Natrag   Forum.hr > Društvo > Dijaspora > Emigracija

Emigracija Za sve emigrante i one koji to žele postati

Zatvorena tema
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 28.02.2013., 19:01   #21
Quote:
DJ_Bobo kaže: Pogledaj post
Po mojoj procjeni ( zaključujući po osobama iz poznanstva ), najbolje se živi u Europi tj. - u Švicarskoj i Danskoj ( to su i istraživanja dokazala ). Najbolje plaćene satnice u zemljama EU su u Danskoj - 25 eura bruto po satu rada. Za jednog našeg tipa u Švici sam čuo da zarađuje 10 tisuća eura. Po mom izboru - definitivno Europa, osim toga i bliža je domovini, dok je Amerika daleka, samim tim i put je skuplji. Znam da moji iz Amerike dođu tek za 10 godina, dok moji iz Švice dođu svake godine po jednom

Trebao si staviti anketu na temu

Moram se praviti pametan, ali ne znaci li to da ako odlaze iz USA jednom u 10 godina da im je onda super u USA dok ovi iz Svicarske ne mogu zivjeti koliko je lose ako ne pobjegnu bar jednom godisnje van?

Retoricko pitanje, odgovor nije potreban.

Nesto pametnije. Domovina nakon nekog vremena postaje, kako se to kaze, teska za odrediti. Ovo ce vjerujem potvrditi svi oni koji zive dugo u USA. Meni je domovina USA. Lijepo je doci u Hrvatsku, ali mi nije dom vise (sve one koje me redovno napadaju na drugim temama, molim da preskoce raspravu ovdje).

Zadnje uređivanje SamoZaTebe : 28.02.2013. at 19:04. Reason: Dodatak
SamoZaTebe is offline  
Old 28.02.2013., 19:01   #22
Quote:
DJ_Bobo kaže: Pogledaj post
Kada sam čuo od prijatelja kako je u USA nebi tamo nikada otišao, posebno im je katastrofa zdravstvo - sve da crkaješ neće te lječiti bez da platiš.
Ovo me podsjeti na ono što sam davno čuo (i naivno vjerovao da je točno), u stilu: "Otišao Željo Nadobudnjaković u Zemlju Obećanu (sad tu stavi ime zemlje, npr, SAD, Austaliju, Canadu itd...) i odmah čim je došao dali su mu kuću, stan, auto i pos'o... sve ti daju čim dođeš.

Naravno, u stvarnosti sve to drugačije izgleda.

Zdravstveni sistem u SADu ima itekako svojih mana i loših strana ali nije baš istina da će te ostaviti da crkneš.

ER-i postoje svugdje, ako si stvarno "emergency case" i mogao bi umrijeti, pomoći će ti i izliječit će te.

Za manje probleme, ako nemaš osiguranje, postoje Minute Klinike i sl. Npr. u ljekarnama (Pharmacy) tipa CVS, Walgreens i sl. Jeftine su i odlične, odrade svoj posao kako spada.

Nisam osobno veliki fan zdravstvenog sistema u SADu ali ipak ne treba govoriti ono što nije istina.

Slažem se da je zdravstvo u EU bolje uređeno.
__________________
Sing, baby, sing!

Zadnje uređivanje InterMezzo : 28.02.2013. at 19:08.
InterMezzo is offline  
Old 28.02.2013., 19:06   #23
Quote:
Maranz kaže: Pogledaj post
Tvojom logikom,,ispada da se u USA umire od gripe ili prehlade.
Kažem kako osnovnog temelja u zdravtsvu nemaju. Ovdje gdje sam dignem uputnicu, odem u bolnicu, dobar lječnik me ispita i odredi i propiše terapiju, odem opet i dignem recepte i kupim ljekove. Što bi Amerikanci dali sve na svijetu da mogu ovako!
__________________
Shadow of death-Yusuf Güzey
DJ_Bobo is offline  
Old 28.02.2013., 19:08   #24
Quote:
Inter_shupen kaže: Pogledaj post
Ovo me podsjeti na ono što sam davno čuo (i naivno vjerovao da je točno), u stilu: "Otišao xyz u Zemlju Obećanu (sad tu stavi ime zemlje, npr, SAD, Austaliju, Canadu itd...) i odmah čim je došao dali su mu kuću, stan, auto i pos'o... sve ti daju čim dođeš.

Naravno, u stvarnosti sve to drugačije izgleda.

Zdravstveni sistem u SADu ima itekako svojih mana i loših strana ali nije baš istina da će te ostaviti da crkneš.

ER-i postoje svugdje, ako si stvarno "emergency case" i mogao bi umrijeti, pomoći će ti i izliječit će te.

Za manje probleme, ako nemaš osiguranje, postoje Minute Klinike i sl. Npr. u ljekarnama (Pharmacy) tipa CVS, Walgreens i sl.

Nisam osobno veliki fan zdravstvenog sistema u SADu ali ipak ne treba govoriti ono što nije istina.

Slažem se da je zdravstvo u EU bolje uređeno.
A ja se slazem sa tobom.Pitanje zdravstvenog sustava je izuzetnao komplexno,no ja govorim na bazi mojih iskustava jednog besplatnog zdravstvenog sustava koji je znaci iz mog kuta los!Cesto postavljam pitanje;imamo besplatno zdravstvo no u kojoj kvaliteti?
Maranz is offline  
Old 28.02.2013., 19:08   #25
Quote:
DJ_Bobo kaže: Pogledaj post
Kažem kako osnovnog temelja u zdravtsvu nemaju.
Jako netočno.

Quote:
Maranz kaže: Pogledaj post
A ja se slazem sa tobom.Pitanje zdravstvenog sustava je izuzetnao komplexno,no ja govorim na bazi mojih iskustava jednog besplatnog zdravstvenog sustava koji je znaci iz mog kuta los!Cesto postavljam pitanje;imamo besplatno zdravstvo no u kojoj kvaliteti?
Ne postoji besplatan zdravstveni sustav...
__________________
Sing, baby, sing!
InterMezzo is offline  
Old 28.02.2013., 19:13   #26
Quote:
Inter_shupen kaže: Pogledaj post
Jako netočno.



Ne postoji besplatan zdravstveni sustav...
Ok,krivo sam rekao,,govorim tj.pisao sam kako je svedski sustav besplatan u smislu ne placanja bolnica,operacija ilti medicinskih usluga koje je drzava organizirala.Sve to placamo iz poreza(ogromnog).
Upravo tvrdim kako je takav sustav los jer je bez kvalitete svoje struke.
Maranz is offline  
Old 28.02.2013., 19:17   #27
Quote:
DJ_Bobo kaže: Pogledaj post
Kakva korist kada im od državnih bolnica nema nikakve koristi. A i ti privatni lječnici u USA, kakve koristi imaš od njih jedino ako nisi bogataš?!
Ne znam za zdravstvo u Europi, ali USA zdravstevni sustav se smatra daleko najboljim na svijetu (barem se tako smatra u USA, po sluzbenim istrazivanjima).

Cijena nije problem ako imas osiguranje (radis), ako nemas, trebas ga sto prije naci (umjesto citati poruke ovdje na forumu).

Prednost USA sustava jest da su doktori dostupni uvijek i svugdje. Ja sam recimo cekao nevjerojatnih 3 dana za CT i MRI i cekao sam zato da mogu jedno i drugo napraviti s 15 minuta razmaka. Da sam isao odmah cekao bih 2 sata izmedu. Vecina operacija se moze napraviti u tjedan dana ili drugi dan. Znam da sam operaciju koljena imao za 4 dana, u Hrvatskoj se cekalo dulje od godinu dana.

Privatni doktori? Svaka bolnica je privatna kao i svaki doktor, sestra i doktorski ured.
SamoZaTebe is offline  
Old 28.02.2013., 19:20   #28
Quote:
Maranz kaže: Pogledaj post
Ok,krivo sam rekao,,govorim tj.pisao sam kako je svedski sustav besplatan u smislu ne placanja bolnica,operacija ilti medicinskih usluga koje je drzava organizirala.Sve to placamo iz poreza(ogromnog).
Upravo tvrdim kako je takav sustav los jer je bez kvalitete svoje struke.
Pa, da vidimo čija vlada više troši po glavi stanovnika na zdravstvo:



(podaci su za 2008. godinu)

Source: Organisation for Economic Co-operation and Development (2010), "OECD Health Data", OECD Health Statistics (database). doi: 10.1787/data-00350-en (Accessed on 14 February 2011).
__________________
Sing, baby, sing!
InterMezzo is offline  
Old 28.02.2013., 19:21   #29
Quote:
DJ_Bobo kaže: Pogledaj post
Kažem kako osnovnog temelja u zdravtsvu nemaju. Ovdje gdje sam dignem uputnicu, odem u bolnicu, dobar lječnik me ispita i odredi i propiše terapiju, odem opet i dignem recepte i kupim ljekove. Što bi Amerikanci dali sve na svijetu da mogu ovako!

Hm, u USA odes kod kojeg doktora hoces bez uputnice, naprave nalaze dok cekas (izvade, krv, uzmu briseve) i za 20 minuta znas sto je. Kaze ti koji lijek i ti odas tamo u CVS i pokupis bez papira. Tesko da moze bolje, osim da se ne razbolis na prvom mjestu.
SamoZaTebe is offline  
Old 28.02.2013., 19:30   #30
Quote:
SamoZaTebe kaže: Pogledaj post
Ne znam za zdravstvo u Europi, ali USA zdravstevni sustav se smatra daleko najboljim na svijetu (barem se tako smatra u USA, po sluzbenim istrazivanjima).

Cijena nije problem ako imas osiguranje (radis), ako nemas, trebas ga sto prije naci (umjesto citati poruke ovdje na forumu).

Prednost USA sustava jest da su doktori dostupni uvijek i svugdje. Ja sam recimo cekao nevjerojatnih 3 dana za CT i MRI i cekao sam zato da mogu jedno i drugo napraviti s 15 minuta razmaka. Da sam isao odmah cekao bih 2 sata izmedu. Vecina operacija se moze napraviti u tjedan dana ili drugi dan. Znam da sam operaciju koljena imao za 4 dana, u Hrvatskoj se cekalo dulje od godinu dana.

Privatni doktori? Svaka bolnica je privatna kao i svaki doktor, sestra i doktorski ured.
Svaka cast!
Ja sam imao cast upoznati ovdasnje diletante(govorim o Svedskoj),,znaci boljela me desna ruka da nisam njome mogao raditi,,dodem doktoru,pregled sam cekao sat vremena,participacija doktoru oko 11 eura,covjek me pitao dali sam vegetarijanac,,,kako me mozda zbog toga boli,,dao mi bolovanje,,mene je ruka sve jace boljela,,palac i kaziprst vise nisam mogao osjecati,,dodem kod drugog doktora,opet platim 11 eura,,ovdje mi izvadise pla litre krvi,,dodem nakon 10 dana,,krv ok,,rekli mi da mi nije nista i da ce proc,te da pijem tablete protiv bolova,,odem trecem doktoru koji mi kaze da je mozda problem u nedostatku zeljeza u krvi,,popizdio sam,nazvao tatu koji mi je sredio prijem u jednoj zg.bolnici,,za 28 minuta su stvar dijagnosticirali.

Jednom sam otisao na hitnu pomoc,,,cekao sam 4 sata da me primi doktor,,na hitnoj je upad 33 eura,,nakon pregleda poslali me specijalisti koji me je nazvao nakon 6 mjeseci da dogovori pregled,,Koma.

Jucer sam bio kod stomatologa koji je izvrsio godisnji pregled zubiju,,naplatio mi 250 eura za 4 reng. slike i pol sata tuckanja pincetom po zubima.
Maranz is offline  
Old 28.02.2013., 19:32   #31
Quote:
SamoZaTebe kaže: Pogledaj post
Hm, u USA odes kod kojeg doktora hoces bez uputnice, naprave nalaze dok cekas (izvade, krv, uzmu briseve) i za 20 minuta znas sto je. Kaze ti koji lijek i ti odas tamo u CVS i pokupis bez papira. Tesko da moze bolje, osim da se ne razbolis na prvom mjestu.
Možeš otići kod bilo kojeg ali cijena će ti ovisiti o barem nekoliko faktora. Prvo: da li je taj doktor unutar networka ili nije. Ako je unutar plaćaš participaciju po ugovoru s osiguranjem. Ako nije unutar network-a plaćaš puno veću participaciju. Stoga valja biti pažljiv.

Cijene nekih usluga su superastronomske. Mene je participacija za jedan sasvim normalan pregled koštala više no isti taj kompletan pregled u Francuskoj i Njemačkoj. U oba slučaja nije bilo čekanja.

U SADu postoje mnoge vrhunske bolnice i klinike ali postoje i jako loše. Bio sam u jednoj bolnici u Miamiu koja izgleda kao da je iz neke zemlje trećeg svijeta. Srećom, u posjeti, jer tamo se ne bih liječio, mogu si priuštiti bolje.
__________________
Sing, baby, sing!
InterMezzo is offline  
Old 28.02.2013., 19:52   #32
Quote:
Maranz kaže: Pogledaj post
Svaka cast!
Ja sam imao cast upoznati ovdasnje diletante(govorim o Svedskoj),,znaci boljela me desna ruka da nisam njome mogao raditi,,dodem doktoru,pregled sam cekao sat vremena,participacija doktoru oko 11 eura,covjek me pitao dali sam vegetarijanac,,,kako me mozda zbog toga boli,,dao mi bolovanje,,mene je ruka sve jace boljela,,palac i kaziprst vise nisam mogao osjecati,,dodem kod drugog doktora,opet platim 11 eura,,ovdje mi izvadise pla litre krvi,,dodem nakon 10 dana,,krv ok,,rekli mi da mi nije nista i da ce proc,te da pijem tablete protiv bolova,,odem trecem doktoru koji mi kaze da je mozda problem u nedostatku zeljeza u krvi,,popizdio sam,nazvao tatu koji mi je sredio prijem u jednoj zg.bolnici,,za 28 minuta su stvar dijagnosticirali.

Jednom sam otisao na hitnu pomoc,,,cekao sam 4 sata da me primi doktor,,na hitnoj je upad 33 eura,,nakon pregleda poslali me specijalisti koji me je nazvao nakon 6 mjeseci da dogovori pregled,,Koma.Jucer sam bio kod stomatologa koji je izvrsio godisnji pregled zubiju,,naplatio mi 250 eura za 4 reng. slike i pol sata tuckanja pincetom po zubima.

ER (hitna) je i u USA cudna. Tj. nije, ako ne trebas ici tamo, ne idi.

Ako slucaj nije hitan, ceka se satima dok svi hitni slucajevi dodu na red (plus kazna sto ih gnjavis bezveze - sala, nadam se da ne ostavljaju pacijente da cekaju po kazni).

Drugo, osiguranje nece platiti ER ako nije bio hitni slucaj (ovo je cesto tesko za odrediti), a minimalni trosak posjeta ER ce biti oko 500 dolara. Jos ako nesto rade, lagano bude vise tisuca dolara. Koje osiguranje nece platiti i trebas platiti sam.
SamoZaTebe is offline  
Old 28.02.2013., 20:03   #33
Quote:
Inter_shupen kaže: Pogledaj post
Ovo me podsjeti na ono što sam davno čuo (i naivno vjerovao da je točno), u stilu: "Otišao Željo Nadobudnjaković u Zemlju Obećanu (sad tu stavi ime zemlje, npr, SAD, Austaliju, Canadu itd...) i odmah čim je došao dali su mu kuću, stan, auto i pos'o... sve ti daju čim dođeš.

Naravno, u stvarnosti sve to drugačije izgleda.

Zdravstveni sistem u SADu ima itekako svojih mana i loših strana ali nije baš istina da će te ostaviti da crkneš.

ER-i postoje svugdje, ako si stvarno "emergency case" i mogao bi umrijeti, pomoći će ti i izliječit će te.

Za manje probleme, ako nemaš osiguranje, postoje Minute Klinike i sl. Npr. u ljekarnama (Pharmacy) tipa CVS, Walgreens i sl. Jeftine su i odlične, odrade svoj posao kako spada.

Nisam osobno veliki fan zdravstvenog sistema u SADu ali ipak ne treba govoriti ono što nije istina.

Slažem se da je zdravstvo u EU bolje uređeno
.

Zasto nisi fan USA sustava? Vidim da zivis tu vec dulje (koliko?).

Po cemu je EU sustav bolji?

Meni se osobno cini da je USA zdravstvo preskupo u usporedbi s drugim zemljama. Za uzasno puno novaca koliko se trosi, ne dobiva se toliko puno vise prema drugim zemljama.

Ali samo zdravstvo je prilicno dobro, tesko da moze bolje. Proveo sam dosta vremena po doktorima, bolnicama, ER. Kao svaki pravi Amerikanac uzimam hrpu lijekova svaki dan, narkotike uzimam za najmanje bolove (cemu cekati da postanu veci), itd. Tako da imam puno iskustva, i sve je bilo dobro (jedino mi u zadnje vrijeme ne daju vise narkotike, sto me posebno ljuti, ali to je prica za sebe).
SamoZaTebe is offline  
Old 28.02.2013., 20:57   #34
Ovo za švedske bolnice i doktore je istina. Imao sam (na moju žalost) potrebu nekoliko puta tražiti njihove usluge i svaki put sam ostao šokiran neznanjem i manjkom kompetencija. A naplatili su mi uredno po 1500 kuna samo da me prime na pregled. Općenito mi je to pomalo još jedna karakteristika Europe, malo se ljudi bune na takve stvari. U Americi da platiš nešto skupo i da to bude sranje normalno je tražiti povrat novca. Švedi trpe i to i još mnoge apsurdno skupe stvari bez razloga. Sve im je OK, "sve je to tako jer mora biti". U Americi to tako ne ide, zbog prigovora klijenata se gube licence i poslovi.
Grupa Queen is offline  
Old 28.02.2013., 21:50   #35
Quote:
SamoZaTebe kaže: Pogledaj post
Zasto nisi fan USA sustava? Vidim da zivis tu vec dulje (koliko?).

Po cemu je EU sustav bolji?

Meni se osobno cini da je USA zdravstvo preskupo u usporedbi s drugim zemljama. Za uzasno puno novaca koliko se trosi, ne dobiva se toliko puno vise prema drugim zemljama.

Ali samo zdravstvo je prilicno dobro, tesko da moze bolje. Proveo sam dosta vremena po doktorima, bolnicama, ER. Kao svaki pravi Amerikanac uzimam hrpu lijekova svaki dan, narkotike uzimam za najmanje bolove (cemu cekati da postanu veci), itd. Tako da imam puno iskustva, i sve je bilo dobro (jedino mi u zadnje vrijeme ne daju vise narkotike, sto me posebno ljuti, ali to je prica za sebe).
Dosta dugo, i u već trećoj državi ovdje živim, prije sam bio West Coast.

"Preexisting condition" meni je osobno značajan problem...

Skupo - to je riječ koja nema smisla kad se govori o zdravstvu ovdje. Ono nije skupo, ono je kriminalno-božemesačuvaj-besmisleno skupo.

Dobio sam lijek koji je bio uvezen iz Hrvatske (Plivin), sretan ja, koji u Zagrebu u apoteci košta 80-100 kuna, ovdje je na recept (prescription) i koštao je mene $55 plus osiguranje je platilo dodatnih $205.

Imam odlično osiguranje koje superpapreno plaćam svaka dva tjedna, a opet me moja participacija za preglede (copay) koji je od 5-20 % košta i na stotine i tisuće dolara. Kao što sam rekao, moja participacija je koštala koliko ili čak više no cjelokupan isti pregled u Njemačkoj ili Francuskoj, zemlje u kojima nemam osiguranje i gdje idem kod privatnog doktora.

U SADu se također čeka na preglede. Prošli mjesec: čekanje tri tjedna...

Možda je kod tebe drugačije, kod mene je ovako kako je. Istina je da je u SADu jako puno odličnih zdravstvenih ustanova ali isto tako je istina i da jako puno ljudi nemaju niti mogu imati zdravstveno osiguranje i to je nešto gdje se nikad ne bih želio naći.

Živio sam na obje strane Atlantika, moj izbor je SAD zbog posla. U Europi sam imao vrlo dobra iskustva s liječnicima i bolnicama. Ne znam za Švedsku, tamo nikad nisam bio kod liječnika a kamoli u bolnici,

Nisam pobornik crno-bijelo izbora, jer ništa nije isključivo bolje ni gore. Rekao sam već da i SAD i EU imaju svojih prednosti i mana. Nije sve na jednoj strani zlatno a na drugoj govno.
__________________
Sing, baby, sing!

Zadnje uređivanje InterMezzo : 28.02.2013. at 22:02.
InterMezzo is offline  
Old 01.03.2013., 17:51   #36
@SamoZaTebe. Ti pričaš kao da je u USA pravo blagostanje. Ja sam gledao jednu emisiju na tv-u gdje se pričalo sve kontra i da im je zdravstvo katastrofa, da se neki idu lječiti čak i u Kubu. Sada, tko laže kao pas, ti ili oni? Ali prije ću povjerovati njima, nego tebi

Quote:
SamoZaTebe kaže: Pogledaj post
Cijena nije problem ako imas osiguranje (radis), ako nemas, trebas ga sto prije naci (umjesto citati poruke ovdje na forumu
Znači, po tvome mišljenju svatko tko čita poruke na forumu je nezaposlen? Svašta...
__________________
Shadow of death-Yusuf Güzey
DJ_Bobo is offline  
Old 01.03.2013., 19:07   #37
Quote:
DJ_Bobo kaže: Pogledaj post
Ja sam gledao jednu emisiju na tv-u gdje se pričalo sve kontra i da im je zdravstvo katastrofa, da se neki idu lječiti čak i u Kubu. Sada, tko laže kao pas, ti ili oni? Ali prije ću povjerovati njima, nego tebi
Bobo, nije baš sve tako kako je M. Moore objavio u Sicku. SAD je u mnogočemu odlična zemlja, zdravstvo je takvo kakvo jest.

Ovdje se uistinu može dobiti vrhunska zdravstvena zaštita, ali mora se imati (i platiti) jako, jako dobro osiguranje. Naravno, svugdje imaš jako neodgovornih ljudi, koji npr. ne brinu o svojem zdravlju a onda kasnije čekaju na državu, socijalu, druge da ih liječi. Ako netko živi neodgovornim životom (drogira se, pije previše, puši kutiju cigareta na dan i sl) zašto bih i ja to plaćao iz svojih tax payers dolara? Prvi se trudim živjeti što je moguće odgovornije te stoga i imam bolje zdravlje od većine, zdravsteno osiguranje me košta ko svetog Petra kajgana, ali barem ne očekujem od drugih da se brinu o meni i mojima.

Zdravstvena zaštita ovdje u SADu je jako komplicirana, jedan složen sistem i složen problem kojeg nije moguće podrobno objasniti jednim ("propagandističkim") filmom.

Ne kažem da taj film laže, ali sigurno tvrdim da je površan.

Osobno mislim da je problem ovdje u tome što je zdravlje shvaćeno kao "commodity" i zbog toga dobar dio stanovništva ispašta. Zdravlje treba biti shvaćeno kao univerzalna ljudska potreba...

I ne, nije sve tako crno sa zdravstvom kao što je opisano tim filmom. Postoje već spomenute Minute Klinike gdje se ne moraš najaviti. Jeftine su i odlične za bilo kakve manje probleme (prehlada, gripa, ako se porežeš i sl.). Ima ih svugdje, gotovo svaki CVS, Walgreens ili druge ljekarne to imaju. Skoro svako osiguranje to pokriva a ako i ne pokriva, cijene su niske.

Walmart, Target, i druge slične trgovine imaju "generic drugs" za $4, flat fee. Postoji puno tih generic verzija tako da niti to nije toliko baš skupo.

Svako mjesto ima po nekoliko Emergency Room-a (hitna služba). Ja sam bio dvaput (jednom za sebe i jednom sa ženom) i posjeta koja nije bila pokrivena osiguranjem koštala je mene $125, ženu oko $400. Što s obzirom na primanja koja su značajno viša no u Hrvatskoj, i nije toliko skupo.

Što jest zaista skupo je bolničko liječenje, operacije i sl. i vrhunski lijekovi. Dobro je poznato da Amerikanci često idu van zemlje u tzv. Medicinski Turizam. Po lijekove, oni koji mogu, idu u Kanadu ili Mexico, zato jer ovdje budu isti lijekovi po 10-20 i više puta skuplji. Za operacije i bolničko liječenje ide se i u Europu, i u Costa Ricu, čak i u Aziju i Australiiju. Zna biti dosta jeftinije čak i sa hotelima i avionskim kartama business klase! Ne zezam se, uistinu je tako.
__________________
Sing, baby, sing!
InterMezzo is offline  
Old 10.07.2013., 04:35   #38
Đe ste svi, evo da ja malo dignem ovu temu iz mrtvih jer mi je zapela za oko, pogotovo naslov teme.
Prvo cu da malo prokomentarisem naslov teme filozofski rececno... Mislim da je tema/pitanje gdje je bolje, da li u SAD-u ili Europi potpuno pogresno koncipirano i ne moze se odgovoriti na to jer SAD je drzava, dok EU to nije, znaci treba precizirati stvari...
Zelim reći da je pogresno stavljati to sve u jednu cjelinu, kao da sad ja pitam kakav je mentalitet u Juznoj Americi u odnosu na Belgiju i gdje se bolje i kvalitetnije zivi dal tu il tamo. Pa co'ece, dvije susjedne drzave poput Hrvatske i BiH su dosta razlicite po svemu iako su blizu, a kamoli tek one koje su udaljenije, jer svaka drzava je za sebe i drugacija od one druge i ne mozemo to stavljati u isti koš uzimajući kao jednu cjelinu uspoređujući samo jednu drzavu sa cijelim kontinentom, istina da je SAD velik skoro kao cijela Europa, ali to je u ovom slucaju potpuno nebitan faktor, stogaaa...



...pa da konacno prijeđem na temu. Nisam imao priliku jos zivjeti nigdje izvan HR, ali cini mi se da SAD i Kanadu ljudi dozivljavaju kao drzave koje su da nazovem tako ˝umjetne˝, gdje je sve nekvalitetno i lose i bazirano na GMO-u, pa konzumerizam (Walmart, Monsanto i te spike), mozda je nesto od toga djelomicno istina, ali mislim da su tamo stvari onakve kakve jesu najvise zbog losih navika ljudi, te njihovog krivog nacina zivota, vjerojatno jer je prevelik utjecaj medija na javnost i tako (pogotovo u SAD-u)... A sto se tice zdravstvenog i viseg obrazovanja u SAD-u, znam da je to nocna mora svih Amera i ako se nesto ozbiljnije dogodi pa ljudi moraju odmah dizati kredu. Nije mozda jednostavno to sve realizirati, mozda zbog manipulacije medijima i slicno, neznam, ali pitam se za koji k***c stanovnici doticne zemlje nesto ne poduzmu i ne naprave pritisak na svoju dragu im vladu glede jeftinijeg zdravstvenog i besplatnog obrazovanja???



Toe to zasad od mene. Pus'ca svima.

Zadnje uređivanje Filthy Animal : 10.07.2013. at 04:56.
Filthy Animal is offline  
Old 17.07.2013., 08:29   #39
Quote:
Inter_shupen kaže: Pogledaj post
Jako netočno.



Ne postoji besplatan zdravstveni sustav...
Postoji.
__________________
prinudna dijaspora...
Rajnus is offline  
Old 17.07.2013., 10:27   #40
Quote:
Rajnus kaže: Pogledaj post
Postoji.
A koji je to? U kojoj je to državi?
Netko na kraju opet mora platiti, zavoje, konce, lijekove, rad liječnika i ostalo. To što možda svi imaju pristup svim uslugama zdravstva bez obzira plaćaju li ili ne, ne znači da je besplatan. Znači samo da je platio netko drugi, a budi siguran da na kraju netko mora platiti.
ken parker is offline  
Zatvorena tema


Tematski alati
Opcije prikaza

Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 11:13.