pogledaj post
Te besmislice tipa "Koja je najsretnija zemlja na svijetu" mozes odmah zaboraviti. Ja zivim u zemlji koja je po toj istoj statistici broj 1 (Danska), i mozes biti siguran da to nema nikakve veze sa realnoscu. Skandinavci su jednostavno takvi da i kada im je najgore, oni ce reci da im je bolje nego drugima.

Ako ste vec odlucili ici u skandinaviju, onda bih vam definitivno preporucio Dansku, ne zato sto je to neka super zemlja za zivjet, nego zato sto je najjuznija od svih skandinavskih zemlja, u Njemackoj si za sat-dva, klima je ipak malo bolja nego u Finskoj, a jezik je jednako tezak kao i svi drugi skandinavski jezici.

No jos je bolje ako mozete naci nekakvu alternativnu zemlju, Skandinavija nije ono sto o njoj govore ili mozes citati, generalno su svi dosta rasisticki nastrojeni, strance ne podnose, depresivni su, stidljivi i zatvoreni, a to te vremenom podje uzasno nervirati.

Lijepi pozdravi
Upravo tako. Meni uvijek smijesno kako ljudi govore o Skandinaviji, ali sta cu
hidro is offline  
Odgovori s citatom
Old 22.12.2008., 22:52   #16
Ako su ti sunce i lijepo, toplo vrijeme bitni faktori u zivotu onda ta zemlja nije za tebe. Ako mozes bez toga, ako si voljan i sposoban nauciti jezik koji nema nikakvih slicnosti sa ostalim jezicima koje si do sada naucio, onda vrijedi isprobati. Njihov mentalitet je dosta drugaciji od hrvatskog, ali kad ih jednom "skuzis" onda bi se mogao ugodno iznenaditi. To da su neki sretni veseljaci definitivno ne odgovara istini, oni sebe smatraju "molskim narodom" i melankolija je dio njihovog mentaliteta i nekima to lezi. Zanimljiva zemlja u svakom slucaju i narod je dosta specifican.
A ovu tvrdnju u vezi rasizma ne mogu potpisati. Naravno da nordijski/skandinavski narodi nisu svete kravu sto se toga tice (tko je?), ali englezi, francuzi, talijani, spanjolci, itd. su puno gori.
PonosRetajevih is offline  
Odgovori s citatom
Old 29.12.2008., 11:46   #17
Hvala

Svima hvala na savjetima i odgovorima ! Redovito pratim ovaj dio foruma ...
MladiDomobran is offline  
Odgovori s citatom
Old 15.01.2009., 21:18   #18
Mene zanima ako netko zna kakvo je stanje s dobivanjem boravisne dozvole u finskoj?!
 
Odgovori s citatom
Old 15.01.2009., 22:36   #19
Quote:
kontra kaže: Pogledaj post
Mene zanima ako netko zna kakvo je stanje s dobivanjem boravisne dozvole u finskoj?!
Stanje je katastrofalno.

Lijepi pozdravi
TomK is offline  
Odgovori s citatom
Old 15.01.2009., 22:38   #20
Quote:
PonosRetajevih kaže: Pogledaj post
A ovu tvrdnju u vezi rasizma ne mogu potpisati. Naravno da nordijski/skandinavski narodi nisu svete kravu sto se toga tice (tko je?), ali englezi, francuzi, talijani, spanjolci, itd. su puno gori.
Tako moze napisati samo onaj ko nikada nije upoznao Skandinaviju!

Lijepi pozdravi
TomK is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor



Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 00:58.