Natrag   Forum.hr > Društvo > Politika > Europska unija

Europska unija Ujedinjeni u različitosti

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 26.09.2008., 23:29   #1
RO - Rumunjska

Zanima me kakvo je mišljenje forumaša o Rumunjskoj,da li je naprednija od nas,koliko smo informirani,da li ulažemo u Rumunjsku i bili nam ona bila dobar gospodarski partner?
__________________
I won't say no how could I?
revolution909 is offline  
Odgovori s citatom
Old 27.09.2008., 00:42   #2
Quote:
revolution909 kaže: Pogledaj post
Zanima me kakvo je mišljenje forumaša o Rumunjskoj,da li je naprednija od nas,koliko smo informirani,da li ulažemo u Rumunjsku i bili nam ona bila dobar gospodarski partner?

Još nije, ali uz sadašnje stope rasta i uz sva inozemna ulaganja vjerojatno će biti naprednija u nekoj bližoj budućnosti.
Kanzas is offline  
Odgovori s citatom
Old 27.09.2008., 00:50   #3
Ne znam,mislim da bi trebali učiti od njih.Imaju najviše greenfield investicija u europi u zadnjih 5 godina a s obzirom kako je Hankook prošao kod nsa nije ni čudo da svi bježe u Rumunjsku ili Mađarsku.
Rumunjski recept bi trebali primjeniti.Državne poticaje za strane ulagače,više greenfield investicija,pogotovo za tekstilnu industriju.
Jel netko možda ima informacija iz prve ruke?
__________________
I won't say no how could I?
revolution909 is offline  
Odgovori s citatom
Old 27.09.2008., 01:38   #4
Quote:
revolution909 kaže: Pogledaj post
Ne znam,mislim da bi trebali učiti od njih.Imaju najviše greenfield investicija u europi u zadnjih 5 godina a s obzirom kako je Hankook prošao kod nsa nije ni čudo da svi bježe u Rumunjsku ili Mađarsku.
Rumunjski recept bi trebali primjeniti.Državne poticaje za strane ulagače,više greenfield investicija,pogotovo za tekstilnu industriju.
Jel netko možda ima informacija iz prve ruke?
Imaju najvise greenfield investicija jer im je radna snaga basnoslovno jeftina u odnosu na ostalu Europu ,u Hrvatskoj je radna snaga preskupa s obzirom da smo jos uvijek zemlja u razvoju te ocekivati premjestavanje znacajnije masovne proizvodnje u Hrvatsku je besmisleno, s druge strane skoro cijela Rumunjska ekonomija je smjestena na jugu (Bukurest-Konstanca) a onaj dio prema Moldaviji i Transilvanija je goli kurac,skoro 19.stoljece.Zemlje na cije bi se iskustvo trebali ugledati su Irska i Slovenija.
IronFist is offline  
Odgovori s citatom
Old 27.09.2008., 11:33   #5
Rumunjska je najveća banana država u europi...
1878 - rusi ima kažu da napadnu turke, ovi poslušaju - gomila mrtvih
1916 - antanta im naredi da napadnu švabe - ovi poslušaju - gomile mrtvih
1941 - hićo im naredi da napadnu sssr - i ovi ga poslušaju
1045 - 1990 - komunistički vazal sssr-a
1990 - sad - vazal eu i nato-a!
-----------------------------------

Naravno da ih Briselski aparatički smatraju "naprednim", kad izvršavaju njihove naloge bez razmišljanja
__________________
Πόλεμος πάντων μὲν πατήρ ἐστι πάντων δὲ βασιλεύς, καὶ τοὺς μὲν θεοὺς ἔδειξε τοὺς δὲ ἀνθρώπους, τοὺς μὲν δούλους ἐποίησε τοὺς δὲ ἐλευθέρους
von_ungern is offline  
Odgovori s citatom
Old 27.09.2008., 11:47   #6
Quote:
IronFist kaže: Pogledaj post
Imaju najvise greenfield investicija jer im je radna snaga basnoslovno jeftina u odnosu na ostalu Europu ,u Hrvatskoj je radna snaga preskupa s obzirom da smo jos uvijek zemlja u razvoju te ocekivati premjestavanje znacajnije masovne proizvodnje u Hrvatsku je besmisleno, s druge strane skoro cijela Rumunjska ekonomija je smjestena na jugu (Bukurest-Konstanca) a onaj dio prema Moldaviji i Transilvanija je goli kurac,skoro 19.stoljece.Zemlje na cije bi se iskustvo trebali ugledati su Irska i Slovenija.
Ah ne bi rekao jer Temišvar i Cluj Napoca isto imaju dosta velikih kompanija koje ulažu u njih i nije im loše.
E sad,nije da ih ne volim,ali ne znam što je Slovenija toliko napravila da je tu gdje je danas.svaka im čast,lijepo su se probili ali ne znam uz pomoć čega.
A mi smo zemlja u razvoju....što nisu i oni? Samo mislim da bi njihove mjere za privlačenje ulagača trebali i mi kopirati jer Bukurešt postaje jedno bitnije trgovačko središte u Europi. Mnoge kompanije sele sjedišta za srednju i istočnu europu iz Češke,Mađarske u Bukurešt.
Mislim da Rumunjska tek sprema svoju ofenzivu i da bi Hrvatska to trebala iskoristiti
__________________
I won't say no how could I?
revolution909 is offline  
Odgovori s citatom
Old 27.09.2008., 16:19   #7
Quote:
revolution909 kaže: Pogledaj post
Ah ne bi rekao jer Temišvar i Cluj Napoca isto imaju dosta velikih kompanija koje ulažu u njih i nije im loše.
E sad,nije da ih ne volim,ali ne znam što je Slovenija toliko napravila da je tu gdje je danas.svaka im čast,lijepo su se probili ali ne znam uz pomoć čega.
A mi smo zemlja u razvoju....što nisu i oni?
Samo mislim da bi njihove mjere za privlačenje ulagača trebali i mi kopirati jer Bukurešt postaje jedno bitnije trgovačko središte u Europi. Mnoge kompanije sele sjedišta za srednju i istočnu europu iz Češke,Mađarske u Bukurešt.
Mislim da Rumunjska tek sprema svoju ofenzivu i da bi Hrvatska to trebala iskoristiti

Slovenija ti brate spada u razvijene drzave.

Gle nemoj me krivo shvatiti ,ne kazem da je Rumunjska zadnja rupa na svirali ali ona jednostavno nije po meni drzava u koju bi se trebali ugledati,trebali bi se ugledati na Sloveniju i Irsku da vidimo kakve promjene trebamo u skolskom sistemu ,kako uopce stvoriti nesto svojim znanjem (a i kako sacuvat postojece kapacitete) a to je velik posao i dugogodisnja strategija.
IronFist is offline  
Odgovori s citatom
Old 27.09.2008., 17:35   #8
Quote:
IronFist kaže: Pogledaj post
s druge strane skoro cijela Rumunjska ekonomija je smjestena na jugu (Bukurest-Konstanca) a onaj dio prema Moldaviji i Transilvanija je goli kurac,skoro 19.stoljece.
Transilvanija je (uz Bukurešt) najrazvijenija regija u Rumunjskoj.
Često gledam Rumunjsku na mađarskim TV kanalima (budući da imamo 1,5-2 milijuna Mađara u Rum.). Napredak je ogroman. Rumunjska je već danas ogromna konkurencija za Mađarsku.
Magor is offline  
Odgovori s citatom
Old 27.09.2008., 17:51   #9
Quote:
Magor kaže: Pogledaj post
Transilvanija je (uz Bukurešt) najrazvijenija regija u Rumunjskoj.
Često gledam Rumunjsku na mađarskim TV kanalima (budući da imamo 1,5-2 milijuna Mađara u Rum.). Napredak je ogroman. Rumunjska je već danas ogromna konkurencija za Mađarsku.
Nisam bas upoznat sa geografijom Rumunjske ,ali znam da je sjever Rumunjske siromasniji od juga (vjerovatno su podrucja pod madzarskom vecinom bolje razvijena,mislim nebi se cudio) ,ima itekako jaaaako zaostalih podrucija ,ali to nije poanta ove rasprave, moje je misljenje da Rumunjska nije drzava na koju bi smo se trebali ugledati ,dakako da vjerujem da je Rumunjska napravila ogroman napredak ,potpuno je jasno da je rijec o zemlji s najvise potencijala na Jugoistoku Europe.
IronFist is offline  
Odgovori s citatom
Old 28.09.2008., 13:58   #10
Mislim da većina Hrvata misli da je Rumunjska zemlja u kojoj je 20% ljudi nepismenih. To što oni imaju jeftiniju radnu snagu ne znači da nam oni ne mogu biti na neki način uzor. Jako sam dobro upoznat s akcijama u Rumunjskoj i Estoniji koje su poduzete unatrag 10 godina i to je samo dokaz da je naša politika nesposobna.
A kojim mjerama je Slovenije postigla to gdje je danas?
__________________
I won't say no how could I?
revolution909 is offline  
Odgovori s citatom
Old 28.09.2008., 14:06   #11
ok, ajde, nek vam bude... no "ekonomska snaga" (očito) kod njih (i kod nas) se ne reflektira na političkom planu...
__________________
Πόλεμος πάντων μὲν πατήρ ἐστι πάντων δὲ βασιλεύς, καὶ τοὺς μὲν θεοὺς ἔδειξε τοὺς δὲ ἀνθρώπους, τοὺς μὲν δούλους ἐποίησε τοὺς δὲ ἐλευθέρους
von_ungern is offline  
Odgovori s citatom
Old 03.10.2008., 22:32   #12
Rumunija se jako brzo razvija trenutno ali će trebati još nekoliko godina da dostigne RH.
Što se ulaganja tiče RH nema toliko jake tvrkte da bi ubrala vrhnje tamo i iskoristila eksploziju tržišta, tamo su sada svi veliki igrači sa zapada.
kuroishijin is offline  
Odgovori s citatom
Old 04.10.2008., 11:32   #13
Mislim da je Rumunjska za Hrvatsku zapad što se tiče korupcije. Oni su uhićivali svoje premijere,pola ministarstava su očistili,sve procesuirali i bacili u zatvor.To se kod nas nikad nece dogoditi.pitam se zašto...
__________________
I won't say no how could I?
revolution909 is offline  
Odgovori s citatom
Old 04.10.2008., 12:46   #14
pa EU je trebala jeftinu radnu snagu.Zato je Rumunjska ušla.. i sad npr. gospoda iz Adidasa tamo imaju firmu i jadni Rumunji ginu za male dnevnice,dok onda Adidas plasira svoje proizvode na Zapadu cijenama koje nas ubijaju.
nar.kO is offline  
Odgovori s citatom
Old 04.10.2008., 13:08   #15
Quote:
revolution909 kaže: Pogledaj post
Zanima me kakvo je mišljenje forumaša o Rumunjskoj,da li je naprednija od nas,koliko smo informirani,da li ulažemo u Rumunjsku i bili nam ona bila dobar gospodarski partner?
Oni od nas neće biti napredniji bar 100 godina. Prijatelj mi je bio u Rumunjskoj pred koji mjesec, 10 dana, obišao ju cijelu.

Kakve "greenfield", tamo još žive u potleušicama sa zemljanim podom.
Hroboatos is offline  
Odgovori s citatom
Old 04.10.2008., 14:03   #16
Quote:
Hroboatos kaže: Pogledaj post
Oni od nas neće biti napredniji bar 100 godina. Prijatelj mi je bio u Rumunjskoj pred koji mjesec, 10 dana, obišao ju cijelu.

Kakve "greenfield", tamo još žive u potleušicama sa zemljanim podom.
Bio je i moj jedan frend i on tvrdi potpuno suprotno.U Bukureštu npr postoji preko 200 dizalica svakog dana koje grade nešto novo,nove zgrade,poslovne,trgovačke centre...Cluj-Napoca i Pitesti imaju tvornice kojih se francuzi ne bi posramili,kompjuterska i opća pismenost je veća nego kod nas,internet se jednako koristi kao kod nas,rast bdp-a preko 9%....mislim da je realno reći da će nas za 3-5 godina prestići po svim segmentima (već sad su u dobrom djelu stvari ispred nas....).
Bukurešt-sjedište hrpi firmi za srednju i istočnu europu (Pirelli,Nokia),grad u koji se puno ulaže i koji daje svojim građanima.Constanta-jedna od 3 najveće luke na Crnom moru + turistički grad (u to nisam mogao vjerovati dok nisam čuo iz prve ruke)
Ulaganja nam bježe iz ruku jer nemamo poticaje kakve imaju Rumunji i Mađari.
A njihove mane?obrazovanje na puno nižem stupnju od našeg,kao i zdravstvo...i to bi bilo to
__________________
I won't say no how could I?
revolution909 is offline  
Odgovori s citatom
Old 04.10.2008., 14:29   #17
Quote:
revolution909 kaže: Pogledaj post
Bio je i moj jedan frend i on tvrdi potpuno suprotno.U Bukureštu npr postoji preko 200 dizalica svakog dana koje grade nešto novo,nove zgrade,poslovne,trgovačke centre...Cluj-Napoca i Pitesti imaju tvornice kojih se francuzi ne bi posramili,kompjuterska i opća pismenost je veća nego kod nas,internet se jednako koristi kao kod nas,rast bdp-a preko 9%....mislim da je realno reći da će nas za 3-5 godina prestići po svim segmentima (već sad su u dobrom djelu stvari ispred nas....).
Bukurešt-sjedište hrpi firmi za srednju i istočnu europu (Pirelli,Nokia),grad u koji se puno ulaže i koji daje svojim građanima.Constanta-jedna od 3 najveće luke na Crnom moru + turistički grad (u to nisam mogao vjerovati dok nisam čuo iz prve ruke)
Ulaganja nam bježe iz ruku jer nemamo poticaje kakve imaju Rumunji i Mađari.
A njihove mane?obrazovanje na puno nižem stupnju od našeg,kao i zdravstvo...i to bi bilo to
Nemoj molim te s tim bajkama. Bukurešt je golema socijalistička rupetina s onim diniosaurom od parlamenta- odvratan komugrad, prljav i sa zahodima (prijatelj je i njih uslikao mobitelom) iz srednjega vijeka. Dronjasti ljudi i otužne droce, uz nešto baharih turista, valjaju se ulicama te postkomunističke bijede.

Ostali dio zemlje, u manji uzuzetak Transilvanije (a i ona je bijeda) katastrofalan je- neki odžaci iz budžaka iz kojih izbauljaju u krpe umotani domorodci, te izmoždene i hripave prostitutke. Prodaja djece, ubijanje putnika-namjernika (klepe te i izvade organe za presađivanje) u "medicinske svrhe"...Kad su došli preko Đerdapa u oronulu Srbiju, imali su dojam da su se našli u gastronomskom raju.

Kakva Rumunjska, kakvi bakrači.
Hroboatos is offline  
Odgovori s citatom
Old 04.10.2008., 14:52   #18
Quote:
Hroboatos kaže: Pogledaj post
Oni od nas neće biti napredniji bar 100 godina. Prijatelj mi je bio u Rumunjskoj pred koji mjesec, 10 dana, obišao ju cijelu.

Kakve "greenfield", tamo još žive u potleušicama sa zemljanim podom.
a jesi li ikad bio u grubišnom polju,vojniću, kostajnici.......
dk1 is offline  
Odgovori s citatom
Old 04.10.2008., 21:10   #19
Quote:
dk1 kaže: Pogledaj post
a jesi li ikad bio u grubišnom polju,vojniću, kostajnici.......
Ne, bio sam na Sjevernom polu i Ognjenoj zemlji.

Bože, kakvih odgovora...
Hroboatos is offline  
Odgovori s citatom
Old 09.10.2008., 12:08   #20
Quote:
dk1 kaže: Pogledaj post
a jesi li ikad bio u grubišnom polju,vojniću, kostajnici.......
Bio ja u kostajnici na kestenijadi
Normalno da to nije neka urbana sredina ka zagreb,a i standard je dosta manji
,ali opet to uporedivati s rumunjskom
btw. do kostajnice san isa bosnom i zakljucia da je kostajnica jebeni velegrad po infrastrukturi naspram npr. bihaca,bosanskog novog ....iako ima nemjerljivo manje stanovnika
(inace dojmovi iz kostajnice odlicni-mirno pitoresno misto uz granicu,ljudi vrh,a ima i nesto pripadnika hrvatske radikalne mladezi)
Veliki vladar is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor


Tematski alati
Opcije prikaza

Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 01:19.