Natrag   Forum.hr > Društvo > Gospodarstvo > Dionice

Dionice Ne zaboravi na stop-loss

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 26.02.2007., 20:13   #1
Investiranje u regiji - Bosna

Molim za savjet. Planiram kupiti neke dionice u BiH. Raspitao sam se malo kako to ide i manje više sam sve saznao. Samo me jedna stvar šokirala, pazi sada. UZIMAJU PROVIZIJU OD 20% na prodane dionice. Ima li netko slična iskustva ili zlata vrijedan savjet gdje se uzima manja provizija!!!
Unaprijed hvala!!
__________________
Kako oblikovati potpise?
Eagle30 is offline  
Odgovori s citatom
Old 26.02.2007., 20:50   #2
A gdje si se to raspitao?
Pitaj brokere u Hypo i Raiffeisen, moraš otvorit kod njih skrbnički račun, ali njega ne otvaraju ispod 5000 eura. Provizija koju ja plaćam je između 2 i 3% po transakciji što nije puno u usporedbi s mogućim zaradama. Ja radim preko Hypo-a, a ti još provjeri što je najbolje za tebe, možda se u međuvremenu pojavio i netko povoljniji.
Frasier is offline  
Odgovori s citatom
Old 26.02.2007., 21:05   #3
Čuo sam za te skrbničke rečune. Ja naime planiram uložiti oko 10 000 kuna. 5000 eurića planiram zaraditi. Čini mi se da je tih 20% od prodaje malo previše?!
A ako je 2-3% onda je provizija ok. Koliko je taj cijeli posao legalan jer sam čuo da je kod nas u Hr zabranjeno našim građanima kupovati strane dionice..
__________________
Kako oblikovati potpise?
Eagle30 is offline  
Odgovori s citatom
Old 26.02.2007., 21:09   #4
Na 10000 kn zaraditi 5000€ je moguće ali nije realno. A bosna ima specifična pravila s nalozima, a tu su ti i tečajne konverzije. Inače u Bosnu, Srbiju, CG se neide ispod 200 000kn, na rok od 1g.
BUFFET is offline  
Odgovori s citatom
Old 26.02.2007., 21:17   #5
ma daj nemoj mi sada gluposti pričati. Pratim jednu dionicu već skoro mjesec dana i skoro svaki dan ide gore u prosjeku 5%, samo me interesira kako otvoriti i gdje otvoriti račun da što manje platim provizije. Da imam 200 000 kn uložio bi ih u fondove a nebi sam dionice kupovao.
__________________
Kako oblikovati potpise?
Eagle30 is offline  
Odgovori s citatom
Old 26.02.2007., 21:18   #6
Quote:
Eagle30 kaže: Pogledaj post
ma daj nemoj mi sada gluposti pričati. Pratim jednu dionicu već skoro mjesec dana i skoro svaki dan ide gore u prosjeku 5%, samo me interesira kako otvoriti i gdje otvoriti račun da što manje platim provizije. Da imam 200 000 kn uložio bi ih u fondove a nebi sam dionice kupovao.
A 5000 eura je cca 36 000 kuna, pa sada ti računaj
__________________
Kako oblikovati potpise?
Eagle30 is offline  
Odgovori s citatom
Old 26.02.2007., 21:49   #7
Quote:
Eagle30 kaže: Pogledaj post
Čuo sam za te skrbničke rečune. Ja naime planiram uložiti oko 10 000 kuna. 5000 eurića planiram zaraditi. Čini mi se da je tih 20% od prodaje malo previše?!
A ako je 2-3% onda je provizija ok. Koliko je taj cijeli posao legalan jer sam čuo da je kod nas u Hr zabranjeno našim građanima kupovati strane dionice..
Nije zabranjeno, samo do 1.1.2007 je bilo dopušteno trgovati isključivo preko ovlaštenih brokerskih kuća u RH (Hypo, HPB, PBZ, Raiffeisen itd), a navodno da su sad nastupile neke promjene, ali moram priznati da ih nisam previše pratio. Najjeftinije je ići preko lokalnih brokera u BiH, a što je navodno od Nove godine legalizirano. Ali ponavljam nisam to detaljno pratio. Možda pomogne jedan post s foruma mojnovac:
"Informacija dobivena od direktorice direkcije za statistiku HNB-a a odnosi se na izmjene deviznog zakona po kojemu je hrvatskim rezidentima fizičkim osobama dozvoljeno ulaganje u inozemne dionice preko lokalnih brokera. U skladu s izmjenama Zakona donesena je i izmjena Odluke o prikupljanju podataka za potrebe sastavljanja platne bilance,stanja inozemnog duga i stanja međunarodnih ulaganja kojom su propisani obrasci koje su hrvatski investitori obvezni podnijeti HNB nakon izvršenog ulaganja u ino dionice. Tako je tom odlukom propisano da hrvatski rezident fizička osoba u roku od 30 dana od dana ulaganja u dionice inozemnog izdavatelja mora HNB podnijeti obrazac IU-IP u kojemu navodi podatke o vrsti vrijednosnog papira, podatke o izdavatelju i iznosu koji je uložen u vrijednosni papir. U praksi to znači da je ulagačima dovoljno sklopiti ugovor sa inozemnim brokerom o posredovanju u trgovini vrijednosnim papirima i s tim se ugovorom u banci daje nalog o transferiranju sredstava u inozemstvo. Nakon dobivanja potvrde inozemnog brokera o provedenoj transakciji i stjecanju vlasništva nad vrijednosnim papirom ulagač mora u roku od 30 dana od dana provođenja transakcije na obrascu IU-IP HNB izvjestiti o provedenoj transakciji. Također je tom odlukom propisana obveza da se najkasnije do 28.02. tekuće podnese obrazac IU-GP Godišnja prijava inozemih ulaganja za sve dionice koje su kupljene u prethodnoj godini a međuvremenu nisu prodane i još se drže u portfelju."

Dakle, ako je sudit po ovome, trgovati preko lokalnih brokera je nešto jeftinije, ali i kompliciranije za nas iz Hrvatske.
Frasier is offline  
Odgovori s citatom
Old 28.02.2007., 13:54   #8
Upravo zbog tih provizija i troškova skrbničkog računa i troškova brokera ti se ne isplati s tako malo novaca. Trošak naloga je isti bez obzira na količinu.
BUFFET is offline  
Odgovori s citatom
Old 01.03.2007., 11:21   #9
Quote:
BUFFET kaže: Pogledaj post
Inače u Bosnu, Srbiju, CG se neide ispod 200 000kn, na rok od 1g.
Govorim za Srbiju. Isplati se sa puno manje tamo. Zarada od 100% godišnje je lako moguća, čak i 200% nije problem za iskusnog igrača.
Ali sa 10 000kn je bolje otić u birtiju i napit se dobro. Još kad se vidi plan, sa 1400€ zaraditi 5000€ , "jako realno" nema šta.
__________________
Sent from my NOKIA 3310
papa štrumf is offline  
Odgovori s citatom
Old 01.03.2007., 13:20   #10
mislim da ti nije pametno ulagati u "jednu dionicu" koju pratiš... ubaci još bar 4-5 dionica u portfelj ( i pokoju obveznicu )..neće ona konstantno raditi 5%...nema nigdje standardnog plusa...al vjerojatno to već znaš...

P.S. - nisam iskusan u ovom, ali čini mi se razumnija varijanta - ili?!
__________________
Miki80
miki1980 is offline  
Odgovori s citatom
Old 02.03.2007., 11:10   #11
Quote:
papa štrumf kaže: Pogledaj post
Govorim za Srbiju. Isplati se sa puno manje tamo. Zarada od 100% godišnje je lako moguća, čak i 200% nije problem za iskusnog igrača.
Ali sa 10 000kn je bolje otić u birtiju i napit se dobro. Još kad se vidi plan, sa 1400€ zaraditi 5000€ , "jako realno" nema šta.
Naravno da sam to odgovorio tek onako.. nisam ni mislio tolike pare zaraditi...
__________________
Kako oblikovati potpise?
Eagle30 is offline  
Odgovori s citatom
Old 02.03.2007., 11:11   #12
da i još nešto.
Postoji li način da u BiH kod nekih brokera direktno otvorim račun i da to tamo sve obavljam bez da išta ide u Hr?
Znači račun u banci.. i tako to ali pod uvjetom da je sve legal?
__________________
Kako oblikovati potpise?
Eagle30 is offline  
Odgovori s citatom
Old 02.03.2007., 13:02   #13
Ne postoji legalan jer moraš imati dozvolu HNB-a za iznos neke količine deviza neznam točno kolika je. Možeš nositi keš ali nisi nikako pravno osiguran tj. tuži ti nekoga u RS za novce koje ti je uzeo ako si državljan RH a nakraju dokaži kako si ih unio u drugu državu.
Ovo ako nije preko hrvatske banke i 100% legalno nisu preporučljive takve ekshibicije.
BUFFET is offline  
Odgovori s citatom
Old 09.03.2007., 23:22   #14
Zna li netko stranicu u BiH, Srbiji i CG gdje se prate fondovi kao kod nas na hrportfolio?
Imam neki sojećaj da tamo leži lova...
__________________
Kako oblikovati potpise?
Eagle30 is offline  
Odgovori s citatom
Old 09.03.2007., 23:42   #15
http://www.bond-invest.com/
a imas i gotovo svakoj malo jacoj banci ogranak koji se bavi vrijednosnim papirima
west_HB is offline  
Odgovori s citatom
Old 16.03.2007., 10:39   #16
Je li netko ulagao u BiH fondove?
Kako to izvesti iz Hrvatske?

Naime, zašto strahovati za jednu ili dvije kupljene dionice kada mogu imati portfelj od 10-20 dionica kroz udio u fondu?
Tapio is offline  
Odgovori s citatom
Old 16.03.2007., 13:04   #17
Ako misliš ulagati u PIF-ove u bosni, trenutno su ti najpodcijenjeni Prof-plus, Bonus i Prevent. Oni su ti između 55% -60 % tržišne vrijednosti potrfelja. Dobar portfelj po meni imaju Crobih, Herbos i Prevent. Odeš na sase.ba pa pogledaj šta koji fond ima u potrfelju. Crobih je u 2 tjedna otišao gore 20%, Herbos isto, a Prevent oko 6%, tako da vjerojatno slijedi konsolidacija, barem kod crobiha i herbosa.
net is offline  
Odgovori s citatom
Old 16.03.2007., 14:17   #18
Osobno imam Big, Crobih, Herbos i Prevent. Nije stvar samo i jedino u potcijenjenosti u odnosu na tržišnu vrijednost portfelja već i u sastavu samog portfelja. Svi PIF-ovi imaju velik udio elektrosektora, ali najviše Crobih i Herbos. Pitanje je da li vjeruješ da će elektroprivrede (naročito sarajevska) u idućem razdoblju porasti. Ako hoće, to će najviše povući baš ta 2 fonda, ali naravno hoće i ostale. S druge strane, rast dionica Energoinvesta najviše bi se odrazila na Prevent u čijem portfelju Energoinvest čini 20%. Naravno nećeš pogriješiti ni sa ovima koje je naveo net. Samo situacija se u 2-3 dana katkad bitno promijeni. Fond koji je danas najpotcjenjeniji može za tjedan dana biti među skupljima.
Podaci za Crobih su mi se negdje zagubili, a portfelj za ova druga moja 3 PIF-a su otprilike ovi:
PIF Big-----Elektroprivreda Sarajevo (JPESR) 42%, Sarajevo osiguranje (SOSOR) 13%, BH Telekom (BHTSR) 10%, Elektroprivreda Mostar (JPEMR) 9%, Energoinvest (ENISR) 6%, GP ŽGP (ZGPSR) 4,5%
PIF Herbos-----JPESR 40%, BHTSR 16%, JPEMR 13%, ENISR 6%, Klas (KLASR) 6%, Tvornica cementa Kakanj (TCMKR) 6%
PIF Prevent-----JPESR 52%, BHTSR 21%, ENISR 21%
Ovo su podaci o portfeljima na dan 31.12.2006

Imaš i na Banjalučkoj burzi kvalitetnih PIF-ova, a u ovom trenutku među boljima je Euroinvestment.
Frasier is offline  
Odgovori s citatom
Old 16.03.2007., 14:33   #19
Evo, što sam govorio.....Prof plus danas otišao gore za 7,7%, a Herbos pao za 0,5%.
Frasier is offline  
Odgovori s citatom
Old 16.03.2007., 14:47   #20
Pa da, to sam upravo i ja rekao, da ove čeka konsolidacija a ovi ostali bi sada trebali krenuti gore, vjerujem da će sljedeći tjedan i Prevent malo jače gore.
net is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor



Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 20:02.