Natrag   Forum.hr > Društvo > Roditelji i djeca > Školarci i adolescenti

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 09.02.2017., 20:45   #21
Quote:
Twinmama kaže: Pogledaj post
I ja mislim....
Iako ja ni kao roditelj radeci s njoma ono sto su radili u predskoli nisam zamjetila da bi ona mogla imati problema....
Istu razinu predznanja su mi pokazivali oboje (prednost blizanaca je ta sto ih u nekim segmentima mozes usporediti ipak ) a ispalo je da decko nema nikakvih problema, a kod nje se pokazali problemi pa gotovo odmah cim su krenuli sa pisanjem i citanjem....
Tako da sam bila poprilicno zbunjena tim saznanjima koja se prije kroz te predskolske zadatke stvarno nisu pokazala....
Ali sreca pa smo svi eto reagirali odmah i da smonipak vec neke stvari rijesili.... Problem je sto non stop iskrsne nekaj novo

Jel ta "spora" djeca ostanu uvijek spora ili to dodje na svoje s godinama???

Poslano sa mog NOA_E1 koristeći Tapatalk

nebi rekla da su spore nego više ne zrela i previše zaigrana za dvoju dob..
moja cura je sada 3. razred...ocjene su dobre, ponašanje dobro u školi ali mi još uvijek fali samostalnosti i volje...uvijek je puno moga ulaganja i pomoći oko učenja, kontrole zadaće itd.

ali takvo je dijete i vjerovatno će uvijek tako biti...
__________________
H. 29.08.2007. - L. 12.03.2011.
blond lady is offline  
Odgovori s citatom
Old 09.02.2017., 23:13   #22
Quote:
blond lady kaže: Pogledaj post
ne znam koliko je pametno tražiti indivi. pristup zbog tog problema koji se može riješit uz trud svih (roditelja, učitelja, logopeda)..mislim učiteljica ako je dobra uvijek pokušava više se malo posjetit djetetu ako ima neki problem..ne znam dali idu u boravak..mi smo imali divnu učiteljicu u boravku koja je jako puno radila sa h.

sa tim ind. pristupom će biti samo odmah etiketirana i to je može pratit kroz cijelo školovanje bez potrebno...
Ja realno ne vidim nista lose u individualiziranom pristupu.....niti ce je to pratiti bezpotrebno cijelo skolovanje......a pomoci ce joj da nadvlada te razvojne teskoce (te logopedske probleme su svrstali u prolazne razvojne teskoce) i dostigne vrsnjake.....
Kada se te razvojne teskoce prevladaju i individualizirani pristup se ukida.....
Ali ako joj u ovom periodu zivota treba takav pristup (a ja kao roditelj mislim da treba), ne vidim zasto joj to nebi omogucili....


Evo primjera iz njenog imenika:
Hrv ;5 (ucenica sa lakocom izgovara abecedu), 2 (ucenica je napisala ispit uz individualni pristup)

Mat: 5 (kratki test - zbrajanje i oduzimanje do 10), 4 (zbrajanje i oduzimanje do 10, zadatci rijecima - ucenica je potpuno samostalno rijesila ispit uz individualizirani pristup produzenja vremena pisanja ispita)

Lik, Gl, Vj, Tzk i Eng- to ima sve 5....

Pid: 3 ( test - ne cita sa razumjevanjem)




Poslano sa mog NOA_E1 koristeći Tapatalk
__________________
L&I 17. 12. 2009.

Zadnje uređivanje Twinmama : 09.02.2017. at 23:26.
Twinmama is offline  
Odgovori s citatom
Old 11.02.2017., 19:50   #23
Quote:
on nema volje taj hrv,jezik on jednostavno neželi on samo priča usred zadače počne pričati o igri kako če se on danas igrati ovo ono i tako non stop
Stvarno ne želim biti bezobrazna, ali ako majka do svoje sadašnje dobi nije apsolvirala činjenicu da iza zareza ide razmak i lijepi negacije na sve glagole koje koristi, možda dijete jednostavno treba uložiti veći napor od svojih vršnjaka da bi došlo na isti stupanj, i nije baš pošteno okrivljavati ga za nezainteresiranost. Svi mi lako izgubimo interes kad je nešto puno iznad našeg nivoa i preteško nam je, nije dijete krivo što je takvo.
__________________
ali i da trolam, to je moje gradjansko pravo © Natch
chocolatecookie is offline  
Odgovori s citatom
Old 11.02.2017., 21:09   #24
iz sličnih se razloga ne uključih u raspravu. prvi post mi i dalje izgleda kao trol.
__________________
nas ticker
svasta_nesto is offline  
Odgovori s citatom
Old 13.02.2017., 15:58   #25
Quote:
Twinmama kaže: Pogledaj post
Evo primjera iz njenog imenika:
Hrv ;5 (ucenica sa lakocom izgovara abecedu), 2 (ucenica je napisala ispit uz individualni pristup)

Mat: 5 (kratki test - zbrajanje i oduzimanje do 10), 4 (zbrajanje i oduzimanje do 10, zadatci rijecima - ucenica je potpuno samostalno rijesila ispit uz individualizirani pristup produzenja vremena pisanja ispita)

Lik, Gl, Vj, Tzk i Eng- to ima sve 5....

Pid: 3 ( test - ne cita sa razumjevanjem)
Ova petica za abecedu - abecedu vjerojatno zna od druge-treće godine na pamet. To nije umijeće čitanja.
Matematika - logika joj je ok, ali kada treba pročitati i shvatiti pročitano, tu šteka.

U prva 4 razreda OŠ glavna poanta je ČITANJE S RAZUMIJEVANJEM.
Ne da bi "ovo ili ono dobivali ne dobivali ocjene" nego da bi naučili umijeće čitanja kako bi u slijedećim razredima mogli učiti iz pročitanog.
Ako dijete pročita i ne razumije što je pročitalo, znači treba se pozabaviti učenjem čitanja.

Što više čita, bolje će znati. Čista vježba. Logopedske instrukcije su milina u ovoj dobi jer su usmjeren na konkretno i na baš tu dob, način razumijevanja, shvaćanja, obrade informacija u mozgu itd.

Također i kako pravilno vokalizirati pročitano, te izraziti misli iz glave.
Taj dio je jako bitan.
Najbolja je vježba dati djetetu da pročita, zatim da prepriča Tu padaju sve krinke.

Nemojte se bojati logopeda, ja bi dva da mi netko da, odmah.
Jednog za stariju (2r.) jednog za mlađeg koji je tek sa 4g. progovorio
8472 is offline  
Odgovori s citatom
Old 13.02.2017., 15:59   #26
Quote:
chocolatecookie kaže: Pogledaj post
Stvarno ne želim biti bezobrazna, ali ako majka do svoje sadašnje dobi nije apsolvirala činjenicu da iza zareza ide razmak i lijepi negacije na sve glagole koje koristi, možda dijete jednostavno treba uložiti veći napor od svojih vršnjaka da bi došlo na isti stupanj, i nije baš pošteno okrivljavati ga za nezainteresiranost. Svi mi lako izgubimo interes kad je nešto puno iznad našeg nivoa i preteško nam je, nije dijete krivo što je takvo.
8472 is offline  
Odgovori s citatom
Old 13.02.2017., 16:22   #27
Quote:
8472 kaže: Pogledaj post
Ova petica za abecedu - abecedu vjerojatno zna od druge-treće godine na pamet. To nije umijeće čitanja.
Matematika - logika joj je ok, ali kada treba pročitati i shvatiti pročitano, tu šteka.

U prva 4 razreda OŠ glavna poanta je ČITANJE S RAZUMIJEVANJEM.
Ne da bi "ovo ili ono dobivali ne dobivali ocjene" nego da bi naučili umijeće čitanja kako bi u slijedećim razredima mogli učiti iz pročitanog.
Ako dijete pročita i ne razumije što je pročitalo, znači treba se pozabaviti učenjem čitanja.

Što više čita, bolje će znati. Čista vježba. Logopedske instrukcije su milina u ovoj dobi jer su usmjeren na konkretno i na baš tu dob, način razumijevanja, shvaćanja, obrade informacija u mozgu itd.

Također i kako pravilno vokalizirati pročitano, te izraziti misli iz glave.
Taj dio je jako bitan.
Najbolja je vježba dati djetetu da pročita, zatim da prepriča Tu padaju sve krinke.

Nemojte se bojati logopeda, ja bi dva da mi netko da, odmah.
Jednog za stariju (2r.) jednog za mlađeg koji je tek sa 4g. progovorio
Ne....nezna abecedu od 2-3godine.....smijesno....
Mislim ima djece (jako malo - osobno poznam samo dvoje a kroz moje je ruke proslo xy djece ) koja to znaju u toj dobi.... Moja nije to dijete....

Matematika......da, procitala je i shvatila procitano.....individualizacija je bila u tome da joj je dano vise vremena da dovrsi ispit..... (Ako nisi primjetio/la u opisu ocjene stoji da je potpuno samostalno rijesila ispit u kojemu su bili zadatci s rijecima)....tako da.....
Procitaj dobro sto pisem....

Sve tekstove koje doma vjezbamo MORA procitati sa razumjevanjem jer obavezno ima 2-3 pitanja vezana za tekst poslije.....

Tko se boji logopeda????

Trenutno mojoj maloj je najveca kocnica sporost (ono sto ja vidim).....
Ja si nokte izmanikiram dok ona procita jednu recenicu, pa se cesto pogubi....
Nije uvijek ali dovoljno da joj predstavlja glavni problem.....
A ubrzat je nemogu.....
Iskusala sam je na nacin da ja kad citam slovkanjem ali jednim normalnim tempom, bez problema poveze sve rijeci u recenicu.... -znaci razumije....
I dalje se znaci vracamo na sporost....

Poslano sa mog NOA_E1 koristeći Tapatalk
__________________
L&I 17. 12. 2009.
Twinmama is offline  
Odgovori s citatom
Old 13.02.2017., 18:28   #28
Quote:
Twinmama kaže: Pogledaj post
Ne....nezna abecedu od 2-3godine.....smijesno....

Tko se boji logopeda????

Iskusala sam je na nacin da ja kad citam slovkanjem
Moj mlađi sa dvije je znao abecedu napamet. Progovorio sa 4.

Velik dio ovdje se boji logopeda, nije išao komentar tebi jedinoj.

Slovkanje kao čitanje je pokazatelj da dijete teško usvaja strukturu riječi time i rečenice, znači da još nije naučila "prepoznavati" riječi već ih čita slovo po slovo.
Za to treba vremena. Vježbom se vježba i izvježba.
8472 is offline  
Odgovori s citatom
Old 15.02.2017., 13:13   #29
Quote:
chocolatecookie kaže: Pogledaj post
Stvarno ne želim biti bezobrazna, ali ako majka do svoje sadašnje dobi nije apsolvirala činjenicu da iza zareza ide razmak i lijepi negacije na sve glagole koje koristi, možda dijete jednostavno treba uložiti veći napor od svojih vršnjaka da bi došlo na isti stupanj, i nije baš pošteno okrivljavati ga za nezainteresiranost. Svi mi lako izgubimo interes kad je nešto puno iznad našeg nivoa i preteško nam je, nije dijete krivo što je takvo.

kao prvo žena piše s mobitela, a kao drugo nismo na ispitu nego na forumu!
većina ljudi piše malim slovom nakon točke
ne znato jer ne znaju - nego jer smo na forumu i tu to tako ide.

uostalom osuda nekoga na temelju pismenosti u jednoj rečenici je kompletno suluda
__________________
manje je više
argentina is offline  
Odgovori s citatom
Old 15.02.2017., 13:31   #30
Quote:
argentina kaže: Pogledaj post

kao prvo žena piše s mobitela, a kao drugo nismo na ispitu nego na forumu!
većina ljudi piše malim slovom nakon točke
ne znato jer ne znaju - nego jer smo na forumu i tu to tako ide.

uostalom osuda nekoga na temelju pismenosti u jednoj rečenici je kompletno suluda
Žena piše neželim i ču. Nepismena je.
Evo jedna dodatna osuda od mene - kaže da dijete non stop priča o igri - to je samo testiranje granica, kad malo odraste će prepričavati što je jelo za užinu umjesto da radi zadatke iz matematike.
Zadatak roditelja je biti dovoljna podrška i autoritet da objasni da će kasnije razgovarati o igri i igrati se, a sada je vrijeme za ozbiljnost i rad za školu.
Ja sam dadiljala djevojčicu od 7-8 god. koja je pokušavala takve stvari, kad bih ju usmjerila na rad bi počela s "Ali čekaj, samo malo, moram ti ovo reć..."
Nisam dozvolila. I tako 100 tisuća puta.
Flying Buttress is offline  
Odgovori s citatom
Old 15.02.2017., 14:27   #31
tema nije o nepismenosti forumskog puka.
gargamišamel is offline  
Odgovori s citatom
Old 15.02.2017., 15:06   #32
Quote:
fifi29 kaže: Pogledaj post
Pozz,ovako da li je ko imao problem ili se razumije u ovaj problem,ja ga barem shvačam kao problem,Imam djete koje ide u prvi razred i još nije savladao čianje i pisanje,tek je malo krenulo od kad ide na produžnu nastavu,sad idemo kod logopeda ali ja po svemu tome vidim da on nema volje taj hrv,jezik on jednostavno neželi on samo priča usred zadače počne pričati o igri kako če se on danas igrati ovo ono i tako non stop,on do putu do škole priča o igri on za vrijeme ručka samo priča o igri,U školi je po ponašanju jedan od najboljih u svom raredu ttako barem kaže nasavnica i da dok traje nastava drugi učenici ometaju nastavu te ga ubodu olovkom u leđa ,te ga stalno rukom po leđima udaraju i da njega o omea i da se u nemože koncetrirat,mene anima da li njemu stvarno to omea konceraciju,dal on nije spreman na školu ili je to toalna nezaineresiranost
možda je splet svega toga pomalo al, probaj ovako....
kad vidiš koliko zadace ima, daj mu vremenski period u kojem ako to završi, ce se moci ici igrati a, ako ne onda ce dobiti dodatne zadatke za vježbu, pa ak se njemu sjedi cijeli dan nad udžbenikom i bilježnicom, njegov izbor....
i, na osnovu toga ceš i sama najbolje vidjeti dal je u pitanju nezainteresiranost ili nešto drugo...obicno klinci koji su nezainteresirani, kad žele nešto drugo (tipa ici se igrati, otici u park ili xy), požurit ce se sa zadacom ako im postaviš takav uviet.
kod pisanja probaj neka si otpjeva tu rijec, možda mu bude lakše.
tanita is offline  
Odgovori s citatom
Old 15.02.2017., 22:59   #33
Quote:
Twinmama kaže: Pogledaj post
Iskusala sam je na nacin da ja kad citam slovkanjem ali jednim normalnim tempom, bez problema poveze sve rijeci u recenicu.... -znaci razumije....
I dalje se znaci vracamo na sporost....

Poslano sa mog NOA_E1 koristeći Tapatalk
Razumijevanje procitanog znaci da ona razumije ono sto je sama procitala, simple as that. Naravno da ne razumije procitano kad se skoncentrira na tehniku citanja, da sve dobro procita, tada razumijevanje izostane.
Naravno da razumije kad joj netko drugi procita. I puno joj je lakse tako spojiti glasove u rijec jer ocigledno nema problema sa slusnom paznjom. Njen problem, ovako po napisanom, je losa tehnika citanja, zato je i spora i to sve skupa dugo traje, a razumijevanje izostane. To zahtjeva puno vjezbe, puno citanja, skoro pa drilanja.
__________________
ono sve što znaš o meni
to je stvarno tako malo
*chiara* is offline  
Odgovori s citatom
Old 18.02.2017., 16:54   #34
Quote:
argentina kaže: Pogledaj post
uostalom osuda nekoga na temelju pismenosti u jednoj rečenici je kompletno suluda
Ne radi se o osudi. Neke su osobine prilično nasljedne, pa nije baš pošteno da osoba koja nije u stanju sastaviti dvije suvisle rečenice proglašava svoje dijete nezainteresiranim jer mu je škola teška i radije bi se igralo.

Kao da imaš metar i pol i sereš djetetu da se ne trudi dovoljno oko košarke i radije se igra lovice ispod koša, umjesto da shvatiš da jednostavno nema predispozicije da bi bilo odličan košarkaš i da će se morati jako puno truditi da bi bilo prosječan košarkaš.
__________________
ali i da trolam, to je moje gradjansko pravo © Natch
chocolatecookie is offline  
Odgovori s citatom
Old 27.01.2018., 20:08   #35
Quote:
Flying Buttress kaže: Pogledaj post
Žena piše neželim i ču. Nepismena je.
Evo jedna dodatna osuda od mene - kaže da dijete non stop priča o igri - to je samo testiranje granica, kad malo odraste će prepričavati što je jelo za užinu umjesto da radi zadatke iz matematike.
Zadatak roditelja je biti dovoljna podrška i autoritet da objasni da će kasnije razgovarati o igri i igrati se, a sada je vrijeme za ozbiljnost i rad za školu.
Ja sam dadiljala djevojčicu od 7-8 god. koja je pokušavala takve stvari, kad bih ju usmjerila na rad bi počela s "Ali čekaj, samo malo, moram ti ovo reć..."
Nisam dozvolila. I tako 100 tisuća puta.

I sto onda ako je nepismena? Moja baka nije znala niti citati niti pisati pa je moj otac zavrsio fakultet, prva diploma iz seljacke obitelji.

Ako je dijete "normalno", hocu reci nema fizickih i mentalnih poteskoca, cinjenica da ga u prvom razredu ne zanima zadaca nije razlog za uzbunu. "Normalno" dijete ce nauciti i citati i pisati a svoje potencijale ce realizirati kada za to dodje vrijeme.

Ne razumijem tu opsjedntost radnom disciplinom u toj ranoj dobi. Potencijalno, vise koristi ima od djetetove price o tomu kako je izgradilo kucu od legica nego od napisane zadace.
kradljivac is offline  
Odgovori s citatom
Old 30.01.2018., 16:35   #36
Quote:
kradljivac kaže: Pogledaj post
I sto onda ako je nepismena? Moja baka nije znala niti citati niti pisati pa je moj otac zavrsio fakultet, prva diploma iz seljacke obitelji.
Nisam uopće u tom kontekstu pisala.

Quote:
kradljivac kaže: Pogledaj post
Ako je dijete "normalno", hocu reci nema fizickih i mentalnih poteskoca, cinjenica da ga u prvom razredu ne zanima zadaca nije razlog za uzbunu. "Normalno" dijete ce nauciti i citati i pisati a svoje potencijale ce realizirati kada za to dodje vrijeme.

Ne razumijem tu opsjedntost radnom disciplinom u toj ranoj dobi. Potencijalno, vise koristi ima od djetetove price o tomu kako je izgradilo kucu od legica nego od napisane zadace.
Ok, s koliko godina bi ih trebalo učiti disciplini? S 10? 14?

Budući da sam davala instrukcije, mogu ti reći da najveće probleme imaju djeca koja nisu razvila te navike. U višim razredima OŠ ne znaju pokratiti razlomke jer ne znaju automatski raspoznati najveći zajednički djelitelj, ne znaju ga ni naći - zato što nisu savršeno savladali tablicu množenja - nju nisu savladali jer kad su bili došli do tog gradiva, dijete još nije bilo savladalo zbrajanje i oduzimanje do 100 - zato što nije savršeno savladalo do 10 jer je tad bilo prvi razred i roditelji su odlučili "ne ga opterećivati".

Postoji mali postotak napredne djece koja ne razviju radne navike u nižim razredima jer im je škola prelagana, ali ovdje nije o tome riječ.
Flying Buttress is offline  
Odgovori s citatom
Old 06.02.2018., 14:36   #37
Quote:
Flying Buttress kaže: Pogledaj post
Nisam uopće u tom kontekstu pisala.


Ok, s koliko godina bi ih trebalo učiti disciplini? S 10? 14?

Budući da sam davala instrukcije, mogu ti reći da najveće probleme imaju djeca koja nisu razvila te navike. U višim razredima OŠ ne znaju pokratiti razlomke jer ne znaju automatski raspoznati najveći zajednički djelitelj, ne znaju ga ni naći - zato što nisu savršeno savladali tablicu množenja - nju nisu savladali jer kad su bili došli do tog gradiva, dijete još nije bilo savladalo zbrajanje i oduzimanje do 100 - zato što nije savršeno savladalo do 10 jer je tad bilo prvi razred i roditelji su odlučili "ne ga opterećivati".

Postoji mali postotak napredne djece koja ne razviju radne navike u nižim razredima jer im je škola prelagana, ali ovdje nije o tome riječ.
Slažem se apsolutno.
I ja sam stekla takvo iskustvo s srednjoškolcima koji zbog ne postojanja radne discipline nisu u stanju odslušati ni jedan školski sat.

Poslano sa mog NEM-L21 koristeći Tapatalk
ina823 is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor


Tematski alati
Opcije prikaza

Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 21:00.