Natrag   Forum.hr > Društvo > Pravo > Nekretnine

Nekretnine Vlasništvo, posjed, gruntovnica, porezi i dr.

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 02.08.2015., 23:34   #1
Exclamation Pokušaj otimačine nekretnina

Molila bih Vas savjet za slijedeći slučaj:

1947.-me godine zemljišno-knjižni ured u Zadru krivo upisuje nasljedstvo nad nekretninama (zemljište i kuća na otoku Ugljanu) na osobu identičnog imena i prezimena umjesto na mog djeda što saznajem tek Rješenjem o nasljeđivanju od 1971. nakon smrti moga oca. Općinski sud me upućuje na ispravak uknjižbe što i pokušavam sve do sredine 80.-tih godina preko mnogih odvjetnika, ali bez uspjeha. Suvlasnica sam na tim nekretninama sa još 6 braće i sestara (nakon smrti majke) i u dogovoru s njima, a sve zbog iscrpljenosti i nemogućnosti realizacije moje namjere da sebe i njih upišem u gruntovnicu kako bi vanknjižno vlasništvo prešlo u realno stanje stvari.

To je dugo vremena bilo u zaboravu, sve dok je moj najmlađi brat pod velikim pritiskom žene i kćeri odlučio da se upiše kao suvlasnik 1/7 nekoliko parcela, nakon čega bi one (a sve preko njega) prodale što više našeg zajedničkog zemljišta i ostavile nas bez ičega.
Šokirana Tužbom opunomoćene odvjetnice pokušavam razumjeti o čemu se tu sve u stvari radi (jako miriše na pljačku) i kontaktiram moju preostalu braću i sestre koji svi žive u inozemstvu, kako bismo u roku zadanom od Općinskog suda u Zadru od 30 dana (već je prošlo 10 od dana primitka Tužbe poštom) dostavili sudu Odgovor na Tužbu i u međuvremenu pokušavam skupiti sve dokumente na temelju kojih bih sastavila Odgovor, a neki bi mi i koristili na pripremnom ročištu zakazanom za 02. studenog 2015. Kako vjerojatno i sami znate sada je većina ljudi koji rade na katastru i gruntovnici na godišnjim odmorima, pa se opravdano bojim da neću stići ishoditi ništa u navedenom roku (20 dana). Bojim se da je timeing upravo zbog toga tempiran za ovo vrijeme, kako bi me se omogućilo da dođem do najosnovnijih dokumenata koji bi mi pomogli u Odgovoru.

Sud mi je kao prilog dostavio i posjedovni list gdje po prvi puta vidim da je većina zemljišnih parcela upisana na moje ime (moje braće i sestara tu skoro pa i nema nigdje), no željela bih im pomoći da se svi zajedno obranimo od pohlepe bratove žene i kćeri koje su ovo osmislile kako bi se domogle "kruha bez motike". Poslala sam katastarskom uredu zahtjev za povijest posjeda kako bi se iz njega moglo vidjeti tko je i kada bio upisan na tim nekretninama kao posjednik, a pokušala razumjeti kako je to sve najednom završilo upisano na moje ime.

U gruntovnici se te parcele i kuća još uvijek vode na mom djedu, ovog puta pravoj osobi, ne onoj krivoj na kojoj se vodilo do 1973.-će i dalje skoro sve do danas. Logično bi pitanje bilo tko je to, kako i kada uspio upisati na njegovo ime, ako sam ja izgubila 15.-tak godina, živaca i novaca, a nisam u tome mogla uspjeti.


Još neka od pitanja bi bila: da li na pripremnom ročištu mogu dodati još koji dokaz protiv te Tužbe, ako ih ne stignem navesti u Odgovoru?
Kako bih mogla predstavljati moju braću i sestre (preostalih 5) pred Općinskim sudom u Zadru na tom ročištu, a možda i kasnije? Da li me mogu (ako to budu željeli) opunomoćiti i na koji način, jer ih 4 živi u Australiji, a jedna sestra u Italiji?

Pokušala bih naći odvjetnika koji bi nas zastupao u tom postupku, ali se bojim da za to neću imati dovoljno novaca. Živim u Rijeci, pa mi to nije baš blizu.

Zato vas lijepo molim za savjet što bih trebala (najprije u Odgovoru na Tužbu, a kasnije na pripremnom ročištu pred Općinskim sudom u Zadru) poduzeti da zaštitim obiteljsko vanknjižno vlasništvo (izazvano krivnjom zemljišno-knjižnog ureda u zadru) od planirane pljačke i otimačine od strane bratove žene i kćeri.

Unaprijed se zahvaljujem na odgovoru i pomoći.
__________________
Živi i pusti druge da žive
PrvaPomoć is offline  
Odgovori s citatom
Old 03.08.2015., 00:29   #2
Ništa bez dobrog advokata !! Odriješi kesu moja zemljakinjo i ne budi bodul kao što sam ja.

Ne razumijem ovo:
Quote:
To je dugo vremena bilo u zaboravu, sve dok je moj najmlađi brat pod velikim pritiskom žene i kćeri odlučio da se upiše kao suvlasnik 1/7 nekoliko parcela, nakon čega bi one (a sve preko njega) prodale što više našeg zajedničkog zemljišta i ostavile nas bez ičega.
Ako to on ima pravo, ne vidim problem. Jedino je problem ako se misli upisati za CIJELO !
Onda je dovoljan prigovor da on nije jedini nasljednik.

Quote:
Kako bih mogla predstavljati moju braću i sestre (preostalih 5) pred Općinskim sudom u Zadru na tom ročištu, a možda i kasnije? Da li me mogu (ako to budu željeli) opunomoćiti i na koji način, jer ih 4 živi u Australiji, a jedna sestra u Italiji?
Ili oni moraju sami poslati prigovor ili tebe moraju opunomočiti.
Ali oni moraju dobiti tužbe.
krena is offline  
Odgovori s citatom
Old 03.08.2015., 09:20   #3
Quote:
krena kaže: Pogledaj post
Ništa bez dobrog advokata !! Odriješi kesu moja zemljakinjo i ne budi bodul kao što sam ja.

E, samo da je ovo bilo pred 2-3 godine. Ne bi bilo problema s plaćanjem odvjetnika. Sada je "kesa" puno tanja i zamrznuta.

Ne razumijem ovo:


Ako to on ima pravo, ne vidim problem. Jedino je problem ako se misli upisati za CIJELO !
Onda je dovoljan prigovor da on nije jedini nasljednik.

Nitko mu ne osporava pravo na 1/7, jer bi u tom slučaju imao samo takav dio od svake parcele sve dok se ne bi išlo na diobu. Ali, kažem, tu nešto "smrdi", mislim na neki "mračni plan" možda u suglasju sa odvjetnicom, a i sutkinje se znaju "zaigrati" po tom pitanju, pa prebaciti vlasništvo sa nekoga tko na njega ima pravo, na nekoga tko ga nije nikad ni imao.



Ili oni moraju sami poslati prigovor ili tebe moraju opunomočiti.
Ali oni moraju dobiti tužbe.

Poslali bi Odgovor na Tužbu, ali je Tužbu od suda za sada dobio samo jedan brat. Odvjetnica tužitelja tvrdi da su ih poslali svima što nije slučaj. Dala sam si truda, pa im to isfotokopirala i poslala im, iako znam da to nije službeni način primitka dokumenta od strane suda. I tu se sud zna "zaigrati", pa istaknuti na oglasnu ploču dokumente za koje tvrde da su ih uredno dostavili strankama u postupku.

I nije mi jasan postupak opunomoćenja kada su u Australiji i Italiji. Da li to moraju napraviti preko tamošnjih veleposlanstva ili kako?
__________________
Živi i pusti druge da žive
PrvaPomoć is offline  
Odgovori s citatom
Old 03.08.2015., 10:57   #4
Quote:
PrvaPomoć kaže: Pogledaj post
Poslali bi Odgovor na Tužbu, ali je Tužbu od suda za sada dobio samo jedan brat. Odvjetnica tužitelja tvrdi da su ih poslali svima što nije slučaj. Dala sam si truda, pa im to isfotokopirala i poslala im, iako znam da to nije službeni način primitka dokumenta od strane suda. I tu se sud zna "zaigrati", pa istaknuti na oglasnu ploču dokumente za koje tvrde da su ih uredno dostavili strankama u postupku.

I nije mi jasan postupak opunomoćenja kada su u Australiji i Italiji. Da li to moraju napraviti preko tamošnjih veleposlanstva ili kako?

Dakle kako sam razumio, jedan brat je vlasnik 1/7 a tuži sve ostale da bude vlasnik za cijelo. Da bi se donijela pravomoćna odkluka suda SVI tuženi moraju dobiti tužbu poštom kako preporuku te istu potpisati. Sud ne bi smio donijeti riješenje ako netko nije dobio poštu.
Inače se punomoć lako napravi. Najbolje je da ti advokat ovdje napiše punomoć. Ti nađi ovlaštenog prevoditelja za engleski i napiši engleski prijevod sa službenim pečatom. I pošalji sve u Australiju na ovjeru kod njihovog javnog bilježnika.
krena is offline  
Odgovori s citatom
Old 03.08.2015., 15:05   #5
Quote:
krena kaže: Pogledaj post
Dakle kako sam razumio, jedan brat je vlasnik 1/7 a tuži sve ostale da bude vlasnik za cijelo. Da bi se donijela pravomoćna odkluka suda SVI tuženi moraju dobiti tužbu poštom kako preporuku te istu potpisati. Sud ne bi smio donijeti riješenje ako netko nije dobio poštu.
Inače se punomoć lako napravi. Najbolje je da ti advokat ovdje napiše punomoć. Ti nađi ovlaštenog prevoditelja za engleski i napiši engleski prijevod sa službenim pečatom. I pošalji sve u Australiju na ovjeru kod njihovog javnog bilježnika.
Velika Vam hvala na odgovoru i odmah se moram ispričati što se niti sama nisam oglasila na forumu, jer (gle čuda!) poštarica mi je uručila još jednu Tužbu od strane istog tužitelja, koja se odnosi na ostatak zemljišta i kuću. Ovaj put je pripremno ročište zakazano za 01. listopada (?!?) i predmet se nalazi u rukama druge sudkinje, iako se radi gotovo o istoj stvari.
Šok za šokom i ove ljetne vrućine kao i godišnji odmori ljudi uposlenih na Katastru i gruntovnici će uveliko otežati stvari, no kako se kaže, nema predaje do samog kraja.

Poslušati ću savjet i vezi punomoći i pokušati je ostvariti na taj način.
__________________
Živi i pusti druge da žive
PrvaPomoć is offline  
Odgovori s citatom
Old 10.08.2015., 00:25   #6
Zamolila bih Vas za još neke odgovore na moja pitanja zbog roka danog od Općinskog suda u Zadru za Odgovor na Tužbu u ranije navedenom slučaju. Naime, rok istječe za 9 dana, a prikupljanje dokumentacije koja bi potkrijepila činjenice u Odgovoru još nije gotovo.

a) Da li je rok za slanje posebnog podneska isti kao i za Odgovor na Tužbu ili se isti može poslati i kasnije?

b) Koji se zadnji dan uzima u obzir prilikom slanja Odgovora na sud putem pošte? Da li onaj koji se upiše na pošiljci (preporučenom pismu) ili Odgovor već mora stići na sud do zadanog roka? Isto bi me zanimalo i za moju braću i sestre koji žive u Australiji i Italiji. Naime, pismo od njih do Hrvatske putuje najmanje 8 dana.

c) Završni dio prijedloga za donošene Presude od strane suda, a na zahtjev tužitelja glasi:

"...Utvrđuje se da je tužitelj stekao pravo vlasništva odnosno pravo suvlasništva i to:

(sada se tu navode brojevi katastarskih čestica nekretnina)


sve navedene čestice zemlje upisane u zemljišno-knjižni uložak br. XX katastarske općine Ugljan, i to nasljeđivanjem, što su tuženici dužni priznati i trpjeti da se tužitelj temeljem ove presude, a nakon njezine pravomoćnosti, ishodi u zemljišnim knjigama na svoje ime upis prava vlasništva odnosno pravo suvlasništva za navedene suvlasničke udjele na gore navedenim nekretninama, uz istovremeno brisanje postojećih zemljišno-knjižnih upisa za označene suvlasničke udjele, sve u roku od 15 dana."

Ne razumijem tko bi se ovdje sve trebao brisati i odakle? Mi smo svi upisani u katastru kao posjednici (većinom ja osobno ne mojom krivnjom i namjerom) kao suvlasnici 1/7 svih nekretnina (zemljišta i kuće), a jedina osoba upisana u gruntovnici je moj djed na cijelom vlasništvu. U slučaju da sud pozitivno odgovori na tužbu moga brata i donese traženu presudu, on bi bio upisan kao vlasnik 1/7 svake od pojedinih čestica što mu ne donosi mogućnost prodaje bilo kojeg takvog djela ikome. Jedino ako se iza toga ne očekuje neki slijedeći potez smišljen u glavi njegove supruge i kćeri koje su idejni začetnici svega ovoga i jedini im je cilj prodaja što više nekretnina koje bi nam željele oteti služeći se mojim bratom kao marionetom u svojim mračnim namjerama. I gdje bi nakon toga završio moj djed? Da li bi bio zauvijek izbrisan iz gruntovnice? Gdje bismo u tom slučaju bili upisani nas preostalih 6?

d) Da li bih mogla u slučaju lošeg zdravstvenog stanja opunomoćiti kćer ili sina da me zastupaju na pripremnom ročištu i glavnoj raspravi na Općinskom sudu u Zadru? Znam da u ZPP-u piše da to mogu biti samo brat ili sestra, ili bračni drug, no možda postoji neka mogućnost da me oni zastupaju u ovom slučaju. Piše da to može biti i osoba koja je sa strankom u radnom odnosu (odvjetnika za sada ne spominjem dok ne vidim cijelu sliku i procjenu slučaja).

e) Da li se u slučaju lošeg zdravstvenog stanja pripremno ročište i glavna rasprava mogu odgoditi za neki drugi vremenski termin i na koji način?


Ispričavam se zbog brojnih pitanja, no slučaj je takav kakav je, a rok za Odgovor na Tužbu se je opasno približio (9 dana).

Unaprijed Vam se zahvaljujem i nadam se korisnim odgovorima i savjetima vezanih uz ovaj slučaj.

Lijepi pozdrav.
__________________
Živi i pusti druge da žive
PrvaPomoć is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor



Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 03:50.