Natrag   Forum.hr > Društvo > Gospodarstvo > Poduzetništvo, računovodstvo i porezi

Poduzetništvo, računovodstvo i porezi Pokrećemo poduzetništvo u Hrvatskoj - za računovođe i one koji ih trebaju

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 15.01.2016., 18:20   #2021
Ostavila POSD danas, pitam za prelazak.. zvala nekog i pitala.. kao da, prešla sam u drugi sustav oporezivanja, odmah mi popunila neki zahtjev za to. Ali kao na prvi mjesec ne moram platiti porez, već samo 15 dana u siječnju i onda valjda kreće novo računanje? Ko tu koga.. ne znam, idem krajem mjesec zatvoriti - kaže ona meni, pitajte hoće li vam dati.. taman posla pa da ne mogu zatvoriti.. Platiti ću im što već treba za ovo i ajmo ponovo.. Jako me smeta to kašnjenje, još nemam riješenje ni da sam paušalac, a već nisam
__________________
Candy Candy Candy I Can't Let You Go
Hard Candy is offline  
Odgovori s citatom
Old 15.01.2016., 18:36   #2022
Quote:
Hard Candy kaže: Pogledaj post
Ostavila POSD danas, pitam za prelazak.. zvala nekog i pitala.. kao da, prešla sam u drugi sustav oporezivanja, odmah mi popunila neki zahtjev za to. Ali kao na prvi mjesec ne moram platiti porez, već samo 15 dana u siječnju i onda valjda kreće novo računanje? Ko tu koga.. ne znam, idem krajem mjesec zatvoriti - kaže ona meni, pitajte hoće li vam dati.. taman posla pa da ne mogu zatvoriti.. Platiti ću im što već treba za ovo i ajmo ponovo.. Jako me smeta to kašnjenje, još nemam riješenje ni da sam paušalac, a već nisam
a zašto na kraju - jer se prvi mjesec ne računa pa nisi smjela ništa zaraditi ili si prešla onih 12-ak tisuća kn koje bi mogla zaraditi u 1 mjesecu?
chloetoy is offline  
Odgovori s citatom
Old 15.01.2016., 19:09   #2023
Prešla 12k.
__________________
Candy Candy Candy I Can't Let You Go
Hard Candy is offline  
Odgovori s citatom
Old 15.01.2016., 19:11   #2024
žao mi je, opet je utješno da barem računaju taj prvi mjesec.
Ajde bar postoji opcija zatvaranja pa otvaranja pa se da izvuć
chloetoy is offline  
Odgovori s citatom
Old 15.01.2016., 19:20   #2025
Bojim se da uračunavaju taj prvi mjesec rada tek kad shvate da mjesečni limit moraju pomnožiti sa 0
lestrt is offline  
Odgovori s citatom
Old 15.01.2016., 21:06   #2026
Quote:
zlocka kaže: Pogledaj post
Skužila da je susjeda u zgradi računovođa i ona se raspitala danas, SVI obrtnici po novom moraju predavati JOPPD ali se još ne zna na koji način. I da to vrijedi i za paušaliste, da neće biti iznimaka. Navodno se kreće s doprinosima za siječanj, znaći do 15.2.
Ne bi se složila, JOPPD šalju samo dohodaši, jer paušalci i dalje dobivaju rješenje...kad ne bi bilo rješenja tada bi morali predavati JOPPD...nemam sad vremena istraživati ali pogledaj zadnji pravilnik o paušalnim samostalnim djelatnostima, izašao je isto 24.12.2015. i nigdje nemaš obveze JOPPD-a, samo KPR i PO-SD..
devilgirl is offline  
Odgovori s citatom
Old 15.01.2016., 21:09   #2027
Tako je, devilgirl!
Ja sam noćas izsecirao Zakon i Pravilnik o doprinosima ovdje i došao do istog zaključka (drugim putem).
lestrt is offline  
Odgovori s citatom
Old 15.01.2016., 21:10   #2028
Quote:
lestrt kaže: Pogledaj post
Tako je, devilgirl!
Ja sam noćas izsecirao Zakon i Pravilnik o doprinosima ovdje i došao do istog zaključka (drugim putem).


Utvrdili smo gradivo znači,
devilgirl is offline  
Odgovori s citatom
Old 15.01.2016., 21:15   #2029
lestrt is offline  
Odgovori s citatom
Old 16.01.2016., 09:42   #2030
Ona je rekla da ce biti seminar o izmjenama pa ce tamo pitati. Ako ja ne trebam je ok, al za radnika cu trebat, nemrem se izvuc. Kad cu ga prijavljivat pitat cu u poreznoj i za mene kao pausalistu.
zlocka is offline  
Odgovori s citatom
Old 16.01.2016., 12:35   #2031
Quote:
lestrt kaže: Pogledaj post
Porezna tretira PayPal kao još jedan transakcijski račun.
Dakle, uplate na PayPal upisuješ u KPR kao i uplate na žiro račun - kada sjednu. Ako ti je PayPal u stranoj valuti, onda to upisuješ u KPR preračunato u kune po srednjem tečaju HNB na dan uplate - isto kao i uplate na devizni račun.
Teoretski, nisi obvezna uopće ikad išta isplatiti sa PayPala (npr. na žiro račun, tj. karticu vezanu na žiro račun) - možeš sve potrošiti direktno sa PayPal-a. Bitno je samo da knjižiš sve primitke u KPR.

Samo misliš ili si probala povezati karticu?
Inače, obično je banka/kartica ta koje ne podržava PayPal, a ne obrnuto.

Kao što ne bi smjela primati poslovne uplate na privatni (tekući) račun nego na poslovni (žiro) račun, tako, tehnički, ne bi smjela primati i poslovne uplate na privatni PayPal.
Obzirom da, za razliku od žiro računa, Porezna nema direktan uvid u PayPal (pa niti Business PayPal), efektivno gledano privatni PayPal ispada isti kao i Business PayPal.
Moj savjet ti je da si ipak otvoriš Business PayPal i razdvojiš privatno od poslovnog.
pitala sam jucer u banci i definitivno ne mogu povezati karticu poslovnog racuna i paypal.
znaci, samo izdajem racune i to je to. u poreznoj nemaju pojma o tome.
i jos jedan za poreznu: meni jucer referentica tvrdi da poticaji ulaze u primitke. meni to ne mijenja na stvari, ali stvarno je bezveze da jednima ide, drugima ne.
Leptiric is offline  
Odgovori s citatom
Old 16.01.2016., 12:41   #2032
ja sam zaključila da je najpametnije čekat da e oni oglase, jer po mojim referentima ništa nije problem i sve je ok - a ako mi oni rješavaju poreznu prijavu onda će mi tako i biti. Previše me živaca košta ovo rekla kazala, pa danas ova info sutra ona, stvarno mi se čini da je najpametnije ne misliti previše o tome i čekati njihovo rješenje te onda eventualno ići pitati itd. Ionako je rok za predaju obrasca prošao
chloetoy is offline  
Odgovori s citatom
Old 16.01.2016., 12:48   #2033
Quote:
zlocka kaže: Pogledaj post
Ona je rekla da ce biti seminar o izmjenama pa ce tamo pitati.
To je korjen svih tih različitih interpretacija propisa - svi samo pitaju nekog drugog za mišljenje, a rijetki, u stvari, čitaju propise.

Quote:
Leptiric kaže: Pogledaj post
... i jos jedan za poreznu: meni jucer referentica tvrdi da poticaji ulaze u primitke. meni to ne mijenja na stvari, ali stvarno je bezveze da jednima ide, drugima ne.
Postoji interni dopis Porezne uprave (s početka 2015.?) u kojem piše da poticaji ne ulaze u primitke.
To mi je rekla moja referentica kada me je početkom 4. mjeseca zvala da iz PO-SD-a izbacim poticaje.
To pokazuje da tvoja referentica nije baš u toku. Bojim se da je tako sa mnogima.
lestrt is offline  
Odgovori s citatom
Old 16.01.2016., 13:27   #2034
Quote:
lestrt kaže: Pogledaj post
To je korjen svih tih različitih interpretacija propisa - svi samo pitaju nekog drugog za mišljenje, a rijetki, u stvari, čitaju propise.


Postoji interni dopis Porezne uprave (s početka 2015.?) u kojem piše da poticaji ne ulaze u primitke.
To mi je rekla moja referentica kada me je početkom 4. mjeseca zvala da iz PO-SD-a izbacim poticaje.
To pokazuje da tvoja referentica nije baš u toku. Bojim se da je tako sa mnogima.

meni se cini da je tako s velikom vecinom.
jucer u razgovoru s referenticom, vidim da mi svi znamo vise nego oni.
Leptiric is offline  
Odgovori s citatom
Old 16.01.2016., 13:41   #2035
Tak svejedno je l piše na papiru, treba samo nadopisati da je ta cifra poticaji i oni to ne gledaju..
__________________
Candy Candy Candy I Can't Let You Go
Hard Candy is offline  
Odgovori s citatom
Old 16.01.2016., 14:57   #2036
Quote:
lestrt kaže: Pogledaj post
To je korjen svih tih različitih interpretacija propisa - svi samo pitaju nekog drugog za mišljenje, a rijetki, u stvari, čitaju propise.
susjeda nije imala ni jednog paušalistu i cijenim što se potrudila saznati nešto kako bi mi pomogla
i još ako mi pomogne oko joppda, super, jedna briga manje. kao što rekoh, pitati ću u poreznoj, možda već idući tjedan, al ovi tamo referenti (svaki put kad dođem je netko drugi) mi nisu baš pouzdani.
zlocka is offline  
Odgovori s citatom
Old 16.01.2016., 19:35   #2037
Pozdrav...imam jedno pitanje pa ako može mala pomoc...ukoliko sam zaposlena tijekom cijele godine i imam sezonski pausalni obrt na sto bi eventualno trebala pripazit...po kpr prijavim oko 60 tisuća kn zarade a placa mi je 4000 kn, dakle 48000 godisnje...mjesecni limit za pausalce od 12000 kn svakako prelazim no s obzirom da je tek od ove godine obrt na meni a prije nije bio zanimaju me eventualne "poteskoce"....hvala

Sent from my LG-D955 using Tapatalk
dalma222 is offline  
Odgovori s citatom
Old 16.01.2016., 23:18   #2038
Quote:
dalma222 kaže: Pogledaj post
...mjesecni limit za pausalce od 12000 kn svakako prelazim ...
Dajte ljudi pretražite malo forum prije nego ponovite pitanje - nema mjesečnog limita, samo godišnjeg, tj. ukupnog u kalendarskoj godini, koji se računa proporcionalno broju mjeseci rada.
lestrt is offline  
Odgovori s citatom
Old 16.01.2016., 23:49   #2039
Quote:
zlocka kaže: Pogledaj post
susjeda nije imala ni jednog paušalistu i cijenim što se potrudila saznati nešto kako bi mi pomogla
i još ako mi pomogne oko joppda, super, jedna briga manje. kao što rekoh, pitati ću u poreznoj, možda već idući tjedan, al ovi tamo referenti (svaki put kad dođem je netko drugi) mi nisu baš pouzdani.
Ma svaka čast tvojoj susjedi što ti želi pomoći, no htio sam naglasiti da sâm princip posezanja za mišljenjem kolege umjesto gledanja u propise, nije u osnovi dobar.

Kad jedan kolega ne zna, onda on pita sljedećeg i tako dalje, sve dok se u tom lancu ne nađe netko tko zna (idealno) ili netko tko misli da zna, a ne zna (po svemu sudeći, najčešće). Pri tome nitko od njih ne pogleda u propise.

Nadalje, prije prosljeđivanja informacije klijentu, prvi u lancu (tj. prvi stručnjak u lancu koji informaciju prosljeđuje laiku) bi tu informaciju trebao provjeriti - gledajući u propise. A ni to se ne događa.


Evo, za provjeru gornje teorije, kad ti susjeda bude davala informaciju, pitaj je da li se može pozvati na konkretan propis gdje je to definirano. Klasično pitanje "A gdje to piše?" (naravno "zamotaj pitanje u šareni papirć" da se susjeda ne uvrijedi).

Zadnje uređivanje lestrt : 16.01.2016. at 23:59.
lestrt is offline  
Odgovori s citatom
Old 17.01.2016., 07:54   #2040
Quote:
dalma222 kaže: Pogledaj post
Pozdrav...imam jedno pitanje pa ako može mala pomoc...ukoliko sam zaposlena tijekom cijele godine i imam sezonski pausalni obrt na sto bi eventualno trebala pripazit...po kpr prijavim oko 60 tisuća kn zarade a placa mi je 4000 kn, dakle 48000 godisnje...mjesecni limit za pausalce od 12000 kn svakako prelazim no s obzirom da je tek od ove godine obrt na meni a prije nije bio zanimaju me eventualne "poteskoce"....hvala

Sent from my LG-D955 using Tapatalk
Sto se ne racuna za pausalno oporezivanje prihod od te djelatnosti,a ne i od tog sto ai drugdje zaposlena?
__________________
Quid quid latinae dictum set, altrum sonar
Nadbiskup is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor



Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 01:57.