Natrag   Forum.hr > Društvo > Pravo > Nekretnine

Nekretnine Vlasništvo, posjed, gruntovnica, porezi i dr.

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 14.12.2013., 15:26   #1
Novi zakoni o gradnji, prostornom uređenju...

Koliko sam na brzinu pročitao ta tri nova zakona:
o gradnji, prostornom uređenju i inspekciji, a do sada je bilo u jednom zakonu, glavna stvar što se tiče geodezije bi bila ukidanje PGP-a, te izradba geodetskog projekta u sklopu idejnog i glavnog projekta. Uglavnom, geodeti bi trebali oblikovat građevnu česticu, a ne kao do sada građevinari ili arhitekti.

Također, a to mi se čini jako dobro, spominje se velika odgovornost i sankcije bilo za referente u urbanizmima, ali i za ovlaštene inženjere koji rade kao privatnici, ukoliko rade očite pogrješke ili zabušavaju.

Kao i uviek, praksa će pokazat je li ovaj zakon bolji ili lošiji od predhodnog.
Meni je osobno žao radi ukidanja PGP-a, jer ipak kad je teren neravan i sav u kosini, nije lahko projektirat kuću samo na kopiji plana.
Tu je još i čekanje svih mogućih pravilnika koji će morat još dodatno objasnit što to znči točno i kako će se raditi geodetski projket i druge novotarije.

Što vi mislite o novom zakonu?
istrijano is offline  
Odgovori s citatom
Old 27.12.2013., 11:09   #2
Vidjet ćemo . Možemo komentirati za pol godine, možda onda sve sjedne na svoje mjesto?

PGP se ne ukida, odnosno ukida se samo ime PGP jer to više neće biti preklop izmjerenih međa s terena s međama DKP-a, nego će se DKP morati ispraviti prema stvarnom stanju, a tada će se na DKP dodatni samo elementi PGP-a glede visinskih kota, instalacija, slojnica i sl., a sve u sklopu geodetskog projekta. Sretno nam s time .
Fitz is offline  
Odgovori s citatom
Old 27.12.2013., 11:27   #3
Quote:
istrijano kaže: Pogledaj post
Koliko sam na brzinu pročitao ta tri nova zakona:
o gradnji, prostornom uređenju i inspekciji, a do sada je bilo u jednom zakonu, glavna stvar što se tiče geodezije bi bila ukidanje PGP-a, te izradba geodetskog projekta u sklopu idejnog i glavnog projekta. Uglavnom, geodeti bi trebali oblikovat građevnu česticu, a ne kao do sada građevinari ili arhitekti.

Također, a to mi se čini jako dobro, spominje se velika odgovornost i sankcije bilo za referente u urbanizmima, ali i za ovlaštene inženjere koji rade kao privatnici, ukoliko rade očite pogrješke ili zabušavaju.

Kao i uviek, praksa će pokazat je li ovaj zakon bolji ili lošiji od predhodnog.
Meni je osobno žao radi ukidanja PGP-a, jer ipak kad je teren neravan i sav u kosini, nije lahko projektirat kuću samo na kopiji plana.
Tu je još i čekanje svih mogućih pravilnika koji će morat još dodatno objasnit što to znči točno i kako će se raditi geodetski projket i druge novotarije.

Što vi mislite o novom zakonu?
Ja upravo projektiram jednu kuću i investitor se složio da se izradi PGP bez obzira na zakon, nisam projektirala kuću bez geodetske podloge ni prije uvođenja obveze izrade PGP-a. Na kopiji plana ne možeš ništa, a poslje još zna biti problema sa susjedima oko međa.
Begemotica is offline  
Odgovori s citatom
Old 22.02.2014., 18:02   #4
molim vas pomozite,posjedujem zemljiste i svu dokumentaciju od zemljista kje je kupljeno 1963god.sada je najednom konzum izgradio svoju poslovnicu a moja cestica ustvari zk br.cestice nigdje vise ni u katastru niti u gruntovnoj nepostoji.kako je to moguce,od kuda da krenem hvala
nili is offline  
Odgovori s citatom
Old 07.03.2014., 13:53   #5
Razvrstavanje građevina s obzirom na postupak gradnje

Da li netko nešt više zna o tome?
Za dva slučaja u dvije različite općine su tražili drugačiji sadržaj glavnog projekta.
U jednom za obiteljsku kuću traže geodetski, arhitektonski i statiku, a u drugom i projekte instalacija.

Na HKA su objavili ovo:
http://www.arhitekti-hka.hr/hr/novos...enje,1350.html

Ono: i ja tebi!
__________________
Asti miša.
papi73 is offline  
Odgovori s citatom
Old 08.03.2014., 17:01   #6
A kako i ne bi kad je novi pravilnik o sadržaju projekta tek na raspravi.
Begemotica is offline  
Odgovori s citatom
Old 10.03.2014., 22:07   #7
Quote:
Begemotica kaže: Pogledaj post
A kako i ne bi kad je novi pravilnik o sadržaju projekta tek na raspravi.
A s pravilnikom koji je u igri nisi ništa pametniji. Jer netko treba više reći, u 3. mjesecu nakon početka primjene zakona, koje su to točno zgrade koje kategorije. Sadržaj glavnog projekta ionako svi izdefiniramo svaki puta tokom prve godine provođenja NOVOG zakona
__________________
Asti miša.
papi73 is offline  
Odgovori s citatom
Old 11.03.2014., 08:59   #8
Pa, rekla je. Kako kaže referent.
Begemotica is offline  
Odgovori s citatom
Old 11.03.2014., 21:27   #9
Quote:
Begemotica kaže: Pogledaj post
Pa, rekla je. Kako kaže referent.
Zato ja sad šaljem sve potencijalne klijente na općinu, pa nek im referent da konkretnu "čitabu".

Baš se jučer jedan vratio s općine od referenta i rekao nam: sad mi je sve jasno.

Ali ne što mu treba, nego mu je jasno zašto ja govorim da iskreno nemam pojma što mu treba.

Inače, za geodete postoji pravilnik, ali se nitko ne upušta prvi
__________________
Asti miša.
papi73 is offline  
Odgovori s citatom
Old 12.03.2014., 09:19   #10
Ti novi zakoni em su nejasni, em još nisu doneseni pravilnici, em je sve prebačeno na ovlaštenike, budu referenti bili samo nešto kao javni bilježnici, da, da predali ste zahtjev, sve je tu, evo, sad lupam štambilj na dozvolu.
Mrkli mrak
mack1 is offline  
Odgovori s citatom
Old 14.03.2014., 08:52   #11
Quote:
papi73 kaže: Pogledaj post
Inače, za geodete postoji pravilnik, ali se nitko ne upušta prvi
Pravilnik je pun grešaka, nelogičnosti, gluposti, beskorisnih koraka i vjerojatno neprovediv. Trenutno se pokušava nešto preko komore promjeniti, a krajem 3. / početkom 4. mjeseca ćemo imati i "savjetovanje" od nadležnih tijela na kojem ćemo saznati jedno veliko ništa .

Ove kategorizacije su mi enigma . Čitajući zakon sam očekivao članak gdje će biti svaka pojedinačno opisana, ali takvog članka nisam našao. Jesam ja nešto previdio?

Što su nam napravili, a trebalo je samo malo tweakati stari zakon i napisati pročišćeni tekst .
Fitz is offline  
Odgovori s citatom
Old 16.03.2014., 20:10   #12
Quote:
Fitz kaže: Pogledaj post
Pravilnik je pun grešaka, nelogičnosti, gluposti, beskorisnih koraka i vjerojatno neprovediv. Trenutno se pokušava nešto preko komore promjeniti, a krajem 3. / početkom 4. mjeseca ćemo imati i "savjetovanje" od nadležnih tijela na kojem ćemo saznati jedno veliko ništa .

Ove kategorizacije su mi enigma . Čitajući zakon sam očekivao članak gdje će biti svaka pojedinačno opisana, ali takvog članka nisam našao. Jesam ja nešto previdio?

Što su nam napravili, a trebalo je samo malo tweakati stari zakon i napisati pročišćeni tekst .
Ma bilo je savjetovanje o zakonu u Sheratonu, klasika, daš 1.100 kn Informatoru, dođeš, dobiješ knjigu, dođe ministrica i njezina ekipa, pročitaju zakon i odgovore na 5 od 400 pitanja koja su im postavljena. Na ostala odgovore nemaju, predavači se cerekaju, fućka im se, uz plaćicu su taj dan pokupili i honorar za "predavanje", majke ti mile, pa to je da popi...š.
Možda je legalno (mada čisto sumnjam), ali je nemoralno do bola. Zašto ekipa iz ministarstva ne radi predavanja kao ministarstvo, nego to uvijek radi preko nekih izdvačkih firmica.
I slažem se, trebalo je stari zakon samo popeglati, a ne donijeti nove, sa 40% više članaka. I onda kukaju da nemaju investicija, ma koji bi investitor sada došao, niti jedan referent u RH ne zna što treba učiniti, tri mjeseca prošlo a mi ministarstvo nije u stanju aktivirati e-dozvolu ili donijeti potrebne poštene pravilnike. Glavno da se hvale po novinama da su kao novi zakoni super. Moš mislit. Mrkli mrak.
mack1 is offline  
Odgovori s citatom
Old 27.03.2014., 17:23   #13
Angry

Dozvolite mi da podijelim svoje iskustvo sa divnim novim zakonima.

Ukratko, htjeli bismo zatvoriti vanjsko stepeniste kroz koje nam propagira kisa, te vlaga ide preko zida drito u kuhinju. Jednostavnim zahvatom zatvaranja tog stepenista trajno bismo rijesili nekoliko problema, ukljucujuci i navedeni. Svi zahvati izveli bi se na POSTOJECIM temeljima i unutar UCRTANIH gabarita.

Materijal i rad za takav zahvat nisu skupi - imamo vec ponude za rad.

E sad, prema novom zakonu, mi bismo za tu popodnevnu igrariju uz arhitektonski projekt trebali izraditi i GEODETSKI projekt.

Geodetski projekt obuhvaca stavke koje nemaju veze sa zdravim razumom (u nasem slucaju), i prosjecno kosta 8.000-10.000kn. Naravno, mi si to ne mozemo priustiti. Uz arh. projekt, doprinose, i jos dodatne pijavice, izracunali smo trosak papirologije blizu 20.000kn. To je blizu 3 puta vise od troskova rada i materijala.

To ima smisla?

Time da zapravo nitko ne zna tocan odgovor u vezi besmislice geodetskog projekta za ovakve jednostavne zahvate. Arhitekt kaze pitaj geodeta, geodet kaze pitaj u zupaniju, zupanija kaze pitaj ministarstvo, ministarstvo kaze pitaj zupaniju. Ne karikiram, prosao sam dva puta ovaj komunikacijski kanal, uz nekoliko povratnih petlji.

Cudno mi je kako ova situacija nije uzrokovala vise negodovanja medju stanovnistvom. Ljudi odustaju od projekata, hrpa radova se stopirala, neki rade na crno nadajuci se da ih nece inspekcija uloviti dok si saniraju vlastiti dom, totalni je kaos. Ali vjerujem da je sve to u aktualnoj sluzbi politike oduzimanja samostalnosti covjeku kako bi sto vise ovisio o sustavu i bio podlozan kontroli.

No, pored usputnog urotiziranja, ima li jos netko slicnih iskustava?
heartwork is offline  
Odgovori s citatom
Old 30.03.2014., 13:12   #14
Citiram Zakon o gradnji:

Quote:
Članak 70.

(1) Sastavni dio glavnog projekta za građevinsku dozvolu za građenje građevine za koju se prema posebnom zakonu ne izdaje lokacijska dozvola, a kojom se određuje formiranje građevne čestice i/ili smještaj jedne ili više građevina na građevnoj čestici uz projekte iz članka 69. stavka 1. ovoga Zakona je i geodetski projekt.
Iz ovog proizlazi da za zatvaranje stepeništa ne treba geodetski projekt osim ako vi ne želite usput nanovo foprmirati građevnu česticu.
Begemotica is offline  
Odgovori s citatom
Old 05.04.2014., 09:29   #15
Quote:
heartwork kaže: Pogledaj post
Dozvolite mi da podijelim svoje iskustvo sa divnim novim zakonima.

Ukratko, htjeli bismo zatvoriti vanjsko stepeniste kroz koje nam propagira kisa, te vlaga ide preko zida drito u kuhinju. Jednostavnim zahvatom zatvaranja tog stepenista trajno bismo rijesili nekoliko problema, ukljucujuci i navedeni. Svi zahvati izveli bi se na POSTOJECIM temeljima i unutar UCRTANIH gabarita.

Materijal i rad za takav zahvat nisu skupi - imamo vec ponude za rad.

E sad, prema novom zakonu, mi bismo za tu popodnevnu igrariju uz arhitektonski projekt trebali izraditi i GEODETSKI projekt.

Geodetski projekt obuhvaca stavke koje nemaju veze sa zdravim razumom (u nasem slucaju), i prosjecno kosta 8.000-10.000kn. Naravno, mi si to ne mozemo priustiti. Uz arh. projekt, doprinose, i jos dodatne pijavice, izracunali smo trosak papirologije blizu 20.000kn. To je blizu 3 puta vise od troskova rada i materijala.

To ima smisla?

Time da zapravo nitko ne zna tocan odgovor u vezi besmislice geodetskog projekta za ovakve jednostavne zahvate. Arhitekt kaze pitaj geodeta, geodet kaze pitaj u zupaniju, zupanija kaze pitaj ministarstvo, ministarstvo kaze pitaj zupaniju. Ne karikiram, prosao sam dva puta ovaj komunikacijski kanal, uz nekoliko povratnih petlji.

Cudno mi je kako ova situacija nije uzrokovala vise negodovanja medju stanovnistvom. Ljudi odustaju od projekata, hrpa radova se stopirala, neki rade na crno nadajuci se da ih nece inspekcija uloviti dok si saniraju vlastiti dom, totalni je kaos. Ali vjerujem da je sve to u aktualnoj sluzbi politike oduzimanja samostalnosti covjeku kako bi sto vise ovisio o sustavu i bio podlozan kontroli.

No, pored usputnog urotiziranja, ima li jos netko slicnih iskustava?
Evo mi imamo slicno iskustvo...
Kupili zemljiste lani, odlucili gradit montaznu kucu, potpisali ugovor sa arhitektom u 11/2013. Poceli po starom zakonu sa PGP od geodeta ali nam nisu bili gotovi projekti i zakacio nas je novi zakon.
On zahtjeva geodetski projekt za koji geodeti jos ne znaju kako treba tocno izgledati jer im se naputak iz geodetske uprave ne poklapa sa zakonom tako da ova u katastru ne zna sta mora gledat. Da stvar bude bolja u katastru jos nemaju ni broj klase pod kojim zaprimaju te geodetske projekte. (Zakon je od 01.01.2014. a danas je 05.04.2014.!!)
Tu se konkretno radi o potvrdi od katastra da je stanje u njihovim knjigama isto kao i na terenu. Bez te potvrde moja arhitektica ne moze zavrsiti projekt jer tu potvrdu mora korisiti za smjestaj kuce (to je umjesto PGPa).

Nakon toga ide iskolcenje i dobivanje kucnog broja...opet na katastru i tek onda geodetski projekt moze biti gotov i mogu trazit građevinsku dozvolu.

Uglavnom, cekamo vec tjednima, telefoniramo vec tjednima i vrtimo se u krug: geodet ceka savjetovanje (koje je btw. odgođeno do daljnjeg), ova na katastru ceka isto, arhitektica isto nesto ceka i koga god nazoves svi te nervozno upucuju na ministarstvo. Nismo ni tu bili lijeni pa smo i ministarstvu pisali i nakon 2 mjeseca smo dobili odgovor. To zapravo i nije bio odgovor nego vise mail tipa: "mi peremo ruke od svega" i uputili su nas na stranice zakona, pravilinika i jos kojecega da si procitamo (opet!) i ako imamo primjedbe da se javimo (opet??!) i da kontaktiramo nadlezene sluzbe u nasoj opcini.. Opet???!!!! Dakle, poslala me da opet zovem one ljude koji su mi rekli: pitajte ministarstvo!
Ja ne znam ko je tu lud.
Ali nekako mi se cini da smo mi građani ipak najvece budale. Imas volje i zelje i mogucnosti nesto stvoriti u ovoj drzavi i onda ti ne daju
Totalno smo razocarani i tuzni jer smo se nadali da cemo gradit ove godine ali ako ovo potraje.... I osjecamo se bespomocno jer ne znamo kome se vise obratit jer nitko nema ni volje ni zelje pokrenut nesto da se problem rijesi...
demi79 is offline  
Odgovori s citatom
Old 06.04.2014., 06:59   #16
Quote:
heartwork kaže: Pogledaj post
Dozvolite mi da podijelim svoje iskustvo sa divnim novim zakonima.

Ukratko, htjeli bismo zatvoriti vanjsko stepeniste kroz koje nam propagira kisa, te vlaga ide preko zida drito u kuhinju. Jednostavnim zahvatom zatvaranja tog stepenista trajno bismo rijesili nekoliko problema, ukljucujuci i navedeni. Svi zahvati izveli bi se na POSTOJECIM temeljima i unutar UCRTANIH gabarita.

Materijal i rad za takav zahvat nisu skupi - imamo vec ponude za rad.

E sad, prema novom zakonu, mi bismo za tu popodnevnu igrariju uz arhitektonski projekt trebali izraditi i GEODETSKI projekt.

Geodetski projekt obuhvaca stavke koje nemaju veze sa zdravim razumom (u nasem slucaju), i prosjecno kosta 8.000-10.000kn. Naravno, mi si to ne mozemo priustiti. Uz arh. projekt, doprinose, i jos dodatne pijavice, izracunali smo trosak papirologije blizu 20.000kn. To je blizu 3 puta vise od troskova rada i materijala.

To ima smisla?

Time da zapravo nitko ne zna tocan odgovor u vezi besmislice geodetskog projekta za ovakve jednostavne zahvate. Arhitekt kaze pitaj geodeta, geodet kaze pitaj u zupaniju, zupanija kaze pitaj ministarstvo, ministarstvo kaze pitaj zupaniju. Ne karikiram, prosao sam dva puta ovaj komunikacijski kanal, uz nekoliko povratnih petlji.

Cudno mi je kako ova situacija nije uzrokovala vise negodovanja medju stanovnistvom. Ljudi odustaju od projekata, hrpa radova se stopirala, neki rade na crno nadajuci se da ih nece inspekcija uloviti dok si saniraju vlastiti dom, totalni je kaos. Ali vjerujem da je sve to u aktualnoj sluzbi politike oduzimanja samostalnosti covjeku kako bi sto vise ovisio o sustavu i bio podlozan kontroli.

No, pored usputnog urotiziranja, ima li jos netko slicnih iskustava?
A kojim materijalima planirate izvesti taj zahvat?

Da meni pokušavaju nabijati takve papirnate troškove, napravio bi laku metalnu konstrukciju i zatvorio polikarbonatnim pločama.
Ako bi se netko i na to bunio, stavio bi čvrstu prozirnu kamionsku ceradu krojenu po mjeri. To definitivno nije nikakva gradnja.
felixx is offline  
Odgovori s citatom
Old 08.04.2014., 13:06   #17
Quote:
Begemotica kaže: Pogledaj post
Citiram Zakon o gradnji:



Iz ovog proizlazi da za zatvaranje stepeništa ne treba geodetski projekt osim ako vi ne želite usput nanovo foprmirati građevnu česticu.
Ako bih to mogao dobiti napismeno od ovlastene osobe, to bi bilo izvrsno. Ali kao sto sam rekao, nitko ne zeli preuzeti odgovornost za moguce krivo interpretiranje zakona, i time dobivam odgovore tipa: "nismo bas sigurni, ali za svaki slucaj vi ipak napravite geodetski projekt." Sto se tice referenata u lokalnim nadleznim odjelima, svatko od njih ima svoju neinformiranu verziju.
heartwork is offline  
Odgovori s citatom
Old 08.04.2014., 13:09   #18
Quote:
felixx kaže: Pogledaj post
A kojim materijalima planirate izvesti taj zahvat?

Da meni pokušavaju nabijati takve papirnate troškove, napravio bi laku metalnu konstrukciju i zatvorio polikarbonatnim pločama.
Ako bi se netko i na to bunio, stavio bi čvrstu prozirnu kamionsku ceradu krojenu po mjeri. To definitivno nije nikakva gradnja.
Razmisljali smo i o takvim half-ass rjesenjima, ali to bi ipak bila kuca za zivot, pa bismo htjeli to kvalitetno rijesiti zidanjem (cigla). Ali to je toliko mali zahvat da nije vrijedno ni spomena, a kamoli tolike dokumentacije.
heartwork is offline  
Odgovori s citatom
Old 09.04.2014., 14:00   #19
Quote:
heartwork kaže: Pogledaj post
Ako bih to mogao dobiti napismeno od ovlastene osobe, to bi bilo izvrsno. Ali kao sto sam rekao, nitko ne zeli preuzeti odgovornost za moguce krivo interpretiranje zakona, i time dobivam odgovore tipa: "nismo bas sigurni, ali za svaki slucaj vi ipak napravite geodetski projekt." Sto se tice referenata u lokalnim nadleznim odjelima, svatko od njih ima svoju neinformiranu verziju.
To ti nitko neće dati, odnosno zakon se provodi kako piše, dakle nitko ti neće dati potvrdu da to tako piše u zakonu.
Samo za info, izašao je i novi pravilnik o upravnim pristojbama, neke su povećane do u nebesa (10 puta i više), tako da pripazite da još ne uletite na lokacijsku jer tada ide minimalna upravna pristojba od 10.000 kn.
Još uvijek neprovedivi zakoni, nema pravilnika o e-dozvoli (a kao bilo po medijima to je gotova stvar), nema šanse predati zahtjev mailom, a u konačnici se vidi da će u provedbi biti puno skuplji zakon(i) od dosadašnjeg, deri raju do kosti bez milosti. Ma još ispada da je SLinić mala beba.
mack1 is offline  
Odgovori s citatom
Old 13.04.2014., 16:38   #20
Ma koje e-dozvole, nije uspostavljen ni informacijski sustav prostornog uređenja (a kad pročitaš zakon o prostornom uređenju, pozivaju se na taj sustav kao gotovu stvar)
Begemotica is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor



Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 22:37.