Natrag   Forum.hr > Društvo > Dijaspora > Emigracija

Emigracija Za sve emigrante i one koji to žele postati

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 15.10.2017., 15:04   #1061
Pozdrav, ima li koga u Nizozemskoj ili Flandriji?
Koliko je tesko dobiti specijalizaciju?
Underground King is offline  
Odgovori s citatom
Old 16.10.2017., 20:54   #1062
Quote:
Underground King kaže: Pogledaj post
Pozdrav, ima li koga u Nizozemskoj ili Flandriji?
Koliko je tesko dobiti specijalizaciju?
U Nizozemskoj iznimno tesko. Jedan od razloga je sto kod njih medicinu diplomira vise studenata nego sto ima specijalizacijskih mjesta. Drugi je sto za Hrvatsku treba radna dozvola da bi se tamo zaposlio, sto u kombinaciji s gore navedenim prakticki eliminira realne sanse da ces tamo dobiti bilo sto.

Ako nemas polozen barem B2/C1 nizozemski i briljantni zivotopis (tu ne mislim na dekanove/rektorove nagrade nego objavljene radove u svjetski poznatim casopisima i klinicko iskustvo u svjetski poznatim bolnicama), zasto bi te itko uopce razmotrio za posao kad vec ima previse nizozemaca koji izvrsno znaju jezik, koji su naviknuti na njihov sustav i kojima ne treba radna dozvola?
__________________
The only place where Success comes before Work is in the dictionary.
Geppetto is offline  
Odgovori s citatom
Old 25.10.2017., 11:17   #1063
Gdje se mogu naći neke konkretne informacije za Irsku? Najbolje infromacije iz prve ruke od strane nekoga tko gor već radi kao doktor?

Zahvaljujem

ps. može na inbox
SilvrBckGorilla is offline  
Odgovori s citatom
Old 29.10.2017., 13:23   #1064
Quote:
Fuerteventura kaže: Pogledaj post
Najlakse za dobiti su obiteljska i psihijatrija, i to u ruralnim zabitim podrucjima
(sjever Svedske je nesto kao serija Zivot na sjeveru )

paradoksalno za te moras kao stranac najbolje vladati jezikom.
no, ni radiologiju ni neurologiju nije pretesko dobiti...
Radiologija je jezicno najlaksa, nastrebas 100 spranci
i samo mijenjas nalaze

Fora u Svedskoj (za Belgiju ne znam) je da specijalizacije mozes cijelim dijelom odraditi u zupanijskim, podzupanijskim, gradskim ili seoskim bolnicama, a ne moras ici i na klinike kao u HR. Valjda jer su standardi i u seoskim bolnicama u Svedskoj kao na Rebru u HR

Primjer ''seoske'' bolnice u Svedskoj> http://www.nll.se/gallivaresjukhus

PS
Za Svedsku polaganja testova nema, za gradjane EU cak se ni ne trazi polozen tecaj jezika (u smislu testa) ali se toplo preporuca vladanje jezikom
Mislim to je fora mentalitet, kad lijepo preporucaju a ne represivno traze B2, C1 ili C2 ili stogod. Za one izvan EU bogami traze B2 test (isto kao sto npr. Norveska trazi za sve strance osim Svedjana i Danaca).

za ponude specki u Svedskoj trazis u Google ovako,
napises ime zupanije (zavrsavaju na län) + landsting (zupanijski zavod za zdravstvo) + ST-Läkare (specijalizant) ...
i sad, neke zupanije otvoreno kazu da ne primaju neSvede na specke (npr. Kronoberg) a neke su ocajne pa nude informacije za specke i na engleskom...
Definitivno je najlakse dobiti specijalizaciju u Norrlandu, https://en.wikipedia.org/wiki/Norrland
sto sjevernije, to lakse>
Svedska, Danska i Norveska sve u pet deka. No u Svedskoj je ogroman broj koji studira medicinu pa nato jos ovi sto iz Norveske dodju na specijalizacije. Zato na kraju veliki broj Svedjana predju u Dansku, opet Danska ima brdo pravila za sve ostale gradjane svijeta osim za gradjane nordiskih zemlaja, tako da si u konkurenciji s jednim iz Svedske, Finske, Islanda i Norveske za specijalizaciju, autorizaciju ili posao daleko iza. Nebitno dolazio iz Njemacke ili Zambije.

U principu je vako. Zakon iz 1993 postavlja nordiske medicinske diplome / skole jednako s vlastitim u svakoj od Nordiskih zemaja (Island, Finska, Svedska, Danska i Norveska) za svaku od nordiskih zemalja. Cak ni jezik nije uslov. Primjerice vecina Finaca zna svedski, vecina svedjana zna i razumije danski ili norveski, vecina danaca zna ili razumije svedski i norveski, vecina norvezana zna ili razumije danski ili svedski, vecina islandjana zna danski.

Svedjanin, Norvezanin, Islandjanin, Finac nisu duzni ici na probni rad koji moze trajati do tri godine ili da je mozda u kombinaciji s dodatnim ispitima itd.

Zato kao stranaca s skolom van nordiskih zemlaja samo ako si zivjer u medicini ili da se stvori neki vakum prostor gdje ta specijalizacija je potrebna a nema dovoljno na raspolaganju. No i tad si opet duzan kroz sve strapacije proci od jezika, priznanja i na kraju ona mentalitet rada i uklopa u radno drustvo na dansko-nordiski nacin, koji na kraju ti moze sve oboriti ako zakljuce da ne radis po mentalitetu dansko-nordiskom s kolegama i pacijentima.

Tako moze se desiti da kod svog doktora (danca) koji te preporuci specijalisti koji je svedjanjin, koji te prporuci na opreciju kod kirurga koji je islandjanin, onda zavrsis na odjelu za opravku gdje imas medicinsku sestru iz finske pa i danske, onda na kraju kod fizoterapeuta koji je norvezanin. Odes u kuci pocnes pricati neki jezik mjesavinu svih nordiskih i opet ides kod doktora svog (dansca) i objasnjavas mu da te uzanso glava boli od svega.
Ambientt is offline  
Odgovori s citatom
Old 29.10.2017., 15:15   #1065
Znači jedino je Njemačka realna opcija po pitanju dobivanja specijalizacije?
Underground King is offline  
Odgovori s citatom
Old 29.10.2017., 17:28   #1066
Quote:
Underground King kaže: Pogledaj post
Znači jedino je Njemačka realna opcija po pitanju dobivanja specijalizacije?
Da samo realna, nadrealna. Toliko nadrealna da već i Indijci (liječnici) kojima je engleski praktički drugi materinji jezik uče njemački i dolaze u SR Njemačku raditi jer je to jednostavnije nego se natjecati sa konkurencijom u engleskom govornom području.

Pitao si gore za NL, ne znam govoriš li niskozemski već ili ne, ali sumnjam da ćeš se sa njemačkim namučiti više nego li sa nizozemskim. A ako već znaš njemački na B2 razini ili si joj blizu, onda se možeš već početi pakirati.
__________________
Café, pousse-café, cigare.

www.123sonography.com
Alpagueur is offline  
Odgovori s citatom
Old 03.12.2017., 16:02   #1067
Ima li tu netko tko je na specijalizaciji u Svedskoj, ili mozda zna nekoga kome je to uspjelo? Imam veliku zelju otici,ali citajuci zadnjih par stranica mi se cini da je dobiti specijalizaciju gotovo nemoguce I, ako netko ima informaciju, kakva im je situacija s lijecnicima opce prakse?
ognirg is offline  
Odgovori s citatom
Old 05.12.2017., 15:58   #1068
Quote:
ognirg kaže: Pogledaj post
Ima li tu netko tko je na specijalizaciji u Svedskoj, ili mozda zna nekoga kome je to uspjelo? Imam veliku zelju otici,ali citajuci zadnjih par stranica mi se cini da je dobiti specijalizaciju gotovo nemoguce I, ako netko ima informaciju, kakva im je situacija s lijecnicima opce prakse?


Ljecnici opce prakse obicno imaju svoje ordinacije po gradovima, mjestima ili se udruze dvoje, troje pa tako imaju parksu zajednicku itd. Akutno u ambulanti su obicno ti isti ljecnici koji imaju svoje parke pa se medjusobnim dogovorm dogovore za smjene vikendima i poslje 16:00 do 08:00. Tako da bi mogao otvoriti svoju ordinaciju neces moci i da ti priznaju skolu i izdaju licencu, jer jednostavno kriteriju su jako strogi a da ne pricam o cijeni koliko kosta. Znaci morao bi se zaposliti kod nekog od vec etabliranih sto opet ako nisi u stanju baratati svedskim jezikom usmeno i pismeno na izrazito visokom nivou tesko da zamislim, jer trebas uzeti u obzir da u Svedskoj imas brdo opcih ljecnika iz drugih Nordijskih zemalja. Cak je dopusteno da ljecnik koji ima praksu u Kopenhagenu ide raditi isto u Malmö primjerice, da tamo kolegu Svedjanina zamjeni u slucaju nekom itd. Bukvalno receno danski ljecnik opce prakse moze dobiti licencu za 24h te jos zna i moze razumiti jezik vrlo dobro.

Bez poznastva jezika tecno tj. usmeno i pismeno i da npr. razumijes babu od 80 god. kad ona pocne na starom svedskom da zavija uklj. jos i dijalekt odgovorno cu tvrditi da su ti sanse manje od 0,1%.

Da baratas jezikom kao domaci ili jako blisko, odgovorno trvdim, da su sanse 8 na prema 1. Uzeto je obriz da oko 5% je nezaposlenosti u zdravstvenom sektoru kod novo pecenih ljecnika, kirurga itd.
Ambientt is offline  
Odgovori s citatom
Old 05.12.2017., 20:07   #1069
Quote:
Ambientt kaže: Pogledaj post
Ljecnici opce prakse obicno imaju svoje ordinacije po gradovima, mjestima ili se udruze dvoje, troje pa tako imaju parksu zajednicku itd. Akutno u ambulanti su obicno ti isti ljecnici koji imaju svoje parke pa se medjusobnim dogovorm dogovore za smjene vikendima i poslje 16:00 do 08:00. Tako da bi mogao otvoriti svoju ordinaciju neces moci i da ti priznaju skolu i izdaju licencu, jer jednostavno kriteriju su jako strogi a da ne pricam o cijeni koliko kosta. Znaci morao bi se zaposliti kod nekog od vec etabliranih sto opet ako nisi u stanju baratati svedskim jezikom usmeno i pismeno na izrazito visokom nivou tesko da zamislim, jer trebas uzeti u obzir da u Svedskoj imas brdo opcih ljecnika iz drugih Nordijskih zemalja. Cak je dopusteno da ljecnik koji ima praksu u Kopenhagenu ide raditi isto u Malmö primjerice, da tamo kolegu Svedjanina zamjeni u slucaju nekom itd. Bukvalno receno danski ljecnik opce prakse moze dobiti licencu za 24h te jos zna i moze razumiti jezik vrlo dobro.

Bez poznastva jezika tecno tj. usmeno i pismeno i da npr. razumijes babu od 80 god. kad ona pocne na starom svedskom da zavija uklj. jos i dijalekt odgovorno cu tvrditi da su ti sanse manje od 0,1%.

Da baratas jezikom kao domaci ili jako blisko, odgovorno trvdim, da su sanse 8 na prema 1. Uzeto je obriz da oko 5% je nezaposlenosti u zdravstvenom sektoru kod novo pecenih ljecnika, kirurga itd.
Po toj logici niti jedan stranac ne bi mogao raditi nikakav posao u medicini. A rade mnogi i sve ih je više.

Poslano sa mog SM-N910F koristeći Tapatalk
libertas30 is offline  
Odgovori s citatom
Old 06.12.2017., 00:33   #1070
Quote:
libertas30 kaže: Pogledaj post
Po toj logici niti jedan stranac ne bi mogao raditi nikakav posao u medicini. A rade mnogi i sve ih je više.

Poslano sa mog SM-N910F koristeći Tapatalk
Po kojoj logici?

Da se razumijemo prosi su autorizaciju, zahtveje su ispunili kako na papriu tako u parksi, znaju jezik. I vjerovao ili ne veci je jezicki izazov stranom ljecniku u opstoj praksi nego na nekom odjelu u bolnici.

Kad je rijec o specijalizaciji bez jezika nema sanse. Nije ovo rijec o humanitarnom programu ili nekom gostujucem stranih medicinara i sl. U Svedskoj i bilo kojoj drugoh Nordijskoj zemlji raditi u s medicinom mozes ako imas licencu, jer su medicinske struke zasticene dodatnim zakonom. Znaci bez Svedske licence ti u Svedskoj mozes samo kao ljecnik raditi na crno. Legano nikako. Kad je rijec o pridobivanju licence tj. autorizacija kad se obravnava kod svedskih vlastih koje su zaduzene za poslove tog tipa, jezik je kod onog koji trazi autorizaciju neophodan. Kad je rijec o ljecnicima opste pakse u teoriji postoji mogucnost da radis bez poznanstva jezika (odnosno postojala je*), no posto nisam u toku kako stoji stvar u 12/2017 po iskljcivo istom pitanju predpostavljam da je i dalje na snazi izuzetak. No u praksi on doslovno nije izvodljiv jer nacin na koji bi opste prake morale zaposliti ljecnika i potom imati konstantno tumaca pri ruci o vlastitom trosku jednostavno se kose s poslovnikom opste pakse, jer za brojne stavri je moguce dobiti subvenciju no u tom slucaju svedska vlada ne odobrava subvenciju, jer u Svedskoj zakon nalaze da tko god zaposljava stranca prvo mora provjeiti na birou za rad da li ima netko da odgovara toj poziciji za koju se radnik / osoblje trazi pa tek ako nema mozes se okreniti prema strancu. Zapravo u Svedskoj nije da nema dovoljno ljecnika nego u pojedinim regionima ima u praksi manjka dok u pojedinim ima viska. Razlog je, da neki ne zele se seliti na drugi konac drzave itd. Zato postoji tkz. Nordijski program gdje sve vrste medicinskoj osoblja mogu po vrlo ugodnim uslovima ici na preiodican rad u drugu Nordijsku zemlju.

*I opet mimo Nordijske kooperacije po pitanju je Svedska uvela zakon koji je tada, naglasavm tada, jer mi status istog trenutno nije poznat, dopustila i financirala je tkz. najkranje rupe gdje ni Nordijska kooperacija nije bila rijesenje tj. poneke daleke zabiti i sami articki sjever tako reci, gdje su 274 ljecnika opste prakse iz Poljske primili i ako nisu znali jezik, ali su na kraju ga morali nauciti. No subvencija je bila na samom pocetku vezano za tumace. I ovdje je pretezno bila rijec o mjestima poput Abisko, Kiruna itd. gdje u krugu od mozda 20km ima nekoliko mjesta od cca. 100 - 1.000 prebivalaca, i ca. od Stokholma su udaljeni 1.400km cca. skoro jos malo pa koliko je od Malmö do Zagreba.

Zadnje uređivanje Ambientt : 06.12.2017. at 00:52.
Ambientt is offline  
Odgovori s citatom
Old 06.12.2017., 16:54   #1071
Ja osobno znam za 3 slucaja hrv. lijecnika koji su bezbolno dobili u Svedskoj radno mjesto, ali to su bili vec gotovi specijalisti (psihijatrija, obiteljska, oftalma). Cak ni jezik nisu znali dobro govoriti prije preseljenja, nego su imali organizirane dodatne tecajeve tamo i rok do kad moraju biti na B2 razini.
__________________
The only place where Success comes before Work is in the dictionary.
Geppetto is offline  
Odgovori s citatom
Old 07.12.2017., 00:18   #1072
Quote:
Geppetto kaže: Pogledaj post
Ja osobno znam za 3 slucaja hrv. lijecnika koji su bezbolno dobili u Svedskoj radno mjesto, ali to su bili vec gotovi specijalisti (psihijatrija, obiteljska, oftalma). Cak ni jezik nisu znali dobro govoriti prije preseljenja, nego su imali organizirane dodatne tecajeve tamo i rok do kad moraju biti na B2 razini.
Da, jezik je uslov. Mozda je netko krivo razumio, neko znanje unaprijed je zahtjevno (vise zbog tebe nego njih) no postoje tecaji te sam rok i oblikatorno je. Za Poljake koje sam spomenuo nije bilo nikakvog uslova po pitanju jezika u istom obliku kao sto je kroz normalan proces. Jer doslovno rijec je bila o zabitima u Svedskoj gdje normalan nitko nebi pomislio da vikend provede a ne godinu ili duze vremena. U sjevernoj Svedskoj u preiodu cca. 5.12 do 6,7.1 nema dana tj. konstantan mrak je 24h na dan u tom periodu. Za mjesta izmedju tako reci neke brdovitosi je duzi period. Na mjesec prije i cca. mjesec poslje perioda je izmedju 3,5-1h dana, jer sunce tek malo se podigne povis horizonte. Mislim tokom tkz crnog mraka se podrazumjeva da nije vedro nebo. U slucaju vedrog neba u horizonto je osvjetljenje neko ali vise lici na astro modro svjetlo, koje nekad zna biti tipa vijolicne, cvrvene boje. Sve u svemu ljudi koji dugo gore zive ili odrastaju zive krace u prosjeku nego u jzunijim krajevima Svedske. Brdo srcanih bolesnika i ostalih s minusima zbog ekstremnog manjka d-vitamina. Da ne pricam o psihickim problemima kod vecine gore te ilegalnog pravljena snapsa te u kojim kolicinama se pije pogotovo kod tkz. domorodaca tj. laponaca. Velika vecina stanovnistva gore tesko mosti s depresijom, vecina je od rodjena na socijalnoj pomoci a kasnje i ranoj mirovini, vecian nije sposobna za nicega, mozda tjedno da nekako prebrodi 10h rada. Prema uradnoj staitstici 1/5 ima permanentnu depresiju, dok 1/4 tkz. biporalni poremecaj. I ti ljudi kad se kljukaju tim tabletama koje ih cine svejednima, opustenima, pospanima, bez volje, skroz poremecen tjelesni ritam, tesko mogu raditi itd. a da ne pricam za one koji klepaju anti-depresiv uz sljivu. Poljaci ljecnici opce prakse su bjezali od tih zabiti, jer nisu znali u sto se upustaju, sigurno para bila motiv, no kad su vidjeli o cemu je rijec neki su ipak promjenili misljenje i jednosmjeru kupuli nazad za Poljsku. A da ne pricam o cinjenici da u Finskoj je doci do oruzija kao u USA, na svakom cosku skoro i svatko ga skoro ima pogotovo sjeverno a vecina u sjevernoj Svedskoj takodje - ilegalno.
Ambientt is offline  
Odgovori s citatom
Old 13.12.2017., 10:35   #1073
Samo sam htjela dodat da sam vidjela da agencija Paragona traži liječnike za Švedsku koji bi specijalizirali psihijatriju dakle specijalizante. Gdje točno u S ne znam.

Poslano sa mog WAS-LX1 koristeći Tapatalk
__________________
dramacrazy
mililica is offline  
Odgovori s citatom
Old 13.12.2017., 21:09   #1074
Klasicno navlacenje, jer u biti vama ne treba agencija da dodjete do posla, vec mozeste i sami kontaktirati bolnice, druge zdravstvene ustanove itd. Mislim, Poljska agencija, bez uvrede no ako posluju po medotu po kojem Poljske agencije posluju kad je rijec o drugim radnim poljima, neka vam je Bog na pomoci. Ove agencije nemaju monopol po principu da stranci iskljucivo preko iste ili istih kao jedina vrata do trga moraju predati konkurs. Slobodno vam je da doslovno sami kucate od vrata do vrata ili saljete e-mail.
Ambientt is offline  
Odgovori s citatom
Old 15.12.2017., 22:30   #1075
Quote:
Ambientt kaže: Pogledaj post
Klasicno navlacenje, jer u biti vama ne treba agencija da dodjete do posla, vec mozeste i sami kontaktirati bolnice, druge zdravstvene ustanove itd. Mislim, Poljska agencija, bez uvrede no ako posluju po medotu po kojem Poljske agencije posluju kad je rijec o drugim radnim poljima, neka vam je Bog na pomoci. Ove agencije nemaju monopol po principu da stranci iskljucivo preko iste ili istih kao jedina vrata do trga moraju predati konkurs. Slobodno vam je da doslovno sami kucate od vrata do vrata ili saljete e-mail.
Mislim da ne znaš o čemu govoriš. Agencija Paragona uspjesno radi vec dugi niz godina. Naravno da mozes sam aplicirati za posao ali prednost agencije je ta da ti ona organizira tecaj jezika prije odlaska u Švedsku (visegodisnje iskustvo kroz brojne organizirane tecajeve) a zatim, u dogovoru sa poslodavcem, nastavak tecaja od 2 dana tjedno kroz sljedecih nekoliko mjeseci. Za svo to vrijeme (4 mjeseca dok intenzivno ucis jezik preko agencije dobijas mjesecno 700 eura za troskove zivota). Naravno tu je ukljucena i usluga pronalazenja stana, vrtica za djecu za vrijeme dok ste vi na tecaju. Placena relokacija tj selidba stvari i sl... sve to mozes i sam samo puno teze i u startu mnogo skuplje.

I ako je navlakusa, kako kazes, objasni kako ti onda ta ista agencija organizira posjet kod potencijalnog poslodavca, za cijelu obitelj, sa placenim avio kartama, hotelom, klopom itd... bez obaveza potpisa ugovora?

Do sad sam i uzimao ozbiljno sto pises ali ovdje si ispisao citav niz predrasuda sto, kod mene, sve tvoje prethodne postove umanjuje za 80% najmanje.
Ako vec uzmes da nesto komentiras onda se potrudi da saznas neke cinjenice a ne da bacas svoje osobne stavove ispunjene predrasudama o nekoj zemlji ili tvrtkama iz te zemlje.


Poslano sa mog SM-N910F koristeći Tapatalk

Zadnje uređivanje libertas30 : 15.12.2017. at 22:45.
libertas30 is offline  
Odgovori s citatom
Old 17.12.2017., 02:49   #1076
Quote:
libertas30 kaže: Pogledaj post
Mislim da ne znaš o čemu govoriš. Agencija Paragona uspjesno radi vec dugi niz godina. Naravno da mozes sam aplicirati za posao ali prednost agencije je ta da ti ona organizira tecaj jezika prije odlaska u Švedsku (visegodisnje iskustvo kroz brojne organizirane tecajeve) a zatim, u dogovoru sa poslodavcem, nastavak tecaja od 2 dana tjedno kroz sljedecih nekoliko mjeseci. Za svo to vrijeme (4 mjeseca dok intenzivno ucis jezik preko agencije dobijas mjesecno 700 eura za troskove zivota). Naravno tu je ukljucena i usluga pronalazenja stana, vrtica za djecu za vrijeme dok ste vi na tecaju. Placena relokacija tj selidba stvari i sl... sve to mozes i sam samo puno teze i u startu mnogo skuplje.

I ako je navlakusa, kako kazes, objasni kako ti onda ta ista agencija organizira posjet kod potencijalnog poslodavca, za cijelu obitelj, sa placenim avio kartama, hotelom, klopom itd... bez obaveza potpisa ugovora?

Do sad sam i uzimao ozbiljno sto pises ali ovdje si ispisao citav niz predrasuda sto, kod mene, sve tvoje prethodne postove umanjuje za 80% najmanje.
Ako vec uzmes da nesto komentiras onda se potrudi da saznas neke cinjenice a ne da bacas svoje osobne stavove ispunjene predrasudama o nekoj zemlji ili tvrtkama iz te zemlje.

Poslano sa mog SM-N910F koristeći Tapatalk


O kojoj konkretno drzavi govoris? Jer podebljano sto si napisao ne vazi za npr. Dansku. Ovo jednostavno ne pije vode, jer zakonom su tecajni za strane doktore ili medicinare propisani. Znaci od koliko casova do kojeg stepena moraz poznavati jezik, cak i sami ispiti su uskladjeni s ministarstvom za obrazovanje i skolstvo. Tako da niti jedna agencija nema sto ciniti s bilo kojom zdrvastvenom ustanovom bilo drzavnom ili privatnom, kad sve i jedna, kad zaposljava stranca ljecnika mora, znaci nema zaobilaza osim da je gost, drzati se prospisanog zakona. Kratko i jasno.

Mislim, o cemu vi ovdje pricate kad je rijec o agencijama. Evo samo jedan banalan primjer. Mimo priznavanja vaseg znanja tj. bukvalno receno dok vam vrse inspekciju vasih diploma da li su 1:1 s danskim propisima za istu struku, ako ne koliko morate doslolovati se ako da onda ne. Vi poslje istog procesta ste obavezni proci kroz 14 mjesecnu praksu. Da bi tek poslje iste mogli reci da ste 1:1 zaposljeni kao ljecnik iz Danske.

Ovdje a i u ostalim Nordijskim zemljama je praksa prilicno jednaka. Ali dodatan podatak iz Danske, gdje regioni tj. kantoni imaju odgovornost oko rukovodstva zdravstvenih ustanova. Primjerice, regioni sami odlucuju koliko ce biti ordinacija opce prake unutar granice regiona. Kao sto sami odlucuju da li pacijent treba da plati novcanu kaznu ako izostavi zakazan termin bez da je unaprijed javio, da ipak nece moci doci kao dogovoreno, isto kao sto neki regioni rade 24/7 pa tako pacijent za primjerice slikanje moze dobiti u ponoc termin. No recimo sad da sam ja na vrhu regiona vezano za zdravstvo i odlucim da nam nedostaje 10 ljekara opce prake i da cemo svih 10 dovesti iz Hrvatske. Cisto hipoteticki. Zvao ja agenciju ili ne, nije bitno, meni oni trebaju danas a ne za bog ti zna koliko vremena. Tako da mi vec tu pri toj agenciji to vezano za jezik i smjestaj je malo smjesno, jer sam region moze naci smjestaj kod opcine o kojoj je rijec bez ikakvog problema. Ukljucujuci i upis u vrtic itd. To region u kooperaciji s opcinom gdje takav jedan ili vise ljecnika je potrebno se rijesi u roku 48 sati. No, da se vratim, ja vas izaberem kako god i sad zelim da vi pocnete raditi u Danskoj.

1: proces je starij ljecnik opce prakse zeli da proda svoju ordinaciju.
2: vi je morate kupiti ili da preko Regiona tj. oni otkupe a vas postave kao radnika.

U ekstremin slucajuima ce drzava priznati vase zanje u jako brzom roku. Dok se smjestite i upoznate okolinu vi cete vec imati licencu. Ali onda pocinje ono sto zakonski morate ispuniti.

a: jezik
b: nacin, zakon i metod rada kao DANSKI ljecnik

znaci vi morate postati DANSKI ljecnik a ne ljecnik. To sto ste vi ljecnik iz Hrvatske s skolom, iskustvom i sad licencom u stranoj drzavi nije dovoljno. Vi morate postati i dokazati da ste DANSKI ljecnik. Morate moci dokazato da znate raditi po danskoj naravi, mentalitetu, narodnim uzrecicama i sl. stvarima koje ce vas ciniti da ste vi DANSKI ljecnik. To je populisticki tako, jer stranke koje stranc organski ne podnose imaju u ovoj drzavi sto reci tako je to zahvaljuci njima. Znaci sada na meni kao regionu je da ja vas u roku 14 mjeseci a: obocim po pitanju jezika - da ga pjevate unaprijed i natrag, nivo koji se trazi je za 14 mjeseci pretjeran, jer isti bi trebao biti rasporedjen na 30 mjeseci, moje iskreno misljene. Onda morate moci savladati brdo zakona i pravilnika koji su "specijalni" i po danskom nacinu. I rigorizni su po mom ukusu s tim danski nacin. Danski ono, dansko ono, vako mi itd. Cak se moze agrumentovati da je preslo u neku vrstu obsesije od strane onih koji su progurali takve zakone. Koji su onda baceni na teret sve i jednom regionu.

I regiono su postepeno poceli da obustavljau nabavku bilo kakvih ljecnika iz inostranstva. Primjerice region Juzna Danska je skroz stopirao prije dva mjeseca. Tako da ta prica kako neki biro ce vas uciti danski jezik, gdje i kako itd. nije bitno, je poznavajuci kako npr. ide u Danskoj, dok u Svedskoj je malo drugacije vezano za pitanje oko jezika ali ne puno, je skroz na skroz neshvatljivo kad jednostavno vama isto nece nista koristiti, jer sam rok i nivo koji se od vas trazi, koji morate poloziti je prevelik zalogaj.

Tako da ako oni vama nude neke svoje usluge bilo to za novac ili ne. To nema nista s samom cinjenicom da ako bi vas sutra jedan region htjeo zaposliti. Niti ce region se gomabati oko vas s nekom agencijom ako ista misli da ima vlasnistvo nad vama i time pocne postavljati neki uslov regionu ili vama. Dobro imate odskocnu dansku upoznati ste s jezikom, ali to da ce te vi tamo cuiti danski dok ce region cekati na vas nece piti vode, jer ucenje jezika se samo moze priznati od odredjenih subjekata koje je drzava postavila i obavezala za tako nesto. Tako da vam nitko nece priznato sto ste negdje drugod ucili danski jezik.

Region vam u roku 48 sati moze obezbjediti stan, mjesto u vrticu za djecu, upis u skolu itd. Na vama je samo da preselite stvari svoje. Cak ce vasu diplomu predati u ministrastvo da je priznaju i da vam izdaju licencu da mozete poceti s 14 mjesecnom tako reci praksom i obucavanjem. Tek poslje tih 14 mjeseci uspjesno polozenim vi pocinjete 100% raditi. Naravno vi ste placeni tih 14 mjeseci a kad zavrsite i budete zaposljeni 100% onda ide tri mjesecni probno radni period po zakonu i tek poslje tri mjeseca ste onda zasticeni zakonom koji je vas sindikat za vas tj. radnike izborio kod poslodavca.

Ja jedino mogu vidjeti logiku da region unaprije naruci nekoliko ljecnika pa da na taj nacin vas agencija obucaje za jezik itd. No opet vama je proci kroz proces prakse, jezika ucenja i sam ispit obavezan u Danskoj. U Svedskoj je 12 mjeseci vezano za obuku da im potvrdite da to sto ste nedgje drugo radili je tako kako treba biti.

Zadnje uređivanje Ambientt : 17.12.2017. at 03:08.
Ambientt is offline  
Odgovori s citatom
Old 17.12.2017., 13:42   #1077
A da samo znate koliko tako jedan biro zaradi na vasim ledjima, jer to sto oni vama nude kao usluge je, za moj ukus jako smjesno pa cak i tih €700 zvuci smjesno, kad mene potraznja ljecnika preko agencije kosta cca. €55.300.

Kosta me od 51.100 do €52.700 za ljecnika u smislu honorar agenciji plus do €2.800 u prosjeku za troskove transporta, hotela i sl. za istog ljecnika.

Nek vas tako jedna agencija obucaje 6 mjeseci i placa vam tih €700 mjesecno, znaci €4.200 ste im goli trosak.

I opet niste postedjeni da morate u Svedskoj proci 12 mjesecni probni rad te ispite, poloziti jezik, u Danskoj je 14 mjesecno obucavanje plus jezik.

U Svedskoj citav proces je u rukama Socialstyrelsen dok u Danskoj je Styrelsen for Patientsikkerhed. Ispit u Danskoj se polaze na Kopenhagen univerzitetu pri fakultetu za zdravstveno istrazivanje. U Svedskoj tkz. AT-ispit je oblikatoran cak i da ste u Svedskoj studirali tj. zavrsili tkz. Läkarexamen tj. M.D. pa isli na 18 mjesecnu praksu rada tj. Allmäntjänstgöring opet taj AT ispit imate. I onda tek mozete traziti tkz. Specialisttjänstgöring tj. licencu pa tek poslje ST ispita tj. 5,5 godina imate tkz. specijalizaciju. No, za strance su nekako izmjenili naopako sistem tj. ako vec imas specijalizaciju onda tebi treba tkz. licenca, no u prvom krugu mogu ako hoce samo izdati tkz. privremena licenca dok se ne utvrdi nivo jezika tj. C1 i sama tkz. posmatracko-probna "obuka" rada i znanja tj. AT-ispit i ceka se do 3 mjeseca na tako jedan ispit, koji je na jednakom nivou kao za skolovane u Svedskoj. Ono sto cini malo Svedsku atraktivnijom jeste da u odredjenim slucajima AT se moze izbjeci.
Ambientt is offline  
Odgovori s citatom
Old 21.12.2017., 12:10   #1078
Ambientt ,
možete li reći ako neki liječnik ide pronaći posao u nekoj zemlji EU preko neke od tih agencija (koje nude radna mjesta po zemljama EU, valjda te o kojima ste govorili) da li ima kasnije neku obvezu prema tim agencijama tj. da li ima nekih novčanih dugova prema njima ili sl.?

Također, ako znate, koji je najbolji put (preko tih agencija, sam stupiti u kontakt sa lokalnim bolnicama ili sa ministarstvima zdravstva ili?) za pronaći posao u nekoj od zemalja EU po vašem mišljenju?
jolly_jocker is offline  
Odgovori s citatom
Old 21.12.2017., 16:36   #1079
Quote:
jolly_jocker kaže: Pogledaj post
Ambientt ,
možete li reći ako neki liječnik ide pronaći posao u nekoj zemlji EU preko neke od tih agencija (koje nude radna mjesta po zemljama EU, valjda te o kojima ste govorili) da li ima kasnije neku obvezu prema tim agencijama tj. da li ima nekih novčanih dugova prema njima ili sl.?

Također, ako znate, koji je najbolji put (preko tih agencija, sam stupiti u kontakt sa lokalnim bolnicama ili sa ministarstvima zdravstva ili?) za pronaći posao u nekoj od zemalja EU po vašem mišljenju?
Zašto to pitaš njega kad lik nema veze o radu tih agencija. Pitaj nekoga ko je otisao ili misli otici preko njih. Ako te zanima ja ti mohu ponuditi te informacije. Sad ih necu napisati jer si pitao iskljucivo njega.
Drž se ti njegovih savjeta pa nećeš otići nigdje.

Poslano sa mog SM-N910F koristeći Tapatalk
libertas30 is offline  
Odgovori s citatom
Old 21.12.2017., 17:26   #1080
Quote:
jolly_jocker kaže: Pogledaj post
Ambientt ,
možete li reći ako neki liječnik ide pronaći posao u nekoj zemlji EU preko neke od tih agencija (koje nude radna mjesta po zemljama EU, valjda te o kojima ste govorili) da li ima kasnije neku obvezu prema tim agencijama tj. da li ima nekih novčanih dugova prema njima ili sl.?

Također, ako znate, koji je najbolji put (preko tih agencija, sam stupiti u kontakt sa lokalnim bolnicama ili sa ministarstvima zdravstva ili?) za pronaći posao u nekoj od zemalja EU po vašem mišljenju?

Nemam pojma da li imas obavezu prema istoj agenciji. Znam iz prve ruke da su regioni u Danskoj, kako koji, nabavljali strane ljecnike preko jedne Madzraske agencije s M nekako Medicolink je ime agenciji. Znam samo da imas duznost zakonsku prema Danskoj vezano za jezik, ispite itd. ne bitno sto tebi agencija obecavala i nudila od tecaja. Koji odnos je izmedju tebe i Agencije pojma nemam. Isto znam da Zdrevstvene ustanove u regionu veliku sumu plate agenciji za jednog ljecnika, ranije sam opisao kolika je cijena bila kad je u pitanju ta Madzarska agencija.

No ako te zanima prema rijecima Ministarstvu za stravstvo i starije gradjane 2035 godine ce Danska imato 6.000 vise svojih ljecnika nego sto je ranije prognozirano. U Aalborgu se trenutno izgradjuje nova hyper velicine bolnica tj. treca u gradu, jedna od vec dvije postojece se gasi i pretvara u medicinsko istrazni centar dok juzna u gradu ostaje i dalje plus nova velika na istoku grada koja kako kazu ima cca. 1,2km duzine hodati s jednog kraja hodnika do drugog kraja. Te je ujednako Aalborg univerzitet dobio zeleno svjetlo da obucava i uci u skoro svim medicinskim poljima. Sada necu previse prognozirati ali ako je istina sto tvrde na svojoj stranici onda bi to moglo znaciti da bi broj stranih ljecnika do 2035 godine mogao spasti na ravnu nulu, ako se osvrnem na danski nacin razmisljanja i gledanja sve stvari. http://www.sum.dk/Aktuelt/Nyheder/Sy...fremtiden.aspx

Region Junzi i Srednji na Jyllandu vise ne primaju ljecnike preko stranih agencija. Sjeverni region na Jyllandu iskljucivo zaposljava iz drugih Nordijskih zemlaja ljecnika (ako imaju potrebu), Za otok Sjælland i region Glavni Grad je jos kako stoji naci poziciju preo Agencije ali u regionu Glavni Grad nekog manjka nema. Tako da kako trenutno stvari stoje najlaske je doci do posla kao strani ljecnik u gradovima poput Nykøbing Falster, Slagelse te Næstved gdje je i osudjeni za zlocine u Jugoslaviji Karadzic bio i radio nekad davno.

Zadnje uređivanje Ambientt : 21.12.2017. at 17:45.
Ambientt is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor



Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 12:24.