Natrag   Forum.hr > Društvo > Dijaspora > Emigracija

Emigracija Za sve emigrante i one koji to žele postati

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 09.07.2008., 09:29   #1
UAE/ ovjera Hrvatskih dokumenata

Ovako,

Trebam uskoro poceti raditi i firma mi moze izdati vizu (osim ako ne odlucim ici preko muzeve a to je vec druga duuuuga prica).
Traze da ovjerim svjedodzbe tj. sve dokumente vezane za edukaciju od kojih su neke iz UK.
Problem je u proceduri; svedodzbe najprije treba ovjeriti predsjednik općinskog suda u Hrvatskoj, nadležan za područje na kojem je sjedište izdavatelja isprave (kod tog suda potpisnici isprave moraju prethodno deponirati potpis i otisak pečata), a zatim, tu ispravu ovjeriti u nadležnim tijelima, sljedećim redoslijedom;

1. u Ministarstvu pravosuđa Republike Hrvatske
2. u Ministarstvu vanjskih poslova Republike Hrvatske, Odjel za međunarodnopravnu pomoć i imovinskopravne poslove
3. u stranoj diplomatskoj misiji ili konzularnom uredu u Republici Hrvatskoj države u kojoj se ta isprava namjerava koristiti.

E sad, UAE conzularni ured u Hrvatskoj NE POSTOJI ni vice-versa pa sam ovo iskopala sa stranice Hrvatske abasade u Egiptu koji nisu od velike pomoci.

Sljedece navode:
"Ako država, u kojoj stranka namjerava koristiti ispravu, nema diplomatsko predstavništvo u Republici Hrvatskoj, ispravu će, nakon što je ovjerena u Ministarstvu vanjskih poslova Republike Hrvatske, ovjeriti diplomatska misija Republike Hrvatske u državi u kojoj i ta država ima svoje diplomatsko predstavništvo, zatim ministarstvo vanjskih poslova države u kojoj obje države imaju diplomatsko predstavništvo, a na kraju je ovjerava diplomatsko predstavništvo države u kojoj će se isprava koristiti."



Ako niste uspijeli doci do ovoga ne sudim vas, meni samoj je pomalo zlo.

Dakle, zanima me dali je tko imao ovako neobicnih iskustava sa red tejpom (kombinacija HR - Dubai je vise nego bolna) i moze li se ovo kako zaobici jer budem li se morala naganjati po Zagrebu, Cairu a potom i Dubai-u radi par svjedodzbi...neznam sta cu.


Hvala
Mrs Ana J is offline  
Odgovori s citatom
Old 09.07.2008., 09:48   #2
Iskreno nemam pojma ......ali bi samo drugima dao savjet u generalno, sta sam ja napravio prije odlasku u Australiju 1969.

Sve papire kao skolovanja, krsne listove, vjencani list, sve sam dao prevesti na engleski (isto prije na Njemacki 1966)i jos dao vise kopije potvrditi da su originalni.
I eto u 39/42 godine nikada nisam morao moliti obitelj ili ikoga za dokumentaciju.

Znadem da ne pomaze vama ovo ,ali drugima koji odlaze u svijet, mozda pomogne...pogotovo daleko kao Australija.

Ja cak i imam originalnu SFRJ pasos koji je izasao 1970....zato jer su na njemu Emigration dokumentacija dan odlaska Bec i dolazak Sydney i number od ulaza.
Ti podaci su mi trebali veoma cesto, i mogao sam ih pokazati i za mirovinu.

P.S.u posjeti u Zagrebu 1998, sam dao, sve podatke promjeniti na Hrvatskoj Republici i isto preveo i uzeo kopiju za mojega najstarijega sina/45/,koji se je rodio u Zagrebu.

Hvala na Vasem vremu!

__________________
Eight days in Sydney.
Ja sam prezivio 3 raka,2011 R/bubreg izvadjen,2012 rak prostate i mjehura sve izvadjeno,2013 rak se vratio na limfne cvorove...43 godine kronicne bolove.I izgubio sina Daria 50 godina staroga." ostalo mi je 2 mjeseca zivota...umirem,Octobar 2014
Vilko is offline  
Odgovori s citatom
Old 09.07.2008., 11:05   #3
Evo ja sam upravo nedavno prosla sav taj proces ganjanja papira i ovjeravanja po razno raznim institucijama..

Uglavnom ja sam kao najbrzu opciju iskoristila Ambasadu u Becu..

Nakon sta obavis sve ovjere u Hrvatskoj process je sljedeci:

1. Hrvatski Konzulat u Becu (konzulat a ne ambasada jer u ambasadi to ne rade) ce ti dati prvu ovjeru

2. Nakon toga ide MInistarstvo vanjskih poslova Republike Austrije koja ce ti to ovjeriti isti dan ...

3 Ambasada UAE kojoj treba otprilike 2 dana.. ako su dobre volje i ako ih ljepo zamolis mozda ti cak naprave to u jedan dan... pomaze i ako znas koju arapsku rijec

Od Hrvatske Ambasade nikakve pomoci jer kod njih sve to traje i traje..

MIslim da brzi postupak ne postoji jer da ga ima ja bih ga sigurno iskoristila

Eto nadam se da ti je ovo pomoglo...

Tinka81 is offline  
Odgovori s citatom
Old 09.07.2008., 12:26   #4
Tinka hvala na odgovoru, imam jos par pitanja ako nije bed

Dakle u hrvatskoj si prvo isla na opcinski sud, pa ministarstvo pravosudja - dali je to proslo relativno bezbolno? Dali to tamo srede na licu mjesta ili cekas par dana?

Znaci mora se u Bec (ili Cairo ) na par dana, nema teorije postom?

Trece, moraju li se te svjedodzbe i prevoditi?

Cetvrto, koliko te to kostalo po dokumentu?

Unaprijed hvala.
Mrs Ana J is offline  
Odgovori s citatom
Old 09.07.2008., 14:20   #5
Evo ovako, ovo je proces koji sam ja koristila:

1. Kopiju dokumenta ovjeriti kod Javnog Biljeznika
2. Prevesti dokumente kod Ovlastenog Sudskog tumaca
3. Opcinski sud - potpis Predsjednika suda - (180 Kuna) - al naznovi ih prije jer ja kad god sam dosla nije im bio uredovni dan
4. Ministarstvo Pravosudja - daje ovlastenje potpisa opcinskog suda.. ovo je ja mislim bilo kok 90 kuna biljega... teta u Ministarstvu je bila malo mrzovoljna ali se ne mici iz kancelarije dok ti ne da potpis jer moras stici u Ministarstvo vanjskih prije podne..
5. MInistartstvo vanjskih ovlascuje potpis Ministarstva Pravosudja tako da mozes dokumente koristiti van granica RH .. ovo je ja mislim kostalo 180 kuna

6. Ovjera potpisa u Konzulatu u Becu je bila negdje oko 50ak eura

7. Ovjera potpisa Ministarstva Vanjskih poslova Austrije je isko oko 50ak eura

9. Ovjera kod UAE Ambasade je bila 120 eura..

NAkon svega ovog jos ce ti i Ministartsvo vanjskih u UAE morati lupiti svoju ovjeru...

Sve u svemu zanimljiv proces.. sretno...
Tinka81 is offline  
Odgovori s citatom
Old 09.07.2008., 14:48   #6
Joj fala, jedva cekam
Mrs Ana J is offline  
Odgovori s citatom
Old 10.07.2008., 08:29   #7
Quote:
Mrs Ana J kaže: Pogledaj post
Joj fala, jedva cekam
tak kak je receno idi prek Vienna. Ja imam education iz HR, Francuske (Grande Ecole) + Australije. Delal sam u 11 zemlji i na tri kontinenta i Middle East, i imam arsenal papira sa sobom na engleskom, hrvatskom, njemackom i francuskom kad sam napustil EU prije 15 godina.

nemoj gubiti vreme na HR birokraciju...idi linijom manjeg otpora

bok
master driller is offline  
Odgovori s citatom
Old 18.08.2008., 01:30   #8
Quote:
Mrs Ana J kaže: Pogledaj post
Ovako,

Trebam uskoro poceti raditi i firma mi moze izdati vizu (osim ako ne odlucim ici preko muzeve a to je vec druga duuuuga prica).
Traze da ovjerim svjedodzbe tj. sve dokumente vezane za edukaciju od kojih su neke iz UK.
Problem je u proceduri; svedodzbe najprije treba ovjeriti predsjednik općinskog suda u Hrvatskoj, nadležan za područje na kojem je sjedište izdavatelja isprave (kod tog suda potpisnici isprave moraju prethodno deponirati potpis i otisak pečata), a zatim, tu ispravu ovjeriti u nadležnim tijelima, sljedećim redoslijedom;

1. u Ministarstvu pravosuđa Republike Hrvatske
2. u Ministarstvu vanjskih poslova Republike Hrvatske, Odjel za međunarodnopravnu pomoć i imovinskopravne poslove
3. u stranoj diplomatskoj misiji ili konzularnom uredu u Republici Hrvatskoj države u kojoj se ta isprava namjerava koristiti.

E sad, UAE conzularni ured u Hrvatskoj NE POSTOJI ni vice-versa pa sam ovo iskopala sa stranice Hrvatske abasade u Egiptu koji nisu od velike pomoci.

Sljedece navode:
"Ako država, u kojoj stranka namjerava koristiti ispravu, nema diplomatsko predstavništvo u Republici Hrvatskoj, ispravu će, nakon što je ovjerena u Ministarstvu vanjskih poslova Republike Hrvatske, ovjeriti diplomatska misija Republike Hrvatske u državi u kojoj i ta država ima svoje diplomatsko predstavništvo, zatim ministarstvo vanjskih poslova države u kojoj obje države imaju diplomatsko predstavništvo, a na kraju je ovjerava diplomatsko predstavništvo države u kojoj će se isprava koristiti."



Ako niste uspijeli doci do ovoga ne sudim vas, meni samoj je pomalo zlo.

Dakle, zanima me dali je tko imao ovako neobicnih iskustava sa red tejpom (kombinacija HR - Dubai je vise nego bolna) i moze li se ovo kako zaobici jer budem li se morala naganjati po Zagrebu, Cairu a potom i Dubai-u radi par svjedodzbi...neznam sta cu.


Hvala



Teško da te mogu utješiti jer sam ja sve svjedodžbe i ostale dokumente prevodio par mjeseci kod nas. Strašno!!!!!!!!!! Ali nemaš izbora ako želiš na taj način. U Kairo nećeš morati ići jer egipatska ambasada naravno postoji u Zagrebu.
mrki_medvjed is offline  
Odgovori s citatom
Old 18.08.2008., 06:49   #9
Update,
Na poslu su se smilovali i rekli da eto, nakon svega ne moram prevoditi i atestirati education dokumente, dobila sam temp entry visu a kad pocnem raditi sljedeci mjesec obecana je i rezidentska.
Mrs Ana J is offline  
Odgovori s citatom
Old 18.08.2008., 07:13   #10
Quote:
Mrs Ana J kaže: Pogledaj post
Update,
Na poslu su se smilovali i rekli da eto, nakon svega ne moram prevoditi i atestirati education dokumente, dobila sam temp entry visu a kad pocnem raditi sljedeci mjesec obecana je i rezidentska.
Cistitke...sve najbolje!

mala sala:
Kak je moj pokojni tata kazao bolje se roditi bez k***a....nego bez SRECE!

vilko

misljenje jednoga umirovljenika

__________________
Eight days in Sydney.
Ja sam prezivio 3 raka,2011 R/bubreg izvadjen,2012 rak prostate i mjehura sve izvadjeno,2013 rak se vratio na limfne cvorove...43 godine kronicne bolove.I izgubio sina Daria 50 godina staroga." ostalo mi je 2 mjeseca zivota...umirem,Octobar 2014
Vilko is offline  
Odgovori s citatom
Old 18.08.2008., 18:49   #11
Quote:
Vilko kaže: Pogledaj post
Cistitke...sve najbolje!

mala sala:
Kak je moj pokojni tata kazao bolje se roditi bez k***a....nego bez SRECE!

vilko

misljenje jednoga umirovljenika

Fala Gospon Vilko,

Izgleda da vam je tata bio u pravu
Mrs Ana J is offline  
Odgovori s citatom
Old 28.05.2012., 12:17   #12
Pozdrav!

Obzirom da je ova tema bila aktualna prije nekoliko godina, a meni trebaju friške informacije, zanima me slijedeće:
Trenutno sam u Dubaiu (hrvatsko državljanstvo, ovdje sam na turističkoj vizi trenutno), razmatram jednu ponudu za posao i traže me atestiranje srednjoškolske diplome.

Obzirom da sam ja ovdje i doma ću doći samo na kratki period (kad će mi se viza konvertirati iz turističke u rezidentnu), kakav je postupak za atestiranje i kamo sve moram ići? Da li još uvijek stoji ovo što je ranije napisano u ovom topicu ili kako? Brate mili, ja sam mislila da je tu dovoljan potpis od javnog bilježnika i eventualno još nešto, ali ovo me sad šokiralo.

Puno hvala na odgovoru!
Maja.Solcic is offline  
Odgovori s citatom
Old 10.06.2012., 00:26   #13
pozdrav,Zanima me ako imam HR srednjoskolsku diplomu koja je prevedena i ovjerena od sudskog tumaca na engleski..da li mogu tu englesku ovjeru prevesti na arapski
u Engleskoj jer tu zivim i engleski sam drzavljanin..?
__________________
Character cannot be developed in ease and quiet.
Only through experience of trial and suffering can the soul be strengthened , ambition inspired and success achieved.
trustno1 is offline  
Odgovori s citatom
Old 10.06.2012., 07:42   #14
Najbolje je da nazovesh veleposlanstvo UAE u Londonu i njih pitas...i ne zaboravi isto tako tvoj vjenchani list postambiljati dok si doma...jer je kasnije pain in the a** vracati se i stambiljati...

inace procedura za rh diplomu ide otprilike kako je Ana gore opisala.

imash li UK vozachki, jer ako nemas i imash samo Rh morat ces polagati vozachki ponovno...ako imas UK samo je promjenish ovdje i platis neku admin fee.
__________________
And you will keep me safe, and you will keep me close, and rain will make the flowers grow.

Zadnje uređivanje happygoose : 10.06.2012. at 07:54.
happygoose is offline  
Odgovori s citatom
Old 10.06.2012., 08:22   #15
Quote:
Mrs Ana J kaže: Pogledaj post
Problem je u proceduri.....


Volim freshmene na bliskom istoku vise nego leba jest. Njihova naivnost, nacin na koji se iscudjavaju nad voznjom, procedurama, kako okorjele ekspate nazivaju rasistima kad se breckaju na glupe azijate. Sve to dodje na svoje....


Quote:
Mrs Ana J kaže: Pogledaj post
Dakle, zanima me dali je tko imao ovako neobicnih iskustava sa red tejpom (kombinacija HR - Dubai je vise nego bolna) i moze li se ovo kako zaobici jer budem li se morala naganjati po Zagrebu, Cairu a potom i Dubai-u radi par svjedodzbi...neznam sta cu.
Hvala
Ne treba ti Cairo. Kada si sve stambilje prikupila u RH onda lijepo pravac u Bec pa onda tamo prvo knock-knock na vrata RH ambasade da ti to sve lijepo ostambiljaju, potom u austrijsko ministarstvo vanjskih poslova da ti sve lijepo ostambiljaju i na kraju pravac u UAE ambasadu na konacni stambilj.

U UK lijepo odes do notary public da ti ovjeri kopiju onda mislim direktno na DFA (dakle nema jebanja na deset instanci ko u RH) i nakon toga pravac u UAE ambasadu.

Inace ako ti je ovo 'neobicno iskustvo' cekaj samo da dodjes na ME i provedes par mjeseci. U pocetku ce ti sve biti WTF a poslije se opustis i lijepo inshallah ko lokalci.
__________________
Meh
Gordon Gekko is offline  
Odgovori s citatom
Old 10.06.2012., 08:25   #16
A ako hoces 'brzi postupak' onda je prednost ako si plava i imas bujne cice. Onda odes na turisticku vizu u Dubai i namjestis se oskudno odjevena na jednom od hot-spots i ulovis si habibija u bijelom AMG ili Bentley. On ce ti sve sredit nece trebat nikakvi stambilji.
__________________
Meh
Gordon Gekko is offline  
Odgovori s citatom
Old 10.06.2012., 08:27   #17
Quote:
Gordon Gekko kaže: Pogledaj post
Inace ako ti je ovo 'neobicno iskustvo' cekaj samo da dodjes na ME i provedes par mjeseci. U pocetku ce ti sve biti WTF a poslije se opustis i lijepo inshallah ko lokalci.
Kad mi netko na poslu kaze inshallah
lily03 is offline  
Odgovori s citatom
Old 10.06.2012., 08:32   #18
Quote:
lily03 kaže: Pogledaj post
Kad mi netko na poslu kaze inshallah
Mora da si nova. Turning point je kad sam pocnes koristit inshallah i to sasvim ozbiljno.

Iako izgleda da ste vi zenske osjetljivije na inshallah nego mi muski. Moja zena i dan danas nakon godina bliskog dobije slom zivaca kad cuje inshallah.
__________________
Meh
Gordon Gekko is offline  
Odgovori s citatom
Old 10.06.2012., 08:38   #19
hahahha, tek 6 mj na ME, ali mislim da se nikad necu priviknuti na to

kad mi to netko kaze, znam da posao nece bit gotovi na vrijeme....jos kad mi to ISA pocnu pisat u mailovima
lily03 is offline  
Odgovori s citatom
Old 10.06.2012., 09:00   #20
Meni ne treba da mi nitko kaze inshallah da znam da posao nece bit na vrijeme. Nedavno sam zatvarao jedan ugovor sto je trebao biti zatvoren 2001.
__________________
Meh
Gordon Gekko is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor



Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 02:46.