Natrag   Forum.hr > Društvo > Dijaspora > Emigracija

Emigracija Za sve emigrante i one koji to žele postati

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 12.06.2015., 23:20   #81
Koliko ima godina i u kojoj pokrajini zivi, je li vjernik tj je li placa crkveni porez?

Meni je bruto-neto izracun na stranici koju sam naveo izracunao neto u cent tocno, i dok sam imao prvu i kad sam promijenio u trecu poreznu klasu, i dok sam zivio u Bayernu a i sad kad sam u Hessenu.

U tvojim podacima nesto ne stima tj nisi rekla sve, mozda ima i neke neoporezive isplate npr terenski dodatak, sto mi se cini da je to ova stavka od 482,26 eura, onda se slaze.
__________________
Svako veliko dostignuce bilo je san prije nego sto je ostvareno, Oni koji sumnjaju i oklijevaju na snovima zauvijek i ostaju
MaliZeleni10 is offline  
Odgovori s citatom
Old 13.06.2015., 11:13   #82
Nettoeinkommen berechnen!

Ihr Bruttoeinkommen: 4100 €
Abrechnungszeitraum: Monat
Geldwerter Vorteil (monatlicher Wert): 0
zum Firmenwagenrechner 0 €
Abrechnungsjahr: 2015
Jährl. Steuerfreibetrag: 0 €
Steuerklasse: Klasse 3
In der Kirche? nein
Ihr Bundesland: Nordrhein-westfalen
Ihr Alter: 30

Haben Sie Kinder? ja
Kinderfreibetrag: 2

Krankenversicherung: gesetzlich pflichtversichert
KV-Zusatzbeitrag: 0,9 %
Rentenversicherung: gesetzlich pflichversichert
Arbeitslosenversicherung: gesetzlich pflichversichert
dalia123 is offline  
Odgovori s citatom
Old 13.06.2015., 11:17   #83
Ergebnis Monat Jahr

Brutto: 4.100,00 € 49.200,00 €
Geldwerter Vorteil: 0,00 € 0,00 €

Steuern
Solidaritätszuschlag: 0,00 € 0,00 €
Kirchensteuer: 0,00 € 0,00 €
Lohnsteuer: 457,33 € 5.487,96 €

Steuern: 457,33 € 5.487,96 €

Sozialabgaben
Rentenversicherung: 383,35 € 4.600,20 €


Ihre jährliche Riesterförderung würde 678,00 € betragen: Infos anfordern! Sind Ihre Kinder ab dem Jahr 2008 geboren erhalten Sie zusätzliche 230,00 €.


Arbeitslosenversicherung: 61,50 € 738,00 €
Krankenversicherung: 336,20 € 4.034,40 €
Pflegeversicherung: 58,43 € 701,10 €

Sozialabgaben: 839,47 € 10.073,70 €

Netto: 2.803,20 € 33.638,34 €
dalia123 is offline  
Odgovori s citatom
Old 13.06.2015., 11:20   #84
evo ovo iznad je ono kako sam računala.

Da li je to točno, ako sam ja nezaposlena, samo suprug radi, imamo dvoje djece, 2 i 7 godina? Suprug ima 30 godina. Živjet ćemo u Nordrhein-westfalen pokrajini.

I još me zanima, djeca su rođena 2008. i 2013. godine, a u izračunu piše da za djecu rođenu od 2008. godine dobije dodatno 230 eura, da li to znači da na netto plaću još mjesečno dodaju 230 eura po djetetu ili što to znači.

I na ovu neto plaću ide još i dječji doplatak po svakom djetetu mjesečno?

Hvala još jednom!
dalia123 is offline  
Odgovori s citatom
Old 13.06.2015., 11:47   #85
Quote:
MaliZeleni10 kaže: Pogledaj post
Koliko ima godina i u kojoj pokrajini zivi, je li vjernik tj je li placa crkveni porez?

Meni je bruto-neto izracun na stranici koju sam naveo izracunao neto u cent tocno, i dok sam imao prvu i kad sam promijenio u trecu poreznu klasu, i dok sam zivio u Bayernu a i sad kad sam u Hessenu.

U tvojim podacima nesto ne stima tj nisi rekla sve, mozda ima i neke neoporezive isplate npr terenski dodatak, sto mi se cini da je to ova stavka od 482,26 eura, onda se slaze.
Postoji terenski dodatak i koristenje poslovnog vozila. Crkveni porez je 71,36€

München

Toliko o podacima, ostalo ne iznosim niti je bitno za temu.
luna777 is offline  
Odgovori s citatom
Old 13.06.2015., 22:38   #86
Zato i ima toliki neto, ima terenski dodatak koji je neoporeziv.
__________________
Svako veliko dostignuce bilo je san prije nego sto je ostvareno, Oni koji sumnjaju i oklijevaju na snovima zauvijek i ostaju
MaliZeleni10 is offline  
Odgovori s citatom
Old 16.06.2015., 00:36   #87
Quote:
xx..viva..xx kaže: Pogledaj post

Ne tih 1800 je za moju struku sozialarbeit to kad dode do toga
Za Sozialarbeiter moras znati odlicno njemacki, jer je ogromna papirologija potrebna.



Quote:
dalia123 kaže: Pogledaj post
A to su drzavni vrtici po 100€ ili privatni? Ako su ti tecajevi ujutro onda bi svakako trebao u vrtic. Suprug bi radio od 8-4 a nemam kud s djetetom naravno, a svakako moram naucit jezik.pp
cjena vritica varira od opcine do opcine.

Quote:
dalia123 kaže: Pogledaj post

Jasno mi je da ne mogu zivjeti kao u Hr i da se od prve place necemo obogatiti, ali racunamo da cu se ja zaposliti i da ce suprug napredovati relativno brzo jer je posao u IT sektoru, pa je dugorocno bolje nego u Hr ostati.
Pitanje nije samo da li vidi muz bolje mogucnosti u njemackoj, nego sta vidis ti i kakvu buducnost vidite za djecu u HR?

Quote:
dalia123 kaže: Pogledaj post
Eto padose snovi o Njemackoj u vodu prije nego smo ih poceli sanjati �� Muz odbio 4100, oni ne daju 4500 i idemo dalje ��
A mi smatramo da od 4100 bruto cijela obitelj ne moze pristojno zivjeti. Imamo i neki kredit ovdje, pa dok i to rijesimo, pa plati vrtic, tecajeve jezika itd... Pa djeci stalno nesto treba...
A stan je isto velika stavka jer u Hr nismo u najmu, dode nam kad odbijemo te stavke na isto ko da smo u Hr ostali, ako ne i losije.
Mozes ziviti od Toga sigurno jer veliki dio ovdje zivi i od manje. Naravno je pitanje sta smatras kao zivot?
Problem najveci je za vas stan jer trazite namjesteni, 95% stanova nisu namjesteni i tako ovi namjesteni su dosta skupi, jer su rijetki. Ja bi svakome tko racuna ostati duze od 2 godine preporucila namjestiti sam sta. Pogledaj ebay-kleinanzeigen itd.


Quote:
hystorian kaže: Pogledaj post
Ljudi ne vide dalje od novca, ali Njemacka i njene tvrtke daju toliko toga jos u vidu dodatnog skolovanja, strucnih konferencija, raznih beneficija. Da ne kazem zivot daleko od stanja opce apatije, depresije i opsjednutosti politikom i prezivljavanjem.
Kad sam se ja odlucio preseliti novac nije odigrao kljucnu ulogu jer sam za hrvatske pojmove imao odlicna primanja duplo iznad prosjeka.
Plus razlika u radu u njemackoj i hrvatskoj je nebo i zemlja sto se tice odnosa poslodavca i zaposlenika. Moja zena je radila za hrvatske privatnike i to nikome ne bih pozelio.
Da ulaganja u zaposlenika su u dobrim firmama dobra. po 2-3 skolovanja u godini od ukupno 3-10 radni dana u IT sektoru nisu neobicna. Placeno skolovanja i sve kao radno vrime.

Quote:
dalia123 kaže: Pogledaj post
Ono sto tu ne placamo je stan od 1000€ i taj stan moramo opremiti, to je dodatnih 4000€ sigurno ako nema nista u stanu, ma to je minimum 4000€. Sigurno nam nitko to nece dati na rate, to moramo skesirat u startu. Uz to i cca dvije najamnine pologa.
Osiguranje i kasko za auto je isto skuplje tamo na pocetku.
Put doma minimum 2 puta godisnje kolko kosta?
Imamo i 500€ kredita u Hr mjesecno.
Dvoje male djece kojima stalno nesto treba.
Ma da smo sami ne bi sekundu razmisljala.
Za tu placu smatram da nije nuzno otici, a prilika ce biti sigurno jos.
Nakon 3 mjeseca bi mogli dobiti i na rate, ali zasto na rate kupovati ako imas ustedevine?

Quote:
dalia123 kaže: Pogledaj post
Isprobavala sam par tih kalkulatora i po mom izracunu tek s 4500 bruto ispada neto 3000€.

A kog god je muz pitao sad gore svi su mu rekli da je to tesko izracunat jer tek kad dobije prvu placu onda ce vidjeti kako je porezna obracunala olaksice itd.

A imam ustedevinu, ali ne zelim ju uloziti u opremanje stana za koji nisam ni sigurna da li ce nam biti smjestaj duze vrijeme, a prekomplicirano je onda to sa selidbom sa namjestajem kasnije. Meni je opcija podstanarstvo jedino ak udem u namjesten stan i ne moram nista ulagati. Ajd da sam ziher da je to to, ak nije, ode mi ustedevina na nesto sto mi ne treba. A to necu znati dok ne probam.
Ja cu se usuditi reci da imas luksuzni Problem. Mozes ziviti u HR dobro ali evo ipak ti/vama ne da mira. Imas ustedevinu koju nebi koristila nego bi se ipak opet negdje zaduzila, to je za mene nepotrebno preljevanje vode iz jedne case u drugu odnosno na mrtvo cuvanje novca jer ces za sve na rate platiti neki % kamata i to ne manji od tih 1,5% koji ce ti novac donjeti kamata. A za placanje u CASH ces u svakoj kuci namjestaja (Osim ikeae, a i tu kod kuhinja mozda nesto) dobiti popusta nesto ako se radi o vec iznosu.

Neznam sta da vam Kazem, ako ne zelite stvarno i ako vam nije potrebno zasto bi isli?
Da i ti jednog dana nades posao?
Da djeca mozda imaju bolje mogucnosti itd.


Da ne zaboravim jos navesti da ce te za pasa morati platiti porez oko 80-100 Eura ako je vrsta koja se racuna kao "borbeni" cak. 400-600 € godisnje.

U ciloj ovoj diskusiji uvijek se vracamo na stan i na tu cinjenicu da vecina hrvata ima stan/kucu i da vecina zbog nje moze i samo zivjeti kako sta zivi u hrvatskoj. Za to naravno morate platiti najam ili evo dignuti Kredit ovdje, sta trenutno mogu svakome preporuciti tko ima 20-30% uloga za stan, jer kamate su nevjerovatno niske i Kredit za stan mozete dobiti na 10 godina za nesto malo vise od 2%.Narvano ne zaboraviti pristojbe Koje su vece u njemackoj. Isto tako Problem namjestaj stana, ako je nekome cilj zivjeti u njemackoj zasto nebi prenio namjestaj iz kuce/stana u hrvatskoj vamo ako nesto valja jer evo tu ce zivijeti 11 mjeseci ili evo barem 10,5 a u HR maksimalno 1,5. i lipo kupujo nesto jednostalnije za HR dok se ne snade.
Sve je stvar odluke gdje ziviti, jer ipak pokusas sjesti na 2 stolice s tim da sacuvas kucu i namjestaj u hr i hoces sve to i ovdje odmah.

U prigovorima bi mogli pitati i za Umzugszuschuß, jer to nije neobicajno da ti poslodavac daje nesto novaca za selidbu ako te zeli kao radnika. ta svota varira o zelji za zaposlenikom i o tome dali zaposlenik sam ogranizira selidbu ili daje nekom poduzecu da toi radi i racune dobiva poslodavac. Ako sam organiziras sve jos ce ti opstati novaca da kupis nesto namjestaja ako fima daje za to dobru svotu, ali to ovisi o firme do firme, ali valja pitati.

@dalia moj savjet bi bilo da barem djecije sobe prenesete u njemacku jer da imaju djece svoju obicajnu sobu tu i isto ce izrasti iz nje, pa kupite u HR njiman normalne sobe a do tada moze i matrac ;-)

Kod vas nije pitanje znaci za prizvijeti nego gdje viditi bolju budocnost.
Ako si voljna raditi i sudjelovati u financiranju Zivota sigurno je u sljedece vrime veca buducnost u njemackoj. Ali je ako mozete ziviti u hrvatskoj, tu laksi zivot, vec samo zbog Toga sta imate tu stan/kucu i urednu placu, te sta ste tu navikli.

Djete bi svakako slala u vrtic sto prija cisto da uci jezik sa drugoj djecom ako ti je dijete mlade od 3 godine i ne stavis ga u vrtic drzava ce ti jos dati EUR 150 mjesecno odgojnog nadoplatka od 16. mjeseca starosti.
__________________
I can´t understand, what makes a man
hate another man, help me understand
Martin L. Gore
Njezna is offline  
Odgovori s citatom
Old 16.06.2015., 12:11   #88
Ima li netko informaciju ili pretpostavku sto ce biti iza 1.7. (ako se ukinu radne dozvole) sa onima koji su predali zahtijev prije tjedan dana npr pa je proces u tijeku?
__________________
Obratite se s povjerenjem.
seal is offline  
Odgovori s citatom
Old 16.06.2015., 12:21   #89
Quote:
seal kaže: Pogledaj post
Ima li netko informaciju ili pretpostavku sto ce biti iza 1.7. (ako se ukinu radne dozvole) sa onima koji su predali zahtijev prije tjedan dana npr pa je proces u tijeku?

nece biti nista, dobit ces pismo da radna dozvola nije potrebna

Trazi vec sada poslodavca, samo proces "Izabiranja" traje bar nekoliko dana, pa dok te pozovu na razgovor ce biti ce vec kraj lipnja.
trebati ce ti radni ugovor za ostanak to je sve.............
nemoj se osloniti na jednog poslodavca, bolje posali sto vise zamolbi
novaugradu is offline  
Odgovori s citatom
Old 16.06.2015., 13:17   #90
__________________
eurosmijeh
€uro is offline  
Odgovori s citatom
Old 16.06.2015., 13:21   #91
Quote:
novaugradu kaže: Pogledaj post
nece biti nista, dobit ces pismo da radna dozvola nije potrebna

Trazi vec sada poslodavca, samo proces "Izabiranja" traje bar nekoliko dana, pa dok te pozovu na razgovor ce biti ce vec kraj lipnja.
trebati ce ti radni ugovor za ostanak to je sve.............
nemoj se osloniti na jednog poslodavca, bolje posali sto vise zamolbi
Poslodavac je predao zahtjev za mene prije nekoliko dana. Zato me i zanima moramo li mozda cekat suzbeni odgovor ili...
__________________
Obratite se s povjerenjem.
seal is offline  
Odgovori s citatom
Old 16.06.2015., 14:29   #92
Quote:
seal kaže: Pogledaj post
mozda cekat suzbeni odgovor ili...
e sada sta ce biti sa ili ovisi o poslodavcu.......
On tebi mora dati radni ugovor, dok god ga ne potpises nista od Toga.....

Cim imas potpisani ugovor:
ako se 01.07. ukinu radne dozvole, ti 01.07. mozes odma poceti raditi


dok god nemas ugovor nemas nista, koristi vrijeme za ucenje jezika i pogledaj jos Koje radno mjesto..............
novaugradu is offline  
Odgovori s citatom
Old 16.06.2015., 18:53   #93
Ok, hvala.
__________________
Obratite se s povjerenjem.
seal is offline  
Odgovori s citatom
Old 17.06.2015., 09:51   #94
Ako nemas ugovor onda vjerovatno neces poceti 01.07. raditi (to je vec za 2 tjedna). Pripazi da poslodavac ne odugovlaci, najbolje nazovi iduci tjedan i pitaj kako stvari stoje i dali ti moze reci kada pocinjes raditi.

Ako ti to ne moze reci,ocito mu nije stalo, salji zamolbe na druga mjesta da nes sjedis mjesecima uzalud......
novaugradu is offline  
Odgovori s citatom
Old 17.06.2015., 11:28   #95
Quote:
novaugradu kaže: Pogledaj post
To ti hocu i reci (sama imam dvoje pa se moram snalazit)....

Gradski vrtici i crkveni kostaju oko 100 Eur, mozda malo jeftinje, s time sa je Boravak od 07:30 do 13:30 (kod tih 100 EUR je cesto sa ruckom ali i to nije pravilo, ima i jeftinijih vrtica ali nemaju nikakvo jelo tako da klinci moraju nostit i po 2 sendvica), privatni kostaju mnogo vise ali su fleksibilniji i lakse je dobiti mjesto.
ovo mi je jedan od najjacih razloga zasto zelim ici iz irske u njemacku jer je u IE tjedno (pet dana u nedjelji od 8-5) vrtic kosta 230€!!! i onda nedavno u jednom dokumentarcu o hrvatima u irskoj kazu "drzava je ovako napravila da bi jedan od roditelja morao ostati doma sa djecom dok su mali.." pa to je idealno za one koji zele biti doma 24/7/365..

ja osobno ne mogu sebe zamisliti da ne radim i mislim da je za dijete itekako vazno da je medju drugom dijecom od malena.. ako dijete u irskoj zeli trenirati nogomet ili sl. uzece ga u tim samo ako je talent..a ako oni misle da nije onda se ide opet privatno i kosta papreno..

btw. novaugradu, ja ne planiram u njemackoj raditi kao erzieher nego za pocetak pflegeassistentin a doskolovati se i za pflegearbeiter.. njemacki jezik za sad znam na razini B2 i obozavam ga tako da bice sve to ok..


danas odlucuju.. ja svakako idem bez obzira na odluku ali kad bi maknuli radne dozvole uh to bi bilo veliko olaksanje..
http://www.vecernji.hr/hrvatska/njem...hrvate-1010847
mare-82 is offline  
Odgovori s citatom
Old 17.06.2015., 11:45   #96
Napokon!
luna777 is offline  
Odgovori s citatom
Old 17.06.2015., 11:53   #97
Quote:
mare-82 kaže: Pogledaj post
ovo mi je jedan od najjacih razloga zasto zelim ici iz irske u njemacku jer je u IE tjedno (pet dana u nedjelji od 8-5) vrtic kosta 230€!!! i onda nedavno u jednom dokumentarcu o hrvatima u irskoj kazu "drzava je ovako napravila da bi jedan od roditelja morao ostati doma sa djecom dok su mali.." pa to je idealno za one koji zele biti doma 24/7/365..
[/url]
Nemoj se samo prevariti sto se tice vrtica, Vrtic koji kosta 100 EU znaci da dijete mora biti minimum 3 godine, ni minutu ne smijes zakasniti po dijete niti ga mozes ranije predati.
Tvojih 230 EUR u Irskoj bi za mene bilo bas jeftino.

Situacija je bila slijedeca, bila sam prisiljena ici raditi dok mi je prvo dijete bilo godinu i pol, morala sam dijete prijaviti na listu cekanja odma kada se rodilo.
Za djecu ispod 3 godine to su jaslice (KiTA).
U gradu u kojemu u ja zivim cijene se razlikuju tako da za prvo djete placas najvise i cijenu vrtica odredjuje koliko oba roditelja bruto zaradjuju, t.j. samohrane majke naravno puno manje placaju za potpuno isto mjesto u isto vrticu nego bracni par gdje oboje rade.
Za boravak od 07:00 do max. 14:30 sam platila 370 EUR u mjesecu, da sam htjela boravak do 17 sati bi me kostalo 500 EUR.
tek kada je narvsio 3 godine, mogla sam ga prebaciti u "normalni" Kindergarten koji je onda kostao 70EUR (vec je proslo par godina). U obicno Kindergartenu nemas rucak, tako da sam svaki dan zurila kuci, vecinom podgrijavala jelo koje sam skuhala dan prije jel je dijete vec pregladnjelo (moras im staviti sendvic za dorucak, alo do 13:30 oni ipak dobro ogladne).

Za drugo dijete dobijes mali popust, ali eto ja za drugo dijete placam nesto malo manje od 80 EUR mjesecno Kindergarten (rucak nema).
Caka je da opet svaki dan zurim kuci i strepim da mi ne kasni vlak a djete gladno vec ceka u vrticu.
Njemacka ti nije sozialno nastrojena, ima sve servise ali su jako skupi.
Da naglasim, moja djeca su u iskljucivon gradskim/crkvenim vrticima privatni vrtici su puno skuplji.

Gledala sam i ja dijelomicno reportazu iz irske (nazalost ne do kraja), cini mi se lijepa situacija, vrtici imaju malene grupe djece i individualniji pristup. Moja djeca u svojoj Kindergarten grupi imaju od 20- 25 drugih malisana. Nego povucenije djete bi sigurno imalo poteskoca u takvoj velikoj grupi.


U njemackoj je mentalitet nazalost jos uvijek takav da majka koja svoje djete sa godinu dana dade u KITA "Rabenmutter" (ovdje se kaze da su to ptice koje se nevole brinuti o svojim mladuncima). Dosta se poboljsalo u zadnjih 10 godina, ali uvdje je uvijerenje takvo da bi majka do 3 godine djeteta trebala iskljucivo biti kod kuce.

Ja ne radim puno radno vrijeme (Teilzeit), ali usprkost tomu sam se vec svega naslusala (kako mozes, jel ti nije zao....)
novaugradu is offline  
Odgovori s citatom
Old 17.06.2015., 12:06   #98
Quote:
luna777 kaže: Pogledaj post
Ich bin so froh, ich kann nicht meine Gefuhle beschreiben.

__________________
Texture like sun
lettow is offline  
Odgovori s citatom
Old 17.06.2015., 12:09   #99
hvala ti puno na iscrpnom odgovoru!!

mjesecno u irskoj vrtic za dijete starije od 3god je oko 900 a za mladje je oko 1200€ znaci samo radni dani tj 20 dana.. da,znam da je za mladje od 3g u DE kinderkrippe a ne kindergarten

netko bi rekao da pretjerujem kad kazem da je njemacka bolja od irske ali to je samo zato sto sam godinama zivjela u svicarskoj i svica je u biti puno sredjenija i ima mozda bolje place cak i od njemacke ali taj sistem njihov je slican manje/vise..

jedan primjer koji meni recimo digne zivce je npr. moja firma u irskoj je trazila od mene 5 potvrda o nekaznjavanju jer sam zivjela u 5 razlicitih drzava i ja sam im to dala u roku 2.5 mjeseca.. koliko samo pretrazivanja na internetu,zvanja,slanja mejlova,trosenja novaca i uspjela sam sve u tako kratko vrijeme a ta ista moja firma ako nesto treba meni sto je recimo dati mi kopiju od ugovora sa posla cekaju 100god. i sto ti nikako ne dozvoljavaju da zaradis vise.. ako radis prekovremeno sav taj novac neces dobiti na placi nego ili porez otkine ili to oni vrate tek na godisnjem povratu..
mare-82 is offline  
Odgovori s citatom
Old 17.06.2015., 12:21   #100
Quote:
mare-82 kaže: Pogledaj post
hvala ti puno na iscrpnom odgovoru!! :
ne zelim iscrpljivati nego samo ti reci ozbiljno kako obitelji ovdje zive jer sam tu "iskusna".
Lako se samcu organizirati malo.....


Quote:
zaradis vise.. ako radis prekovremeno sav taj novac neces dobiti na placi nego ili porez otkine ili to oni vrate tek na godisnjem povratu..
Ovdje vecinu "Nebenjobs" moras prijaviti poslodavcu gdje uglavnom radis, a prekovremeno ovisi o firmi, nekada ti isplati (Porez pojede vecinu) ili ti da dodatne slobodne dane....

Zadnje uređivanje novaugradu : 17.06.2015. at 12:42.
novaugradu is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor



Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 12:13.