Natrag   Forum.hr > Društvo > Dijaspora > Emigracija

Emigracija Za sve emigrante i one koji to žele postati

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 10.04.2014., 21:23   #121
Pozdrav!

Trebam neke informacije o Finskoj pa ako ima koga da je tamo molim da se uključi. Žena ima razgovor za posao u Tampere-u. Učiteljica predškole sa odličnim znanjem engleskoga. Zna li netko kakve su plaće za te pozicije? I koliko otprilike iznose najosnovniji troškovi života za dvoje odraslih ljudi? Ja neznam jezik i trebat će mi puno vremena da nađem posao pa me brine da li ćemo moći živjeti od jedne plaće
ninac is offline  
Odgovori s citatom
Old 11.04.2014., 00:30   #122
Kako ona može raditi bez znanja finskog u školi?

Inače, finski jezik nije lagan nimalo za naučiti.
Galaktik is offline  
Odgovori s citatom
Old 11.04.2014., 03:43   #123
Isto kak trenutno radi u Kini u korejskoj bez znanja kineskog ili korejskog. Uglavnom njihov uvjet nije znanje finskog,već iskustvo u učenju engleskog. Vjerojatno im se nastava odvija na engleskom(neznamo još sve detalje.tek smo izmjenili jedan mail.prvo moramo kontaktirati da li joj se bude priznala diploma i onda ako da onda ima skype) kao i npr ovdje u Kini di ona predaje prirodu,matematiku i engleski. Ako pogledaš na eures i upišeš pod tražilicu teacher izbaci ti hrpu oglasa koji su na engleskom i koji traže učitelje ili odgojitelje sa savršenim znanjem engleskoga. Najviše tih oglasa ima Švedska i Norveška. Tek smo počeli slati oglase ali evo prvi se javili iz Finske. Ja znam da je finski težak za naučiti pa sam zato i zabrinut najviše zbog sebe jer će proći puno vremena dok ne nađem posao,ali me zanima koliko je moguće živjeti sa jednom plaćom?
ninac is offline  
Odgovori s citatom
Old 11.04.2014., 11:13   #124
Evo ovako, ja ti nisam gore živio ali imam neka saznanja o njima pa ću ti pokušati koliko toliko pomoći. Teško ćeš ovdje naći nekoga da živi gore, Hrvata iznad Švedske ima jako malo.

Ovdje ćeš naći našeg momka koji je nakon volontiranja ostao gore pa pokušajte ga kontaktirati http://www.dreamfoundation.eu/sr_RS/...zrinko-vranjes

1.Finski ti spada u ugorfinsku skupinu jezika i kao takav je zbilja težak, vjeruj mi da je prema norveškom užasno težak. Jednostavno, nema poveznice sa ničim nama poznatim, kao da učiš kineski.

2.Jeste razmišljali o vremenu? Meni je recimo vrijeme jako bitno, za njih je Danska jug.

3.Ono što sam imao čuti od ljudi koji su bili gore je da su dosta zatvoreni ( osim ako ne popiju ) ali uglavnom pošteni i miran narod.

Ne znam, kao što rekoh, probaj kontaktirati otog čovjeka gore, vjerujem da će ti on puno bolje opisati situaciju.
Galaktik is offline  
Odgovori s citatom
Old 11.04.2014., 12:25   #125
Hvala ti puno! Da skužil sam da je jako teško naći nekoga . O vremenu smo razmišljali. Mi obožavamo zimu i hladnoću.putovali smo po cijeloj skandinaviji,čak i island al evo baš nikad finska.tak da prvo trebamo vidjeti uvjete i još je to sve u prvim koracima,al bolje odma saznati neke informacije nego čekati.ima još tu drugih zemalja o kojima razmišljamo pa bumo vidli.nekak mi finska ne odgovara baš zbog toga jer bi ja jako dugo tražil posao zbog jezika a nije mi cilj preživljavati negdje.ovdje u kini ima žena dobru plaću pa nam nije sila srljati.al cilj je vratiti se u europu. hvala još jednom
ninac is offline  
Odgovori s citatom
Old 11.04.2014., 16:34   #126
Ma, nema problema, tu smo da si pomognemo.
Galaktik is offline  
Odgovori s citatom
Old 13.04.2014., 15:53   #127
Pozdrav . Ja sanjam o odlasku u Finsku vec godinama,moram ic jer osjecam da pripadam tamo a ne znam zasto. Kao da sve ovo radim sad da bih otisla tamo . Volim sve vezano za njih,od glazbe do prirode a pogotovo auroru borealis. Za to dozivjeti bi dala sve. Bas sve . E sad jos studiram imam jos manje od godine pa planiram otic u posjet dogodine sad nzn lijeto ili zima to cu jos odlucit . Pokusavam naucit finski ali samo se znam predstavit zasad. Zanima me samo iskustva i preporuke i eto....jedva cekam otic. :-)

May the Force be with you
__________________
~The world is big and I want to have a good look before it gets dark. ~
Chem is offline  
Odgovori s citatom
Old 13.04.2014., 15:54   #128
P.s sto se tice vremena ja obozavam snijeeeg i hladnocu

May the Force be with you
__________________
~The world is big and I want to have a good look before it gets dark. ~
Chem is offline  
Odgovori s citatom
Old 21.04.2014., 23:02   #129
Finska ti trenutno nije obećana zemlja. Imaju i oni krizu, koja se tek sad zahuktava, svakodnevno vidim po njihovim portalima da neka kompanija otpušta. I moguće da će biti gore ako EU znatno postroži sankcije sa Rusijom, a jadni Finci jako puno surađuju sa njima. Ali opet ako se usporede sa HR, daaaleeeko su bolji.

Što se tiče snijega i hladnoće i ja nemam ništa protiv toga. Ali jedna stvar mi dosta smeta a to je preduga noć odnosno po ljeti predugi dan (ovo zadnje je još i ok). Zapravo nije kratkoća dana problem, nego kasni izlazak sunca. Stvarno je depresivno kad se probudiš u npr 9:30 a imaš osjećaj da je 5 ujutro. I tek oko 11 sviće sunce. Što je velik problem ako radiš npr od 8 do 4, do subote nebuš vidio sunce, eventualno kroz prozor. To je tako otprilike cijeli 12 i 1 mjesec, barem u središnjoj Finskoj, na jugu je nešto blaže a na sjeveru još gore.
Dawar is offline  
Odgovori s citatom
Old 21.04.2014., 23:04   #130
Hvala na informacijama,sve je dobrodoslo. Tjesim se da jednom kad dodjem tamo da mi tama nece smetati ne znam. :-)

May the Force be with you
__________________
~The world is big and I want to have a good look before it gets dark. ~
Chem is offline  
Odgovori s citatom
Old 25.10.2014., 18:57   #131
Quote:
chemgirl kaže: Pogledaj post
Hvala na informacijama,sve je dobrodoslo. Tjesim se da jednom kad dodjem tamo da mi tama nece smetati ne znam. :-)

May the Force be with you
Prezivi se i taj "mrak" , pa se onda uziva u duuuugom suncanom ljetu. Ja sam tu vec treca godina i sve mi je super.

Pozdrav iz Helsinkija

Finlandgirl is offline  
Odgovori s citatom
Old 25.10.2014., 20:34   #132
Pozdrav i tebi
Blago ti see .
__________________
~The world is big and I want to have a good look before it gets dark. ~
Chem is offline  
Odgovori s citatom
Old 02.03.2015., 23:47   #133
Quote:
Petra Pan kaže: Pogledaj post
Ne mogu.

Sorry. Islo bi za tehnicko ili prirodoslovno podrucje...
Može savjet za prehrambenu tehnologiju? Ima sad Erasmus+ pa ako imaš koje ideje bilo bi super. Hvala.
__________________
~The world is big and I want to have a good look before it gets dark. ~
Chem is offline  
Odgovori s citatom
Old 29.06.2016., 18:35   #134
Pozdrav, koliko su matematicari/programeri deficitarni, tj je li moguce naci posao bez znajna lokalnog jezika. Uskoro zavrsavam faks, malo mi je dosadilo di sada zivim pa bih htjela neku promjenu i Skandivija je visoko na listi prioriteta. Ili je mozda bolje ici kao au-pair, nauciti jezik u godinu dana pa onda traziti posao?
__________________
C'est la vie mon ami!
California is offline  
Odgovori s citatom
Old 29.06.2016., 20:25   #135
Pratim tvoj upis i pitam isto pitanje za prehrambene tehnologe. Znam kako ti je,vec godinama mi se ide u Finsku..
Sretno i javi kako je ako odes .
__________________
~The world is big and I want to have a good look before it gets dark. ~
Chem is offline  
Odgovori s citatom
Old 13.10.2016., 10:40   #136
Slucajno sam nabasao na temu, vecina napisanog je cista glupost i nagadjanje... zasto pitati ovde kako je u Finskoj kad mozes sve lijepo istraziti po netu, sve detalje i sta te zanima bez pametovanja balkanaca kojima je plafon provoda pola piva i tri cevapa na zaru. Kad cujem hladni ljudi to mi je bas smijesno kao mi topli, sta li... tuzno kako nista ne znamo, jos dijaspora kad krene sa filozofijom a svi na socijali gore 25 godina Nego, ja sam stekao dojam, prema svemu procitanom jer nisam bio gore da se razumijemo, i imam dojam da je Finska bas super zemlja za zivot, socijalno i prema covjeku pojedincu vrh drustva. Kvalitet zivota na najvisem nivou. Od tih nekoliko osoba finaca s kojim sam stupio u kontakt svi su super npr. na jednom letu za Qatar sam imao priliku sjediti u srednjem redu (jumbo,4 sjedala) sa finskom porodicom otac, majka i kcer recimo 20 godina. Mala se odmah premjestila pored mene u zelji za komunikacijom, valjda je vidjela da sam mladja osoba pa da ubije vrijeme a imala je knjigu... otvoreno je pitala sve sto je interesuje. Nije bila nimalo hladna a poslije su se i starci ukljucili u pricu bili su super bas fini i kulturni ljudi. Poed njih imao sam priliku sresti ih jos dvoje ili troje svi su mi ostavili odlican dojam, posebno respekt prema drugim kulturama a znam dvojicu koji su nas jezik naucili za par godina da ne mozes prepoznati da su stranci. Mislim da vecina nas sa ovih prostora ne mora uopce dvojiti ako negdje hoce da ide, sve je jasno, nigdje nije gore nego tu... Finska posebno, samo joj ime kaze
avayan is offline  
Odgovori s citatom
Old 07.11.2017., 18:05   #137
Pozdrav ekipa, vidim nema aktivnih već god dana...možda neko i odg...bar ova ekipa sto je gore. Zna li itko kakva je potražnja za doktorima veterinarske medicine u finskoj, konkretnije male životinje? I kakve su im plaće? Veliki pozdrav svima
__________________
Başarı için dört şey: çalış, dua et, düşün ve inan :)
Miki35 is offline  
Odgovori s citatom
Old 12.09.2018., 09:46   #138
Čuo od poznatih ljudi da je minimalac 3500 eur. Stan u Helsinkiju imaš oko 700-1000 eur. Možeš ušparati 10 000 eur godišnje. Navodno.
Mikolaj is offline  
Odgovori s citatom
Old 20.10.2018., 13:25   #139
Quote:
Mikolaj kaže: Pogledaj post
Čuo od poznatih ljudi da je minimalac 3500 eur. Stan u Helsinkiju imaš oko 700-1000 eur. Možeš ušparati 10 000 eur godišnje. Navodno.
Nije to minimalac već prosječna plaća u Finskoj. Minimalne plaće su trenutno između 1700 i 2000 eura.
Finska inače nema zakonom propisani minimalac.
Thasunke Witko is offline  
Odgovori s citatom
Old 27.10.2018., 00:54   #140
pratim u zadnje vrijeme i vidim da je nezaposlenost ozbiljno pala ( na tradingeconomic 6,3 posto ).a posto nokija i dalje nije kao prije nit ce bit..u cemu je stvar?
Tomislav1313 is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor



Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 19:49.