Natrag   Forum.hr > Društvo > Dijaspora > Emigracija

Emigracija Za sve emigrante i one koji to žele postati

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 08.12.2010., 02:13   #61
Quote:
mentalny kaže: Pogledaj post
sta je bedinerica?

hvala na linku !
kućna pomoćnica...
nema na čemu
__________________
I want to hug you and squeeze you into itty bitty pieces ♥
Br2B is offline  
Odgovori s citatom
Old 07.02.2011., 00:56   #62
Quote:
petra-pan kaže: Pogledaj post
Ne mogu.

Sorry. Islo bi za tehnicko ili prirodoslovno podrucje...
Matematika, tj. statistika?

Razmišljam da se prijavim na neku ljetnu školu u Finskoj.
Zanima me koliko bi mi trebalo para za hranu bez ručka i općenito nekakve kave/nešto za 2 tjedna?
Maisie is offline  
Odgovori s citatom
Old 04.03.2011., 15:54   #63
bok svima

evo ja se planiram prijavit preko erasmusa za studentsku razmjenu. preko erasmusa cemo dobiti oko 400 eur sto pise da pokriva samo dio troskova.skolarinu ne placamo, pa me zanima dali netko zna koliki su mjesecni troskovi konkretno u Helsinkiju za smjestaj(pretpostavljam da cemo bit u studentskom domu), hrana, zdravstvo i naravno tu i tamo koja kavica/izlazak i sl?
te dali netko zna ima li direktnih letova helsinki zagreb i kolika je cca cijena?
pika2711 is offline  
Odgovori s citatom
Old 07.03.2011., 22:00   #64
Hej, ja zivim u Finskoj i s nekim stvarima koje ste napisali bih se slozila, s nekima ne.
LJUDI - istina je, zatvoreni su na prvu, ali kad ih upoznas, iznimno dragi i simpaticni.
JEZIK - razlicit od svih s kojima sam se ikad susrela i iznimno tezak. Onako na prvu pomislis, pa necu to nikad nauciti, ali vremenom, ide to. Gramatika je koma, ali uspijes se sporazumjeti. Kazes par recenica i oni se dive kako dobro znas finski, iako si sam uvjeren da zvucis retardirano
Ne znam zasto su mnogi napisali da Finci ne znaju engleski... Ja sam se bas iznenadila koliko ljudi raznih godista zna engleski, ne ono savrseno, ali ako usporedim situaciju u RH, ok, mladi u obje zemlje danas dobro znaju engleski, ali odrasli bas i ne u RH (u usporedbi s Finskom). Naravno da ne znaju svi, mozda znaju, ali se ne usude pricati
Ali s povecom dozom alkohola odjednom progovore super engleski
DA, istina je, vole piti, ja ne, ali cuj... nista nije savrseno.
Hmm, moj dojam je da nisu ksenofobicni, nisam imala nikakva negativna iskustva. Finjerosi su skroz dragi.
VRIJEME - ljeti navlacis zastore da mozes spavati , zimi molis za malo svjetlosti... no vecinom je sve bijelo od snijega pa nije problem
Zimi je hladno, ali mislim da sam se vise smrzavala u RH. Ono, utoplis se za van, unutra sam u kratkim rukavima, sauna...
Ljeto je predivno, sve je zeeleeno, nevjerojatno koliko prirode, suma, jezera tu ima.... Breze i crnogorica, viiisoko drvece...
Hmm, ne znam sto sam jos htjela napisati, nastavit cu kasnije, idem u saunu
Divna zemlja - ali nije za svakoga
silverblue is offline  
Odgovori s citatom
Old 07.03.2011., 23:05   #65
Imam ekonomski fakultet, nemam radno iskustvo, tecno govorim engleski (poznajem jos nemacki i italijanski), solidno sam kompijuterski pismena, imam li neke sanse za posao u Finskoj?
Mogu i linkovi za trazenje posla, hvala
grazia84 is offline  
Odgovori s citatom
Old 24.03.2011., 13:03   #66
Pozdrav svima aktivnim clanovima na ovom topic-u.

Ujedno zahvaljujem svima koji u njemu sudjeluju na bilokakav nacin. puno se moze saznati iz komentara, savjeta i iskustva ljudi koji su nekoliko koraka ispred.

s obzirom na situaciju u kakvoj se nalazi mladi covjek s fakultetom u HR, bez 10 godina radnog iskustva, radeci poslove na odredeno i lutajuci od razgovora do razgovora, da bi na kraju hodao na HZZ po stambilj jednom mjesecno, bez ikakve prilike za samostalnim zivotom, teska srca sam odlucio otici iz ove drzave.

nije da je to bio moj veliki san, ali jednostavno sam primoran traziti neka druga rjesenja. imam 29 godina (zavrsio fakultet informatike), a cura 26 (odgojitelj) i jednostavno u situaciji u kojoj se mladi nalaze u HR, ne vidimo nacina kako da nademo dobro placeni posao koji cemo voljeti raditi a da ujedno mozemo zapoceti zajednicki zivot, svoj na svome, a ne da zivimo s roditeljima bez para do penzije. s engleskim i njemackim baratam vrlo dobro, a domicijalni jezik smo takoder spremni nauciti.

zato samo odlucili naci nesto novo. ne trazimo nikakav luksuz, samo zelimo raditi, zelimo da se nas rad cijeni i da imamo perspektivu, motivaciju.

stoga vas molim, ako slucajno netko moze preporuciti stranice za trazenje posla u finskoj (i/ili ostalim skand. zemljama) i dati par korisnih savjeta za pocetnike koje ceka dug i neizvjesan put u nepoznato.

znamo da nece biti jednostavno, da se radi o vrlo rizicnom koraku koji se dakako moze pretvoriti i u fijasko, ali jednostavno smatramo da moramo pokusati.

unaprijed zahvaljujem.
lp

ps. ovaj post cu staviti u topik ostalih skandinavskih zemalja, pa isprika unaprijed.
XdsadX is offline  
Odgovori s citatom
Old 28.05.2011., 18:09   #67
Quote:
grazia84 kaže: Pogledaj post
Imam ekonomski fakultet, nemam radno iskustvo, tecno govorim engleski (poznajem jos nemacki i italijanski), solidno sam kompijuterski pismena, imam li neke sanse za posao u Finskoj?
Mogu i linkovi za trazenje posla, hvala: )
kako da ne,samo tebe čekaju
moraš znati prilično tečno finski ili švedski,a proces za dobivanje radne dozvole je jako,jako kompliciran,osim ako te već posao ne čeka tamo...

Quote:
Maisie kaže: Pogledaj post
Matematika, tj. statistika?

Razmišljam da se prijavim na neku ljetnu školu u Finskoj.
Zanima me koliko bi mi trebalo para za hranu bez ručka i općenito nekakve kave/nešto za 2 tjedna?
neću lagat,hrana je dosta skupa za hrv.prilike.
hrana u fast foodovima je oko 10 eura, kineskim restoranima i sličnim oko 17,litra mlijeka je oko 1 euro,voće i povrće je skupo...riba je jeftina- od 2-10 eura...kava vani je oko 2-3 eura..
prosječno,mjesečno ti treba oko 250 eura za hranu,kave,izlaske...
Quote:
pika2711 kaže: Pogledaj post
bok svima

evo ja se planiram prijavit preko erasmusa za studentsku razmjenu. preko erasmusa cemo dobiti oko 400 eur sto pise da pokriva samo dio troskova.skolarinu ne placamo, pa me zanima dali netko zna koliki su mjesecni troskovi konkretno u Helsinkiju za smjestaj(pretpostavljam da cemo bit u studentskom domu), hrana, zdravstvo i naravno tu i tamo koja kavica/izlazak i sl?
te dali netko zna ima li direktnih letova helsinki zagreb i kolika je cca cijena?
helsinki je jako skup..
stanarina jako loših stanova zna biti oko 250-300 eura što je jako puno..
za hranu sam navela gore,dakle 250 eura bi ti trebalo biti dovoljno za mjesec dana za izlaske i hranu /računaj oko 150 eura samo za hranu/....+ 33 eura za busni pokaz mjesečno (tu nema švercanja)- inače je cijena u jednom smjeru 2,2 eura,pa je ovih 33 eura jako povoljno
nema direktnog leta,ima preko frankfurta i berlina
__________________
I want to hug you and squeeze you into itty bitty pieces ♥
Br2B is offline  
Odgovori s citatom
Old 28.05.2011., 19:19   #68
prema ovome sto si ti napisala helsinki nije jako skup ,nije nego neocekivano jako jeftin.osim ako si mislila za stanarinu 300 eur na tjedan,jer inace u hr.ne postoji uopce stan preko 40m2 za tu cijenu.
..i ostalo sto pises je banalna cijena.
stan,hrana,izlasci,bus,-600 eur. to je sve samo ne skupo
opasko is offline  
Odgovori s citatom
Old 28.05.2011., 19:41   #69
Uskoro putujem u Finsku, namjeravam biti tamo 12 dana.. Malo sam istraživala gdje otići, što vidjeti i zapravo začudilo koliko malo korisnih informaicija sam našla. Uz to sve par ljudi mi je reklo da je to previše dana, da će mi biti dosadno

Pa, molila bi one koji žive u Finskoj ili su ju posjetili da mi daju neke savjete, što svakako vidjeti (ne morate opisivati na dugo i široko ako vam se neda, samo mi dajte hintove, ja ću googlati dalje..)
I ako ćete preporučati neke gradove (pretpostavljam da će to definitivno biti Helsinki, Turku, Tampere), molila bi vas da mi date neki svoj savjet koliko dana je po vama dovoljno za razgledavanje..

Zanima me povijest, kultura, muzeji, priroda, koncerti, pa eto da imate neki okvir

Hvalaaaaa!!
*analena* is offline  
Odgovori s citatom
Old 30.05.2011., 09:46   #70
Quote:
opasko kaže: Pogledaj post
prema ovome sto si ti napisala helsinki nije jako skup ,nije nego neocekivano jako jeftin.osim ako si mislila za stanarinu 300 eur na tjedan,jer inace u hr.ne postoji uopce stan preko 40m2 za tu cijenu.
..i ostalo sto pises je banalna cijena.
stan,hrana,izlasci,bus,-600 eur. to je sve samo ne skupo
rekla sam jako loš stan aka garsonjera(ako ne i manje) doslovno samo krevet i tuš,vjerojatno u poluraspadnom stanju- to je skupo
ako hoćeš stan od 40 m2- barem 500 eura...(plus režije naravno)
hrana..ovisi kak se hoćeš hraniti...voće i povrće je prilično skupo- npr. kila banana skoro 4 eura, jabuke 3, naranče 3,5, jagode su sad pola kile 5 eura
od sveg voća i povrća je najeftiniji kumpir- koji je oko 2 eura..
nas je četvoro(muž,ja,dvogodišnjakinja i beba od 8 mjeseci) i mi na hranu trošimo oko 500-600 eura mjesečno s tim da vani jedemo možda 2 puta mjesečno......
pošto su cure zamolile da kažem prosječe troškove,računala sam da ne žele baš previše paziti kaj jedu,pa ako ne paze kaj jedu(budimo realni,vjerojatno neće imati vremena kuhati i slično), 150-200 eura bi im trebalo biti više nego dovoljno...

istina je da je Helsinki jeftiniji od Londona,ali je ipak skuplji od HRV

Quote:
*analena* kaže: Pogledaj post
Uskoro putujem u Finsku, namjeravam biti tamo 12 dana.. Malo sam istraživala gdje otići, što vidjeti i zapravo začudilo koliko malo korisnih informaicija sam našla. Uz to sve par ljudi mi je reklo da je to previše dana, da će mi biti dosadno :ne z na:

Pa, molila bi one koji žive u Finskoj ili su ju posjetili da mi daju neke savjete, što svakako vidjeti (ne morate opisivati na dugo i široko ako vam se neda, samo mi dajte hintove, ja ću googlati dalje..)
I ako ćete preporučati neke gradove (pretpostavljam da će to definitivno biti Helsinki, Turku, Tampere), molila bi vas da mi date neki svoj savjet koliko dana je po vama dovoljno za razgledavanje..

Zanima me povijest, kultura, muzeji, priroda, koncerti, pa eto da imate neki okvir

Hvalaaaaa!!
Neće ti biti dosadno
Mogu ti reći samo za Helsinki
dakle obvezno vidjet Senatski trg i prekrasnu tzv Bijelu katedralu,uz njega i Tržni trg,katedralu sv.Nikole,zatim Eira(to ti je kvart) napraljen u art noveau razdoblju,krasan,Katannajokku i Uspenski katedralu,Temppeliaukio(katedrala isklesana u stijeni- mjesto savršene akustike),Parlament i Predsjednička palča,dvorana Finlandia,Nacionalna opera(tu imaš kulturnih događanja 6 dana u tjednu,svaki dan određeni žanr) i Olimpijski stadion s čijeg se vrha pruža prekrasan pogled na grad....3 dana za lagano razgledavanje helsinkija ti je čist dovoljno...svakako probati njihove pecijalitete od ribe i brusnica i soba i domaće pivo :klop:
__________________
I want to hug you and squeeze you into itty bitty pieces ♥

Zadnje uređivanje Katrin : 30.05.2011. at 10:59.
Br2B is offline  
Odgovori s citatom
Old 30.05.2011., 10:17   #71
Quote:
Bride2B kaže: Pogledaj post
rekla sam jako loš stan aka garsonjera(ako ne i manje) doslovno samo krevet i tuš,vjerojatno u poluraspadnom stanju- to je skupo
ako hoćeš stan od 40 m2- barem 500 eura...(plus režije naravno)
hrana..ovisi kak se hoćeš hraniti...voće i povrće je prilično skupo- npr. kila banana skoro 4 eura, jabuke 3, naranče 3,5, jagode su sad pola kile 5 eura
od sveg voća i povrća je najeftiniji kumpir- koji je oko 2 eura..
nas je četvoro(muž,ja,dvogodišnjakinja i beba od 8 mjeseci) i mi na hranu trošimo oko 500-600 eura mjesečno s tim da vani jedemo možda 2 puta mjesečno......
pošto su cure zamolile da kažem prosječe troškove,računala sam da ne žele baš previše paziti kaj jedu,pa ako ne paze kaj jedu(budimo realni,vjerojatno neće imati vremena kuhati i slično), 150-200 eura bi im trebalo biti više nego dovoljno...

istina je da je Helsinki jeftiniji od Londona,ali je ipak skuplji od HRV
..kakav takav stan u hr je 400-500eur,malo bolji 700-1000eur.
..voce i povrce je duplo skuplje u helsinki koliko vidim,
ali sa 150-200eur za zivot u hr je premalo pa ne razumjem kako bi u helsinkiju bilo dovoljno.
..kao da je sve drugo skoro besplatno,osim voca i povrca.
opasko is offline  
Odgovori s citatom
Old 30.05.2011., 16:54   #72
Quote:
opasko kaže: Pogledaj post
..kakav takav stan u hr je 400-500eur,malo bolji 700-1000eur.
..voce i povrce je duplo skuplje u helsinki koliko vidim,
ali sa 150-200eur za zivot u hr je premalo pa ne razumjem kako bi u helsinkiju bilo dovoljno.
..kao da je sve drugo skoro besplatno,osim voca i povrca.
ne znam kakva je tu cijena boljih stanova,mi smo u stanu mmove firme..
sigurna sam da ima studenata u RH koji žive sa 150 eura i manje,pa su živi..e isto tak je u finskoj...ne uključuje studentski život velike luksuze(barem po onom što ja smatram studentskim životom)...
jutros sam pitala našu sittericu, koja je studentica,koliko troši na hranu...ona tjedno na hranu troši 30 eura...ne znam kaj jede(kod nas ima osiguran jedan obrok dnevno,a ne vjerujem da živi na jednom obroku dnevno)
__________________
I want to hug you and squeeze you into itty bitty pieces ♥
Br2B is offline  
Odgovori s citatom
Old 30.05.2011., 17:27   #73
Quote:
Bride2B kaže: Pogledaj post
ne znam kakva je tu cijena boljih stanova,mi smo u stanu mmove firme..
sigurna sam da ima studenata u RH koji žive sa 150 eura i manje,pa su živi..e isto tak je u finskoj...ne uključuje studentski život velike luksuze(barem po onom što ja smatram studentskim životom)...
jutros sam pitala našu sittericu, koja je studentica,koliko troši na hranu...ona tjedno na hranu troši 30 eura...ne znam kaj jede(kod nas ima osiguran jedan obrok dnevno,a ne vjerujem da živi na jednom obroku dnevno)
ne kuzim kako mogu prezivjet sa 150-200 eura za hranu...gore si navela da je McDonalds 10 eura

30 dana X 10 eura = 300 eura samo za McDonalsd
1 kava tjedno X 4 X 3 eura = 12 eura mjesecno
2 piva tjedno X 4 = 8 piva X 7 eura = 60 eura

A gdje sad jos dorucak i vecera? A nedaj boze kupit neku vocku i slatkise?

Ne razumijem...

U 2008. sam zivio i radio 3 mjeseca u Helsinkiju pa znam cijene, a mogu samo zamislit koliko je skupo sada nakon 3 godine...meni je za osnovnu hranu trebalo 500-600 eura mjesecno....+pivo+cigarete oko 1000 eura sam trosio....
istojano is offline  
Odgovori s citatom
Old 15.06.2011., 21:56   #74
Quote:
istojano kaže: Pogledaj post
ne kuzim kako mogu prezivjet sa 150-200 eura za hranu...gore si navela da je McDonalds 10 eura

30 dana X 10 eura = 300 eura samo za McDonalsd
1 kava tjedno X 4 X 3 eura = 12 eura mjesecno
2 piva tjedno X 4 = 8 piva X 7 eura = 60 eura

A gdje sad jos dorucak i vecera? A nedaj boze kupit neku vocku i slatkise?

Ne razumijem...

U 2008. sam zivio i radio 3 mjeseca u Helsinkiju pa znam cijene, a mogu samo zamislit koliko je skupo sada nakon 3 godine...meni je za osnovnu hranu trebalo 500-600 eura mjesecno....+pivo+cigarete oko 1000 eura sam trosio....
Ja sam bila gore dva mjeseca i prezivjela sam sa nekih 600 eura mjesecno za osnovne stvari.

Stan, u kojem su bili ukljucene sve rezije - struja, voda, net, plin... 400 eura. I daleko od toga da se taj stan raspadao. Dapace. Moderan namjestaj, u novoj zgradi, na solidnoj lokaciji (blizu fakulteta gdje sam radila). U zgradi je bila zajednicka praonica rublja, s tri vesmasine, susilicom i prostorijom za susenje rublja, koju se koristilo po potrebi (nije se, kao u Americi, moralo ubacivati novac da bi masina radila), sauna - mala koja se mogla rezervirati jednom tjedno, 4 osobe su komotno stale u nju, i velika - koju se rezerviralo za tulume po potrebi - za dobrih 25 ljudi. Jasno, sve besplatno. Doduse, ja sam zivjela u Tampereu. Pretpostavljam da je Helsinki skuplji u pogledu stanarine.


Hranu sam vecinom kupovala u Lidlu jer mi je bilo najjeftinije. Tu su cijene iste, jer Lidl u Tampereu nije nista jeftiniji od onog u Helsinkiju.
Ono sto sam ja primjetila kod hrane (no, i kod svega opcenito) - osnovne potrepstine su jeftine. Luksuz je taj koji se skupo placa.
Neke stvari su mi cak bile i jeftinije nego li u Zagrebu.
Pola kile makarona je bilo 21 cent. Ulje, brasno, mlijeko, riza, tjestenina - sve u razini cijena kod nas. U Lidlu se znalo naletiti i na voce i povrce po normalnim cijenama. Uvijek je bar nesto bilo na akciji. Pa, ako nisu bile rajcice, bila bi paprika - prilagodis si meni onome sto je u tome trenutku jeftino u ducanu.
Dorucak su mi u glavnom bile pahuljice koje isto nisu bile nista puno skuplje nego kod nas. Ili, recimo, u Lidlu je jos bilo pakiranja vafla ili muffina. Kupila bih jedno i to bi mi trajalo po 4 dana. Sir za mazanje, neke salame i slicne stvari za dorucak isto nisu puno cjenovno odskakale od nasih.
Meso - opet se kupuje prema akciji. Pakiranje 250 g mljevenog mesa je bilo negdje oko 2 i pol eura. To i tjestenina i pasirana rajcica i eto rucka. I to ne za samo jedan dan (obzirom da sam bila sama). Cesto sam meso kupovala u malo vecem pakiranju, pa bih ga smrznula i odmrzavala po potrebi. Jeftinije je bilo kupiti u naprijed zacinjeno meso. Vrlo vjerojatno zbog toga sto je ono losije kvalitete, no meni je tako bilo svejedno - studentski zivot.
Od ostalih stvari - cesto imaju akcije smrznute hrane. Sto nije nesto od cega ces bas zivjeti svaki dan, no dobro dodje kad trebas nesto na brzinu. Tipa, imali bi akcije smrznutih pizza koje se samo ubace u pecnicu. Pakiranje od 3 komada, 3 eura. Dakle, rucak za euro.
U Lidlu imaju jako jeftine sokove. Nisu neka marka, ali nisu ni losi. 100% juice ili sok od jabuke, ovisno o tome je li na akciji ili ne, od 80 centi do euro.
Grickalice i slatkisi - isto se dalo naci toga. Cak i neke poznate marke, po vise nego ok cijenama. Tipa, ono vece pakiranje pringles cipsa - euro i koji cent. Jeftinije nego kod nas.
Inace, cesce bih slatkise kupovala u Vapaa Valinti. Njihov lanac ducana za svasta. Od kozmetike, kucnih potrepstina, do slatkisa i jeftine garderobe u stilu Mane. Ondje mi se pokazalo najjeftinije kupovati deterdzent, toalet papir, prasak za ves, sredstva za pranje i sl. Jeftinije marke su cijena otprilike kao kod nas.

Alkohol je skuplji. I kupuje se u specijalnim ducanima. U supermarketima se moze naci samo pivo i eventualno long drink ili nekakav cider. Njihova varijanta zuje je kojih 50% skuplja nego ovdje.

Treba se pripaziti, no itekako se moze prezivjeti s relativno malo novca.

Stvari koje su me kostale, a kojih se nisam zeljela odreci su, npr. izlasci (iako smo gadjali mjesta gdje je upad bio besplatan - ne da to znaci da je ondje zabava bila manje dobra). Upad u klub je znao biti od 7 do 15 eura. Pice - Zuja stil pivo 3-4 eura, nesto bolje od 5 na vise.

Kavu ne pijem, pa ne znam reci.

Ako sam morala jesti negdje vani, jela bih nesto s nogu. Sendvic, komad pizze ili hamburger.

Muzeji su znali pojesti mi dosta love. Ovisno o tome jesam li uspjela dobiti studentski popust ili ne. Tako da su mi karte bile od 2 i pol do 7 eura.

I ono sto mi je bilo najskuplje - putovanje po Finskoj. Nema studentskog popusta ako se nema finsku studentsku iskaznicu. Tako da mi je, npr. karta do Helsinkija bila 25 eura busom (2 i pol do 3 i pol sata voznje - ovisi o tome koliko mjesta bus putem obilazi), 22 do 35 eura vlakom (ovisno o vlaku, je li ekspresan, sto sve ima u njemu, koliko dugo putuje). Turku je bilo isto tu negdje. To je inace poznati, gotovo jednakostranicni trokut izmedju tri najveca grada.
__________________
Toby Ziegler is my spirit animal.
Petra Pan is offline  
Odgovori s citatom
Old 26.07.2011., 14:19   #75
Ako budeš na jugozapadu odi u Raumu, grad je prelijep. Stara jezgra je pod zaštitom Unesca i najlijepši je u ljeto. Luvia, malo selo u kojem volonteri rade tradicionalne drvene brodove. Kada sam bio pri kraju je bila Ihana. Nešto prelijepo.
Meni je za osnovne stvari trebalo 500E ali izlasci, roštiljade i ostalo je bilo dosta skupo. Tipa koskenkorwa vodka vani 10E i u Helsinkiju kafa 5E. Za stanarinu ne znam, firma nam je osigurala smještaj.
__________________
Pravila o oblikovanju potpisa
Frank Zappa is offline  
Odgovori s citatom
Old 14.09.2011., 18:55   #76
Bok, evo polako smo ekipa i ja već započeli sa planiranjem gdje za doček nove, te nam je jedna od opcija ići u Finsku do sela djeda mraza
Koliko smo skužili mjesto tj. grad pokraj toga sela se zove Rovaniemi (ispričavam se ako sam šta krivo napisala ), te nas zanima savjet (po mogućnosti nekoga tko je bio tu) kojom rutom je najbolje ići do te naše destinacije? Iz Splita smo, nije nam problem presjedati, samo da sad cijena ne bude preprevelika.
E, da, još jedno pitanje; kakav je Rovaniemi zapravo grad, da li u njemu ima ikakvog sadržaja, neko mjesto za izaći na doček možda? Pozz
chantilly is offline  
Odgovori s citatom
Old 14.09.2011., 19:03   #77
Sad vidim da sam malo falila stranicu Mislila sam da sam na turizmu, sorry...
Svejedno ako netko ima kakvu informaciju, bila bih zahvalna!
chantilly is offline  
Odgovori s citatom
Old 29.12.2011., 04:03   #78
Pozdrav 'Finci' Možete li mi reči gdje ste i kako naučili finski? Nije baš da naše škole stranih jezika vrve ponudama za finski...
night angel is offline  
Odgovori s citatom
Old 31.12.2011., 01:55   #79
Quote:
zacky kaže: Pogledaj post
Finski ima 14 padeža!Glp...
zakon. vjerojatno su tako pametni jer imaju složen jezik

a to je ugrofinski... to je nesto skroz drugo....

Conphas is offline  
Odgovori s citatom
Old 18.01.2012., 16:41   #80
Quote:
night angel kaže: Pogledaj post
Pozdrav 'Finci' Možete li mi reči gdje ste i kako naučili finski? Nije baš da naše škole stranih jezika vrve ponudama za finski...

Za pocetak probaj preko online lekcija na youtubeu,kad sam tek počela(prije 2 godine),Sulkasiipi ima jednostavne lekcije i za pocetak(jos bolje ako ti idu jezici) znat ces se sporazumiti u malo vremena
nakon tih nekoliko lekcija(ovisi koliko napredujes),najbolje bi bilo kad bi mogla s nekim uzivo pricati,meni je to puno pomoglo,(posebno preko skypea)ako gore nekog poznas tim jos bolje
gramatika je teska,jako,teza dosta od nase ili da kazem da je neusporedivo teza od engleske,ali da se to nauciti s vremenom i jakom voljom
__________________
. .. ~ Nada je san budnih ~ ... . ~My soul is where the rivers flows frozen~ .
BetweenWorlds is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor



Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 22:00.